11 Ma* Getijcentrale in de Oosterscheldedam kan economisch zijn Jordaanse tanks in fel gevecht met vliegtuigen Labour schaart zich eensgezind achter Wilson Conclusie in rapport PZEM Pijpleiding saak niet in doofpot TIJDBOM IN VLIEGTUIG DOODDE 67 MENSEN FriKi AAN GRENS MET ISRAEL JOZINA UITGERUST ALS OORLOGSSCHIP DAGBLAD VOOR ZEELAND JORDAANSE SCHOOL IN PUIN NA BESCHIETING OFF. VAN JUSTITIE: Vertraging Arrestatie na schietpartij in Dortmund EEN BASSIN Toenemend bewolkt ANwr0^f.O8ri43a9ti?dienSt KNAC/ Rapport over Comet: Britse premier door crisis heen GOED RUSH CONFERENTIE KIPM0DE^68 Ook in Engeland mond- en klauwzeer 107# JAARGANG No. 25668 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx j HoofdredacteurL. Leijendekker E RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, I C. J- van Hootegem, mr. dr. A. J. j M. Mes, P. V. M. Vercauteren, I l J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar. taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN. Potgieterstraat 3^telefoon^260^^^OOSTBURG^^euwstraat^4^^^telefoon^2893L (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het is onder bepaalde voorwaarden mogelijk een getijcentrale in de Oosterscheldedam tot een vermogen van ongeveer 50 megawatt economisch te exploi teren. Dit is de belangrijkste conclusie uit een rapport van de Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij over dit onder werp. Het belang van een getijcentrale ln de Oosterscheldedam is volgens het rapport van complexe aard. Op de eer ste plaats is het mogelijk een besparing te bereiken op de kostprijs van de op gewekte kilowatturen. Belangrijker kan nog zijn dat in geval van calamiteiten zoals oorlogsomstandigheden, over een energiebron kan worden beschikt, die altijd aanwezig is. Daarnaast zijn er belangen van Rijkswaterstaat, Neder landse Spoorwegen, wegvervoer, spe cifieke fauna en flora, afvalwaterlozing, recreatie en visserij, die de vorming van een bij de getijcentrale behorend beperkt zoutwaterbassin wenselijk ma ken. Met het oog op de vele belangen die verbonden zijn met de bouw van getij centrale en zoutwaterbassin, is het vol gens het rapport gewenst een zodanige coördinatie tot stand te brengen dat tijdig de nodige maatregelen getroffen kunnen worden om de bouw van de centrale te kunnen verwezenlijken. Rijkswaterstaat is, aldus het P.Z.E.M.- rapport, de enige instantie die deze co ördinatie ter hand zou kunnen nemen. Voor de bouw en exploitatie van de centrale wil de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij zich inzet ten. AL KARAMEH. Jordanië: Kinde ren verlaten de schooi in het vluchtelingenkamp op de oostelijke oever van de Jordaan, welke zwaar beschadigd is tijdens de Is- raëlisch-Jordaanse gevechten. Vol gens de Jordaanse lezing zouden 14 mensen gedood zijn en 28 ge wond. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. J. Louët- Feisser, noemt de bezorgdheid die er in bepaalde kringen bestaat over de stil-1 te die er rond de geruchtmakende pijp- leidingaffaire gevallen is, ongegrond. Nu de drie verdachten in deze zaak op vrije voeten zijn gesteld, is het niet i?:eer noodzakelijk het vooronderzoek ÉXtra te bespoedigen", motiveert hij. „Er doen over deze zaak de vreemd ste geruchten de ronde, als zou bijvoor beeld de affaire in de doofpot terecht komen. Volkomen uit de lucht gegre pen", aldus de officier. Inmiddels is een rapport gereedgeko men over de aard en omvang van de knoeierijen. Hiervoor werd meer dan anderhalve maand geleden door justi tie aan een deskundige opdracht gege ven. Volgende week zal de officier met de rapporteur over diens bevindingen van gedachten wisselen. Hij liet zich over de inhoud van het rapport niet uit. Het wil overigens niet zeggen dat de zaak daarna snel beklonken zal zijn. Wellicht, zo zei de officier, wenst daar na de rechter-commissaris nog enkele getuigen te horen en pas daarna kan het vooronderzoek worden afgesloten. Hij vermoedt dat dit begin januari zijn beslag zal krijgen. Juridisch, zei hij, ligt deze zaak niet gemakkelijk. Hij voorziet daarom gro tere vertraging in de strafrechtelijke afwikkeling. Hij acht het namelijk niet uitgesloten dat de betrokken raadslie den nog bezwaarschriften tegen de dag vaarding - die na beëindiging van het vooronderzoek wordt uitgebracht zullen indienen. Deze moeten door de raadkamer behandeld worden. Geheel los van het strafrechtelijke as pect heeft de officier gemeend zich te moeten laten informeren over de vei ligheid van het bewuste deel van de Pijpleiding in het arrondissement Bre- aa. De arbeidsinspectie zal hierover een rapport uitbrengen. Het zal te zijner tijd san de minister ter kennis worden ge bracht. DORTMUND (AP) De Westduitse Pontje heeft een man gearresteerd op beschuldiging tijdens een schietpartij jue zich maandagavond in Dortmund ♦QSEeLlde' z'jn vader en een andere man te hebben gedood en eer» derde te heb- °en verwond. Bij de eerste ondervraging heeft de man ontkend iets met de schietpartij te maken te hebben. iAy°or inlichtingen die konden leiden de arrestatie van de dader had de mq ie beloti:jtg toegezegd van 3000 vLa dader werd een „heetgeba- I en brute man" genoemd, ue woordvoerder deelde mede dat oemoordenaar bij zijn slachtoffers had wu f ei? toen ZÖ open deden op j j. geschoten zonder ook maar een ^oord te zeggen. Bij de opwekking van elektrische energie door middel van een getijcen trale stroomt het water door water turbines, die gekoppel zijn met gene ratoren. Men kan centrales met één of meer dan één bassin bouwen. Volgens de P.Z.E.M. komt bij het ontwerpen van een getijcentrale in de Oosterschel dedam slechts het enkel-bassintype in aanmerking. Verder heeft de P.Z.E.M. gekozen voor een systeem waarbij de turbine alleen werkt wanneer het bas sin, bij eb, kan leeglopen. Bij een centrale met eén bassin is ook slechts één sluiscomplex nodig. De tur bines zijn parallel met deze sluizen op gesteld. De sluisgrootte kan beperkt blijven, aangezien de buisturbines ook als vrije doorstroomopeningen kunnen worden gebruikt. Als bassin bij de centrale staat het toekomstige Zeeuwse Meer ter beschik king. Aangezien het Zeeuwse Meer in het kader van het Deltaplan ook nog een functie heeft als zoetwatervoorzie ning ten behoeve van de landbouw en als boezemgebied voor het geval er veel water van Rijn en Maas afvloeit, zal slechts een gedeelte van het Zeeuwse Meer ten dienste van de getijcentrale kunnen staan. Er moet daarom een se cundaire dam in het Zeeuwse Meer worden gelegd. Van de verschillende mogelijkheden acht de P.Z.E.M. het leggen van een secundaire dam ter hoogte van de Zee- landbrug het aantrekkelijkst. (ZIE VERDER PAGINA 3) De weersverwachting, meegedeeld avond!161 KNMI' ge£dig tot van" y™!'het noorden toenemende VW.met P'aatselijk mist. vannacht en vanmorgen n het zui- wn nog lichte vorst tot -3 graden, kmn ™n de dag stijgende die vtn Ui waarden boven wïï ê's'eren. Zwakke wind. beréike^Ül£0rm?ti?rdlenst BelSie te num vanuit Nederland ondei BeSSer2P??3h n3385,5; rijdend in gie zelf bellen 133855. LONDEN (A.F.P.) Deskundigen van het Britse ministerie van handel, die een onderzoek hebben ingesteld naar de ramp met de Britse Comet, die op 12 oktober tussen Griekenland en Athene is verongelukt, zijn tot de con clusie gekomen dat de ramp is veroor zaakt door een tijdbom, die aan boord van het toestel was verstopt. Bij de ramp kwamen alle 67 inzit tenden om het leven. Volgens de des kundigen was de bom klein genoeg om in een tas verstopt te worden, maar be vatte zij uiterst krachtige explosieven voor militair gebruik. Scotland Yard heeft onmiddellijk na publikatie van het deskundigen-rapport een onderzoek geopend. Volgens zegslieden houdt Scotland Yard rekening met de mogelijkheid dat de bomaanslag bedoeld was tegen ge neraal Grivas, commandant van de Na tionale Garde op Cyprus. De generaal had zich in het toestel moeten bevinden, maar in werkelijk heid was alleen een van de mannen uit zijn omgeving, de Cypriotische chauffeur Salomoe, aanwezig. DE STICHTING „Jazz in Nederland'' zal op 18 december a.s. in het Lurelei- theater te Amsterdam de jazzprijs 1967 uitreiken aan de slagwerker Han Ben- nink. AMMAN/TEL AYIV. (AFP/Reuter). Aan de Israë- lisch-Jordaanse grens in de omgeving van Jericho heeft dins dag gedurende twee uur een hevig gevecht gewoed waarbij van Israëlische zijde vliegtuigen en artillerie en van Jordaanse zijde tanks waren betrokken. Volgens de Israëlische lezing open den Jordaanse tanks, die in de loop van de nacht waren aangekomen, het vuur op Israëlische stellingen waar door één Israëlische soldaat werd ge dood en een ander werd gewond. De Israëlische luchtmacht kwam toen in actie en vernietigde zes tanks en een pantservoertuig. In Tel Aviv meent men dat het een goed voorbe reide actie betrof. De tanks openden om precies 08.45 uur het vuur. Jordanië zegt dat de Israëlische lucht macht begon met het bombarderen en beschieten van het Arabische vluchte lingenkamp Al Karama. Jordaanse tanks hadden daarna het vuur beantwoord waarbij een aanslagwaarnemingspost van de Israëliërs in brand werd gescho ten. De Israëliërs hadden geschoten met 106 mm geschut, tankkanonnen en veld artillerie. Een Israëlisch vliegtuig werd neergeschoten. Na twee uur hield het schieten over en weer op. Het is het ernstigste incident aan de Israëlisch-Jordaanse grens sedert de oorlog in het Midden-Oosten in juni van dit jaar. In het gebied waar gisteren de strijd oplaaide, hebben zich de afgelopen da gen al enkele incidenten voorgedaan. Zo vielen, volgens de Jordaniërs maan dag granaten in het kamp Al Karama dat gisteren door de luchtmacht zou zijn bestookt. Het was de eerste maal dat de Israëlische luchtmacht zich in de strijd mengde. In Tel Aviv werd later bevestigd dat een Mystère van de Israëlische lucht macht is neergeschoten. De vlieger wist zich met zijn parachute in veiligheid te stellen maar kwam op Jordaans ge bied terecht. Volgens een Jordaanse militaire woord voerder werd om 12.50 uur onze tijd een tweede Israëlisdie straaljager neer geschoten, doch dit is in Tel Aviv ont kend. Latere berichten uit Amman rep ten niet meer over deze tweede Mystère LAGOS (A.F.P.) Op de Nederland se kustvaarder „Jozina" is dinsdag in Lagos de Nigeriaanse vlag gehesen, zo is van welingelichte zijde vernomen. Tevens zijn er kanonnen geplaatst aan boord van het verbeurd verklaarde schip, dat op 23 oktober door de Nige riaanse marine was aangehouden toen het wapens en munitie naar Biafra ver voerde. Naar verluidt zal de Jozina worden ingeschakeld bij een amfibische opera tie tegen Port Harcourt, die zeer bin nenkort zou beginnen. (Van onze Londenshe correspondent) LONDEN. In het Lagerhuis begon gisteravond het twee daagse devaluatiedebat. De conservatieve schaduwregering eiste het ontslag van de Labour-regering maar zal haar wens niet in vervulling zien gaan. Wilsons meerderheid is verzekerd door roerende eensge zindheid onder zijn Labour-parlementariërs. De premier en minister Caliaghan spraken gistermorgen een vergadering van Labourparlementariërs toe. Zij pompten de Lagerhuisleden moed in door de toekomst beslist rooskleuriger voor te stellen dan ze er op het ogen blik uitziet. Alle meningsverschillen zijn plots verdwenen en zelfs de uiterst linkse elementen dragen Wilson en Caliaghan op de handen. Als er van avond gestemd wordt, zal geen enkel Labourlid zich onthouden of tegen de regering stemmen. De enige Britse socialist die reden heeft om zich zorgen te maken over de toekomst, is de minister van buiten landse zaken, George Brown. Alle waarnemers voorspellen dat hij tegen Kerstmis door Jim Caliaghan zal ver vangen worden. Iedereen heeft er het raden naar wat Wilson met Brown zal aanvangen, maar het ziet er in elk ge val niet naar uit dat George Brown de nieuwe minister van financiën zal zijn. Het Britse mini-pond stond overigens gisteren zijn mannetje op de Londense beurs, die voor het eerst sedert de de valuatie haar deuren opende. Na enige verwarring kwam het in de ontzettende drukte tot een reusachtige vraag naar ponden aan de nieuwe maximum-waar de van 2,42 Amerikaanse dollars. Speculanten die vorige week ponden verkocht .hadden voor iets meer dan 2,78 dollar, maakten nu fortuin. Elk miljoen pond dat ze vorige week van de hand gedaan hadden, konden zij thans terugkopen met een winst van rond de 150.000 pond. Op de effectenbeurs werd het bewijs geleverd dat aandelen niet kunnen de valueren. Grote investeerders bleven bij het standpunt dat effecten meer waarde hebben dan cash. Hun kooplust joeg de waarden van grote industriële aandelen, exporteurs en aandelen van firma's met grote overzeese belangen omhoog. Maar terwijl deze grote winsten ge maakt werden, deelde de minister van financiën, James Caliaghan, in het La gerhuis mee dat de Britten, ondanks de devaluatie, niet meer dan 50 pond per Jaar mogen uitgeven in het buitenland. Dat was slecht nieuws voor de toe risten, die in het buitenland behalve in de naties die ook gedevalueerd heb ben zullen ondervinden dat deze 50 pond nog slechts f 432,50 waard is, te gen f 500 vóór de devaluatie. Een „goldrush" in Parijs deed de prij zen van goud tot enorm® hoogte stijgen. Het was al de tweede dag van de goudkoorts, die volgde op de devaluatie van het Britse pond sterling. Het gouden 20-frankstuk uit de tijd van Napoleon, dat de Fransen in tijden van crisis traditiegetrouw van de hand proberen te doen, noteerde giste ren 52,10 frank. Eergisteren was de koers 50,80 frank. Het was de hoogste notering in zes maanden Uit gezaghebbende, Amerikaanse bron werd gisteren vernomen, dat de Groep van Tien, die deze week zou discussiëren over een lening aan Engeland om het Britse pond te steunen, niet voor vol gende week bijeen zal komen. De Groep van Tien, die uit vertegen woordigers bestaat uit de belangrijkste industriële mogendheden in het westen, zal de bedragen overwegen die moeten worden gereserveerd voor de 15-mil- jard-dollarlening, die Engeland naar verwacht wordt via het [MF zal worden toegekend. (ZIE OOK PAGINA 9) (ADVERTENTIE) Zulke verrukkelijk grote, dikke kroketten Vol mals kippevleesl Vol smaak! Meteen pro beren. Ook om de prijs. LONDEN (Reuter) In Engeland zijn tot nog toe reeds 125.810 stuks vee afgeslacht ten gevolge van het mond- en klauwzeer. Maandag werd de ziekte op nog 47 boerderijen vastgesteld, waar mee het totaal aantal op 660 kwam. (ADVERTENTIE) Ir. J. van Konijnenburg van het havenschap Vlissingen wil eigenlijk een havenschap voor het hele Sloe-gebied. Pagina 7. De schoenindustrie krijgt subsi die voor produktiviteitsonder- zoek. Pagina 9. Italiaanse artiesten als Rita Pa- vone en Bobby Solo komen bin nenkort naar Nederland met een speciale trein, die ook een schilderijententoonstelling her bergt. Pagina 11. Amerikaanse zwemmers beheer sen op het ogenblik de wereld ranglijst. Zal dat volgend jaar met de Olympische Spelen nog zo zijn? Pagina 13. Overheid en bedrijfsleven moe ten in sterkere mate het sparen bevorderen, vindt de S.E.R. Pa gina 15. In Amerika zijn de namen be kendgemaakt van de astronau ten die de eerste bemande maanvlucht moeten voorberei den. Pagina 17.

de Stem | 1967 | | pagina 1