SPANNING ROND CYPRUS NOG NIET VERMINDERD Turkse leger veel sterker dan Griekse Periodieke verhoging huren vrije woningen door S.E.R. aanvaard Callaghan: op de schopstoel AMERIKAANSE DESERTEURS IN MOSKOU Wilson: sterk in de crisis Twee monteurs gedood na val van 20 meter Artsenstaking duurt voort in België ZIJ LIETEN HET POND KELDEREN Vlucht voor Vietnam Bij vliegramp Cincinnati 18 overlevenden ft Socialisten willen zeven miljoen minder voor BB Zware opgave Sterkte Kwaliteit Adviescommissie Leger Vloot Subsidie voor onderzoek in schoenindustrie ONDERZOEK NAAR DOOD VAN VROUW Mutatie bij Brandpunt Mr. B. Schmitz hoofd KRO-tv Kapitein .Blauwe Divisie krijgt hoogste Spaanse onderscheiding 64 passagiers dood DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 *gezinsfles 1000 gram PREMIER DE JONG ...onaanvaardbaar... (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de commissie voor algemene zaken in de Tweede Ka mer heeft de socialist Franssen giste ren een motie ingediend om volgend jaar voor de civiele verdediging ruim zeven miljoen gulden minder uit te trekken. Hij wilde namelijk dat over het in de komende jaren te voeren beleid be treffende civiele verdediging eerst een gedachitenwisseling in de Tweede Ka mer zou plaats hebben. Een aantal ta ken op het terrein van de verdediging zou daarom moeten worden aangehou den totdat deze dicussie is geweest. De minister-president, die tevens mi nister van algemene zaken is zei, dat de algemene doelstellingen van het be leid ten aanzien van de civiele verde diging niet zijn veranderd. De regering werkt thans aan een plan voor vier jaren, dat volgend jaar in de Tweede Kamer in discussie kan komen. Wat betreft de voorlichting zei de minister-president dat overwogen wordt om een witboek samen te stellen, waarin het grote nut van de Bescher ming Burgerbevolking wordt uiteenge zet. De hoofdtaak van de civiele ver dediging, aldus minister-president De Jong, is het beperken van de uitwer king van onverhoopte aanvallen in de Oorlogstijd. Premier De Jong zei overigens, dat het kabinet een actieve vredespolitiek voert. Maar, zei hij, wij zijn niet al leen in de wereld. Wij moeten rekening houden met de onverhoopte mogelijk heid dat het ooit eens anders zal lopen. Dan moeten wij klaar zijn om zo veel mogelijk mensenlevens te redden, waar voor nu de noodzakelijke voorzieningen getroffen moeten worden. In het belang van de burgerbevol king. aldus de minister-president, mo gen wij niet nalaten voorzieningen te treffen. De motie van de heer Franssen krees alleen de steun van de twee PvdA-le den van de commissie en van de CPN'er Kremer. De overige zes leden van de commissie stemden tegen, nadat pre mier De Jong de motie onaanvaardbaar had genoema. (Van onze redactie buitenland) ANKARA/ATHENE Er waren gisteravond nog geen tekenen, dat de spanning rond Cyprus wezenlijk verminderd is. Zowel in Ankara als in Athene is er gisteren op hoog diplomatiek niveau overleg ge voerd om de spanning te verminderen, maar merkbaar resultaat heeft dit nog niet opgeleverd. Uit militaire kringen van Turkije werd in tegendeel vernomen, dat in Turkse havens aan de Middellandse Zee schepen voor troepentransport geladen worden met manschappen en materieel. Deze havens liggen maar 65 kilometer van Cyprus. De Turkse minister van financiën deelde gisteren mee, dat er een bedrag van bijna 20.000 dollar gereserveerd is voor de huidige en toekomstige opera ties rond Cyprus. De Turkse ambassadeur in Athene, Turan Tului, had gisteren een onder houd met de nieuwe Griekse minister van buitenlandse zaken, Pipinellis, die maandag door de junta werd aangesteld wegens zijn „waardevolle diplomatieke ervaring". Het gesprek duurde drie kwartier. Na afloop werd geen commu niqué uitgegeven, maar wel verklaar den de twee staatslieden, dat de toe stand gespannen bleef. De Griekse mi nister van binnenlandse zaken, Patakos had maandagavond nog verklaard, dat de spanning minder werd. De Amerikaanse, Engelse en Canadese gezanten in Turkije hebben gisteren overleg gevoerd met de Turkse minister voor buitenlandse zaken, Ihsan Ca- glayangil De Turkse premier Demirel, overlegde gisteren geruime tijd met de minister van defensie en de chef van de generale staf. De minister van de-! fensie, Tural, zei na afloop tot verslag gevers, dat hij nog niet kon zeggen, wanneer Turkije Iroepen naar Cyprus zou sturen. „Maar maakt u zich geen zorgen" voegde hij eraan toe, „we kun nen het wel". De Turkse pers heeft de laatste dagen opgeroepen tot inmenging op Cyprus. Mocht het werkelijk tot een gewapend treffen komen tussen Turkije en Grie kenland hoewel de tekenen daar nu nog niet op wijzen dan zal het mili taire bewind van Griekenland voor een zware opgave staan. De Turkse strijdkracht zijn nl. ruim driemaal zo groot als die van Grieken land, zo laten de laatste cijfers van het International Institute for Strategie Stu dies in Londen zien. EEn OOSTDUITS echtpaar met twee kleine kinderen is over een in mist ge huld Oostduits mijnenveld naar West- Duitsland gevlucht. Reden van hun vlucht, aldus autoriteiten, een nieuw le ven op te bouwen in West-Duitsland. waar het gezin veel familieleden heeft. De sterkte van de Turkse strijdkrach ten omvat, op een bevolking van 32 miljoen zielen, 480.000 man, namelijk 390.000 man landstrijdkrachten. 37.000 man bij de vloot en 53.000 bij de lucht macht. De para-militaire organisaties omvatten: gendarmerie 63.000 man en nationale garde 20.000 man. Het leger on do luchtmacht hebben resp. 500.000 en 70.000 geoefende reservisten. Het leger heeft dertien infanterie divisies. waarvan een gemechaniseerd, oen pantserdivisie met Patton-tanks, drie pantserbrigades, drie gepantserde cavalerie-regimenten.drie onafhanke lijke infanterie-brigades. Voorts zijn er twee parachutisten-bataljons en evenals bij de Griekse strijdkrachten Honest-John-raketten" voor gronddoe len en 105, 155 en 203 mm houwitsers. De vloot is uitgerust met acht torpe dobootjagers, 10 onderzeeboten, 15 escor- t.esehepen, ondersteuningsvaartuigen, mijnenvegers en -leggers en andere schepen. De Turkse luchtmacht heeft de be- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Sociaal-Econo mische Raad heeft er geen bezwaar tegen, dat toegestaan wordt de huren van niet-gesubsidieerde woningen in gelijke mate te verhogen als de huren van gesubsidieerde woningen omhoog gaan, mits de huurders een wat gro tere bescherming krijgen. De SER heeft nog geen advies uitgebracht over het plan van de regering om de jaarlijkse huurverhoging in verband met de subsidieafbraak van 4 op 6 procent te brengen. Volgens een wet van eind 1965 zal vanaf 1 januari a.s. de huur van tussen 1945 en 1967 met overheidssteun ge bouwde woningen jaarlijks met 4 pro cent worden verhoogd totdat het steun bedrag tot nul zal zijn gereduceerd. (Een nader voorstel van de regering is om dat percentage tot 6 te verhogen omdat de steunbedragen intussen door de hoge rentestand zijn toegenomen en de regering er in tien jaar af wil). Deze verhoging zou volgens de rege ring kunnen leiden tot een verstoring van het evenwicht tussen de huren van gesubsidieerde en ongesubsidieerde wo ningen in de nog niet geliberaliseerde gebieden. (In de geliberaliseerde gebie den kunnen huurders en verhuurders altijd wel nieuwe overeenkomsten aan gaan), in de niet-geliberaliseerde ge bieden zou de regering voor niet-gesub- sidieerde woningen r.iet jaarlijks ver plichte huurverhogingen willen uit schrijven maar periodiek een huurver nogmg willen toestaan. De SER wil met deze gedachtte niet zonder meer instemmen. In een advies ?.h? i j minister van Volkshuisvesting wijst de raad erop, dat zich tussen dc woningen kwaliteitsverschillen voor- Htfu' ,0<?r woningen var. goede kwa nxeit zal het geen moeilijkheden gever verhogen, maar bij kwalita- nai l er Yolwaard*2e woningen kun- nÜÏLz Problemen voordoen. De eige- dp u k*er onder de druk var kiinï2?in?2haarste huurverhogingen woÏJh afdwingen. die niet verar.t- hoïw Zljn'. Als de huurder deze ver tTLlS te betalen, geniet hij ei nuurbescherming, maar de eige- ontruim£«tOCh de rechter woninS- praktiiv n vorderen Dit heeft in de huurdir Jugal eens het effect- dat de reS ufi,Vf,zet opgeeft voordat de ken laatste woord heeft gespro- J?°Sd!.en vi.r*dt de SER. dat de rech- stantie is om uit te maken, welke huur prijs in verband met de kwaliteit van de woning aanvaardbaar is. In het nieuwe stelsel zou volgens de SER de huuradviescommissie een meer wezenlijke taak moeten krijgen. Bij een huurconflict zouden de par tijen zich eerst tot de huuradviescom missie moeten wenden. Pas daarna zou men zich met een uitspraak van die commissie, in de hand tot de rechter mogen wenden. Dit zal de rechter ook veel werk besparen, war.t meestal zal men zich wel neerleggen bij de opvat ting van de huuradvies-commissie, ook al vanwege de wetenschap dat de rech ter die opvatting als regel ook hono- reeri. schikking over 450 gevechtsvliegtuigen, namelijk acht onderscheppingseskaders, twee eskaders Starfighter-jachtbom- menwerpers, 10 eskaders jachtbommen werpers F 5-a en F 1-00, drie verken ningseskaders en 4 transportgroepen. De luchtmacht heeft voorts twee ba taljons C6 batterijen) Nike-luchtdoelra- ketten. De Griekse strijdkrachten omvat ten 158.000 man on een bevolking van 8.700.000 mensen. Griekenland heeft voorts 175.000 ge oefende reservisten en para-militaire eenheden bestaande uit 23.000 man gen darmerie en 50.000 man nationale garde. Het Griekse leger bestaat uit 118.000 man die zijn verdeeld over elf infante riedivisies in drie korpsen, een pant serdivisie (met Patton-tanks) en een commando-brigade. Er zijn twee ba taljons met „Honest-John-raketten" voor oppervlakte doelen en een bataljon met luchtdoelraketten van bet type Hawk. De artillerie-eenheden zijn uitgerust met 105, 155 en 203 mm houwitsers. Ook be schikt het leger nog over de lichte ..Chaffee"-tank. Tenminste 10.000 man zijn permanent gelegerd op Cyprus. De sterkte van de vloot bedraagt 17.000 man. Er zijn acht torpedoboot- jagers, vier onderzeebootjagers, drie onderzeeboten, 13 patrouilleschepen en zes snelboten. Voorts vijf troepentransportschepen, negen tanklandingsschepen, zes middel zware landingsvaartuigen, een aantal kustmijnenvegers en andere schepen. De Griekse luchtmacht hestaat uit 23.000 man uitgerust met 250 gevechts vliegtuigen. Tot deze eenheden behoren twee eskaders jachtbommenwerpers van het type Star fighter (zoals ook bij de Nederlandse luchtmacht in gebruik), vijf jachtbommenwerpereskaders Thun- derstreaks en twee eskaders F Sa-toe stellen voor onderschepping van tegen standers. Er zijn voorts verkennings- eenheden, transporteskaders en hef- schroefvliegtuigen. Een eskader jacht bommenwerpers omvat 18 toestellen. De luchtmacht heeft een bataljon luchtdoel- raketten met Nie-Ajax. en Nike-Hercu- les-raketten. DEN HAAG (ANP) Overeenkom stig het advies van de commissie op voering produktiviteit van de SER zijn voor een aantal produktiviteitsacties subsidies uit de voor dit doel by het .ministerie van Economische Zaken be schikbare gelden toegekend. Aan de vereniging voor research en informatie in de schoenindustrie te Til burg (Veris) is een subsidie van f 16.000 toegekend voor de actie met betrek king tot de produktbeheersing (kwali teitsbeheersing) in de betreffende be drijfstak. Na informatiebijeenkomsten voor directieleden en staffunctionarissen zal een cursus „produktbeheersing' worden gegeven, bestemd voor bedrijfs leiders, assistent-bedrijfsleiders, arbeids- of kwaliteitsanalisten, ontwerpers, in kopers en verkoopleiders Hierna zullen de deelnemers in de bedrijven door een organisatiebureau worden gecoached. Na afloop van de cursus en na bedrijfs bezoeken zal de Veris enkele bijeen komsten beleggen om de resultaten te bespreken en ervaringen uit te wisse len. Aan het bedrijfschap lederwafenin- dustrie te Amsterdam is een subsidie van f 30 000 toegekend voor een onder zoek naar de structuur en de rentabi liteit in de industrie van lederen werk handschoenen. Het onderzoek zal wor den uitgevoerd door het economisch in stituut voor het midden- en kleinbedrijf. (Van onze correspondent) DORDRECHT Twee monteurs zijn dinsdagmiddag in Dordrecht na een val van 20 meter in een losgeschoten gla zenwassersgondel om het leven geko men. De 31-jarige gehuwde A. M. Zouten dijk en de 20-jarige W. A A. Rijers, bei den uit Arnhem, waren bezig aan het bijna gereed zijnde kantoorgebouw van de verzekeringsmaatschappij Holland van 1859 een glazenwassersgondel op te hangen, waarmee een demonstratie zou worden gegeven. Zoals achteraf bleek vergaten zij de borgpennen van een los gedeelte van de op het dak bevestigde rail, waaraan de gondel moest komen te hangen, weer op hun plaats te brengen. Toen de gon del hing en zij daarin waren gaan staan om het in beweging te brengen, schoot het losse gedeelte van de rail van zijn plaats, zodat de gondel viel. Een van de monteurs was op slag dood. De an dere bleek na aankomst in een zieken huis te zün overleden. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Het parket van Meehe- len heeft van de rechter-commissaris in Antwerpen opdracht gekregen lijk schouwing te verrichten op het stoffe lijk overschot van een vrouw, die za terdag in het ziekenhuis van Lier over leed. De dood trad in enkele uren nadat de ernstig zieke patiënt in het Lierse zie kenhuis was opgenomen. Noch in een privé-kliniek in haar woonplaats Mortsel, noch in de Ant werpse ziekenhuizen was er voor haar tengevolge van de doktersstaking plaats. De Belgische artsenstaking duurt ove rigens nog voort. Hier en daar breidde het aantal stakers zich nog uit, ook is er al sprake van werkhervatting. Tot nu toe is niets gebleken van een verharding van de stakingsactie, zoals door de groepering Henrard aangekon digd. In de provincie Luik zou 47.6 pet. van de doktoren (620 op de 1300 praktijk- houdende artsen) aan de staking deel nemen. In de stad Luik hebben 200 van de 460 artsen het werk neergelegd. In de provincie Limburg is de situatie prak tisch ongewijzigd, evenals in Antwer pen. Gisteren is ook een deel van de tand artsen in staking gegaan en wel voor 48 uur. Zij protesteren tegen het feit, dat de nieuwe wetgeving op de uitoe fening van de geneeskunst een zestigtal bejaarde tandtechnici met vele jaren praktijk het recht toekent als tandarts op te treden. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Naar wij van welin gelichte zijde vernemen zal het KRO- bestuur vandaag tot voorlopig opvolger van de heer J. J. A. Castelijns als hoofd van de tv-afdeling benoemen mr. B. A. Schmitz. De heer Schmitz is sinds 1960 het plaatsvervangend hoofd van de televi siesectie bij de KRO werkzaam. Voorts zou de heer' RtchniJ Schoonho ven. chef-redacteur van het actualitei tenprogramma „Brandpunt" de heer Schmitz opvolgen in de functie van hoofd informatieve programma's. Wie in zijn plaats met de leiding van de „Brandpunt"-redactie wordt belast, is nog niet beslist. Voorlopig zal Frits van der Poel als plaatsvervanger van de heer Schoonhoven optreden. (Van onze redactie buitenland) Harold Wilson en „Big Jim" Calaghan, respectie-velijk premier en minister van financiën van Engeland, hebben hun hoofden (volgens goed Engels gebruik) koel gehouden temidden van de politieke storm, die opstak nadat de devaluatie van het Engelse pond bekend was geworden. Vele Engelsen eisten deze week het onmiddellijke aftreden van Wilson en Callaghan, Anderen pre zen de Britse leiders om hun wijze beslissing en moedig optreden. Hieronder geven wij twee korte schetsen van de mensen, die deze week hèt nieuws op de voorpagina's van alle kranten „maakten". De devaluatie van het pond is volgens de Britse Con servatieven ook een devaluatie van de Labour regering en haar leiders. Nu Wilson en Callaghan verzaakt hebben aan een van de belangrijkste punten van hun politiek programma de handhaving van de waarde van het pond sterling vragen de Britse kiezers zich af of de socialistische voormannen nog ooit hun vertrouwen waardig zullen zijn. In Wilsons kamp is men echter, zoals steeds in moeilijke omstandigheden, optimistisch gestemd. De partij en regering hebben nog meer dan drie jaar de tijd om een gunstig ogenblik voor nieuwe algemene verkiezingen af te wachten. Wilson is een sluw man, met veel politieke ervaring en doorzicht, die het juiste ogenblik weet uit te kiezen. Aan die vakkennis heeft hii zijn in maart 1966 behaalde meerderheid van 80 parlementaire zetels te danken. Door deze reusachtige overwinning maakte Labour een einde aan haar wankele positie in het Lagerhuis, waar de socialisten in oktober 1964, toen Harold Wil son premier werd, een meerderheid van slechts enkele zetels tot stand gebracht hadden. Voor Wilson was dergelijke schamele zegepraal na dertien jaar Tory- bewind echter voldoende om zijn jarenlang gekoes terde persoonlijke ambities uit te voeren en er tevens voor te zorgen dat zijn partij spoedig steviger in het zadel zou zitten. Wilson, die thans 51 jaar is, heeft van kindsbeen af het verlangen gekoesterd om premier te worden. Zijn vijanden verwijten hem dat hij zich als een tweede Churchill beschouwt en zich het meest in zijn element voelt wanneer hij „redder des vaderlands" kan spelen. Zijn klimpartij naar de top is begonnen na de dood van partijleider Hugh Gaitskell, die in februari 1963 opgevolgd werd door' Harold Wilson. George Brown en de huidige premier waren toen de enige kandi daten voor de keuze van een nieuwe leider. Hoewel Brown ook veel aanhangers telde, stelden de Labour- volksvertegenwoordigers toch meer vertrouwen in Wilson. De laatste tijd is het duidelijker geworden dan ooit, dat zij geen ongelijk hadden Harold boven George te verkiezen. Zelfs in de huidige crisis zal geen enkel Labour-volksvertegenwoordiger op tafel springen om Wilsons vervanging door Brown te eisen. Er is trou wens geen vervanging mogelijk, omdat de premier nog altijd de politicus is die Labour in toom kan hou den en aanvoeren. De andere ministers bevinden zich nog in de klasse van de lichtgewichten. Alleen een zorgvuldig voorbereide opstand van het kabinet en een dolksteek in zijn rug, zouden Wilson ten val kunnen brengen. De meeste waarnemers achten dit evenwel ondenkbaar. De socialistische premier heeft gestudeerd aan de universiteit van Oxford, waar hij op 21-jarige leeftijd lector in de economie werd. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog in 1939 bood hij zich vrijwillig aan voor het leger, maar de regering had pientere ambtenaren nodig en legde op hem beslag. Zo begon Wilsons politieke carrière. Hij werkte in verscheidene ministeries, waaronder dat van brandstof en ener gie. Daar legde hij de basis van zijn grondige kennis van de steenkolenmijnen. Uit die tijd dateert ook zijn zwak voor nationaliseringen. In 1945 werd Wilson tot socialistisch volksvertegen woordiger gekozen en bracht het daarna vlug tot minister van overzeese handel. In die hoedanigheid heeft hij veel gereisd. Van 1950 tot 1951 was hij minis ter van handel. Hij is sedert 1940 gehuwd met een domineesdochter eii heeft twee zonen. „Dig Jim" Callaghan, de Britse minister van financiën heeft drie jaar in binnen- en buitenland gevochten om het Britse pond te verdedigen, maar zaterdag heeft hij zich genoodzaakt gezien, de waarde ervan door de valuatie te verminderen. Nu probeert hij, uit de flarden van zijn financiële po litiek een samenhangend programma te weven om het Britse eilandenrijk uit de schuld te halen. De grote vraag is evenwel, of premier Wilson hem, nu zijn politiek heeft gefaald, zal handhaven als minis ter van financiën van de Labourregering. De kansen lijken althans op het ogenblik niet gunstig voor hem. In het na-oorlogse Engeland hebben de ministers van financiën het over het algemeen twee jaar uitgehouden alvorens zij een gemakkelijker baan in de regering kregen of tot zondebok voor een mis lukte politiek werden gemaakt. Callaghan heeft het drie jaar volgehouden, langer dan iemand anders met uitzondering van R. A. Butler thans Lord Butler die van 1951 tot 1955 minister van financiën voor de Conservatieven is geweest. Callaghan, een Ier, die een district van Wales in het parlement vertegenwoordigt, was gebrekkig opgeleid voor de taak, 's rijks financiën te beheren. Hij voltooi de zijn opleiding aan een openbare Latijnse school en heeft geen universiteit bezocht. Hij werd op 27 maart 1912 geboren als zoon van een onderofficier eerste klasse bij de Royal Navy. 'Na de Latijnse school van Portsmouth te hebben afgemaakt, trad hij in 1929 ais ontvanger der belastingen in over heidsdienst. In 1931 trad hij toe tot de Labour-party. Hij kreeg be langstelling voor de fiscale dienst van de vakvereniging en nam in 1936 ontslag uit overheidsdienst om zich ge heel aan vakverenigingszaken te wijden. In 1942 trad Callaghan als gewoon matroos vrijwillig in dienst van de vloot. Aan het einde van de oorlog was hij als luitenant gedetacheerd bij de admiraliteit in Londen. Hij werd voor het eerst in het parlement gekozen bij de aardverschuiving, die in 1945 Labour aan het bewind bracht en heeft sindsdien een district van Cardiff vertegenwoordigd. Hij bekleedde lagere ministeriële functies bij het ministerie voor transportzaken en de admiraliteit in de Labourregering van Clement Attlee. In 1938 trouwe hij met Audrey Moulton. Het echt paar heeft een zoon en twee dochters. James Callaghan zijn eerste voornaam, Leonard, gebruikt hij niet is een forse verschijning van bijna 1.83 meter lengte, maar doordat hij enigszins voor overgebogen loopt lijkt hij korter. Zijn rustige, kalme en vriendelijke manier van spreken is misleidend, want er gaat een sterke wil achter schuil. In 1963, na de dood van Hugh Gaitskell, steunde hij de verkiezing van Wilson tot leider van de Labour- party. Zelf was hij bij de eerste stemming als een slechte derde achter Wilson en de huidige minister van buitenlandse zaken George Brown uit de bus gekomen en hij trok zich terug om Wilson te steunen. Callaghan heeft deze zomer tot zijn vrienden ge zegd, dat hij er genoeg van had, de financiële strijd van Engeland te strijden en graag zou verhuizen naar het ministerie van buitenlandse zaken. Dit kwam Wil son ter ore, maar bij een reconstructie van het kabinet die kort daarna plaatsvond, gaf Wilson de post aan Brown. Mogelijk zal de premier ditmaal aan de wens van Callaghan voldoen. De vier jongens tijdens hun optreden voor de Russische televisie, maandag jongstleden. ter toch nog de meest aangewezen in- MOSKOU (AP) Vier Amerikaan se deserteurs hebben in de Sovjet unie verklaard dat de meeste Ameri kaanse militairen niet in Vietnam wil len vechten. De jongelui, Richard D Bailey (19), John, Michael Barille (20) Craig W. Anderson (20) en Michael Alidner (19), kwamen naar Moskou uit Japan waar ze deserteerden uit protest tegen de Vietnamese oorlog. De Russische partijkrant Pravda pu bliceerde gisteren een vraaggesprek met het viertal, waarin zij het wijd verbreide verzet tegen de oorlog onder de Amerikaanse militairen beschre ven. Ze spraken de hoop uit dat hun voorbeeld anderen zou aanmoedigen tot protest over te gaan. De Amerikaanse ambassade in Mos kou deelde mee dat men niet voorne mens is contact op te nemen met de deserteurs, of inlichtingen over hen in te winnen bij het ministerie van bui tenlandse zaken of het Russische vre- descomité. Desgevraagd vertelde een ambassadewöordvoorder dat men de jongens zou negeren. Het vredescomité, dat voor de de serteurs zorgt, deelde mee, dat ze in Moskou uitrusten. Over hun verblijf plaats of toekomstplannen werd niets bekendgemaakt, en de buitenlandse pers mocht hen r.iet spreken. In de Pravda zeiden de Amerikanen dat ze ook andere landen zullen be zoeken om hun actie tegen de onmen selijke oorlog in Vietnam voort tc zetten. „Ik hoop dat mijn stap de jeugd van Amerika en andere landen zal be ïnvloeden om stelling tegen de oorlog te nemen", aldus Bailley. Hij zei dal zijn vader commandant is in de Ame rikaanse reservemarine, maar dat di( zijn besluit om te deserteren niet moei lijker heeft gemaakt. De verslaggever van de Pravda vroeg de vier Ameri kanen of ze tot een politieke organi satie of beweging behoorden. Ze ant woordden ontkennend. Ze zeiden dat ze bemoedigd waren door het voor beeld van andere Amerikanen, die ge weigerd hadden naar Vietnam te gaan ook al leidde dit tot gevangenisstraf Gevraagd naar hun plannen ant woordden ze: „We hebben hier hulp gevraagd op doorreis naar andere lan den. We willen studeren, werken en ons in dienst stellen van de strijd te gen de immorele, onmenselijke Ameri kaanse oorlog in Vietnam tot er een einde-aan komt". De Pravda prees het viertal als moe dige Amerikaanse jongens en wenste hun succes in hun nobele streven. Bij het artikel stond een foto van de viei glimlachende jongens met de inter viewer. De persdienst van buitenlandse zaken antwoordde op verzoeken om vraag gesprekken met de Amerikanen, da< ze de westerse pers in de nabije toe komst niet wilden spreken. MADRID (Reuter) Generaal Franco heeft de hoogste militaire onderscheiding voor dapperheid toegekend aan luite nant-kolonel Teodore Palacios, die in de tweede wereldoorlog als kapitein bij de Spaanse „Blauwe Divisie" aan de zijde van de Duitsers aan het front in Rusland heeft gestreden. Palacios kreeg het grootkruis van San Fernando, omdat hij in 1941 als commandant van een compagnie bij de verdediging van Krasny Bor, tus sen Leningrad en Moskou, negen uur had standgehouden tegen tank- en ïn- fanterie-aanvallen van de Russen. Toen de compagnie zich tenslotte overgaf, waren er van de 140 mannen nog veer tien over van wie elf gewond. In het Spaanse legerblad, waarin de onderscheiding werd bekendge maakt. stond niet waarom Palacios, die inmiddels gepensioneerd is, pas na 26 jaar is onderscheiden. DE AMERIKAANSE, minister van. de fensie heeft 3 miljard dollar uitgetrok ken voor de bouw van een nieuw on- derzeebootbestrijdingsvliegtuig voor de marine. Het toestel zal bestemd zijn voor vliegdekschepen en binnen vijf jaar in gebruik moeten worden geno men. CINCINNATI (AP) Volgens de laatste gegevens zijn 64 van de 82 inzittenden om het leven gekomen toen een TWA-Iijntoestel by het naderen van het vliegveld van Cincinnati maan dagavond neerstortte. Er waren 75 passagiers en 7 beman ningsleden aan boord, van wie 18 de ramp overleefJ hebben. Er bestaat weinig hoop dat onder de 64 vermisten nog overlevenden zijn. Zes geredde in zittenden verkeren in levensgevaar, 28 lichamen zijn geborgen. Het straalvliegtuig kwam in een ap pelboomgaard op een heuvel terecht, ongeveer 400 meter van de plaats waar twee jaar geleden een vliegramp 58 mensen het leven kostte Boven de plaats van het ongeluk hangt een dikke rook en de grond is bezaaid met wrakstukken. Natte sneeuw valt van tijd tot tijd, terwijl ziekenauto's bij het licht van schijn werpers af en aan rijden. Over de oor zaak van de ramp is nog niets bekend.

de Stem | 1967 | | pagina 9