ünisSMMs' PFAFF Ut sen in z.w.-NederIand geen noodsituatie Zeeuwse! laand eren Trekker door overweg tegen locale trein Studieclub kleinfruitteelt Ir. Minderhout treedt af HULST IN TEGENSTELLING TOT N.K.V.-VISIE OOSTBURG SAS VAN GENT Wat SMIDJE VERHOLEN ZUID-BEVELAND Bij Sas van Gent Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Dagblad De Stem Veilingen Z-Beveland /HUIS TEN BOSCH"-ETTEN Kerstmisviering 1967 Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 24 £3.- -79S.- PFAFF NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. Tilburg EXAMENS Schore V.Z.O.S.-gymnastiek- rcsultaten VANDAAG MORGEN HOOGWATER Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 Het geheim van de Uyienborgh 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Een totaal ver nielde trekker met oplegger en een flink gedeukte locomotief en vele me ters verwrongen rails waren o.m. het gevolg van een botsing tussen de lokale trein Sas van Gent-Terneuzen met een trekker met oplegger van de firma Van O. uit Sas van Gent. Dinsdagmorgen rond tien uur reed de chauffeur C. v. d. V. uit Philippine (ADVERTENTIE) Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A11 e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da s de beste kaasl ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen - jonge kaas; rood "Jong belegen; blauw - belegen; paars extra belegen; geel oud; bruin overjarige kaas. Dagblad vcmji Zeeland KANTOREN; Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14 telefoon 2377 Hulst. Voor Walcheren en Zuid-beveland; Klokstraat L telefooD 6252 GOES Eerste redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT teL 6252, Goes privé 7300. Goes Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel 01150—4281, terneuzen. Redacteur voor de Kanaalzone: 3. HüSKEN Breitnerstraat 81, Terneuzen. TeL 01350-3296. Redacteur voor Oost-Zeeuwscil- V Laanderen J. ROBESIN, Kijkuit 18-20. Axel tel 01140-2005. Redactrice voor Zuid-Beveland en Walcheren: Mej. S. MAASKAN! Singelstraat 17. Goes, tel. 01100-5689. Rayonbeheerder voor Zuld-Beveiand en Walcheren: K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm 1 mm ingezonden meded^'Neen 2bh mm gewone advertenties Bij cm tract aanzien itlfce reductie „Kleintjes"! 3 regels of minder f L- elke regel meer 1 0.25 Als één regel gelden 28 letters en/of leestekens Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp f 1,75 en f 0,65. BfJ 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld Overzicht van de ravage. met zijn 17 ton met meel geladen trek ker en oplegger door de sluitbomen van de spoorwegovergang in de Zand straat te Sas van Gent. Tengevolge van de mist had de chauffeur niet gezien dat de overweg afgesloten was voor een naderende trein. Uit alle macht rem mend vloog hij toch nog door de af zetting van de overweg. Juist op dat moment naderde uit de richting Sas van Gent een locomotief met 15 wagons met 400 ton gewicht aan goederen, waaronder o.m. explosieve stoffen. De vrachtwagen werd juist achter de bestuurdersplaats door de locomotief gegrepen en twee en een halve meter omhoog gedrukt. Zowel de chauffeur van de trekker als de treinbestuurder, J. de Braai uit Terneuzen kwamen met de schrik vrij. Het verkeer werd door de enorme ravage gestremd en lange files auto's stelden zich aan weerszijden van de overweg op. Doordat de N.S. in Zeeuwsch-Vlaanderen niet over ber gingsmateriaal beschikken, moest de hulp worden ingeroepen van een kraan van de Belgische spoorwegen. Geduren de de middag wist men de weg voor het verkeer volledig vrij te maken. Over het bedrag van de materiële scha de kon men zich dinsdagavond nog geen oordeel vormen. (Van onze correspondent) KAPELLE Men zal proberen voor de kleinfruittelers uit Kapelle en om geving een studieclub te richten. Hiertoe zal op maandag 27 november om 2 uur 's middags in de kantine van het veilinggebouw ee^ bijeenkomst worden belegd, waarop nader over deze oprichting zal worden gesproken. Voorts zal de heer I,. Nijsse te Kapelle chef van de proeftuin voor de klein fruitteelt, een inleiding nouden over de teelt van doornloze braam. In de kleinfruitteeltadviezen, waarin dit wordt medegedeeld, wordt verder gewezen op de drukte welke voor de deur staat voor de glastuinders wel ke aardbeien in hun kassen moeten planten. Hiermede zal namelijk op kor te termijn een begin gemaakt moeten worden. (Van xen onzer verslaggeefsters) GOES De secretaris van het be stuur van de veilingvereniging Zuid- Beveland", ir. J. Minderhoud, zal in verband met drukke werkzaamheden op het eigen bedrijf zijn functie neer leggen. In verband hiermee zal de heer Min derhoud eveneens stoppen met zijn werk als lid van de zogenaamde Com missie van 8". De heer Minderhoud blijft secretaris totdat er een opvolger is benoemd. (ADVERTENTIE) GAARNE UW TAFELRESERVERING TEL. 01608 -2340- 3403 w Pryskaarting In café P. Lee- raert werd een grote prijskaartimg ge houden. Er namen 40 kaarters aan deel. De uitslag is als volgt: 1. P. J. Leeraert D. Audenaerde; 2. A. Nijs Ph. Vink; 3. R. Boesem B. v. d- Brande, Clinge; 4. J. Esse- ling G. v. Kerkhoven; 5. J. de Letter, Clinge R. de Blok, Cringe; 6. J.v. Dorselaer R. Roels; 7. H. de Bruin J- v. Denderen. Prijsschieting; In café De Vee handel bij de heer S. Blommaert werd een prijsschieting gehoudpn op de lig gende wip. Er namen 45 schutters aan deel. De uitslag luidt: hoog vogel: R. Tijs- sen, de Klinge Waes; le zijvogel: V. de Vos, Hulst; 2e zijvogel: A. Mahu, Lamswaarde. De meeste kleine vogels werden ge schoten door A. de Kint uit Kapelle- brug. Beatavond De beatavond, geor ganiseerd door de St.-Willibrordusgroep ten bate van het jeugdwerk van de welpen en verkenners, gehouden in De Graanbeurs, war goed bezocht. Bij zonder op prijs werd gesteld het op treden van de beatgroep The Ga rands. (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER Kortemeestraat 17, Bergen op Zoom, tel. (01640) 5878 A. C. Bastiaanse, Papegaaistr. 4, Goes, tel. (01100) 7476 H. A. de Breuck, B. F. van Waes- berghestraat 16, Hulst, tel. (01140) 2215 G. He- melaar, Nieuwe Dijk 29, Vlissingen, Tel. (01148) 3729 G. Hemelaar, Langeviele 52, Middelburg, tel. (01180) 5241 Nieuwe Diepstraat 23, Terneu zen, tel. (01150) 2294. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/BREDA Het uitgebreid technisch onder wijs verkeert in een noodsituatie, zegt het NKV in een persbericht. Geen sprake van, zeggen de di recties van de u.t.s.'en in Zuid west-Nederland. Van de ruim 9200 aanvaardbare kandidaten, die zich bij het begin van het af gelopen schooljaar hebben gemeld voor een u.t.s-opleiding werden er 943 afgewezen, enkel en alleen vanwege het ruimtegebrek, zegt het NKV en 916 andere kandida ten zijn een andere opleiding gaan volgen, omdat de uts geen plaat singsmogelijkheid heeft. Wü hebben alle kandidater kannen opvangen zeggen de meeste uts-direc- ties in West-Brabant en Zeeland; er is nog plaats genoeg, zegt een enke ling; er zyn er inderdaad een paar afgewezen, zegt een minderheid. Samengevat: in tegenstelling tot de alarmerende berichten van de zijde van het NKV blijkt de situatie t.a.v. de mogelijkheden om op een uts een opleiding te volgen in Zeeland en West- Brabant allerminst hopeloos te zijn. Uitgaande van de eerder genoemde cijfers noemt het NKV het meest ont stellend het feit, dat de noodsituatie in de hand is gewerkt door het beleid van het ninisterie van Onderwijs en Wetenschappen, dat de laatste jaren met mondjesmaat aanvragen tot stich ting vam uts'en en honoreerde met een subsidie. Het NKV heeft ernstige kri tiek op dit schrale" beleid. Temeer, omdat dit niet getoest is aan een behoorlijk marktonderzoek. Het is gemakkelijk om te zeggen, dat de be hoefte aan uts'ers in het bedrijfsle ven niet zo groot is, maar dat moet dan ook nog maar eens worden aan getoond. Wanneer dat niet geschiedt dan wordt potentieel intellect belem mert in zijn ontwikkeling en dat noemt het NKV een wezenlijke aan tasting van de democratisering van het onderwijs. Het parlement zal zich moeten reali seren, dat bij de uts een intane numerus 'lausus is binnengeslopen en hieraan moet een eind gemaakt wor den. Dat kan al door tijdelijke oplos singen: zo zou het NKV onderzocht willen hebben of in sommige lts'en en hts'en, die niet volledig bezet zijn wel licht een uts kan worden onderge bracht. De directies van de uts'en in West- Brabant en Zeeland zijn bereid te ge loven, dat elders wel sprake zal zijn van de boven-omschreven noodsituatie. Tilburg wijst bij voorbeeld al in die richting: ondanks recente uitbreidingen met schakelklas en nieuwe cursussen zijn van de 297 nieuwe kandidaten 47 wegens ruimtegebrek afgewezen Ge lukkige omstandigheid hierbij is, dat de avond-uts een veel gebruikte op- vangmogelijkheid biedt. Volgens de di recteur van deze uts zou verreweg het grootste deel van de voor de dag cursus afgewezen leerlingen alsnog op de avond-uts plaats hebben gevonden. De r.-k. Albertus Magnus-uts in Bre da verkeert al in een heel wat betere positie: van de 299 nieuwe kandida ten van dit jaar zijn er 28 afgewe zen wegens plaatsgebrek. Ook de di recteur van deze school wil niet van een noodsituatie spreken. Inderdaad is de belangstelling voor de uts de laat ste jaren nogal sterk gestegen (in 1964 waren er 205 nieuwe aanmeldingen en dit jaar 299), maar wie weet hoe het volgend jaar zal zijn, aldus de direc teur. De belangstelling voor de uts Is voor een groot deel afhankelijk van de werk gelegenheid, zo stelt hy: nu het de laatste jaren minder gemakkelijk is om aan de slag te komen besiuiten veel jonge mensen, die normaal na de lts aan bet werk zouden gaan om dan maar verder te studeren. De Anthonie Keldermans-uts in Ber gen op Zoom bevindt zich in een ideale situatie. Men heeft dit jaar precies alle kandidaten kunnen plaatsen. On dertussen wordt binnen enige weken begonnen aan een uitbreiding, die vol gend jaar september klaar is, zodat dan een eventuele nieuwe stroom kan didaten gemakkelijk kan worden op gevangen. De uts in Terneuzen heeft geen pro blemen gehad voor de afdelingen werk tuigbouw en bouwkunde; alleen voor de afdeling elektrotechniek zijn niet al le kandidaten geplaatst kunnen wor den. Dat betekent niet, dat de school nu ,,vol" zou zitten. Het tegendeel is waar: men heeft thans 185 leerlingen, maar er is plaats voor meer. Biljarten In de overgangsklasse biljart libre verloor koploper L. de Sutter van J. Kareis 56-45, C. Moison, B. le Roy 26-37, H. Lobbesoo-C. Moi- son 48-39- Verschage-H. Lobbesoo 68- 54, A. Cornelis - J. de Fouw 27-117, M. Dees - J. Stokkerman 66-48. H. Lobbe soo-J. Kareis 47-95. A. v. d. Gazelle klopte N. de Windt met 190-82. Kop loper Ed Hinneman kwam maai' juist met dj hakken over de sloot 82-61 Ph. Wage - J. v. d. Broeke 132-63, P Blomme A. Verprille 71-62, R. Ie Cocq J. v. d. Broeke 78-63. Intocht St.-Nicolaas St.-Nicolaas heeft een bezoek gebracht aan Sas van Gent. Een en ander bracht nogal wat problemen met zich mee. Voor eerst kon de boot van Sinterklaas niet door de smalle doorgang bij de brug in Sas van Gent, zodat alle kinderen en de harmonie gedirigeerd moesten worden naar het kanaal tegenover de stijfselfabriek waar de Sint dan zou ontschepen. Iedereen ging oD weg naar de stijfselfabriek, maar inmid dels kwam de Sint per auto op het Keizer Karelplein aan. Van hier uit ging het gezelschap naar het gemeen tehuis en vaiidaax ctooi het mistige Sas van Gent. Een samenloop van omstandigheden maakten dit kinder feest niet direct tot een groots feest en de mist stemde het geheel nog som berder. Winkelweek De Vereniging van Sasse Neringdoenden en de R.-K. Mid- denstandsverenlging afdeling Sas van Gent, hebben in samenwerking een grote reclameweek op touw gezet. Er zijn waardevolle prijzen beschikbaar gesteld tot een totale waarde van twee maal duizend gulden. Een en ander in verband met het naderende Sinter klaasfeest. De actie ls inmiddels be gonnen. Philippine Sinterklaas komt Zaterdag, 2 de cember, zal St.-Nicolaas een bezoek brengen aan Philippine- De goed hei lig man zal arriveren op de Dam te Philippine en opgewacht worden door de fanfare Sint-Cecilia. Hij zal verwel komt worden door vertegenwoordigers van het, gemeentebestuur en besturen van de plaatselijke verenigingen. Winkelactie In het kader van de naderende Sinterklaasfeesten hebben de winkeliers uit Philippine gemeend een winkelactie oD touw te moeten zetten en een grote loterij. De winkel week wordt nog opgeluisterd door een etalagewedstrijd. Het geheel duurt van 24 november tot 9 december. Er is ook een loterij waarvan de trekking op 11 december a.s. zal plaatsvinden. Sluiskil Speeltuin Ondanks de geringe be langstelling, die de bevolking toonde voor een vergaderinvan de speel tuinvereniging. is er toch goede voor uitgang gemaakt. Met de bouw zal zeer spoedig kunnen worden begonnen. Tal van medewerkers hebben zich hiervoor als vrijwilliger aangemeld. De afrastering voor de tuin is al ge plaatst. De financiële positie is dus danig verbeterd, dat alle materialen al konden worden besteld. Wanneer zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen kan de speeltuin in mei 1968 worden geopend. Waterlandkerkje Film „Jaontje" De streekfilm „Joantje", die in verschillende plaat sen van lief Land van Cadzand reeds zoveel belangstellenden heeft getrok ken, zal in het dorpshuis vertoond worden op donderdagavond 23 novem ber a.s. DERTIEN personen, onder wie twee vrouwen, zijn in West-Calcutta overle den aan de gevolgen van het drinken van vergiftige alcohol. De politie ver moedt dat de alcohol afkomstig was uit een illegale stokerij. MIDDELBURG Rijksopleiding s- sohiool voor kleuterleidsters: voor de akte leidster: mej. M. de Kam te Vlissingen, één kandidaat werd afge wezen. Voor de akte hoofdleidster (uit gesteld examen) slaagde mej. M. Ka mermans te Vlissingen. Rilland-Bath N.C.V.B. In het Hervormd Jeugd centrum is de N.C.V.B. in vergade ring bijeengekomen onder leiding van mevrouw Willibrordse. Na enkele pun ten te hebben medegedeeld, kon de presidente het woord geven aan de heer De Uner, die een causerie hield over wijnen. Na de pauze was er een verloting van de ingekomen pakjes. De opbrengst was f 113.-. De eerst komende vergadering zal gehouden worden op 20 december. De mspectrice voor het kleuteron derwijs, mejuffrouw M. J. de Jonge te Middelburg, zal woensdag 29 novem ber om half vier de offic'ële opening verrichten van het nieuwe schoolge bouw voor de algemene kleuterschool vereniging te Schore. Deze kleuter school is gebouwd aan de Boomweide- laan in deze gemeente. Wolphaartsdijk Polio-actie In het dorpshuis vond de trekking plaats van de Polio-Win kelweekactie van de Middenstands- vereniging Algemeen Belang. Voor een goed gevulde zaal maakte burgemees ter A. Hack de winnaars van de 20 prijzen bekend, benevens de winnaars van de 25 extra beschikbaar gestelde St.-Nicolaasverrassingen. Tot slot dank te hij het bestuur vam de Madden- standsvereniging voor deze actie, die voor het Prinses Beatrix Poliofonds f 1.800,- opbracht. Rod© Kruis Op dinsdag 12 de cember a.s. zal in het Dorpshuis door het Rode Kruis de film Fanny" wor den vertoond, 's Middags zal er een kindervoorstelling zijn met de film Assepoester". Yerseke In de gemeentelijke turnzaal wer den door 49 meisjes en 13 jongens de vaardigheidsproeven afgelegd voor het diploma gymnastiek in A en B klas se. Burgemeester mr. C. Pijl-Hoge- weg reikte na afloop aan de 10 hoogst geplaatsten een medaille uit. Sai-ie Mur- re legde beslag op de wisselbeker en Jan de Rooy veroverde voor de twee de maal de wisselbeker met eentiende punt voorsprong op Wim v. d. Pias- se. Het geheel stond onder leiding van de directeur van V.Z.O.S, P. v. Bo ven, geassisteerd door een 5-tal mede- ren v. Loon en Tieman uit Bergen op Zoom. De uitslag was als volgt: Meisjes A-klasse: 1. S. Murre 50,6 pnt.; 2. J. Hout-Oele; 3. W. Duinker- ke; 4. P- Boone. Deze 4 met medeail- le; 5. J. Pekaar, G. Nijssen en C. Back; 8. M. Janse: 9. H. v. Egdom; 10. C. Saaman. A. Pols, J. v. Stee, H. de Visser; 15. D. Kooman; 16. E. de Leeuw, A. Rottier; 18. C. Groen man, J. Hout Mol, J. Philipse en C. v. d. Vrede; 22. K. Westrate; 23. E. Timmerman; 24. M. de Koeyer, J. Zoetewey, W. de Koeyer; 27. E. Schee- Ie; 28 P. Reidijk; 29. J. Rijk; 30. G. Lamper; 31. D. Pekaar; 32. J. Minnaard. Meisjes B-klasse: 1. J. Saaman 50,4 pnt,: 2. J. Stobbelaar 50.1, beiden met medaille; 3. A. Koeman; 4. L. de Schipper; 5. J. Kole; 6. S. Paauwe; 7. R. Bustraan; 8. I. v. Stee; 9. F. de Koeyer; 10. C. de Reg-ht: 11. L, Verhaart en J. Zoetewey; 13. H. v. d Have, H. Vermast en C. Harthoorn; 16. R. Dulnkerke; 17. M. "ole. Jongens A-klasse: 1. P. v- d. Have 49,4 pnt.: 2. A. Nieuwenhuize 49,2 pnt.. beiden met medaille; 3. M Goeman; 4. A. Cornelisse; 5. Chr. Hendriksen: 6. A. de Visser; 7- W. Verweys; 8. D. v. d. Velde. Jongens B-klasse: 1. J. de Rooy 51,2 pnt.; 2. W. v. d- Plasse 51.1 pnt., beiden met medaille; 3. F. Timmer man; 4. W. Koeman; 5. L. v. Ast. Mej. A. v Kruiningen werd in de 3e klasse-B-turnsters le met 51.6 pnt. Aan het vorig examen kon zij we gens buitengewone omstandigheden ni deelnemeri. MIDDELBURG City 20 uur Verledding In opdracht, 18 J. Rijksarchief 9.30-17.30 en 13.30-17.30 uur Curieuze archiefstukken IJZENDÏJKE Hotel Lievens 19.30 uur Joantje BIERVLIET Winkelweekactie MIDDELBURG Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-18.30 uur Curieuze archiefstukken Schakel 19.30 uur Bijeenkomst Phila- telica afd. Zeeland De Huifkar 19.30 uur Verg. f-v. Delta afd. Middelburg WATERLANDKERKJE Dorpshuis 20 uur Joantje BIERVLIET Winkelweekactie ANTWERPEN KVO 20 uur Quinten Massijs Morgen, donderdag 23 november. Hansweert, 6.29 en 18-57 uur. Terneuzen, 5.5 en 18.23 uur. Vlissingen, 5.30 en 17.53 uur. Wemeldinge, 7.02 en 19.25 uur. 1304: Smidje Verholen was niet in staat deze kwel lende vraag van heer Gozewijn van Uylen te beant woorden, want juist op dat moment ging de telefoon. „Met Verholenzei de smid, en hij keek wel even verbaasd op toen hij merkte, dat-ie buurman Knolle aan de lijn had. „Kan je even bij komme, buurman?" vroeg boer Knolle. „Ik heb iets héél be- langrieks te vertellen en dat kon wel ereis wat te maken hebben met die kale logeergast van je „Als het werkelijk zo ernstig is, dan kom ik meteen Knolle", antwoordde de smid en even later zat hij al in de zundagse kamer van zijn brave buur. „Kiek 'es, Verholen", zei boer Knolle en hij strekte zijn knoestige voeten naar de behaaglijke warmte van de plattebuiskachel. „Ik heb een beetje zitten prak- kezeeren. zie je? Nou heb Eelco Eelkema met verteld, dat die kale vrind van je bestolen is veur misschien wel een paar miljoen. Een Pladvinder uut de stad heb het gedaan, zei Eelco. En de gestolen buit heeft- ie weggevoerd in een vrachtwagenToen stak boer Knolle een fijn sigaartje op en vervolgde hij slim: „Ik ben zo'n vrachtwagentje tegengekomen en ik heb het herkend óók! Het is van de firma Bolle- kees en Kluts, autoverhuurders te Gravendrecht. Ik iieb dat ding zelf ook wel ereis van ze gehuurd om er een partij toematen mee naar de veiling te bren gen- Daarom weet ik het zo zeker. De wagen is van Bollekees en Kluts, aan de Oude Haven nummer 5 te Gravendrecht

de Stem | 1967 | | pagina 2