AMERIKANEN OP HEUVEL 875 Schade van meer dan 100 miljoen op betalingsbalans BREDA BIER Vrije Volk los van Partij v. d. Arbeid George Grivas: 4% 6% omadol ZWAARSTE SLAG IN DE VIETNAMESE OORLOG EEN PATRIOT OF KOELBLOEDIG MOORDENAAR KOP KOFFIE IN DIENSTTIJD KOST VAKANTIEDAG keuze uit spaarvormen met Bij Dak To in 20 dagen 1539 man gesneuveld Egyptenaren bij Jordaan 12 hotetwarmers en sekomfoor icketboekenrek sautv-rack oogrekken sp®thouder )et 820.- EUNG Haal Henkes in huis GEVOLG VAN DEVALUATIE: Voorzichtig Lijdens gevechten Hoe een Hilversummer het zuiden ziet. Motie D 6(y Europese veiligheids- conferentie noodzakelijk Afzet kleuren televisie nadert 175.000 stuks CONGRES BESLIST MORGEN: Vrijer t Emotie MOORDEN POLITIEK LEGENDE Voor vijftien mille sigaretten gestolen NEDERLANDSCHE MiDDENSTANDSBANK Kamercommissie tegen erkenning Oost-Duitsland 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 and! f9,90 lelliger tafelen mèt Tornado btelwarmers waarop 't eten ter warm blijft. Voorzien van Jdige dovers, testjes en Ver- Ie Waxinelichtjes. Koudblij- sde plastic handgrepen en fles. Zwart met verchroomd ater. Prijzenf 9,90 (één licht- f 12,90 (twee lichtjes) en (theecomfoor). aken.boeken,boeken...Ruim iderd pockets vinden een etsje op dit Tornado pocket- Ikenrek. Voor elke plank handige boekensteun. 2 trencombinaties: maroon- p dragers en steunen en l/itte planken of antr'aclet- je dragers en steunen en rode, een gele en een plank. Prijs f 13,50. Les,flesjes, tubetjes... al die fiwelijke geheimzinnigheden Ifen een plaatsje op dit char- Inte Beauty-rack. Goudkleu- |r dragers en 3 witte plankies |t verchroomde opstandjes, voorkomen dat er wat at- Idt. Prijs f 14,90. In uitklappen en...voila! Zes- Iwintig meter drooglengte. iTomestic. De stevige staan- p zijn verzinkt en vervolgens fblauw gelakt. Prijs f 37,50. lere hangende en staande logrekken van f 4,- tot f 24,75. fdige en gezellige jampot- Ider. Geen kleverige vingers Lr en de potten netjes bij Jiarl Zwart gelakt met ver- Lomde beugel. Voorzien van dgreep en voetjes van kunst- 5 Prijs f 4,90. EBRUIK iM halsteren 1)41—249 30 tot Ben na WESTMORELAND: begin van grote nederlaag (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) SAIGON. De Amerikanen zijn er in geslaagd de strijd om de strategisch belangrijke heuvel 875 bij Dak To aan de Cambodjaanse grens in bun voordeel te be slissen. De laatste haarden van Noordvietnamees verzet worden nu bestookt door verse Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen. Voor Amerika betekende de twmti; dagen durende slag bij Dak To de zwaarste uit de gehele Vietnamese oorlog. In totaal werden 249 Amerikanen ge dood en 873 gewond. De verliezen van de tegenstanders zouden beduidend groter zijn: 1290 doden. Generaal William C. Westmoreland noemt de 20-daagse slag bij Dak To „het begin van een grote nederlaag voor de vijand". De Amerikaanse opperbevelhebber in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witte- veen van Financiën heeft gisteren in de financiële commissie van de Tweede Kamer als zijn verwach ting uitgesproken, dat het werke lijke prijsvoordeel van de Britse exporteurs niet veel meer zal zijn dan de helft van het devaluatie percentage. Weliswaar is de waarde van het pond sterling met 14,3 procent gedaald, maar dit voordeel voor de Engelse export wordt sterk beperkt, aldus de minister. Hij verwacht, dat in Engeland een stij ging van het prijspeil met 3 a 4 pet zal ontstaan. Voorts is het de vraag, of de exporteurs, wier marge al beperkt was door de concurrentieslag, het thans ontstane prijsvoordeel zullen doorgeven aar: de afnemers, En tenslotte heeft de Engelse regering exportbevorderende maatregelen ingetrokken. Globaal genomen zal het effect var de Engelse devaluatie op de Nederland se economie beperkt blijven, zo meende minister Witte veen, die overigens we" verwachtte, dat onze betalingsbalans niet meer dan 100 miljoen gulden pei jaar zal worden geschaad. Nederland zal over de gevolgen var de Britse devaluatie zonder blijvende schade heen kunnen komen. Maar or.zc opgaven ten aanzien van kostenontwik keling en werkgelegenheid worden ver zwaard. De noodzaak tot voorzichtig heid in het beleid is nog eens extr? onderstreept. Minister Witteveen zei, dat het per centage van de devaluatie en het daar aan gekoppelde programma voldoende ls naar zijn inzicht om een Brits even wichtsherstel te bereiken. Minister Wit teveen noemde het devaluatiepercenta- ADVERTENTIE) ge niet gering, het programma juist en moedig. Op het ministerie van Financiën zal het vraagstuk van het heffen van een speciale belasting op „al dan niet in een staat van ontbinding verkerende autowrakken" opnieuw in studie wor den genomen. De resultaten van deze studie zullen aan de Tweede Karne' worden meege^ deeld. Staatssecretaris Grapperhaus (financiën) heeft dit meegedeeld aan de vaste commissie voor financiën. Deze toezegging werd gedaan, nadat het Kamerlid Berg (P.v.d.A.) had aan gedrongen op de invoering van een der gelijke belasting, om op deze wijze een einde te kunnen maken aan het laten staan op de openbare weg van karkas sen en kneusjes. Vietnam zei dit tegen journalisten in het Pentagon. De strijd bij Dak To was ook de langste ononderbroken slag in de gehe le oorlog in Vietnam. Amerikaanse of ficieren zijn van mening dat de Noord- vietnamezen met opzet een regiment naar heuvel 875 hebben gestuurd met de bedoeling de aandacht af te leiden van twee andere vluchtende regimen ten. Amerikaanse parachutisten slaag den er tenslotte in om ook de laatste gewonden van de heuvel af te voeren. Sommige gewonden hadden meer dan vijftig uur onder vijandelijk mortier- en raketvuur gelegen. De communistische schutters beschoten ook de helikopters, die probeerden de gewonden weg te halen. Het 173e bataljon parachutisten, dat zondag de eerste aanval op de heuvel deed, is vervangen door een nieuw. Er zijn nog slechts^ enkele niet-gewon- den. Van de 16 officieren werden er 8 gedood en 8 gewond. Elf van de 13 toegevoegde geneeskundige soldaten werden gedood. In de „IJzeren Driehoek", 30 kilo meter ten noorden van Saigon, zijn opnieuw gevechten uitgebroken tussen leden van de Vietcong en Noordvietna- mese eenheden en de Amerikaanse 25e infanteriedivisie. Het gebied, waar men het hoofdkwartier van de Vietcong voor Saigon vermoedt, is al enkele ma len door de Amerikanen uitgekamd. In het totaal vielen er 15 doden. Thailand zal 10.500 militairen naar Vietnam sturen, een half jaar nadat de militaire hulp van de Verenigde Staten is ontvangen. Er zijn reeds 2200 man Thaise troepen in Zuid-Vietnam. TEL AVIV (A.P.) Israëli's zeiden gisteren dat Egypte betrokken was bij de hevige gevechten, die dinsdag plaats vonden aan de bestandsgrens tussen Jordanië en Israël. Naar verluidt zou er verband bestaan tussen de strijd, die de hevigste was sinds het einde van de juni-oorlog, en het recente bezoek van de Jordaanse premier Bahjat Talhouni aan Cairo. In de Israëlische dagbladen staat dat de Egyptiscne ambassadeur m Amman zich gedurende de strijd in het Jor daanse hoofdkwartier bevond. Zegslieden geloven dat Egypte en Sy rië er bij Amman op aangedrongen hebben druk op de grens te blijven uit oefenen tijdens de afwezigheid van Hoessein. Naar het leger meedeelt is de rust weergekeerd in de Jordaanse sector; de Israëlische troepen blijven echter op hun hoede. Die mensen benijd ik wel. Ze zijn gezellig, plezierig, ze weten te leven. En overal hebben ze dat beteie biertje. Breda Bier bedoel ik. Bij ons let ik op dat ze 't me ook geven: Breda Royal of dat lekkere Beugelbier. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Europa moet komen tot een grote veiligheidsconferentie, waar aan de NAVO-landen zouden moeten deelnemen, de landen die zijn aangeslo ten bij het communistische pact van Warschau en de niet gebonden landen. De regering en de Tweede Kamercom missie voor buitenlandse zaken zijn er- j van overtuigd, dat dit van zeer groot be lang is voor de politieke ontspanning, de I samenwerking en de veiligheid in Eu ropa. Het was dus geen wonder, dat alle! fracties de motie hierover van D'66 steunden en dat minister Luns er geen bezwaar tegen had. „Nederland zal het zijne ertoe bijdragen om deze conferen tie tot stand te brengen", zei de minister. Praktisch alle fracties zagen ook in, dat de NAVO moet blijven bestaan, maar wel moet omgevormd worden van een zuivere militaire-defensdeve organisatie tot een politieke instelling die de vrede actief moet helpen bevorderen. De hervormingen van de NAVO ko men in december aan de orde, wanneer de ministers van de NAVO-landen in Brussel bijeenkomen. Daar zullen conclusies getrokken wor den uit een rapport van de Belgische minister van buitenlandse zaken Har mei. die destijds opdracht gekregen heeft de hervormingen van het instituut uit te werken. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De verkoop van kleuren-t.v.-toestellen loopt veel beter dan men had verwacht. Dit jaar, 1967, denkt men bij Philips in West-Europa te komen tot een afzet van tussen de 175.000 en 200.000 apparaten aan con sumenten. De t.v.-industrie had alge meen verwacht dat de handel in kleu- ren-t.v.'s pas veel later aan deze cij fers toe zou zijn. In West-Duitsland is de kleuren-t.v. een regelrechte voltreffer geweest. En geland begint nu in de loop van het najaar ook te komen; de 'verkoop in Frankrijk ontwikkelt zich volgens de ramingen, terwijl de afzet in Neder land geheel „volgens planning" ge schiedt. Philips noemt zijn marktaan deel in deze sector zeer bevredigend. De afzet van zwart-wit televisie is in West-Europa daarentegen iets verder gezakt dan verwacht werd. Vooral in W.-Duitsland viel een flinke daling in de verkoopcijfers te bespeuren. Amerikaanse soldaten zoeken dekking achter een stapel granaathouders op heuvel 875. Dak To was de hoofdbevoorradingsplaats van de Amerikanen in de centrale hooglanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid wil haar aandelen in de N.V. de Arbeiderspers overdoen aan de Centrale Levensverzekeringsbank, een sterk met de socialistische beweging vervlochten instelling. Tezelfdertijd zal het dagblad Het Vrije Volk geen partijkrant meer zijn. AI zal dit dagblad daar door wat vrijer in zijn opstelling worden, het zal wel een socialistische krant blijven. De ontkoppeling van partij en krant zal morgen een van de be langrijkste punten uitmaken van het congres van de P.v.d.A. De Arbeiderspers heeft een aandelen kapitaal van een miljoen gulden, waar van de helft is gestort door de P.v.d.A. en de andere helft door het NW. De Arbeiderspers heeft een handelsdruk kerij, een uitgeverij, tal van boekwin kels, geeft het weekblad Vrij Nederland uit en is ook uitgeefster van Het Vrije Volk. Alle afdelingen floreren goed be halve de krant. Een aantal jaren gele den had het dagblad nog rond 325.000 abonnees, nu zijn het er nog maar rond 280.000. Op zichzelf is dit n°S ecn aan- zienlijke oplage, maar de exploitatie is erg duur, mede als gevolg van het feit dat de krant liefst 44 edities heeft. Bo vendien krijgt Het Vrije Volk niet zo veel advertenties (de belangrijkste in komstenbron van een krant) als de op lage zou wettigen. Dit komt, zo menen de meest bij Het Vrije Volk betrokke nen, omdat er een „rode doem" op de krant ligt. Vele ondernemingen willen gewoonweg niet in dit dagblad adver teren omdat het de krant is van een partij die hun niet z*nt. Uiteraard is de verminderde advertentieopbrengst ook een gevolg van de t.v.-reclame. Maar de imago van partijkrant wordt toch wel de voornaamste bron van de teleurstellende opbrengst genoemd. Die „doem"' ligt trouwens op het hele be drijf, waardoor samenwerking met an dere ondernemingen en het aantrekken van drukorders moeilijk wordt. En een paar orders kan men wel weer gebrui ken sinds de VARA-gids (noodgedwon gen omdat de Arbeiderspers aan nieuwe technische verlangens niet kon vol doen) onlangs besloot naar een andere drukker over te gaan. Het ontkoppelen van party en krant heeft overigens niet alleen maar een zakelijke ondergrond. Het gevoelen is ook, dat de (hoofd) redactie zich vrijer moet kunnen opstel len in zijn berichtgeving en commenta ren. Sedert de oprichting van de krant (april 1900 eerste hoofdredacteur mr. P. J. Troelstra) werd de hoofdredacteur door het partijcongres benoemd en het beleid van hem en zijn medewerkers door da+ congres beoordeeld. Dit gaf de hoofdredacteur te sterke bindingen en dit leidde er ook toe, dat de buiten wereld de woorden en meningen van Het Vrije Volk als uitingen van de so cialistische partij zag. Het gevolg hier van is waarschijnlijk weer geweest, dat alleen fervente aanhangers van de P. v.d.A. de krant bleven aanhouden. Men mag namelijk een verband leggen tus sen de (niet alleen in Nederland) ta nende belangstelling voor het socialisme en de terugloop van het abonnementen tal, nu Het Vrije Volk in zijn hele pre sentatie zo duidelijk een partijblad is. Men wil de krant de mogelijkheid bie den zich vrijer op te stellen, vrijer ten opzichte van de partij maar ook van de andere aandeelhouder, het NW. Dit alles is echter nog niet aan de orde evenmin als de vraag hoe precies Het Vrije Volk door inhoud en presentatie, door reorganisatie en bezuiniging mis schien ook, nieuw leven kan worden ingeblazen. Oo-k is nog niet uitgemaakt, hoeveel van de P.v.d.A.-aandelen in de Arbei derspers naar de bank die uiteraard ook nieuwe kredieten zal moeten be schikbaar stellen voor investeringen e.d. zulen overgaan en hoeveel naar anderen. Het congres zal zich slechts over de ontkoppeling uitspreken. Zoals we reeds eerder schreven zal die uit spraak wel positief zijn, al zijn er wel tegenstanders. Emotioneel zullen de congressisten wel zeer sterk bij de zaak betrokken zijn. Een situatie van vele tientallen jaren wijzigt men niet zo snel. Maar algemeen hoort men in deze kring de opvatting, dat Het Vrije Volk, hoe anders de krant ook wordt, een progressieve, socialistische krant moet blijven. Yoor de tweede keer binnen drie jaar staan de legers van de NAVO-part- ners, Griekenland en Turkije tegenover elkaar. De wereld wacht, ge spannen wanneer, waar en hoe de strijd om Cyprus, een strategisch belangrijk eiland in de Middellandse Zee, zal ontbranden- De laatste berich ten zijn somber Turkije zou een invasie voorbereiden, omdat de Turkse regering niet meer gelooft in een vreedzame oplossing voor het geschil met Griekenland, dat nu al jaren de verhoudingen tussen de beide landen ver galt. de terugtocht van de Duitsers. „En toen had hijzelf (Grivas) niets ge meen met de verzetsbeweging. En kel in de jaren na de oorlog kreeg de naam van Grivas betekenis, de betekenis van de Klu Klux Klan". Grivas' beweging „Chi" werd be kend. in de jaren 1946-1947, toen zijn beweging verdacht werd van een aantal politieke moorden. Gri vas' beweging speelde ook een (nog onduidelijke) vol in de .tweede ronde" van de Griekse burgeroor log. Na de oorlog werd Grivas niet in actieve dienst teruggeroepen. Dat maakte hem een bitter nran, die de politici van Athene als een stelle tje lafbekken beschouwde. Grivas keerde in 1951 terug naar zijn geboorteland Cyprus om Ma- karlos' jeugdorganisatie nieuw le ven in te blazen. Spoedig daarna begon hij met zijn Enosis-beweging (die aansluiting van Cyprus bij Griekenland voorstond.) Bij al het sombere nieuws valt toch één lichtpunt waar te nemen; vol gens goedingelichte kringen heeft de Griekse regering generaal Geor ge Theodoros Grivas als bevelheb ber van de Cypriotische strijd krachten ontslagen. Grivas, wiens troepen vorige week de slag met de Turkse Cyprioten leverden die aan 25 eilandbewoners 't leven kostte, wordt over de gehele wereld al lang beschouwd als de belichaming van de Griekse machtswellust op Cyprus. Steeds weer komt de naam Grivas in het nieuws, wanneer er op Cyprus bloed vloeit of bloed dreigt te gaan vloeien. Voor de Grieken is hij een legende, een pa triot, een moedig soldaat, een voor vechter voor de onderdrukten. Voor de Turken (en velen in het Westen denken ook zo over hem) een mee dogenloze moordenaar, een man die kan doden in koelen bloede, een voorstander van terreur als deze politiek doeltreffend is. Grivas werd in 1898 geboren te Tri- kimo, een klein dorpje nabij Far- magusta. Reeds van jongsaf aan wilde hij soldaat worden. Na de eerste wereldoorlog kwam hij als kadet op de militaire academie van Athene. Hij nam tegelijkertijd de Griekse nationaliteit aan. Als artil lerie-officier maakte hij de cam pagne van 1922 in Klein-Azië mee. Op zijn dertigste jaar was hij staf officier- Hij studeerde aan de Hoge re Krijgsschool in Parijs, waarna hij leraar in de tactiek en strategie werd aan de militaire academie van Saloniki. Daar was hij nog, toen Italië in 1940 Griekenland de oorlog verklaarde. Tot de Griekse capitulatie was Grivas stafchef van de tweede Griekse divisie. Zoals de meeste van zijn collega's sloot hij zich niet aan bij de verzetsstrijders in de bergen, maar verkoos in Athe ne te blijven, waar hij de jonge de ken van de Sint-Irenekerk, Maka- rios, de huidige beruchte aartsbis schop-premier op Cyprus, leerde kennen. Ondertussen had Grivas een eigen klandestiene beweging opgericht: „Chi" genaamd. De be weging, waarvan de kern uit jonge, uiterst rechtse en koningsgezinde officieren bestond, was een van de vele para-militaire Organisaties, die in het bezette Athene floreerden. Zij waren meer geïnteresseerd in de politiek, die na de oorlog ge voerd zou gaan worden, dan in de strijd tegen de vijand. Deze laatste taak werd overgelaten aan de link se verzetsbewegingen, die in de bergen een hopeloze, maar moedi ge strijd leverden met de over machtige en beter bewapende vij and. De linkse verzetsbewegingen kregen echter veel wapens van de geallieerden en daarover heeft Grivas en zijn rechtse kliek zich ten onrechte kwaad gemaakt. Kolo nel Woodhouse, de voormalige be velhebber van de gealieerde mili taire missie bij de Griekse guer rillastrijders, schreef in een boek over Griekenland, dat de naam van Grivas onbekend was tot kort vóór Eerst in 1954 richtte hij de guerril la-eenheid Eoka op, die weldra vreselijke moordpartijen op Cyprus zou aanrichten. De Eoka werd op dezelfde leest geschoeid als destijds zijn „Chi". Er dreigden evenwel moeilijkheden- Akel, de communis tische partij op Cyprus, moest niets van de Eoka hebben, maar uit ei genbelang ging de Akel toch met Eoka in zee. Het verdere verhaal ligt nog vers in het geheugen. Grivas startte in de zomer van 1955 een terreurcam- pagne tegen de Britten en de Tur ken op het eiland. Meer dan 600 mensen werden vermoord. Grivas werd in die tijd een legende. Brit se veiligheidstroepen konden hem niet grijpen, ondanks de hoge be loning die op zijn hoofd stond. Hij was een meedogenloos tegenstan der. Hij ontzag niemand of niets. Op een bepaald ogenblik wilde h(j alel bronnen, die door de Britten gebruikt werden, vergiftigen. Een bisschop bracht hem van dat plan af. Ook Makarios heeft Grivas vaak moeten matigen. Waarschijnlijk is het aan deze laatste te danken, dat er nog Turken op Cyprus leven- Voor zijn leger vroeg Grivas man nen „die de dood niet vrezen en niet van het leven houden". Zelf heeft hij zich nooit om zjjn privé- leven bekommerd. Zijn vrouw woonde in Athene, toen de gene raal van de Cypriotische strijd krachten moordpartijen liet uitvoe ren. Zijn levensdoel heeft deze „kleine, maar atletisch gebouwde man, met grote lichtbruine scherpe ogen in het doorgroefde gezicht" zoals hij wordt beschreven niet be reikt de Enosis. Het is gelukkig, dat deze man van de oog om oog, tand om tand-filoso- fie aan de kant is gezet. Misschien is deze daad van de Griekse rege ring yoor de Turken net genoeg om van invasie op Cyprus af te zien. DEN HAAG (ANP) Inbrekers zijn er in Den Haag vandoor gegaan met een hoeveelheid sigaretten ter waar de van vijftien mille. Men kwam een groothandel in ta baksartikelen aan de Stationsweg bin nen door een achterruit te vernielen. De recherche heeft de zaak in onder zoek. UTRECHT (ANP) Omdat hij in december van het vorig jaar tijdens een nach telijke patrouille een kopje koffie was gaan drinken bij een collega werd de 38- jarige wachtmeester eerste klas van de rijkspolitie D. van G. uit Leiderdorp ge straft met inhouding van één vakantiedag. Die straf kreeg hij van zijn commandant wegens „het onderbreken van een po litietaak voor een niet dringende particuliere reden". De rijkspolitieman vond de straf veel te zwaar, reden waarom hij in beroep ging. De eerste rechter verklaarde het beroep ongegrond, waarop de politieman weder om in beroep ging. Gisteren heeft de centrale raad van beroep de wachtmeester iji het ongelijk ge steld. Volgens de raad bestaat er geen onevenwichtigheid tussen het gepleegde feit en de opgelegde straf. De raad vindt de straf ook niet In strijd met enig alge meen rechtsbeginsel van behoorlijk bestuur. De bank waar u zich thuis voelt! DEN HAAG. (ANP) De vaste ka mercommissie voor buitenlandse zaken heeft gisteren met zestien tegen een, een motie van de PSP-afgevaardigde Van der Spek verworpen, waarin de regering werd gevraagd diplomatieke betrekkingen óp consulair niveau met de Duitse Democratische Republiek aan te knopen. De heer Van der Spek stemde als enige voor de motie. De heer Van der Stoel (P.v.cLA.) zei het zinvoller te vinden, als het vraag stuk van dë volkenrechtelijke erken ning van de DDR in een zinvoller ka der zal plaatsvinden. Er is al een han delsvertegenwoordiging en het aankno- pen van diplomatieke betrekkingen op consulair niveau zou een precedent be tekenen ten opzichte van bijvoorbeeld Formosa. Hierbij sloten de meeste groe peringen in de commissie zich aan. De heer Van Mïerlo (D'66) zed de er kenning van de D.D.R. graag te xien, maar dan langs andere weg, door West- Duitsland" te bewegen de doctrine op te geven.

de Stem | 1967 | | pagina 13