Terneuzen schept ruimte voor parkeren binnenstad SlMBJiHK SRAIFFEISENBANK tegen MIDDENSTAND KAN GERUST ZIJN Tweede Zeeland-film 6 december in première Redelijke opvoering van Anouilh's „Leeuwerik" JEBSSrl Verwact 1 gespr SMIDJE VERHOLEN Internationale zwendel in valse schilderijen Klacht tegen V rij Nederlanoj afgewezen Slopen Dempen Zinloos Dagblad De Stem HOOFDLUIS IN OPMARS DOOR BEATLE-MOBE Philips N.Y. te Roosendaal werft personeel HOOGWATER spaarbank en alle bankzaken Te Middelburg EXAMENS (Nieuw Rotterdams Toneel in Middelburg VLISSINGEN Bejaardensociëteit op 27 november officieel in gebruik GOES Sinterklaas naai tehuizen Nieuw torenuurwerk en dure lichtkroon VANDAAG MORGEN Het geheim van de Uyienborgh Behoefte aai m£deZT'eni9in9 "Hos<mnj DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Terneuzense middenstand kan gerust zijn. Hij heeft bjj voortduring via zijn plaatselijke organisatie het H.C.T. bij het gemeentebestuur aan de bel getrokken 0111 door demping van de Heerengracht, die straks, na ingebruikneming van de nieu we binnenvaartsluis voor de scheepvaart nutteloos zal zijn, de toenemende parkeerschaarste in een zich snel uitbreidende stad, op te heffen. De Hecrengracht wordt niet gedempt; tenminste niet geheel; er zal een meter wa ter in blijven staan, maar er is naar een alternatief gezocht en gevonden, dat in een vergelijkba re periode als die de demping zou vergen, 250 nieuwe parkeerplaat sen in de binnenstad schept. De gedempte gracht zou er 225 op leveren. Da nieuwe pairkeerplaatsen die zullen worden gerealiseerd in de periode 1969- 1970 zullen worden aangelegd in de Ha venstraat, Vissershaven, Scheldekade. in totaal een aantal van 112 en op het nieu we Stadhuisplein dat aangelegd zal wor den in het saneringsplan van de buurt „Java", waar 161 auto's zullen kunnen staan. Hef. „rode Java" is een der oudste volksbuurten van Terneuzen en sterk vervallen. Vele huisjes in de buurt staan leeg en zijn door de gemeente aange kocht. De aanvraag om subsidie voor de sanering is al enige tijd in Den Haag en binnenkort komen de slopers het ge- meentebezit met de grond gelijk maken. Binnen enkele jaren verwachten b. en w. dan een daadwerkelijk begin te kun nen maken met de sanering. Op het Java zullen met inbegrip van het stadhuis plein, in totaal 1122 nieuwe parkeer plaatsen worden aangelegd. Behalve dit, zal Java na de sanering glo rieus herrijzen, zeker niet onder de oude naam, doch voor de circa 450 te slopen oude woningen komen er even zovele nieuwe in de plaats, uitgevoerd in hoog bouw, van welke een gedeelte een riant uitzicht over de Schelde zal bieden. Ook zal een aantal winkels gebouwd worden. Dit alles is verteld op een pers conferentie die b. en w. van Terneuzen dn het gemeentehuis hielden over het onderwerp: Parkeren binnenstad Ter neuzen. Naast krotopruiming en woningbouw en parkeerruimte is, zoals gemeld het voor Terneuzen zo broodnodige nieuwe stadhuis in deze omgeving geprojecteerd. "Wanneer met de bouw hiervan zal wor den begonnen, is niet bekend, vast staat, dat. het Stadhuisplein er eerder zal zijn. Eerlang zal hier dus een stuk nieuw in oud-Terneuzen verrijzen. De discussies", aldus burgemeester J. C. Aschoff, „heb ben zich de laatste jaren toegespitst op het al of niet dempen van de Heeren- gracht. De gemeenteraad besloot in zijn vergadering van 25 april 1963 niet tot demping over te gaan. De motieven hier voor waren, dat door deze demping en evt. ook v. d. verderop gelegen en door een smalle brug gescheiden Oostkolk één van de karakteristieke aspecten van het oude Terneuzen zou verdwijnen en voorts, dat het ontwerp van het nieuwe stadhuis was gebaseerd op het openhou den van het water. B. en w. hebben het probleem uitge breid bestudeerd en kwamen hierna tot de conclusie, dat er geen aanleiding is het raadsbesluit te herroepen. Door de aanleg van de parkeerplaatsen op bo vengenoemde punten is het. tekort op korte termijn praktisch opgeheven. P DE LIGT Een derde bezwaar is nog, dat het plein niet zou worden geflankeerd door een aangepaste bebouwing. Demping van de gracht zou 225 plaatsen opleveren, 25 minder dus, dan het thans gelanceerde plan. „Bovendien" zo stelde de wethouder van Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14 telefoon 2377 Hulst. Voor Walcheren en Zuid-Beveiand: Klokstraa* L telefoon 6252 GOES. Eerste redacteur voor Zeeland: Exploitatie Inspectie Zeeland L. K- M DE JONG tel 6252, Goes tel 011504281, privé 730U. Goes, lerneuzen Redacteur voor de Kanaalzone: 3. HüSKFN Breitnerstraat 81, Terneuzen. TeL 01150-3298. Redacteur voor Oost-Zeeuwsc/i- Vlaanderen: J. ROBES LN, KM kuit 18-20. AJ. tel. 01140-2005. Redactrice voor Zutd-Bevetand en Walcheren: Mej. S. MAASKAN! Singelstraat 17 Goes, tel. 01100-5689. Rayonbeheerder voor Zuld-Bevelana en Walcheren K. MENU. tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemo voor de editie Zeeland f 0.20 per mm 1 mm ingezonden meded^"neen 21b mm gewone advertenties Bij contract aaw-lenlttke reductie „Kleintjes"; 3 regels ol minder f L- elke regel meer 1 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,75 en 1 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld openbare werken M. de Vos, „zou het dempen van de Heerengracht en liet openhouden van de Oostkolk zinloos zjjn. Men heeft het maar steeds over de ver vuiling, maar op andere plaatsen leg gen wO vijvers aan, die toch ook niet verontreinigd worden? Bovendien heb ben wij het RIZA (Rijksinstituut Zuive ring Afvalwater) om advies gevraagd." Voor de binnenstad (van Schepen dijk tot van Steenbergenlaan) is er voor 1967 een behoefte aan 1825 parkeerplaatsen oplopend tot 2920 in 1980. Thans zijin er 1570 waarvan 90 op de Markt. Deze laat ste kunnen 's woendags (als het week markt is) niet gebruikt worden, hoewel dan juist en 's zaterdags de behoefte aan parkeerruimte het grootst is. In de periode 1967 - 1980 is gerekend op de aanleg van 1430 nieuwe parkeer plaatsen, behalve op bovengenoemde punten aan de Midden-sluis, 230, Schel dekade 90, Walstraat 48, Grenulaan 163, Provinciale boot 35 en Biinnenvaartsiuis 352. Als gevolg van reconstructies zul len 722 plaatsen verdwijnen, vandaar de netto-toename van 1430. Bij de jaarlijkse toenemende behoefte is men aanvankelijk uitgegaan van de berekening van 1 auto per gezin, thans neemt men 1 auto per 2 gezinnen. PARIJS (AFP). In verband met een enorme internationale zwendel in valse schilderyen heeft de Franse po litie een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de 36-jarige makelaar Fernand Legros, die wordt verdacht van be drog, namaak en oplichting. Dit is het resultaat van een onderzoek van zeven maanden met medewerking van gespe cialiseerde deskundigen. Een van de talrijke slachtoffers van de oplichting is een rijke verzamelaar in Texas, die in drie jaar ongeveer veer tig schilderijen van Legros heeft ge kocht. Amerikaanse deskundigen heb ben uitgemaakt dat het merendeel hier van vervalst is. De verzamelaar heeft een klacht ingediend. DEN HAAG. (ANP). „De bij na uit de gezichtskring van de schoolartsen verdwenen hoofdlui- zenplaag, vroeger vooral bij meis jes aangetroffen, is dank zij de 'beatle-mode opnieuw in opmars, nu vooral bij jongens". Dit is te lezen in het jaarverslag over 1966 van de Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheidsdienst van Den Haag. Dr. A, J. M. Bruna, hoofd van de afdeling jeugdge zondheidszorg van de G.G. en G.D.. vindt het probleem niet belangrijk. Het is klein, vergeleken met bij voorbeeld twintig jaar geleden, zo zei hij desgevraagd. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Philips N.V. te Roosendaal gaat weer personeel wer ven. Door een iets grotere afzet van de T.L.-prodUkten, kan het bedrijf eni ge tientallen ongeschoolde mannelijke en vrouwelijke werknemers in dag dienst plaatsen. De wweving zal in eer ste instantie uitsluitend in de stad Roosendaal geschieden. Medio januari 1968 zal de Roosendaaise vestiging de 25 aan Philips Tilburg uitgeleende krachten weer terugnemen. Morgen, vrijdag 24 november: Hans- weert 7.20 en 19.53 uur; Terneuzen 6.49 en 19.22 uur; Vlissingen 6.24 en 18.52 uur; Wemeldinge 7.51 en 20.20 uur. (ADVERTENTIE) INHOUJIIIfl (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Woensdag 6 de cember zal in het City Theater te Middelburg de Zeelandfilm „Waar de zee het land ontmoet" in première gaan. De kleurenfilm is in opdracht van het provinciaal bestuur van Zee land vervaardigd door de n.v. Film fabriek Profilti (Cinecentrum). Het is de tweede Zeeland-film. De eerste was het Zeeland-journaal 1965. De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal bij de première een openingswoord spre ken. Mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van de raad van advies voor de ruim telijke ordening, zal de film met een korte rede inleiden. Verder zal er tij dens de bijeenkomst een speciaal voor deze gelegenheid door Cinecentrum samengestelde montage van journaal beelden van belangrijke gebeurtenis sen in Zeeland na de oorlog worden vertoond. In de film „Waar de zee het land ontmoet" worden de verschillende elementen belicht die de structuur van de provincie op allerlei gebied hebben bepaald, en ook de elementen die voor de toekomst van essentieel belang zijn. Aandacht wordt o.a. geschonken aan de geografische ligging van Zee- UTRECHT Diploma Detailhandel in gedistilleerde dranken en wijnen. Mej. C. SneUeman uit St.-. land in nationaal en internationaal kader, het Deltaplan, met consequen ties van dien, de zeehavenontwikke ling, de industrialisatie, landbouw en fruitteelt en tal van andere onder werpen. De film heeft een documentair ka rakter en duurt ongeveer 18 minuten. De heer G. A. de Kok uit Middelburg maakte het draaiboek en de tekst. De regie was in handen van cineast Pe ter Alsemgeest. Bert Steinkamp sprak het commentaar. 55 MIDDELBURG Het gebeurt wel eens, dat men bepaalde gebeurtenis sen met mgemengde gevoelens" onder gaat. Zelden is dat ons zo sterk over komen als in de Middelburgse schouw burg bij de opvoering door het Nieuw Rotterdams Toneel van L'Alouette (De leeuwerik) van de bekende Franse auteur Jean Anouilh. We weten niet, hoe het 't talrijke publiek vergaan is, maar wijzelf hebben er niet helemaal uit kunnen komen. Na een wat mat en ongeïnteresseerd begin groeide het stuk voor de pauze naar een prachti ge en bijna adembenemende climax en wij bereidden ons vreugdevol voor op de voortzetting. De start na de pau ze werd een anti-climax. Het stuk werd doodgepraat en raakte in een dieptepunt, waar het helaas nog slechts bij vlagen bovenuLtkwam- Er waren misschien nog vier of vijf werkelijk ontroerende scènes, en voor de rest zaten we min of meer te wachten tot het afgelopen zou zijn. Lag het aan het stuk zelf, aan de regieopvatting van Johan Greter naar zijn eigen woorden geïnspireerd door de opvat tingen van Richard Flink) of aan het spelersmateriaal? 't Meest waarschijn lijk is, dat deze drie facoren ten nauw ste hebben samengewerkt tot dit wat hybridisch aandoend geheel Terwijl de heropvoering van de ge beurtenissen tijdens het proces tegen Jeanne d'Arc in het eerste bedrijf ge legenheid gaf tot een prachtig toneel- gebeuren, bleek hetzelfde procédé in In afwachting van de officiële ope ning, die eerst na de verbouwing zal plaatsvinden zal de bejaardensociëteit aan de Nieuwstraat maandag 27 novem ber in gebruik worden gesteld. Dit zal 's middags om half drie gebeuren dooi de wethouder van sociale zaken, de heer G.J. Janse. Voor het op touw zetten van akti- viteiten voor de soos-bezoekers is in middels een zogenaamde commissie van orde gevormd. Hierin hebben zit ting 3 vertegenwoordigers van de alge mene bond van bejaarden en 4 verte genwoordigers van kerkelijke en par ticuliere zijde. De bedoeling is dat de sociëteit iede re middag van 2 tot 5 uur geopend zal zijn, met uitzondering van de zater dag- en zondagmiddagen. Ook zal de soos gesloten zijn in de maanden juli en augustus. Wachthuisje? Is het mogelijk om in enkele van de straten van de woonwijk Paauwenburg, waarvoor een bushalte is vastgesteld, zo spoedig mogelijk een wachthuisje te plaatsen? Deze vraag heeft het P.v.d.A.-raadslid J. Hekhuis schriftelijk gericht aan het gemeentebestuur. Hij wil voorts weten of het gemeentebestuur met het streek vervoer al een regeling heeft getroffen t.a.v. de te maken route door Paauwen burg. Hij meent, dat het ontbreken van schuilgelegenheden voor wachtende bus passagiers in deze wijk vaak ongerief veroorzaakt en men dikwijls zelfs moet gaan schuilen in een of ander woning- nortieK. Parkeerplaats Op het terrein dat door sloop van woningen vrijkomt tus sen de Noordstraat en de Spuistraat zal een tijdelijke parkeerplaats worden aangelegd. Voorts zal in dit te saneren deel van de binnenstad een riolering moeten worden aangelegd vanaf de Lange Zel- ke naar het Cornelia Quakshofje, ter wijl de aanwezige riolering en bestra ting in de Korte Zelke zullen moeten worden verwijderd. Het gemeentebestuur vraagt voor deze werken de raad een krediet van 22.500 gulden. Molen De Pere Om de molen De Pere in Oost-Souburg als monumentaal bouwwerk voor de toekomst te behou den wil het gemeentebestuur een bij drage geven in de onderhoudskosten. Deze bijdrage zal maximaal 500 gulden per jaar mogen bedragen. Daar deze wind korenmolen onlangs buiten bedrijf is gesteld kon de eige naar geen aanspraak meer maken op bijdragen van o.m. het rijk en de pro vincie. In de raadsvergadering van vrijdag middag a.s. zullen b. en w. de raad ver zoeken de bijdrage goed te keuren. WestkapeÜe De K' ?kels De christelijke mond orgelclub ,.De Krekels" gaf in het Hervormd Jeugdgebouw de jaarlijkse uitvoering onder leiding van dirigent Jan Hekhuis Wz. Na de opening door voorzitter K. Boogaard werd begonnen met Koraal suite van J. Hekhuis. Met medewerking van de zanggroep werden 3 geestelijke liederen gezon? gen. Hierna speelden „De Krekels" een tiental nummers, die bijzonder in de smaak vielen. Na de pauze werd de klucht in twee bedrijven ,,De boot is an", geschreven door F. J. Rostink, opgevoerd. Deze dolkomische kluch+ werd goed voor het voetlicht gebracht. Een da verend applaus volgde. het tweede bedrijf op een of andere manier alleen maar verbrokkelend te werken. Daarnaast was de grote an tipode" van de verdachte, de inquisi teur, die vindt dat de mens onderge schikt gemaakt dient te woren aan ,,de idee", helemaal geen antipode, om de doodeenvoudige reden, dat de heer Gerard Hartkamp nergens was. Hij maakte van deze belangrijke rol niet meer dan een flauw afgietsel van wat wij onder toneel verstaan: een type tje met vingergewrijf, dat niet zijn lijzige stem alleen maar vervelend was. Johan Schmitz als Cauchon bracht het heel wat verder, vooral in zijn laatste scène met de maagd Jeanne. Eric Schneider, die de laatste tijd heel wat grotere rollen te verwerken heeft gekregen, stelde zich kennelijk tevre den met een vlotjes en gladjes acteren. Edmond Classen als de promotor bleek als figuur goed te voldoen, maar be schikte o.i. toch over te weinig nuan-. ceringen- om van zijn rol een waarlijk levende mens te maken. De meeste „bijrollen" waren vrij zwak bezet, met als gunstige uitzon deringen o.a. Pieter Lutz als De Bau- dricourt en Ellij Stekelenburg als de moeder van Jeanne. Daartegenover stond dan als eerste en bijna- uiterste) contrast de gewel dige creatie die Annet Nieuwenhuyzen maakte van het meisje Jeanne. Met een enorm raffinement, dat overigens nergens geforceerd aandeed, beheerste zij prachtig alle gevoelens die de schrij ver aan zijn hoofdpersoon heeft meege geven: angst, moed, kinderlijkheid, kwajongensachtige brutaliteit, intelli gentie en soms ondeugende aanpak van de problemen, en vooral een zui verheid en pure eerlijkheid- Naast haar hoewel iets minder briljant, acteerde Bas ten Batenburg als Charles, de dau phin. En dat waren eigenlijk twee fi guren, die het stuk van Anouilh in de ze opvoering volledig in handen had den en van onze „gemengde gevoe lens" verreweg het beste deel wegdroe gen. Het decor van Chiel v.d. Mey vol deed uitstekend, terwijl ook de hele technische verzorging niets te wensen overliet. Het uitbundige applaus aan het slot gold o.i. volkomen terecht voor Annet Nieuwenhuyze:. en Bas ten Batenburg. A.H. Zaterdag 23 november zal Sinterklaas ln gezelschap van 2 zwarte Pieten een bezoek brengen aan Huize den Berg en aan de kinderafdeling van het zie kenhuis St. Joanna- Om 2 uur die. middag, z?tl Sinter klaas, in een aüt0 'deze keer, naar Huize den Berg aan de 's-Heer Hen- drikskinderenströat. rijden. Hij. zal' niet alleen dë kinderen, maar ook" het "ver plegend personeel met een cadeautje verrassen. Dankzij de geslaagde St. Nicolaas-bedrljven-wedstrijd, die door de Goese middenstand Centrale is ge organiseerd, zal 't personeel een tran sistor casette-recorder overhandigd kunnen worden. Om half vier zal de Sint in St.-Joan na aankomen. De kinderen in ziekenhuis Bergzicht zullen uo)g een paar dagen langer ge duld moeten hebben, voordat zij de goedheiligman te zien krijgen, baai- zal Sinterklaas pas, op 5 december komen. Zowel op 25 november als op 2 de cember zal een muziekgezelschap de St. Nicolaasfeestvreugde verhogen. Aanstaande zaterdag zal het trompet terkorps Excelsior een rondwandeling door de stad maken- De bedoeling is dat de harmonie Hosanna hetzelfde doet op 2 december. Heinkenszand Tafeltennis Reeds geruime tijd be stond in Heinkenszand belangstelling bij diverse dames voor tafeltennis- De oprichting van een tafeltennis club kreeg dan ook kortgeleden zijn beslag. Thans is een bestuur gekozen: bestaan de uit mejuffrouw R. Raas, voorzitster mevrouw A. Rijk-Wens, secretaresse en mevrouw A. de Jonge als penningmees- teresse. Als verenigingsnaam werd ge kozen Be-Quick. Het ligt in de bedoe ling volgend seizoen in competitiever band te gaan spelen. Kapelle KAPELLE Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub Kapel le werden weer een aantal wedstrijden gespeeld met de volgende uitslagen: L. Adriaanse—L. Schipper 2-0; H. V.d. Vrie C. de Blaay 2-0; Chr. Korstan- je J.C. van Diere 2-0; J. Ganseman J. de Neef 1-1; C. de Blaay Chr. Korstanje 1-1. 'sHeer Arendskerke (Van een onzer verslaggeefsters) Hopelijk zullen de klachten die het gemeentebestuur wekelijks bereiken over het haperende torenuurwerk in 's-Heer Hendrikskinderen spoedig tot I het verleden behoren. De raad heeft n.l. besloten 2600 gulden uit te trekken voor een nieuw uurwerk. De hoge kos- ten, die iedere keer weer aan reparaties I moesten worden besteed, maakten de I aanschaf van een nieuw uurwerk nood. I zakelijk. Besloten werd om 2500 gulden uit te I trekken voor een lichtkroon, die in de I raadzaal zal komen te hangen. Als we I in een beroerde financiële positie geze- ten hadden, zouden we beslist niet met I een dergelijk voorstel gekomen zijn, I verzekerde burgemeester Vermet del raadsleden, die de lamp een duur ding vonden. f De raad had verder weinis commen. L taar op het voorstel. Eveneens f 2600.. I is beschikbaar gesteld voor de aanleg I van vijf lichtmasten bij het pension Te-1 huis Poelwijk. Tot concierge-gemeente-1 werkman boor 't verenigingsgebouw is I Lewedorp is benoemd de heer C. del Jonge uit Lewedorp. Yerseke Verbetering haveningang ©oor de N.V. v.d. Straaten uit Hansweert wordt, f met behulp van een grote bok, J weerszijden van de oude vissershaven een paalhoofd geslagen. De bedoeling hiervan is de vaartuigen een betere I ligplaats te garanderen. Nu de haven. koppen zijn vernieuwd bij de aanleg van I de nieuwe haven en de jachthaven, on-1 dervinden vooral de voorste schepen veel last van binnenlopende golfslag Door het plaatsen van de paalhoofden! wil men de zeeslag wat breken om zo-1 doende in de haven wat rustiger water te krijgen. AMSTERDAM (ANP) De Raad nn I de Journalistiek heeft de klacht van dt I heer G. van der Ven uit Eindhoven, die I deze bij de raad had ingediend tegen f de hoofdredacteur van het weekblad I Vrij Nederland, de heer P. M. Smedisdl de redacteur van het blad, de heer F. van Amerongen, afgewezen. Naar het oordeel van de raad hebben I dezen niet in strijd gehandeld mbet 91 waardigheid van de stand van de Ne I derlandse journalisten. De klacht van dt heer V. d. Ven had betrekking op e artikel in Vrij Nederland van 17 juni v.. dit jaar van de hand van de heer Vt: I Amerongen. Het artikel was op de voor- f pagina aangekondigd onder het portel van Adolf Hitler Do heer V. d. Ven was als volgi tr I sproken: ,,In Eindhoven verschijnt siil: I enige tijd het blad „Europa-Pos!", I periodiek, welks inhoud het hart ra I vele Arnold Meijerianen hoger zal dB I slaan. De voornaamste auteur is de pin', selijke patates-tritesbakker G. v. d. Vr' De heer V. d. Ven voelde zich in artikel over één kam geschoren rri I lieden als Adolf Hitler. Voorts was r: I ten onrechte een plaatselijke palate:, frites bakker genoemd. De Raad voor de Journalistiek beker. I het dat de heer V. d. Ven als een plaat I seli.ike patates-fritesbakker wordt aante-1 duid. daar hij. naar is gebleken nie'l meer in het beroep werkzaam is. Den I aanduiding acht de raad echter niet va: beledigende aard. en MIDDELBURG Schouwburg 14 uur The Birthday paarts schoolvoorstelling) Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-).8.30 Utt Curieuze archiefstukken Schakel 19.30 uur Bijeenkomst Pnlla, telica afd. Zeeland De Huifkar 19.30 uur Verg. f.v. Delta afd. Middelburg WATjERLANDKERKJE Dorpshuis 20 uur Jdantje BIERVLIET Winkelweekactie ANTWERPEN KVO 20 uur Quinten Massijs MIDDELBURG Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur Curieuze archiefstukken Hotel De Brug 12 uur Lunchbijeen- komst Nijverheid en Handel YERSEKE De Haven 19-22 uur Vogeltentoonstel' ling BIERVLIET Winkelweekactie ST. JANSTEEN Verenigingsgebouw 19.30 uur Prfjs- kaarting NKV BKESKENS Casino 20 uur Toneeluitvoering OOSTBURG Ledel 20 uur Angélique en de koning, 14 j. GOES Prins van Oranje 14 uur The party (schoolvoorstelling) IJZENDIJKE Gemeentehuis 19 uur Raadsvergada». 1305: „Knolle, je bent ge-wèl-digü" riep smidje Ver holen uit. „Ik ga er meteen op af!" Hij stormde terug naar huis en riep: „Kom mee, Gozewijn! Buur man Knolle heeft de vrachtwagen herkend! Hij is van Bollekees en Kluts in Gravendrecht. Als die gauwdief van een voortrekker dat wagentje daar ge huurd heeft, dan weten ze misschien ook wel wie hij is!" En nog geen twee minuten later waren de speurder al op weg in smidje Verholens pijlsnelle sportwagen. Achter hun rug verdween het dorpje Rijkhuyzen achter de kim en een klein halfuurtje later stonden ze al aan de Oude Haven te Graven drecht, „Wel sakkerloot", zei Gozewijn opgewon den. „Dus HIER was het, waar oud-oom Jacob zijn handel in koffie, thee en koloniale waren dreef. Jij bent er geweeste Verholen. Zag het er in die dagen net zo uit als nu?" „Dat scheelde niet zo veel", ant woordde de smid en hij begon in gloedvolle bewoor dingen uit te leggen wat hij allemaal had gezien, toen hij daar in de sneeuw stond te praten met de slotheer van de Uyienborgh, Die oude pakhuizen aan de overkant spiegelden zich nog net zo water als in de tijd van oud-oom Jacob- JgjVLjg, kante huis met daarachter de grqte Sinww-J( kerk waren er óók nog. En zelfs die twee si pandjes met hun trapgeveltjes waren nog w was er dan één zijn fraaie geveltopje kw' jj het grote pakhuis op nummer 5 was verawe plaats van oud-oom Jacobs kantoor s'°, Jn i'1 zo'n modern geval van glas, staal en beton. hoge wolkenkrabbers op de achtergrond waren er vroeger natuurlijk óók niet...,- de (Vai BREDA Het Diocesaan I orgaan van priesters religii byeen gekomen. De vergadei bisschop H. Ernst, die in voorganger nerdacht Het fce Een groot deel van de disc I gewijd aan een eventuele I van een priesterraad in het FI voorstel was gebaseerd op j I dingen tijdens het in juli gehd I posion van Europese bissd I Noord wij kerhout. „De opvatting over de 11 I plaats van cie leken Ln de kei I deze opzet ten grondslag lij I licht nog geen gemeengoed 9 in Europa. Maar in Nederla I opvatting zozeer verbreia dd I gelijk is de kerkelijke belt op deze wijze vorm te gevj I mgr Ernst. Ook toonde het kapittel z I Mgr. Ernst tijdens het ge kasteel Bouvigne. IN een diep, achttiende eeui aan de Korte Delft in Mia kijkt de 74-jarige Jan Kuilé op een leven dal rijk was a ziek. Hij is vandaag preciei jaar toonkunstenaar Twee 1 geleden nam hij, staande tuss te boeketten (één van Willem li) flfscheid als dirigent va dan één Vlissingse oj Midd< muziekvereniging. „ZO'N muziekvereniging besch ik als een zdak' zegt hij, n altijd twinkelende ogen ac) bril. „Je moet bekwame solist te krijgen die publiek trekkt publiek komt tenslotte tóe muzikale topprestaties En di den nu eenmaal door maar amateurs geleverd. 7K heb een bewogen en pro leven gehad. In 1912 kwam het Amsterdams conserva waar ik nog onder Julius R heb gestudeerd. Ik trok naar i sum waar ik mij als leraar vestigde. Ik haa een paar leer maar het was een tijd waari kiek als pure luxe werd besci TOEN kviam myn grote kan! concertbureau zocht een beg voor de toen beroemde zangen Nerazdie 35 concerten in Nea moest geven Ik deed podiumer op en de samenwerking was zi dat ik de zangeres als vaste b der op een Duitse tournee ko gezellen. Ik vestigde mij in en kreeg een contract met eer concertbureau. Als begleeidi internationaal vermaarde ca sen en zangers trok ik dot Europa. In Berlijn haalde ik dien nog een conservatoriumdi: J*AS in 1925 begon ik mij toe gen op koor- en orkestdirec hid mij weer in Middelburg Dgd, mijn geboorteplaats en hl Bon 'n nieuwe, gelukkige pert myn leven Ik werd benoemd rigent van de gemengde zangi Qing in Vlissingen en van d# c met de zangverenigingt ik dirigeerde als met de Orke eniging Vlissingen volgde i principe goede solisten make groot deel van het succes. Er ces hebben we zeker gehad do Ue toewijding van iedereen. „I o groeide van een groepj dertig zangers uit tot. een kot formaat. Het Middelburgs mo koor gedijde van 12 tot 67 so lVn mooiste herinneringen 0 knnr t kerstconcerten die ik rA deb gegeven, nu al vijftie

de Stem | 1967 | | pagina 2