TIP enkamp een tiener- beurs met Hippy Happy: TELEVIZiER Belangstelling voor ulo-mavo iets hoger TOMADO TOMADO ASSIERE SNUFFELEN ONDER BEWAKING VAN 150 MAN Alia 5 decembernummers gratis! Criminaliteit buitenlanders lager dan van Nederlanders Een moeder geeft Davitamon Ï0. DE OARDETANQ DIE VOOR TWEE TELT en nieuwe stijl van roken *11 Inbreker zocht fotoapparatuur p era het v?r%'!|deren van te machine- en pompin* m het buiten werking 9e' van liet v.m. water- jppeidifk c.a.", gelegen ceel, kadastraal beken'' eC, m. 787, van de ge- ge-waarde (Ossenisse). 288.- Patriarch sprak met Anglicaanse aartsbisschop TELE-CHEQUE In ons land werkzaam I WEINIG NIEUWS GEEN DRIFTEN SMAAK BLOEMEN AFKLOPPEN Eerste element nieuwe Scheldetunnel geplaatst Naam; Straat: Plaats: Handtekening: «x'O-feus AGIO JUNIOR TIP 12 ct AGIO NP Goedenmorgen, vrienden en vrien dinnen. Hier ben ik weer, na dit bewogen weekeinde, waarin naar het lijkt de christen-radicalen zich definitief een plaats veroverd heb ben in de Nederlandse politiek. Dit laatste zal niet naar de zin «dn iedereen zijnMr. Paul van Boven, de Bredase voorzitter van de katho lieke werkgevers, is het er niet mee eens. In een interview zei hij: „Het is een feitelijk gegeven, dat er met de KVP een sociale vooruitgang is bereikt. Nu willen de christen-radi calen meer naar links. Maar er is al zoveel bereikt." Even een nieuwtje uit eigen kring; elf redacteuren van deze krant heb ben zaterdag in een heroïsch voet balgevecht met 21 gewonnen van hun collega's van het in Den Bosch zetelende Brabants Dagblad. En dan moet u weten, dat het Brabants Dagblad enkele weken geleden met 80 gewonnen heeft van het Eind- li ovens Dagblad. „Hét leven is een levensgevaarlijk experiment" (Oskar Kokoschlca) „Zijne Eminentie Eugène Kardinaal Tisserant, Deken van het Heilig Col lege van Kardinalen en Grootmees ter van de Ridderorde van het Hei lig Graf van Jeruzalem, heeft de na volgende heren in de Orde opgeno men, op voordracht van de Neder landse Commanderije: J. N. Belt, ac countant, Rosmalen; P J. Engels, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Leeuwarden; P. H. J. C. Evers, industrieel, Heeze; Mr. Th. W. J. M. van Nierop, notaris, Den Haag; F. H. Terwindt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Nijme gen. De plechtige investituur zal plaatshebben op zondag 26 mei 1968 in de metropolitane kerk te Utrecht." (Persbericht) Sammy Davis jr., de grote Ameri- kaanse showbusinesser, wordt ma nager van Sonny Lision, oud-wereldr kampioen zwaargewicht boksen. In Sydney is het momenteel niet best: er heerst een hittegolf, die tem peraturen produceert van 35 graden en de arbeiders van de bierbrouwe rijen staken, dus er is geen bier van 't vat. Dan maar liever een beetje kou in de Nederlandse herfst „Een kannibalenhoofdman heeft de leden van zijn stam verboden Amerikanen te eten, omdat zij te veel DDT bevatten". Dit is een ci taat uit het boek „Zilveren sluiers en verborgen gevaren" van de bio loog dr. C. J. Brijer. Bibeb interviewde in Vrij Neder land ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur Philips. Bibeb heeft al veel Nederlandse beroemdheden geïnterviewd. Een aantal van die gesprekken is gebundeld. Ir. Tromp: „U merktik ben niet zo roman tisch om te interviewen als Van het Reve. Uw interview met hem en met Simon Vinkenoog is het enige wat ik van hen gelezen heb. Ik las ook uw interview met Brandei. Ik hoop dat ik er beter afkom Je moet wel heel goed weten wat je zegt. En VerolmeIk moet zeggen, toen ik uw boek las, dacht ik: wat zijn man nen ijdel. Mannen zijn veel ijdêler dan vrouwen." „Vrouwen zijn veel ijdeler dan mannen." (Merijn) „In ons hart zijn we allemaal pa cifisten. Ook de meest felle milita rist. ook de felste communist. We schuwen alle ellende van de oorlog, t Ware te wensen geweest dat we al die inspanning en dat geld hadden kunnen besteden aan de sociale vooruitgang. Maar om de vrijheid te waarborgen't Is al zo sinds de schepping, 't Zit kennelijk in de mensen." (ir. Tromp) Ik wens u allen een even goede oude dag als de heer H. R. Roberts in Zuid-Afrika geniet Die is in het weekeinde 103 jaar geworden en heeft nu al 43 jaar pensioen. Hij hééft 42 jaar gewérkt. In 1880 is hij daarmee begonnen Denkertje „Men is nooit te oud om te leren". (Spreekwoord) MERIJN AMSTERDAM (ANP) De 34-jarige monteur W. J. W. uit Amsterdam wordt ervan verdacht dc afgelopen twee jaar in diverse steden inbraken waarbjj bti voor ca. f 35.000 aan in hoofdzaak fotó-ap- paratuur -sou hebben ontvreemd. De monteur reisde voor zijn werkge ver, een teclmisch installatiebedrijf, door het gehele land en ging na zijn gewone werkzaamheden od het inbre- kerspad. Hij opereerde meestal in. foto zaken, die hii aart dé achterziide bin- "^ndrorif DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 vraagt een goede e administratieve werkzaamheden ng gewenst, 's Maandags vr(i nondeling of schriftelijk bij de leider. Telefoon 34947 hoek Houtmarkt, Breda tuur van het waterschap „Hul- op maandag 27 november 1961 e 11.00 uur, in het waterschaps- t 38 te Hulst, in het openbaar aorwaarden worden franco tof mgst van een bedrag a f 0897 ten name van de h°ofd" ir van de provinciale wate ouaansekaai 43 te Middelbar» ehtingen zijn te verkrijgetl :mber a.s. ter plaatse van b al, van 10.00-11.30 uur. verzoek mogelijk (tel. (Oil®® SCHE IER (ADVERTENTIE) RETOURKNOP irde geschat za! worden uilen hebben. Zeker nu, t met luxe koffer en alle LONDEN (AP) De patriarch van Coiistantinopel en de aartsbisschop van Canterbury hebben gisteren in een gezamenlijk communiqué verklaard, dat hun overleg van de afgelopen paar dagen een stap voorwaarts in de anglicaans-orthodoxe betrekkingen is geweest en tevens heeft bijgedragen in de zaak van de christelijke een heid. Zij drongen er bij hun volgelingen op aan voor deze eenheid te bidden en te wenken, In een vraaggesprek met journalisten zei de aartsbisschop, dr. Michael Ramsey. ,,Wij hebben iedere religieu ze kwestie besproken. Maar laten we wél duidelijk stellen dat beslissingen worden genomen door de beide ker ken en niet door ons". Patriarch Athenagonas, die vandaag naar huis terugkeert, benadrukte op de persconferentie, dat de besprekin gen geen politiek tintje hadden gehad. De twee kerkelijke leiders hebben o.a. gesproken over het aantal sacramen ten, de autoriteit van de heilige schrift en de dogma's, de plaats van Maria in het christelijk plan en de plaats van de 39 geloofsartikelen der angli caanse kerk. "i= ■- - Inzeilden in als brief gefrankeerde envelop naar: AVROiPostbus 734Amsterdam Noteer mij s.v.p. per 1 januari 1968 als lid-abonnee. Ik betaal pa* jaar f28,60 De 5 in december D per halfjaar f 14,30 verschijnende nummers O per kwartaal f 7,15 van TELEVIZIER per week f 0,55 krijg ik gratis! QC 24 DEN HAAG (ANP) In de jaren 1963 t.m. '65 was 4 pet. van de ge rechtelijk geconstateerde misdrijven in ons land gepleegd door vreemdelin gen bijna de helft van deze bui tenlanders was in ons land woonach tig. De criminaliteit van deze laatste categorie was naar verhouding lager dan voor de totale bevolking. Van de hier wonende mannelijke bui tenlanders werden er n.l. jaarlijks ge middeld 7 per 1-000 wegens misdrijf veroordeeld tegen elf voior de gehele mannelijke bevolking van 18 tot 39 jaar. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statis tiek deed naar de criminaliteit van buitenlanders in ons land. In genoemde jaren werden resp. 2.944, 3.173 en 3.184 strafzaken (i.v.m. misdrijf) tegen personen met een vreemde nationaliteit afgedaan. Voor de veroordelingen bedroeg hun percen tage van het landelijk totaal resp. 3.8, 3.7 en 3.6 voor de geseponeerde ge vallen 4.5, 4.8 en 5. Het grootste deel n.l. 60 pet. van de veroordeelde buitenlanders be staat uit Duitsers en Belgen: voor 1963 - '65 resp. 1.942 en 705. Andere nationaliteiten waarvoor het veroor- deeldencijfer in die jaren samen de 100 overschreed waren de Engelse (140), Hongaarse (145), Italiaanse (256), Spaanse (133) en Indonesische (367) deze laatste groep bestaat grotendeels uit Ambonezen. Van de buiten onze grenzen gebo ren en alhier veroordeelde Nederlan ders waren 1.702 afkomstig uit Indone sië. 332 uit Suriname en 140 van de Ned. Antillen. Een verdeling naar de aard van de misdrijven geeft behou dens enkele afwijkingen eenzelfde beeld als de criminaliteit hier te lan de in het algemeen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Enig in Eu ropa" noemt organisator W. van Krimpen (26) zijn beurs voor tie ners en twens, die onder de voor jong Nederland alleszeggende naam „Hippy Happy" tot en met vandaag in de Rotterdamse Ahoy- hallen wordt gehouden. Het is trouwens helemaal de eerste keer, dat een dergelijke beurs van al lerhande tienermode-artikelen op dit continent georganiseerd wordt. „Het is een gokje", geeft Van Krimpen, zelf nog een twen, aan wie uiterlijk echter al le hippy - happy - toestanden vreemd schijnen, toe. Hij heeft wel ingezien hoe hij alle hippe vogels en natels naar de grote Ahoy-hallen moet krijgen. Niet op de eerste plaats door de tentoongestelde artikelen, maar door muziek. Veel en harde muziek. In samenwerking met Paul Acket werden sterren als The Jimi Hendrix Experience, The Spen cer Davies Group, Soft Machine, Keith West and Tomorrow, Pink Floyd, The Shows. Gen0 Washington and his Ram Jam Band naar Nederland gehaald. Beat, blues en protesten uit eigen land wenden door The Motions, The Golden Earrings, Q 65, Armand en Groep 1850, tegen de wanden van de Ahoy- hallen geslingerd. Duizenden jongens en meisjes sommigen net in, anderen duidelijk over de tienerjaren, in zon dagse pakken, of in vreemdsoortige in dianen-op-oorlogspad-kostuums met vre- de-bloemetjes, werden door dranghek ken van een bestorming van d< pop idolen afgehouden. Daarvoor zorgden niet alleen de dranghekken langs al le wanden in de hal en buiten, maar ook de 150 man ordedienst, potige kna pen, voortgekomen uit de befaamde ordedienst van Jacques Senf uit Den Haag. „Die zijn er hoofdzakelijk voor de preventieve werking" vertelde or ganisator Van Krimpen vrijdagmiddag na de opening- Toen was ook deze preventie overbodig, want de enigen die zich die middag op de „Hippy- Happy" waagden waren wat journa listen, fotografen, wat duidelijk bejaar de, potato-chips etende dames, en een tiental jongelui, die zich zo gemakke lijk van de ene stand naar de andere konden verplaatsen, dat ze het na drie kwartiertjes wel gezien hadden. De standhouders voelden zich alles behalve happy met deze toestand. Daar konden zelfs de bemoedigende woorden van de rondgaande organisa tors „Nou ja, we hadden ook niets verwacht, vrijdagmiddag. Alle jeugd zit nog op school" niets aan veran deren. In de grote hal stonden de stands nog wat verloren in Jugendstil-versie- ringen te schitteren. Er zou een grote verscheidenheid aan tiener- en twen artikelen zijn samengebracht. Maar rondgang leert, dat je die grote verscheidenheid" met een korreltje zout moet nemen. Bovendien blijkt, dat er weinig, en eigenlijk zo gqpd als niets nieuws te vinden is. Het is jam mer, dat tienerfabrikanten niet van deze gelegenheid geprofiteerd hebben om hun nieuwe assortimenten voor 1968 aan de hippe jeugd te tonen. De heer Van Krimpen vindt dat een beet je spijtig. Hij zegt: „Rotterdam ligt in het centrum van een dichtbevolkt gebied. Maar het is arm aan evene menten. Vooral als je dat vergelijkt met Amsterdam. Toen zijn we op het idee gekomen om deze beurs te or ganiseren. De hallen liggen gunstig. Het enthousiasme was allerwegen zeer groot. Maar toen het er op aankwam standplaatsen te reserveren zeiden heel veel mensen: „We doen de twee de keer wel mee". Die tweede keer komt er. De eerste Hippy-Happy is geslaagd en zal in de komende tijd als jaarlijkse traditie worden voortge zet. Is er dan weinig aandacht besteed aan de allernieuwste gewone dingen, die elke tiener of twen in zijn dage lijkse leven nodig heeft, de dingen waarmee de hippies en happies hun duffe bestaan een feller kleurtje ge ven zijn in grote hoeveelheden aanwe zig. In de „Go g0 Hoep"-stand kun je met spuitjes verf schieten op een op een ontzaglijk snel ronddraaiende schijf bevestigd vel papier. De ontsta ne, expressievolle „kunstwerken" mag je voor f 2,50 of f 3,50 meenemen. Er komen zowaar hele aardige pro- dukten uit voort. De attractie wordt nog verhoogd door de bebaarde studenten, die het publiek overhalen een riks neer te leg gen („want we staan hier nu eenmaal alleen voor de commercie") met kre ten als „Hier kun je alles doen wat je thuis niet mag. Hier kun je je van alle driften verlossen. Jaaaaa". Maar op het ..Wie nou?" schuift het be langstellende publiek al terug. Een heer, die al minstens voor twee twen- ners kan doorgaan, begeeft zich het eerst naar de volgende stand. „Geen driften", mompelt hij tegen een hippie in een getailleerd met geborduurde bloemen versierd jasje Een Rotterdamse autorijschool zag in deelname aan deze beurs wel een goede reclame. Speciaal met tieners heeft deze stand niets te maken, al probeert de standhoudster dat goed te praten met zinnetjes als „Het is zo belangrijk om de jeugd al in het ver keer op te voeden". Die jeugd heeft meer interesse voor de blitz-brommers, die in chroom en glanzende lak staan te schitteren. Hier wel wat anders: een nieuw model brommer in een witte uitvoering. De al bekende modellen hebben een nieuw kleurtje gekregen, dat op het publiek uitgeprobeerd moet worden. De ver koper wijst iedere kijker enthousiast op de hippe combinaties grijs-groen en paars-roze. Gelukkig hebben de tieners meer smaak. Voor de kapitaalkrachtige tieners en twens staat naast de bromfietsen een zilverkleurige sportauto te pronken. De tegenstellingen tussen het geëxposeer de is trouwens overal groot. Ook bij de kledingboetiekjes. Er zijn jurkjes van vijftig, zestig gulden, maar ook van honderd, honderd vijftig ja zelfs vierhonderd vijftig gulden. Je kunt er ook love-in-parfums krij gen. Een goedkoop geurtje voor een knaak. Een love-roosje toe. Ernaast liggen Franse aardewerkbakjes, die je eerder zou verwachten op een souve- nirbeurs. Uitgebreide voorlichting op het ge bied van pick-ups, radio's, bandrecor ders cn geluidsinstallaties wordt ge geven onder het geluid van elektrisch diep doortrillende gitaren en nauwe lijks verstaanbare zangers. De bekendste grammofoonplatenmaat- 9 Tee-Set-zanger Peter Tetteroo bezig een kunstwerkte spuiten. schappijen zijn present met de laatste platen, die ze etaleren tegen een ach tergrond van Jugendstil-blote-juffrou wen en gestileerde bloemenslingers. Een van de platenmij's heeft voor de jeugd, die behoefte heeft zich even terug te trekken uit het lawaaierige gewoel, bezinningshokjes geplaatst met Perzische tapijtjes en wanden van rustgevend groen en koptelefoons, waar Indiaanse muziek doorstroomt. Wat verder is een platenboetïek ingericht, waarvan elke wand op een enorme mo derne platenhoes lijkt. Een hele stand vol grote Mexicaanse papieren bloe men is de grote trekpleister voor de echte hippies. De jonge tieners staan te grabbelen in de vijfduizend buttons met teksten als „Gelukkig nog duizen den slachtoffers", „Gij zult niet echt breken". „Kus me sukkel", enz. Op geen enkel evenement, waarvan ver wacht wordt dat het wel goed gek zal worden, ontbreekt ideeënman Hans Ferree. Op een groot bord praat hij zijn prietpraatpetten, psychoplakkers. piek-pockets, wees-jezelf-pakketten, agressiekaarten en viva-versiertoerpak- ketten aan. Met als speciale slotme- dedeling voor het publiek: „Sta daar niet zo sullig, koop iets." De standhouders hebben het moei lijk gehad op deze beursdagen. Waait met enkele duizenden overal rondkij kende en lopende tieners an twens is zelfs het preventief toezicht van de 150 ordemannen niet voldoen de. Maar iedere deelnemer heeft zich zwaar tegen schade en diefstal ver zekerd. Het optimisme van Van Krim pen aan het begin van de beurs geldt trouwens nog steeds. Echte onregel matigheden hebben zich niet voorge daan. „Och", zegt hij, „dat was te verwachteh. Ik geloof dat deze tijd wel meezit. De jeugd maakt geert moeilijkheden meer". Die uitspraak mag hij even afkloppen- Hippy-Hap py" is nog niet voorbij. Hij wordt vanavond besloten met het optreden van Geno Washington and his Ram Jam Band, Rob Hoeke's R. and B. Group en Cuby and the Blizzards. DEN HAAG (ANP) De relatieve belangstelling voor het uitgebreid la ger onderwijs (ULO) of het middel baar algemeen vormend onderwijs (MAVO) neemt, zelfs exclusief de leerlingen van de brugklassen van scholengemeenschappen iets toe. Deze conclusie valt af te leiden uit de voor lopige c(jfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde over de aanwezige en toegelaten leerlingen bij het ULO, schooljaar 1967-1968- Het totaal aantal leerlingen nam toe met twee procent en het aantal toe gelaten leerlingen tot het eerste leer jaar met drie procent. Van de gemid delde generaties twaalf en dertien i(£lgen' waart°e de toegelatenen in 1966 en 1967 in hoofdzaak behoorden, f!?A dat ^aar 31»5 Procent naar het ULO tegen 30,8 procent in 1966. Deze Percentages hebben betrekking op het ytt2 2?'n^er brugklassen. Voor het ULO, inclusief de brugklassen blijken deze percentages 33 voor 1967 en 32,1 vorL bedragen. Uit de cijfers piijKt, dat op 16 september van dit jaar er 1.274 ULO- en MAVO-scholen waren met in totaal 279.872 leerlingen, an wie 136.810 jongens en 143.062 Jel5es' Van dit totaal zaten er 3.742 ïlv.rugklass€n van scholengemeen- jenappen, waar in het eerste leerjaar "e studiekeuze tussen ULO (MAVO) bet voorbereidend hoger en middel baar onderwijs (VHMO) nog niet be kend is. Van de 286.553 ULO-leerlin- gen zat 27,75 procent op een openbare, 30,25 op een protestant-christelijke en 39,5 procent op een rooms-katholieke school 2,5 procent ging naa^ andere bijzondere scholen. In het geheel werden dit jaar tot de eerste klas van de ULO (MAVO)-scho len toegelaten: 63.612 leerlingen. Bijna 27 procent tot openbare scholen, 31 procent tot protestant-christelijke, ruim 39,5 procent tot rooms-katholieke en even meer dan 2.25 procent tot de overige bijzondere scholen. BRUSSEL (ANP) In Antwerpen is het afgelopen weekeinde het eerste element van de nieuwe Scheldetunnel ap zijn plaats gebracht. Het werk heeft een dag langer ge duurd dan verwacht was. Toen het tun nelstuk, dat 45.000 ton weegt, zondag ochtend op zijn plaats werd neergelaten, bleek het nl. niet de juiste verbinding te hebben met het ventilatiegebouw. Een deel van de operatie moest daarom worden herhaald. Neem nü TeleVizier. Groot, dik, kleurig, inte ressant. Met alle binnen- en buitenlandse radio- en TV-programma's erin; uitvoerig en overzichtelijk. TeleVizier besteedt royaal aandacht aan bijzon dere uitzendingen. ISlee, niet van één omroep, van allemaal. Heel veel mensen tussen 8 en 80 jaar ver geten door TeleVizier soms de televisie aan te zetten. Zóveel is erin te lezen en te kijken. TeleVizier is bovendien zijn tijd vooruit, ook de komende geschenkentijd. Daarom is hier uw eerste december-surprise: een Tele-cheque. Als u deze cheque invult, krijgt u alle 5 in december ver schijnende nummers gratis! Voordeel: 5 x 55 cent of f2.75! En dat is nog maar het begin! Straks vindt u in uw TeleVizier méér Tele-cheques voor steeds nieuwe verrassingen. Vul daarom deze Tele-cheque in en stuur hem op. TMu! U krijgt dan een programmablad met een geheel eigen karakter en verdient f2.75. Mooi voordeeltje KOEWEIT is als gevolg van een hevig noodweer, gepaard gaande met zware regenval, geheel van de buitenwereld afgesneden. De wegen zijn overstroomd en de telefoonverbindingen verbroken. Ook het vliegveld is onbruikbaar. (ADVERTENTIE) FULL ZIG-ZAG MET LINKS-, MIDDEN- EN RECHTSUITSLAG (ADVERTENTIE) DE NIEUWE machthebber in Jemen, Al Iryani, heeft volgens het (Egypti sche) persbureau voor het Midden- Oosten verklaard dat de royalisten en republikeinen het er over eens zijn ge worden dat het in het belang van het land is de strijd te beëindigen. (ADVERTENTIE) Wittu meer tips? Vraag uw winkelier om de ultzoekfo'.der "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohufs, afdeling K., Dordrecht Tip voor handiger huishouden jj* (keukengard en aanpaktang tegelijk!) Zotezien is het een nuttige,handige keukengard van roestvrij staal met plastic handvat. Waarmee usausjes, soepen en beslag gladroert. Maar opengeklapt ontpopt hijzich als een fijne aanpaktang om biefstuk, rook worst. croquetten etc. uit de pan te halen. Even een knopje verschui ven en de gard is een tang. In fleu rige doos f 4,85.

de Stem | 1967 | | pagina 7