:ien- Raad Middelburg wil markt in stadscentrum houden Goede uitvoering thriller Over moord gesproken Enorme uitbreiding van fruitteelt in Frankrijk Voorzieningen voor de n.v. Zeebad-Breskens Even uitblazen mevrouw papier voor uw ^pen Middelburgs Dilettanten Toneel TERNEUZEN ballero-ploeg 68 compleet f groene u in een keringen moeten !s (verge- zekeraar l om met ikkeling Plannen voor parkeergarage onder de Schoorsteensingel Bestuurswetenschap Mr. M. Somers voorzitter afd. Oosterschelde Brillant, symbool van uw geluk heetmanj Vaatwasser Woningwetwoningen Kritiek Zwemonderricht Griesmeel is een goede aanvulling op menu Sovjet-satellieten misten zeventien maal hun doel Ir. Vellekoop te Kapelle Produktie Actievere afset Schrijver overleden onder verdachte omstandigheden Nieuwe minister van buitenlandse zaken in Griekenland Recreatie en woningbouw in de raad van Breskens Woningbouw Z. VLAANDEREN St.-Nicolaas hield officiële intocht Uitstel Keizer IV Keizer V Keizer VI Jozina Fijne man DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 n onze sportcorrespondent) 'CHT De C'*ballero-prof. estaat voor 1968 uit 20 rennen: ïrlanders, 2 Denen en een Aus- De ploeg telt nu drie wereld, enen en vier neo-profs. lens telling luidt: Tiemen Groen, Gerard Vianen, Kockengen; chepers, Elsloo: Jan van der Haarlem. Gerard Koel. Amster- Jel Drummen, Bemelen; Cor mg, Amsterdam; Piet Braspen- i Rijsbergen; Dies Kosten, Ka- Henk Peters, Heemstede; Piet ïorden, Heemstede; Jan Harings er; Huub Harings, Sibbe; Pal- ke en Freddy Eugen, Denemar. [enk Vogels, Australië en da fs Ger Bongers, Voorst; Piet Wormer; Cees Zoontjens. Til- :n John Schepers, Stein. ploeg zal in ieder geval deel- aan de ronden van Luxemburg geland. de amateur-ploeg voor volgend reeds bekend. Deze ziet er als lit: Jan Aldershof (Haarlem), Cor (Haarlem), Henk Benjamins joseveld), Ted Blom (Haarlem), ,!s (Hoogeveen), John Cornelissen jgcn), Willy Geraerds (Thorn), le Groot (Utrecht), Leen Kreuger em) Albert van Midden (Hilver- Gaby Minneboo (Heenvliet), Roel (Haarlem), Arie Versluis (Lex. en Henk van Vugt (Boxtel). 250)78133 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. Mr. M. Somers, burge meester van Hoedekenskcrke, is tij deu ren vergadering in hotel De Korenbeurs te Goes benoemd tot voorzitter van de afdeling Oosterschelde van het Insti tuut voor Bestuurs Wetenschappen. Hij is de opvolger van jhr. drs. P. Beelaerts van Blokland, die van Wolphaartsdijk Is vertrokken naar Vianen. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd een lezing gehou den over het toezicht op de gemeente besturen. Inleider was drs. W. Doreley- ers, administrateur-A op de provinciale griffie van Noord-Brabant. De heer Doreleyers sprak over de wet betref fende het toezicht op gemeentebesturen, die nog geen jaar geleden in werking is getreden. Volgens spreker is met deze wijzigingswet de zelfstandigheid van de gemeenten gediend. Naar zijn mening kunnen de gemeentebesturen en provinciale besturen zich verheugen over de totstandkoming van deze wet. Drs. Doreleyers gaf een wetenschap pelijke verhandeling op het toezicht op de gemeentebesturen in het algemeen. Daarna gaf hij een gedetailleerd over zicht van de vele vormen van toezicht. Aan de orde kwam o.a. het goedkeu- ringsrecht van G.S. op burgerlijke rechtshandelingen en het vernietigings recht van de Kroon. Aandacht werd ook besteed aan de ontwikkeling in de Jurisprudentie t.a.v. het goedkeurings- reeht van G.S. op de gemeentelijke be grotingen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De raad van Middelburg wil, evenals het col lege van b. en w. van die stad, de wekelijkse markt in het centrum van de stad handhaven. De raad verwierp de suggestie van het E.T.I. om de markt naar een andere plaats over te brengen en/ of op een andere dag dan de don derdag te houden. De raad kon zich overigens in grote lijnen ver enigen met het E.T.I.-rapport „Onderzoek Middelburg-Vlissin- gen". Burgemeester mr. J. Drijber noemde bet een „nuttige grond slag voor het werk van de stede- bouwkundige en het onderhande len met derden". Het rapport riep toch nog wel de no dige vragen op. Drs. H. Ietkamp (CHlU) vroeg of Miniatuur Walcheren niet zou kunnen uitgroeien tot een miniatuur- Zeeland. In dat geval zou verplaatsing nodig zijn. De heer Drijber voelde niet veel voor verplaatsing. De combina tie schouwburg-Miniatuur Walcheren doet het volgens hem juist bijzonder goed. Wel zijn er plannen om tussen Miniatuur Walcheren en de Koepoort straat een nieuwe attractie tot stand te brengen. Over de aard van deze at tractie kon hij nog geen mededelingen doen. Op een vraag van de heer H. Schou ten (KVP) deelde mr. Drijber mee, dat de raad een parkeernota te be handelen zal krijgen. Daarnaast zal een nieuw wegenschema voor de binnenstad worden ingediend. De commissaris van politie is om ad vies gevraagd voor het plaatsen van parkeermeters in de binnenstad. De mogelijkheid is verder niet uit gesloten, dat onder de Schoor- Een ring met briltant betekent zoveel voor een vrouw. Het is een symbool van liefde en geluk, het mooiste geschenk dat u haar kunt geven.En (prettige bij komstigheid!) het is tevens een stukje familiebezit dat altijd zijn waardehoudt. "Veronique", 1 brillant 210.- '"Gracioso", f grote en 5 kleinebrillanten 695.- edelsteenkundigef.g.a. 1. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii nu min min ui! mi minimin nu hui ii ii mi mil in, n ngi Er loopt een streepje door deze nacht- naclitheirid°0v„or "ha"" een^zwart'pak 1,11,111 met rode biezen, te gebruiken als pyja ma nf onder-skipak. Nu weet u hoe u als echtpaar in de late uurtjes modieus Kunt rijn. Overigens is het meer de -trepeiige" foto. die ons enthousiast maakte nan de afgebeelde creaties. Hoge smalle koffiekopjes, hoge smal- e glazen; beeldig, maar erg moeilijk m de vaatwas! Mijn vingers zijn te XLi vuigers min te dik, mijn fwaskwast is te breed, kortom ik krijg ze niet schoon. Zo was het. Nu is dat veranderd. zeer vernu£tiiÊ. ma™ uiterst eenvoudig apparaat maakt dit servies- heeft t'len °mmezien schoon. Het ding verwisselt, emd van een steel> e™ den t? Sar-,Sp<msje dat aan twee z«" to w„'PbrUlljen is: de ene kan£ voor he Zn6 ferkAde andere kant voor het naspoelen De spons kan zelfs nog zodat nP6£ stand ^bracht worden hoek'' M schoonmaken „om de properst m je huJsvr°uw op haar waTse i se=ne Scotch-Bi'ite vaat- voor f 0 95) se WisseLpous steensingel t.z.t. een parkeergarage zal worden aangelegd. Mr. Drijber zegde drs. G. Kerkhof (AH) toe een onderzoek te laten instel len naar het openbaar vervoer in de stad. Voor eigen stadsvervoer is de tijd zijns inziens echter nog niet rijp. De raad kon zich verenigen met het standpunt van b. en w. dat alleen in uitzonderlijke gevallen to* verkoop van w.w.-woningen moet worden overge gaan. De heer H. Gillissen (P.v.d.A.) wilde het liefst geen enkele uitzonde ring maken. Hij kreeg hiervoor echter geen steun. Er was in de debatten eer der een hang naar een wat soepeler verkoopbeleid te bespeuren. Hiervoor spraken zich uit de heren M Wattel (AR), W. Don (P.v.d.A.) en C. Kam- meraad (VVD). Wethouder W. Baars (CHU) zegde toe dat b. en w. naar de omstandig heden zullen handelen. De heren J. Mol (PvdA) en Kerkhof waarschuw- den voor de mogelijkheid dat verkoch te w.w.-woningen (volgens de. richtlij nen moet dit op kostprijsbasis geschie den) in de huisjesmelkerij terecht ko men. Volgens een bij de raad ingediend me morandum geven b. en w. van Middel burg er de voorkeur aan om gronden te verkopen in plaats van ze in erf pacht uit te geven. De heer Gillissen vezette zich hier tegen. Mr. Drijber antwoordde, dat de harde feiten het ge meentebestuur dwingen de koers van verkoop te volgen. Eerder had wethou der Baars al gezegd dat het hierin niet gaat om een principiële uitspraak. De nadelen van het uitgeven in erfpacht zijn eenvoudig groter dan die bij ver koop. Afwijkingen van de gedragslij nen die b. en w. op dit punt willen vol gen, zijn zijns inziens altijd mogelijk. De raad ging akkoord met het voorstel de prijs van het klein-industrieterrein te verminderen met de toeslag die er destijds t.b.v. het fonds voor stadsver betering en -ontwikkeling op is ge legd. Deze toeslag is eerder uif, de prijs voor het groot-dndusljrieterrein gelicht. Wethouder Baars deelde mee dat het beleid van het gemeentebestuur er op is gericht de prijs voor industrie terrein in Middelburg zoveel mogelijk aan te passen aan die van gemeenten die kernfaciliteiten krijgen. De raad besloot medewerking te ver lenen aan de bouw van het bejaarden verzorgingscentrum „Het, Jacob Rogge- veenhiiis" in het uitbreidingsplan Kla- renbeek. Het voorstel was voor de heer M. Almêkinders (CHU) aanleiding om kritiek te oefenen op het uitblijven van de bejaardennota van het Provinciaal Opbouworgaan waarom de raad al ver schillende keren heeft gevraagd. In deze nota staat, dat het Jacob Rogge veenhuis 125 bedden zou moeten hebben. Het plan van de stichting die het cen trum gaat bouwen, voorziet in de plaatsing van 139 bedden. De heer Al- mekinders was bang dat de raad zich zonder de nota van de Stichting Zee land geen goed beeld van de situatie kan vormen. De heer Don was het met de klacht van de heer Almekinders eens. „Ik heb al vier keer om de nota gevraagd", zo zei hij. Wethouder Wattel deelde mee, dat de nota nog niet aaïl de raad was toegezonden, omdat die de zaak er voor de raad alleen maar ingewik kelder op zou maken. Mr. Drijber voeg de daaraan toe, dat het aanbieden van de bejaardennota alleen zin heeft, wan neer de raad ook het rapport van de adviescommissie huisvesting bejaarden kan worden toegevoegd. B. en w. hebben een brief ontvan gen van het oudercomité van de Arne burchschool. Hierin wordt i.v.m. het schoolzwemmen bezorgdheid uitgespro ken over het uitblijven van een over dekte badgelegenheid. De heer Drij ber deelde deze bezorgdheid. Volgens hem wordt er alles op gezet op korte termijn te komen tot een voor de ge meente passend plan. Wethouder M. Hubregtse (PvdA) zei dat de onderwijzers het hunne aan het schoolzwemmen kunnen bijdragen door de cursus hulpinstructeur zwemonder wijs te volgen „zodat zij met de kinde ren in het water kunnen springen". De heer J. v. Bennekom voegde hier aan toe. dat van alle kinderen die in Zee land de lagere school verlaten meer dan 50 procent niet kan zwemmen. In het rapport dat hierover is versche nen vormt Zeeland zijns inziens een zwarte vlek. De heer Van Bennekom signaleerde als gevolg van de herindeling der ge meenten grote verschillen in de ver goedingen voor het kleuteronderwijs in Middelburg en St.-Laurens. Het ver- sehil is niet minder dan f 550,per klas. Hij achtte dit onaanvaardbaar. Wethouder Hubregtse was het geheel met hem eens. Er wordt naar wegen gezocht om dit verschil uit de weg te ruimen. De raad was blij met het voorstel het aantal speelplaatsen in de stad aan zienlijk uit te breiden. Wel waren er verschillende vragen en suggesties op detailpunten van het plan. Het is vaak een hele toer om met weinig Kosten een goed evenwichtig en verantwoord menu te makefl. Om dit te kunnei. doen biedt griesmeel. dat misschien in onze voeding nog niet die plaats heeft' gekregen die het verdient, goede mogelijkheden. Het is weliswaar niet te beschouwen als vervanging van een volledige maaltijd, doch is zeer waardevol als aanvulling op het menu. Het is zeker als een krachtig voedsel aan te merken als het wordt bereid met melk, suiker en eieren, daar het „eind- produkt" rijk is aan nuttige bestandde len als vetten, fosfor, calcium en vita minen. Als een griesmeelgerecht warm moet worden geserveerd mag het met dik zijn; wordt het koud opgediend, dan mag het wat substantiever zijn. Blijkt het wat te dik te zijn, dan kan het, door het tot schuim geklopte eiwit van twee eieren erdoor te doen, dunner worden gemaakt. Voeg echter nooit gnestneel toe alt het mengsel te dun mocht zijn. WASHINGTON (Reuter) De Rus sen hebben 17 maal tevergeefs gepro beerd om ruimtevaartuigen op andere planeten te krijgen voor het doorzenden van gegevens naar de aarde. Dat staat in een rapport aan het Amerikaanse congres dat maandag is gepubliceerd. De Sovjetrussische mislukkingen gingen vooraf aan de geslaagde landing van een ruimtevaartuig op Venus, vo rige maand. Daarna hebben de Russen opnieuw een ruimtevaartuig gelanceerd, hef negentiende, dat ook voor Venus bestemd was maar in een baan om de aarde is blijven steken. Wanneer zij eenmaal de huidige moeilijkheden te boven zijn zullen de Russen een belang rijke reeks wetenschappelijke ontdek kingen doen met vluchten naar de pla neten, zegt het rapport. Het té moeilijke vraag- en antwoord spelletje „Per seconde wijzer", dat voor de deelnemers, gezien de voor Neder landse begrippen bijna astronomische bedragen die er te vangen vallen, be hoorlijk zenuwslopend schijnt, vormde gisteravond de aanloop naar het negen de avontuur van de „Forsytes". De kij kers diie beweren dat ze nogal lang op deze aflevering hebben moeten wach ten, kunnen we niet anders dan gelijk geven, maar we vermoeden dat menig klagende Forsyte-siïpportster dit span nende verbeiden snel vergeten zal zijn, toen de nieuwste ontwikkeling met als hoogtepunt de zoveelste interne affaire eenmaal op gang gekomen was. Na deze hemel van superrom antiek kwamen we met „Achter het nieuws" terecht in een regelrechte hel. Getoond werden een aantal mensen die vertelden op welke wijze zij er ooit min of meer bewust toe gekomen waren de stap te wagen in het gapende gat van de eeu wigheid. Het werd een navrant half uurtje, dat waarschijnlijk hard is aan gekomen maar waarvan wij het pre ventieve nut, door Achter het nieuws" in het begin omstandig geclaimd, dur ven te betwijfelen. N. R. 55 MIDDELBURG Voor een volle zaal heeft Het Middelburgs Dilettanten To neel en uitvoering gegeven van een thriller van William Fairchild: „Over moord gesproken". Deze vereniging heeft al sinds jaren de faam, een van de beste amateurgezelschappen van Zeeland te zijn. Zy hebben in de Mid delburgse schouwburg bewezen, dat dit niet helemaal ten onrechte is. Het stuk van Fairchild leent zich trouwens over het algemeen wel voor goed spel. Er ls een aardige intrige met enkele goede vondsten en een heel behoorlijke dialoog. Een van de opval lend zwakke plekken erin is het einde, waar de schrijver ons en zeer on waarschijnlijke ontknoping voorscho telt, waar een nogal gefrustreerde se cretaresse, die al jaren verliefd is op een iiaj cn snakt naar een huwelijk door diezelfde man, die nota bene vol komen in haar macht is, tussen neus en lippen door ervan overtuigd wordt, dat het toch maar beter is niet te trouwen. Een erg zwakke deus ex machina om het verhaal tot een eind te brengen. (Van onze correspondent) KAPELLE De Franse fuitteelt ondergaat de laatste jaren een enorme uitbreiding. Dit seizoen wordt de ap- peloogst in dit land geschat op 1,4 miljard kilo en Franse deskundigen zeggen dat in 1975 de appelproduktie in dit land 2,5 miljard kilo zal be dragen. Daarvan zal ruim 1 miljard kilo Golden Delicious zijn. Op het ogen blik bedraagt de Franse produktie van Golden Delicious reeds 764 miljoen ki lo. Dit vertelde de Zeeuwse rijkstuin- bouwconsulent ir. L. Vellekoop in Ka pelle. Daar werd de eerste vergadering van dit seizoen gehouden van de afde ling Kapelle-Biezelinge en Omgeving van de Ned. Fruittelers Organisatie en de Vereniging van Oud-leerlingen. De belangstelling voor de bijeenkomst was zeer groot. Ir. Vellekoop gaf een uitvoerig overzicht van de omvang van de Franse fruitteelt en behandelde ook de moeilijkheden welke de Franse te lers ondervinden door ziekten en pla gen die de aanplantingen belagen en vooral ook de hagel, die dikwijls gro te schade veroorzaakt. Hij vond dat de Franse fruitteelt zeer eenzijdig is door de grote nadriL- op de Golden Delicious en de Red Delicious en vertelde dat velen in Frankrijk bang zijn van die eenzijdigheid. De prijzen van de ap pels zijn dit jaar in Frankrijk zeer laag en de rentabiliteit van de Franse fruitbedrijven is ernstig aangetast, me de door de ziekten en plagen. Ir. Vel lekoop zei van mening te zijn, dat de Nederlandse fruittelers door de hoge fruitproduktie die ook in de komende jaren te wachten staat, niet moet re kenen op hoge prijzen. Hun positie zaï afhankelijk zijn van de mate waarin zij de kostprijs van hun produkt weten te drukken. Hij vond echter, dat men op het mo derne Nederlandse fruitbedrijf met nau we beplantingen en het gebruik van stapelborden en stapelkisten op de goe de weg is. In de nabtye toekomst zal het vol gens hem noodzakelijk zijn een ge middelde produktie te bereiken van 30 ton Golden Delicious ner ha met 500 tot 600 uren arbeid, dat wil zeg gen een gemiddelde man uur produk tie van 50 tot 60 kg. Op het ogenblik zit men op het moderne fruitbedrijf op een produktie van 40 kg per man- Wanneer op deze wijze de vraag wordt benaderd of de Nederlandse fruitteelt toekomstkansen heeft ten op zichte van de Franse fruitteelt, dan kan het antwoord, niettegenstaande de moeilijke jaren die we nu hebben, niet anders dan volmondig ja zijn, aldus besloot ir. Vellekoop. Een uitvoerige discussie volgde hier op en daarbij kwam vooral ter sprake hef actieve afzetbeleid dat in Frank rijk wordt gevoerd. Ir. Vellekoop bleek daar veel waardering voor te hebben en hij vond dat Nederland in deze achter komt. Ook uit de vergade ring kwamen verschillende stemmen die wezen op de noodzaak om een ac tiever afzetbeleid voor fruit te voeren. Gezegd werd, dat het de hoogste tijd is om daar spoedig mee te beginnen. Ir. Vellekoop was van mening, dat het voor de toekomst de grootste kunst zal worden om het fruit te verkopen. Wie dit het beste heeft georganiseerd, zal er het eerst bij zijn, zo stelde hij. In dit verband wees hij op de moge lijkheden om het kwaliteitsfruit onder een garantiemerk bij de consument te brengen. Met behulp van vele fraaie kleurendia's gaf ir. Vellekoop vervol gens een toelichting op hetgeen hij had verteld. AMSTERDAM (A.N.P.) In zijn woning in de Binnen Wieringerstraat in het centrum van Amsterdam is gister morgen omstreeks vyf uur het stoffe lijk overschot aangetroffen van de 29- jarige schrijver J. H. L. Omdat gevreesd werd dat er misdrijf in het spel was alles wees aanvanke lijk op wurging werd onmiddellijk de moordbrigade ingeschakeld, die een uitgebreid onderzoek begon. Sectie wees naderhand uit dat de man, die onder het pseudoniem Alexander West een gedichtenbundel publiceerde, vrijwel zeker aan een hersenbloeding is gestor ven. Het slachtoffer werd met een sjaal om zijn hals gevonden door enkele vrien den, die hem een bezoek wilden bren gén. Zij hadden de deur geforceerd, na dat op hun bellen niet was opengedaan, hoewel het licht brandde. Volgens de politie moet de man al enkele dagen dood zijn geweest. Vermoedelijk heeft het gebruik van slaapmiddellen in com binatie met sterke drank tot zijn dood geleid. ATHENE (A.F.P./Reuter) De Griekse diplomaat en oud-premier Pa- nayotis Pipinellis is gisteren benoemd tot minister van buitenlandse zaken. De 68-jarige Pipinellis begon zijn di plomatieke carrière in 1922. Hij was o.m. ambassadeur in Moskou. In 1963 was hij drie maanden premier van een overgangsregering. Sedert 1963 was Pipinellis afgevaar digde voor de partij van de Nationale Unie van Karamanlis. De nieuwe minister is een kundig diplomaat en een ervaren onderhande laar. Waarnemers brengen zijn benoe ming in verband met de gespannen ver houding tussen Griekenland en Turkije. (Van onze correspondent) BRESKENS. Voor de aanleg van een riolerinig op het kampeerterrein van de n.v. Zeebad-Breskens nam de ge meenteraad enkele belangrijke beslis singen. Een krediet hiervoor van f 160.000 werd verstrekt onder voorbe houd dat de door G.S. van Zeeland be rekende subsidie wordt verkregen. Rente en aflossing van een geldlening van f 60.000 werd gegarandeerd voor een lening die de n.v. Zeebad aangaat met de AMRO-bank. De n.v. moet deze lening in 25 jaar aflossen en de gemeen te krijgt het recht van eerste hypotheek op de gronden die de stichting tot 1992 in erfpacht heeft. De n.v. Zeebad ver klaarde zich bereid om twee en een halve ha grond aan de gemeente over te dragen als deze die nodig heeft voor de bouw van een zwembad. De heer J Vergouwe was blij over het voorstel van b. en w., dat een belangrijke bijdrage levert in de recreatie en de volksge zondheid. Hij sprak de hoop uit, dat met de aanleg van een zwembad wordt begonnen. De heren G. van Sehaiok en J. Luteyn sloten zich bij de heer Ver gouwe aan. De heer Van Schaick was van mening, dat een subsidie uit de pol voor toeristische infrastructuur gerecht vaardigd is. Maar al te vaak denkt men in Den Haag dat de recreatieve moge lijkheden in Zeeland ophouden bij het Veerse Meer. stelde hij. De gemeenterekening over het dienst jaar 1965 heeft een batig slot van f 4390 op de gewone dienst en van f 332.459.- op de kapitaaldienst. Aan de algemene woningbouw ver eni ging werden 100 woningwetwoningen overgedragen en aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereni ging te Kloosterzande 23. De heer W. Carels had geen bezwaar tegen over dracht van woningen aan de katholieke woningbouwvereniging, maar wilde toch wel de restrictie maken, dat de jaarrekeningen tijdig worden overge legd. Het raadslid Van Schaick merkte op, dat een snelle groei van de vereni ging een opeenstapeling van werkzaam heden had veroorzaakt en dat hard wordt gewerkt aan het inlopen van de administratieve achterstand. Hij wae verder van mening, dat geen juiste ver deelsleutel in acht genomen was en had voorts technische bezwaren op de voorgestelde overeenkomst. De beide wethouders en het lid J. Vergouwe be streden de opvattmg van de heer Van Schaick. Er is de grootst mogelijke bil lijkheid bij de verdeling in acht geno men. Nadat wethouder J. Zeegers uit voerig de bezwaren van de heer Van Schaick had beantwoord besloot de raad tot overdracht met de stem van de heer Van Schaick tegen. De regie was in handen van mevr. J. B. van Verre - Hangard, en dat betekent, dat ze in vertrouwde han den was. De mise-en-scène was zonder meer goed te noemen. Dat de vaart hier en daar niet voldoende aanwezig was, zal waarschijnlijk ook voor een deel te wijten zijn geweest aan de zenu wen, die nu eenmaal bij zo'n eerste jpvoer mg de medespelenden parten spelen. Wanneer ik een aanmerking zou willen maken, dan was het op de dictie van enkele spelers, maar ook hier moeten we de restrictie maken, dat een regisseur dat niet altijd in han den heeft. De heer P. A. Bouwense had de moeilijke opdracht de zeer cynische kinderboekenschrijver Charles Norbu- ry gestalte te moeten geven. Mis schien werd het cynische gezocht in een zo vlak en nuchter mogelijk spreken, maar ik geloof niet, dat daarmee het gewenste effect bereikt wordt. Hiermee wil ik beslist niet zeggen, dat zijn spel onvoldoende was, maar hij kon de rol toch niet helemaal waar ma ken. Mevr. A. Bogaert - Roeleveld kwam in ieder geval een heel eind verder, ondanks het feit, dat er af en toe een toneeltoontje" te beluis teren viel. In haar twijfel en onze kerheid, in de gespeelde droefheid en angst bleek zij over heel wat nuance ringen te beschikken, zodat het ons weinig moeite kostte in haar te gelo ven.. De heer P. Vlieger had kennelijk mer moeite om de vrij jeugdige, ge passioneerde bruggenbouwer Peter Marriot tot leven te brengen. Hier en daar kon hij een neiging naar het thea- tra-e niet helemaal onderdrukken. Ove rigens bleef ook zijn spel beslist wel aanvaardbaar. Een openbaring betekende voor ons het spel van mej. H. p. van Loo als de secretaresse van Charles Norbury, Miss Forbes. H.M.D.T. mag zich ge lukkig prijzen met zo'n kracht. Haar zeer beheerste spel liet toch de verbor gen hartstochtelijkheid duidelijk uitko men. Een zeer gave rol! Inspecteur Davidson, gespeeld door de heer J van der Linde, kwam helaas niet voldoende uit de verf. terwijl ok zijn dictie nogal wat te wensen overliet. Gelukkig ook hier weer geen „onvol doende", zodat zijn spel toch geen af breuk deed aan het geheel. Agent Nash kreeg van de heer F. Sandijck en zeer behoorlijke interpretatie. De heren A- Peeters en Fr. Meyer hadden gezorgd voor een keurig de cor, terwijl ook de technische afdeling zonder storende feilen in hun handen was. Een prettige toneelavond met een terecht dankbaar publiek. A.H. (Van onze correspondent) Vele honderden ouders met hun kin deren, burgemeester Aschoff en de wethouders De Vos en Binnenkamp, een ontvangstcomité, het bestuur van het Handelscentrum Terneuzen, de „harmonie Terneuzen" en het tam boer- en pijperkorps „Irene" stonden aan de Herengracht gereed om St. Nicolaas en zyn 15 zwarte pieten wel kom te heten. Een rijk gepavoiseerde „Schelde" voer statig door de Axelsebrug en gezeten te paard trok St. Nicolaas na dien naar de Markt, waar hij werd toegesproken door de vice-voorzitte van het H.C.T., de heer v d. Plank die het betreurde dat het dit ja»r voo. de laatste maal zou zijn dat het schi) van St. Nicolaas door de Axelsebru zou varen. Hij zei te hopen, dat wan neer die hoge bezoeker het voigenr jaar met vele auto's zou komen ei parkeerruimte genoeg zou zijn. Verder wees de heer v. d. Plank op de snelle giroed van de stad en op het enorme assortiment St. Nicolaasarti- kelen, die in de winkels te vinden zijn. Burgemeester Aschoff had voorna melijk drie wensen voor St. Nicolaas; een instructiebad, een sporthal en een nieuw stadhuis. St. Nicolaas heeft Ter- neuzen al een schouwburg cadeau ge daan, dus deze wensen zullen ook wel vervuld worden, zo dacht de burge meester. St. Nicolaas zei te hopen de wensen van de burgemeester (en dus van de Terneuzenaren) te kunnen vervullen, maar dan zullen de bewoners zelf ook een steentje moeten bijdragen. Na het zingen van enkele toepasse lijke liedjes t 'ok de hoge bezoeker om stuwd door zijn zwarte pieten en door honderden kinderen, door oud- en nieuw Terneuzen, bracht een bezoek aan het ziekenhuis en ontstak tot slot de nieuwe verlichting van het „Vier kant", onderafdeling van het H.C.T. Deze slechtigheid had plaats vanaf het balcom van „hotel Rotterdam" en ook daarvot bestond een grote belang stelling. Alvorens St. Nicolaas in de gelegen heid te stellen de nieuwe verlichting van „Het Vierkant" te ntsteken. had de voorzitter, de heer F. J. Kosters in zijn welkomstwoord opgemerkt dat St. Nicolaas bijna altijd per schip bin nenkomt. Hij heeft dus belangen bij de scheepvaart. Ook de belangen van vele middenstanders in „Het Vierkant' liggen bij de scheepvaart. Daarom ver zocht hij de hoige bezoeker bij de rijks overheid stappen te doen om een lig. of wachthaven aan te leggen, zodat op de eerste plaats de schippers en hun vrouwen, hun boodschappen kunnen doen en de leveranciers tijd krijgen om hun goederen af te leveren en even tuele reparaties aan de schepen te verrichten „De Dijkstra at wa§ vroeger een zeer belangrijke winkelstraat in Terneuzen" zo merkte de heer Kösters verder op Nu vergrijst d.'t woongedeelte, omdat jonge mensen in nieuw Terneuzen gaan - omen". Hii achtte de sanering van dit stads gedeelte een zeer urgente kwestie en ook daarvoor riep hij de hulp van de goedheilig man in. Burgemeester Ashoff toonde zijn bijzondere waardering voor „De elas ticiteit" aarmee de middenstand van „Het Vierkant" werkt: 41 middenstan ders brachten f 9,000.- biieen voor de nieuwe verlichting. De burgemeester vreesde echter, dat de saneringsplan nen niet binnen korte tijd zullen wor den uitgevoerd (eerst komt het java aan de beurt). Bovendien ziin hiermee grote sommen gemoeid. Dit belette de burgemeester evenwel niet om te verzekeren dat het gemeentebestuur ook v(jor dit stadsgedeelte de nodige anrdanh* hopft c-f. Nicolaas beloofde ho* rnïn-'c-fpvip ar Fmanciën schrifte lijk om hulp te vragen. Waarom moet men NAC uitstel ge ven voor de cupwedstrijden tegen Car- diff-City. Ik ben nu toch wel benieuwd wie er nu zo op gebrand is op die cupwedstrijden, hetzij het bestuur of trainer B. Janse. Maar mijn inziens zou men er beter aan doen om zich zo vlug mogelijk te onttrekken van dit soort wedstrijden, en zich wat ex tra toeleggen op de normale compe titie, want dan zit er de mogelijkheid nog in dat Nac behouden blijft voor de Eredivisie. BREDA P.C. ALBRECHT Ik begrijp ruet waarom men zich zo druk maakt over die speler Keyzer met een flinke straflijst achter zich. Hij heeft de tegenstander getaapt en dat kan niet door de beugel. Men zegt een reflexbeweging, allemaal goed en wel, maar hij trapte tegen een scheenbeen en als dat nu eens een beenbreuk was geworden, zou men er dan ook zo ge- maxkelijk over gedacht hebben?" De Ajax-spelers zouden door de schor sing van '.eyzer financiëele schade on dervinden. Ifc begrijp niet waarom. Kan Ajax zonder Keyzer geen competitie wedstrijden winnen? Er zijn toch ook wel eens blessures van spelers en dan moeten die toch vervangen worden. Er zijn elke week blessures volgens mij doior het harde spel en dan moeten de clubs toch ook met reserves aantreden, zie maar bij NAC en Baronie. BREDA A.S. Ik wil de heren, die hier voor mij hebben geschreven, wel eens in de schoen van Jaap van Praag zien staan. Een buitenstaander kan het altijd goed uitleggen. Misschien vinden ze die straf dan niet zo vanzelfsprekend. Goed iedereen weet dat Keizer een grove overtreding heeft begaan en daar voor moet hij gestraft worden. Maar dat mag zijn eigen, ploeg niet scha den. Als we nu het geval-Cruyff ne men. Is de strafcommissie dan soms van mening, dat het gedrag van Cruyff niet zo slecht was als dat van Keizer? Onzin! Ik lees v-an die me neer uit Bergen op Zoom dat bij Cruyff de strafcommissie genade heeft toegekend. Ik snap niet dat die me neer het woord „genade" durft te schrijven. In de voetbalsport kan geen genade toegekend worden. Het zou een mooie boel worden. Keizer is nu ook wel een Ajax-speler, maar dat wil niet zeggen dat hij zwaarder gestraft moet woeden. Daarom vind ik het pas send, dat Ajax beroep aantekent. Als u te zwaar gestraft wordt door een rechtbank, gaat u ook in hoger beroep. VOGELWAARDE S. Ik heb al een tweetal reacties gele zen in deze rubriek en deze waren voor de straf die Keizer is opgelegd. Nu ik ben het geheel met hun eens, ik vind dat als een speler zich mis draagt, hij gestraft moet worden. Men kan dan wel aanvoeren, de club is de dupe als het gebeurt in een interland wedstrijd, maar het is toch een eer om in dit elftal te spelen, maar het is geen eer voor de club die de speler afstaat, als hij zich misdraagt. De straf is voor Ajax zeer zwaar, maar het zelfde kan ook in een gewone wed strijd plaatsvinden, want Keizer heeft nog nooit getoond een speler te zijn die in het gareel wil lopen. Nu heb ben vijf spelers van Ajax de centrale training niet bezocht en zullen uitge sloten worden coi in de Interlandwed strijd mee te doen. Ik vind dat de KNVB nu eens heeft getoond de baas te zijn- Als men nog strenger op gaat treden tegen de voetbalvlegels op onze sporterreinen, dan zal men daar de vruchten van plukken. Zachte heelmees ters maken nog steeds stinkende wón den, en ik geloof dat men op de goede weg is als men streng gaat optreden in het betaalde voetbal. Door een schor sing zal ook het inkomen van de be treffende speler lager zijn, en zal hij zich voortaan wel bedenken voor hij tot een ongeoorloofde daad overgaat. Nu is er ook een kans dat andere spelers een kans krijgen om hun kun nen te tonen in het Nederlands elf tal, en ik hoop dat hun debuut zo goed zal zijn dat de Ajaxspelens spijt krij gen van hun onsportieve daad. DONGEN J.S. „Om van te kotsen", Met deze fraaie A.B.N.-uitdrukking beëindigt de heer P. Brouwer uit Bergen Op Zoom in Dagblad De Stem van 17 novem ber een betoog over de waanzin van ontwikkelingshulp en over de zijns in ziens zeer ondankbare houding van de Afrikanen tegenover ons Nederlanders. Hij ziet de ontwikkelingshulp als 'n soort genadebrood voor de ontwikke lingslanden. Maar ik zeg dat het een schadevergoeding is, een smartegeld voor alles wat wij deze mensèn heb ben ontstolen in de loop der eeuwen. En deze schadevergoeding is veel en veel te klein. Zouden wij onze heden daagse welvaart ooit hebben bereikt zonder de uitzuigerij van die mensen, zonder de slavenhandel en de slaven arbeid?? Meer dan 50 pet. van de „la ding" van een slavenschip was dik wijls al overleden voor de bestemming bereikt was. Hoeveel smartegeld zijn wij de familie nog schuldig? De heer B- beweert dat de beman ning an de Jozina formeel niet strafbaar is. Zijn zij misschien mo reel schuldig? En dan is het antwoord JA. Want jezelf verrijken, een groot loon verdienen, aan de ellende van een ander is voor mij een misselijke zaak. MOLENSCHOT AD VAN VUGT Vrijdag heeft Willen. Duys in de roos geschoten, door burgemeester Van Rappard uit Gorcum in zijn program te halen. Wat is dat een fijne man. Die houdt er tenminste nog principes op na, en gelooft nog in de ware liefde. Inderdaad zou het goed zijn, als er tegen al die propaganda voor sex en vrijheid, eens stelling genomen werd. Veel moeders met opgroeiende kinde ren, zouden daar dankbaar voor zijn. Als wij huisvrouwen eens begonnen met een visitekaartje naar de burge meester te zenden, alleen maar met ..Dank" erop. Dat zou een genoegdoe ning voor hem zijn. voor alle vergul- zing. die hij van NVSH-zijde te incas seren krijgt. BREDA Mevr. B. - K.

de Stem | 1967 | | pagina 5