Ongerustheid in bedrijfsleven Zesjarenplan voor sociale verzekering Pax-Christi blijft pleiten voor VN-dienstplicht SCHERPE KOERSDALING OP DE BEURS VAN TOKIO Kruiptocht van 13 km TOMADO TOMADO Weer zware strijd in omgeving van Dak To schenk' Moeilijkheden verwacht voor de land- en tuinbouwkleine handelsvaart en wollen stoffen Israëli's beschieten vluchtelingenkamp Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie ROOLVINK VRAAGT SER-ADVIEZEN BELEIDSLIJN REDELIJKHEID Bestuursleden van D 66-Leiden treden af EXPORT KWALITEIT 2£ dheet W n"n gevoelen gbin der terug te tbnd ern*1 D'66 TEXTIEL BEURZEN SPRING r Importeurs: Prijzen Engelse auto's niet direct omlaag DE GEZELLIGE SCROTBLWARMER £9,90 Defensie-standpunt onaanvaardbaar' Dwars Onderscheid Generatie Verliezen zijn groot Bommen J. Lanser nieuwe voorzitter CNV Spanning rond Cyprus Turks ultimatum aan Griekenland? ^p^«srhflnk DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Roolvink van Sociale Saken heeft de Sociaal- Economische Raad over een hele reeks onderwerpen adviezen gevraagd. In de eerste plaats vraagt hij de raad, een programma voor de komende zes jaren op te stellen voor de sociale verzekeringen. Voorts moet de S.E.R. een mening geven over een wijziging in de pensioen- en spaarfonds wet, die de werknemers grotere zekerheid geeft ten aanzien van de pensioenvoor zieningen als het 't bedrijf slecht gaat. Verder wordt door minister Roolvink gesuggereerd op de werkloosheidsuitke ring eventueel een suppletie te geven als dit de werkloze ertoe kan brengen, ander werk te aanfvaarden. In de adviesaanvrage over de sociale verzekering wordt gewezen op de be langrijke lastenstijging: in 1957 betaal de men nog 23,1 procent van het pre mieplichtig inkomen, in 1967 al 34 pro cent en op 1 januari a.s. komt er nog 1,3 procent bij. Deze stijging wordt vooral veroor zaakt door uitbreiding van de soeiale- verzekeringsuitkeringen. Die uitkerin gen namen van 1953 tot en met 1966 toe van 915 tot 8235 miljoen gulden. Volgens de regering moet het hele verzekerings pakket onder de loep worden genomen, niet alleen dus nieuwe, gewenste voor zieningen maar ook de bestaande. Voor de nieuwe voorzieningen zou de SER een beleidslijn voor een langere termijn, bijvoorbeeld zes jaar, moeten uitstippelen, daarbij de prioriteiten aan gevend. Deze beleidslijn is ook daarom zo belangrijk, omdat het bedrijfsleven bij loononderhandelingen dan stee-cU weet, wat er aan de premiekant aan veranderingen te verwachten is. Als maatregelen, die de SER in zijn beraad zou moeten betrekken, noemt minister Roolvink: een beperkte autonome verhoging van de AOW en AWW een vakantie-uitkerdng in de AOW en AWW een verbetering van de particuliere pensioenen; een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring voor zelfstandigen; een geleidelijke afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind van loontrekkenden; een eventuele uitbreiding van de algemene kinderbijslagwet met bij slag voor het tweede kind. De minister heeft hieraan toegevoegd, «at hij niet afwijzend staat tegenover de introductie van een vakantie-uitkering in de AOW en AWW. De kosten van een dergelijke uitkering van 2,4 of 6 procent zouden neerkomen op premie verhoging met circa 0,2 tot 0,4 of 0,6 procent. Over de kinderbijslag voor het eerste kind herhaalt de bewindsman, flat hij door deze af te schaffen, de to tale premiedruk zou kunnen verlagen. Hij zou de bijslag voor het eerste kind eerst willen bevriezen (dus niet meer verhogen tegelijk met de loonsverho gingen) en daarna in zes jaren willen atscnaffen, zeer geleidelijk dus. Door oeze afschaffing kan de premie voor de K-w.l. met circa 1,7 procent worden ver- minister zo belangrijk ÏÏ5!i.at ?1J °P Punt een interim- aavies heeft gevraagd. De SER is verder een advies gevraagd over het beter garanderen van pensioen- aanspraken m geval van faillissementen VLr611 T(*£s vragen is de raad gesteld over correcties in de pensioen-en spaar- Drie bestuursle- de he™C a S''"8 Leiden van D'66 A- Chorus, mevrouw M. A. Uk en de heer C. Lukey, hebben voor het lidmaatschap van 1 van 18 no- fondsenwet, die-grotere rechtszekerheid biedt. Reeds eerder heeft de minister de SER advies gevraagd over zijn gedach te, werklozen die geen ander werk wil len aanvaarden, omdat- het loon daar lager ligt dan het vorige loon was, soms zelfs lager dan de werkloosheids uitkering, uit het werkloosheidsfonds een aanvullende uitkering te geven. Men kan, aldus de minister, van een werk nemer niet in redelijkheid verlangen dat hij slechter betaald weiik aanvaardt. Bovendien bestaat de vrees bij de werk nemers, dat hij, als hij opnieuw werk loos zou worden, een uitkering ontvangt op basis van dat lagere loon. Als men een suppletieregeling treft, zo meent de minister, bespaart het fonds geld en dat zou weer aanleiding kunnen zijn tot de maximumduur van de uitkering te verlengen. (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM/LONDEN/TOKIO Nu men overal de tijd heeft gehad om de gevolgen van de devaluatie van het Britse pond en de munteenheden van een aantal andere landen, waaronder Spanje, te bestuderen, breekt een stroom van reacties los, waarin de voor- en nadelen voor Engelands handelspartners tot uitdrukking worden ge bracht. In ons land is over het algemeen geen sprake van paniek, al beseffen ver scheidene bedrijfstakken, dat zij er minder gunstig zijn komen voor te staan. Met name geldt dat voor de land- en tuinbouw, de wollenstoffenindustrie en de kleine handelsvaart. De president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlsrtra, wijst er echter op dat deze bedrijfstakken in de achter ons liggende jaren hebben geprofiteerd van een kunstmatig voordeel, voortvloeien de uit de onevenwichtigheid op de Brit se betalingsbalans. Dit kunstmatige voordeel, waarvan men allang kon we ten, dat het niet blijvend zou zijn, is thans door de devaluatie van het pond verdwenen. Nederland voerde vorig jaar in totaal voor ruim 1,77 miljard gulden uit Enge land in. Aan eindprodukten (instrumen ten, motorvoertuigen, textiel, papierwa ren, metaalwaren e.d.) was dit voor een bedrag van ruim 1,1 miljard gulden, aan landbouwprodukten en voedings middelen 100 miljoen gulden en aan grondstoffen en halffabrikaten ruim 525 miljoen gulden. Nederland exporteerde vorig jaar voor ruim 2 miljard gulden naar Engeland. Het bedrag aan land- en tuinbouwpro- dukten bedroeg ruim 670 miljoen gul den en aan industriële produkten (che mische, textiel, metaalwaren, instrumen ten en apparaten e.d.) ruim 1,3 miljard gulden. Aan vlees en vleeswaren gaan op het ogenblik voor ruim 180 miljoen gulden naar Engeland, aan zuivelprodukten voor 100 miljoen en aan groenten voor ongeveer 150 miljoen. Daarnaast wordt nog een behoorlijke hoeveelheid sierge wassen naar Engeland gestuurd. Nu En geland wel en Nederland niet devalu eerde worden deze produkten in Enge land duurder en het ligt in de lijn van de verwachting, dat de export daardoor moeilijker zal worden. Daarbij komt de devaluatie in Dene marken, dat een zeer grote leverancier is van levensmiddelen naar Engeland. Denemarken kan nu natuurlijk goed koper leveren in Engeland dan wij. Houdt men daarbij voor ogen, dat de kwaliteit van de Deense produkten over het algemeen zeer goed is, dikwijls zelfs beter dan de kwaliteit van de Neder landse produkten, dan kan men begrij pen hoezeer de Nederlandse exporteurs alles op haren en snaren moeten zetten om hun export naar Engeland te hand haven. Wat betreft de export van agrarische produkten naar andere landen lag Ne- (Van een onzer verslaggevers) ZEVENAAR „Dat eens maar nooit meer", zei zondag de 28-jarige automonteur Piet Schepers uit Nieuw Dijk toen hij door vrienden overeind werd geholpen na een kruiptocht van circa 13 kilometer. Hij had met zijn kruiptocbt een aantal weddenschappen gewonnen. Plet Schepers (hier in actie) schatte het totale bedrag op tegen de duizend gulden. Het idee werd geboren in Café Tante Dies in het Gelderse Liemers. Omgeven door een kleine duizend belangstellenden ging hij om middernacht voor zijn huis in Nieuw Dijk door de knieën om veertien uur later in Zevenaar weer overeind te komen. Inmiddels had hij een stel van autobanden gemaakte kniebeschermers versleten. Het schuimplasKc dat daarvoor in de plaats was gekomen, hing er nu ook in flarden bij. Voor zijn aankomst in Zevenaar bleek meer belangstelling te bestaan dan voor de intocht van Sint-Nicolaas, die gelijktijdig plaatsvond. Zn.,Willi' >-""rus, mevrouw M. A. tend'lk en de heer C. Lukey hebben bedankt voor het Udmaaf-n- uZe ,maken met ingang het 6r-ugefn deel meer uit van genomes 5estuur- Dit besluit is Helmond nJ1 s conSres va" D'66 te r bun mening is het be- op dit cónmV«n D?6 v?1"val]en. omdat is gekozen met grote meerderheid tij-opbouw eln conseryatieye par- doorstrnminc mogelijkheid van WegrStSm|„VvaennrnUTse d* derland dikwijls reeds in een felle con currentieslag met Denemarken en Ier land. Omdat Denemarken en Ierland ook hebben gedevalueerd, krijgen deze lan den het voordeel van het aanbieden der produkten tegen lagere prijzen. Een indirect gevolg van de devaluatie voor onze land- en tuinbouw is, dat wellicht een deel van de agrarische produkten van de EEG (bv. boter) niet meer op de markten in andere landen kan worden afgezet, zonder exportsub sidies. Ook kan het zijn dat de bestaande subsidies moeten worden verhoogd. Als veel boter niet verkocht kan wor den, omdat Denemarken ons voor is, zou dit zijn invloed kunnen hebben op de prijzen welke zullen gelden binnen de EEG. De richtprijs van de melk zou dan kunnen blijven beneden het peil dat voor de rentabiliteit van een groot aantal bedrijven nodig zou zijn. De Nederlandse wollenstoffenindu strie vreest, aldus de heer J. van Ger- wen, secretaris van de federatie voor de Nederlandse wolindustrie, dat de im port van Britse wollen stoffen waar schijnlijk wei zal toenemen. De Nederlandse confectionairs hebben altijd belangstelling gehad voor de hoog kwalitatieve Britse produkten. De vraag naar deze stoffen zal dan ook geleidelijk aan wel toenemen, ten koste van de afzet van Nederlandse bedrijven. Ook op de exportmarkt komen de Ne derlandse bedrijven in vergelijking met de Engelse in een moeilijkere concur rentiepositie te verkeren. Voor zover men bij het centraal bu reau boor de Katoen-, Rayon- en Lin nenindustrie op dit moment bekijken kan, zal de schade, die de devaluatie van het Engelse pond aan de Neder landse KRL-industrie zal toebrengen, wel meevallen. Het feit, dat ook Hong kong en Spanje mee devalueren, is echter ernstiger. De textielindustrie zal zeker op het vinkentouw blijven zitten om te bereiken, dat de stroom van ab normale importen, die met name in de sector overhemden en pyjama's uit Hong kong naar West-Europa komt, ingedamd blijft. Het Consumenten Contact Orgaan heeft er in een schrijven aan minister De Block van Economische Zaken op aan gedrongen, dat na de devaluatie van o.m. het Engelse pond lagere invoerprij zen volledig in de consumentenprijzen tot uitdrukking zullen komen. Het CCO verzoekt de minister de hiervoor nodige maatregelen te nemen en instructies te geven. De hierdoor te bereiken verho ging van het reële inkomen kan im mers volgens het CCO gezien worden zij het indirect als een van de mid delen om de ongunstige gevolgen van de devaluaties voor onze nationale econo mie zoveel mogelijk te compenseren. Behalve het bedrijfsleven reageerde ook de Amsterdamse beurs gisteren op het devaluatie-nieuws. Van paniek viel echter niets te be speuren; de koersverliezen vielen over het algemeen mee. Anders was het in Tokio, waar een ongeëvenaarde koers daling optrad. Japan, als grootste scheepsbouwland van de wereld, vreest vooral, dat door de devaluatie van het pond, de scheepsbouw nadelig zal wor den beïnvloed ten gunste van de Britse werven. Ook de beurzen van New York en Toronto waren gevoelig lager. In de Verenigde Staten voorspelt senator Mike Mansfield, dat door de Britse devaluatie de Amerikaanse belastingen zullen moeten worden verhoogd. In Engeland zelf waren de effecten beurzen gisteren gesloten. Voor de deur van de Londense beurs hadden zich wel een paar honderd mensen verza meld, maar tot zaken doen kwam het niet. De financiële city was verder uit gestorven, want ook de banken bleven dicht. Druk was het daarentegen in Downing Street. Ruim tweehonderd nieuwsgieri gen stonden voor nummer 10, de offi ciële residentie van premier Wilson, om naar de komende en vertrekkende mi nisters te kijken. Er werd vaak „Neem ontslag" geroe pen. Toen boven in nummer 10 iemand door het raam keek, riep op straat iemand luidkeels: „Komaan, spring". De Britse minister van financiën, Ja mes Callaghan, werd gisteravond in het Lagerhuis eveneens onthaald op de kreet: „Neem ontslag", toen hij met een grimmig gezicht een verklaring begon om zijn devaluatiemaatregel van zater dagavond toe te lichten. Hij gaf uiting van hetzelfde optimisme als premier Wilson zondagavond in zijn radio- en tv-rede over daling van de werkloosheid in de loop van volgend jaar, gevolgd door snelle economische expansie en een miraculeuze stijging van de export AIM3MAN (AP) Israëlisch gescnu- heeft maandag een vluchtelingenkamp der V.N. langs de Jordaan beschoten waarbij 14 mensen gedood en 28 ge wond werden, zo wordt in een commu niqué van het Jordaanse leger meege deeld. Onder de doden in het Karama- kamp, dat 5 km ten oosten van de Jor daan ligt, bevinden zich vrouwen en drie kinderen. De beschieting o.a. door 106 mm geschut duurde anderhalf uur. De beschieting lijkt een vergelding te zijn voor verscheidene mijnongelukken op de westelijke oever van de Jordaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het is zeer de vraag of de Britse auto's op korte termijn goedkoper op de Nederlandse markt komen. Commercieel is het niet verant woord de goedverkochte merken (Ford, VauxhalU onmiddellijk in prijs te ver lagen, omdat er nog grote voorraden zijn, die tegen „dure" ponden zijn ver vaardigd. Het is echter niet uitgesloten, dat onder druk van de publieke opinie een prijsverlaging wordt afgedwongen. Dit is de mening van d'e heer W. van der Veer, woordvoerder van het Britse Auto-indusitrie Verbond (Society of Mo tor manufacturers and traders), over de gevolgen van de devaluatie van het pond voor autoprijzen. De heer Van der Veer meent, dat uit vrees voor een eventuele kopersstaking de importeurs misschien moeten over gaan tot een verlaging van de prijzen. Meer dan een procent of zeven, acht, verwacht hij echter niet. Een snellere en sterkere prijsverlaging acht hij al leen mogelijk op duurdere, minder cou rante merken als Jaguar, Rover en Sunbeam. BIJ EEN verkeersongeluk in Annaberg, bij Karl Marx-stadt zijn maandagoch tend 31 mensen gewond geraakt doordat een bus tegen een boom botste. (ADVERTENTIE) Tip voor handiger huishouden De voordelen? Alles kan nu tegelijk worden opgediend en het blijft heerlijk warm. En de moderne To rnado schotelwarmer staat zó deco ratief. Een paar details: handige dovers, warmte-isolerende hand grepen en voetjes. Compleet met testjes en Verkade waxine-lichtjes in leuke geschenkdoos f 9,90 (één lichtje), f 12,90 (twee lichtjes). Thee komfoor f 6,90. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het standpunt van de minister van Defensie ten aanzien van alternatieve dienstplicht ligt de Nederlandse Pax Christibeweging zwaar op de maag. Dat is dit weekeinde tijdens de algemene vergadering in het Van Nispenhuis te Amsterdam wel zeer duidelijk naar voren ge komen. Er kwam niets anders aan de orde. Dat lag voor de hand. De minister heeft openlijk verklaard, dat hij niet kan meegaan met de opvattingen, die hierover in de beweging leven. De beweging wil, zoals dat in eerste In stantie reeds was neergelegd in de brief die het landelijk bestuur in juni j.l. aan de minister gezonden heeft, de Nederlandse dienstplichtige een keuzemogelijkheid bieden tussen dienst nemen in het militaire NAVO- apparaat ef in het meer politieel ge richte en met een vredestaak belas te VN-leger. De opleidingen zouden hiertoe gescheiden moeten worden, zodat er voor het vervullen van de dienstplicht twee gelijkwaardige grootheden ontstaan. De gehele vrije keuze tussen die twee zou in een wettelijke regeling moeten worden op genomen. Op deze wijze wil de bewe ging een nieuwe ruimte scheppen voor een aantal gewetensbezwaarden. Bovendien zou Nederland met dit ge baar de vredesfunctie van het VN- leger extra onderstrepen en dit als voorbeeld kunnen stellen aan andere landen. De minister nu, heeft dit pleidooi ln zijn geheel als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Hij zegt geen verschil te zien tussen de doeleinden van de NAVO en VN. De volstrekte overeen stemming in doeleinden tussen het werk van de NAVO en dat van de VN is voor hem een onaantastbaar fundamenteel beginsel. Dat wil dus zeggen, dat de minister het voorstel van de beweging verwerpt: géén ge- vorm van alternatieve dienstplicht, scheiden opleidingen en géén nieuwe Het een en ander heeft hij uitvoerig toegelicht in het antwoord, dat hij in september aan het landelijk bestuur heeft gestuurd. Het is de houding van de minister, die de beweging in hoge mate dwars zit. Men heeft er lucht aan gegeven tij dens de algemene vergadering en heeft het zeHs scherper gesteld. Aan vankelijk was het nog een voorstel van het algemeen bestuur, maar sinds zaterdag staat de gehele beweging er achter. In een algemeen aanvaarde resolutie wordt gezegd dat het zelfs de plicht is van de overheid hiermee op maximale wijze rekening te hou den. De algemene vergadering stemde ook daarom met het voorstel in, om dat zij, in tegenstelling tot ed minister meent dat er een fundamenteel onder scheid bestaat tussen VN-operaties (onpartijdig geneigd tot minimalise ren van het machtsgehruik) en tradi tionele militaire operaties (partijdig geneigd tot maximaliseren van het machtsgehruik). Deze opvattingen zijn later op de dag nader uitgewerkt door de heer G. J. N. M. Ruygers, katholiek lid van de P.v.d.A.-kamerfractie. Met algemene instemming verklaarde hij het standpunt van minister W. den Toom als onaanvaardbaar voor iede re vredesorganisatie Zo, dat was gezegd. De Pax Christi beweging gaf hiermee opnieuw open lijk, en wellicht ook meer beslist dan voorheen, blijk van haar mening over het traditionele militaire apparaat, zoals dat ondermeer in de september- brief van de minister tot uitdrukking komt. Wil men in de toekomst de vre de verzekeren, dan dient men aller eerst aan de VN een grotere plaats te geven omdat die er is als een hoop op een andere organisatie, die de belangen van de vrede duurzamer zal kunnen dienen zo meent men in de beweging. Men is niet tegen de NA- MINISTER W. DEN TOOM 1 onaantastbaar VO, maar men verschuift het accent naar de toekomst. In het blad „Wereldvrede", een Uitgave van de beweging, werd het onlangs aldus geformuleerd: „Is het werkelijk zo onbegrijpelijk, dat in de ze periode van de geschiedenis ie mand wel de nieuwe veiligheidsstruc tuur wil steunen in zijn beginfase en niet meer de oude veiligheidsstruc tuur in zijn eindfase V* Hier ligt ook de kern van het me ningsverschil tussen de minister van Defensie en Pax Christi. De minister stelt zich, vereenvoudigd gezegd, conservatief op ten opzicht van Pax Christi, terwijl Pax Christi anderzijds met haar ideeën te ver gaat voor de minister. Het is jammer dat de standpunten ten aanzien van de alternatieve dienstplicht nu scherp tegenover elk aar staan. Dat vond ook de heer Ruygers, die een vol uur lang de al gemene vergadering zijn meningen over alternatieve dienstplicht schonk en van tijd tot tijd luid bijval kreeg. Wat hij zei leefde blijkbaar ook bij zijn toehoorders. Hiij zei„We moeten bereid zijn tra ditionele schema's op de helling te zetten, ook de bestaande wetgeving inzake dienstweigering. Het vraag stuk is niet alleen in Nederland, maar ook in andere landen, ook in de Raad van Europa aan de orde, waar ge pleit is voor een internationale con ventie op dit punt. Met dit soort vraagstukken plegen regeringen nooit haast te hebben. Daarom ligt ook hier een ta^k voor Pax Christi, niet om propaganda te maken voor een be paalde opvatting van pacifisme, maar alleen om ook in alle vragen van oorlog en vrede ruimte te scheppen voor de persoonlijke gewetensbeslis sing, welke ruimte in de huidige na tionale en internationale structuren onvoldoende aanwezig is." Hl) kwam tot de conclusie, dat er een volstrekt onvoldoende bereidheid is om aan alternatieve militair-poli tiële mogelijkheden te denken en dat dit heeft geleid tot de verstarring, waar we momenteel in verkeren. Hierin is geen beweeglijke politiek meer mogelijk. Toch gelooft hij en, zoals bleek, mét hem de gehele Pax Christibewe ging, dat het een haalbare kaart is een nieuwe wet voor alternatieve dienstplicht, die méér uitgaat van de dienstplichtige jongeman dan thans het geval is.. Pax christi zal door deze conflict fase heen moeten. Destijds heeft men er ook een generatie over gedaan voordat de achturige werkdag er kwam. En hoe vaak is het niet be wezen, dat nieuwe „vérgaande" ge dachten, die aanvankelijk slechts zeer moeizaam terrein wonnen, toch de Juiste bleken te zijn Misschien herhaalt de geschiedenis zich. DAK TO/SAIGON (AFP-Reuter) In een hevig gevecht tussen drie Ame rikaanse parachutistencompagnieën en Noordvietnamese strijdkrachten op 22 km ten zuidwesten van Dak To zijn 40 Amerikanen gesneuveld en 42 gewond. Sinds het begin van de strijd om Dak To zijn daar 197 Amerikanen ge dood en 750 gewond. De verliezen aan Noordvietnamese zijde zijn onbekend. Amerikaanse schat tingen spreken van 1868 doden en ge wonden. Volgens een Amerikaanse woordvoerder begon de strijd om streeks het middaguur tussen een com pagnie parachutisten en 15 tot 20 Noordvietnamezen, die zich in de heu vels rond de militaire basis van Dak To hadden verschanst. Tegelijkertijd bond 800 meter verder een tweede compagnie de strijd aan met een strijdmacht van onbekende grootte. De Noordvietnamezen maakten gebruik van handvuurwapens en mortieren, de A- merikanen kregen steun van artillerie, vliegtuigen en helikopters. Op nog geen 250 meter afstand kwa men de derde parachutistencompagnie en een Noordvietnamese strijdmacht eveneens in vuurcontact, dat tegen het invallen ,van de duisternis door de Noordvietnamezen werd verbroken. Na afloop van de gevechten bestook ten B-52 bommenwerpers viermaal de stellingen en aan- en afvoerwegen van de Noordvietnamezen, Naar Amerikaanse* mededeling gin gen zondag in Zuid-Vietnam vijf heli kopters en een jachtbommenwerper verloren. Zuidvietnamese parachutisten slaag den er na drie dagen felle strijd zondag in heuvel 1416 op negen kilometer ten noordoosten van Dak To te bezetten. De verliezen aan Zuidvietnamese zowel als aan Noordvietnamese zijde zijn zwaar. De parachutisten verloren 32 man aan doden en hebben 153 gewonden. De lij ken van 390 Noordvietnamezen zijn -ge vonden. Tot de buitgemaakte wapens behoren een luchtdoelmitrailleur, vier raketwerpers en twee zware mortieren. UTRECHT (ANP) De gisteren in Utrecht gehouden algemene vergade ring van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft de 41-jarige J- Lanser tot bestuurslid van het verbond geko zen. De heer Lanser zal uiterlijk op 1 jumi 1968 deel uitmaken van het verbondbestuur en in 1969 opvolger zal zijn van de tegenwoordige voorzitter de heer J. van Eibergen, die dan met pensioen gaat. De heer Lanser is thans voorzitter van de christelijke metaalbe- drijfsbond. ANKARA (Rtr.) Turkse oorlogs schepen patrouilleerden gisteren voor de noordkust van Cyprus, over het eiland vlogen staaljagers en in de stad Izmir eisten 30.000 betogers oorlog met Griekenland. De Turkse 39ste divisie trok uit de ha venstad Iskendarun langs de tegenover Cyprus gelegen kust naar "het westen om plaats te maken voor andere troe pen uit het oosten van het land en de generale staf verzocht de pers, oorlogs correspondenten aan te wijzen. Volgens betrouwbare kringen heeft de Turkse regering in een nota Athene vijf eisen voorgelegd: de opperbevelheb ber van de Cyprische strijdkrachten, generaal Grivas, moet van het eiland verdwijnen, de 20.000 Griekse militai ren daar moeten worden teruggetrok ken, er dient schadevergoeding te wor den betaald voor de Turken die bij de incidenten van vorige week het leven lieten, de druk op de Turkse bevol kingsgroep moet worden gestaakt en Griekse burgerorganisaties dienen te worden ontwapend. Kringen in Grie kenland hebben ontkend dat hier spra ke is van een ultimatum Waarnemers in Athene veronderstel len dat de regering Grivas heeft terug geroepen om het klimaat wat te ver beteren. (ADVERTENTIE) f

de Stem | 1967 | | pagina 9