Mist zorgt voor nare verrassing op weg Leergang „Ontwikkeling Zeeland" van Ons land verkoopt zichzelf slecht Vlissingen blijft vechten voor Pechiney ]an Kuiler is nu gesprek met geridderd musicus Voor diefstal uit tas van melkboeracht maanden Als een klamme deken Vlashangaar (St.-Jansteen) voor de helft afgebrand 1 1. Hamelink Groeiende behoefte aan kennis Eis van rechtbank Middelburg Drs. RoemersBeslissing minister teleurstellend (lletle freda '85. MAANDAG eer nieuws uit en streek pag. 3 en 5 ad LancLbouwhuis ZLM verbouwd Naam gezocht voor Axels cultureel centrum REACTIE LOODSDIENSTEN Zeemanscentrum in Terneuzen CHV vergadert Raad Axel moet beslissen over verhoging van belastingen Hoger beroep wegens overtreden van kampeerverordening no^gr£oiXXaal:Vavnrodf Oud schrift Excursies Generaal nu H. Kruis te Middelburg: Royal Company uit York te Goes Niet juist Première nieuwe film over Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 5URG hief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur e archiefstukken uur Bond contra dr No, 14 j. ET v eekactie pgebouw De slachter yan Bal- 18 j. ZEN 20 uur markt der liefde, 18 J. >-BATH tehuis 19.30 uur Raadsverf. CEN ra 20 uur /el met de rapier, 18 j. 20 uur )ker, 18 j. VS tijt 14-17 en 19-21 uur Model- en 20 uur ibele man, a.1. Huis 20 uur ur spelen, 18 j. 20 uur 18 j. uur niet met mijn vrouw 1 Hun laatste slag, 18 j. c De non, 18 j. Arabesque (bijfilm: Zorgen bi] it), 18 j. De man met de Buick, 16 j. KLAAS 0 uur jere knapen voor Singapore y De kanonneerboot van de Cse, 18 j. 2u uur nderaars, 18 j. arde slagen in Tanger, 18 j. Paniek in het wasmuseum, 13 j EtPEN 0 uur Stof 12. 14. 16, 18, 20 en 22 uur Vaydeville 12, 14, 16. 18, 20 en 22 uur lauds, a.l. 12. 14, 16, 18, 20 en 22 uur liet op zich wachten, 18 j- 12. 14.30, 17.30 en 20.45 uur zijn ploerten, 18 j. sade 12. 14. 16. 18, 20 en 22 uur ertiende gril, 18 j. 12. 14, 16, 18, 20 en 22 uur descarrousel, 18 j. 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22 :ht van het geld, a.l. 14. 16. 18, 20 en 22 uur iven van de Schorpioen, 18 j- 12. 14, 16, 18, 20 en 22 uur nde van Peking, 18 j. e 12, 14. 16, 18. 20 en 22 uur illion dollar for seven murders. De bruggen van Toko Ri» (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Een dub bele vlashangaar van de heer J. Dobbelaer te Sint-Jansteen aan de Wilhelminastraat is voor de helft afgebrand. Doordat de plaat selijke brandweer onmiddellijk na het ontdekken van het vuur werd gealarmeerd en terstond ter plaatse arriveerde, kon de helft van de opslagruimte (50 x 50 me ter) worden behouden. Duizenden kilo's vlas zijn niettemin door de vlammen die snel om zich heen grepen, vernietigd. Een schadebedrag kon gisteren nog niet worden vastgesteld'. Een grote partij vlas kon door de brandweer lieden veilig worden gesteld. De brand werd ontdekt door de bewoners naast de hangar. Door het hevige (Van een onzer verslaggevers) GOES Maandag a.s. zal het ver bouwde en gerestaureerde Landbouw- huis van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij weer volledig in gebruik ge nomen worden. De verbouwing van het statige pand op de Goese Markt heeft een jaar geduurd. De Z.L.M. zal morgen precies vijftig jaar in het bezit zijn van het Land- bouwhuis. knallend^ lawaai van de verzengende golfplaten op de hangar werden zij opgeschrikt. Op dat moment stond de achterkant van de opslagruimte reeds in brand. De nablussingswerkzaamhe- den duurden gisteren de hele dag voort. In de hangaar lagen partijen vlas opgeslagen van verschillende ei genaren. Een aardappelhandel had er een hoeveelheid aardappeln onderge bracht. Omtrent de oorzaak van de brand kon nog geen uitspraak worden gedaan. AXEL Ei- komt al enige tekening in het bouwpatroon van het Culturele Centrum. Aan de Westzijde, dus het verst vanaf de straatzijde, is de aan nemer bezig met de beton-constructies voor het toneel. Hierop aansluitend komt de grote zaal met een capaciteit van ruim 400 zitplaatsen. Naast dit zo genaamde culturele gedeelte komen aan de zijde van het John F. Kennedy- plein, de instuif, het café-restaurant d-e vergaderzalen, enz. Er wordt naar gestreefd dit gebouw per 1 september 1968 in gebruik te kunnen nemen. Het bestuur van de Stichting „Cultu reel Centrum Axel" wil dit gebouw een eigen naam geven. Ieder, die een geschikte naam meent te weten, kan deze schriftelijk opgeven aan het be stuur van de stichting, p.a. Stadhuis, Axel, voor 8 december aanstaande. Aan de inzender van de naam, die door het bestuur wordt overgenomen zal een passende prijs worden aange boden. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN/DEN HAAG/ Breda Zuidwest-Nederland huivert onder de klamme deken van de mist. Het is naar en onge makkelijk, maar daarmee houdt het voorlopig in ieder geval toch op. Er is volgens de deskun digen nog geen sprake van een noodsituatie. Men is uiteraard wel op alles voorbereid: de toe stand wordt nauwlettend in de gaten gehouden. De rijkspolitie in Zeeland en Brabant is niet ontevreden over het gedrag van de weggebruikers. Over het algemeen wordt goed de hand gehouden aan het voorschrift, dat men met gedimd groot licht moet rijden. Natuurlijk zijn er automobilisten, die er zich niet aan houden. Daarop wordt door de rijkspo litie extra scherp gelet. Overigens vergemakkelijkt de mist de controlerende taak van de politie niet. Bij normale omstandigheden kan men op de weg keren om wanneer dat nodig is een achtervolging in te zet ten, maar dat is bij dichte mist niet mogelijk. Daarom wordt er thans op nummer geverbaliseerd. V N<*3Ui m vechtersbaas! Een 'erholen scha.mpff„i"Hiet *5^. wat zeggen. l°nl£nie bro»; ie uddiefstal, wat IK J fluister®, /er naar Gozewijn pjraet waard van de Swa^e^ d» mplot. Stel je ef"Svroef! n dezelfde familie is. „HET was een leuk feest, er was ge weldig veel belangstellingZo'n beetje alle verenigingen uit de on derafdeling waren vertegenwoordigd. Ik heb een vaantje gekregen en een speld. Dat vaantje en de speld kreeg ik van de heer Bakker. Hij is voor zitter van de onderafdeling KNVB in Zeeland. Ik heb ook nog een oor konde gekregen, die werd uitgereikt door mijnheer De Boer uit Middel burg. Hij is bestuurslid van de C VOS." MAANDAGAVOND werd de heer H. Hametink in het clublokaal van de v.v. Axel gehuldigd voor zijn ver diensten, die hij 25 jaar lang als scheidsrechter in de onderafdeling van de KNVB heeft vergaard. Hij is nu 68 jaar. Vlak na de middagpauze troffen we hem aan in grijze stofjas in de drukkerij van de fa. v. d. Sande in Terneuzen, waar hij reeds 52 jaar in dienst is. „Och", zegt hij, „als het druk is, kom ik graag helpen. Als het niet nodig is, blijf ik natuurlijk thuis. Ik doe het nog graag en het gaat nog best. Wanneer ik precies begonnen ben als scheidsrechter? Vlak na mijn examen, eerder mocht ik niet beginnen. Het was eigenlijk begin oktober al 25 jaar, dat ik floot." „IK was de veertig al gepasseerd, daarom werd ik in de onderafdeling geplaatst. En eigenlijk is het dan zo, dat je er weer uit moet, als je 55 bent. Maar omdat ik al zolang mee liep en er een groot tekort aan scheidsrechters was, mocht ik blij ven. Er is nog steeds veel gebrek aan scheidsrechters. Toen ik begon, kreeg ik het beslist niet gemakkelijk. Dat kun je wel begrijpen: in 1941 en dan van de ene plaats naar de an dere. Het was oorlog. Met de trein, die toen nog reed, reisde ik van Terneuzen naar Hulst en vandaar ging ik te voet naar St.-Jansteen. Soms moesten er twee wedstrijden gefloten worden: eerst het tweede elftal en daarna het eerste. Ik ver trok uit Terneuzen 's zondagsmor gens om tien uur naar Hulst, 's A- vonds om zeven uur kwam ik dan weer thuis. Het gebeurde ook, dat ik te voet van Hulst naar Clinge moest om daar een wedstrijd te flui ten. Soms mocht ik wel eens een fiets gebruiken van onze penning meester in Hulst, maar dat kwam niet vaak voor." „WAT wel een groot verschil is met vroeger, dat is de sportiviteit. Vroe ger werd er veel sportiever gespeeld dan tegenwoordig. Er zat ook veel meer eenheid in zo'n vereniging. Werd er b.v. aan de overkant van de Schelde gespeeld, dan gingen we met de hele club samen over en dat was gezellig. Nu gaat iedereen apart met eigen vervoer. Nooit heb ik ie mand het veld uitgestuurd. Twee protesten heb ik gehad. Eentje in 's-Heer Hendrikskinderen en een in Yerseke. Allebei van dezelfde spe ler. Maar beide keren kwam hij la ter dan een kwartier, dus dat had geen zin meer." „VLAK na de oorlog floot ik zaterdags ook dikwijls. Zondags had ik dan nog twee wedstrijden te doen. Heel Zeeland heb ik doorgezworven. Za terdags aan de overkani en zondags hier in de streek. Nu ga ik altijd met de bus. Ik fluit nog steeds voor de politie of douane en als de onder afdeling moeilijk zit, dan fluit ik daar ook nog voer. Tot mijn 35e heb ik zelf gevoetbald. Ik deed het graag, maar omdat je 'niet zonder scheids rechter kunt spelen, besloot ik te gaan fluiten, omdat daar zo moeilijk iemand voor was te krijgen. Het examen heb ik in Terneuzen gedaan. Eerst schriftelijk, daarna mondeling. Dat was geen flauwekul, maar ik ben toch meteen geslaagd." Een speciale moeilijkheid levert het langzame verkeer op. Zowel landbouw trekkers als langzaam vrachtverkeer kunnen hachelijke situaties doen ont staan, juist omdat er van de snellere weggebruikers dan helemaal een snel le reactie wordt gevraagd. De mist-toestand is overigens nog niet zo ernstig als ze een aantal jaren geleden was, toen vele astma- en bron- chitispatiënten in ernstige moeilijkhe den kwamen. Volgens de voorlichtings dienst van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is nog ner gens enige toename van aandoeningen van de luchtwegen geconstateerd. De wegeninformatiedienst van de ANWB werkt hard hoewel niet op top capaciteit. Dat komt pas, wanneer het glad wordt. Wel is men extra attent op de actualiteit van de berichten over de situatie van de wegen: mist kan im mers in zeer korte tijd opkomen of weer verdwijnen. Dat ondervindt men met name by de Zeeuwse veerdiensten. Ook daar kan de situatie regelmatig wisselen. Gisteren overdag werd er niet gevaren tussen Breskens en Vlissingen en werd er maar met twee ponten gevaren tus sen Kruiningen en Perkpolder. Vrij dichte mist met een zicht van 200 tot 300 meter heeft het luchtver keer op Schiphol vertragingen opge leverd. Alleen de Caravelle van Fin- nair uit Helsinki trok zich traditiege trouw van de weersomstandigheden niets aan en maakte een perfecte lan ding. Vele andere binnenkomende vliegtuigen weken uit naar luchthavens in Duitsland. Sedert donderdagavond ligt vrijwel alle verkeer in het Ant werpse havengebied stil als gevolg van de mist. Voor de rede van Vlissin gen lagen gisteravond ook een aantal schepen te wachten tot de loodsdien- sten weer hervat zouden worden. Deze hebben gisteren de hele dag gestaakt. Wie nauwlettend de weerssituatie in hét oog houden zijn de Nederlandse Spoorwegen: zodra het immers glad wordt is er een toename van het reizi- gersvervoer waar te nemen. Dat geldt niet voor mistig weer. Verreweg het grootste deel van de automobilisten vindt de mist niet gevaarlijk genoeg om er de auto voor te laten staan. De enigen, die er wellicht bijzonder veel last van hebben zijn St.-Nicolaas en Zwarte Piet. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Het gebeurt mis schien niet zo heel vaak, maar gisteren waren Vlissingers èn Middelburgers het hartroerend eens. Want dat toon kunstenaar Jan Kuiler uit Middelburg, die gisteren zijn 50-jarig jubileum vier de, een koninklijke onderscheiding op recht heeft verdiend, wordt van alle kanten benadrukt. Het was de eer aan burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg om de heer Kuiler gistermiddag thuis te kun nen meedelen „dat het hare majesteit de koningin heeft behaagd de heer Kuiler te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau". Deze plech tige bijeenkomst werd door vertegen woordigers van de Middelburgse en Vlissingse muziekwereld bijgewoond. „Ik doe niets anders dan afscheid nemen en terugkomen, maar ik voel me wel een beetje een feestvarken", merkte de jubilaris op, die ondanks zijn 74 jaren nog niet achter al zijn, muzikale, werk een punt zal zetten. Burgemeester Drijber was van me ning dat hetgeen de heer Kuiler in de afgelopen 50 jaar op muzikaal gebied heeft gepresteerd voor Middelburg en daarbuiten van grote culturele bete kenis is. „Vele mensen, generatie op genera tie, heeft u de ogen geopend voor de grote betekenis van muziek", aldus de burgemeester. „Maar", voegde de bur gemeester er aan toe, „gezien uw op leidingen aan conservatoria in Keulen en Amsterdam mocht men hier grote verwachtingen van u hebben". Tevens wees de burgemeester erop dat de heer Kuiler een verdienstelijk componist is. Verder dirigeerde hij vele orkest- en zangverenigingen in Vlissingen en Mid delburg, en geeft hij nog vele leerlin gen muziekles. De burgemeester zag de koninklijke onderscheiding voor de heer Kuiler dan ook als een bewijs van erken ning voor hetgeen deze man voor de amateurs in de muziekwereld heeft ge daan. Bovendien verheugde het de burgemeester dat nu eens zo'n hoge on derscheiding is uitgereikt aan iemand uit culturele kring. Vanuit Vlissingen werd de heer Kui ler „een eresaluut" gebracht door de heer N. Veldhuis. Hij verzekerde de heer Kuiler dat door z ij n stuwende kracht het echte culturele leven Vlissingen tot ontwikkeling is gekomen. Een felicitatie werd ook uitgesproken door de heer M. Sanders namens het Middelburgs Mannenkoor. DEN HAAG (ANP) De stichting Zeemanswelzijn Nederland, het landelij ke beleids- of financieringsorgaan voor de sociale zeemanszorg, heeft besloten geldelijke steun in uitzicht te stgllen voor de oprichting van zeemanshuizen in het IJmondgebied (Velsen-Bever- wijk) en in de "kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen (Terneuzen). Ook de sub sidiëring van het Informatiecentrum voor Nederlandse Zeevarenden te New York zal nu een proefneming van twee jaar succesvol is gebleken wor den voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) VEGHEL De Coöperatieve Handels vereniging van de NCB g.a. Veghel zal op 7 december in het Casino te Den Bosch de algemene vergadering houden. De vergadering begint om 11-30 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stichting Zeeuwse Volks Universiteit en het Zeeuws Genootschap der We tenschappen zullen de komende jaren cursussen gaan organiseren die te zamen de leergang „Ont wikkeling van Zeeland" zullen vormen. Het initiatief is geboren uit de groeiende behoefte aan kennis over de zich in snel tempo voltrekkende ontwikkeling van Zeeland. De werkgroep Historie en Archeolo gie, die zich namens het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen belast met de samenstelling van het cursus programma zal bij de keuze van de onderwerpen rekening houden met alle aspecten die voor dteze ontwikkeling van belang ztfn. O.a. zullen worden gedoceerd: war- (Van een onzer verslaggevers) .AX^L gemeenteraad van byeenkomt, zal beslissingen moeten nemen over een aantal voorgestelde belastingverhogingen. Het betreft hier de volgende verordeningen: leges ter secretarie, heffing van marktgelden, wegenbelasting, begraaf rechten, riool- belastin g, reinigingsrechten, opcenten op de hoofdsom van de personele be lasting en de hondenbelasting. Ook de tarieven van het gemeentelijk zwem bad, zo schryven b. en w. aan de gemeenteraad, dienen te worden ver hoogd. Bij de aanbieding van de gemeente begroting cp 17 oktober 1967 en de be- ?nr£fsbe?Lotinlen voor het dienstjaar ïybö achtten b. en w. zich genood zaakt erop te wijzen, dat de financiële positie van de gemeente nog steeds zorgelijk is. Als oorzaak hiervan werd aangege ven de stijging in de kosten van de gewone dienst van de gemeentebegro ting, waarvan de dienst voor sociale zaken ee^ groot aandeel heeft. Daar naast noemen zij de investeringen met de daaruit voortkomende lasten. Bij de voorstellen om verschillende tarieven en heffingen te wijzigen, heb ben b. en w. noodgedwongen als uitgangspunt moeten kiezen de nor- men, die door de minister van Bin nenlandse Zaken worden aangegeven, (Van een onzer verslaggeefsters) R WF» Kampeerexploitant B. uit Westerschouwen, die door hef Kantongerecht in Zierikzee is veroor deeld tot duizend gulden boete wegens het overtreden van de kampeerverorde ning, heeft met' deze uitspraak geen ge noegen genomen. Hij tekende hoger be roep aan en machtigde zijn vrouw, de ■i4-jange mevrouw A. B.-B de zaak voor de rechtbank in Middelburg -e verdedigen. ®egjP januari van dit jaar .diende de heer B. bij het gemeentebestuur een aanvraag in om een stukje grond als FeraJa™ ïe. mogen exploiteren Eerst maanden later lag er volgens me vrouw B. op het gemeentehuis een ant- woord van het gemeenetbestuur klaai Het echtpaar verkeerde in de veronder, zijn S dit de goedkeuring moest Achteraf bekeken hield het bericht van het gemeentebestuur een verlen ging m van het gemeentebestuur van de vergunning voor de exploitatie vin het grote kampeerterrein van het echtpaar B De exploitant had dit allemaal kun nen weten, als hij maar even langs het gemeentehuis was gegaan om het ant woord op te halen. Dal had h« ook kun nen weten, dat dit antwoord van het fnlïïS!?'ebestuur tevens een afwijzing èïnW„,Wa betl;eft de aanvraag voor De r van,betcaravanterreintje. niet sf JLe?H0r h,aalde dat bericht m<*ar liet wel caravans op het stuk grond toe, totdat de politie daar op 9 april achter kwam. aPu- officier van justitie mr. P. Roscam hourtbf V°nd 5,at de kamPeerderij on- &XSVan bet vonnis van de kan rtJr|SldenL?r- P' van Empel bepaalde zal doen. 6 december uitspraak dings- en waterstaatsgeschiedenis, ar cheologie, bodemkunde, planologie, economie, flora en fauna, geschiedenis van de landbouw en cultuurgeschiede nis. Bij het laatste onderwerp zullen de Zeeuwse bouwkunst, beeldende kunst, letterkunde, volkskunde en re ligie uitgebreid worden behandeld. Een van de doelstellingen van de leergang is het eigen onderzoek te sti muleren en in verantwoorde banen te leiden. Vandaar dat er ruime aandacht zal worden besteed aan de hantering en interpretatie van historische infor matiebronnen (documenten en kaart materiaal) en dat bovendien de moge lijkheid zal worden geboden lessen te volgen in het lezen van oud schrift. In het lopende winterseizoen zal op kleine schaal met de uitvoering van dit plan worden begonnen. Er zal een basiscursus worden gegeven, die be stemd is als uitgangspunt voor dege nen, die zie% in deze onderwerpen wil len verdiepen. Deze beknopte cursus is bovendien bij uitstek geschikt voor ben, die hun vrije tijd produktief wil len maken door binnen- en buitenland se toeristen op hun tochten door Mid delburg en omstreken te begeleiden en deskundige uitleg te geven bij de ver schillende bezienswaardigheden. De cursus omvat zeven lesavonden, elk van anderhalf tot twee uur. Er zijn bovendien drie excursies aan de cur sus verbonden. De lessen zullen worden gegeven in de provinciale bibliotheek van Zeeland te Middelburg. Elke week op donderdagavond te beginnen op 4 januari a.s. Te behandelen stof zal in ruime ma te worden geïllustreerd met behulp van dia's, originele kaarten, foto's en ander materiaal. Huiswerk zal niet worden opgegeven. Wel zal na elke les een gestencilde samenvatting van de leerstof aan de cursisten worden uit gereikt. Beknopte vertalingen in het Frans, Duits en Engels zullen terbe schikking worden gesteld door degenen die zich willen toeleggen op het rond leiden van buitenlandse toeristen. De cursus IC58 omvat de onderwerpen ge schiedenis van Zeeland, archeologie en bodemkunde, landschap en geschiede nis van de bouwkunde en de monumen tenzorg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens generaal mr. H. Kruis heeft men in het buiten land in het algemeen gesproken een be droevend verkeerd beeld van Nederland en het Nederlandse bedrijfsleven. Dit is volgens hem een gevolg van het feit dat we het in Nederland zelf niet eens zijn over het beeld dat naar buiten uit gedragen zou moeten worden. Er is z.i. een duidelijk gemis aan sa menwerking en coördinatie tussen de verenigingen en instellingen die zich op het buitenland oriënteren. Volgens de heer Kruis moet er, t'er verzekering van de toekomstige welvaart in Nederland, verandering in de beeldvorming over ons land gebracht worden. Hier ligt naar zijn opvatting een taak voor de officiële buitenlandse vertegenwoordi gingen van Nederland. Mr. Kruis sprak voor het departe ment Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del. De inleider was van mening dat de overheid, zowel op financieel als orga nisatorisch gebied, te weinig doet aan de Holand-promotion in het buitenland. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De officier van justitie, mr. P. Roscam Abbing heeft tydens de zitting van de rechtbank in Middelburg 8 maanden gevangenis straf, waarvan 4 voorwaardelijk, ge- eist tegen de 51-jarige huismoeder L. K.-B. uit Vlissingen. Jaren achtereen heeft deze vrouw op een volgens de officier niet ongeraffineerde wijze geld weggenomen uit de tas van melkboer P. die regelmatig bij haar aan de deur en in huis kwam. GOES The York Theatre Royal Company is er in geslaagd om de moeilijke tekst van Pinter op een der gelijke manier tot leven te brengen, dat een overvolle zaal met leerlingen van de middelbare scholen van mid den-Zeeland in de schouwburgzaal van de Prins van Oranje te Goes geduren de twee en een half uur met volle aan- acht heeft geluisterd. Dit betekent dat de meeste van de jongelui zonder in staat te zijn de tekst tot in de finesses te kunnen volgen door het acteren van de spelers uit York zo geboeid werden, dat het spel met zijn eigen sfeer en moeilijk te duiden details voor een groot gedeelte tot zijn recht is gekO' men. Dit zal ook voor een groot gedeel te te danken zijn aan de toewijding waarmee de leraren in de Engelse taal getracht hebben het stuk van Pinter dichter bij de jongelui te brengen. Het langdurige applaus aan het einde van het stuk betekende de welgemeende dank van het jeugdige publiek voor de uitstekende vertolking die het stuk heeft gekregen. Eerder al werd het stuk opgovoerd in de Middelburgse schouwburg voor leerlingen van het voortgezet onderwijs uit Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren. J.R. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Het zich niet-ves- tigen van de aluminiumfahriek Péchi- ney in Vlissingen-Oost zal een ernstige remming betekenen voor de ontwikke ling in dit industriegebied". Aid is verklaarde gistermiddag Viis- singens nieuwe burgemeester drs. D. Roemers in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-fractievoorzitter, de heer E. de Priester. De heer Roemers verklaarde verder: „Burgemeester en wethouders zijn dan ook gaarne bereid in overleg te treden met Gedeputeerde Staten van Zeeland en het Havenschap Vlissingen-Oost i.o. teneinde te bevorderen dat de vestiging van Péchiney in Vlissingen-Oost alsnog tot stand komt, hetzij door herziening van de beslissingen van de minister ten aanzien van het verstrekken van goedkoop aardgas, hetzij langs andere wegen, waardoor Péchiney over goed kope energie zou kunnen beschikken" Eerder had burgemeester Roemer opgemerkt, dat de vestiging van dc aluminiumfabriek voor Vlissingen Oost van grote betekenis is, niet alleen door de vestiging zelf doch ook door de stimulerende werking die een der gelijke vestiging zou hebben op de verdere industriële ontplooiing van het betrokken gebied. Tot dusverre is alleen gebleken dat deze vestiging alleen tot stand kan komen indien goedkope energie beschik baar zou zijn. Op den duur zou deze goedkope energie waarschijnlijk gele verd kunnen worden door een kern energiecentrale. In een overgangspe riode zou goedkoop aardgas ter beschik- king moeten worden gesteld", aldus de heer Roemers. Verder merkte hij op dat de minister «laartoe niet bereid is op grond van heT argument dat goedkoop aardgas alleen ter beschikking zal worden gesteld in dien zich een nieuwe tak van industru in Nederland vestigt. Dat is met Péchi ney niet het geval omdat reeds in Delf zijl een onderneming zich met de ver vaardiging van aluminium bezighoudt De heer Roemers zei verder: B. en w achten deze beslissing van de minister van economische zaken teleurstellend te meer omdat uit 't antwoord op vra gen van het lid der Tweede Kamer, de heer Assmann van deze minister geble ken was, dat deze minister deze besli sing tot afwijzing opnieuw wilde over wegen. Dat heeft op grond van dezelfde argumenten waarop de eerste afwijzing was gebaseerd niet tot een gunstig re sultaat geleid. Hij vond de argumentatie van de minister van economische zaken weinig overtuigend omdat het de be doeling van de minister moet zijn om de afzet van het nieuwe aluminumbe- drijf in Delfzijl op de Nederlandse markt te garanderen. „Dat wordt aldus de heer Roe- geenszins bereikt", mers. „Het staat wel vast dat wanneer Pé chiney zich niet in Vlissingen-Oost vestigt zij een andere vestigingsplaats zal kiezen in het marktgebied van de EEG. De concurrentiepositie van Pé chiney ten aanzien van het Delfzijlse bedrijf blijft dan precies gelijk. Het enige resultaat dat wordt bereikt is dat de industriële ontwikkeling van Vlis singen-Oost wordt geremd zonder dat het Delfzijlse bedrijf daarvan gunstige resultaten mag verwachten, zo stelde burgemeester Roemers. De uitspraak, door de heer De Priester in zijn vragen gedaan dat de rijksoverheid industrie vestiging in Nederland belemmert in plaats van bevordert, kon hij niet on derschrijven. Voor een dergelijke alge mene uitspraak geeft het beleid van de minister van economische zaken geen aanleiding, zo zei de heer Roemers De heer De Priester toonde zich volko men tevreden met dit antwoord. De officier zei het buitengewoon moeilijk te vinden in deze zaak een eis uit te spreken. Enerzijds vond hij dat de verdachte op een gemene manier een medemens heeft bestolen. De vrouw nam gedurende meer dan 2 jaar wekelijks bedragen van 5 tot 10 gulden weg uit de tas. Deze diefstal len zijn opgelopen tot ongeveer 3000 gulden. De huisvrouw greep haar kans wanneer de melkman P. bij haar op de koffie kwam en, slordig als hij was, zijn tas in de gang liet staan. Anderzijds kon de officier niet bui ten beschouwing laten dat de vrouw, als moeder van 8 opgroeiende kinde ren op een gegeven moment met de rug tegen de muur stond en zodoende tot deze daden is gekomen. De zaak kwam aan het licht nadat melkboer P. zijn zaak had overge daan aan melkboer M, die de diefstal len van mevrouw K- in de gaten kreeg. Behalve de gecombineerde gevange nisstraf eiste de officier een proeftijd van 3 jaar en toezicht van de reclas sering. Ook de raadsman van verdach te mr. A. J. Peeck wees er Oj> dat de zaak vele facetten heeft. Volgens hem maakte de slordigheid van de melkboer de verleiding voor de ver dachte, het geld weg te nemen, wel heel erg groot. Verder wees hij erop dat met de betrokken melkboer een regeling is getroffen, waarbij mevrouw K. wekelijks 20 gulden zal terugbe talen. Hij gaf toe dat zijn cliënte „op een vreselijke manier verkeerd is ge weest" :naar dat de motieven begrijpe lijk waren. Hij pleitte voor een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 12 weken, zodat mevrouw K. met de kerstdagen weer thuis zou zijn. De rechtbank zal woensdag 6 decem ber uitspraak doen. MIDDELBURG Woensdag 8 de cember a.s. zal in het City-theater alhier de première plaatsvinden van een nieuwe Zeelandfilm, die gemaakt is in opdracht van provinciale staten. De commissaris der koningin zal een openingswoord spreken en mr. V. Ma- rynen, voorzitter van de raad van ad vies voer de ruimtelijke ordening, houdt een korte inleiding. „Waar de zee het land ontmoet" is de titel èn thema van deze nieuwe kleu renfilm over de provincie Zeeland, waarvan de positie wordt bepaald door haar ligging aan de zee. In deze film, die een documentair karakter heeft, worden de verschillende elemen ten, die de structuur der provincie op allerlei gebied hebben bepaald en ook die, welke voor de toekomst van es sentieel belang zijn, oq overzichtelijke wiize belicht. De aandacht krijgen o.a. de geogra fische ligging van Zeeland in natio naal en internationaal kader, de met uitzondering van het Deltaplan en van andere grote waterstaatkundige wer ken verband houdende consequenties, de zeehavenontwikkeling, de industria lisatie, de verbindingen, de landbouw en de fruitteelt, de recreatie, het wo nen en de cultuur. Er ontstaat op deze wijze een totaalbeeld, waarin de bete kenis van de drie Zeeuwse pijlers de industrie, de landbiuw en de recrea tie duidelijk wordt aangegeven. De journalist G. A. de Kok te Mid delburg maakte het draaiboek en schreef de tekst voor deze film, die werd opgenomen en geregistreerd door Steinkamp sprak het commentaar. De film werd vervaardigd door de N.V. Filmfabriek Profilti (Cinecentrum) te Hilversum en heeft een vertonings- duur van circa achttien minuten.

de Stem | 1967 | | pagina 3