Harde verwijten aan adres rijksoverheid GEEN BEPAALDE PLANNEN VOOR NIEUW GEBIED DOW TERNEUZEN m Congres Raad Europese GemeentenJ Hardhandige stuurman met boete bestraft Lir Alle bronnen van natuurlijke frisheid... MIDDELBURG VLXSSINGEN ABRIEK Even uitblazen mevrouw Het zijn niet allen koks Hubert Lampo vertelde over eigen werk EUROPESE DIRECTIE 4 elbedrijven n.v. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 Dgisterij 3S losch Tel. 2602 n Tel. 2265 J.V. [S laiers der pscherpslijper Tekort Gevolg en Studie Rapport Terneuzen straks 130.000 inwoners Drs. W. v. d. Riet wnd. pastoor MOSSELEN HELE „TIEN-TOON' SHOW OP T.V. WALCHEREN Auto iu sloot Sint komt met héél veel Pieten Geld weggenomen PLANNEN DIJK Kerkelijke gezindheid Wereldrecord V «a ROOSENDAAL Dderne bedrijfspand voor S BEDRIJFSAUTO'S hij leiding aan de werk- :t in staat zijn de volledige e runnen. moet hij die kunnen ver- eidinggevende kwaliteiten, en met een behoorlijk in- •delingsregeling) schriftelijk aan bovenge- .00 tot 17.30 uur, 01650 4118. :iAAL OP HET GEBIED ion! Afwisselend verant- nogelijkheden. thoofs over echte, natuurlijke tgende, luchtige, maar koes- ERGOED van te weven. Niet ooral voor u, die aan lastige 1EDIMA: PIJN - VERDWIJNI m: koopt het natuurprodukt .OED. ERKRIJGBAAR BIJ: hoogwaardige t o.a. ten he- en ze h wij: •ijfsruimte werk eningen m woning met C.V. gelijk. U te richten aan: e afspraak: Tel. (01650) 3739» Alle „hoe-hoort-het"-schrijvers vin den het een grove onhoffelijkheid, een bruid of jonge gastvrouw te ver rijken met een kookhoek. Zoiets moet het toppunt van hatelijkheid zijn, om niet te spreken van voorbarig mede lijden met de bruidegom. Toch wordt, om in stijl te blijven, de soep alleen zo heet gegeten wanneer de gulle ge ver een dóódsimpel recht-toe-recht- isn kookboek schenkt, zo van spiegel- tbakken en sperzieboontjes koken, tiles wat verder gaat, wat zich ver diept in de edele kunst van het berei den der tongstrelendste spijzen, mag beschouwd worden als een hoofs compliment aan de vrouw, die in staat geacht wordt met een dergelijke handleiding uit de voeten te kunnen Een plezierige bijkomstigheid van het kookboek als cadeau is doorgaans de uitnodiging een der recepten eens op een speciaal avondje te komen be proeven. Mogelijk is dat de reden, dat ook Sint-Nicolaas zich wel eens durft wagen aan een gastronomische publikatie. Het liedje zingt van alle dagen bruinebonen, die zo lekker niet zijn. Maar wat dacht u van suikergoed en marsepein op je bord, elke dag, met een hapje speculaas vooraf en een schuimig borstplaatdessert toe? Er mag dan soms een Spaans peper nootje in verwerkt zijn, voor een man die internationaal bereisd is en bo vendien dagelijks in weer en wind «P pad gaat, is dat geen volwaardige maaltijd te noemen. Aanwijzingen op do verlanglijstjes rullen menig goedheilig man moeten helpen bij zijn keuze, want de sor- tering rcceptenbundels is enorm uit- gebreitl en gevarieerd. Ook de keu ken heeft een stempeltje meegekre gen van de blikverbreding, die va kantiebesteding en televisie hebben meegebracht. liet eenvoudige volks kookboek kreeg gezelschap van tien- 'a'jen andere, te kust en te keur. Chinese, joodse, Indische, Italiaanse ïerechten kennen hun eigen boekjes. Er zijn pockets om zich mager te ™n, om gauw klaar te zijn, om de baas van je man te ontvangen, om jveinig geld uit te geven, om je gas 'en de ogen uit te steken, om de vrij- lezellentafel wat smeuïg te maken om het grote gezin verantwoord te voeden. De meeste vrouwen stappen de Kombuis van het huwelijksbootje bin- Pl' met een kookboek van een of Mere huishoudschool op zak. Fanny armers Cookboek, waarmee de werikaanse sinds 1896 het hart van man tracht te winnen, bereikte "Pjnge van meer dan drie mil- ki> 'c'ens de wittebroodsweken I e™ vrouw niet met hart en - - noch met wijsheid van verstand, r,„ar vmorat met beide wijsvingers, lanirj j S'ijclt theorie-proevend lint le£els in het kookboek, de ken™ 5' a' en toe in de pan om te uifv.H het brouwseI even eetbaar alt als het recept belooft. ^"'^I'^hakespeare is een slechte likt' a z'in eigen vingers niet mets Ongetwijfeld waarborgt deze waa/i aai?sevuld met de weiis- aanmeS met altyd gewaardeerde uitstpuJL ?sen van de echtgenoot, een een v.l .basis-opleiding. Zodra durft ,°UW Z1.cb .aan het experiment konkh„I, enAls z'i rÜP voor een ander hieuw gerecht ",nhiekkhlft van een bij tnt r?cnt draagt immers meer nieuw nHmtmenseli^k geluk tlan eeï ivekkinc i Ucces' Dit vou een op- Wen in ,1 nen zii" vele kostbare Mits ,i„ e beuken door te brengen. gelijk ül-"lfaaB Robert Frost dat maar ii- met zi'n bewering, een vrou^m 1tos erSerlijker is dan Wil; tip ban koken en liet niet hct toch doet! Üle D'et ka" k0ke" C" (Van een onzer verslaggevers) HULST Tjjdens het gisteren in het stadhuis van Hulst gehou den congres van de Raad der Europese Gemeenten, is van alle kanten sterk aangedrongen op meer overleg aan weerszijden van de grens teneinde de „revo- lutioniare industriële ontwikke ling" met de daarmee verband houdende problemen in Vlaan deren en Zeeuwsch-VIaanderen in goede banen te kunnen leiden. Op ambtelijk niveau is er hier en daar wel wat overleg gaande, maar dit heeft tot nu toe alleen een beetje goodwill gekweekt. Volgens de inleiders van het con gres wordt het hoog tijd dat ook op bestuurlijk terrein overleg wordt geopend om tot een ge meenschappelijk beleid te kun nen komen. Volgens professor dr. M. Anselin, do cent aan de Rijksuniversiteit van Gent, moet dit gemeenschappelijk beleid ge coacht worden door een Vlaams-Zeeuw- se planningsgroep. Deze zal snel, het liefst binnen enkele weken, tot stand moeten komen, zo betoogde professor Anselin. Hij zag deze planningsgroep ais de ene brievenbus, waarin alle stuk ken, die betrekking hebben op de ont wikkeling in Oost- en Zeeuwsch-VIaan deren, terecht zouden moeten komen. De rijksoverheid kreeg harde verwij ten te incasseren. „In Den Haag en Brussel zijn onze problemen slechts van de zoveelste orde", aldus professor An selin. „Zowel de ministers van Nederland en België als de Benelux-raad schieten ernstig tekort", zo zei drs. M. Verburg, directeur van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland. Een sa menvoeging van de Nederlandse en Bel gische belangen in de delta, zou zijns inziens een geheel nieuw beeld van dit gebied geven. Mr. E. Claeys, burge meester van Gent, was van mening dat het de taak van de huidige generatie is, om verandering te brengen in het naast elkaar werken van de beide lan den. Ir. M. de Vink, directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst in Zfee- land, ging wat dieper in op de oorza ken van het gebrek aan communicatie tussen Nederlandse en Belgische be stuurders. Er zijn grote verschillen in de aanpak van en de wetgeving op de planologie in beide landen. Deze ver schillen zullen volgens de heer De Vink tot een minimum gereduceerd moeten worden alvorens het overleg met suc ces op gang kan komen. Gisteren kwam, zoals verwacht, dui delijk uit de verf wat de gevolgen kun nen zijn van een blijvend ontbreken van de communicatie tussen Nederland se en Belgische bestuurders. Wanneer de voor Oost-Vlaanderen en Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen ontwik kelde ideeën op het gebied van de in dustrialisatie ten uitvoer gebracht zul len worden, zal het Land van Hulst b.v. volledig door industrieën worden om singeld. Ir. De Vink waarschuwde voor een dergelijke ontwikkeling. Professor Anselin liet duidelijk uit komen dat het planologisch beleid van uit Vlaanderen vooral gericht is op het vinden van de beste vaarwegen naar de zee. Op dit gegeven worden ook de industrie- en woonkernen geprojec teerd. Een voorbeeld is b.v. de westwaartse trek van de haven van Antwerpen. Er zijn twee visies. Volgens de ene zal vanuit Antwerpen in Vlaanderen een tweede Europoort moeten ontstaan. De heerAnselin vond dit planologisch ge zien een geladen project, omdat dan het hele gebied tussen Antwerpen en Zee- brugge overhoop gehaald zou moeten worden. Bij een dergelijke ontwikkeling zou volgens professor Anselin echter in geen geval een industriële lintbebou wing moeten ontstaan. In het lint zou den ook grote woonblokken ingepast moeten worden. De tweede visie gaat uit naar het zoe ken van een verbinding tussen het Ant werpse havenbekken in de westelijke Schelde-oever naar de Westerschelde. Het welbekende Kanaal naar Baalhoek is hier favoriet. Desgevraagd deelde de heer Anselin mede, dat over dit kanaal nog geen definitieve beslissing is ge nomen. De hele zaak Is nog in studie. Het waterloopkundig laboratorium in Bor- gerhout onderzoekt momenteel vier as- Ir. M. de Vink, directeur van de Provinciale Planologische Dienst, geeft een toelichting op de structuur schets voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, die achter hem is opgehangen. pecten van het plan. Een van de vragen is of het kanaal nautisch en waterstaat kundig wel gunstig gelegen is. Daar naast worden de problemen van het Nauw van Bath in relatie tot het te ont werpen kanaal later onderzocht. Het on derzoek richt zich vervolgens op de vraag waar de sluis moet komen die het havengebied op de westelijke Schel de-oever toegang zal geven op de Schel de. Tenslotte wordt de mogelijkheid van de aanleg van een tijdok nabij Kallo in het laboratorium onderzocht. De twee laatste punten van het onderzoek heb ben de meeste urgentie gekregen. Pro fessor Anselin verwachtte dat de ge hele studie nog zeker tien maanden in beslag zal nemen. Van verschillende kanten was men verbaasd over het ontbreken van het kanaal Antwerpen - Baalhoek op de structuurschets voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Ingenieur De Vink ant woordde dat Zeeland officieel niet eens van het plan op de hootge is. De heer De Vink achtte het echter niet onmo gelijk dat een koppeling tot stand ge bracht zal kunnen worden tussen het Antwerpse industriegebied en de vier duizend hectare industrieterrein, die rondom Ossenisse zijn geprojecteerd. „België moet hier echter de vragende partij zijn", zo meende de heer De Vink. Ook wat het tracé van de vaste oeververbinding over de Westerschelde betreft, kwam een verschillende visie op tafel te liggen. Professor Anselin zei dat de Vlamingen deze verbinding het liefst ten westen van Terneuzen zouden hebben. Ze kan dan ook ten westen van Gent aansluiten op de E 3. Ten oosten van Gent is de E 3 zijns inziens al te veel belast. In Zeeland voelt men vooralsnog het meest voor een tracé ten oosten van Terneuzen. Ingenieur De Vink was wel van me ning dat voor een doorgaande snelweg ten oosten van het kanaal Terneuzen- Gent geen plaats zal zijn. Hij was het met professor Anselin eens dat die, hoe dan ook, ten westen van het kanaal moet komen. Hoewel ook op dit punt overleg drin gend gewenst is, zal men, wat het tracé van de vaste oeververbinding betreft, toch voor een belangrijk deel afhanke lijk zijn van het rapport dat de deskun digen hierover binnenkort zullen uit brengen. Een ander punt van overleg zou vol gens professor Anselin de plaats van de derde tunnel nabij Antwerpen kun nen zijn. Professor Anselin achtte het heel goed mogelijk dat deze tunnel ge combineerd wordt met het in Neder land naar voren gebrachte plan om een vaste oeververbinding tot stand te bren gen vanuit het Land van Saeftinge in de richting van Noord-Brabant, (Van een onzer verslaggevers) HULST Ir. M. de Vink, direc teur van de Provinciale Planologi sche Dienst in Zeeland, heeft tij dens het in Hulst gehouden congres van de Raad der Europese Ge beenten een structuurschets laten zien voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Deze structuurschets gaat een stuk verder dan het streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, dat de P.P.D. in voorbereiding heeft. Dit streekplan geldt n.I. maar voor tien Jaar. In de structuurschets zijn grote industriegebieden aangegeven aan weerszoden van het kanaal Ter neuzenSas van Gent, aan de Wes terschelde ten westen van Terneu zen (tot Biervliet) en aan de Wes terschelde in de omgeving van Os senisse. Het laatste gebied, 4.000 hectare groot, strekt zich tot diep landinwaarts uit. De omgrenzing loopt vanaf Ossenisse via Hengst dijk, Oude Stoof, Kamperhoek en Schapershoek tot voorbij Reuzen- hoek ten noorden van Zaamslag. Tussen dit industrieterreinencom plex en het kanaal za! Terneuzen uitgroeien tot een stad van onge veer 130.000 inwoners. Hulst - 8t.- Jansteen - Clinge zal volgens de structuurschets de andere grote stad in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen worden (ruim 100.000 inwoners). Een belangrijke woonfunctie is ver der nog toegedacht aan Hoek - Philippine en aan Axel. Sas van Gent heeft volgens de structuur schets als stad weinig groeikansen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Hier btf jullie in Holland is het de gewoonte, dat er na een le zing vragen aan de spreker gesteld kunnen worden. Ik wil dat natuurlijk ook wel doen, maar dan moet er wel iemand een ambulancewagen gaan be stellen*'. Het was de Antwerpse schrijver Hu- bert Lampo, die dit donderdagavond zei aan het eind van zijn lezing, die hij heeft gehouden in de Goese biblio theek. Het was geen grapje van hem, hij meende het en het was te begrij pen. Hubert Lampo zou evenmin als de organisatoren van deze bijeenkomst verwacht hebben, dat hij in Goes en omstreken zo in de belangstelling staat De bibliotheekzaal, waar de lezing werd gehouden, was veel te klein om alle belangstellenden een behoorlijke zitplaats te kunnen bieden. Niemand maakte daar echter een probleem van. Wie graag een schrijver over zijn eigen werk wil horen vertellen, heeft daar desnoods een hele avond op de grond zitten in die overvolle warme ruimte voor over. Een lezing was het eigenlijk niet. Hubert Lampo gaat er van uit, dat een schrijver het zich tegenover zijn lezers, die op een gegeven moment zijn toehoorders zijn, niet kan permit teren om van een papiertje wat per soonlijkheid] es op te lepelen. Hij vertelde weinig over zichzelf, destemeer over de boeken, die hij heeft geschreven. Hij vertelde ook hoe hij aan de mooie namen komt, die hij in zijn boekwerken gebruikt en waar hij al vaak om geprezen is. ,,Uit het telefoonboek. Ik geef het u op een briefje. Maar behalve dat met dat Bel gische telefoonboek, maak ik me ver der niet schuldig aan plagiaat". Het bleef bij de lezing". Er wer den geen vragen gesteld. De toehoor ders van Hubert Lampo waren tevre den met hetgeen hij hen had verteld. Zeker tevreden waren zij, die met een boek van deze schrijver, compleet met handtekening, naar huis gingen. BREDA De kapittel-vicaris, be noemd bisschop van Breda, heeft drs. W. C. M. van der Riet benoemd tot waarnemend pastoor van de parochie Onze Lieve Vrouw, Koningin va,n de Heilige Rozenkrans en Sint Jacob te Vlissiinigen. Hij was president van het Groot Se minarie te Hoeven- Op 6 juni 1966 werd hij benoemd tot kanunnik van het Kathedraial Kapittel en werd op 13 februari 1967 belast met de algemene begeleiding der Bredase theologiestu denten te Tilburg. De frisheid van de stromende bergbeek... de koelte van rustgevend lover... geurige extracten van bloesems en vruchten - heel dit weldadige samenspel van verkwikking vindt U in de crème Hydriane van. Dr. N. G. Payot. Hydrsane is een bijzonder stimulerende, vloeibare crème met vocht- inbrengende werking. Ze vormt een onvergelijkelijk goede basis voor Uw make-up. Tot diep onder de huid houdt zij het natuurlijk vochtgehalte op peil - en dat is de grondslag voor een huid die van jeugd getuigt. Met Hydriane blijft Uw maquillage de gehele dag fris en onberispelijk. Frisheid - Schoonheid - Jeugd de la facultê de Lausanne Dr. N. G. Payot-Holland N.V., Keizersgracht 12-14, Amiterdam-C. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vuist van de stuurman T.O. uit Terneuzen was hard uitgeschoten, toen hü meende, dat zijn vrouw werd las tig gevallen. Die slag was terecht gekomen op het gezicht van L., die verklaarde nog steeds een „stijf" gezicht te hebben. Voor die „mishandeling" werd O. door de politierechter, mr. P. van Em- pel, veroordeeld tot een boete van 40 gulden, nadat de officier, mr. Th. Lebret, hetzelfde had geëist. 0'3 verweer, dat hij L. alleen maar bij de arm had gepakt en daarna „bij de kaneel" vond geen genade. >e militair F. ter De dienstplichtige 20) uit Nijmegen in Renesse in de 1 M. (20) uit Nijmegen had in een camping kampwinkel mee hel pen inbreken om, ten behoeve van enkele dorstige meisjes, twee kratten bier te stelen. De inbraak was door in totaal drie jongelui gepleegd, waarbij Ter M. ove rigens slechts een assistentenrol had gespeeld. De officier eiste een boete van 100 gulden. Mr..Van Empel maak te er 60 gulden van. Mevrouw C. v. d. B.-C. uit Terneu zen werd tot een boete van 25 gulden veroordeeld, nadat de officier 50 gulden had geëist. Zij had in een warenhuis in Terneuzen zakjes griesmeelpudding meegenomen zonder ervoor te betalen. Buiten de winkeldeur werd zii door de winkelier tegengehouden. De landbouwer J. S. uit Nieuwdorp was met een houweel in een asfalüaag, gelegd door het waterschap, gaan hak ken, omdat hij meende diat de oprit, waarop het asfalt was gelegd, tot zijn bedrijf hoorde en het waterschap daar niets te maken had. Ondanks pogingen van de politierech ter uit te leggen dat het wegdek hem niet toebehoorde liet de bejaarde land bouwer zich niet van zijn stuk brengen „Het waterschap mag er zo maar niet mee doen wat zij wil". Zijn zoon, als getuige a décharge licht te nog toe, dat de oprit door de familie was aangelegd. De eis van de officier was niet gering 500 gulden boete waarvan 400 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Van Empel besloot over acht dagen schriftelijk vonnis te wijzen. De landbouwer verzekerde dat hij, hoe dan ook, in hoger beroep zou gaan. „Het komt de laatste tijd steeds meer voor, dat Belgen die daar quasi gaan hengelen, mosselen van de per celen stelen", aldus de getuige L. D een ambtenaar van de visserïjpolitie uit Yerseke in de zaak tegen de Belgen F., H„ en G., die bij verstek terecht stonden. Nadat Lij van. de diefstal op de hoog te was gesteld, was Lij er met een. mo torboot naar toegegaan en had bij de Belgen in de sloep in een plastic zak de mosselen aangetroffen De officier eiste tegen elk 150 gulden boete, mr. Van Empel bepaalde het votnnis op 100 gulden. Op zaterdagavond 23 december a.s. van 20.20 uur tot 22.30 uur zend de AVRO-tv op Nederland 1 integraal de Toon Hermans-show „Tien Toon" uit. De opname van deze show werd reeds in het begin van dit jaar gemaakt in het circustheater te Scheveninigen ondier regie yan Jef de Groot. (Van onze correspondent) Gisterenmorgen vond eesn aanrijding plaats op de splitilnig Rijksweg 58-Sloe- weg, waarbij een auto in de sloot te recht kwam. Op de Rijksweg reed K. van de G. uit Arnemuiden. Over de Boszuidweg uit de tegenovergestelde richting kwam een personenauto be stuurd door J- A. van de W. uit Mid delburg met matige snelheid Van de G. tegemoet. Omdat het wegdek nog al glad was, slipte de auto na de aan rijding en kwam in die sloot terecht. De auto werd totaal vernield, VLISSINGEN De Sfat kooit van middag om kwart over twee met zijn stoomschip uit Spanje in de Koop manshaven aan. Het gevolg van de Sint is niet mis- Zo brengt hij een complete drumband yan zwartepieten mee. Na begroeting dioor een commissie van ontvangst begeeft de stoet zich naar het stadhuis. In de stoet zijn o.m. opgenomen herauten, een paar- detram voor zwartepieten, de har monie „Ons Genoegen", „Vrolijke Tippelaars", de drumband van Oran je Nassau, veertig man van Oranje Nassau en de drumband van V.T.V. Bij het stadhuis aangekomen, vindt een begroeting plaats door het ge meentebestuur. De Sint zal zich verplaatsen fa een open landauer. Hater op de middag zal hij met veertien zwartepieten de ziekenhuizen bezoeken. (Van onze correspondent) Gistermorgen kreeg de politie aan gifte van een kostjuffnouw, dat haar kostganger 50 gulden uit haar porte monnee had gestolen. Tegen de kost ganger, de 24-jarige A. K. uit Stads kanaal, is proces verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De verklaring van minister Schut van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, dat de chemische industrie Dow Chemical in Terneuzen, in westelijke richting mag gaan uitbreiden, betekent een aanmoediging om de plannen in Terneuzen verder te gaan uitwerken. Aldus een verklaring van het hoofdkantoor van Dow-Europa in Zürich. Men verklaarde echter, nog geen bepaalde plannen te hebben met dit gebied. Dow beschikt op het ogenblik in Ter neuzen over een gebied van 320 ha. Om te kunnen uitbreiden in westelijke rich ting heeft men landbouwgrond in Bier vliet nodig en een verbindend stuk wa ter van zo'n 225 ha, dat zal moeten worden ingedijkt. Meer dan een jaar geleden heeft men over dit zogenaamde „Mosselbank-project" een principebe sluit gevraagd aan de Nederlandse re gering. De gunstige reactie van de regering houdt niet in, aldus de woordvoerder van het Europese hoofdkantoor van Dow, dat reeds overeenstemming is be reikt oyer de prijs. De onderhandelin gen hierover moeten nog worden ge opend en vormen een onderdeel van de studie, die Dow-technici over dit gebied aan het maken zijn. Wel is er de verklaring van de heer 2. Merszei, algemeen-directeur van Dow-Europa, dat men voor dit gebied geen hogere prijs wil betalen dan voor de overige grond. Vorig jaar kocht de Dow in Ter neuzen 234 ha grond aan voor vijftien miljoen gulden. Zonder een gunstige uitspraak van de Nederlandse regering kon men het Mos- selbankproject niet in de planning op nemen, aldus de verklaring uit Zürich. Nu intussen uitbreidingen hebben plaatsgevonden in andere Europese Dow-bedrijven, is het noodzakelijk, de vroegere plannen met dit gebied op nieuw te bekijken. Of het vroegere plan van havenaanleg nog in een nieuwe planning zal passen, staat bijvoorbeeld nog allerminst vast. De heer R. Bollen, directeur Neder land van de Dow, legde er de nadruk op, dat het Mosselbankproject gezien moet worden in het licht van bedrijfs- uitbreiding op lange termijn. In deze „long-turn-policy" is het. uiteraard wel noodzakelijk met enige zekerheid stu dieplannen te kunnen ontwerpen, maar voor de lopende ontwikkeling heeft men nog ruimte voldoende op de reeds aan gekochte terreinen. Over het algemeen zïjn de reacties op de nieuwe uitbreidingsmogelijkheid die Dow geboden wordt gunstig. Burge meester A. P. Kostense van Biervliet (in wiens gemeente het recreatiegebied de Braakman ligt) zegt ervan: „In de eerste plaats is de beslissing van de re gering niet zo'n geweldige verrassing. Het is natuurlijk heel erg jammer dat er een prachtig buitendijks natuurge bied door de inpoldering verloren gaat, maar anderzijds is de uitbreiding van werkgelegenheid van het allergrootste belang. Bieryliet ligt in deze planning bijzon- deer gunstig. Het betekent voor ons ook al een injectie tot snellere groei. Voor het (binnendijkse) recreatiegebied de Braakman, geloof ik dat er met groen- gordels veel te redden valt. In de Briel- se Maas heb ik wel gezien vrat daar de mogelijkheden van zijn. Ik heb boven dien vertrouwen in de mensen van de volksgezondheid, die van het begin af aan een industriële ontwikkeling met de nodige maatregelen begeleiden". Op het ogenblik is men in de Nieuw- Neuzenpolder, die aan het in te dijken water grenst, bezig met een project yan dijkverhoging, dat met de nodige aan- passinjgswerken zo'n zeseneenkwart miljoen gulden gaat kosten. Ook bij in poldering zal een groot deel yan de dijk toch als directe waterkering dienst blijven doen, zeker als het havenplan van Dow doorgaat. Een deel van de dijk zal dan echter nog slechts als binnen dijk dienst behoeven te doen. Intussen wacht de Dow nog op een andere beslissing van de regering. Men heeft nog geen antwoord ontvangen op de concessie-aanvrage bij Schoonlo in Drente, waar men zout wil gaan win nen voor de chloride-produktie. Op de produktie in Terneuzen zal dit waar schijnlijk geen invloed hebben. Wim Sonneveld is deze week in Bre da. Twee dagen van te voren kon men plaatsen bespreken. Z0 stond ik afge lopen dinsdag om 9 uuir in die rij met een behoorlijk aantal mensen voor mij, maar weldra met een veel grotere rij achter mij. Om 10 uur begon de ver koop. Tot mijn verbazing kochten en kele mensen 30 tot 40 kaartjes tege lijk. De 2 allerlaatste kaartjes m twee uithoeken van de schouwburg kreeg ik uiteindelijk te pakken. De lange nj achter mij droop met een opgewekt gezicht af. Nu dacht ik bij mijzelf, als een volgende keer Toon Hermans komt, ga ik om 7 uur voor de schouw burg staan. Als om 10 uur het loket opengaat neem ik aan, dat ik als eerste aan de beurt ben. Wat zou ik dan zeg gen0 Och, geeft u mij maar 600 kaar tjes". Zo'n kaartverkoop wil ik ge woon beleven. Misschien ontstaat cr een rel, maar die plaatsbewijzen kun nen mij niet geweigerd worden. Of zou tegen die tijd de directie van de schouw burg, die voor mondelinge klachten niet bereikbaar was, op het idee ko- men om een grens te stellen aan de plaatsbespreking voor drukbezochte voorstellingen. BREDA A.W. HUIIiM AND-SMITS Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren de percentages van die Ned- Hervormden 54.9 pet. fa 1859. 44.2 pet. fa 1909 en 28.3 pet. in 1960. Voor de gereformeerden voor het eerst in 1889 opgenomen 4 pet., 8.4 pet. fa 1909 en 7.9 pet. in 1960. Van de Rooms-kaitholieken 37.1 pet. fa 1859, 35 pet. fa 1909 en 40.4 pet. in 1960. Voor die niet-kerkelijken voor het eerst fa 1879 genoteerd 0.3 pet., 5 pet, fa 1909 en 18.4 pet. in 1960. En in feite ziin de cijfers van deae laatste wel beduidend hoger, omdat bij de volkstelling velen zich volgens hun doopsel opgeven en niet. naar hun per soonlijk leven. De kleinste godsdien stige richtingen worden hier niet ver meld- Hierbij zijn de Ned. Hervorm den de grote verliezers ten gunste van de ntet-kerkelijken. De toename van de Rooms-katholiefken komt voort uit htm hoger kindertal. Het blijft een gewichtig godsdienstig vraagstuk, hoe de volgende ontwikkeling zal wonden en hoe de verhouding fa het jaar 2000 zal zijl'. P. DOENS jr. OOSTBURG Tegeuioiver die argumenten van die heer C.J.F.S., die in het ingezonden ar tikeltje „Wereldrecord H", beweerde dait mijn kritiek betreffende de record- poging van Eve Clint gebaseerd zou zijn'op het feit dat „ik het niet zou kun nen verdragen om zo glansrijk versla gen te worden", wil ik allereerst de meer deskundige en vooral onpartijdi ge opinies stellen van enkele vooraan staande persmedia. In het Algemeen Dagblad van dins dag 7 november j.l. wordt het record van Frans Kies sens (,,Eve Clint") be titeld als een wankel en zinloos re cord". Dagblad De Stem schreef in haar uitgave van zaterdag 11 novem ber jl. op pagina 25 in de rubriek ,,20 Wij een commentaar onder het mot to: „Van ons hoeft het niet". Hierin vraiaigt de redactie van deze kra: t zich af of er nog gesproken kan worden van een bewonderenswaardige presta tie. Zij kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat er pure commerciële belangen van derden in het spel zijn zodat daarmee iedere vorm van sport verdwenen is. Na de vraag of het me disch wel verantwoord is om zo'n groot aantal uren achtereen wakker te blij ven en het vermoeden te hebben uit gesproken dat er dan pep-middelen gebruikt moeten worden, besluit deze redactie met de woorden: „Daarom zou het beter zijn, dat disc-jockey's zich in de toekomst beperken tot het aan elkaar praten van grammofoon plaatjes gedurende een normale tijd. Zij moeten voor ogen houden dat hun populariteit slechts kan stijgen als hun werk kwalitatief van gehalte is. Pas als de teksten, die tussen de platen gesproken worden, geestig en origi neel zijn, zal men graag naar hen luis teren. En dan liever één keier in de week een paar uurtjes, dan vier dagen onafgebroken achter elkaar". Aldus de redactie van Dagblad de Stem. In verband ook met de Eve Clint- poging heb ik een brief ontvangen van de heer H.C.L. Nelissen, chef binnen land van 't Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P., waairin hij namens dit bureau schrijft: „De recordpogin gen „Disc-jockey" zijn doior ons puur gemeld als signalering van een rage. Als registratie van een symptoom dus. Ik geloof dat iedereen in Neder land wel beseft, dat zonder deugdelij ke organisatie en controle aan al die records nauwelijks enige waarde te hechten is. Het feit dat ons bureau van enig dier pogingen melding maak te, verleent daaraan geen enkel offi cieel accent noch enige erkenning. On dertekend H.C.L. Nelissen". Persoon lijk heb ik geconstateerd, en dat is reeds eerder in Dagblad de Stem tot uiting gekomen, dat Eve Clint in een periode van 20 a 30 minuten totaal niets heeft gezegd, omdat het kwartet Joop Hendriks speelde. Hierbij in acht genomen dat ik mijzelf voor mijn re cordpoging vla de pers de verplich ting heb opgelegd om tenminste iede re 3 minuten aan het woord te zijn en dat ik hieraan in ruime mate heb kunnen voldoen kunt u begrijpen dat ik het niet eens kan zijn met de wijze waarop Clint zijn titel in de wacht heeft gesleept. Iedereen die dit leest moet het mij eens kunnen zijn dat de eerlijkste en meest onpartijdige jury alleen maar het publiek kan zijn. Toen ik 25 uur draaide kon iedereen zich op elk moment van de dag of nacht overtuigen dat ik mijn werk als disc- jockey deed zoals het moest terwijl bij Clint de deuren voor het publiek gesloten bleven van 's nachts 2.00 uur tot 's avonds 20.00 uur. Alleen de pers die eventueel belangstelling zou kun nen tonen mocht, na eerst te moeten aanbellen, binnen komen om zich te overtuigen van zijn arbeid. Al met al een duistere zaak die het record van Eve Clint naar mijn mening op losse schroeven zet. Ik ben van mening in dit artikel te mogen verklaren dat de kritiek die ik als oud-recordhouder, op de poging van Clint heb durven geven, volkomen terecht en verantwoord is en dat er van een door de heer S. gesuggereerde afgunst mijnerzijds to taal geen sprake kan ztfn. BREDA AD NIJKAMP De discussie over deze kwestl# ls hiermee afgesloten (Redactie).

de Stem | 1967 | | pagina 5