Tien jaar voor opvarenden van „Jozina Oosterhout stelt betoncentrale buiten bedrijf ENGELSE IN METHITTE-LANS DOOR 60 CM STAAL JAMIN Vertrouwen in Johnson nog verder gedaald ONTRUIMINGSTERMIJN NA KORT GEDING VERSTREKEN i Inval in LSD- werkplaats: 7 man gepakt VROUWEN GEVEN BETER RIJLES DAN MANNEN Roof in Londen, buit gesdiat op 10 miljoen Feyenoord-Arsenal vanavond op t.v. DAGBLAD VOOR ZEELAND EIGENAAR SCHIP VERBAASD OUDERS VAN VEROORDEELDE STUURMAN: WIJ HOUDEN ONS KALM OP DE HOOGTE ,NIET WAAR' GRAFSCHENNER VERNIELDE 60 KINDERGRAVEN Nog warm Gassen Mr. Baeten burgemeester van Maastricht Opklaringen Directeur psychologisch verkcers laboratorium STIL SCHADE TIJDELIJK Een dode13 gewonden Brandende gassen uit fosforoven Knappsack 107* JAARGANG No. 25661 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur! Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 'f Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Buraa» voor de Zeeuwse eilanden, GOES. Klokstraat I. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HUIST, Steenslraal 14 - telefoon 2377 - (Bijbu.eaas. TERNEUZEN, Potgielerstraat 3. telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraal 41 - telefoon 2893). (Van onze redactie buitenland) LAGOS/DEN HAAG De gezagvoerder en zes bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder „Jozina" zijn gisteren in Lagos elk tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens illegale invoer van wapens en munitie en twee jaar subdidiair 60.000 gulden wegens over treding van de douane-voorschriften. Het 500 ton metende schip en de lading werden verbeurd verklaard. De veroordeelden zijn vijf Nederlanders: de 50-jarige gezagvoerder W. Plantinga, de 27-jarige D. Dieleman, D. van 't Woud (35), P. Augustin (36) en R. Kerssies (47) - één Spanjaard de 37-jarige Ruben Otero - en de 30-jarige Portugees Horatio Nogueiria. Allen hadden schuld bekend. De kustvaarder was op 23 oktober voor de kust van hst van Nigeria af gescheiden Biafra aangehouden en door een Nigeriaans marineschip naar Lagos opgebracht. Volgens de ten lastelegging was de „Jozina" op 7 ok tober uit Lissabon vertrokken naar Port Harcoumt, de voornaamste haven van Biafra, met aan boord 460 kisten met enkel- en dubbelloopsjachtgewe- rem, 257 kisten met bijbehorende pa tronen, 1.875 zakken zouit en 389 rol len krantapapier. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De stuurman van de Jozina, die wegens wapen smokkel in Laos is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en een boete van 60.000 gulden, is de 27- jarige Temeuzenaar Dirk Diele man. Hy was dit jaar nog van juni tot oktober met vakantie by zijn ouders in Temeuzen. Tydens die vakantie behaalde hy een diploma voor radio en telefonie. Op 3 ok tober vertrok hy per KLM naar Lissabon, waar hij zich op 1 okt. in scheepte op de Jozina, op welk schip hij al vier jaar vaart. Zijn ouders hebben sindsdien geen bericht van Dirk ontvangen. Zjj veronderstellen, dat hun zoon niets van de wapensmokkel afwist en dat hij in de mening verkeerde dat het schip stukgoederen ver voerde. Zij menen ook dat tijdens de reis de opdracht kwam om naar Kalabar te varen. Ze zeggen: „We houden ons maar kalm bij deze be richten omdat we hopen dat de zaak zich ten goede zal keren". Dirk is een van de zes kinderen van de familie Dieleman. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het vertrouwen In het leiderschap van president John son is in oktober gedaald tot een diep tepunt van 23 procent. Volgens een onderzoek van het bureau „Louis Har ris" is het vertrouwen in het leider schap van president Johnson in oktober gedaald tot een dieptepunt van 23 pro cent. Volgens de resultaten vam het oroder- yas Procent van de onder vaagden het niet alleen oneens met de ïetnam-politiek. maar meenden deze naervraagden ook dat de president geen vertrok inboezemt. volgens eerdere onderzoeken door net bureau „Louis Harris" stelde T/S.1 nog 42 Procent vertrouwen Johnson en in septembei 32. van een vorige week S geëerd onderzoek gaven te ken ^Lr\Johnstm °P dit ogenblik bi presidentsverkiezingen door elk van lt?néi\50? 1J Potentiële republikeinse naidaten zou worden verslagen. in ?ak he* fei-t dat het vertrouwen ui Johnson niet groot zou zijn, bleek Wao on_derzoek over oktober van het hrooArvt Is Harris" dat slechts 29 bomSLVan f ondervraagden voor een en?pauze 10 Vietnam is. 53 tegen en 18 procent had novg" september toonde zich voor inPn°C -van de ondervraagden NooriLVietnam.m luchtaanv^ op De scheepvaartinspectie heeft de reders reeds begin juni laten weten dat afvaarten naar Oosrt-Nïgeria op eigen risico geschieden. Volgens de woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat iis iedereen in de scheepvaart op de hoogte van de risico's die men loopt als men op Ni geria vaart. „Alhoewel het iedere kustvaarder vrij staat wapens te ver voeren, weet men dat het risico op dit gebied zeer groot is", aldus Verkeer en waterstaat. De eigenaar van de „Jozina", de heer C. Lenten in Loosdrecht, zei zeer verbaasd te zijn over de straffen die de rechtbank in Nigeria aan de beman ning van de „Jozina" heeft opgelegd. „Het zal wel niet waar zijn", zo zei hij, want minister Bakker van Ver keer en Waterstaat heeft voor de tele visie verklaard, dat de gevangenis straf hoogstens twee jaar zou kunnen zijn." Over het feit dat zowel het schip als de lading verbeurd zijn verklaard, wilde de heer Lenten niets zeggen. Daar hij de „Jozina" via Van der Katmp's scheepvaart- en handelmaat schappij in Groningen in charter had gegeven aan een Nigeriaanse maat schappij, de „Sun African Lines," De vrouw van de kapitein van de „Jozina" hoopt zo spoedig mogelijk een advocaat te vinden die naar Lagos wil gaan. Zij is daar tot dusver echter met in geslaagd. Mevrouw Plantinga is bereid om zelf naar Lagos te gaan als zij de indruk heeft dat dit op een of andere manier zou kunnen helpen. (Van onze correspondent) HOUTHALEN Naar eerst thans bekend is geworden, Is de grafschenner, die reeds geruime tijd door de Neder landse, Belgische en Duitse politie wordt gezocht, vorige week actief ge weest in het Belgisch-Limburgse Hout halen. Hij vernielde daar midden vorige week een zestigtal kindergraven op het oude kerkhof achter de kerk van Hout- halen-centrum en bekladde grafstenen met opschriften, S.S.-tekens en haken kruisen. Een van de opschriften was ge richt aan de korpschef van de politie te Weert, Van Osta, die het onderzoek in Nederland leidt. Het opschrift luid de: „Weert Osta'tje. Vandaag vieren we feest, dit is de 150e schending". (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT. Geassisteerd door gewapende politiemannen hebben Oosterhoutse gemeentewerkers gisteren de Oosterhoutse Beton-Centrale n.v., die verplaatst moest worden op de loswal van het "Wilhelminakanaal, door enkele charges buiten bedrijf gesteld. Vrijdagmiddag werd reeds de stroomvoorziening van het bedrijf door de gemeente afgesloten. Oosterhoutse gemeentewerkers sluiten de silo-ingang af met dranghekken. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Een bende brandkastkrakers die gebruik maakte van een zelf vervaardigde thermische lans („hittelans"), heeft tijdens het weekend een gat gebrand in de ondergrondse kluis van het hoofdkantoor van de „London Coöperatieve Society" te Stratford (Oost-Londen). In de kluis plunderden de bandieten ongeveer honderd van de 626 safeloketten, toe behorend aan klanten van de coöperatie. Eerst werd de waarde van de gestolen voorwerpen op omstreeks 10 miljoen gulden geschat. Nadien noemde een zegsman van de coöperatieve vereni ging dat cijfer „onrealistisch". Hij sprak de mening uit dat de waarde heel wat lager zou liggen. Het juiste cijfer kon echter pas bekend worden zodra iedere klant wiens loket de bandieten leegge maakt hebben, ondervraagd is. De dieven hadden ongeveer twee of drie uur nodig om een gat te snijden in een 60 cm dikke deur en een traliehek. Zo konden zij in de kluis dringen, waar zij tijdens het doorzoeken van de loket ten honderden documenten, geldstuk ken, gouden horloges, juwelen en staats loten op de grond wierpen. Kostbaarhe den die zij wilden stelen, stopten ze in manden die ze in het gebouw gevonden hadden. De gevulde manden werden naar op straat wachtende ontsnappings wagens gedragen om daarin geledigd te worden. De roof werd pas gistermorgen te 8.10 uur ontdekt. De dikke stalen deur was toen nog warm. De gangsters had den het alarmsysteem van de onder grondse kluis buiten dienst gesteld. Ze waren het gebouw binnengedron gen via een zijstraatje en hadden twaalf zware zuurstofcilinders meegebracht. Deze werden aangetroffen door de po litie, samen met de gebruikte „thermi sche lans" en een lege whiskyfles. Scotland Yard is begonnen met na te gaan welke gangsters kunnen werken met „thermische lansen". De thermische lans is het nieuwste instrument om brandkasten te kraken en werd te Londen reeds in verschei dene grote diefstallen gebruikt. Het is de snelste methode om metaal door te snijden. De lans bestaat uit een stuk gasbuis, waaromheen koperen staven aangebracht zijn. Door die staven wordt zuurstof geblazen. Zo'n „thermische lans" kan een hitte van drieduizend graden voortbrengen, voldoende om blokken beton te verpulveren en de meeste metalen te doen smelten. Dit systeem werd ongeveer drie jaar geleden voor de eerste maal gebruikt in de Londense diamantwijk Hatton Gar den en sindsdien hebben de, meeste goed Dit is de 60 centimeter dikke kluis deur waarin de inbrekers met een ther mische lans een gat hebben gebrand om safeloketten leeg te kunnen roven. ingelichte Londense brandkastkrakers het overgenomen. Het is echter niet ge makkelijk de lans te gebruiken. Ze ver oorzaakt gevaarlijke gassen en men heeft veel ruimte nodig om er zonder gevaar mee te kunnen werken. De no dige beschermingsmiddelen tegen „ther mische lansen" kosten enorm veel geld, zodat alleen degenen die bijzonder kost bare eigendommen willen vriiwaren. ze kunnen aanbrengen. LONDEN (Reuter)- De politie heeft in een apotheek te Londen een werkplaats gevonden, waar het hallu cinaties opwekkende middel LSD werd gemaakt. Er werd een grote hoeveel heid van dit middel gevonden, die op de zwarte markt ongeveer 2,5 miljoen gulden zou hebben opgebracht. Zeven personen, onder wie de apotheker en een vrouw, zijn in hechtenis genomen. In het afgelopen weekeinde voerde de Londense politie een grootscheepse actie uit tegen de handel en het ge bruik van verdovende en opwekkende middelen. De razzia's, die vooral in het noorden en westen van Londen en in de cosmopolitische wijk Soho werden uitgevoerd, leverden verder een buit op van naar schatting een waard van 10.000 gulden. De mannelijke en vrou welijke agenten, die als hippies waren vermomd, maakten ook gebruik van honden die in het opsporen van verdo vende middelen zijn geoefend. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De vriendschappe lijke voetbalwedstrijd Feijenoord-Arse- nal zal vanavond rechtstreeks via de t.v. worden uitgezonden. De wedstrijd, die gespeeld wordt in Rotterdam, be gint om 20.15 uur op Ned. I. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij koninklijk besluit van 11 november 1967 is met ingang van 16 december 1967 benoemd tot burge meester van de gemeente Maastricht de heer mr. A. M. I. H. Baeten te Maas tricht. De heer Baeten, die 47 jaar is, is se dert 1956 lid van de Tweede Kamer. De heer Baeten is rooms-katholiek en lid van de K.V.P. (ADVERTENTIE) morsen bïtterkoekjes 250 gram van 85 voor 69 niet duur wel heerlijk het KnSrricht,' meesedeeld door WolkemlrfJ" geldl® tot vanavond: WeinhMtnn." met "Pingen. WesteHik. w i°P/Tin' Matige zuid- fegtemteraTuïCi.1645 h°gCTe mW- Maanaao|:i5Z50?uu°rnde' UUr' tefon2:uïïOP?i9UUr-Maanon- (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Vrouwen geven heter ryies dan manna. Tot deze conclusie kwam gisteren in Eindho ven de directeur van het psycholo gisch verkeerslaboratorium in Utrecht, drs. A. van der Burgh. Vrouwen kun nen doorgaans betere opleidingsresul- ta-ten bereiken dan mannen, omdat vrouwen van nature een betere aan leg hebben om in de praktijk op te voeden. Moeilijke leerlingen worden dan ook vaak toevertrouwd aan in- structrices. Drs. Van der Burgh zei dit op de jaarvergadering van de sec tie ryscholen van de bond van auto mobiel-, garage- en aanverwante be drijven (BOVAG). Instructeurs zyn doorgaans agres siever, zakelyker en ondernemender en kunnen meestal de moeilijke indi viduele problemen minder goed aan. Instructrices daarentegen scheppen een beter klimaat, tonen meer inte resse, zijn geduldiger en zijn hier door voor de opvoeding in de wieg gelegd. De heer Van der Burgh vindt dat mannelijke leerlingen in het alge meen beter door vrouwen zouden kunnen en moeten worden opgeleid, daar zij een diepere opvoeding nodig hebben voor een goed weggebruik. Bovendien, zo zei de heer Van der Burgh, missen de instructeurs vaak de noodzakelyke humor en diploma tie. De O.B.C. zette gistermorgen de be- tonproduktie echter voort met behulp van een stroom-aggregaat, dat op een vrachtwagen geplaatst was. Tegen het middaguur werd de kabel, die van het aggregaat via de straatweg naar de silo's liep, op last van de gemeente doorgeknipt Toen werknemers van de O.B.C. de auto met het aggregaat vervolgens op „eigen terrein" reden en de produktie wilden hervatten werd onder het waakzaam oog van de politie de auto met aggregaat en al naar het politiebureau gereden. Een en ander geschiedde onder hevig pro test van bouwingenieur J. A. Bonink van de O.B.C. Omstreeks twee uur arriveerde een vrachtwagen van gemeentewerken op de loswal, beladen met dranghekken. Deze werden vóór de ingang van de silo's geplaatst. Twee geüniformeerde politiemannen en twee leden van de recherche, die met de bewaking van het O.B.C.-terrein belast waren, ver dwenen een uur later na een mobilo- foongesprek met het hoofdbureau. Om tien minuten over half zes evenwel verschenen de gemeente werklieden, alsook enkele leden van de bouwpolitie en vier geüniformeer de politiemannen opnieuw op het strijdtoneel. Zij beklommen de silo's, forceerden enkele deuren en trokken vervolgens de kleppen weg onder de silo's, waardoor 40 ton grind en 40 ton zand naar beneden stortten. De ge hele betonproduktie van het bedrijf is hierdoor stil komen liggen en kun nen 22 personeelsleden niet verder werken. Gevreesd wordt, dat door de rigou reuze uitschakeling van het Ooster houtse betonbedrijf een bedrijfslei der sprak van „Gestapo-methoden" tevens de bouw zal stagneren van 4500 woningen en vijf viaducten, waarvoor de O.B.C. beton moet leveren. Aan gezien de onderneming haar contrac tuele verplichtingen, niet na kan ko men zullen naar verwacht de afnemers spoedig gaan reclameren'. De directeur van de n.v., de heer J. C. Lodewikus (60) uit Raamsdonks- veer heeft daarom zijn advocaat, mr. L. M. A. Tripels te Amsterdam, on middellijk opdracht gegeven een kort geding tegen de gemeente Oosterhout aan te spannen met een eis tot scha devergoeding wegens geleden be drijfsschade. De schade aan zand, grind en silo's schat hij op ongeveer duizend gulden. Burgemeester mr. A. J. M. Elkhui- zen en de drie wethouders van Oos terhout waren gisteren niet bereik baar voor commentaar op deze maat regelen. Desgevraagd verklaarde een vrouwelijke beambte van de gemeen te, dat de kabinetschef van de secreta rie, de heer G. van Geloof, die tevens de voorlichting van de gemeente ver zorgt, ,ziek" was. Deze bleek chter niet in zijn woning aanwezig. Op de vraag of de heer Van Geloof soms opgenomen was in een ziekenhuis werd ontkennend geantwoord. Hij verblijft evenmin in een sanatorium volgens de ambtenares. Enkele weken geleden verloor de Oosterhoutse Beton Centrale voor de Bredase rechtbank een kort geding te gen de gemeente Oosterhout, die de onderneming opdracht had gegeven de loswal aan het Wilhelminakanaal te ontruimen. Deze moet namelijk van een nieuwe damwand, etc. worden voorzien. Het behrijf moest vóór 23 oktober weg zijn. O.B.C. bleef toen evenwel nog met het verplaatsingsprobleem zitten. De Beton Centrale, die enkele jaren ge leden van de gemeente Oosterhout toestemming had gekregen zich tij delijk op de loswal te vestigen, had namelijk nog geen bouwvergunning voor de oprichting van een definitief silo-bedrijf. Aanvankelijk wilde O.B.C. dit bou wen op het in aanleg zijnde industrie terrein Haven Oost. „Door diverse ontwikkelingen is het zover niet ge komen, aangezien tslotte de betonin- dustrie Martens het terrein kreeg", aldus de heer Lodewikus. De Oosterhoutse Beton Centrale kocht toen een ander bouwterrein, ongeveer honderd meter noordelijk van de tijdelijke betoncentrale aan de loswal. „Een gunstig gevolg van het eerste kort geding was", aldus de heer Lo dewikus, „dat ik enkele dagen nadien mijn bouwvergunning voor het nieu we bedrijf, waarop ik jaren had ge wacht, binnen had. We zijn toen met dertig man meteen aan de slag ge gaan om een nieuwe silo te bouwen. We hebben nup twee weken dag en nacht gewerkt, zelfs 's zondags, om maar zo snel mogelijk gereed te zijn. We hebben veel medewerking gekre gen van onze „buurman", directeur Bastianen van Starako, die ons be reidwillig stroom levert voor de na- trium.verlich.ting, waarmee wij des nachts werken. Binnen twee weken is de nieuwe silo in bedrijf. Het is voor mij een raadsel, waarom de gemeente Oosterhout zo te keer moet gaan. Ze heeft ons zelfs tot 1 januari 1968 huur laten betalen voor ons terrein aan de loswal. Desondanks hebben de politie en de gemeente werklieden geweigerd een machti ging te tonen voor hun gewelddadig optreden op óns terrein. Waarvoor die herrie nodig is weet ik echt niet, want wij zijn binnen twee weken weg en aannemer Plieger uit Lexmond, die de kadewerken gaat uitvoeren, heeft mij verzekerd, dat hij het stuk loswal, waar wij staan, de eerste maanden nog niet nodig heeft. (Van een onzer verslaggevers) KNAPPSACK In de fosforfa- briek van Knappsack A.G., in Duits land, een zusterbedrijf van Hoechst- Vlissingen N.V. heeft zich een ern stig bedrijfsongeval voorgedaan, waar bij één dode, vier zwaar gewonden en negen licht gewonden te betreuren vielen. Onder de slachtoffers bevin den zich geen Nederlanders. Bij Knappsack A.G. zijn verschillende Nederlanders in opleiding, die vol gend jaar de nieuwe fabriek van Hoechst-Vlissingen gaan bemannen. Het ongeval ontstond toen tijdens de voorbereiding van een routine-re paratie het deksel van een der fos- forovens omhoog werd gedrukt. Er ontsnepten brandende gassen uit de oven. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De materiële schade wordt op ruim één miljoen gulden geraamd. „AIR FRANCE" heeft een nieuw Rus sische passagiersvliegtuig van het type „11-62" gehuurd voor geregelde vluch ten op de lijn Parijs-Moskou v.v. Hoe moeilijk het is om mooi fe zijn. U kunt het zien op pag. 1T. Federatieve samenwerking tus sen middenstandsbonden Pa gina 15. lülagMa? He Stem Op Europa's eerste tienerbeurs Hippy Happy houden 150 orde bewakers de jeugd rustig. Zie pagina 7. Max Merkel, succesvol trainer van F.C. Nürnberg, over het Nederlandse voetbal. Pag. 13.

de Stem | 1967 | | pagina 1