AMA Conciliaire vernieuwing in Frankrijk mislukt? GEWELDIG NIEUWS! Oost-Afrika stort in door geldzucht van de FAVRE-LEUBA GENÈVE Wapenleveranties aan Biafra doorn in het oog van Nigeria n Nooit meer zonder! TOMADO Machteloos tegenover ontkerstening rijzen V. Kritiek op praktijk Bijstandswet f 32,95 Gas in de haven van Antwerpen OMAR SHARIF HOOFDROL IN MAYERLING irdelig te hoop is EM"-LEZER Gehuwde diakens Brabant en Limburg: Kerkelijk recreatiewerk groeit snel Methoden Etten-Leurs experiment: CATECHISATIE IN TWEE WEEKENDS De precieze Tornado personenweegschalen nu in prijs verlaagd! Holland Festival Prijsvraag voor grafische kunst MERCEDES STANDSSYMBOOL STRENG SALARIS Twin Power (81073), herenhorloge in staal, waterdichtf 145.-. In doublé (81072) f 145.- Fa. Hoogland Zn. Fa. A. Oomen Zn. Fa. Hoogland Zn. VERZET MARINE DRY GIN Haal Henkes in huis! KAPITALIST Katholieke dienst voor „vervolgde kerk" in Spanje Edet brengt behalve comfort, luxe, zachtheid en hygiëne iets nieuws in 't kleine ka mertje. Rust. De zekerheid dat U (op het verkeerde mo ment natuurlijk) niet meer zonder papier zit. Dit is het. Het Edet vierrol- pak met zestienhonderd van die zachte, hygiënische velle tjes, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vier- rolpakken. Een rustig idee, nietwaar? En 't is nog voor delig ook. Het Edet-altijd- papier-in-huis-pak kost alles bij elkaar maar f 1.75. En U kunt nog kiezen uit geel of groen of rose ook. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wellicht wat beter voor U. Vijfhon derd vel voor 55 cent. Zacht en hééééél veel papier 20 wat aan, op een fan- artikelen, van auto- Nederlandse markt forceren. Eenvoudig erkoop direkt aan de n rechtstreekse aan- rider goed fabrikaat, nu ook Sb Nicolaas ;nt U maar meel Supersnelle race-skel ter. Merk: Rosea Go- Kart A. Gemoffeld in echte race-kleuren. AUTORAMA prijs /«.-I PANTER AUTOPED Degelijke Hollandse autoped. Met versterkt frame, balionbandjes. en spaakwïelen. In fris se twee kleurencornbi- latie, rood-wit of blauw-wit f 29,95 met verchroomd stuur, duo en rem f 34,95 Oiutopeds reeds vanaf ƒ24,95 nmaand. Atrto-acces- le zak van Sinterklaas 31NGEL 74 lunetstraat) EDA 100 - 2 58 00 WASSENAAR up* laarne uit tot een bezoek. Kies ds I die u het beste schikt. En teken tats en datum aan in uw agenda. >p de handigste manier de nieuwste erverplichting uiteraard - maar mei i proefrit. Wij heten u alvast van Maatschappij N.V., Overtoom 399, Amsterdam. HOE LAAT PRECIES van 10 00 uur tot 22.00 uur 167 van 10.00 uur tot 15.00 uur [■3755. I' ■l»!IKlllHII!IIBIIIII>{llliai!>li! iet dubbel en dwars waa^ de hoogte te worden ge8'®"' uw advertentienieuws. wuif«rit— DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 27 LOURDES (KNP) De reorgani satie van het kerkelijk bestuur In Frankrijk, de pogingen om de cate chese en de zielzorg sterk te mo derniseren, hebben na vijf jaar hard werken geen merkbare resultaten voor de geloofsbeleving in Frankrijk opgeleverd. Zelfs bet herstel van het instituut van de priesterarbei ders, de verdeling van Frankrijk in zielzorgzonen, de invoering van het teamwork, de concentratie van se minaries, hebben naar op de bis schoppenconferentie van Lourdes is gebleken geen resultaten ge bracht. Integendeel; de teleurstel ling onder priesters en leken blijkt hand over hand toe te nemen. De ontkerstening van Frankrijk gaat harder dan de terugkeer tot de kerk. Voor het eerst in die na-conciliaire periode hebben de Franse bisschop pen ontdekt dat zij niet hun in spanning om de kerk in Frankrijk weer vaste voet te geven onder het volk, gedoemd zijn tot mislukken, omdat de priesters, en ook de bis schoppen zelf, onzeker geworden zijn. De diepere oorzaak moet naar uit een uitvoerig rapport van mgr. Gyot, aartsbisschop van Toulouse gebleken is worden gezocht in drie factoren: de toenemende zeker heid van de priesters, dat zij hele maal verkeerd zijn opgeleid ©n geen reëel contact met de wereld kunnen krijgen; de snelle ontwikkeling in de verhouding kerk-wereld en de theo logische vraagstukken over erfzon de, biecht, hel, huwelijk en de ze denleer; het feit dat de samenwer king van bisschop en priesters nog zo ouderwets is dat geen vruchtbaar werk tot stand kan komen. De bisschoppen zijn niet alleen door de feiten, maar ook door de publikaties erover wakker geschud Reeds in 1965 verscheen een boek van de Land van Jacques Duquesne over „De priesters" dat de resul taten van anderhalf jaar sociologisch onderzoek publiceerde. Daaruit bleek dat de grond van alle godsdienstige nood in Frankrijk zich sterk concen treert op de eigen priesters, die geen raad meer met hun positie weten. Priesters laten ofwel het werk er bij liggen, ofwel zij treden uit net ambt Van een toevloed van nieuwe roepmgen is geen sprake meer Mgr. Le Bourgeois van Autun gat In een van de rapporten enkele de- tailcijfers, n.l. over de terugloop van vrouwelijke religieuzen. Van 1959 tot 1967 is hun totaal ge daald met ongeveer 8 procent. Van de 9.935 contemplatieve en 105.940 ac tieve zusters in 1963 zijn er thans nog resp. 8.400 en 103.000 over. Een andere Franse bisschop-, mgr. Mouisset drong er mede gezien het toenemende tekort aan priesters en religieuzen op aan snel over te gaan tot de wijding van (ge huwde) diakens, die part-time func ties in de zielzorg zullen vervullen. Er zijn reeds 150 kandidaten voor het diaconaat. De meesten zijn ge huwd en helpen nu nog als leek in de zielzorg. Mgr. Guyot gaf in zijn rapport in Nieuw werk van de kerk in de re creatiecentra ontplooit zich opvallend snel in de provincies Noord-Brabant en Limburg. Op achttien campings werden deze zomer geregeld kerkdien sten gehouden. Bovendien werkten op tien kampeerterreinen teams van recreatie-assistenten. Sterke stimulansen voor dit werk geeft de werkgroep „Kerk en Re creatie" van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Noord-Brabant en Limburg. Ook in de praktijk kreeg bet werk een sterk Interkerkelijk karakter. In een zojuist verschenen nota aan de kerken stelt de werkgroep na- anikkelijk vast, dat het zonder meer tot de taak van de kerk behoort pas toraal en diaconaal aanwezig te zijn m de recreatiewereld. Dit is een ^euw werkterrein en niet alleen de Predikanten, maar ook de leden van ae plaatselijke kerken moeten daad werkelijk deelnemen aan de presen tatie van het evangelie in de recre atie. Bijzonder veel medewerking onder vindt men in Noord-Brabant en Lim burg van de kampbeheerders. Zij dra gen vaak bij in de kosten van het kantines beschikbaar Ketkchonsten, verstrekken zelfs gratis standplaatsen en maaltijden tMr^e<T\WerikeriS i^an de recreatie- tearns. Deze kerkelijk teams beschik- iSvf-J ,ov?r eigen ontmoetings- SïSïn lectuilrkipsken. Zij orga- ir^J? ^amma s voor kinderen QftV IW maar. °°k voor ouderen. wiiHw Ze van,dlenst voor morgen- 1"' a,i°ndsl«>tiiigen en de zon- S kampdiensten. De nota dringi hoto 1?' dat de kerke" hun leden dhrtït.ï00rbeTek»en op het als „7,doorbrengen van hun week- tn de LIrtïv j Dlt .ka° gebeuren eesn™w? g' de eetechese e In Sn af peïf- 0ok meetel de kor- verWm recrea^ewerold nauwkeurig taiA? contacten zoeken met de creatt!nVo^CampI^s aSdSe rï voor ?n hi'tlatieven nemen voor kerkdiensten in de campings. grote lijnen aan waarom priesters en bisschoppen nu met zulke glrote pro- blemen worstelen. „Wij zijn opgevoed tot herders van een volk van gelovigen, maar nu moeten wij tegelijkertijd missiona rissen zijn voor een ongelovige we reld. Wij zijn opgeleid om individuele verantwoordelijkheden uit te oefenen, nu moeten wij gezamenlijk en so lidair een zending op ons nemen", aldus mgr. Guyot tot zijn mede bisschoppen. Hij spitste een en ander speciaal toe op de priesters: „Omdat wij in een nieuwe beschaving leven is het normaal dat men een nieuw type priester zoekt, dat beantwoordt aan de diepste problemen van onze tijd", aldus mgr. Guyot 1. Een blijvende vorming van de priesters 2. Goede financiële voorzieningen 3. Betere verdeling van de pries terlijke taken en 4- Beter benoemingenbeleid. De bisschop, zo onderstreepte mgr. Guyot in zijn rapport, zou meer moeten delegeren aan zijn mede werkers, zodat hij zich meer aan zijn eigenlijke taak kan wijden. Tijdens een persconferentie ver klaarde mgr. Guyot nog dat de tijd voorbij is dat de bisschop alles kon weten en alles kon vertellen. Hij moet nu leren te luisteren en zoeken. Het is soms beter te zwij gen dan zonder voldoende onderscheid te spreken. In zijn raport gaf mgr. Guyot ver schillende methoden aan om de pro blematiek van de priesters in goe de banen te leiden: De uitkeringen, die de gemeente lijke diensten voor sociale zaken ge ven °P g^ond van de algemene bij standswet zijn in zeer veel gevallen te klein oim er redelijk van rond te komen. Dit is gebleken-uit een steek proef van het Algemeen Diaconaal Bureau van de Gereformeerde Ker ken bij 190 plaatselijke diaconieën. Ruim 41 procent hiervan geeft aan vullende financiële hulp aan de men sen, omdat de uitkeringen van de A.B.W. naar diaconale maatstaven te laag zijn. Hetzelfde geldt van vrij wel alle bejaarden, die uitsluitend moeten leven van de A-O.W. Ook zij komen niet rond en brij gen extra hulp van de diaconie. Verder is ge bleken, dat de sociale diensten in veel plaatsen weigeren om de nor men van hun steunverlening mee te delen. Deze geheimzinnigheid heerst vooral in kleinere gemeenten. Van de diaconieën op het platteland klaag de zelfs 15 procent erover dat hun ge meentelijke autoriteiten weigerden om inlichtingen te geven. In stede lijke gebieden heeft men daar min der last van. Toch lukte het ook hier nog 6 procent van de diaconieën niet om de nodige informatie te krijgen. De Kerkklok, het kerkblad van de hervormde gemeente Etten-Leur, maakte onlangs melding van een „catechetisch experiment. „Het huis werk is voor verscheidene catechi santen een enorme belasting. Pe ca techisatie haal je - en lang niet altijd op het gunstigste moment minstens een uur uit je werk. Zo komt het bijvoorbeeld hoe fout ook, want zo kun je niet samenwer ken - dat de catechisatie er wel eens bij inschiet als er voor de volgende dag een grote repetitie op het programma staat Bovendien drie kwartier catechisatie is een (te) kor te tijd als je eens echt aan het dis cussiëren slaat Maar wat dan? We stellen ons voor de gebruikelijke catechisatie voor wie daarvoor voe len te vervangen door twee weekends in de winter, op 6 en 17 januari, en 6 en 7 april in het vormingscentrum Hedenessie bij Cadzand- Twee week ends waarin we dezelfde stof behan delen als op de gebruikelijke cate chisatie. Maar dan kun we beschik ken over meer materiaal, verschei dene mensen uitnodigen voor een ge sprek, als onderdeel van het pro gramma een rollenspel spelen, samen onder het genot van een kop warme "ademelk rond een blokkenvuur aldus het kerkblad. Bo vendien zai er tijd voor ontspan ning zijn. Dit initiatief is nogal aan geslagen: 19 mensen gaven zich hier voor op in Etten-LeurDen Helder, Vento en Halsteren, 9 mensen uit Oosterhout meldden zich ook reeds. (ADVERTENTIE) Elke Tornado personenweegschaal vertelt u héél precies hoeveel u weegt. Eén blik op de sterk ver grotende lens en u weet: moet er iets af. of mag er wat bij? Voortaan heeft u al een echte Tornado Salter weegschaal voor f 24,95 ...en nu ook nog grotere keus door nieuwe types! NIEUW! Modern model. Voorzien van verende kunststof bekleding. Rood, geel of blauw f 29,95 NIEUW! Zelfde model,voorzien van handvat. Blauwe bekleding met wit handvat of zwarte bekleding met zwart handvat f 32,95 Op elke Tornado weegschaal 5 jaar garantie. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis. afdeling K., Dordrecht. AMSTERDAM (ANP) Het Hol land Festival heeft voor 1968 een prijs vraag uitgeschreven waaraan Neder landse en buitenlandse grafische kun stenaars aan kunnen deelnemen. Er zuilen z©s prijzen beschikbaar worden gesteld namelijk 2 eerste van f 1500,- twee twee die van f 1000,- en twee d e r de prijzen van f 750,-. De toekenning van de prijzen aan Nederland e kun stenaars en de beslissing welke Ne derlandse inzendingen op een van 14 juni tot 5 augustus durende expositie in het Gemeentemuseum in Den Haag zullen worden toegelaten, zal gebeure: door een jury van vijf buitenlands kunstcritici. Deze jury zal in april vol gend jaar naar Nederland komen om de inzendingen te beoordelen. Een Ne derlandse jury zal aan de buitenlandse inzenders de prijzen toekennen. ADVERTENTIE NAIROBI (AP) In Oost-Afrika is een nieuwe stam in opkomst. Hij heeft veel invloed en wordt in toenemende mate gehaat. Hij bestaat grotendeels uit politici, hoog geplaatste burgerlijke amb tenaren en hun verwanten en heeft de naam „Wabenzi" gekregen, omdat de Mercedes-Benz auto tot zijn kenmerkende attributen be hoort. In een Afrikaans gebied, waar het gemiddelde inkomen nog geen 100 dollar per jaar bedraagt, is de Mercedes-Benz, die hier van 5.000 tot 12.000 dollar kost, het meest begeerde statussymbool geworden. De gemiddelde inwoner van Kenya verdient tegenwoordig 7,53 dollar meer dan toen het land in 1963 de onafhankelijkheid verwierf. Overeenkomstige geringe voor uitgang is het deel van de inwoners van Tanzania en Oeganda geweest Maar voor een klein© elite is oehoe roe, de onafhankelijkheid, een bron van rijkdom geworden en het zogenaamde Afrikaanse socialisme een soepele leer, die het ophopen van grote for tuinen toelaat. In Oost-Afrika is gro te vraag naar politici bij buitenlandse maatschappijen, diehun plaatselijke raden van commissarissen maar al te graag een zwart vernisje geven, en de vergoedingen zijn royaal. Er wordt verteld, dat regeringsleiders vechten om land en in Kenya is een minister, die algemeen bekend is als „meneer 10 pet." Met Nigeria voor ogen als een buitengewoon naar voorbeeld van de wijze, waaroo corruptie de stabiliteit van een land kan ondermijnen, heeft de idealistische president van Tanza nia, Julius Nyerere, geprobeerd, zijn regering een nieuw stempel van so cialistische soberheid op te drukken. Regeringsambtenaren mogen geen Mercedes-auto's bezitten en geen com missariaten bekleden. Geen enkel par lementslid mag meer dan een salaris genieten of als huisbaas optreden. De salarissen van regeringsfunctionaris sen zijn me' 20 pet. verlaagd. Zulke drastische maatregelen zijn blijkbaar niet te verwachten in Kenya ofschoon de groeiende haat tegen de „Wabenzi" aldaar wordt weerspiegeld door een groot aantal moties, die ter behandeling bij het parlement zijn in gediend. Een voorste] van de oppo sitie om het grondbezit aan een maxi mum te binden, is kort geleden ver worpen. maar verscheidene overeen komstige voorstellen zijn ingediend ter mogelijke bespreking in het parlement. Vele ervan zijn afkomstig van mede standers van de regering zelf. Een van hen uitbe de beschuldiging „dat vele parlementsleden en hooggeplaat ste partijleden ten eigen bate misbruik maken van hun posities" Hij eiste, dat alle regerings- en partijleiders hun bezit aan geld en onroerend goed bene vens dat van hun verwanten bekend moeten maken „opdat zij het land die nen zoals het behoort in plaats van fi nanciële machtsposities op te bouwen". Een ander parlementslid heeft aan gedrongen op een vermindering van alle salarissen boven de 10.000 dollar Nieuwe Ginnekenstraat 2, Breda Kerkstraat 1, Oosterhout N.Br. Stationsstraat 22, Rijen LAGOS (AP) De strenge ge vangenisstraffen en boetes die de gezagvoerder en zes bemannings leden van het Nederlandse vrachtschip Jozina zijn opgelegd wegens het vervoer van jachtge weren en munitie naar Biafra, zijn tekenen dat Nigeria vastbe sloten is een eind te maken aan de wapenleveranties die het ver zet van het afgescheiden gebieds deel in stand houden. De federale regering mikt met deze vonnissen niet alleen op de bemanning van de Jozina. De Nigertanen legde.n beslag op bïj- nia 11.000 jachtgeweren van Spaanse makelij en 257 kisten met elk duizend patronen munitie, evenals de 500 ton metende kustvaarder. Het incident met de Jozina is een kleine onderdeel van het wapenverkeer met de vroegere Oost-provinci in de vijf maanden oude burgeroorlog- Volgens in Lagos ontvan gen berichten hebben tenminste drie schepen wapens en pantserwagens van Franse makelij afgeleverd in Ca labar, in het zuidoosten van het land. Vluchtelingen uit Port Harcourt zeg gen dat Super-Constellations van Ame rikaanse makelij regelmatig oorlogs- uitrusting aanvoeren. Het vliegveld van deze stad Is het enige in Biafra waar dergelijke toestellen kunnen lan den. Een deel van deze uitrusting werd dit weekeinde gebruikt bij een vast besloten aanval van Biafranen op ten minste twee fronten in een poging hun hoofdstad Enoegoe te heroveren. Het Nigeriaanse leger maakte bekend, dat de Biafranen licht en middelzwaar ge schut gebruikten en dat het er nieuw uitzag. Ondanks de gestadlgde federale op mars en een reeks veroveringen sinds september geven de Biafranen geen tekenen van instorting. Radio Biafra herhaalde dinsdag dat de gevechten pas gestaakt zullen worden als de soeve reiniteit van de nieuwe republiek er kend wordt. De federale regering heeft een be roep gedaan op de Ibo-sfcam, die in Biafra overheerst, om zich over te geven met de belofte dat zij, zonder vergelding te vrezen, ln federaal ver band kunnen terugkeren. Het Biafraans bewind van kolonel C. Odoemegwoe Ojoekwoe, die op 30 mei de onafhankelijkheid uitriep, her innert zich de rellen van 1966 waarbij voornamelijk in het noorden duizend Ibo's die dood vonden. Nigeria meent dat Portugal het centrum van de wa penhandel is en dat vliegtuigen Bia fra bereiken via het eiland Sao Tome voor die kust van Gabon. De Jozina verliet Lissabon op 7 oktober. Nigeria heeft via de Verenigde Naties opge roepen tot beëindiging van de wapen handel, en ooik de organisatie van Afrikaanse eenheid en Portugal's bond genoten in de NAVO zoals Nederland Ingeschakeld. De Verenigde Staten heb ben een onopvallende diplomatieke po ging gedaan de vlucht van tenminste een Constellation te verhinderen, zon der succes. Nigeria heeft de toevoer van wa pens gedeeltelijk afgesneden door Ca labar op 19 oktober te nemen, toen de Jozina ln aantocht was. De marine bracht de kustvaarder op 23 oktober op. BRUSSEL (ANP) Uit tanks van een petrochemisch bedrijf te Zwijn- drecht, op de linker Scheldeoever bij Antwerpen, zijn dinsdag tweemaal gro te hoeveelheden gas ontsnapt. Er is geen melding gemaakt van slachtof fers. Wel moest tweemaal gedurende enige tijd die scheepvaart ter plaatse worden stilgelegd wegens het gevaar van ontploffingen. Biafra is nog verder vergrendeld door de bezetting van de douanepost Bcamg aan de grens met Kameroen, door het federale leger. De opvarenden van de Jozina bekenden, illigaal wapens te heb ben ingevoerd en andere artikelen zo als 389 rollen krantenpapier en 1.876 zakken zout. Wegens de overtredingen werden ze veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, wegens de andere tot twee jaar dwangarbeid of een boete van 6.000 pond. (ADVERTENTIE) met 15 pet. en weer een ander eist, dat geen enkele minister of overheids dienaar meer dan een regeringsfunc tie zal bekleden. „Ministers kopen en kopen maar stuk ken land en hooggeplaatste burgerlij ke ambtenaren volgen hun voorbeeld", betooigde het lid van de oppositie in het parlement, Simeon Kioko, tijdens een parlementair debat, dat werd on derbroken door geroep om „een ander Nigeria". „Aangezien vele ministers geen geld hebben om land te kopen, is het duidelijk, dat er corruptie be staat", zei een andere tegenstander van de regering van president Kenyat- ta, Tom Okelo-Odongo. „Hoe is het mo gelijk, dat ministers plotselin- drie gro te boerderijen met een uitgestrektheid van honderden hectaren in hun bezit hebben? Wij weten, dat men om die te kopen ongeveer 100.000 pond no dig heeft. Wanneer hebben zij dat geld verdiend? Wij kennen hun salarissen. Het moet dus corruptie zijn". Godfrey Karioeki, een parlementslid, dat tot de regerende Afrikaanse Nationale Unie behoort, is van mening, dat het stre ven van politici om snel rijk te wor den heeft bijgedragen toit de ineenstor ting van vele Afrikaanse staten, sinds deze onafhankelijk zijn geworden, en waarschuwt, dat dit hier ook zou kun nen gebeuren. „Politici in Afrika den ken, dat zij niet kunnen worden geko zen als zij niet een hoop geld hebben", zei hij. „Dit heeft zich ingevreten in de gedachtengang van de mensen, van het dorp tot het hoogste niveau in het kabinet. Het is een soort corruptie. Dat is de oorzaak dat onze politici grijpen wat zij grijpen kunnen." In een rede ln het parlement heeft de minister voor economische plan vorming en ontwikkeling, Tom Mboya, die op papier trouw heeft gezworen aan het Afrikaans socialisme, meer de indruk gegeven, dat hij een ongebon den kapitalist is. „Er zijn merken in dit land, die veel meer grond bevitten dan ministers'" zei hij. „Er zijp .eden van de opposi tie, die een salaris verdienen en die, als zij slim en voldoende intelligent zijn, dit zo goed zij kunnen gebruiken om deel te nemen aan zakelijke acti viteiten van verschillende soort Er is geen wet, die een minister, die zijn geld wil sparen, belet dit te doen. Hij kaïn dit dloen via de effectenmarkt, door in het land te beleggen of door welk zakelijk ondernemen hij maar verkiest. Een minister mag geen di recteur van 'n onderneming zijn, maar er is niets tegen dat hij zijn belangen laat behartigen door zijn verwanten. Er steekt niets kwaad in, dat een man zijn eerlijk verdiend salaris steekt in welke zakelijke transactie ook. Zolang hij er niet dloior corruptie aangekomen is, is er niets tegen". Niettemin wordt het ontmaskeren van corruptie in Kenya niet gewaar deerd. Kort geleden heeft een plaatse lijk blad een reeks kleine verduiste ringen aan het in een voormalige Brit se kazerne bij Nairobi gevestigde Ke nyatta-coliege, een instelling van de regering, onthuld. Het beloofde nadere bijzonderheden, maar die zijn nooit ge publiceerd. Procureur-generaal Char les Njonjo werd gestuurd om de publi- katie persoonlijk te voorkomen. Als een echte vorst van de „Wabenzi' kwam hij in een Mercedes-600 die op zijn minst 7.000 pond heeft gekost. NEW YORK (AP) Op 27 novem ber zal te Wenen een begin worden gemaakt met de opnamen voior de kleurenfilm „Mayerling", aldus heeft Metro-Goldwyn-Mayer bekendgemaakt. De hoofdrol in de film, die vele mil joenen dollars zal kosten en die een uitbeelding zal geven van de tragische romance tussen aartshertog Rudolph en Maria Vetsera, zal worden gespeeld door Omar Sharif. Sharif speelt Ru dolph, terwijl Maria wordt uitgebeeld door de Franse actrice Catherine De- neuve. J ames Mason speelt keizer Franz Joseph en Ava Gardner de tra gische keizerin Elisabeth. MADRID (REUTER) Ongeveer 350 rooms-katholieken, onder wie een aantal priesters, hebben in Madrid ge tracht een kerkdienst te houden voor de vervolgd© en in gevangenschap ver kerende leden van de Spaanse kerk. De parochiegeestelijke verzocht hun echter de kerk te verlaten. Hij handelde in opdracht van de aartsbisschop van Madrid, die de kerkdienst had verbo den omdat zij volgens hem op een po litieke demonstratie neerkwam. De groep gaf gevolg aan het verzoek, maar hief buiten het gebouw geestelijke lie deren aan. Zij kregen bevel van de po litie zich te verspreiden. Er deden zich geen incidenten voor. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 21