Aantal inwoners Verenigde Staten: ^ksïeiM Hun huis: een mat van stro op een trottoir in Saigon 98.' HOUDT GRIEP UIT HUIS Sikh-leider Tara Singh overleden ESMANN Nieuw bestuur D '66 ïuwe sigaar in 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 TELEURGESTELDE VLUCHTELINGEN DE EERSTEN OPTOCHTEN WEIFELAARS WASBORD AUTO'S Achterstand bij pensioenfonds wordt ingelopen Een pijp gevuld met Voortrekker - een vlammetje erbij - ah, dat kruift en geeft een geur en smaak - dat is toch wel pijproken op zijn best» Neem voor f 1,25 per pakje de proef „in de pijp*. Rook lichte, geurige Voortrekker-naturel pijptabak. Een unieke Niemeyer melange van echte Java- en tabakken» Soldij Derde kind Jawel. Zestienhonderd vel.i Zestienhonderd keer com- j fort, luxe, zachtheid, hygiëne uit een vierrolpak, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vierrolpakken. Yan Edet nota bene Kijk. Zo'n leeg kokertje zaait nu geen paniek meer in het kleine kamertje. Al thans na de aanschaf van een Edet - altijd - papier - in- huis-pak niet meer. Een rus tig idee is dat. En nog voor delig ook. Het Edet vierrol pak kost alles bij elkaar maar f 1.75. In groen of geel of rose. Als U een rnstig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wel licht wat beter voor U. Vijf honderd vel voor 55 cent. Zacht en hééééél veel papier. 10 IV! smaak van de verwende vol karakter, ndige doos, die U 11 (ADVERTENTIE) del, lichts HANG- van bewerkt en met fijn ge- e georgette kap. erraad in Uw in- LLAMPJE op be- voet. Het zijden en doorsnede van Q9S dlampje, met n. doorsnede 9.75 peels TAFEL AMPJE ook op set van koper met bast en zijden kap gezet met goud ïlon. Hoogte 40 n. **«950 200 MILJOEN (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Deze week Is het aantal inwoners van de Verenigde Staten tot 200 miljoen gestegen. Dit betekent dat in dit land op het ogenblik half zoveel mensen leven als er alles by elkaar ooit hebben geleefd. Sinds 1790, toen met tel len werd begonnen, hebben hier n.I. naar schatting van het volks tellingsbureau in totaal 406 mil joen mensen geleefd. Verder be tekent het, dat de V.S. sinds 1915 hun bevolking hebben verdub beld. In de 52 jaar sinds Amerika de helft van de huidige bevolking had hebben de V.S. elf jaar oor logen gevoerd, waarin 392.854 Amerikanen gesneuveld zijn en heeft er tien jaar een grote de pressie geheerst. Het land is een wereldmacht en vervolgens een wereldleider geworden en heeft zich ontwikkeld tot de rijkste en machtigste natie op aarde. In die 52 jaar hebben de V.S. twee wereldoorlogen gevoerd en beiden gewonnen, maar de ene is er niet in geslaagd de wereld vei lig te maken voor de democratie en de ander maakte een einde aan het facsisme maar niet aan de dic tatuur. In die 52 jaar hebben de Ame rikanen ook twee middelgrote oorlogen gevoerd, de ene (Korea) hebben zij uitgevochten, maar de andere duurt voort. In die 52 jaar hebben de V-S. twee wereldorganisaties voor de vrede voorgesteld, maar zich slechts bij één aangesloten en hebben zij de kern energie in de wereld gebracht, mil jarden dollars uitgegeven voor hulp verlening aan het buitenland en nooit enig vreemd gebied verworven. Een aanbod om de kernenergie te delen werd verworpen. In die 52 jaar hebben Amerikanen de levensverwachting met 15 jaar ver lengd, liet nationale inkomen met 17 vermenigvuldigd en de nationale schuld met 300 °n meer Amerikanen meer dingen en meer onderwijs verschaft dan welk ander volk ooit heeft gekend. In die 52 jaar is het aantal Amerika nen in steden en voorsteden groter geworden dan op het platteland, is de mannelijke meerderheid veranderd in een vrouwelijke, is de meerderheid van mensen met huurwoningen veran derd in een meerderheid met eigen huizen en de ingeschreven meerder heid van republikeinen in een inge schreven meerderheid van democra ten. In die 52 jaar hebben de vrouwen het kiesrecht gekregen, heeft het socia lisme geleidelijk veld gewonnen-in de huidige welvaartsstaat, is een man, die gedeeltelijk joods was, kandidaat voor het ambt van president geweest, is een rooms-katholiek tot president gekozen, een neger rechter geworden in het hooggerechtshof en is het aan tal leden van vakvereniging vertien voudigd. In die 52 jaar zijn de Amerikanen van crisis tot crisis gegaan, van we derzijds wantrouwen tot twijfel aan zichzelf, van dingen, die niet erger konden tot dingen, die erger waren, van een depres ie. gedurende welke het einde van het stelsel aanstaande leek, tot een kerncrisis, die een einde scheen te zullen maken aan de we reld. In die 52 jaar zijn de Amerikanen eraan gewend geraakt, in alles de eersten te zijn en hebben zij vervolgens moeten leren ook de tweede te zijn. In die 52 jaar hebben de Amerika nen v, rschiüende soorten ellende in de straten moeten doorstaan de hon. geroptochten, de relletjes van arbei ders, die zich wilden organiseren, de moord op een president, de onlusten, veroorzaakt door boeren, die een gro ter aandeel in de levensmiddelenprij- zen wilden hebben, het oproer van ne gers, die een groter aandeel in de democratie wilden hebben, zij hebben verschillende bespottingen van hun jeugd moeten ondergaan van de bohémiens van d< twintiger jaren, die hen maar om geld slovende zelfinge nomen filisters vonden, de wildogige radicalen van de dertiger jaren, die k n }e ,5onse.rvatief vonden, de ge haarde beatniks van vijftiger jaren, die hen r principieel achtten, de met pioemen gesierde hippies van de zes- v., r Jareïi« die vonden dat zij teveel waarde hechtten aan het uiterlijk en xnans de marcherende volgelingen van „nieuw links", volgen wie zij blind zijn voor het lijden van de mensen. .,in„i<3e, Wlrreld zyn de Amerikanen na- geyoigd als revolutionairen, aanbeden als fortuinlijke helden, vereerd als Imnmïïf5 schenkers. gehoond als wl halzen. geminacht als Shy- derf Jl" ,?'ens worden zij afgeschil- aers ais lieden, die in het openbaar bSnor®?6?ie verkondigden, maar het Hoonshms ontheiligen. tei* weifelaars wor- LinomJl ons testaan," schreef Walter ten •yyi?eZUn niet gewend aan weten"gewikkelde samenleving, wij draeen hoe w« ons ™eten gel tact eè er geen persoonlijk con- Er J? geen eeuwig gezag meer is. wLto Prec.edenten om ons de niet u» fen' er is geen wijsheid, die et was bedoeld voor een eenvoudiger Tweehonderd miljoen mensen, die overal de eersten te zijn er aan gewend zijn geraakt tijd". Dat schreef Lippmann in 1914. De bevolking is van 51 miljoen man nen en 49 miljoen vrouwen toegeno men iot 102 miljoen vrouwen en 98 miljoen mannen, ofschoon men niet heeft kunnen bemerken, dat zij min der klagen, hebben de vrouwen statistisch het nooit zo goed gehad. Het verhoudingsgetal van de onge trouwde vrouwen is gehalveerd- De bevallingsgevaren zijn bijna uit de statistiek verdwenen. De huisvrouwen besturen thans kleinere huishoudens en hebben minder verwanten van de oudere generatie van beide partijen over de vloer. De vrouwen voeren thans het huishou den met veel meer apparaten en herin neren zich nauwelijks nog het verre verleden van 1915, toen de bak onder de ijskast moest worden geledigd, de kleden moesten worden geklopt o0 de lijn, de was moest worden gekookt en schoon gewreven op een wasbord, voor het diner op een groot feest boodschap pen moesten worden gedaan in ver schillende winkels in plaats van in een supermarkt en er geen tv was om de kinderen zoet te houden, terwijl het avondeten werd klaar gemaakt. Ondanks de herhaalde alarmkreten over het minder hecht worden van de familiebanden is het verhoudingsgetal van de echtscheidingen sinds 1915 slechts weinig gestegen, nl. van acht per 1.000 gevuwden tot tien. De moeders krijgen tegenwoordig haar laatste kind vroeger, zien haar laatste kind spoediger trouwen en de ketenen van het gezin worden over het algemeen minder knellend. In 1915 werkte slechts 8 procent van de gehuwde vrouwen, thans 36 procent. Tweeënvijftig jaar geleden leefden de vrouwen een jaar langer dan de man nen, thans zeven. De V.S. hebben nooit meer weduwen en nooit minder behoeftige weduwen gehad dan thans. De Amerikaanse neger is in dit ge heel van statistische vooruitgang be zig zijn achterstand in te halen, maar hij heeft hem nog niet ingehaald. Hij leeft langer en beter dan vroeger en hij verdient meer, maar in alles staat nog bij de Amerikaanse blanke ach ter. Enkele cijfers als voorbeeld: tus sen 1900 en 1960 daalde het sterfte cijfer onder blanken van 17 tot 9,4 per 10-000, voor de negers van 25 tot 10. Tussen 1939 en 1963 steeg het gemid delde loon van de blanke arbeider van 1.112 tot 5.663 dollar, dat van de neger van 460 tot 3.217. In 1915 bezaten de Amerikanen 2,3 miljoen auto's thans 94 miljoen, wat meer is dan het autobezit van de gehe le overige wereld. In 1915 hadden 10,5 miljoen Ameri kanen telefoon, thans 98,7 miljoen, de helft van het aantal in de gehele we reld. Allemaal vooruitgang. Maar de wegen zijn verstopt dioor het verkeer en de mensen worden voortdurend meer anonieme groothe den. In vroeger tijd hadden zij na men, thans zijn zij nummers in com puters. Toch: het aantal zelfmoorden is in verhouding tot het bevolkingscijfer ge ringer, het aantal moorden eveneens en de laatste 30 jaar bovendien het aantal patiënten in inrichtingen voor geesteszieken. Vele mensen, die vroeger in zulk een inrichting zouden zijn opgenomen, wer ken nu met de steun van genees- en kalmerende middelen in de maatschap pij en men kan veilig aannemen, dat zij hieraan de voorkeur geven. (ADVERTENTIES) Verdrijf griep met Togal. U voelt direkt verlichting. Een griepje, een kou, reumatische pijnen, hoofdpijn, migraine, spit en ischias worden door Togal tabletten gauw en goed bestreden. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. TSJANDIGARn Reuter De Indiase Sikh-leider Tara Singh, eens een van de meest omstreden politieke figuren, is gisteren op 82-jarige leeftijd in Tsjandlgarh overleden. Tara Singh, onderwijzer, is tijdens het Britse bewind over India en ook daarna vele malen gevangen gezet. Dikwijls vastte hij om zijn politieke eisen kracht bij te zetten. In 1961 moest hij zich in het openbaar verne deren omdat hij een „Vasten tot de dood erop volgt" ter ondersteuning van de Poenjaab-taal opgaf. Ia de gou den tempel van Maritsar poetste hij de schoenen van de pelgrims. Zijn volge ling Sant Fateh Singh kreeg toen de leiding van de Akali Dal-partij van de Sikhs. DEN HAAG (ANP) Het IBM-re- kenccntrum in Rijswijk heeft gisteren de stembriefjes, die tijdens het zaterdag in Helmond gehouden huishoudelijke congres van Democraten-66 door bijna 700 leden zijn Ingeleverd, in een com- punter verwerkt. Dit gebeurde op wens van een meer derheid van de leden die daarmee een optimale inspraak wensen te hebben in het samenstellen van het nieuwe hoofd bestuur. Dit nieuwe hoofdbestuur telt thans 21 leden waarvan zestien nieuwe. De nieuwe leden zijn: 1. J. Beekmans (Melissant), 2. J. Dirks (Maastricht), 3. B. Hamstra (Zwolle), 4. J. van den Kaade (Den Haag), 5. B. Kuiper (Rijs wijk), 6. E. van Litsenburg (Eijgels- hoven), 7. mr. J. Nagtegaal (Rotter dam), 8. R. Ovezoll (Arnhem), 9. S. Schuyer (Enschede), 10. Ir. N. Schwars (Den Haag), 11. W. Sluis (Eindhoven), 12. H. Stokvis (Den Helder), 13. mr. J. Vuyk (Rotterdam), 14. F. Warnaar (Amsterdam), 15. mevrouw J. Wertheim (Bakkum), 16. H. Zeevalking (Utrecht). De zittende leden zijn: 1. mr. H. van Lockeren Campagne (Zaltbommel) 2. H. v. Beekhuizen (Amsterdam), 3. R. Walt- huis (Zutphen) 4. F. Hijmans (Diemen) 5. H. Koenen (Zaandam). De 21 bestuursleden komen zaterdag aanstaande in Amsterdam bijeen. Uit hun midden zal een voorzitter met een dagelijks bestuur worden gekozen. Al gemeen wordt verwacht dat mr H. J. van Lookeren Campagne uit Zalt bommel voorzitter zal worden. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Er is volgens staats secretaris Van Veen (Binnenlandse Za ken) geen reden tot paniek over de ach terstand van de pensioenadministratie bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (A.B.P.). Men is met succes bezig die achter stand weg te werken, ondanks perso neelstekort van 10 pet ofwel 70 man. Op 27 oktober was er nog een ach- stand van 3010 dossiers. In schrijnende gevallen wordt een voorschot verleend. De directie van het A.B.P. heeft thans een inloop-schema opgesteld. De achter stand is vooral ontstaan door de zeer vele wijzigingen in de pensioenwet geving gedurende de laatste jaren. SAIGON Hun huis is een mat van stro op het trottoir, door weekt van het stinkende drab van twee winters. Kakkerlakken kruipen er aan de hoeken onder uit, de regen sijpelt er doorheen. Vliegen en muggen zoemen er in zwermen boven. Dat is het enige huis, dat de pas drie jaar oude Hoeng en 10.000 anderen ooit heb ben gekend in een land waar het nu al 22 jaar oorlog is. Zij zijri de straatbewoners. Zij zijn het menselijk afval, naar Sai gon gedreven van het verwoeste platteland om in een vreemde tijd toevlu'cht en onderdak te zoe ken in een vreemde stad. Zij zijn de duizenden, die geboren wor den, leven, beminnen, eten en sterven op de trottoirs van Sai gon. 's Morgens om zes uur branden de straatlantaarns en de blauwe en rode licht reclames van de winkels nog al tijd. Saigon, een stad met twee en een half miljoen inwoners, begint wakker te worden. Een slanke vrouw komt overeind van een bewegingloze hoop op het trottoir en glimlacht. Zij houdt van deze tijd van d-e dag. Gia Long, de straat, die ge noemd is naar een keizer, is nu hele maal van haar. De vrouw, Tran Thi Ba, gaat zitten en probeert haar ogen aan de omgeving aan te passen. Vele jaren geleden is, toen zij in de wildernis brandhout sprokkelde, een tak van een boom in haar ogen zo beschadigd, dat zij moeite haar ogen beschadigd, dat zij moeite heeft om duidelijk te zien. Gia Long is een straat met een trottoir met gaten erin aan de ene kant en aan de andere kant is er geen. Aan het ene eind bevindt zich een ijzeren hek, dat een breed, verzorgd grasveld met een herenhuis en vele wachters in witte uni formen omsluit. Ba weet niet, dat anderen dit gebouw het paleis der onafhankelijkheid noe men en dat het de residentie is van de president van haar land, zij noemt het „Het grote huis". Achter haar bevindt zich een straat met kleine winkeltjes, die leerwaren, schoenen, produkten van handenarbeid NIEMEYER TABAK Sinds 1819 Gia Long: is een straat in Saigon waar duizenden, door de oorlog verdreven van het platteland, een toevlucht zoeken. en kleding verkopen, met een apotheek en fruitstalletjes. Spoedig zullen de kooplui komen, die met wortelbier, sigaretten en sand wiches venten, welke zaken zij op draagbare stalletjes meevoeren en waar mee zij op de hoek van de straat zul len gaan staan. In de ingewikkelde rangorde van de straatbewoners worden deze kooplui als vrij welvarend beschouwd. Ba is 35 jaar en zij woont al drie- jaar op de hoek van de straat. Zij is geboren in een klein dorpje aan de kust van de Zuid Chinese Zee, ver ten noorden van Saiigon en zij was. de tweede en minst aantrekkelijke van vier doch ters uit een arm gezin. Zij heeft geen onderwijs genoten. Toen zij echter achter in de 20 was, maakte zij kennis met een drie jaar jongere man, die naar Vietnamese maatstaven groot en zwaar was. Zij werden verliefd op elkaar en gingen samen leven. Er werden twee kinderen geboren, waarvan de eerste Hoa („bloem") en de tweede Hoenig („De Dappere") werd genoemd. Er was weinig geld. Zij hoorden, dat in Saigon, de grote stad, veel welvaart heerste en daarom vluchtten zij, tegen de raad van hun familie in, naar het zuiden. Vermoeid en teleurgesteld kwamen zij in de lom merrijke straat Gia Long en besloten daar te blijven. Ba is nooit meer weggegaan. Haar man, een fietstaxibestuurder zonder geld, is meer dan een jaar geleden ingelijfd in het Vietnamese leger. Zij zegt, dat hij zijn soldij zelf nodig heeft. Vijf maanden geleden had zij 1.000 piasters ongeveer 8.50 dollar ge spaard en ging hem bpzoeken. Zij is bang haar straathoek te verlaten om dat hij haar anders misschien niet zou kunnen terugvinden. Vandaag is de morgen zonnig. Ba is optimistisch. Zij en de kinderen trek ken hun mat op, die 's nachts op de hoek van de straat onder het veilige licht van de straatlantaarn ligt. Op een richel bewaart Ba haar keuken gerei: een pan voor water, een kleine pot om te koken, een lepel, een kom van blauwwit porselein, die zij in de afvalhoop heeft gevonden en een tinnen kan. Het trottoir is hier vier meter breed. Er is ruimte voor de kinderen om te spelen of te slapen en ruimte om te koken zonder de voetgangers te hin deren. Omstreeks negen uur gaat zij naar de centrale markt. Hoa én Hoeng hebben al lang geleerd, achter te blijven, het trottoir niet te verlaten en op de mat te passen. Na korte tijd keert Ba terug. Zij heeft voordelig boodschappen ge daan. Voor 75 piasters of ongeveer <?5 dollarcenten heeft zij wat Amerikaanse rijst Vietnamese is beter maar duur der wat koolbladeren en drie visjes gekocht. Haar uitgaven waren hoger dan gewoonlijk, maar „een koopman, die me graag mag, heeft me drie ba nanen gegeven. We zullen goed eten vandaag." Ba verdient haar levensonderhoud door oud-papier en flessen van fris dranken op te halen en te verkopen. Als ze een goede dag heeft, verdient ze 40 of 50 piasters en geeft dat geld de volgende dag uit op de markt. Zij krijgt ook wel geld van vreemden, soms van 20 tot 200 piasters op een dag. Het meeste dat zij in een maand verdient is tien of 15 Amerikaanse dollars. Zelfs een frisdrank van tien cents is dan ook een weelde-artikel. Twaalf eieren kosten op de markt an derhalve dollar. Zij heeft ze nooit ge had. Als tegen Kerstmis haar derde kind wordt geboren, gaat zij twee dagen naar de kraamkliniek van het zieken huis. Hoa en Hoeng gaan dan een week naar een weeshuis. Maar het is niet gemakkelijk in het ziekenhuis toege laten te worden. Zij behoeft niet te betalen, maar men vraagt haar naam, beroep en adres en waar ze vandaan komt. Het adres is het moeilijkste, want op papier verlenen de Vietnamese en Amerikaanse regeringen geen hulp aan vluchtelingen die in Saigon wonen. De regering zegt, dat er geen vluchtelingen en geen straatbewoners zijn. Op straat wonen is volgens de wet niét toege staan. Ba geeft daarom het adres van een buur op en haar beroep is ophaalster yian papier en flessen. Üet fcv Edet -

de Stem | 1967 | | pagina 11