Dr. Addeke Boerma kwam snel omhoog ,V.S. IN MOEILIJKSTE POSITIE VAN 77-JARIG BESTAAN" vlees etenis, J ver<flitM(X)iu eten ORANGE HET IS NU OP ZIJN MOOIST IN DE BOSSEN KALFZWARE SHAG Directeur-generaal F.A.O. Mr. Van Doorn verlaat kring vergadering 3 mensen door kolendamp vergiftigd Prix Goncourt voor De Mandiargues UITWIJKEN Israeli s veroordeeld wegens huisvredebreuk Sombere Walter Lippmann fcngsP Daarginds kwam de stoomboot, de maan scheen door de bomen en het frisse weer liegt er ook niet om. Het is weer zover, Vrinden. Vleest deze weken bijzonder aardig voor elkaar. Het kan zijn nut hebben. Er staan ons weer allerhande vreemde dingen te gebeuren, zoals strooiavond. Weet u waar we de oorsprong van strooiavond waarschijnlijk moe ten zoeken? De legende wil dat Sin terklaas eens drie lieftallige gezus ters, die het erg moeilijk hadden en uit puur geldgebrek het slechte pad op wilden, op de valreep redde, door op een avond een zak met zilvergeld in hun slaapkamer te gooien. De meisjes grepen deze kans en gewa pend met een forse bruidsschat kon den ze spoedig in het huwelijk tre den. Een weekblad typeerde ons dezer dagen als het „Kdootjesvolk". Het onderwijs loopt ver achter, meent profdr. C. J. F. Böttcher uit Leiden. De jeugd maakt op school veel te weinig kennis met de maat- schappij-in-snelle-ontwikkelïng. De professor vindt dat op scholen meer gebruik gemaakt moet worden Van tijdschriften en kranten. En daar ben ik. het helemaal mee eens. •k „Maar", zegt prof. Böttcher", dat wordt nog teveel als luxe be schouwd". Jammer als je het zo be kijkt, werk ik liever aan een minder luxe produkt. Er woont in dit land iemand, die ons van tijd tot tijd o.m. het vol gende schrijft: „We hopen dat er spoedig een oorlog komt, we kun nen er niet meer met ons honger- loontje komen". Hijwant het jtt vermoedelijk een mijnheer, schrijft dan P.S. eronder: „Wanneer lezen we deze waarheid eens in uw krant!' •k Die hebt u dan bij deze in onze krant kunnen lezen. Maardit is een hoge uitzondering. Anonieme brieven, hoe lezenswaard ze ook zouden kunnen zijn, worden nu een maal niet in de krant opgenomen. Het blijkt dat veelmensen dit niet weten of niet willen weten en hun brief anoniem in de krant willen zien. Laten we blij zijn dat we in ons land de vrijheid van drukpers hebben. U mag schrijven wat u wil, er zal de volgende dag echt geen politieagent voor uw deur staan. De politiek, natuurlijk! Er ral eens een dag voorbijgaan dat niemand iets zegt over de politiek. Nee, zo zijn wij niet. Het nieuwste Tweede-Kamerlid (PvdA), de 31-jarige Nel Baren- drecht uit Rotterdam is niet bijster tevreden over het politiek bedrijf in Nederland. Ze heeft hierover ge zegd: „Wat mij hindert in de politiek, is dat er alleen maar een hobby, een spel van gemaakt wordt, in plaats van de doelstellingen meer te ver wezenlijken". Nel houdt niet van politieke spel letjes. Ik ook niet. „De zwembaden wil ik beschouwen als natte gymnastieklokalen", be weerde mr. Beernink onlangs ijs koud. Het pond sterling is in ons aller achting gedaald. Het moeilijke woord daarvoor is: gedevalueerd. Een En gelse krant, de Sunday Mirror schreef zondag: „This is D-day for Britain, the „D" standing for disaster and disillusion as well as for devalua tion".. Ietwat moeilijk te vertalen, maar het is te proberen: Vandaag is het D-day voor Groot-Brittannië, de „D" staat dan voor (dit is moeilijk, laat ik zeggen:) Droeve ramp, voor Desillusie en voor Devaluatie. Een betere vertaling voor disas teris in dit oerbund misschien: D'ramp. En wat zegt de Generaal: „Het pond gedevalueerd? Och, die Britten kunnen tóch wachten tot ze een ons wegen. Eerder komen ze niet in de EEG". MERIJN PARIJS (A.P.) De 58-jarige Fran se schrijver André-Pierre de Mandiar gues uit Parijs, heeft gisteren de Prix Goncourt gekregen voor „La Marge", een romantisch, surrealistisch verhaal over een Fransman die naar Barcelona gaat om een van ziin vrouw geseheiden vriend te helpen. Het duurde 55 minuten voordat bij de zevende stemming een meerderheid van 5 tegen 4 stemmen bestond. Toen de bekroning bekend werd ge maakt klonken er kreten van protest uit de menigte die zich in het dure restaurant Drouant had verzameld. De Prix Goncourt is slechts 50 francs groot, maar het bekroonde boek kan rekenen op een geweldige verkoop. De prijs werd in 1896 ingesteld door de schrijver Edmond de Goncourt. meer dan een sukkelgangefje op. Meer vaart zit er in het groepje mannen, dat een „ochtendwande ling" maakt. Hup, hup, hup en veel gehijg. Het lichaam ontspannen", roept de man die naast de groep loopt. Hij schijnt geen last te heb ben van de algemene ademnood. Meer mensen komen we in het bos niet tegen, hoewel de zon er een verblijf r,og aangenaam kan maken, zonder dikke winterjas. Het schuchtere ijs dat we op een N. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) ^^nder een strakblauwe hemel druipt het zonlicht door de diet ijze! bedekte bomen. Het blijft glinsterend op de grond liggen. Temperatuur-, rond het nulpunt. be boer neemt het ervan. Hij laat net aan zijn paard over hoe lang de rit door het bos zal duren, ge nietend van het lekkere herfst weer. Het paard schijnt er ook zo over te denken en brengt niet plas water aantreffen brengt ons tot de werkelijkheid terug. Zeer binnenkort is hef voorbij. Dan zit de boer verkleumd op de kar. Zijn paard moet sneller lopen, om hem zo gauw mogelijk thuis te brengen. En hef merendeel van hen die re gelmatig het bos inrennen om wat meer lucht te krijgen haalt zoiets dan niet meer in het hoofd. Het wordt een lange strenge winter, zegt men in de almanak. (Van een onzer verslaggevers) ROME De Nederlander dr. Addeke Hendrik Boerma, die na drie stem mingen in Rome tot directeur-generaal der Foord and Agricultural Organi zation F.A.O. (de wereldvoedselorganisatie van de VN) is gekozen, heeft een zeldzame carrière achter de rug. Vanaf zijn jongste jeugd zat hij in de pro blemen rond de voedselvoorzieningzijn vader was namelijk boer in het Drentse Anlo, waar de nu 55-jarige topman van de F.A.O. op 3 april 1912 werd geboren. Al vroeg bleek, dat hij zeer intel ligent was. Dat bewees hij op de hbs, waar hij op 17-jarige leeftijd zijn eindexamen deed. Zijn vader stond hem toe om in Wageningen te studeren, maar slechts op de voorwaarde, dat hij binnen vijf jaar zou zijn afgestu deerd. De zoon slaagde daarin, waarbij hij zeker niet naliet om zich ook in het studentenleven te roeren. Hij was er onder meer praeses van de studentensociëteit. Direct na zijn studie in de tuin bouw, met een sterke voorkeur voor de economische kanten ervan, moest Addeke Hendrik Boerma in de militaire dienst. Kort daarop werd hij adjunct-secretaris van de Overijselse Landbouwmaatschappij in Zwolle. Toen kwam al snel zijn grote kracht naar voren: het helpen bij moeilijkheden in de land- en tuinbouw. De zware crisis van die jaren drukte op deze sectoren zeer zwaar, maar Boerma ging rond als een reddende engel en hield in ieder dorp en ieder gehucht in Overijsel lezingen en voorlichtingsbijeenkom sten. Hij werkte hard voor een geor ganiseerde landbouw, waarbij zijn gedachten steeds uitgingen naar co- operaties. In 1938 werd hij door ir. S. Lou- wes naar Den Haag gehaald, waar hij gepromoveerd werd tot land bouwdeskundige. Toen in 1940 voor Nederland de ellende van de Tweede Wereldoorlog begon was de land bouw geïntegreerd in de centrale voedselvoorziening- In 1942 maakte de almachtige Louwes hem tot di recteur van de akkerproduktie. In 1944 moest Boerma uitwijken naar Zuid-Nederland. Daar kreeg hij al gauw de leiding van de voedselvoor ziening in handen. Hij werd lid van het toen ingestelde college van com missarissen voor landbouw, handel en nijverheid voor de bevrijde Ne derlandse gebieden. Na de bevrijding van geheel Ne derland ging hij terug naar Den Haag en werd waarnemend direc teur-generaal voor de voedselvoor ziening. Op 1 januari 1946 volgde zijn benoeming tot voorzitter van de Recobaa, de regeringscommissie voor buitenlandse agrarische aange legenheden voor het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. Hij kwam Veel in contact met het buitenland, wat tot gevolg had. dat hij eigenlijk vanzelf terecht kwam bij de FAO, toen die in 1950 definitief in Rome kwam te zitten. Na één jaar werd Boerma directeur van de economische afdeling. Dit bleef hij tot 1959. Toen werd hij voor drie jaar chef van de coördinatie van het hulpprogramma van de FAO. Zijn grootste sprong maakte hij een jaar later, toen hij werd uitver kozen tot assistent-directeur-gene- raal. In die functie kon hij zijn grote ideaal verwezenlijken: de oprich ting van het Wereld Voedsel Pro gramma. Daarvoor maakte hij hon derden reizen en kwam in 86 landen regelmatig kijken of er al duidelijke vorderingen werden gemaakt in de verbetering van de voedselsituatie. Met het heengaan van de 70-jarige dr- Sen als hoofd van de FAO leek (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Bij de verkiezing in de kring Utrecht van de KVP van afge vaardigden naar de partijraad, heeft het kamerlid mr. H. van Doorn zijn ongenoegen over de wijze van verkie zing kenbaar gemaakt, door als uiting van protest hoewel nauwelijks alge meen opgemerkt de zaal te verla ten. Dat gebeurde nadat was gediscussi eerd over de mogelijkheid, om verte genwoordigers van de verschillende stromingen in de KVP in de afvaardi ging op te nemen. Er werd vanuit de vergadering op aangedrongen dat de kandidaten „kleur zouden bekennen" maar toen een van de bestuursleden hiertoe al was overgegaan, besloot men er eerst over te stemmen of dit kleur bekennen al of niet nodig was. De meerderheid bleek er geen behoef te aan te hebben. Kring voorzitter Ra demakers merkte op, dat presentativi- teit van de afgevaardigden wat be treft de stromingen een onmogelijke zaak is. Mr. Van Doorn verklaarde later des gevraagd. dat hij het niet eens kon zijn met de wijze waarop de afgevaar digden werden gekozen, omdat de ver schillende stromingen onvoldoende aan bod kwamen. „Ik vond de gang van zaken zo beschamend, dat ik maar ben weggegaan", zei hij. „Als het in andere kringen ook zo gaat met de aanwijzing van leden van de partij raad dan vraagt men zich af, wat het gezag kan zijn van de uitspraken van een college, dat op die manier in el kaar geknutseld is", aldus mr. Van Doorn. Boerma de meest geschikte kandi daat. Hij moest zijn kandidatuur echter delen met de dr. H. Santa Cruz uit Chili. Vanaf dat moment is er heel wat geïntrigeerd rond dr. Boerma. Hij zei er enkele weken ge leden zelf van: „Natuurlijk zou ik directeur-generaal willen worden. Ten slotte is het een van de hoogste en belangrijkste functies die de we reld vandaag kent. Maar u zou er verkeerd aan doen te menen, dat ik nou met alle geweld naar die baan streef. De kritiek, die ik op dr. Sen zou hebben en al die intriges, zijn al lemaal onzin. Ik heb grote bewonde ring voor hem, maar ik heb na tuurlijk ook mijn eigen ideeën over efficiency. Ik vind dat heel normaal, want ik kan wel zeggen dat ik de FAO ken als geen ander. Het lijkt mij logisch, dat mijn eventuele beleid op een groot aantal punten anders zal zijn dan dat van dr- Sen". (Van onze verslaggevers) KATWIJK-DELFT Drie mensen zyn om het leven gekomen als gevolg van kolendampvergiftiging. In Katwyk overleed de 22-jarige J. den Hollander. Zyn echtgenote (21) moest in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. Zondagavond laat kwam de 77-jarige C. Haasnoot uit Katwijk om het leven. In een woning te Delft werd giste renmorgen de 69-jarige weduwe J. van Galen - Van Eek dood aangetroffen. Zij is vermoedelijk reeds vrijdagavond door kolendampvergiftiging om het le ven gekomen. De kachelpijp in haar huis was verstopt door roet en vuil. MüNCHEN (D.P.A.) Twee Israëli's, die op zoek naar de verdwenen Gesta- pochef Heinrich Müller drie weken ge leden in de woning van mevrouw Mul ler in Müncben hadden ingebroken, zün gisteren elk tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens „zware buisvredebreuk". Het zijn de 39-jarige Baruch Shur en de 38-jarige Daniel Gordon. De bewe ring dat beide agenten van de Israëli sche geheime dienst zouden zijn, is vol gens de rechtbank niet bewezen. Zij hebben volgehouden op eigen gezag ge handeld te hebben. Beiden zijn ambte naren van het Israëlische ministerie van arbeid. (ADVERTENTIE) Hoeveel mensen zijn er al met liun neus in de prijzen van de Gre noble Olympiade ge vallen Duizen den en nog eens dui zenden: tot nu toe 4007 om precies te zijnEn wat voor prij zen! Echt spelen voor de film tegen 'n hono rarium van 3000 gul den. Of metz'n tweeën gezellig de Olympi sche Winterspelenbij- wonen. Of zeuvenhon- derd-vijftig gulden winnen, contant in de handjes. Of 'n heel jaar lang gratis Coke, Fanta of Sprite drinken. Mensen, mensen wat 'n evenement zo'n Olympiade Sinterklaas is er niéts hijEn de finish is nog lang niet bereikt, u kunt nog volop meedoen. U kunt nog prijzen winnen ga vandaag nog van start! Hier is een greep uit de vele gelukkigen: W. M. Paus, Kanaal N.Z. 37, Albergen - J. W. Kerkdijk, F. v. Blankenheimstraat 58, Deventer - G. Foekens, Boekweitstraat 48, Enschede - R. Smit, Windmolenbroeksweg 33, Almelo - M. van Harselaar, Vinkebuurt 66, Alphen a.d. Rijn - W. T. Ber lijn, Kon. Wilheiminaweg 12, Gouda - Mevr. Th. G. Hartgring- .Peeters, Hoekenburglaan 27, Voorburg - Mevr. A. H. Wijier, Duin en Kruidbergenweg 79, Santpoort - Mevr. v. d. Woude- Spits, Jan van Galenstraat 111 I .Amsterdam - Mej. Ria Rott- sohafer, Nie. Snijdersstraat 10 hs, Amsterdam - C. V. Smit, Schermerstraat 32 rood, Haarlem - J. Amendt, Sumatraplant- soen 31, Amsterdam - M. Buwalda, Ter Gouwstraat 111, Amster dam - Mevr. A. Bosboom, Nijverheidsweg 19, Heemstede - P. A. Degen, v. Batenborehstraat 23, Nijmegen - Jaeky Stins, Bernardus Smytegeldstraat 11, Middelburg - P. de Rijk. Pop penstraat 51 a, St. Willebrord - A. W. Smolders, Palmstraat 89, Breda - M. Vos, Grote Leliestraat 7 B, Groningen - D. Philpotts, Pasweg 22 E, Schaesberg (L.) - E. H. A. Verhagen, Kaapseplein 28, Den Haag - L. A. Wils, Geest 30 B, Den Haag - Ankie Boer, Piersonstraat 24, Maassluis - J. Vermeulen, Leustraat 88 A, Schiedam - J. J. Havelaar, Korte-Hillestraat 38, Rotterdam - Frans Booy, Dr. Zamenhofstraat 18, Rotterdam - A. Horst, Kamillestraat 29, Amersfoort - W. Grooff, Keverdijk 29. Naar- den. VRUCHTENLIMONADE (ADVERTENTIE) NEW YORK (AP) In een buitengewoon sombere en pessimistische stemming heeft Walter Lippmann verklaard van mening te zijn dat de Verenigde Staten thans de moeilijkste tijd in hun 77-jarige leven doormaken. De deken van de Amerikaanse politieke rubriekschrijvers betoogde dat president Lyndon Johnson door de Vietnamese oorlog evenzeer in het slop geraakt is als president Herbert Hoover door de depressie in 1932. Johnson, zei hij, heeft zich in een positie gewerkt, waaruit hij net zo min als Hoover meer te redden is. Lippmann verscheen zondagavond in een educatief televisieprogramma. Hij stelde voor in 1968 Nelson A. Rocke feller, gouverneur van de staat New York, tot president te kiezen, om de Verenigde Staten uit de puinhopen te redden- „Indien Lyndon Johnson herkozen wordt", zei hij, „weet ik niet wat er gaat gebeuren. Ik geloof werkelijk dat het land dan ~n e n ze-er gevaarlijke positie geraakt." „Ik maak mij grotere zorgen over Daar bent u vóór, want met 'n goede portfê vlees kunt u er tegen 1 Vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor d© lijn. En het hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jus! de toestand van het land dan ooit te voren", zei Lippmann. „En dat is niet omdat ik bang ben voor een kernoor log. Ik geloof niet dat het zover zal komen. Ik zie de ontbinding van de hoop en het geloof en de wil de wilskracht en de moraal. Dat is zo slecht". Op de vraag of hij een uitweg zag, antwoordde Lippmann bevestigend. „Ja", zei hij, „je moet een nieuwe orkestleider hobben, die ervoor zorgt dat plotseling weer in de maat ge speeld wordt. Dat is wat ons land no dig heeft." Hij zei dat Rockefeller de man was die het orkest weer leiding zou kunnen geven. Het programma was grotendeels ge wijd aan een bespreking van de Viet namese oorlog, waar Lippmann van het begin af aan tegen is geweest. Hij zei het eens te zijn met oud-pre sident Eisenhower, dat Ho Tsji Minh thans president van een verenigd, com munistisch Vietnam zou zijn geweest indien de Verenigde Staten niet tus senbeide waren gekomen. Lippmann verwacht dat Ho zich te gen Chinese expansie verzet zou heb ben en niét anti-Amerikaans zou zijn geweest. Indien de Verenigde Staten buiten Vietnam zouden zijn gebleven, zou zulks de Russisch-Amerikaanse be trekkingen verbeterd hebben en zou het Amerikaanse prestige in de we reld veel groter zijn geweest. Een communistisch Vietnam is „de enige soort staat die in Vietnam kan bestaan", aldus Lippmann.

de Stem | 1967 | | pagina 7