Turkije zet Grieken militair onder druk Lonen omhoog en korter werken in textielsector SPINAZIE Groko Groko Goudmarkt nog steeds in hevige beroering Het gaat er'Spaans" toe bij Jamin! Tot 5 december extra lekker voordeel! JAMIN Twee kerken in Waalwijk beklad Rassenrel in Chicago DE GAULLE GEEFT PERSCONFERENTIE ZO IN DEPAN,KLAAR! SPANNING ROND CYPRUS DUURT VOORT K.V.P.-FRACTIE IN BERAAD OVER RECENTE UITLATINGEN RADICALEN Twente vraagt dispensatie Scheepsbouw op zoek naar mankracht in Spanje Blad meldt aanwezigheid van Chinese officieren in Indonesië 6111)8991 gebroken 450 GR SPERZIE1ÖË BONEN I.OJ DAGBLAD VOOR ZEELAND Frankrijk lanceert aanval op dollar ONTHULLING GERUCHTEN BETOGING Rustig weer INVASIE ONTSLAG 400 Spanjaarden nodig RDM en ADM Dispensatie 500GRAM VAN 89 VOOR KNIP UIT zie onze advertentie elders in dit blad 107e JAARGANG No. 25669 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. lïBIEKENLAHP TURKIJE EN CYPRUS :500km (Van onze redactie buitenland) PARIJS/LONDEN De Franse en Engelse goudmarkten hebben de af gelopen dagen te maken gekregen met een geweldige vraag naar goud, die de prijs van het edele metaal sterk heeft doen stijgen. Dit als gevolg van een waarschijnlijk met instemming van de Franse regering door het Pa- rijse blad „Le Monde" gebrachte be richt, dat Frankrijk al sinds juni van dit jaar geen steun meer verleent, aan de wereld-goudprijs. Later heeft de minister van finan ciën, Henry Fowler, bevestigd, dat Frankrijk niet meer meedoet aan de goudpool van acht landen. Zes jaar geleden vormden de cen trale banken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, België en Nederland een pool, die goud kocht en verkocht, naar gelang nodig was om de goudprijs sta biel te houden. De afgelopen maanden zou deze goudpool voor ruim twee en een half miljard gulden aan goud heb ben moeten verkopen om de goudprijs niet te doen oplopen. De onthulling van Le Monde heeft bij speculanten de verwachting gewekt, dat de goudprijs, ondanks de inspannin gen van d'e overgebleven leden van de pool en met name de Verenigde Staten, toch wel eens zou kunnen stijgen Dit past geheel in de politiek van ge neraal De Gaulle, die hoopt op een ondermijning van de positie van de dollar. Er bestaat namelijk een vaste verhouding tussen de waarde van het goud en de dollar. Naar aanleiding van de devaluatie van het pond heeft pre sident Johnson nog verklaard, dat de Verenigde Staten voor een ons goud 35 dollar zullen blijven betalen. Het huidige monetaire systeem steunt op het goud1 èn de dollar en het pond sterling als reserve-eenheden. De Franse president wil hiervan allang af. Hij is voorstander van terugkeer naar de zuiveren gouden standaard, zoals de meeste landen die voor de laatste oorlog kenden. Op het ogenblik kan een land zijn dollar- en pondenbezit beschouwen als zijnde goud. De Gaulle is dit een doorn in het oog. Volgens hem werkt dit het j continueren van de betalingsbalanste korten van Amerika en Engeland in de hand, hetgeen het Amerika onder meer mogelijk maakt de oorlog in Vietnam voort te zetten, ondanks de geweldige financiële verliezen die hiermee ge- Paard gaan. De devaluatie van het pond* heeft de generaal in de kaart gespeeld. Het ver houwen in het pond èn de dollar is daardoor al ondermijnd. Er gaan in Pa- I rijs geruchten, dat Frankrijk overweegt J opnieuw over te gaan tot verkoop van I haar dollars in ruil voor goud, dat ligt opgeslagen in Fort Knox in de Verenig de Staten. Van 1965 tot oktober j.l. heeft de Franse regering voortdurend goud voor dollars gekocht. Toen stopte zij ermee, omdat de Franse dollartegoeden al te klein werden. Een hervatting van de dollarverkoop zou de positie van de Amerikaanse geldeenheid nog zwakker maken. (Van onze redactie buitenland). ANKARA/ATHENE. Na een dag vol spanning en oor- logsgerucliten zijn de Grieken en Turken gisteravond toch nog in vrede naar bed gegaan. Amerika en de Sovjet-Unie drin gen voortdurend aan op matiging. In Turkije heerst echter een gevaarlijke oorlogszuchtige stemming. Het Turkse volk voelt zich sterk en demonstranten eisten gisteren een oor logsverklaring. Griekenland daarentegen kampt met binnenlandse moeilijkheden. Het rechts- militaire regime is er allesbehalve po pulair. Turkije maakt van zijn sterke militaire positie gebruik uit de crisis te halen wat er in zit blijkens zijn wei gering in te gaan op een Grieks voorstel om bilateraal topoverleg te plegen over de kwestie. Van de zijde van het Turkse ministe- die van buitenlandse zaken werd ge steld dat de bedoelingen van Grieken land met dit voorstel onoprecht zijn, daar er nog steeds Griekse troepen naar Cyprus worden gezonden. Turkije wil binnen 48 uur schriftelijk antwoord van Griekenland hebben op gestelde vragen in verband met kwesties als de terug trekking van de Griekse troepen van Cyprus. Griekenland heeft woensdag gereageerd op de Turkse nota van vrijdag over Cyprus. De inhoud van het Griekse antwoord is niet bekendgemaakt. Van betrouwbare zijde in Ankara is echter vernomen dat Griekenland onderhande lingen heeft voorgesteld, maar daarbij duidelijk te kennen heeft gegeven, dat die onderhandelingen, willen zij vrucht baar zijn, niet onder Turkse militaire druk gevoerd kunnen worden. Die druk bestaat echter nog steeds. Turkije wordt in zijn onverzoenlijke houding gesteund door de publieke opi nie Het wil dat Griekenland onmiddel lijk maatregelen neemt. Gebeurt dit niet, dan zal oorlog onvermijdelijk zijn, zo wordt voortdurend gesteld in krin gen rond de Turkse regering. Dat <Je Turkse regering de steun heeft van een groot deel van het volk is ook gebleken uit de betoging die woensdag in Istanbul is gehouden. Ca. 80.0000 be togers trokken hier onder leiding van studenten door het oude deel van de stad. Zij eisten oorlog en geen overleg Cyprus en Athene moesten veroverd worden. Na een handgemeen met de po litie verbrandden studenten twee Ame rikaanse vlaggen. Later hingen betogers een oorlogsverklaring aan de deur van het Griekse consulaat. Intussen vormden zich voor de zie kenhuizen in heel Turkije rijen van mensen die bloed willen geven. De on der staatstoezicht staande Turkse radio liet weten dat het geduld van de Tur ken uitgeput is. Het moest uit zijn met ae „byzantijnse listen". BEN HAAG krijgt twee sprekershoe- Ken, zo heeft burgemeester Kolfscho ten meegedeeld. Een van deze sprekers- noeken komt bij het ruiterstandbeeld op «et Buitenhof, de andere op een braak- uggend terrein aan de Prinsestraat. De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog, maar over het algemeen zwaar bewolkt. Weinig wind. In net zuiden minder koud, alders ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. V?"?aag: zon op 8.12 uur; onder i®-40, uur- Maan op 22.03 uur; on- der 13.41 uur. a ^matiedienst: K.N.A.C./ /f.W.B. <"0-81 43 91. - België te bereiken vanuit Nederland onder nummer 0932-2133855; rijdend in België zelf bellen 133855. MR. VAN DOORN ...over Schmelzer... DRS. AARDEN ...genuanceerd... (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De KVP-Tweede Kamerfractie beraadt zich vrijdag over de houding van haar twee frac tiegenoten mr. H. van Doorn en drs. J. W. Aarden. Beiden hebben zich de laatste tijd nogal scherp opgesteld te genover de KVP-leiding. Mr. van Doorn heeft al enkele keren in het openbaar gezegd, dat de heren Aalberse en Schmelzer uit hun leiding gevende functies moeten verdwijnen. Drs. Aarden is wat genuanceerder ge weest. Volgens diens laatste uitlatingen staat drs. Schmelzer ook open voor an dere opvattingen. De heer Aarden meent namelijk, dat de koerswijziging geldt voor de gehele K.V.P.-top, waarbij de tegenstellingen volgens hem niet toe gespitst moeten worden op de heren Aalberse en Schmelzer. Het heeft echter in de fractie veel kwaad bloed gezet, dat de heer Aarden vorige week scherpe kritiek had op de houding van de fractiewoordvoerders tijdens de debatten over de ontwikke lingshulp. Over deze kwestie is *oen vooraf enige malen in de fractie overleg gepleegd, waarbij drs. Aarden geen kri tiek had. Kort na afloop van de debatten heeft hij zich er toen over uitgelaten, dat hem de houding van onder meer drs. Schmelzer in de debatten teleurgesteld had. De fractiebijeenkomst in Den Haag van morgen is een voortzetting van de besprekingen die deze fractie van de zomer in Berg en Dal gehouden heeft. Toen hebben de zeven K.V.P. radicale fractieleden zich gesteld achter het K.V.P.-program en achter het regerings program van het kabinet-De Jong. Dat de fractie beide leden zou uit stoten, zoals geruchten gisteren wilden, werd in K.V.P.-kringen onjuist ge noemd. Geruchten öat alleen het slechte weer Turkije nog verhinderde een invasie op Cyprus uit te voeren, namen gisteren toe nadat het weerkundig bureau plot seling zonder opgave van redenen het verstrekken van weerberichten staak te. In Ankara was het zwaarbewolkt met sneeuwbuien. Ook aan de zuidkust 65 km van Cyprus, was het weer slecht. Zoals eerder algemeen verwacht werd is generaal George Grivas ontslagen als opperbevelhebber van de Griekse strijd krachten op Cyprus. Dit werd gister avond in „zeer welingelichte" kringen in Nicosia en Athene vernomen. Op pa gina 9 treft men een geschreven portret aan van Grivas. (Van onze correspondent) UTRECHT/ENSCHEDE Zoals het er op dit moment uitziet, kunnen de rond 90.000 werknemers in de textielindustrie en de ongeveer 60.000 werknemers in de confectieindustrie met ingang van 1 januari rekenen op een verhoging van de basisionen met 6.3 a 6.8 procent (voor de textiel) en ruim acht procent (voor de confectie). De vrouwenionen zullen nog eens extra stijgen. (Van onze correspondenten) ROTTERDAM Vcrolme Dok- en Scheepsbouw Maatschappij n.v. te Ro zenburg heeft minister Rooi vink (So ciale Zaken) toestemming gevraagd om driehonderd Spaanse arbeiders aan te trekken. Er is op dit verzoek nog geen beslissing genomen. Men voegde er aan toe dat nog regelmatig allerlei bedrij ven om buitenlandse arbeidskrachten vragen, omdat de Nederlandse arbeids markt ondanks de hoge werkloosheid, niet in de vraag kan voorzien. Vele bedrijven zouden in vrijwel on overkomelijke moeilijkheden als stag natie van de produktie komen te verkeren, als men niet een beroep op buitenlandse arbeiders meer zou kun nen doen. Dergelijke verzoeken worden, aldus het ministerie van Sociale Zaken, ook van werknemerszijde gesteund. Op de werf van Verolme te Rozen burg zei men vanmorgen, dat het aan trekken van buitenlandse werknemers moet dienen om de door verloop open gevallen plaatsen van buitenlanders op te vullen. Zoals bekend moet Verolme in de komende jaren tal van schepen afleveren. De belangrijkste opdrachten zijn: drie tankers van 240.000 ton voor Esso en twee visserij fabrieksschepen van 7050 ton voor Noordkoreaanse re kening. Naar verluidt zijn er in het Water weggebied nog andere bedrijven, die een beroep willen doen op buitenlandse arbeiders. Ook de Rotterdamse Droogdokmaat schappij heeft een. verzoek ingediend voor circa 50 Spaanse arbeiders, zo deel de de maatschappij gisteren mee. Toe stemming is nog niet verleend, maar men verwacht wel dat deze binnenkort afkomt. De directie van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij is in overleg met het gewestelijk arbeidsbureau en andere hierbij betrokken instanties be zig circa 50 Spaanse arbeiders aan te trekken. Het betreft hier een vervan gingsbehoefte voor Spaanse arbeiders, wier contracten met de ADM geëindigd zijn en deze niiefc willen verlengen, maar naar hun land terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK Woensdagmid dag heeft de beruchte grafschen- ner ook in Waalwijk zijn slag ge> slagen. Twee kerken, de parochie kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Besoojjen en van de H. Antonius in Zuid waren zijn doelwit. In beide kerken werden met een don kerblauwe viltstift de bekende leuzen ais „Satan is onze God" en „Satan heil" op muren, deuren, stoelen, altaardwalen geschreven. Daarnaast schroomde de schenner niet een aantal schunnige schuttingwoorden op wandkleden en heiligenbeelden te plaatsen. De grafschenner, die dinsdag in Ant werpen gesignaleerd is, heeft gistermid dag tussen twee en zes uur niet alleen in Waalwijk, maar ook in Nijmegen geopereerd. In Duitsland is er inmiddels een beloning van 5000 mark uitgeloofd voor een tip, die tot de aanhouding van de schenner leidt. (VERVOLG OP PAGINA 4) In de kerk van Besoyen gaf de schenner een bidstoel deze tekst mee. De textielarbeiders in de dagdienst gaan per 1 juli voorts vijf kwartier pe: week minder werken, waardoor de werkweek 43 3/4 uur wordt. De vrou wen krijgen er dan weer drie cent per uur bij. Of de hogere lonen in alle bedrijven inderdaad zullen worden betaald, is nog de vraag. Zowel in de textiel als de confectie hebben sommige bedrijven en groepen te kampen met structurele moeilijkheden. De vakraad kan op ver. zoek dispensatie verlenen aan afzon derlijke bedrijven of groepen van on dernemingen. Inmiddels hebben de Twentse werk gevers dispensatie gevraagd. Hierovei vond gisteren overleg plaats met ver tegenwoordigers van de textielorgani- saties. Van vakbondszijde is gesteld dat men per bedrijf over gegevens wil be schikken om te kunnen beoordelen welk bedrijf wel of niet van de dispensatie- mogelijkheid gebruik zal mogen ma ken. Bovendien beschouwt men de thans eventueel minder uit te betalen loons verhoging als geleend geld aan het Dedrijf, welk achterstallig loon te zij ner tijd nog zal moeten worden be taald. En bovendien wil men ook in gevallen dus waarin dispensatie wordt verleend in ieder geval een zodani ge loonsverhoging, dat het reële inko men van de werknemers door prijsstij gingen. die reeds plaatsvonden of te verwachten zijn. niet lager wordt. CHICAGO (Rtr.) In een noorde lijke wijk van Chicago is de politie slaags geweest met honderden jonge ne gers die winkels plunderden, ruiten in gooiden en de ordehandhavers en voor bijgangers met stenen en flessen beko gelden. In het begin van de avond zijn zexer honderd arrestaties verricht hoofd zakelijk tieners en minstens tien men sen, onder wie twee politiemannen, ge wond. De ongeregeldheden waren in de mid dagpauze begonnen, toen blanke en ne- ger-middelbare-scholieren met elkaar op de vuist gingen naar aanleiding van een gerucht, dat een negerleerling za terdagavond j.l. een been had verlo ren, doordat blanke jongelui hem op de rails van een luchtspoorweg hadden ge duwd. Bij dit eerste gevecht vielen drie gewonden, onder wie een scholier met een schedelbreuk. Intussen deden zich ook aan de zuid kant van Chicago relletjes voor, toen de politie probeerde een einde te maken aan een betoging van ongeveer 500 men sen die protesteerden tegen het ontslag van een neger-onderwijzer. Hier wer den 2-1 jongelui aangehouden. PARIJS (AFP) President De Gaulle zal maandag om drie uur op zijn pers conferentie spreken over Engeland en de gemeenschappelijke markt en wel licht over de kwesties van buitenlandse politiek zoals het Mid den-Oosten en de betrekkingen met Quebec en Polen, over economische en sociale problemen en over de werking van de Franse staatsinstellingen. De Gaulle heeft dit meegedeeld aan de ministerraad, aldus de minister van voorlichting, Georges Gorse. DJAKARTA (ANP) Tientallen Chinese legerofficieren onder wie een generaal-majoor en twee kolonels zijn in West-Java actief en bereiden guerril la-activiteit voor, zo schrijft het onaf hankelijke blad „Ampera". Een rege ringswoordvoerder in Djakarta noemde het bericht vermoedelijk overdreven maar zei dat er „wellicht een aantal Chinese officieren" in Indonesië zou kunnen zijn. „Ampera" publiceerde initialen van de Chinezen. „C F S" zou een 57-jarige Chinese generaal-majoor zijn, een car tografisch deskundige en de 63-jarige kolonel „P Y I" is, volgens „Ampera", deskundige op het gebied van explosie yen en sabotage Een derde, kolonel „M T W", wordt specialist in guerrilla en psychologische oorlogvoering ge noemd. Zij zouden enkele maanden voor de mislukte staatsgreep van 1965 in In donesië zijn aangekomen met de hulp v-an Oei Tsjoe Tat, een van de naaste medewerkers van dr. Soebandrio, de vroegere minister van buitenlandse za ken. Oei is sedert 1965 onder arrest. In een commentaar zei een woord voerder van het ministerie van justitie tot onze correspondent geen inlichtin gen te hebben die wijzen op de aanwé- zigheid van Chinese legerofficieren op Java, maar „er zou een aantal van hen actief kunnen zijn". Hij zei te geloven dat het bericht in „Ampera" overdreven is. Vorige week meldde het persbureau Antara de arrestatie van een majoor van het Chinese volksleger in Tjiamis (West-Java). De man wa-s al sedert enkele jaren voor de mislukte staats greep in Indonesië. Als de Nederlanders nu zouden kiezen wie minister-president zou moeten worden, zou dr. J. Zijlstra de meeste kans maken. Pagina 9. Wie iets over vredesverdragen waar ook ter wereld wil weten, kan terecht bij de heer J. Weitering in Breda. Hij stu deert (en illustreert) politieke ge schiedenis uit tijdverdrijf. Pa gina 9. Vluchtelingen van het Vietna mese platteland moeten in Sai gon dag en nacht op straat leven. Pagina 11. Begin december komt een ten toonstelling van schilderijen van Kees van Dongen, die momen teel de Parijse kunstcritici ver rukt, naar Nederland, Pag. 15. Stelt Georg Kessler in de in terland tegen Rusland zes de butanten op? Pagina 21. (ADVERTENTIES) KWALITEITS DIEPVRIES PAWES FRITES Kwalilelts diepvries zendt mij 3 soepbekers Naam Adres Woonplaats plak die vlaggetjes I opsturen aan: California Soepen Harderwijk.

de Stem | 1967 | | pagina 1