0 eenendertig verdachten voor militair tribunaal Radicalen en Jinks' bezitten te weinig politieke kracht RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT AWS Mikis Theodorakis „zeer ernstig ziek": proces uitgesteld REGEN VAN LEONIDEN VANNACHT TE ZIEN? Raadslid zegt burgemeester de huur op Hogere aftrek ziektekosten ?E PREI WITLOF M?IJNEN r pit IE UIEN Viervoudige klacht tegen ds. Taverne Oplichter van pastoor Miedema gepakt Zakkenrollers actief tegen de feestdagen Grafschennertjes van 6 tot 11 jaar Produktschap vraagt maatregelen tegen mond- en klauwzeer Politie pakt zeven marihuana-rokers EEG moet Britten voor 1968 antwoord geven DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 9 ram ag:s ram zaterdag zak met voor >00 gram PROF. H. DAALDER OP CONGRES WEL VAART EN DEMOCRATIE": Gevechten op Cyprus Studeerkamer Verkiesingen Vragen in Kamer over de Jozina UITSTEL LEIDERS Einde Belgische gas- en elektriciteitsstaking GETUIGE TEN LASTE VAN DRANKENEN BROMFIETSEN: GEBOEID Omroepverenigingen Siebe van der Zee persona non grata Petitie uit Dordrecht Jeugd wil kiezen tussen dienst of ontwikkelingshulp BP gaat in Aden olie raffineren voor Egypte Vanden Boeynants: f :e. iteit 5 kg lal koud- ogramma g roestvrij bovenblad G45- capaciteit 5 kg 13 wasprogramma's-4-delig zeepbakje f1099.- IS 020) 51111 nr V" i 9 9 3 "MASSAPROCES IN ATHENE (Van onze correspondent) TILBURG Gezien de feitelijke verbrokkeldheid van de radicalen en de concrete politieke kracht van het centrum en rechts, zal het weinig waarschijnlijk xyn dat links of een nieuw links, dat zich ook wel nieuw progressief of christen- radicaal noemt, voldoende politieke kracht zal kunnen ontwikkelen om enigerlei hervorming door te voeren zonder gelijktijdige steun van het centrum of rechts. Een aantal van de 31 verdachten, 16 mannen en 15 vrouwen, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan subversieve activiteiten met het doel de Griekse regering omver te werpen. Rechts op de voorgrond mevrouw Sylvia Akrita, weduwe van de voor malige Griekse minister van onder wijs. .1 HOOGEVEEN (ANP) De heer H. Keesen te Blaricum heeft hij de officier van justitie te Assen een viervoudige aanklacht ingediend tegen ds. G. Ta verne te Hoogeveen. Deze aanklacht impliceert het bele digen van een bevriend staatshoofd (in een kran te-in terview noemde ds. Ta verne de paus een schurk), het beledi gen van de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk, discriminatie van het katholieke volksdeel van ons land door te spreken over „vervloekte af goderij" en het plegen van huisvrede breuk in eer. kerk in Den Haag. Zoals bekend deed ds. Taverne op zaterdag 4 november een „inval" in de hervormde Grote of Sint-Jacobskerk te Den Haag, waar een mis werd opge dragen ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Sint-Aloysiuscollege. De heer Keesen, die 74 jaar is en rooms-katholiek, verklaarde diep bele digd te zijn door het optreden van ds. Taverne. Mocht de officier van justitie de aanklacht seponeren, dan zoek ik 't hogerop bij de minister van justitie en bij de wereldraad van kerken, zo ver klaarde hij. (Van onze verslaggever) TEGELEN/SCHAESBERG Vandaag wordt aan de officier van justitie te Maastricht voorgeleid de 37-jarige ac countant V. T. uit Vlaardingen die deze week in Tegelen is gearresteerd. De wian werd reeds geruime tijd gezocht in verband met flessentrekkerij en ver mogensdelicten Onder de naam Verschu ren slaagde hij er enkele weken gele den in als „advocaat" profijt te trekken dit de kwestie tussen pastoor Miedema int Sehaesberg en de bisschop van Roer mond. Een tip brachf de Tegelse politie maandagavond op zijn spoor dat leidde Raar hotel „Het Wapen van Tegelen", waar V. T. onder een fictieve naam lo geerde. Als beroep had hij opgegeven: economisch doctorandus. Uit het verhoor bleek dat V. T. zich op verscheidene plaatsen in Nederland aan flessentrekkerij heeft schuldig ge maakt. Bij zijn activiteiten ging zijn S?fveUrJUit naar dure lotels en sees. mïïa. dle hi;i met aller>ei verzinsels m de i™ trachtte te leiden. Ayios t A„ 7" Kophtaou en Theodoros ten zuiden van de Cyprische hoofdstad Nicosia zijn gis- Gri"kvrvVneChttn "«broken tusïen ener7H^yPm?e.SOldaten en zUds en Turkse Cyprioten ander Aldus prof. H. Daalder, hoogleraar in de politieke wetenschap aan de Rijks universiteit van Leiden, gistermiddag op het congres „Welvaart en Democra tie", over de vernieuwingsdrang die zich momenteel in het Nederlandse po litieke bestel aftekent. De Leidse politicoloog stelde dat veel van het hervormingsstreven „links ge dacht" is. Men wil de mogelijkheden scheppen voor een linkse concentratie, die de huidige feitelijke zwakte van links in de politiek teniet zou doen. Het streven naar veranderingen vindt nau welijks een rechtse pendant en het oude centrum zou hoogstens hervormin gen willen, die haar postie zouden ver sterken. „Veel van de tot heden gevoerde dis cussies over het Nederlandse staatsbe stel ruiken nog naar de studeerkamer. Zij lijden aan overmaat van normatief denken, dat onvoldoende rekening houdt met concrete politieke machts verhoudingen en wezenlijke sociale ver anderingen", zo zei prof. Daalder. Volgens hem zal het hoofddoel van alle hervormingsstreven moeten zijn het vinden van nieuwe vormen van le gitimering van politiek leiderschap en versterking van het gevoel van politie- ken invloed en betrokkenheid bij hen, die zich de moeite van politieke deel name willen getroosten. Dit zou dan o.m. kunnen geschieden door het uitbreiden van verkiezingen voor politieke posten, zoals burgemees ter, commissaris van de koningin en wellicht de minister-president. Voorts moeten de processen van kan didaatstelling zichtbaarder worden. B.v. door het invoeren van publieke voor verkiezingen en het binden van verte genwoordigers aan kleinere geografi sche districten. In de derde plaats moet meer directe verantwoordingsplicht van dragers van overheidsgezag kunnen worden afgedwongen. Er moeten directere controlemogelijk heden door vertegenwoordigende in stanties worden geschapen. Groter ge bruik van het enquêterecht en het hou den van hearings, versterking van de staf van het parlement en verbetering van de werkomstandigheden van het individuele kamerlid, kunnen hieraan bijdragen. Tenslotte zal meer directe steun moe ten worden gegeven aan de individuele burger, die zich een weg moet zoeken in een doolhof van ambtelijke instan ties. (Van onze correspondenten) DEN HAAG/UTRECHT Met het toenemen van de drukte in de winkels en warenhuizen nemen de activiteiten van de zakkenrollers toe. De laatste drie weken meldden zich in Den Haag 26 slachtoffers bij de politie. De win kelende dames en heren werd in totaal 2.718,afhandig gemaakt. Ook in Utrecht namen de activiteiten van zakkenrollers toe. (Van ooze correspondent) MELICK EN HERKENBOSCH Aan burgemeester M. Fey van Melick en Herkenbosch is de woning- huur opgezegd. Hij moet per 1 decem ber het door hem bewoonde huis ver laten. De burgemeester woont gedurende vijf jaar als huurder in een woning van het raadslid M. Beckers uit Melick, met wie hij een geschil heeft gekregen. Dit raadslid wil zijn burgemeester niet langer in zijn woning onderdak verle nen. De burgemeester heeft de kanton rechter in Roermond verzocht om ont- ruimingsbeschetnming die voor een jaar kan worden verleend. Intussen heeft de burgemeester zich tot zijn raadscollege gewend met het verzoek om voor hem een ambtswoning te laten bouwen. Vol gens burgemeester en wethouders vormt de financiering hiervan geen probleem. DEN HAAG (ANP) - Het socialistische Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthumus heeft, in schriftelijke vragen over de veroordeling van de opvarenden van de Jozina, geïnformeerd naar de waarbor gen die de overheid kan verschaffen tegen „een zodanig optreden van Neder landse reders" dat opvarenden worden blootgesteld aan „exorbitante" straffen. Ir. Posthumus vraagt de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, en van Buitenlandse Zaken, mr, J. M. A. H. Luns, nadere medede lingen te doen over de wapenversche ping, in het bijzonder de herkomst en de bestemming van de wapens die aan boord van de Jozina werden vervoerd. Ook het liberale Tweede-Kamerlid H. Wiegel heeft over deze kwestie vra gen gesteld. Hij wenst te weten of de Nederlandse ambassade in Laos de op varenden voldoende rechtskundige bij stand heeft verschaft, en of gratie kan worden bepleit zodra het vonnis tien jaar dwangarbeid en 60.000 gulden sub sidiair twee jaar hechtenis onherroe pelijk is geworden. DORDRECHT (ANP) De Dordtse politie (lacht maandag even, dat de grafschenner, die in Duitsland, België en in het zuiden van ons 'and op treedt, nu ook op de algemene be graafplaats van Dordrecht was ge weest. Van verscheidene kindergraven na melijk waren steentjes omver gewor pen en bloemvazen beschadigd en weggegooid. Al gauw bleek echter, dat zes jongens in de leeftijd van zes tot elf jaar zich aan deze grafschennis hadden schuldig gemaakt. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Een buitengewoon militair tribunaal heeft gisteren in Athene de zaak geopend tegen 31 personen, verdacht van pogingen het Griekse militaire bewind omver te werpen. De verdachten zouden allen lid zijn geweest van een ondergrondse organisatie, het „patriot tisch front". Direct na de opening van het massaproces besloten de vijf rechters (4 officieren en 1 burger) de zitting twee uur te verdagen om de ver dediging in staat te stellen de getuigenverklaring van de Griekse com ponist Mikis Theodorakis, die de leider van het pratriottisch front zou zjjn geweest, te kunnen doornemen. Advocaat George Mangakis heeft verklaard dat „het proces niet kan worden gevoerd zonder de aanwezigheid van Theodorakis door wiens tussenkomst de mees te verdachten bij de organisatie terecht zijn gekomen". De procureur-generaal, Soloc Papa- dopoulos, maakte bij de opening: van de zitting- bekend, dat de 42-jarige com ponist (van onder meer de muziek bij „Zorba de Griek") ernstig ziek is en wordt verpleegd in het gevangenis hospitaal. Volgens een medisch rapport verkeert Theodorakis „in een toestand die aan een coma grenst". Hij kon niet voor het tribunaal verschijnen, omdat dit, volgens het rapport, zijn dood zou kunnen veroorzaken. De Griekse minister van binnenlancT- se zaken heeft het bericht over het coma tegengesproken. Volgens de mi nister lijdt de componist aan suiker ziekte en ondergaat hij een insuline- kuur. Oorspronkelijk stond de naam van: Theodorakis met die van 46 anderen op akte van beschuldiging. De regering maakte gisteren echter bekend dat te gen hem een apart proces zou worden gevoerd omdat de formaliteiten nog niet in orde waren. De procureur-gene raal kondigde namens de regering ter zitting aan dat het proces tegen Theo dorakis was „uitgesteld". De verdachten worden verder be schuldigd van het drukken en versprei den van pamfletten en vlugschriften waarin propaganda tegen het regime en voor het communisme werd gemaakt. Voorts werd er in aangedrongen op de monstraties en stakingen en het schil deren van anti-regeringsleuzen op ge bouwen in Athene. De schotschriften zouden voornamelijk zijn verspreid on der jonge militairen en leden van de burgerwacht. BRUSSEL (ANP) De algemene staking bij de gas- en elektriciteitsbe drijven in België, die vorige week maandag begon, is gisterochtend geëin digd.. De vakbonden en weersgeversvereni- gingen zijn dinsdagavond akkoord ge gaan met een voorstel van de minister van arbeid, Servais, om onderhandelin gen te beginnen. De vakbonden eisen regelingen om het groeiend aantal uit bestedingen van werken aan derden te beperken. Volgens de aanklacht hebben ver scheidene verdachten in Parijs een spe ciale opleiding gehad in saibotage-acti- viteiten. De groep zou hebben gehandeld in opdracht van de verboden Griekse communistische partij (KKE) die al meerdere malen heeft opgeroepen tot het omverwerpen van de regering. Als leiders van de groep worden be- schouwd Theodorakis, Anthony Bril- lakis, Plarty, Constantine Filenis, Ge orge Votsis en Themistocles Manousis. Bij de verdachten, die in leeftijd va riëren van 21 tot 68 jaar. zijn 13 vrou wen. Een van hen is mevrouw Sylva Akrita, echtgenote van ex-minister van onderwijs Loukis Akritas die deel uit maakte van het kabinet-Papandreoe. Ook de theaterster Kaity Arseni be vindt zich bij hen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisternacht minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus van Fi nanciën gedwongen een hogere aftrek voor buitengewone lasten van ziekte kosten toe te staan dan zjj voorgesteld hadden, zoals wij gisteren In enkele edities nog konden melden. Omgekeerd zetten de bewindslieden de kamer on der dwang meer belastingverhoging op chocolade, dranken en bromfietsen te aanvaarden dan in de miljoenennota be rekend was. Als gevolg daarvan werd in meerder heid besloten: ten eerste: ziektekosten boven 750 (of als dit minder is 5 pet.) zijn a ^rekbaar voor de belastingen, ten tweede: £e aftrek ziektekosten voor be jaarden eh invaliden wordt gebracht van 832 op 936, ten derde: de accijn zen op chocolade, frisdranken, bier en wijn gaan op 1 januari 1968 niet met 2 pet., maar met 4 pet. omhoog, ten vier de: de omzetbelasting op bromfietsen wordt per 1 januari 1968 verhoogd met 4 pet, en niet met 2 pet. De 35 miljoen gulden die de minister van Financiën door de verhoging van de aftrek buitengewone kosten minder ontvangt worden goedgemaakt door de 33 miljoen extra, die de 4 pet verhoging op de bovengenoemde artikelen op brengt. De Tweede Kamer aanvaardde dit noodgedwongen omdat zij de aftrek ziektekosten sociaal rechtvaardiger achtte dan de mindere belastingverho ging op verschillende artikelen. Bij de hervatting van het proces ver klaarde een getuige a charge, Vassilios Lambroe, dat de communist Filenis de werkelijke leider van de verzetsorga nisatie was. Deze zou opdracht hebben gehad, contact te zoeken met Theodora kis en hem als „instrument" te gebrui ken. Daarna zouden de communisten hem hebben willen „vernietigen". Theo dorakis zou echter al van plan zijn ge weest, met de communisten te breken en een eigen politieke groepering te vormen, aldus deze getuige charge- Na de opening van het proces had den de verdedigers aangevoerd dat zij niet in staat waren gesteld de getuigen verklaring, die Theodorakis tegenover de politie had afgelegd door te nemen. Deze verklaring „staat bekentenissen waarin hij zou toegeven door de com munisten als pion te zijn gebruikt", al dus de verdediging. Met uitzondering van zes aangehou denen, die indertijd voorlopig op vrije voeten waren gesteld", waren de ver dachten met militaire vrachtauto's naar het gerechtsgebouw gebracht. De man nen waren twee aan twee geboeid. Er werd nauwlettend op toe gezien, dat er zo geen foto's van hen werden gemaakt. De fotografen mochten pas aan het werk, toen in de rechtszaal de hand boeien waren losgemaakt. De zaal was vóór de opening van het proces ter dege doorzocht en bij de ingang was een strenge controle. (Van onze correspondent) HILVERSUM De omroepvereni gingen hebben de AVRO laten weten dat zij de heer Siebe K. van der Zee als persona non grata beschouwen. Dit naar aanleiding van het feit dat morgen de benoemingen en aanwijzin gen voor functies in de gezamenlijk heidsorganen van de NRU en NTS aan de orde komen. Per 1 december a.s. lopen de contracten in deze af. De heer Van der Zee heeft, als tele visiedirecteur van de AVRO, zitting in de programmacoördinatiecommissie. De AVRO zal hem hiervoor opnieuw kandidaat stellen. De AVRO ontkent dat de omroepverenigingen reeds vooraf kenbaar hebben gemaakt dat men de heer Van der Zee niet meer in deze commissie wenst terug te zien. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het produktschap voor vee en vlees meent, dat zo snel moge lijk maatregelen genomen moeten wor den tegen het binnenkomen van mond en klauwzeer in Nederland. Deze ziekte heerst niet alleen in Engeland (waaruit, zoals bekend, de import in verboden), maar er hebben zich ook enkele geval len voorgedaan in West-Dultsland, niet ver van de Nederlandse grens. In Duitsland worden besmette var kens- en rundveestapels afgeslacht en men past er ook inentingen toe rond bedrijven waar de ziekte is geconsta teerd. De Nederlandse veterinaire dienst houdt het verloop van de ziekte nauwkeurig bij, maar heeft nog geen maatregelen genomen om de Neder landse varkensstapel te beschermen, aldus het bestuur. Het produktschapsbestuur sprak als ziin mening uit, dat het gevaarlijk is nog langer risico's te nemen. Men her innerde aan de enorme verliezen die Nederland het eerste halfjaar van 1967 heeft geleden toen de export ten gevolge van de mond- en klauwzeer- epizoöde maandenlang stillag. Een nieuwe invasie van de ziekte zou een ramp betekenen: Nederland produceert op het ogenblik rond 150.000 varkens per week. Alle bestuursleden waren het er dan ook over eens, dat direct begon nen moet worden met „barrière-entin gen" langs de grens met Duitsland ten einde te voorkomen dat de ziekte naar Nederland overslaat. (ADVERTENTIE) De leonidenregen in 1833. Illustratie uit het boek van F. G. Watson „Between the Planets". (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Als je een vallende ster ziet, mag je een wens doen". Degene die zich komende nacht aan deze „volkswijsheid" zou houden, zal waarschijnlijk wensen tekort komen. Want als het weer geen roet in het astronomische eten gooit, is er even na middernacht aan de oostelijke hemel een grote sterrenregen te bewon deren. Het is dezelfde sterrenregen die in de vroege morgen van 16 november 1965 in Nederland werd waargenomen en dezelfde die 17 november van het vorig jaar een groep astronomen in Kitt Peak (V.S.) tot verbazing bracht. Toen werd namelijk op het hoogtepunt van de regen het aantal vallende meteo ren per waarnemer geschat op zo'n 150.000 per uur, ongeveer 40 per seconde. Deze sterrenregen werd veroorzaakt door een meteorenzwerm welke de leoniden wordt genoemd, naar het sterrenbeeld Leeuw (Leo) De eerste natuurkundige die deze vanouds bekende massa vallende sterren bescheef was sir Alexander Humboldt (1769-1859). Op een studiereis door Zuid- en Midden- Amerika maakte hij een groot aantal wetenschappelijke notities over de hevigste sterrenregen die men tot dan t'oe had gekend. Dat was op 12 november 1799. Het verschijnsel herhaalde zich precies 34 jaar later en werd ook waargenomen in Noord-Amerika, Europa en Azië". Op grond van deze terugkeer na 34 jaar, verwachtte men de leoniden weer in 1866 en 1867. De astronomen kregen gelijk. Maar in 1899 bleef de hemel zwart. En dat zette de wetenschapsmensen aan het dsnken. Wat was er de oorzaak van dat de leoniden het in 1899 lieten afweten? Voor een goed begrip zij hier vermeld dat een „vallende ster" helemaal geen „ster is die uit zijn baan is gerold". Wat aan de hemel te zien valt, is het lichtspoor dat door meteoren wordt nage laten op hun weg door de dampkring. Een meteoor is namelijk een „hemellichaam" vaak niet groter dan een zandkorrel dat zich met een zogeheten kosmische snelheid door het heelal be weegt. Deze snelheid is zo groot vele tientallen kilometers per seconde! dat de luchtdeeltjes die het hemellichaampje op zijn baan ontmoet worden stukge- bombardeerd (geïoniseerd) en licht gaan geven. Het lichtend spoor dat aan du hemel te zien is, wordt dus veroorzaakt door wolkjes van kapotte luchtdeeltjes. Op de omloop rond de zon komen komeet en meteorieten ook in de baan van de planeten Saturnus en Jupiter. En nu hebben de astronomen uitgerekend dat Jupiter tussen 1866 en 1899 zoveel aantrekkingskracht op de leoniden uitoefende, dat er een afwijking in hun baan ontstond, ze in 1899 de aarde misten en de astro nomen dus vergeefs naar de hemel lieten turen. Een „ruimtelijke ontmoeting", ditmaal met de planeet Saturnus is er echter oorzaak van dat de leoniden-zwerm weer in de oorspronkelijke baan werd „terug gebogen". Elektronische rekenmachines voorspelden een terugkeer van de leoniden, in 1966. Het klopte. En bij een wolkenloze hemel zijn de leoniden ook dit jaar weer te zien. Zij het door de volle maan alleen de helderste. (Van een onzer verslaggevers? DEN HAAG Geef de jongeren die hun dienstplicht moeten vervullen keuze-mogelykheid tussen militaire dienstplicht en burgerlijke dienstver lening in een ontwikkelingsland. Dit zou een bijdrage zjjn aan de wereld vrede en aan de ontwikkelingshulp. Dit staat in een petitionnement dat gisteren namens 400 katholieke middel bare scholieren uit' Dordrecht aan de leden der Tweede Kamer werd aange boden. De petitie vormde een uitvloei sel van een onlangs onder het motto „Kerk in (r) evolutie" gehouden teach- in, waarin zaken van wereldvrede en ontwikkelingshulp werden bediscus sieerd. 512, (Van een onzer verslaggevers) DEN TAAG Twee rechercheurs van de zedenpolitie en acht andere po litieambtenaren hebben gisternacht een inval gedaan in een huls in de Haagse binnenstad- Daar werden zeven jongelui aange houden die allen bezig waren met het roken van hasjies en marihuana. Het waren een 23-jatrigie jongeman zonder beroep, die in het huis woont en een 20-jarige typograaf, een 18-ja rige musicus en een 24-jarige litho graaf, een 26-jarig© barkeeper uit Den Haag en een 21-jarige miusicuis uit Groningen. LONDEN (RTR) British Petro leum heeft gisteravond bekendgemaakt dat zij erin heeft toegestemd in haar raffinaderij in Aden olie te raffineren voor Egypte. De overeenkomst die hiertoe is ge sloten voorziet in de raffinage van maximaal 200.000 ton per maand ge durende een beperkte periode. LONDEN (AP) Engeland moet voor het einde van het jaar weten of er een kans is op het lidmaatschap van de Europese Economische gemeenschap, zo heeft de Belgische premier Panl Vanden Boeynants gisteren in Londen verklaard. „Voorspellen is een beetje gevaarlijk", aldus de Belgische premier, „ik ben van mening dat de EEG nog vóór het einde van het jaar antwoord moer geven op de Britse lidmaatschapsaanvrage" Hij zei een en ander op een perscon ferentie. Hij noemde de rede van pre mier Wilson van j.l. maandag „uitzon derlijk belangrijk". Wilson sprak deze rede uit op een banket, aangeboden door de lord mayor van Londen, waarin hij een plan naar voren bracht over Europese technolo gische samenwerking teneinde de drei- ging van Amerikaanse overheersing in het Europese bedrijfsleven af te wen den.

de Stem | 1967 | | pagina 9