Huurbelasting bevordert de doorstroming niet DPB heeft bezwaar tegen priesterraad wonder van Negen kunstmatige eilandjes in Yeerse Meer 18 jaar RUKS POSTSPAARBANK RENTE TOT met Verwachting naar aanleiding van wetsontwerp JOS VERMASEREN BIJ DE TIEN BESTEN VAN HET LAND acht tegen ij Nederland gewezen Jan Kuiler Verzet tegen bijdrage niet groot VANDAAG MORGEN ;er nieuws uit d en streek DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 Behoefte aan Welzijnscommissie lï-fi!? Waarheen Bezwaren Slachtoffer van brugramp Curasao begraven Woningreserve „Schipper Expres" van Zeeland naar Amsterdam Post onvoorzien 5000 gulden Rilland-Bath heeft sluitende begroting MILJOENENPLAN VOOR WATERSPORT: BAGGEREN WEGWIJZERS Nieuw basisplan Yeerse Meer Voor de wind Opgaven Studie Hendrikskinderen spoedig tot leden behoren. De raad heeft oten 2600 gulden uit te trekken nieuw uurwerk. De hoge kos- iedere keer weer aan reparaties worden besteed, maakten de f van een nieuw uurwerk nood- ;en werd om 2500 gulden uit te voor een lichtkroon, die in de 1 zal komen te hangen. Als we beroerde financiële positie geze- den, zouden we beslist niet met rgelijk voorstel gekomen zijn, irde burgemeester Vermet de len, die de lamp een duur ding ad had verder weinig commen- het voorstel. Eveneens f 2600.- hikbaar gesteld voor de aanleg f lichtmasten bij het pension Te- elwijk. Tot concierge-gemeente- m boor 't verenigingsgebouw in >rp is benoemd de heer C. de lit Lewedorp. >ke ptering haveningang ©oor de 1. Straat en uit Hans weert wordt, hulp van een grote bok, aan jden van de oude vissershaven alhoofd geslagen. De bedoeling i is de vaartuigen een betere ts te garanderen Nu de haven zijn vernieuwd bij de aanleg van iwe haven en de jachthaven, on- len vooral de voorste schepen ist van binnenlopende golfslag, et plaatsen van de paalhoofden p de zeeslag wat breken om zo- in de haven wat rustiger water ?en. ,RDAM (ANP) De Raad vuoi •nalistiek lieeft de klacht van de van der Ven uit Eindhoven, die de raad had ingediend tegen fdredacteur van het weekblad Ierland, de heer P. M. Smedts en cteur van het blad, de heer M. Amerongen, afgewezen. het oordeel van de raad hebben iet in strijd gehandeld mbet de beid van de stand van de Ne- e journalisten. De klacht van de d. Ven had betrekking op een Vrij Nederland van 17 juni van van de hand van de heer Van gen. Het artikel was op de yooi- aangekondigd onder het portret ►If Hitier ier V. d. Ven was als volgt be- „In Eindhoven verschijnt sinds jd het blad „Europa-Post", een welks inhoud het hart van nold Meijerianen hoger zal doen voornaamste auteur is de plaat» >atates-£ritesbakker G. v. d. Ven". V. d. Ven voelde zich in dit over één kam geschoren met Is Adolf Hitler. Voorts was hij echte een plaatselijke patates- ikker genoemd. voor de Journalistiek betreurt de heer V. d. Ven als een plaat» >atates-fritesbakker wordt aange» aar hij, naar is gebleken niet het beroep werkzaam is. Deze ing acht de raad echter niet van mde aard. BURG rburg 14 uur The Birthday party voorstelling) •chief 9.30-12.30 en 13.30-18.30 we ze archiefstukken 1 19.30 uur Bijeenkomst Phlla- ifd. Zeeland ifkar 19.30 uur Verg. f.v. Delta ïddelburg LiANDKERKJE mis 20 uur Joairtje ÏET weekactie IPEN j uur Quinten Massijs ,burg chief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur ze archiefstukken De Brug 12 uur Lunchbijeen- Nijverheid en Handel tven 19-22 uur Vogeltentoonstel' IET Iweekactie (STEEN gingsgebouw 19.30 uur PrijS- ig NKV NS 20 uur Toneeluitvoering RG 20 uur jue en de koning. 14 j. an Oranje 14 uur The birthday schoolvoorstelling) tehuis 19 uur Raadsvergadering gelden zich nog nét zoinvi'cr. wan oud-oom Jacob.US 0iaas- ichter de grote Sint-Nico^ Jg. En zelfs die twee stw a, geveltjes waren, nog te Jj]ecn fraaie geveltopje kw«t. j„ nummer 5 was Yer°w?"^r n" Jacobs kantoor gn die n glas, staal en beton. op de achtergrond lurlijk óók niet..——- (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het Diocesaan Pastoraat Beraad van het bisdom Breda, het beleids orgaan van priesters religieuzen en leken, is woensdag voor de derde keer bijeen gekomen De vergadering van woensdag stond ondei voorzitterschap van bisschop H. Ernst, die in :tfn openingsrede met «rote piëteit zijn overleden voorganger nerdacht Het oeraad telt thans 108 leden. zijn wijze van samenstelling te doen veranderen, zoweJ naar gedifferen tieerdheid als naar leeftijd. Met dit laatste was het Diocesaan Pastoraal Beraad net in grote lijnen eens, maar het uitte in krachtige mate de vrees, dat een priesterraad te kie zen door de priesters naar leeftijds groep een eigen leven zou gaan lei den, los van het Pastoraal Beraad. Zij gevoelden de behoeften aan een com missie die het welzijn van de priesters onder ogen zou zien maai verzette zich legen een priesterraad met feitelijke beleidskracht. Ook pleitten enkele af- gevaaidigdeo voor opneming van niet- priesters in de welzijnscommissie om inderdaad de belangen der priesters zo goed mogelijk tot hun recht te doen komen. Een groot deel van de discussies was gewijd aan een eventuele oprichting van een priesterraad in het bisdom. Dit voorstel was gebaseerd op de bevin dingen tijdens het in juli gehouden sym posion van Europese bisschoppen te Noord wij k^rhout. „De opvatting over de taak en de plaats van cie leken in de kerk, die aan deze opzet ten grondslag ligt, is wel licht nog geen gemeengoed geworden in Europa. Maar in Nederland is deze opvatting zozeer verbreic dat het mo gelijk is de kerkelijke beleidsvoering op deze wijze vorm te geven", aldus mgr Ernst. Ook toonde het kapittel zich bereid Mgr. Ernst tijdens het gesprek In kasteel Bouvigne. In tweede versie besprak het Dioce saan Pastoraal Beraad een voorstel over „Een goed geordende opzet van de ziel zorg" Het Kwam tot de volgende uit spraken: Pastorale taken die tot voor kort uitsluitend door de parochies be- hartigd werden, moeten nu ook in gro ter verband aangepakt worden. Op ieder niveau van de zielzorg (bijvoor beeld parochie, wijk, streek, dekenaat) moet men komen tot werkbesprekingen met duidelijke afspraken over de om schrijving en verdeling van de taken. Het is belangrijk een duidelijke taak omschrijving voor iedere werker in de zielzorg te stellen, waarin hij of zij ver antwoording van zijn of haar taakver vulling dient af te leggen. Als afgevaardigden voor de voltallige vergadering van het Pastoraal Concilie werden gekozen bij de priesters N. Noo- ren, Breda, J. Huysmans Breda en M. Huybregts, Hilversum en bij de leken drs. J. van Casteren, Oudenbosch, P. Boeren, Hulst, P. America, Breda, ir. F. de Jong, Roosendaal, drs. T. Govaart- Halkes, Breda, J. Kamphorst, Sint Mi chielsgestel en mevrouw J. Neve-Menu, Sint Jansteen. Iff een diep, achttiende eeuws huis aan de Korte Delft in Middelburg kijkt de 74-jarige Jan Kuiler terug op een leven dat rijk was aan mu ziek. Hij is vandaag precies vijftig jaar toonkunstenaar Twee weken geleden nam hij staande tussen gro te boeketten (één van Willem Ravel- li) afscheid als dirigent van meer dan één Vlissingse of Middelburgse muziekvereniging. „ZO'N muziekvereniging beschouw ik ik als een zaak' zegt hij, met nog altijd twinkelende ogen achter de bril. „Je moet bekwame solisten zien te krijgen die publiek trekken. Het publiek komt tenslotte tóch voor muzikale topprestaties En die wor den nu eenmaal door 'maar weinig amateurs geleverd. IK heb een bewogen en produktief leven gehad. In 1912 kwam ik van het Amsterdams conservatorium, waar ik nog onder Julius Röntgen heb gestudeerd. Ik trok naar Hilver sum waar ik mij als leraar piano vestigde. Ik haa een paar leerlingen, maar het was een tijd waarin mu ziek als pure luxe werd beschouwd TOEN kwam mijn grote kans. Een concertbureau zocht een begeleider fjoor de toen beroemde zangeres Cori Neraz, die 35 concerten in Nederland noest geven Ik deed podiumervaring °P en de samenwerking was zo goed, dat ik de zangeres als vaste begelei der op een Duitse tournee kon ver gezellen. Ik vestigde mij in Berlijn en kreeg een contract met een groot concertbureauAls begleeider van wternationaal vermaarde zangeres sen en zangers trok ik door heel buropa. In Berlijn haalde ik boven dien nog een conservatoriumdiploma. PAS in 1925 begon ïk mij toe te leg gen op koor. en orkestdirectie. Ik had mij weer in Middelburg geves tigd, mijn geboorteplaats en hier be gon 'n nieuwegelukkige periode in mijn leven Ik werd benoemd tot di rigent van de gemengde zangvereni ging in Vlissingen en van dg christe- S- fzan9vereniging „Hosannah" in Middelburg ZOWEL met de zangverenigingen, die dirigeerde als met de Orkestver eniging Vlissingen volgde ik het principe goede solisten maken een Z°°l van het succes. En suc ces hebben we zeker gehad dank zij e toewijding van iedereen. „Hosan- an groeide van een groepje van for™9 z.an§.Prs> Ult tot een koor van termaat. Hef Middelburgs mannen- wor gedijde van 12 tot 67 zangers ■foïa m?0liit<£ herinneringen betrof- 1*1 lerstcon>'erten die ik met het oor heb gegeven, nu al vijftien jaar (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG Een van de bedoelingen van de voorgestelde „huurbelasting" voor bewoners van woningwetwoningen, die minder dan tien procent van hun inkomen aan huur betalen, is, de bewoners met hogere inkomens te bewegen naar een duurdere woning te verhuizen. De vrijgekomen plaatsen zouden dan ingenomen kunnen worden door wo< ningzoekenden met een lager inkomen. Dit is het plan van minister ir. W. F. Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Zijn collega dr. F. H. M. Grapperhaus van Financiën, die ook zijn aandeel moet leveren in het verdedigen van het desbetreffende wetsontwerp, hoopt door de huurbelasting een bedrag van f 70 miljoen per jaar binnen te halen. bewoners van woningwetwoningen een inkomen heeft boven de welstands, grens. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek tonen overduidelijk aan, dat het aantal leegstaande woningen steeds toeneemt. Voor zover dit toe te schrijven is aan de toename van de wo ningvoorraad is dit een verheugend ver schijnsel. Anderzijds is het gezien de nog steeds heersende woningnood op veel plaatsen bedroevend als, om financiële redenen, duizenden leeg staande huizen niet bewoond kunnen worden. lang. De Nieutóe Kerk is nauwelijks groot genoeg om alle luisteraars te bevatten. DAARBIJ bleef ik lesgeven, niet al leen op enkele middelbare scholen, maar ook aan cle Zeeuwse muziek school en natuurlijk thuis. Als de stenen van dit huis konden zingen, dan zou u wat horen want mijn vrouw heeft jaren zanglessen gege ven terwijl op die twee piano's in deze kamer kinderen hebben ge speeld die hun studie begonnen met simpele vingeroefeningen en die ein digden met het pianoconcert van Schumann. Het is het liefste werk dat ik mij kan voorstellen: jonge- mensen hun talent te helpen ont plooien. Dat blijf ik doen! IK heb veel complimenten in ont vangst, genomen bij mijn afscheid maar het mooiste was van Willem Ravelli, die schreef. „Dank zij jou zijn velen de muziek trouw geble ven". Ik heb ook gecomponeerd, na tuurlijk zoals bijna alle toonkun stenaars doen, o.a, een kerstorato rium in het Nederlands Het is drie maal uitgevoerd maar nog nooit in druk verschenen. Want ik zeg het Arthur Rubinstein na „Schrijven geeft bevrijding, maai drukken geeft verantwoording". Dit bedrag alhoewel niet uitzon derlijk groot kan de regering best gebruiken en het zal er ook wel uit komen als de Kamer het wetsontwerp goedkeurt. Een andere vraag is welke invloed de huurbelasting zal hebben op de doorstroming van een aantal bewo ners van woningwetwoningen. Uit informaties bij gemeenten, wo ningbouwverenigingen alsook bij bewo ners van dergelijke woningen, die vol gend jaar huurbelasting zullen moeten gaan betalen, is gebleken, dat de ver wachtingen hieromtrent niet erg hoog gespannen zijn. De belastingdruk is daarvoor te gering. Over het algemeen zo menen wij te kunnen constateren is het verzet tegen een bijdrage aan het rijk bij veel betrokkenen niet groot. Er zijn nogal wat bewoners van woningwetwoningen, die jaren geleden toen hun inkomen veel lager was blij waren met een goedkope woningwetwoning. Maar in het geval hun inkomen sindsdien aan merkelijk is toegenomen zouden zij het niet erg vinden als zij meer huur moes ten gaan betalen. Veel van deze mensen zien ook wel in, dat zij. met hun hoger geworden inkomen, nauwelijks meer recht kunnen doen gelden op de finan ciële bijdragen van de overheid, die de bouw van woningwetwoningen mogelijk hebben gemaakt. Maar dit betekent nog niet, dat zij een woning, waarin zij zich thuisvoelen en die voldoende comfort biedt, graag willen verlaten. Daarbij rijst de vraag, waar moeten zij nu heen? Weliswaar is het aanbod op de woningmarkt gro ter geworden, maar in vrijwel alle ge meenten is de keuze uit leegstaande woningen nog beperkt. Men kan moeilijk verwachten, dat degenen, die onder' de huurbelasting gaan vallen, bereid zijn naar een wo ning te verhuizen, die. minder groot of minder comfortabel is dan het huis, dat zij momenteel bewonen. De kans. dat bewoners van eengezinswoningen naar duurdere flats zullen verhuizen is wel erg gering. Bovendien hebben de grote prijsstij gingen het nodige roet in het eten ge gooid. Een nieuwe woning van nu kost heel wat meer dan een woning van de zelfde kwaliteit vijftien jaar geleden bij de oprichting kostte. De huren van de nieuwe woningen zijn dientengevolge over het algemeen zo hoog, dat ze daarom alleen al voor een „welgestelde" bewoner van een woningwetwoning niet aantrekkelijk zijn. Zelfs niet al zou hij een fikse huurbelasting boven zijn huidige huur moeten gaar. betalen. Daarbij spelen zo vernemen wij nog allerlei andere factoren mee, die bewoners van bepaalde* woningwetwo ningen er van weerhouden te verhui zen. 4 Mensen met schoolgaande kinderen vinden het nogal eens bezwaarlijk om tengevolge van een verhuizing de kin deren naar een andere school te moeten sturen. Verder betekent een verhuizing vaak het verbreken van sociale con tacten, die in de loop der jaren ge groeid zijn. Ook de afstand van de nieuwe woning tot de plaats waar men werkt is soms van invloed op de be slissing of men al dan niet zal verhui zen. En daarbij: verhuizen kost geld. Driemaal verhuizen is eenmaal afbran den, aldus een oud spreekwoord. Maar alle hiervoor genoemde bezwa ren ten spijt, toch' zal de regering iets aan de doorstroming moeten doen. Oud-minister Bogaers heeft destijds berekend, dat 25 tot 30 procent van de (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de Algemene Be graafplaats te Vlissingen is woensdag- midag de bij de brugramp in Curagao verongelukte F. H. van Daele begraven. De belangstelling voor deze teraardebe stelling was bijzonder groot. Vele colle ga's waren aanwezig om de laatste eer aan de overledene te bewijzen. Collega's van de heer Van Daele droe gen het stoffelijk overschot naar het graf. Aanwezig waren o.a. de heer L. H. J. de Bruijn, directeur van Scheldemon- tagebedrijf, de oud-directeur de heer M. R. Kok, de algemeen bedrijfsleider van de afdeling Vlissingen, de heer G. Hul- zinga, evenals vertegenwoordigers van diverse instanties, onder wie de Antil liaanse regering, de heer N. J Spijker, als vertegenwoordiger van de Rijkswa terstaat, directie Bruggen te Den Haag, de heer Van Rijn, vertegenwoordiger der Pletterij Enthoven te Delft, de heer A. Huibregtse namens de Personeels vereniging Afdeling Vlissingen, wethou der Ch. J Gillisen Verschagen namens het gemeentebestuur van Vlissingen en ?tjSchinkel namens de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond. Aan de groeve werd het woord gevoerd aoor.de heer De Bruijn. Hij zei o.a. dat hij tijdens zijn bezoek aan Curagao bij zonder getroffen was door het medele ven aldaar ondervonden. Vele kransen takken en bloemen bedekten de baar. Volgen-s het CBS stonden op 1 april van dit jaar 10.148 nieuwe woningen leeg. Dit is bijna 8000 meer dan zeven jaar geleden. De werkelijke woningre serve (ongeschikte leegstaande wonin gen dus niet meegeteld) bedroeg op 1 april van dit jaar 44.273 woningen of 1,31 procent van de totale woningvoor raad. Recente cijfers van Brabant en Zee land tonen eveneens aan, dat in deze provincies het aantal leegstaande wo ningen toeneemt. Zowel ir. Brabant als in Zeeland was de stijging in een pe riode van negen maanden maar liefst twintig procent. Het aantal leegstaande woningen in Brabant bedroeg op 1 april var. dit jaar in totaal 5736 tegen 4793 op 1 juli 1966. In Zeeland stonden op ge noemde data respectievelijk 1607 en 1261 woningen leeg. Ook in deze cijfers is het aantal ongeschikte woningen niet meegerekend. Vermoedelijk zijn de aan tallen leegstaande woningen op dit mo ment nog hoger, aangezien in de zomer en in het najaar veel nieuwe woningen zijn opgeleverd. Volgens het CBS blijft het aantal leegstaande woningen in Nederland ech ter ook nu nog beneden het niveau, dat algemeen als noodzakelijk voor het goed functioneren van dé woningmarkt wordt aangenomen <Van onze correspondent) GOES De organisatoren van de internationale tentoonstelling op het ge bied van de landbouwmechanisatie, die in de Amsterdamse RAI zal worden gehouden, kunnen in januari ongetwij feld vele Zeeuwse bezoekers verwach ten. De „Schipper Expres", 'n speciale trein van Zeeland naar Amsterdam zal ze er naar toe brengen. Twee jaar geleden reisden op één dag duizend Zeeuwse boeren met de „Schipper Expres" naar Amsterdam De organisatie van deze reis was in handen van het Zeeuws landbouwme- chanisatiebedriji' W. Schipper en Zoon. Gezien deze grote belangstelling zal de „Schipper Expres" in januari vier maal rijden. Ook de dames kunnen mee reizen. Voor hen is er dan de gelegen heid in de Amsterdamse binnenstad te winkelen. (Van een onzer verslaggeefsters) RILLAND-BATH Burgemeester en wethouders hebben de raad een sluiten de begroting kunnen aanbieden, met een post onvoorzien van ruim 5000 gulden. B. en w vinden het, in vergelijking met de deprimerende financiële positie van de gemeente in 1966 en 1967 een bevredigend resultaat. De begroting zal in de vergadering van maandag 27 november, die om half 8 begint, aan de orde komen. JUS (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN In het Veerse Meer zullen in de komende jaren negen kunstmatige eilandjes worden aangelegd. Ze zullen in de eerste plaats moeten dienen voor de watersport, n.l. als meerplaats. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Ik heb altijd een grote belangstelling gehad voor wiskunde. Zoiets komt niet op eens aanwaaien. Dat heb je." Jos Vermaseren, 18 jaar, leerling van de zesde klas van 't Onze Lieve Vrouwelyceum in Breda, zegt het enigszins verlegen, maar toch nadrukkelijk. Hij is een van de tien beste wiskunde-leer- lingen die momenteel op de Ne derlandse middelbare scholen zitten. Samen met nog negen anderen heeft hü het gepresteerd om als beste te voorschijn te komen uit de „Wiskun- de-OIympiade", die dit jaar voor de zesde maal werd georganiseerd. „Ieder jaar wordt dit evenement door een aantal grote bedrijven op touw gezet", vertelt hij. „Het gaat er dan in de eerste plaats niet om of je voldoende kennis van wiskunde hebt, maar of je die kennis kimt toe passen. Alle leerlingen van de voor laatste klas van het v,h,m,o. kunnen eraan meedoen. Er worden door de organisators naar alle scholen deel name-formulieren gestuurd, waarop tien sommen of vraagstukken staan. Als je er daarvan vijf kunt oplossen, adviseren ze je om mee te doen. Dat is dit jaar allemaal ook weer gebeurd. De eerste ronde van de hele olym piade werd in mei gehouden. Er na men ongeveer 5000 jongens en meisjes aan deel. De vijftien opgaven, die moesten worden opgelost, werden naar de diverse scholen gestuurd en in totaal kreeg je drie uur om ze op te lossen". Men gaat er van uit, dat de huidige oevers van het Veerse Meer voor het afmer door jachten minder geschikt is. Meerplaatsen op verschillende plaat sen oj het Veerse Meer, buiten de Jachthavens dus, is een vereiste voor deze vor-^ van recreatie omdat, zo is uit onderzoeken gebleken zeker de helft maar korte tijd vaart om daarna een rustige plaats pzoekt om b.v. te vis*- sen etc. Plannen tot aanleg van de eilandjes worden opgesteld door de Rechtsper soonlij. dieid bezittend lichaam Het Veerse Meer", overigens in nauwe menwerking met Rijkswaterstaat Voor al ook omdat de eilandjes van een oeververdediging moeten worden voor zien zal de aanleg enkele miljoenen guldens vergen waarin „Het Veerse Meer", die een gemeenschappelijke re geling van omliggende gemeenten is, zelf niet kan voorzien. Zelfs bij een rijksbijdrage van vijf tig procent zou op de instelling nog een te zware wissel worden getrokken. Ge tracht zal dan ook wordt de betrok ken minister te bewegen tot een sub sidie van tenminste 75 procent. Het werk -al worden gekoppeld aan het op gewenste diepte brengen van het Veer se Meer door de gebaggerde specie voor de ophoging van de eilandjes te gebruiken. „Het Veers e Meer" rekent hierbij nog op een „extraatje" door dat er een grote behoefte bestaat aan zand, dat in overvloedige mate op de bodem van het Veerse Meer aanwe zig is. Naast deze „zandconccssies" zijn er echter ook bodemgedeelten, die uit klei bestaai. Het wegbaggeren daarvan zal normaal moeten worden aanbesteed, (ADVERTENTIE) 51/ Op de begroting van „Het Veerse Meer" is de aanleg van een z.g. „ver- pozingseüand" als concreet aangeno men. He eilandje heeft zichzelf in de loop der tjjd al gevormd aan de Schengekreek in het Noord-Sloe. Voor noodzakelijke werken als- beplantingen enz. is een bedrag geraamd van bjjna 190.000 gulden. In dit bedrag is een rijksbijdrage van vijftig procent toegezegd. Men hoopt dit werk "dat inmiddels is opge dragen aar het aannemingsbedrijf „Schouwen Duiveland" te Zierikzee, voor het begin van het komende sei zoen gereed te hebben. Een door „Het Veerse Meer" inge stelde voorbereidingscommissie gaat zich voorts bezighouden met het in richten van de twee recreatieterreinen n.l. „De Piet" en de „Oranieplaat" eveneens in het Noord-Sloe, die dit jaar „plotseling" dooi het publiek 4jn ontdekt. Deze terreinen, grasvlakten met strandjes, zijn vooral ontsloten door de nieuwe weg door het Noord- Sloe en zijn bereikbaar via Lewedorp, Arnemuiden en Wolphaartsdijk. Op deze plaatsen zijn voorzieningen nodig als toiletgebouwen, parkeerge legenheid, consumptietenten. Een en ander zal worden bekostigd door de Dienst der Domeinen terwijl het Staats bosbeheer voor beplanting zal zorgdra gen. Ook wordt gedacht over een vorm van toezicht. Aan de A.N.W.B. is ver zocht door het plaatsen van wegwij zers t de aandacht op deze terreinen te vestigen. De A.N.W.B. wil h!ermee ech ter wachten tot dit gebied inderdaad geheel voor recreatie is geschikt ge maakt. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN Op het ogenblik wordt gewerkt aan een herzien basis plan voo het Veerse Meer. Het ligt in de bedoeling om dit plan op een vergadering van „Het Veerse Meer" een gemeenschappelijke regeling van de omliggende gemeenten, op 20 de cember aan de orde te stellen- Dit rerd meegedeeld door voorzit ter M. van Poelje 'ijdens een verga dering van het algemeen bestuur van „Het Veerse Meer". Voor een behoorlijke presentatie van het plan, in aantrekkelijke boekvorm in een oplaag van 2000 exemplaren, wordt een bedrag van 10.000 gulden nodig geacht. De heer Van Poelje deel de mee, dat de helft van dit bedrag via subsidie kan worden verkregen. Bij de behandeling van de begroting voor 1968 werd opgemerkt dat het rijk weliswaar d helft van de kosten van het wegbaggeren van een ondiepte voor de haven van Veere voor zijn rekening wil nemen, maar dat het bedrag dat resteert voor rekening van „Het Veer se Meer" toch nog aan de hoge kant is. Getracht zal worden via een gesprek met het betrokken departement tot een goedkopere werkwijze te komen. Het ging Jos Vermaseren die eerste ronde allemaal wel een beetje voor d-e wind. In slechts twee uur was hij met zijn werk klaar en dat hij be slist niet slordig of te snel had ge werkt bleek enige tijd later. Toen kreeg hij het bericht, dat hij tot de 61 uitverkorenen behoorde die werden toegelaten tot de tweede ronde. Die werd begin oktober in Utrecht ge houden. Voordat het echter zover was kregen de 61 overgeblevenen nog een feestdag je in Den Haag aangeboden. „De tweede keer was het veel moei lijker", zegt Jos Vermaseren. „Je kreeg drie uur de tijd voor vijf vraag stukken. En die waren beslist niet ge makkelijk. Dat hebben ze waarschijn lijk met opzet gedaan om de „uit schieters" die er nog tussen zaten te elimineren. Maar het is me toch ge lukt, ook die klip te omzeilen. Toen alles voorbij was had ik dan ook wel zo half verwacht dat ik het gehaald had." De opgaven waren niet speciaal algebraïsch of meetkundig. Volgens Jos Vermaseren liep het „allemaal een beetje door elkaar". Zoals hij het uitdrukte was het wiskunde-in-het- algemeen. De grootste moeilijkheden had hij met het volgende vraagstuk: In een convexe vijfhoek (een vijfhoek waarvan elke hoek kleiner is dan 180 graden) ABCDE, zijn ae zijden AB, BC, CD en DE, zijn de zijden AB, der diagonalen. Bewijs dat de zijde EA eveneens evenwijdig is met een diagonaal. Tijdens de olympiade zelf lukte het Jos niet de oplossing te vinden, maar enkele weken later, na verschillen de malen proberen, kwam hij er thuis wel uit. Minder moeilijkheden lever de het volgende vraagstuk: Van de positieve getallen a, b, c, d is gegeven dat a-fb kleiner is dan c+d. Bewijs dat ac+bd groter is dan ab. Volgende week woensdag moet Jos Vermaseren naar Den Haag, waar hij met de andere negen „wiskunde-won- deren" doof de directeur-generaal voor het onderwijs in het ministerie zal worden ontvangen. Daar zal dan ook bekend gemaakt worden welke plaats hij bij die eerste tien heeft be reikt. Na zijn eindexamen gaat Jos, zoon van een leraar geschiedenis, wis- en natuurkunde en sterrenkunde stude ren. In welk«= richting hij na zijn stu die verder zal gaan weet hij nog niet. „Voordat het zover is zijn we alweer een jaar of 8 verdei en in die tijd kan er nog veel gebeuren", zegt hij filosofisch. "Hij maakt er zich nu ook nog geen zorgen over. Voorlopig worden zijn gedachten beziggehouden door eijn eindexamen. De vrije tijd die hij overhoudt be steedt hij aan het verzorgen van zijn aquariums, het experimenteren in zijn chemisch laboratorium en het bestu deren van de planeten door zijn eigen sterrenkijker.

de Stem | 1967 | | pagina 3