s p E T] L G C E D KOSTER Van alles te koop maar niet voor de allerkleinsten onder de kinderen Goede voorlichting is heel hard nodig HET SPEL IS ZO OUD ALS DE MENSHEID Veel volwassenen kunnen zich niet verplaatsen in wereld van het kind TREINTJES VERDER IN ONTWIKKELING DAN DE N.S. inkomen) 5 ziek zijn, loekje van ir doen we int we wil- stopstaan. ;n bepaald aid. Dat u dat! Want t jaar. En dan volgt dagen met noodzake- 34250)78133 iscadeaux Opvallend Hobbywinkel Tussenweg 200 miljoen Technisch Poppen ONTWIKKELEN AANDACHT NUTTIG WERK worden geplaatst «en heeft heit hoofd van het ;orging van de tafels en ;e huishoudelijke werk- ;n van de verpleegsters- 578,45—637,99 per •ek voor kost, inwoning, tiedagen wordt een ver geven. 5--daagse werk- kan na een jaar een nd met een pensioen- egeling voor overheids- ehfcingen te richten aan DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 NOVEMBER 196717 enz. n 104 tel. 41268 TRIPLEX - BOUW- Van zaterdag 18 november tot en met zondag 3 december wordt in het nieuw® RAI-gebouw te Amsterdam de Internationale Speelgoedstad RAI gehouden. Zowel jong als oud zal daar veel aantrekkelijks vinden. In de entreehal worden enkele showstukken geplaatst, o.a. levensgrote speelgoeddieren. In de glazen zaal wordt een inzending van de stad Neurenberg ondergebracht, waarin op spectaculaire wijze de historie van het speelgoed uit deze stad wordt weerge geven. Zelf spelen kunnen de bezoekers met de professionele auto-racebanen en de voetbalspellen die staan opgesteld. Aanwezig zijn ook auto- en modelspoorbanen die uniek zyn in de wereld. Voor de knutselaars is er een speciale knutselhoek. Verder worden er dagelijks rolschaatsdemonstraties en driewielerwedstrijden voor kleuters gehouden, terwijl de jeugd kan „prystrekken", met kans op een leuke verrassing. In een speciale filmzaal tenslotte, die gratis toegankelijk is, worden attractieve films over speelgoed en modelbouw vertoond. Speelgoedstad RAI is bestemd voor het publiek, dat zich uitgebreid kan oriën teren over wat er aan speelgoed, bouwpakketten, gezinsspellen etc. etc. ver krijgbaar is. Er kan niet direct gekocht worden. De jeugd wordt een „verlang lijstje" uitgereikt. Zij kan daarop aantekenen wat zij met Sinterklaas wil heb ben. Uiterst handig voor de ouders. Sinterklaas zelf zal op de openingsdag aanwezig zijn. Direct na zyn aankomst brengt hij een bezoek aan de RAI. De eigen burgemeester van de Speelgoedstad zal hem ontvangen. Tot nu toe schreven rond 60 deelnemers in voor Speelgoedstad RAI. Er is o.a. een inzending uit Rusland en Oost-Duitsland. De tentoonstelling omvat in totaal ca. 6500 vierkante meter. Tot de exposanten behoort ook het K. en O. Voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders, dat met een informatiestand aanwezig zal zijn. Speelgoedstad RAI is dagelijks geopend van 12 tot 22 uur, zondags van 12 tot 18 uur. Kinderen tot 16 jaar hebben zonder geleide geen toegang. Het ziet er naar uit, dat de minia tuur Twiggy, die Op de markt wordt gebracht, de barbie-popjes gaat ver dringen. Van dieze laatste speelgoed- dingen heeft men dit jaar al 100 pro cent minder gekocht dian vorig jaar. Grote afname verwacht men ook van de sprekende telefoon, die 24 verschil lende verhaaltjes kan vertellen bij het draaien van een bepaald nummer. Een van onze zegslieden vertelt frap pante dingen. Als gediplomeerd vak man weet hij wat er in zijn zaken omgaat. Hij weet dan ook, dat het publiek de laatste jaren veel gerich ter is gaan kopen. Ze komen niet zo maar de winkel binnen om te kijken of er iets van hun gading is. Ze we ten duidelijk wat ze willen, door re clame en andere voorlichting. Een brede sortering is nu wel noodzake lijk. Het is opvallend hoe het speelgoed voor meisjes in de winkels verdron gen wordt door het typische jongens speelgoed. Niet zo verwonderlijk als men bedenkt, dat 't voornamelijk man nen zijn die zich met die ontwikke ling, de aankoop en de verkoop van de goederen bezighouden. Op de jaarlijkse speelgoedbeurs in Neuren berg is maar een tiende deel van de 400.000 artikelen die tentoongesteld worden, voor meisjes bestemd. Wat de eisen betreft: deze liggen In Nederland veel hoger dan in de an dere landen, al wil de Nederlander wel de hoogste kwaliteit tegen de laagste prijs. Om dit waar te makén boet het materiaal wel eens aan kwa liteit in. Rolschaats wieltjes bijvoor beeld maken in drie maanden meer omwentelingen dan een auto die 100.000 km heeft gereden. Toch mo- en ze dan niet versleten zijn. An- ers komen de kopers klagen in de winkel. Amerikaans speelgoed wordt over het algemeen niet veel inge kocht, het is te duur. Het Engelse speelgoed is niet Europees genoeg. De grootste producenten zijn Japan en Rood-China. Hun goederen liggen uitstekend in de markt en zijn ook te betalen. Een Nederlandse gul den is in Japan drie keer zo veel meer waard. Frappant zijn de verschillen tus sen de kopers van treinen en race- autootjes. Een enthousiast minia tuur-auto-racer vertelt er het vol gende over: „De tr sjrtj esbezitters zijn vaak eenzelvige figm n. Zij trek ken zich terug op zok^r met hun speelgoed en bouwen en timmeren tot zij het spoior van hun dromen heb ben. Is het bouwwerk voltooid dan wordt het weer afgebroken om alles een volgende keer nog mooier, nog volmaakter te maken. De auto-ra cers verzamelen zich in groepen, Hen boeit het wedstrijdelement," „Je hebt echte treinmaniakken", al dus onze zegsman. Het neemt soms ziekelijke vormen aan. Iedere week komt er een man bij hem in de zaak kijken naar de duurste trei nen. „Ik weet dat hij geen geld heeft om ze te kopen- Als er ook maar iets fout is, er is een wieltje dat scheef staat, of zo, dan komt hij mij dat ver tellen en dan moet ik de zaak weer goed zetten. Er zijn er ook die min of meer hun hele loonzakje op de toonbank omkeren. Zij zijn in staat om alles voor hun treinen weg te geven". oouwpakket IUREAUS Poppen in alle soorten en maten voor de kleine en de grote meisjes. Met houten speelgoed kunnen ze wat doen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Er is geen goed speelgoed voor kleine kinderen". Deze uitspraak komt uit de mond van één speelgoedhandelaar, maar ze blijkt tevens de mening te ver tegenwoordigen van 'n groot aan tal van zijn collega's. Zij zeggen ,Het is allemaal te geperfectio neerd. Neem nou die miniatuur- race-auto's, de grens is zoek. De elektrische treinen zijn in hun ontwikkeling verder dan de N.S. „Natuurlijk zijn er pluche beesten, houten en plastic artikelen, maar de collectie is lang zo omvangrijk niet als die voor de oudere jeugd en de hobbyisten." Bestaat er dan bij hen een grotere behoefte aan spelen „Ja, duidelijk", volgens deze speel goedhandelaren. De speelgoedwinkel begint lanza- merhand het karakter van éen hob bywinkel te krijgen. Wat vroeger de postzegels voor veel mensen waren, is nu het treintje, het race-autootje, het modelvliegtuigje. De speelgoedindustrie onderkent duidelijke groepen. Voor hele klein tjes is er maar weinig waar ze echt wat aan hebben. Eenvoudige blok kendozen zijn nauwelijks meer te krij gen. Wei voor een flinke prijs en dan noig niet eens in iedere speelgoedzaak. Het is duidelijk dat er een tussenweg moet worden gezocht tussen dit pe dagogisch verantwoorde speelgoed, dat vrij simpel van uitvoering is en duur, en de soms krankzinnige ex cessen die aan de andiere kant de weegschaal weer doen doorslaan. De prijs van het verantwoorde speelgoed ligt 230 hoog omdat de produktie er van gering is en er zijn dikwijls dure namen aan verbonden. Er zullen in deze sector dan ook nooit rages ont staan. Het niet geringe bedrag van 200 miljoen gulden wordt in Nederland per jaar aan speelgoed uitgegeven. Eenderde van deze som wordt omge zet in de weken voor St.-Nicolaas. Speelgoed voor de zoon steeds meer voor de vader. Er is niemand, die niet weet dat in dit liedje gedachten uit een ver leden spelen. Uit de tijd, dat men geloofde de natuur gunstig te kunnen stemmen door maar lang genoeg vol te houden. Een mooie, ronde bal, eindeloos op en neer geworpen, hoog boven het hofd. Geen betere manier om de zon te verbeelden. Wat het speelgoed betreft: nieuw is meestal alleen de techniek, het oor spronkelijke ontwerp, dat technisch vernieuwd werd, is wee,r oud. Rij tuigen en treinen werden in minia tuur vervaardigd zodra ze uitgevon den waren Elektrische miniatuurtreintjes ver drongen later weer de stoom/trein tjes. Film- en dia-projectie Is geen kin derspel meer. Toch ligt het schim menspel hieraan ten grondslag. Van, schimmenspel naar kijkdoos perspec- tiefkast en wondertromm el, waarin bewegende beelden opgewekt wer den door snel ronddraaiende series afbeeldingen. De toverlantaarn was eigenlijk ook nog echt kinderspeel goed, maar vader en moeder kwa men hier toch al aan te pas. Het eenvoudige vliegeren, dat de Chine se kindertjes al duizenden jaren ge leden beoefenden is uiteindelijk uit gegroeid et een vliegtuigje, dait ra diografisch bestuurd kan worden, een half uur lang als het moet. Speelgoed is zo oud als de mens heid. Met de mens ontstond het speel goed. Hebben in de rijke landen bijt ring en rammelaar de plaats inge nomen van het houtje en de kiezel steen, gespeeld is er altijd en zal er altijd worden. In de ontwikkeling van het speelgoed zijn duidelijke perioden te onderscheiden en opvallend is dat er bij die ontwikkeling lang niet al tijd aan kindc n Is gedacht. De lie ve aangeklede popjes bijvoorbeeld waar onze kinderen nu mee spelen kwamen in de 14de eeuw alleen in handen van de echte dames. In 1391 liet de koningin van Enge land uit Franikrijk poppen overko men, die toonden hoc de dames in dat land gekleed gingen. De poppen wa ren een geliefkoosd geschenk: van hof tot hof. Gestoken in die kleding van volwassenen lieten zij de laatste mode zien. Zelfs het intiemste kle dingstuk ontbrak niet. Aan de kinde ren dacht men pas als de dames er lange tijd van genoten hadden- Poppenhuizen werden destijds wel gemaakt maar louter en alleen om als pronkstuk te fungeren in salons van de rijke families. Kinderen moch ten er niet aankomen. Het is zelfs vast komen te staan, dat veel kin derspeelgoed en ook kinderspelletjes zijn ontleend aan oude riten. „Waar is die bal? die mooie bal., van goud" „Speelgoed is verschrikkelijk be langrijk voor het kind, omdat het zichzelf en de wereld vanuit dat speelgoed moet ontdekken en ver kennen. Het is dus begrijpelijk dat goed materiaal een eerste vereiste is, en dat het tijdstip, waarop het kind het speelgoed krijgt even be langrijk is." Dit zijn maar enJkele zinnen uit een pleidooi, dat prof. W. J. Blader groen, kinderpsychologe, eens heeft gehouden voor het goede speelgoed. Het kind heeft speelgoed nodig waar het echt mee speelt, materiaal dat de ontwikkeling stimuleert. Niet de duurste, maar de „liefste" pop heeft een meisje nodig, een stuk speelgoed, waar ze iets mee kan doen, waar ze zich aan hecht De mogelijkheid tot bewegend experi menteren moet steeds gegeven wor den. Niets is heerlijker voor een kind dan houten speelgoed in aller lei kleuren en vormen dat afwas- baar, kleurecht en splintervrij is, wat uitneembaar is en wat weer in elkaar gezet kan worden. Het moet ook niet bederven als het eens in het water svait. Via oog, hand en mond moet het kind met dit mate- niaiai de wereld gaan verkennen. Spelen ls zich ontwikkelen, het is zich verstaan met die werkelijkheid in persoonlijk scheppend bezigzijji, waarvan de volwassenen soms niets begrijpen, aldus prof. Bladergroen. Veel volwassenen kunnen zich niet verplaatsen in de wereld van het kind. Er wordt een prachtige pop ge kocht, maar het kind kijkt er nau welijks naar om. Een oude beer blijft het meest geliefkoosde stuk speel goed. Een gevaar is dat sommige ouders een verkeerde uitleg geven aan het gedrag van hun kind. Het wordt al te dikwijls „ondankbaar" genoemd. Maar een kind maakt in zijn ontwikkeling speciale gevoelige perioden door en heeft dan behoef te aan een bepaald gedragschema. Het juiste materiaal moet dan aan wezig zijn. Hoe komen we daar ach ter? Walmeer kopen we dat? Aandacht voor een kind is een eerste vereiste. Een kind wordt dik wijls, als het ergens om vraagt, af gescheept met de opmerking: Later, of met je verjaardag. Tegen die tijd heeft het kind al dikwijls haar be langstelling voor het eens zo vurig begeerde voorwerp verloren. Het kind hoeven we per se niet alles te geven waar het om zeurt, maar wel moeten we ons afvragen waar om het kind zeurt. Goed speelgoed op het juiste moment, daar gaat het oim. En het hoeft niet altijd duur te zijn. Inzinkingen van de ac tiviteit moeten bij de ouders een rood lampje doen gaan branden. Het kind gaat een nieuw stadium in zijn ontwikkeling tegemoet. Het heeft an der materiaal nodig. Goede voorlichting is noodzake lijk. En dat wordt, in steedis bevre digender mate, gegeven. Het K. en O. Voorlichtingscentrum voor ouders - en opvoerders, doet veel en nuttig werk. Er bestaat een Nederlandse werkgroep voor spel en speelgoed van die Stichting Kinderverzorging en Oudervoorlichting. Instituten en wetenschapsmensen (o.a. de afde ling kinderpsychologie van het in stituut „Heymans" der rijksuniver siteit in Groningen) laten geregeld of meer incidenteel van zich horen in publikaties en voordrachten. Kortgeleden werd de Stichting Goed Speelgoed opgericht. Speel goedindustrie- en wetenschapsmen sen willen een instituut oprichten, waarin beide groepen zowel basis ideeën als praktijkervaringen kun nen uitwisselen. En dat al les opdat het kind door functioneel gebruik van goed materiaal zijn handvaardigheid en zintuigen leert ontwikkelen- Internationale Speelgoedstad R.A.I. presenteert o.a. deze nieuwe houten bouwblokken Het is creatie! en veilig speelgoed.

de Stem | 1967 | | pagina 23