Tweedaags congres geeft radicalen een eigen ezicht (HT ii\terfa$l\ioi\5 inbraken in goes Betoging in Tokio: 362 gewonden JAMIN Terneuzense pyromaan sloeg toe Zuid-Vietnam: korter kerst en nieuwjaars bestand dan vorig jaar MvidueleÉÉnwte IN MEI 1968 WEER CONGRES Gaat regering aandacht voor Zeeland verliezen Omvangrijke diefstal DAGBLAD VOOR ZEELAN" G.S.-lid Van Dongen Zevende maal t«dXemek naar de 6Ven" op regen BEDENKINGEN GASTEN MARIA-BEATRÏCE GEDAGVAARD OM HUWELIJK METFILMSTERTE VERHINDEREN Monarchisten Apollo aan reuze parachute Suggesties voor politie in VS.; JEUKPOEDER NIEUW WAPEN? Nederlaag voor amateurs Weer vuurgevecht over de Jordaan MGR. H. ERNST s Vooral hulp voor hen die het moeilijk hebben In veel gevallen Ziektekosten niet meer aftrekbaar Kritiek op Johnson vanaf preekstoel Op zee Soldaat in douche omgekomen Nederlander verdacht van goudsmokkel JASSENWEER 107» JAARGANG Ne. 25660 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. jureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN^Potgieterstraa^^ (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. „Het is een na-tio nale zaak, dat de kansen voor Zeeland voor de voile honderd procent worden benut", aldus de heer J. van Dongen lid van Gedeputeerde Staten van Zee- lan, tijdens de vergadering in Terneuzen van de statenkring Zeeland van de KVP. Het Franse bedrijf Péchiney, dat zich in Zeeland wilde vestigen, kon van de regering geen goedkoop aardgas kra gen. „Dit is het tweede bedrijf dat onze neus voorby gaat", aldus het G.S.-lid „Gaat men de belangstelling voor Zee land verliezen?". De heer Van Dongen herinnerde aan de twee rampen, die Zeeland de laatste decenniën hebben getroffen en die het slechts moeizaam te boven is gekomen. Nu het er in Zeeland goed begint voor te staan, zijn er elders in het land ■moeilijkheden. Hij achtte het vanzelf sprekend, dat hieraan de nodige aan dacht wordt besteed. „Maar", zei hij „men moet de ontwikkeling in Zeeland met afremmen omdat op dit moment Zeeland eindelijk weinig werkloosheid te zien geeft". Drs. W. Dusarduyn kwam met een voorstel, dat door voorzitter en vergade ring werd overgenomen. Hij stelde voor als kring Zeeland van de KVP rond de tafel te gaan zitten met de zusterorga nisaties van de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen en Antwer pen. Met partij-instanties en volksver tegenwoordigers zou men dan bespre kingen kunnen houden over industria lisatie en andere gemeenschappelijke problemen. De heer Michielsen uit Axel vroeg daarbij tevens aandacht voor he belang van de boeren, dat hij met name in de provincie Antwerpen ernstig zag bedreigd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdagavond om even over elven heeft de Terneuzense pyromaan voor de zevende keer toege slagen. Ditmaal brak brand uit in een ruimte in de Brouwerijstraat, die door de heer v. d. Veer, uit hotel Centraal als garage wordt gebruikt. Omwonenden namen een sterke brand lucht waar, waarna de eigenaar en de politie werden gealarmeerd. Brandweer en politie waren onmiddellijk ter plaat- Y- njdar ondertussen had de heer Van Jir me^ een aan^al gasten de schd blussen. Er was geringe rn *yan onze correspondent) «i.rJu TT BÜ een inbraak in gros- S J ?e, Kok aan de Fruitlaan te zitSaT- ln dA nacht van vrijdag op retf.n vo°r 12''00 gulden aan siga- buitgemlakt gUlden aan contanten va?P,j!ien"-?'ïe wÜze. door het inslaan inhrakT werden in dezelfde nacht SSS gepleegd bij de klompen- K 7 ®riJ Weststrate in de Voor- inrtuaw .ln ®en directiekeet op het de™ i„Se7em te Goes- De buit bij stelt e7 was gering. De politie h<?wK£erlcht meegedeeld door Zwaard'1' ,feldig tot vanavond: reeen L met kans °P enige toimnemi re8en* Matige wind SSnaar zuidwest. Weinig Vandaal 'n temPeraturen. ^^IS^uur" 1653 Ned^rnd^^g^T: 070-814391 otoaSsK. vanuit rijdend in België: 133855. uur, üii/uir/iNö J. KNAC/ANWB Nederland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het tweedaagscongres van de werkgroep van christen-radicalen heeft men zich uitgesproken voor een stembus akkoord en is de eis van een hecht samenwerkingsverband met andere partijen gehandhaafd. „Met welke partijen en groeperingen deze noodzakelijke samenwer king moet worden nagestreefd, moet ruimschoots voor de verkiezin gen duidelijk kenbaar worden gehiaakt", aldus het gisteren aangeno< men uitgangspunt. Het congres heeft ook anderszins zyn doel bereikt: de groep heeft zijn éigen gezicht gekregen, zün eigen voorlopig actie-program en zijn eerste opdracht. Na 24 uur vergaderen (voor velen was het letterlijk 24 uur) werd besloten: In mei 1968 een tweede congres te houden, Te trachten in de A.R., de C.H.U. en de K.V.P. een christen-radicale meer derheid te krijgen aan de hand van een duideiyk program., Daarna met gelijkgerichte andere partijen te streven naar een meerder heid in het parlement en naar een dui delijk regeringsbeleid. „Ook al heeft men nu nog geen ze kerheid dat deze samenwerking bereik baar is. Dit hangt van alle partners af. Maar de toekomst van de Nederlandse politiek eist dat het geprobeerd wordt", aldus de resolutie van zaterdagavond. Maar met deze verklaring waren de principiële meningsverschillen binnen de christelijke-radicale beweging nog niet ongedaan gemaakt. Meningsver schillen nog steeds over het stembusak koord bijvoorbeeld. Zaterdagmorgen waren zoveel bedenkingen binnengeko men, dat de voorstanders van dit ak koord twijfelden aan hun succes. Een knap opgestelde verklaring kreeg 's middags wel veel applaus, maar dit veegde de verschillende opvattingen hierover niet onder tafel. Dit gold ook voor de tegenstellingen over het kies stelsel, het partijwezen, de buitenlandse politiek, en de defensie. Basispunten waarover men het niet eens kon worden en waarover men op het congres van mei 1968 opnieuw wil discussiëren. Het ontwerp-program moet nogal in grijpend veranderd worden na de vele wijzigingen uit het tweedaags congres. „Er zijn meningsverschillen genoeg ook in uw kring overgebleven", zed de con gresvoorzitter prof. mr. W. F. de Gaay- Fortman, A.R.-Eerste-Kamerlid. „Maar probeer elkaar te verstaan. Want uw program moet een structuurprogram worden voor de staatsrechtelijke en po litieke vernieuwingen. Hij moest bovendien bekennen, dat lang niet ieder punt uit het voorlopig program voldoende afgewogen is en dat daarover nog veel nagedacht moet wor den. Voor wat betreft de defensie bij voorbeeld: „Over de meest aangrijpende kwestie van deze eeuw" (aldus prof. de Gaay Fortman) bleken twee stromingen nogal onverzoenlijk. De pacifisten van het congres stonden lijnrecht tegenover hen, die de situatie van nu wilden aan vaarden als een status-quo. Men kon het over deze kwesties niet eens worden en als gevolg daarvan' wordt een nieuwe studie gemaakt van: Het buitenlands beleid; de woningbouw; het kiesstelsel; het openbaar vervoer; de kunst en cultuur; de regionale en lo kale bestuursvormen. Dit alles komt in 1968 weer aan de orde. De K.V.P.-radicale drs. K. L. M. van Eerd uit Oegstgeest vatte de menings verschillen nogal kernachtig samen: „Dit congres is er allereerst voor bedoeld, dat we een eigen gezicht krijgen. Nu stellen we wel mooie eisen, dat doen alle idealistische clubs. Maar er moet ook geld voor zijn". Een groot aantal politici partijvoor zitters, fractievoorzitters, kamerleden woonde het congres bij, het eerste, dat vertegenwoordigers van de A.R., C.H.U. en de K.V.P. gezamenlijk hielden. De voorzitters van deze partijen, dr. W. Berghuis, mr. P. Aalberse en drs. J. Tilanus krijgen binnenkort het voorlo pig actieprogram van de christen-radi- kalen in een gezamenlijke bijeenkomst. De beslissende stap naar de nieuwe politiek van de christen-radicalen wordt over een half jaar op het tweede con gres gezet. Dan weet de groep hoe de partijen hebben gereageerd op de chris ten-radicale actie. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Uit een radiozaak aan de Blaarthemseweg in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag een groot aantal goederen tot een to tale waarde van 12.000 gulden gestolen. Er verdwenen: een auto (2500 gulden), 39 transistorradio's, 6 bandrecorders, 2 pick-ups, 5 elektrische scheerapparaten, een elektrische grill en een koffiezetap paraat. De politie heeft nog geen ar restatie verricht. ROME (AP) Prinses Maria Beatrice is gedagvaard om te ver schijnen voor een burgerlijke rechtbank te Rome. Haar familie wil zo een stokje steken voor haar huweiyk met de Italiaanse film acteur Maurizio Arena. Arena is niet van adeliyke afkomst. Haar ouders, ex-koning Umberto van Italië en zijn gemalin ex- koningin Marie José, beweren dat zij niet stabiel genoeg is om zelf te beslissen. Via de zuster van de koning, gravin Olanda Calvi di Bergolo, die in Rome woont, heeft het ver bannen koningspaar bij de recht bank een verzoek aanhangig ge maakt om te verklaren, dat hun dochter niet in staat is een nor male beslissing te nemen. De rechtbank heeft de 23-jarige prinses gedagvaard voor een ver hoor, dat op 21 december zal plaatsvinden. Ook aan haar vader, die in Por tugal woont en haar moeder, die zich in Zwitserland heeft gevestigd, is een dagvaarding om te verschij nen gezonden. Aan hen en andere nauwe verwanten is meegedeeld, dat zij zullen moeten getuigen. Hierdoor is de toch al ingewik kelde aangelegenheid nog ingewik kelder geworden. De ex-koning en ex-koningin van Italië en hun enige zoon, ViHorio Emmanuele, mogen nl. krachtens de wet niet in It'alië komen. Dit verbod is niet van toepassing op de prinses en haar beide zusters. Maria Beatrice en de 34-jarige Arena hebben de vorige maand hun verloving bekendgemaakt. De ze bekendmaking heeft een storm van kritiek doen opsteken onder de Italiaanse monarchisten en bij de ouders van de prinses. Haar moeder zei, dat Maria Bea trice emotioneel en geestelijk in de war was Zij beschuldigde Arena, die in films misdadigers.rollen speelt, van fortuinzoekerij. Op verzoek van haar vader heeft Maria Beatrice zich voor een paar dagen laten opnemen in een Ro meinse kliniek. Zij vertelde dat zij daarheen was gegaan om te bewij zen, dat zij evenwichtig genoeg is om te weten wat zij doet. Zij ver klaarde dat zij beiden ondanks alle woedende tegenkantingen zullen blijven vechten om htm huwelijk door te zetten. Deze spectaculaire foto geeft een beeld van de omvang der pa rachute waaraan de Apollo-capsu- le, die eind vorige week de Ameri kanen een stap dichter by de maian bracht, in de Oceaan neer daalde. De Apollo dryft al in het water. Nog eenmaal bolt zich de reusachtige, kleurige parachute, om daarna ineen te zakken. DR. OSKAR FREY, de scheikundige vam Zwitserse afkomst, die tijdens de Tweede Wereldoorlog de commer ciële produktiemethode van het in- sektendodende middel DDT, heeft ontwikkeld, is in de ouderdom van 75 jaar in Cincinnati overleden. WASHINGTON (Reuter) Deelnemers aan ongeregeldheden in de V.S. lopen de kans straks aan elkaar te worden vastgeplakt, onder grote netten te worden gevangen of met jeukpoeder bewerkt te worden als de politie een aantal sug gesties van deskundigen in praktijk gaat brengen. De voorstellen worden gedaan in een rapport van het instituut voor verde digingsanalyses", dat voor de presidentiële commissie voor de handhaving van de wet en de toediening van het recht een studie maakt van niet-dodende wapens. Als mogelijkheden voor het temmen van menigten worden in het rapport genoemd: kleefbanden, waardoor de beweging van een menigte vertraagd wordt genoemd kleefbanden, waardoor de beweging van een menigte vertraagd wordt door de mensen samen te binden. Bovendien kunnen mensen aan elkaar gelijmd wor den door af t'e schieten lijmkogels of stralen lijm. netten, die met de hand worden bediend om een deel van een menigte in bedwang te krijgen of netten die per helikopter worden afgeworpen. plastic confetti, die op de grond wordt uitgestrooid om het lopen te bemoei lijken. een schuimspuit om straten af te zetten of een menigte mee aan te vallen. De fabrikanten van deze schuimspuit zeggen, dat mensen die in schuim worden onder- gedomp'eld gedeprimeerd raken, omdat zij het contact met hun omgeving verliezen. het jeukpoeder kan gebruikt worden bij het ontruimen yan een straat, waarin een zitdemonstratie wordt gehouden. (Van onze sportredactie) ZEIST/BRUSSEL Ajax-voor- zitter Jaap van Praag: en het ama teurvoetbal hebben zaterdag ty- dens de hondsvergadering van de KNVB een nederlaag geleden. De amateur-afvaardiging zag het be kende voorstel ,,Budel" (de trans fersom voor amateurs naar 10.000 gulden) afgewezen, nadat de za terdagmiddagvoetballers hun me dewerking hadden ingetrokken. Jaap van Praag kreeg het (na tuurlijk) over het geval Keizer. De Ajax-praeses wilde ver gaan - wel een straf maar de club mag er niet onder lijden; de bondsvergadering dacht er anders over. In Brussel kwamen ruim 5000 atleten in actie tijdens de „Volks cross van Le Soir". Het werd een overtuigende overwinning voor de in Engeland studerende Amerikaan Meivin Batty. Zie voor dit en ander sportnieuws onze sportpagina's. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Israëlische en Jordaan se strydkrachten hebben elkaar gister ochtend met mortieren en lichte wapens beschoten. Het vuurgevecht, dat by na vier uur duurde, speelde zich af op ze ventien kilometer afstand van de Da- mia-brug over de Jordaan, ten noorden van Jericho, TOKIO (AFP/RTR) Premier Ei- sakoe Sato is gisteren voor een be zoek van negen dagen naar de V.S. vertrokken ondanks de protesten van ongeveer tweeduizend linkse studen ten, die naar het internationale vlieg veld van Tokio waren getrokken van hun misnoegen biyk te geven. Ze venduizend politiemannen sloten de toegangen naar het vliegveld af. Bij gevechten (foto) tussen de beto gens, die met stenen gooiden, en met knuppels zwaaiende politiemannen werden in totaal 362 personen waar onder 320 politiemannen gewond. De politie, die ook van traangas ge bruik maakte, verrichtte 295 arresta ties. Een 73-jarige advocaat, die zich za terdag voor de ambtswoning van Sato in brand stak, overleed zondag. Hij wilde met deze zelfverbranding pro testeren tegen de z.i. te zwakke hou ding van de premier in. de kwestie van teruggave van Okinawa aan Japan en tegen de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam. Het eiland Okinawa is op het ogenblik een Amerikaanse militaire basis. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Mgr. H. Ernst, de nienwe bisschop van Breda, heeft in de gisteren ln alle parochiekerken van het bisdom voorgelezen eerste herderlijke brief zijfc dank uitgesproken voor de vele blijken van vertrouwen, die hij mocht ontvan gen. „De taak, die ik krijg, zie ik als een taak, die ik heb samen met u", al dus de brief, „Als ik mij afvraag, waar treffen wij elkaar, dan denk ik: daar waar een mens zich vragen stelt en ook: daar waar wij verantwoordelijk zijn voor de wereld van morgen". Mgr. Ernst sprak de wens uit, dat hij met de gelovigen wilde zijn in de ver anderingen om samen een weg te vin den, met het oog gericht op de komende tijd. „Vooral hen, die het moeilijk heb ben, zou ik naar beste vermogen willen helpen". In een brief aan de priesters van het bisdom verzekert mgr. Ernst, dat hij de vragen over het leven van de pries ters en over de uitoefening van hun ambt samen met hen tot een oplossing wil trachten te brengen. Gewezen wordt op het voorstel van een priesterraad. Mgr. Ernst herinnert eraan, dat hij enerzijds is gebonden aan de eisen van de taak, die moet worden vervuld, maar dat hij anderzijds wil uitgaan van de persoonlijke verlangens en mogelijkhe den van de priesters. Aan het slot van de brief merkt mgr. Ernst op: „Ik zou het heilloos vinden, wanneer de priesters bekneld raken tussen de officiële kerk en hun verant woordelijkheden temidden van de men sen voor wie zij staan". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bijzondere ziektekos ten zullen binnenkort voor een groot deel van de belastingplichtigen niet meer aftrekbaar zijn. Minister Witte- veen (Financiën) is niet van plan deze wijziging in de aftrekregeling, reeds voorgesteld in de miljoenennota, onge daan te maken. In zijn antwoord op vragen van Twee de Kamerleden zegt do minister, dat een steeds groter aantal belastingplich tigen ziektekosten ais „buitengewone lasten" in rekening gaat brengen voor de inkomstenbelasting. Dit is verklaar, baar door de voortdurende premiestij gingen. Intussen dreigt hierdoor het rijk echter een belastingverlies te lijden van 250 tot 330 miljoen gulden. De mi nister wil de nieuwe regeling op 1 januari 1968 tot stand Bekomen zien. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Zuid-Vietnam zal met Kerstmis een 24-uur-bestand in acht nemen en ter gelegenheid van „Tet", het Vietnamese nieuw jaar, een bestand van 48 uur. Dit heeft de Zuidvietnamese presi dent Ngoejen van Thieu in het afgelopen weekeinde in Loc Ninh meegedeeld. Het staatshoofd maakte geen melding van een eventueel bestand ter gelegen- hield van het gregoriaanse nieuwjaar. Vorig jaar werd zowel met Kerstmis als met het gewone nieuwjaar een be stand van twee dagen in acht genomen. Met het Vietnamese nieuwjaar, dat in de tweede week van februari valt, lie ten de Zuidvietnamezen, de Amerikanen en hun bondgenoten de wapens gedu rende vier dagen rusten, terwijl de mi litairen van 't Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront een bestand van zeven dagen van 8 tot 15 februari in acht namen. Nog nooit heeft Zuid-Vietnam voor Kerstmis en het „Tet"-feest een zo kort durend bestand afgekondigd als nu voor dit jaar. President Johnson heeft zaterdag de Noordvietnamezen uitgenodigd voor een ontmoeting met Amerikaanse vertegen woordigers op neutraal terrein, in volle zee, aan boord van een schip van een neutraal land bijvoorbeeld, ter bespre king van de vredesmogelijkheden. Hij deed dit in een toespraak aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „En terprise". President Johnson Is gisteren door een geesteiyke bekritiseerd toen hy een kerkdienst bywoonde in Williamsburg in de Amerikaanse staat Virginia. De geestelijke, dr. Cotesworth P. Le wis, zei tijdens de dienst dat men in de Ver. Staten meent dat er iets verkeerds is in Vietnam. Johnson, die onbewogen toeluisterde, kreeg te horen dat hij niet voldoende heeft gedaan om de ontevre denheid over het Amerikaanse optre den, zowel van de zijde van de Ameri kanen als voor leiders van andere lan den geuit, weg te nemen. MAASTRICHT (ANP) Zondag morgen werd in de keuken van zijn ouderlijke woning te Wolder nabij Maastricht een 20-jarige dienstplichtige militair dood aangetroffen. Hij was za terdagavond laat thuisgekomen en gaan douchen. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer geworden van zuurtstofge- brek. SAO PAULO (AP) - De Braziliaan se politie heeft zaterdag een onderzoek ingesteld naar een vrydag in Sao Paulo op verdenking van goudsmokkel gear resteerde Nederlander. De man, wiens naam werd opgegeven als Norbertus H., een man van middel bare leeftijd, werd gearresteerd nadat de douane veertig staven goud bij hem had gevonden. De staven die een kilo per stuk wogen, hebben een waar de van naar schatting 500.000 gulden. De Nederlander vervoerde de goud staven in een speciaal voor dat doel ge maakt vest en in een tas met een dub bele bodem. (ADVERTENTIES) 't Wordt koud.... morgen gesorteerde toffees 250 gram van 79 voor 65 niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1