VAN DAT MOLEN NIET RENDABEL TE MAKEN IS" OUDE PRINS NIEUW JASJE JAN JUFFERMANS: CLEAN" WERK IN ASSENEDE (B.) Teleurstelling over G.S. en gemeentebegroting HTS Vlissmoen vordert Zierikzee bereidt jachthaven voor strijd... Molenaar P. Lijbaart uit Biervliet Waarschuwing van politie et u smakelijk* Trots eder de koffie Egberts Koffie, Ier gebrand tkelier verkrijgbaar. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 ftoVEMBER 1967 Er VERBOUWING IN GOES Foto.s in hangertjes en manchetknopen Eerste steen voor kleuterschool te Borssele Vlissings raadslid over Pechiney Rijksoverheid remt industrialisatie Laboratorium voor communie Raad s-Heerenhoek Mevrouw Steketee uit Goes 50 jaar winkelierster Dag en nacht servicedienst Van Royen licht plan-Scheldeoord nog eens toe Dow Terneuzen start produktie van styreen Hocres groeit in Z.-Vlaanderen PAARS MERK 250 g 1.64 De boon is de beste bewaar plaats van het koffie-aroma Maal daarom zelf uw koffie, direct voor het zetten. Mr (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET. „Met de loon- maal is het afgelopen. De boeren hebben niet veel personeel meer en veel minder beesten dan vroe ger. De dieren die er nog zijn krijgen hun voedsel in de vorm van korrels of koeken. Dat ver kopen wij wel, maar verder doen we er niets aan. We worden ge woon verpletterd door de fabriek. Als er maar eens iemand was die het belang inzag van het voort bestaan van de „maalderij", een koekjesfabrikant of zo. Nu zit er geen boterham meer in. De woorden van Piet Lijbaart f40) In Biervliet hebben een trieste klank, terwijl hij de deur opent van de on langs gerestaureerde windmolen ,,De Harmonie", op de Molenberg (Berg- molen), in Biervliet. Half in de deur opening wijst hij over het prachtige dorpspatroon. „Biervliet was vroeger een eiland", zegt hij. ,.Na de inpoldering werd veel koolzaad verbouwd. Op het pleintje hier voor de molen stond eerst een standdaardmolen. Uit het koolzaad werd olie geperst. Ook in deze molen gebeurde dat nog". Hij toont waar eens de aandrijfas voor dit werk zat. „La ter. kwamen de boeren met gerst, graan en tarwe. In 1842 werd deze molen gebouwd. Eerst was het een gaanderij molen, nu een bergmolen. De poort met de openslaande deuren is er later aan gebouwd. Er bleef nog een zijdeurtje zitten. De grote poort was bestemd voor het binnen rijden van grote karren". In juni begon men de Biervlietse windmolen te restaureren. „B. en w. van onze gemeente hebben er ontzet tend veel moeite voor gedaan. Met steun van provincie, rijk en monu mentenzorg is het bouwwerk weer helemaal in de oude staat gebracht. Het waren goede ambachtslieden die het karwei hebben geklaard. H. Beyk uit Afferden in Noord-Limburg. Dat is een echte molenmaker". Bij het beklimmen van de eerste ♦rap wijst Piet de onderdelen aan die vernieuwd zijn. ,,Deze zolder is hele maal nieuw", zegt hij. Tegelijk zwaait er een poortje open. We staan in de firsse nevellucht. „Het is voornamelijk aan de bui tenkant dat er gerestaureerd is" ver telt hij. „Het hekwerk, de roeden, de stroomlijn, en alles is opnieuw opge- hekt". Bij de staart wijst hij op de lange en korte schoren, de springbalk en onderaan de kruilier. „Daarmee worden de wieken naar de wind ge steld", licht hij toe. Achterop de staart preikt het symbool van de gemeente: de haring. ,.Dat wilde de burgemees ter zo graag", zegt hij. „De wieken staan nu naar het zuidwesten gekruid. Je moet er goed op letten natuurlijk dat je ze naar de wind zet. Stel je voor dat er een noordwesterstorm op steekt, dan moet je hem west zetten. Op die manier snijdt de wind er langs. Anders zou de druk te groot zijn. Staan de wieken achter de wind. dan werkt de rem niet". Op de volgende zolder zien we een houten bak, waarop ook weer het symbool van Biervliet terug te vin den is. De haringen zijn er met gro te nauwkeurigheid ingekerfd. „Hier", zegt hij „zie je de stortkar en de schudkar met kuipen. Daar liggen de molenstenen in. De een heet ligger, de ander loper". Een ingewikkeld ra derwerk met de befaamde konings- spil is er om je hoofd aan te stoten, als je niet diep genoeg bukt. „Eigen lijk is het een tweedehands molen" zegt Piet. Hij schijnt er alles van te weten. ..Logisch", vindt hij, „als er iets kapot is moet je toch weten hoe het heet. Met dat tweedehands be doel ik dat de molen uit allerlei on derdelen van andere molens is ver vaardigd". We komen van de steenzolder op de luizolder. „Die wordt zo genoemd", z^gt hij, „omdat hier het luiwerk hangt". Het is een soort takelwerk voor het ophijsen. We staan onder de kap. Het hout ziet er nieuw uit. „De kap is helemaal vernieuwd. De span ten zijn nieuw en het kruiswerk En gels. Waarom dat zo heet weet ik niet. Ik weet alleen dat het kruiwerk nu op ijzeren wieletjes loopt. Vroeger waren die van hout". Ovk de bovenvloer is nieuw. Er is o.a een nieuwe windpeluw aange bracht en een nieuwe korte spruit- balk. „De oude windpeluw is gebruikt" zegt de molenaar, „om de puisteen in te leggen. Die was nog goed, ook al f1!, steen er al een mensenleeftijd "1 Sinds de bouw in 1842 is er geen enkele grote restauratie geweest. „Wel zijn er intussen allerhande karweitjes aan gebeurd. Dat waren toch altijd nog dingen van een paar duizend gul- Gen. Het binnenwerk was, zoals ik al zei. nog in vrij goede staat. Het gwg hoofdzakelijk om het kafwerk en net buitenwerk. Het herstel van het kruiwerk was het moeilijkst". Reeds vyf generaties is (le inoten ill, bezit van de LU'aarts. In 84* het Isaac Pieter het bouwwerk tuk dif bezat de familie MJbaart meer molens in Zecuwsch- ~eren, o.a. in Axel, Hulst en aiuiskil. Een gedenksteen in de ge- 1 vereeuwigt de naam van Isaac rieten en het jaartal 1842 in rood tegen een witte achtergrond. i«DseK Vader,van piet lee£t nog. Hij jaar. Hij wêêt te vertellen dat sttÏÏ"ee.£s 1883 de molen, die nog nllm i lenst had gedaan als olie- tarwe overgin« °P het malen - ..Motenmaker uit Eekloo", zegt hij. zeifrfl molen gebouwd. Dat is de- e. "J30 fhe de kerktoren heeft se- uï In 1897 k^am ik als knecht bij TotSln19? werd eigenaar. Ket v.lL lk er mee. Toen kocht r'et hem van me". der"0tfnZagt h.y de oudste „mul- a n de streek is. „Vroeger werd 2 gemalen voor de- bakkers nier in Biervliet. Dat is nu mnrr?ili?,?^abriek heeft he+ ons is nu afgelopen, ft he* ons on- leen6Clu?aKl- iNU maken we al- voornameliik v«evoer- We bestaan voede?fli tVan, e verko°P van vee- is iammT a0rrel" en koekvorm. Het rendabf? 00 ,-?e, molen «iet meer ee' veel voor. Maar ia dat van deUtlidenDiiai de ">n.twikkelinRen den", n Je tegenhou- Piet Lijbaart is blij met zijn gerestaureerde molen. Hjj betreurt het slechts dat hij niet rendabel meer gemaakt kan worden. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. Wie de „Prins van Oranje" aan de Nieuwstraat in Goes binnenstapt zal zich nauwe lijks nog kunnen herinneren hoe de entree van dit gebouw er en kele weken geleden heeft uitge zien. Een grondige verbouwing en opknapbeurt heeft de hal een heel ander aanzien gegeven. De kan toorruimte is verplaatst, het trap penhuis is omgebouwd, muren zijn bedekt met roze-bloemetjes- behang of een houten betimme ring. 9 De „Prins van Oranje"-bezoekers zullen zich evenmin kunnen voorstel len dat dit gebouw al eeuwen oud is. De „Prins van Oranje" is opgezet als café. In de loop der jaren bouwden de verschillende eigenaars er zalen aan, waardoor de „Prins van Oranje" langzamerhand de functie kreeg van schouwburgzaal en vergaderruimte. Naar het idee van de huidige eige naar van de „Prins", de heer D. Breen gaat het nu met het gebouw „de con- gresk^nt uit". „Maar de schouwburg zullen we in ieder geval niet loslaten". Zo tussen de bedrijven door vertelt hij dat hij niet de enige is die achter de „Prins" staat. Kortgeleden is de firma D. Breen en Zoon opgericht. Ere wie ere toekomt, is de mening van de heer Breen, waarmee hij maar wil zeggen dat zijn zoon net zoveel hart voor de zaak heeft en er ook net zo hard voor werkt als hij zelf. De Prins van Oranje" kwam in 1906 in handen van de ouders van de heer Breen. Zelf viert hij straks zijn 40-jarig jubileum in de „Prins". Volgens de heer Breen is de moder- -isering van de hal van de „Prins van Oranje" ergens een mijlpaal in de reeks verbouwingen, die De Prins al heeft ondergaan. Maar de verbeteringswerkzaamhe den hebben zich altijd tot de achter kant van het gebouw beperkt. Zeven verbouwingen zijn er geweest. Het begon met de keuken en toiletten, toen werd de grote zaal verbouwd. De voorzaal werd gerestaureerd, de foyer nieuw gebouwd, de toneelzaal gemoderniseerd. Volgende punt op het verbouwingsprogramma was de bouw van een nieuwe garderobe. Eerst toen kwam de voorkant van het gebouw aan de beurt, ae modernisering van de hal. Al deze werkzaamheden zijn in de loop van 15 jaar verricht. „We zijn van plan door te gaan met het aanbrengen van verbeteringen", aldus de heer Breen. Hij doet de plan nen uit de doeken die er zijn voor het moderniseren van het keuken- en het achterhalcomplex. Dit karwei omvat eveneens een opknapbeurt van toilet ten en een nieuwe buffetruimte. De bedoeling is in de loop van het volgend jaar met dit werk te beginnen. Door de eeuwen heen heeft dc „Prins van Oranje" duidelijk een gewijzigde functie gekregen. Uit uittreksels uit de „Notulen der stadt Goes" wordt over de herberg of uitspanning ,,De Prins van Oranje" gesproken. Toen de ouders van de heer Breen het bedrijf overnamen bestond het uit en horeca gedeelte en een stalhouderij. Ook was er een kaats- of kolf-baan. Verondersteld wordt dat de herberg de naam „De Prins van Oranje" heeft geki egen om daarmee .,den persoon van den Prins te eeren". Oe boeren met hun paardenr ij tuig jes zijn verdwenen, anderen hebben hun plaats in de „Prins van Oranje" ingenomen. Mannequins-in-mini, beat- feestvierders, receptionerende families en vergader-g'angers. Vooral vergaderingen en bijeenkom sten worden er veel in De Prins gehou den. Modern toneel in een eeuwenoud gebouw. Niemand die daar erg in heeft Behalve de familie Breen, als bezit ter van één van de oudste, zo niet het oudste nog in bedrijf zijnde horecabe- drfij van Nederland. VLISSINGEN De laatste tijd zjjn er bij de politie van Vlissingen klach- tenbinnengekomen over een vrouw een zigeunertype, die op een kussen kleine foto's, hangertjes en manchetknopen laat zien. Men kan deze foto's in die hangertjes en manchetknopen laten zetten. Dit kan gebeuren voor verschil lende prijzen, die liggen tussen de 15 en 30 gulden. Dit bedrag moet worden vooruitbetaald. Als adres wordt opgegeven Fotostudio Hollywood, Postbus 317, Breda of ook wel Bruininck en Zonen. Soms wordt er ook nog wel eens een telefoonnum mer bij opgegeven. Als men dan -voor uitbetaald heeft, hoort men meestal niets meer. Schrijft men, dan krijgt men een bericht, belt men het opge geven telefoonnummer, dan krijgt men een andere firma aan de lijn die ner gens vanaf weet. Bij onderzoek door de recherche is gebleken, dat het hier een reizende familie betreft, die soms met een woon wagen in Breda staat. Maar geen foto studio heeft. De foto's laat ze maken bij een andere firma, voor ongeveer 50 cent per foto. Deze kleine fotootjes worden in een verkoperd, verguld blikken of plastic hangertje gezet, dat maar ongeveer 25 cent kost. De be stellingen worden meestal wel afgele verd, al duurt het soms wel maanden. De politie waarschuwt het publiek voor deze „verkopers". (Van een onzer verslaggeefsters) BORSSELE Mejuffrouw N-.Ruster hoofdleidster van de Christelijke Kleu terschool in Borssele heeft in die ge meente de eerste steen gelegd voor een nieuwe hei-vormde kleuterschool. Het wordt een twee-klassig stenen gebouw dat waarschijnlijk volgend jaar april klaar zal zijn Dekleuterschool is hard aan een nieuw onderdak toe. Sinds' 1911 is het gebouw van de diaconie der hervormde gemeente als kleuterschool in gebruik. De ruimte is te klein en voldoet ook niet aan de eisen van deze tijd. Het schooltje is de laatste in de serie van vijf kleuterscholen, die in Westka pelle, Grijpskerke, Domburg, Poort vliet en dan in Borssele, verrijzen. De eerste steenlegging werd o.a. bij gewoond door b. en w. van Borssele, de inspectrice van het kleuteronder wijs mejuffrouw M. J. de Jonge en vertegenwoordigers van verschillende kerken in Borssele. Na de plechtigheid op de bouwplaats kwamén de genodigden bijeen in het verenigingsgebouw waar verschillende toespraken werden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Is het college van b. en w. bereid zo nodig in sa menwerking met Gedeputeerde Staten van Zeeland en het Havenschap Vlis singen Oost, stappen te ondernemen by de rijksoverheid om alsnog goed koop aardgas voor industrievestiging beschikbaar te stellen? Behandeling van deze aangelegenheid in de raads vergadering van 24 november zal dezer zijds zeer op prijs worden gesteld." Aldus de P.v.d. A-fractievoorzitter in de Vlissingse raad, de heer E. de Priester in schriftelijke vragen aan b. en w. naar aanleiding van het besluit van minister L. de Block om niet in te gaan op de aanvraag van Péchiney om goedkoop aardgas beschikbaar te stellen bij de eventuele vestiging van een aluminiumfabriek in Vlissingen- oost. De heer De Priester voegt hier aan toe: „Indien bovenstaande mededeling juist is, is het college van b. en w. dan met mij van mening dat: door de rijksoverheid industrievestiging in Nederland wordt belemmerd in plaats van bevorderd. Een dergelijk besluit een ernstige rem ming inhoudt voor de ontwikkeling van het industriegebied Vlissiingen-Oost Zoals wij eerder meldden heeft ook de gedeputeerde A. Kaland zijn onge noegen uitgesproken over de gang van zaken rond 'n mogelijke Péchiney-ves- tiging. Hij maakte daarbij de veron derstelling dat de minister zich gebon den acht aan beloften aan de allumini- umfabriek in Delfzijl. De heer Kaland merkte daarbij op, dat wanneer de fa briek door het besluit van de minister zich niet in Zeeland maar in België vestigt er toch onverminderd van concurrentie sprake zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) ASSENEDE (B.) „Laboratorium voor communicatie met Jan Juffer mans" staat er op de uitnodiging voor de eerste eenmans-expositie, die een Zeeuwse beeldende kunstenaar houdt in de Belgische galery „Margaretha de Boevé" in Assenede. Dat het de Z. Vlaamse kunstschilder om communica tie begonnen is, bracht een van de drie inleiders op de expositie, de journalist Gerard van Djjk onder woorden met de notitie: „Juffermans is gaan onder zoeken hoe hy zyn boodschap op de beste manier kon overbrengen". Dit zoeken kan laboratoriumwerk genoemd worden, want hij wilde „een techniek vinden, die hem in staat stelt bijna alle mensen te bereiken." Die techniek bracht de heer Van Dijk te recht in verband met het opzienbarende idee van Marshall McLuhan, die stelt dat het medium tevens zelf de bood schap is (of kan zijn in elk geval): the medium is the message. „De tekeningen van Jan Juffermans zijn cool. Ze lijken hier en daar op fo to's die per telex zijn overgekomen. Hij heeft ze vaak genoeg naar dergelijke foto's gemaakt. Het zijn momentopna men van een wreed spel, dat geen spel regels schijnt te kennen. Men ziet be nen, geschoeide handen, gehelmde kop pen, beschermde schouders, duikelende en tuimelende lichamen. Maar ongewild duikt er meer op in het bewustzijn van de beschouwer." Dat meer is juist wat McLuhan be doelt: de toeschouwer maakt zijn beel den zelf. Wat hem geboden wordt is een legpuzzel, waarvan hij zelf de stuk ken in elkaar moet passen. Hij moet al- (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Burgemeester R. Waelput van 's-Heerenhoek opende de raadsvergadering met zijn teleur stelling- uit te spreken over het uitblij ven van de goedkeuring van G.S. voor de gemeentebegroting 1967 en voor gaande dienstjaren. Zijn „wanhoops kreet" van „hoe moeten wij de ons via de wet opgelegde taak uitvoeren" bleef voor ieder 'n open vraag. Da* het voe ren van een groot beleid nagenoeg on mogelijk wordt, kon door de raad wor den onderschreven. Uitgaven die iets buiten het normale vlak liggen zullen niet meer kunnen geschieden. Zo werd door G.S. geen goedkeuring verleend aan het raadsbesluit van 18-9-1967 tot aankoop van de toren der parochie kerk. Het definitief onderwerp streek plan voor Midden-Zeeland biedt voor de gemeente 's-Heerenhoek weinig soe laas. Het voorstel van b. en w. tot ver hoging van het gemeentelijk subsidie van 50 pet. tot 100 pet. van de contri butie per lid van het Wit-Gele Kruis en een bijdrage ineens voor de aan schaffing van materiaal f 3867,50 en f 900,- voor achterstallig onderhoud en herstel van constructiefouten aan het wijkgebouw kon geen goedkeuring vinden bij de leden de raad. Alle raads leden inclusief wethouder B. Remijn stemden tegen. Een felle discussie was hieraan voorafgegaan. De heer J. Pom- pernolle was tegen het gehele voorstel. Fouten die gemaakt zijn door het be stuur moeten z.i. niet door de ge meente worden gedragen. De heer P. de Baan zag liever een geleidelijke opvoering van de subsidie en de heer Verdonk had angst voor de komende jaren. Zal het financiële beleid van het bestuur van het Wit-Gele Kruis dan ons wederom niet nopen financieel bij te springen, was zijn vraag. De heer J. Pompernolle stelde eens temeer, dat de leiding had gefaald. De voor zitter wees op het allergrootste belang van de instandhouding van het Wit- Gele Kruis. Hij meende de schuld niet alleen te moeten afwentelen op het be stuur. ,,Wij allen zijn als leden van het Wit-Gele Kruis hieraan debet. De gemeente had reeds jaren geleden toen de mogelijkheid tot het bekomen van een hoger subsidie nog aanwezig was, het bestuur van het Wit-Gele Kruis hierop geattendeert, doch zonder enig resultaat. J. Pompernolle eiste stemming met het eerder vermelde gevolg. De ver gadering werd geschorst omdat vrijwel alle leden op een andere oplossing aandrongen. Het volgende werd met algemene stemmen aangenomen. Subsidieverho ging van f 540,— naar f 2640,— en verder een driejaarlijkse subsidie van f 2500. De brandweer zal genoegen moe ten nemen met een fiat van de raad tot aanschaffing van 360 mete nylon slang 3" en 20 mtr. 2". Afgestemd werd de aankoop van 3 persluchttoestellen (markers) voor de somma van f 3000,- De heren P. de Baar, L. Moison, L. RadS en J. Pompernolle hadden be zwaren op financiële grond. Besloten werd, tegen het voorstel van b. en w. l:i 14 m2 grond te verkopen voor de somma van f 11,— per m2. Voor 1968 zal de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten een krediet verlenen van f 150.000. Voor verbetering van diverse stra ten werd een bedrag van f 6000,— ge noteerd. Achter de in aanbouw zijnde woningen in de Steestraat en Mariate- straat zullen voor het eerst in de ge meente tegelpaden komen. Aan de Steestraat komen 4 bejaardenwoningen, spoedig te volgen door de bouw van lagere school krijgt een elektrische stencilmachine (f 950,—). Een krediet van f 91,80 aan subsidie voor culturele vorming van de leerlingen uit deze gemeente, die de nijverheidsschool voor meisjes te Ovezande bezoeken, werd goedgekeurd. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Deze foto toont een gedeelte van het in aanbouw zijnde gebouwencomplex voor de Hoger Tech nische School aan de Prins Hendrik- weg. Ook het hoofdgebouw is na prak tisch geheel uit de steigers. Men hoopt een en ander rond maart van het vol gend jaar gereed te hebben waarna met de inrichting kan worden begon nen. In het eerste cursusjaar '68-69 voor het eerst geheel in gebruik zijn. Het achter het hoofdgebouw gelegen werkplaatsenblok, voor praktijkonder wijs wordt intussen al tenvolle gebruikt Het gebouw rechts op de foto is het zogenaamde tweede voorgebouw. Daar in zijn o.m. ondergebracht een aula, een gymnastieklokaal, een garderobe enz. Daarvoor, nog meer naar de Prins Hendrikweg toe, wordt nog een gebouw opgetrokken waarin o.m. de directeur zijn onderkomen zal krijgen terwijl ook de leraren daar de beschik king over eigen kamers zullen krijgen. Imposant is vooral de voorgevel van het hoofdgebouw, dat een lengte van 95 meter en een hoogte van 17 me ter heeft. In het gebouw komen o.m. een lift en drie trappenhuizen. Het complex, ontworpen door het architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft in Middelburg, vervangt de huidige se- mx-permanente schoolgebouwen. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE In de vergadering van de raad van Zierikzee van dinsdag a.s. zullen enkele belangrijke punten aan de orde komen. Eén daarvan is ongetwijfeld de vraag van het gemeentebestuur aan de raad om een krediet te verschaffen ter dekking van de kosten van voorbereiding van een flinke en volledig geoutilleerde jachthaven. Met het krediet zal het gemeentebestuur aan het Advies- en Inge- nieursbureau Witteveen en Bos te Deventer opdracht kunnen geven de jachthaven bestekklaar te maken. Ondertussen zal via G.S. aan de mi nister ran Economische Zaken worden gevraagd een subsidie uit de gelden voor de toeristische infrastructuur te verstrekke- Bij het slagen van de plan nen zal Zierikzee een jachthaven krij gen, plaatsbiedend aan honderden vaartuigen. Een ander krediet is bestemd voor de aanlog van een speeltuin in de woonwijk Malta. Deze speeltuin gaat 45 mille kosten, waarvan de woning bouwvereniging Beter Wonen" dik drieduizend gulden schenkt en de ge meente^ bijna twintig. De gemeente levert" bovendien nog eens voor bijna f 8.000,- aan werk door de dienst Ge meentewerken. Voor het restant kan de vereniging een lening sluiten bij de Slavenkas, onder garantie van de ge meente. Aan inkomst heeft de vereni ging voor f 4000,- per jaar toezeggin gen van de bewoners van de wijk Malta. Voor het aanschaffen van uit rusting ten behoeve van de 36 ver- keersbrigadiertjes die momenteel bij de rijkspolitie in opleiding zijn, is f 500 nodig. Wegens vertrek naar elders wordt voorgesteld aan de gemeente archivaris dc heer C. Postma, eervol ontslag te verlenen. Tevens zal de raad een opvolger te benoemen krijgen. Voor de financiering van grondaan kopen wordt de raad voorgesteld een vaste geldlening te sluiten van f 356.000 bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeentes. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Mevrouw J. M. Steketee- Boddingius uit Goes heeft haar gouden jubileum als winkelierster gevierd. Ter gelegenheid hiervan werd haar door de Goese middenstandvereniging „Handelsbelangen" een receptie aan geboden in hotel Centraal te Goes. Voorzitter van deze vereniging, de heer A. L. Kampman, overhandigde mevrouw Steketee namens „Flandels- belangen" een gedenkplaatje met in scriptie. In zijn toespraak tot mevrouw Ste> ketee memoreerde de heer Kampman dat haar jubileum samenviel met het 65-jarige bestaan van „Handelsbelan gen". Voorts wees hij erop hoe de ju- bilaresse zich gedurende de 50 jaar in haar chocolaterie- en sigarenwinkel van haar taak heeft gekweten. Velen kwamen daarna mevrouw Ste ketee feliciteren. De druk bezochte re ceptie werd o-a. bezocht door burge meester mr. F. Huber van Goes. (ADVERTENTIE) Veiligheid in Uw huis Op al Uw gasapparaten J. A. H. v. HOEFLAKEN N.V. Axel - Tel. 01155 - 625 Middelburg - Tel. 01180 - 2883 JAN JUFFERMANS thans zelf onder de aangeduide werke lijkheid de emoties schuiven, die de ma ker hem (schijnbaar) onthoudt. Juist daarom noemde de eerste inleider, <3a journalist Jan Hüsken dit werk „emotie loos" en „clean", omdat het zich, zoals een t.v.-reportage (en dus wederom slechts schijnbaar) tracht te onthouden van elk commentaar bij de getoonde feiten. „In werkelijkheid is bij Jan Juffer mans", aldus deze inleider, „het enga- gement met de wereld die hij uitbeeldt, niet veranderd, ook al lijkt er in zijn werk een aardverschuiving te hebben plaatsgevonden van dramatiek tot koele observatie". Juffermans begon met landschappen en portretten, maar plotseling doken er machines op in het land, grote gra zende beesten. Nu is het sport en vooral „die hele poppenkast van het Ameri kaanse voetbal". ,.De emotie van het emotieloze", was het woord dat de heer Rik van Hulst voor dit werk vond. De heer Van Hulst is ambtenaar voor culturele zaken van de gemeepte Terneuzsn. ..Dit werk is een poging tot optische infiltratie", zei hij, „zoals er ook sociale en naïeve in filtratie is. We worden hier geconfron teerd met de hater in adoratie. Het is relativerend beschouwen en identifica- rend beleven", een poging om de hard© feiten op afstand te bekijken en er an derzijds nauw (en ze hatend) bij be» trokken te zijn. De tentoonstelling van (zoals op de uitnodiging terecht wordt opgemerkt) „sterk op uw netvlies inwerkende teke ningen" is tot 4 december dagelijks, ook 's zondags, geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 6 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) BAARLAND Naar aanleiding van de scherpe aanvallen die in de jongste raadsvergadering van Baarland op hem zijn gedaan, heeft gemeente-amb tenaar I..A. van Royen uit Baarland gisteravond te Goes 'n persconferentie georganiseerd. Daarin zette hij zijn inmiddels bekende plannen met betrekking tot het recreatie-terrein Scheideoord uit een. Hetgeen in de raad over zijn plan en over zijn persoon is gezegd, noem de de heer Van Royen „een belediging van heb ik jou daar". Hij zou hiertegen geen stappen ondernemen omdat hij er naar zijn mening als gemeente ambtenaar toch niets aan kan doen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een van de grootste styreen-monomeerfabrieken in Europa is by Dow Chemical Terneuzen in be drijf gesteld. De nieuwe fabriek heeft een capaciteit van meer dan 100.000 ton per jaar. In mei van dit jaar heeft de heer Z. Merszei. president van Dow Chemi cal Europe S.A., medegedeeld dat Dow's styreenproduktie tegen het einde van 1968 zal worden verdubbeld door de bouw van een tweede fabriek in Terneuzen. Een groot gedeelte van de produktie van de thans in bedrijf zijnde fabriek zal hoofdzakelijk als grondstof in Dow's Europese bedrijven worden gebruikt. De rest zal op de vrije markt wor den verkocht. Het concern heeft sty- reenfabrieken bij Seaport. Texas; Mid land, Michigan (Verenigde Staten) en bij de plaats Sarnia in de staat On tario, Canada. In Japan en Australië wordt het produkt vervaardigd door bedrijven die met Dow zijn geasso cieerd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het tweede jaar van 't bestaan van de kring Zeeuwscb- Vlaanderen van Hocres, de Neder landse katholieke horeca-bond, consta teerde secretaris P. Standaert een groeiend ledental. De kring vergader de in -lOtel Rotterdam te Terneuzen. De vergadering werd voorgezeten door de heer D. Biesbrouck. De heer Bok hoven uit Leimuiden hield een inleiding waarin hij stelde, dat speciaal in het horecabedrijf betere rentabiliteit be reikt kan worden door samenwerking. Bij de bestuursverkiezing stelden her«n W. de Milliano en D. A. Pel hun' zetels ter beschikking. Zij werden opgevolgd door de heren A. de Bruyn uit Sluis en M..Versprille uit Sint-Jan- X'fPAn,

de Stem | 1967 | | pagina 7