NGE AZAR" Vredesverdragen vermen de tijdrovende hobby van i. Weitering Zondag antwoord op vraag hoe ons land nu zon kiezen Gesagsrapport van grote betekenis voor de reformatie ïrst iaqy ij Sport Nicolaas nkemand ndie FAVRE-LEUBA GENÈVE Geld voor belangrijke winteraankopen: Kleurentelevisie Bontmantel Ski-uitrusting persoonlijke lening ndijk Zn. .INGSE ZAR" iE VERBRUGGE OUD-SECRETARIS GEMEENTELIJKE SPORTSTICHTING BREDA [POLITIEK ONDERZOEK VAN KRO Ds. Landsman „radicaal stuk stabiliteit ri comfort ge prijs aatsen en noren kleding <elen <G garantie VERSAILLES KLEUR D '66 UITGEVER TEL UIT Democratisch Helmond GAS- Ambtenaren moeten door sachtsure appel bijten Links: dameshorloge 18-ktgoud met gouden band (57627) f825.-. Rechts: dameshorloge 18-ktgoud (57637) f395.-. Fa. Hoogland Zn. Fa. A. Oomen Zn. Fa. Hoogland Zn. Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland Benzine duurder in Joegoslavië i maak proefrit bij s TEL. 01148413 wachting klopt ons hart. heeft echt weer 'n grote ig ja 'n SCHATKAMER DEAUS gebracht in de speelgoederen en gezel- erirg praktische en luxe collectie Gero Zilmeta en n naar de MGSE BAZAR" TOEGANG zonder enige rwachten U ook •GHERS DE TEL. 2705. december kunt U onze )ns inleveren voor de be korting. (uitgezonderd artikelen waarop dit n is). 9 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 >4 - KLOOSTERZANDE 69 uur tal Sint-Nicolaas zijn nszand. Aan de grens van de wacht worden door de mu- >e". In de nu nieuwe raads- ool) zal hij ontvangen wor- r Eisen. Daar zal een groep ingende kinderen begeleiden, or het dorp trekken terwijl oten uitdelen en rond- alra - Linnenweverijen Dijk-Manders Co •aat 5 Waalre (N.Br.) ;atieve dame of heer in auto en wonende in bestaan uit het in de zaterdag bezoeken van eken adressen en het to- linnenuitzetten op deze visiebasis. Verdiensten: per jaar. Benodigde per week. isfoto, uitsluitend schrif- ind adres. a gebruikte wagens. i 37 - ternexjzën N 0X150—3451 (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Wie, als hij eenmaal gepensioneerd en goed gezond is, zich verveelt, is geen knip voor de neus waard. Ik kom iedere dag tijd tekort, zodat ik 's avonds vaak geen gelegenheid heb om naar de televi sie te kijken. Alleen als er een voetbalwedstrijd is, dan moet al het an dere blijven liggen." De man, die zo'n druk bezet leven heeft, is de heer J. Weitering, die op 1 april van het vorig jaar oud-secretaris van de gemeentelijke sport stichting in Breda werd. Maar hij heeft dan ook enkele tijdrovende hobby's: filatelie en politieke geschiedenis, dit laatste toegespitst op vredesverdragen. „Daar raak je nooit in uitgestudeerd" vertelt hij. „Ik ben trouwens blij, dat ik die bezigheden heb, anders was het met mij misschien slechter ge steld. Toen ik met pensioen ging, zeiden ze tegen me: jij als des kundige in drankwetzaken en als secretaris van de sportstichting, die zo geweldig veel mensen ken nen, zult werk genoeg krijgen. Nou, vergeet dat maar. Van de ene dag op de andere ben je overal buiten gezet. Er gaat een deur achter je dicht en die gaat definitief op slot. En hoewel ik elke dag wandel en voor allerlei zaken nog grote belangstelling heb, voel ik toch al zo iets als vereenzaming. De kring van kennissen brokkelt af en nieuwe komen er niet bij. Die bejaardenbijeenkomsten zijn niets voor mij; er wordt daar te veel voor je bedisseld. Het ligt ook wel aan mezelf; ik heb er niet de goede ge aardheid voor. Ik ben nooit een echte verenigingsman geweest. Wat dat betreft zit ik met mijn voornaamste hobby, de politieke geschiedenis, natuurlijk ook wel slecht. Ik ken niemand met de zelfde hobby, dus ook daarin blijf je dan een eenzame." Wanneer we de heer Weitering vragen hoe die grote belangstelling voor dit onderwerp is ontstaan, springt het gesprek terug naar 1930. „Toen studeerde ik voor de akte MO-Staatsinrichting, waar nogal veel politieke geschiedenis bij te pas kwam. Ik vond dat toen al onmid dellijk interessant, maar veel kon ik er niet aan doen. Hoe ging dat vroeger: als je van school kwam, werd er niet aan je gevraagd wat je wilde. Je ging dat was al lang tevoren uitgemaakt naar kantoor. En in de avonduren verder leren, naar de handelsavondschool, daarna nog andere studie. Soms tudeerde je tot diep in de nacht. Ik zou zelfs nu nog naar Tilburg willen gaan voor de leergang politieke geschiede nis, maar een nog studerende zoon maakt dat financieel niet mogelijk". Dan komen we terecht in de vre desverdragen en de politieke kwes ties. De heer Weitering grijpt in een hoge stapel dossiers. ,,Hier heb ik de Gran Cha co-kwestie, hier de kwestie Klagenfurt". Achtereenvol gens worden we herinnerd aan of maken we voor het eerst van ons le ven kennis met zaken, die interna tionaal wat moeilijk hebben gelegen of nog liggen: Memel, Tacna-Arica, Teschen, Vorarlberg, Wilna, Istrië. Als we willen, kunnen we ons verdie- Pen in de verschillende Poolse delin gen, of de Bulgaarse grenzen in de loop der geschiedenis. Het dikste dossier vormt het ver drag van Versailles, met alles wat er aan voorafging en wat er bij werd gesleept door de betrokken landen, die alle zaten met oud zeer en verlangens, redelijke en on redelijke. Vele tientallen getikte vel len naar onderwerp en onderdeel ge rangschikt vertellen hoe moeilijk het is een gewonnen oorlog af te ron den. In andere dossiers zijn de fei ten in fijn handschrift geboekstaafd met omlijnde titelbladen en hoofd stukken. „Ik ben nu bezig met Bur- genland". De gegevens voor deze historische overzichten komen uit velerlei bron nen en langs velerlei kanalen. Bui tenlandse dagbladen („ja, ik heb ook een abonnement op de New York Times"), internationale tijd schriften, uit publikaties van de Ver. Naties, de EEG. ,,Soms schrijf ik naar een ambassade, dan weer naar een ministerie of een universiteit. Ik heb eens een brief geschreven, naar de burgemeester van Triës+. Die stuurde een massa gegevens en een prachtige kaart". De moeilijkheden rondom Triëst zijn vastgelegd in een vele vellen bevattend dossier. Ze vormen de voortzetting of zo men wil de na sleep van de kwestie Istrië. Het dos sier Triëst kan nog niet worden af gesloten, zodat in huize Weitering aan de Bredase Bernhardsingel de verdere ontwikkeling nauwlettend wordt gevolgd. Dat is natuurlijk in nog veel grotere mate het geval met het conflict tussen Israël en zijn bu ren. DE HEER J. WEITERING Je raakt er nooit in uitgestudeerd (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM-HELMOND Hoe zou er, als er nu verkiezingen gehou den zouden worden, in Nederland gestemd worden? Dat is de vraag, waarop de KRO-televisie aanstaande zondagavond om half tien via Nederland 1 een antwoord zal geven. De KRO heeft hiertoe eind oktober een politiek onderzoek laten uitvoeren door het bureau Veldkamp-marktonderzoek. Dit Bureau heeft bij de laatste verkiezingen de verschuivingen onder het kiezers korps vrij nauwkeurig weten te voorspellen. voorkeur geven aan Zijlstra als minis ter-president. Luns en Cals kregen ieder 13 procent van de stemmen, Biesheuvel 10, Den Uyl 9, De Jong 8, Toxopeus 6, Van Mierlo 5, Vondeling 4. Schmelzer en Beernink ieder 3 pro cent. Scheepsbouwer Verolme en Si mon Carmiggielt kregen ieder 1 stem. Bij de katholieken kwam Cals op de eerste plaats als minister-president met 23 procent, gevolgd door Luns 20, Zijlstra 11, De Jong 10 en Schmelzer 9 procent. Ruim tweeduizend kiesgerechtigden representatief gekozen hebben antwoord gegeven op vragen als: Hoe zou er nu bij verkiezingen worden ge stemd? Welke combinatie van partij en zou de voorkeur krijgen als rege ringsvorm? Wat denken de confessio nele kiezers van de partijformatie en samenwerkingsverbanden? Hoe slaat een progressieve concentratie aan en hoeveel stemmen haalt een gezamen lijke christelijke partij? Toch is dit verzamelen en rang schikken van alle gegevens rondom een internationale conflictsituatie, noch de wijze waarop alles is ge boekstaafd, het specifieke en het op vallende in deze hobby. Al dit speur werk krijgt pas reliëf doordat het wordt geïllustreerd en verduidelijkt met prachtige kaarten in kleur. Het dossier Istrië - Triëst bevat zo vijf tien kaarten. De historie van Israël, in dit dos sier beginnend met het mandaatsge- bied van 1918, is vastgelegd in ze ventien kaarten met daaronder het eerste verdelingsplan Peel, het plan Woodhead, het plan van de VN, het plan Bernadotte. De eerste oorlog van Israël tegen zijn buren, de te rugtrekking in fasen door het Israë lische leger daarna, de plannen en suggesties voor een oplossing van de situatie van dit ogenblik en de eisen van de verschillende partijen, ze zijn alle in prachtige, gearceerde teke ningen vastgelegd. ,,Ja, daar werk ik iedere dag aan. Als mijn vrouw 's avonds naar de te levisie kijkt, zit ik hier fijn aan de ze tafel te werken". Met stijgende bewondering maken we de ontdek kingsreis door deze dossiers. „In 's hemelsnaam, waarom gaat u met dit prachtige materiaal niet naar een uitgever? Hier is een stuk mo derne geschiedenis, waar heel de wereld in meeleeft, beter en over zichtelijker in beeld gebracht, dan in welk boek ook. Waarom probeert u niet een uitgever daarvoor te in teresseren? Al deze kaarten tezamen in een losbladig album zouden een voortreffelijk naslagwerk vormen. Het antwoord verrast: „Ik durf niet, want ik ben bang voor een weige ring". We brengen er tegen in: „Later beroemd geworden schrijvers heb ben ook wel moeten leuren met hun eerste manuscript". ,,Dat weet ik, maar juist dat leu ren kan ik niet opbrengen. Als de eerste uitgever weigert, ga ik be slist niet meer naar een tweede. Volgens niet-officiele berichten zou deze enquete onder meer hebben uit gewezen, dat de actie van de christe- lijk-radicalen niet aanslaat. Ook niet bij de kiezers in het zuiden. Verder zou de aanhang van D'66 drie- tot viermaal zo groot zijn als tijdens de Tweede Kamerverkiezingen van fe bruari j.l. Toen stemde 4,5 procent van de kiezers op deze partij. De aanhang van D'66 zou nu ongeveer 15 procent zijn, als er thans verkiezingen gehou den zouden worden. Na het bekend worden van de diver se- enquete-uitslagen zullen in dezelfde tv-uitzending zondagavond vertegen woordigers van vrijwel alle politieke partijen tijdens een debat hun com mentaar op de uitkomsten leveren. Enkele uitkomsten van het onder zoek, die reeds bekend werden: Zo'n 18 procent van de stemmen zou de Een van de honderden kaarten uit| de dossiers, hier afgedrukt op zestiende van de ware grootte. Daarom begin ik er liever niet aan. Ik zal u eens wat vertellen. De heer Weitering gaat er even recht voor zitten. „Toen de KRO-medewerker Neu mann de zaak Zuid-Tirol in een te levisie-uitzending besprak en daarin iets verkondigde dat niet klopte met de feiten, heb ik hem in een brief van vier getypte folio-vellen, mis schien wel twee kolom in de krant, aangetoond op grond van welke fei ten hij onjuist was geweest. Een kind kon begrijpen, dat ik bijzonder veel werk van die brief had ge maakt, en dat ik deskundig was, maar desondanks kreeg ik taal noch teken. Ik schreef nog eens naar het bestuur van de KRO. Van hetzelfde laken een pak: geen antwoord. Ik heb eens deelgenomen aan de quiz van de VARA „Tel uit je winst". Ik strandde toen op een vraag, die buiten het tevoren nauw keurig afgebakende onderwerp viel. Bovendien was het dubieus of mijn antwoord wel onjuist was. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, waar ik de zaak aan voorlegde, be sliste, dat het gelijk aan beide zijden lag, van een universiteit kreeg ik bericht, dat mijn antwoord juist was. Het enige, dat ik ooit van de VARA op verscheidene brieven kreeg te ho ren was: Wij komen er niet op te rug. U ziet het toch om u heen; de Kamer van Koophandel in Tilburg schrijft jarenlang naar Den Haag om te waarschuwen voor hetgeen nu gebeurt. En nooit geen antwoord, zo dat er nu in de Tweede Kamer vra gen over moeten worden gesteld. Men zit daar in de Randstad veel te hoog te paard. Nee, ik begin er niet aan. Ik beleef nu veel plezier en voldoening van mijn hobby. Ik laat dat niet door teleurstellingen en ergernis bederven". DEN HAAG (KNP) „Het rapport over gezagsopvatting en gezagsbeleving in de katholieke kerk. dat als eerste voorbereidend stuk voor het Nederlands pastoraal concilie is uitgekomen is het meest radicale stuk, dat het concilie tot op heden bereikt heeft. Het kan, als de tendens die er in ligt, zou worden aanvaard en zou gaan doorwerken, niet alleen voor de verhouding van de Nederlandse kerkprovincie tot het centraal gezag in Rome, maar ook voor de kerken van de reformatie hier te lande van zeer grote betekenis worden." Dit schrijft ds F. H. Landsman, se cretaris-generaal van de Generale Sy node van de Ned. Hervormde Kerk. Ds. Landsman licht enkele essentiële pun ten uit het rapport en geeft aan, welke betekenis zij hebben voor de reforma torische kerken. 1. Ten aanzien van het gezag in de kerk zet het rapport uiteen, hoe het gezag in de kerk vanaf de vroegste tij den is opgevat. En dat was niet in de zin van hiërarchie of macht of pries terschap, maar als diakonie of bedie ning. Daarbij wordt de bediening van herders en leraren gesteld naast andere bedieningen of gaven in de gemeente. 2. Is deze opvatting voo-r de reforma tie geen nieuws, zegt ds. Landsman, om dat het zuiver bijbels is, wij zijn zelf nog niet zo ver gekomen om daaruit onze conclusies te trekken. Hopelijk zullen wij ooit- dezelfde nuchterheid kunnen opbrengen, als die, welke uit dit „roomse" rapport naar voren komt. Die nuchterheid echter komt bijzonder naar voren in de conclusie van het con ciliestuk. Dif trekt niet de dwaze con clusie, dat dus een terugkeer naar apos tolische tijden de uitkomst geeft. In tegendeel, men stelt, dat de kerk een levende historische werkelijkheid is en haar gestalte bepaalt naar tijd en cul tuur. In de hervormde kerk plegen wij elk aar nogal eens voor de gek te houden, naar aanleiding van deze vragen en te doen alsof de ambten die bij ons in gebruik zijn regelrecht uit de Hi. Schrift stammen en he^ begin en het einde zijn van een goede kerkregeling. 3. Het derde punt dat ds. Landsman aanraakt is de visie van de moderne mens op het gezag en zijn instelling op het democratisch denken en handelen. Het rapport stelt, dat kerk en ambts drager zich wel derhalve moeten con centreren op verkondiging en dienstver lening. „Deze opvatting valt geheel sa men met die welke door de hervormde kerk in het herderlijk schrijven van 1956 over christen zijn in de Nederland se samenleving werd gegeven", zegt de schrijver in Hervormd Nederland, maar we kunnen toch wel iets van onze roomse broeders hieruit leren. Dat is met name het geval over de manier waarop een kerk eruit moet zien als ze Christus wil dienen in de huidige sa menleving... Ik kom tot de conclusie, dat, alhoewel ook wij over die kwestie hebben nagedacht, wij nog te veel heb ben mee te zeulen, dat in de vorige eeuw misschien nog wel een aanvaard bare lading was, maar nu toch wel bal last dreigt te worden. Als algemene gedachte, knoopt ds. Landsman deze aan zijn beschouwingen vast: „Het is goed, dat het gesprek van Rome en reformatie voortgaat ook voor het gezagsprobleem in de hedendaagse wereld. Ook lijkt het dat wij aan dit rapport nog een en ander kunnen heb ben voor onze eigen bezinning". Bij de Ned. hervormden veroverde Zijlstra 21 procent, Den Uyl 12, Bies heuvel 11, Luns 10 en De Jong 8 pro cent. Bij de gereformeerden kreeg Zijlstra 45 procent, Biesheuvel 25, Luns 6, De Jong 4 en Beernink 3 procent. Voor hen die niet aangesloten zijn bij een kerkgenootschap kreeg Den Uyl 16 procent, Zijlstra 12, Cals 11, Luns 10 en Van Mierlo 10 procent. Zijlstra nam bij alle leeftijdsgroepen, ook bij de bejaarden, de eerste plaats in als meest favoriete minister-presi dent. Met het ooig op de gemeenteraads verkiezing op 1 december in Helmond geeft de KRO-aetualiteitenrubriek „Brandpunt" vrijdagavond een uitzen ding vanuit „De Traverse" in Hel mond. Hiervoor zijn uitgenodigd de elf lijsttrekkers van de aan de gemeen teraadsverkiezing deelnemende partij en in deze stad. Verder ook de verte genwoordigers van de landelijke par tijen. (ADVERTENTIE) de ideale aansteker in diverse uitvoeringen Imp. Le Corbeau Zn. Rotterdam Tel. 010-138974 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een kleine 300 ambte naren van rijksdiensten die naar het noorden zullen worden overgeplaatst, hebben een aardige attentie gekregen van het gemeentebestuur van Leek. Ze kregen een zachtzure appel, aardig verpakt, met daarbij een foldertje over het Groninger dorp Leek en een brief van het gemeentebestuur. Een gedwongen verhuizing is een onprettige zaak, u zult door de zure appel moeten heenbijten, staat er in het briefje. Maar het noorden valt best mee. Vandaar deze zachtzure ap pel van Leek uit het noorden. Goed van smaak, schrijft het gemeentebe stuur. En in het foldertje staat dat Leek ruim 4000 inwoners heeft 15 km ten zuidwesten van de stad Groningen ligt, een goede verbinding met de stad heeft, vele mogelijkheden voor dag recreatie biedt en mooi is gelegen. Kortom: goed wonen voor rijksambte naren. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Nieuwe Ginnekenstraat 2, Breda Kerkstraat 1, Oosterhout N.Br. Stationsstraat 22, Rijen Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot f 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. U bent welkom bij de Het is, voor mij, niet te hopen dat u bij het lezen van deze rubriek re gelmatig de neiging krijgt een siga ret op te steken. Want wat beweert ds. A. Faber? In het blad voor het hervormde kerkewerk „Woord en Dienst" schrijft hij: „Nergens wordt zoveel gerookt als in kerkeraadsbijeenkomsten, die óvergeestelijk zijn. Naarmate de sfeer gewoon plezierig, menselijk is, wordt er minder nerveus naar de nicotine gegrepen. Al dat gerook draagt een overspannen karakter". Er is één ontsnappingsclausule: de ene dominee is de andere niet. Ieder van ons denkt wel eens aan een eventuele atoomaanval op ons kleine landje. Nietwaar, de atoom bommen liggen links en rechts bijna voor het oprapen. Later, we dan den ken aan de geruststellende woorden die minister-president De Jong dezer dagen aan het adres van een veront rust kamerlid heeft neergeschreven. Het zijn troostrijke woorden: „Hoewei de regering nimmer heeft ontkend dat Nederland in geval van een massale aanval met kernwapens geheel kan worden vernietigd, acht zij het niet waarschijnlijk dat een eventuele kernoorlog ten opzichte van Nederland deze vorm zal aan nemen". „De minister-president kan het weten, want hij is per slot van re kening altijd al in de defensie ge weest. De Bond zonder Naam wekt de mensen op om met de komende feest dagen ook eens aan de gevangenen te denken. In het weekblad van de Bond lees ik: „Boven aan de (ver- Iang)lijst staat dat hartelijke woord van u of misschien uw kinderen zo als bijvoorbeeld: „Lieve gevangen mijnheer, Jopie, die u niet kent, denkt ook aan u, omdat ik ook zes weken in het ziekenhuis gelegen heb voor mijn gezondheid Een fabrieksdirecteur tegen zijn zoon: „Je zult in de inpakafdeling moeten beginnen. De directiekamer is vanmiddag pas klaar". Ik ben nog meer te weten gekomen over de heidense toestanden rondom het Sinterklaasfeest. Neem nu de schoorsteen, toch een zeer noodzake lijk element bij de viering. Die schoorsteen is vanouds de koker ge weest, die naar de geestenwereld voerde. De vroegere schouw, of het nog vroegere vuurtje in de Batavie renhut, was de offerplaats. De plenteren onder u denken nu plotseling aan de wortel en het bosje hooi in de schoen. Voor het paard van Sint. Ja, maar ook voor de hei lige zelf, die net als de goden van weleer gunstig gestemd moest wor den. Misschien heb ik hiermee uw sin terklaasviering weer een diepere zin mogen geven. Misschien kreeg u een iets diepere kijk op het zieleleven van uw kroost, dat minder ver van die Batavieren afstaat, dan we zo in de wandel denken. De meest onvergetelijke figuur uit het land van Marianne, die in deze kolom nogal eens aandacht krijgt, is gisteren 77 jaar geworden. Onze vriend De Generaal, u had het al be grepen, heeft zijn verjaardag hard werkend en in alle stilte doorge bracht. Toch hebben twee vrouwen aan hem gedacht. Natuuriijk, zijn eigen echtgenote, maar óók koningin Elizabeth II van Engeland. Zij stuur de een telegram: „Het doet mij ge noegen u op deze verjaardag mijn hartelijke en oprechte groeten en mijn beste wensen voor uw persoon lijk welzijn over te brengen". Uitgerekend zij! De enige vrouw, die De Gaulle in zijn hart kon tref fen. En ze heeft het gedaan. Een meneer uit Stampersgat komt V D binnen en roept: „Volk!!!" MEKIJN BELGRADO (AP) Joegoslavië heeft de benzineprijs gisteren met 0,20 nieuwe dinars per liter verhoogd. Ben zine met hoog octaangehalte gaat 1,80 nieuwe dinars kosten. Dit is nog steeds goedkoper dan in andere Euro pese landen. De regering maakte bekend dat de opbrengst van de prijsverhoging die geschat wordt op 143 miljoen dinars in 1968, geheel gebruikt zal worden voor onderhoud en herstel van we gen. Ook de wegenbelasting is met 25 procent verhoogd.

de Stem | 1967 | | pagina 9