STAP NAAR TOTAAL NIEUWE POLITIEK NOODZAKELIJK Christen-ra dicalen: niet beginnen met de breekpunten VRACHTWAGEN RAMT WONING MILITAIREN WEG VAN VLIEGVE WOENSDRECHT? JAMIN depressies zorgen voor zacht weer Thaise divisie naar Vietnam Weer ongeluk in Rijsbergse bocht Jan Jorissen (55): Verslaafdheid aan roken redde mijn leven Speculatie over plaats burgerluchthaven Ontslag voor 12 man bij Swarttouw HEERLIJK AVONDJE NADERT oude jas nter tegemoet, <euze is oordelige carcoats in trek. nannen ontdekken :he winterkleding A je komfortabel n carcoat is. een aan. en enorme kollektie voordelige prijzen. \h capiton ;ring Cacryl) ImohairkwaHteit. st steekzakken. ïl. groen, grêge rij model, jitvoering. ïohairkwaliteit. pauletten |en twee steekzakken l, camel, blauw lohair en cötelés. 3t steekzakken - |air in grijs, bruin jw, groen en bruin DAGBLAD VOOR ZEELAND Se Stcmjj «%Sg£ Wel We6r W3t groter SAMENWERKING BEDENKINGEN Bisschopswijding mgr. Ernst op 17 december AMSTERDAMSE OFFICIER WIL EUROPESE RECHERCHE Pijpleiding door Sinaï? Druk Sluiting MET BIER MINDER REACTIE TE STERK GELUK AIS ZATERDAG 11 NOVEMBER 196/ UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L j. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Kcmtngin en Vaderland 107e JAARGANG No. 256b9 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. "eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). Het begint de spuigaten uit te lopen met de relatiegeschen ken. Pagina 7. Een heel vliegtuig aan een pa rachute veilig laten neerkomen. Dat kan, zo hebben proeven in Amerika aangetoond. Pagina 9. Zullen de tussentijdse verkiezin gen in Helmond opnieuw een bewijs leveren van de tanende populariteit van de „gevestigde partijen"? Pagina IJ. Johnson en Bob Kennedy heb ben elkaar tot de presidents verkiezingen van 1968 nodig. Tot die tijd zullen zij uiterst vriendelijk zijn tegen elkaar. Pagina 13. Prof. Jan Bronner vindt dat er veel gesjouwd moet worden om te kunnen creëren. Pagina 15. Werkelijk alles wordt onder zocht in het N.S.-laboratorium. Pagina 16. Een spion kan door één enkele letter tegen de lamp lopen. Pagina 17. Rien van Nunen wil nu wel weer eens wat anders. Pag. 18. De bodemschatten onder de Noordzee zullen vooral Enge land geen windeieren leggen. Pagina 19. Uitgebuite tieners kunnen pro testeren bij hun eigen pop-vak bond. Pagina 23. In het selectieteam voor de voetbalwedstrijd Nederland- Rusland komt Eddie Pieters Graafland niet voor. Wel de jongere Spartaan Jan van Beve- ren. Pagina 25. De ontwikkelingslanden verlie zen meer en meer hun toch al schaarse intellectuelen. Pag. 27. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. In de afgelopen week zÜn Wij duidelijk in koude lucht geko waarin 's nachts lichte vorst Werd waargenomen en waarbij plaatse lijk een dichte mist ontstond. Lang heeft dit niet geduurd, want deze kou de lucht is snel verdreven door een toenemende zuidwestenwind. eiirf femPerafuur zal tijdens het week- SVan de hog€ kailt blijven. Van- na L ee£.er een regenfront je waar- fprrm vochtige lucht bereikt met een 17S5 ,van ongeveer tien gra- Dit betekent dat de vorst op een I want n^Sei/atum geen kans 1 vorst vil ei f? m- Eur°Pa komt geen ïw.va" betekenis voor. In Zuid- Balkan "e temPeratuur in de ItaUë evenais op Mal- tv k'°Ven 20 graden schommelen, h#* nim weekeinde bij ons over Sr van weinig betekenis zijn, kom„A depressieactiviteit zal in de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De christen-radicalen uit de A.R., C.H.U. en K.V.P. hebben gisteravond in Scheveningen op hun eerste congres vastgesteld„Dit congres moet de stap zijn naar een totaal nieuwe politiek Maar we moeten niet beginnen met breekpunten". Of zoals een van de congressisten het kort en bondig uitdrukte „We moeten het op behoorlijk ruim zicht zien". De vraag of het befaamde stembus-akkoord van oud-minister Bogaers direct al als scheidingslijn behandeld moet worden, was ontkennend. „Iedere groepering moet voor zichzelf uitmaken wat zij doet wanneer haar partij niet wil overgaan tot een chris- telijk-radicaal programma", meende de KVP-radicale mr. E. Jurgens. „De ene partij is al door de bocht, de an dere nog niet. Een der criteria voor ons is echter duidelijk met welke partijen wij een christelijk vooruitstrevend pro gram kunnen verwezenlijken." Mr. E. Jurgens en met hem oak chris ten-radicalen uit de A.R. en de C.H.U- sloten hierbij aan op de rede die oud minister drs. P. Bogaers bij de opening van het congres gehouden had1. Deze constateerde hierover: „Al die moeilijkheden rondom het stembusak koord zijn oplosbaar als de politieke wil er is. Als de noodzaak om deze weg te gaan wordt ingezien". Voor drs. Bogaers is het namelijk een gevolg van het christelijk-radicaal den ken dat pas met een parlementaire meerderheid een christelijk vooruitstre vend program verwezenlijkt kan wor den. Dit sloeg bij de 200 christen-radicale congresgangers zonder meer aan. De voorzitter van het congres, het Eerste- Kamerlid van de A.R. prof. De Gaay Fortman onderstreepte deze opmerkin gen: „De christelijke partij zal samen werking uit zichzelf zoeken met allen in wier program zij dat van haar zelf in belangrijke mate weerspiegeld ziet". Desondanks had drs. Bogaers wel enige bedenkingen tegen het ontwerp- program van de christen-radicalen. Wat over de toekomstige ontwikke ling van Europa gezegd wordt in de buitenlandse paragraaf en in die van defensie benaderde de K.V.P.-radicale gastspreker met wat hij noemde duide lijke reserve. Het ontwerp-program stelt namelijk voor in de toekomst Europa geheel te ontwapenen. Zover is het echter nog niet want het congres zou nog de hele zaterdag be steden aan de bespreking van dit pro gram. De openingsavond werd bijgewoond door onder meer van de K.V.P., mr. P. Aalberse, drs. W. K. N. Schmelzer, de heer F. van der Gun, van de A.R. door mr. B. Biesheuvel, van de C.H.U. door de heer J. Mellema en van D'66 door mr. H. van Mierlo. Ook verschillende kamerleden van diverse fracties waren bij de opening aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Mgr. H. Ernst van Breda zal op zondag 17 december tot bisschop worden gewijd. Zoals bekend zal mgr. Ernst door het gezamenlijke episcopaat tot bisschop geconsacreerd worden om aldus uitdrukking te geven aan de colle gialiteit van het bisschopsambt. Ook wat de datum van de wijding betreft is men zoals ook al gebeurde bij de consecratie van mgr. De Vet afgeweken van het gebruik om de bis schopswijding steeds te laten plaatsvin den op de verjaardag van een apostel. Dit zou vier dagen later geweest zijn, n.l. 21 december, wanneer de martel dood van de apostel Thomas wordt ge vierd. Men heeft in Breda voor de zon dag gekozen om zoveel mogelijk men sen in de gelegenheid te stellen de con secratie bij te wonen. GOUVERNEUR JOHN CONNALLY, één van de beste politieke vrienden van president Johnson, heeft bekend gemaakt dat hij zich niet beschikbaar 6telt voor een vierde ambtsperiode als gouverneur van Texas. BANGKOK (Reuter) Thailand zal nog 10.000 militairen naar Zuid-Vlet- nam zenden en in ruil daarvoor van de Verenigde Staten onder meer lucht doelraketten en andere moderne wa pens krijgen. Dit is gisteren in Bang kok vernomen. Van Amerikaanse zijde is bevestigd dat de levering van luchtdoelraketten en andere wapens wordt besproken, maar men kon nog geen nadere mede delingen doen zolang de besprekingen gaande zijn. De nieuwe Thaise bijdrage aan de oorlog in Vietnam zou bestaan uit een divisie van 10.000 man lichte infanterie, uitgerust met Amerikaanse wapens. De oerste directe bijdrage van Thailand aan de oorlog omvatte 3000 man, die eerder dit jaav in Zuid-Vietnam aankwamen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse of ficier van justitie, mr. H. G. van Ever- dingen, heeft gepleit voor een interna tionaal rechercheapparaat naast In terpol dat op zijn minst in West-Eu ropa zou moeten kunnen opereren. „Er komen helaas hoe langer hoe meer oplichters en flessetrekkers", al dus de officier, die opmerkte dat bij een onderzoek van een internationale zaak het nu allemaal over verschillende schijven moet lopen. Het blijkt dan soms dat men langs elkaar heen werkt. Overigens dacht mr. van Everdingen dat zo'n internationaal rechercheappa raat, dat veel sneller en efficiënter zou kunnen werken, er voorlopig wel niet zal komen. De officier deed deze uitspraak gis terenmiddag bij de behandeling van een grote internationale flesset'rekkerij-af faire voor de Amsterdamse rechtbank. Tegen de 30-jarige koopman M. H. uit Zaandam eiste mr. van Everdingen voor flessetrekkerij en valsheid in ge schrifte 2 1/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De koop man ontkende de flesset'rekkerij, waar door firma's in Nederland, België en Duitsland waren gedupeerd voor een to taal bedrag van ca. f 170.00. TEL AVIV (AP) Twee machtige olieconcerns, British Petroleum en Royal Dutch, hebben belangstelling voor Israël's plan om een pijpleiding aan te leggen van de Rode Zee naar de Middellandse Zee als alternatief voor het Suez-kanaal, zo meldt het dag blad „Haaretz". Israël is volgens het blad al aan het onderhandelen met Britse en Duitse staalmaatschappijen voor de levering van 80.000 ton staal tegen 170 dollar per ton voor het project (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG Het ministerie van Defensie zal binnen afzienbare tijd een militaire vliegbasis afstoten. De Navo gaat hiermee akkoord. Dit zegt staatssecretaris Duijnstee van Luchtmachtzaken in een vraaggesprek in het nummer van het luchtmachtblad De Vliegende Hollander, dat vandaag verschijnt. In luchtmachtkringen wordt het niet onmogelijk geacht dat het de vliegbasis Woensdrecht bij Bergen op Zoom zal zijn die wordt afgestoten. De staatsse cretaris heeft een desbetreffende vraag van de Vliegende Hollander noch ont kennend noch bevestigend beantwoord. De zaak is, aldus de staatssecretaris, nog in studie. Inmiddels wordt vanuit de Gouden Delta min of meer met steun van Rot terdam sterke druk uitgeoefend op Den Haag om van de vliegbasis Woens drecht een burgerluchthaven voor Zuidwest-Nederland en Antwerpen te maken. Uit een recente verklaring van het ministerie van Defensie blijkt in tussen dat niet Eindhoven in de eerste plaats in aanmerking komt om door de luchtmacht te worden afgestoten. Dit zou n.l. bijzonder hoge kosten met zich brengen, zodat van verhoopte bezuini ging niets terecht zou komen. Boven dien is het niet onwaarschijnlijk dat juist staatssecretaris Duijnstee de hand heeft gehad in de vorming van het in dit Eindhoven-communiqué neergelegd besluit. Kort voor zijn aantreden als staats secretaris immers had de luchtmacht staf bekendgemaakt dat Eindhoven wel licht binnen afzienbare tijd zou wor den gesloten. Op de jaarvergadering van de ver eniging van Nederlandse luchtvaartpu blicisten, gisteren op de luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam gehouden, Is de vliegveldkwestie ook nog even ter sprake gekomen, na een lezing van de Rotterdamse luchthavendirecteur A. W. F. van der Hoek. Zonder op de hoogte te zijn van het vraaggesprek in De Vliegende Hollander, zei de heer Van der Hoek dat men in Rotterdam er inderdaad rekening mee houdt dat Woensdrecht te zijner tijd burgerlucht haven zal worden, al of niet in samen werking met de luchtmacht geëxploi teerd. Zoals bekend heeft de burge meester van Bergen op Zoom onlangs nog uiteengezet waarom zijn stad niet deelneemt in de N.V. Vliegveld Seppe. De reden is ook de verwachting of de hoop dat Woensdrecht eerlang de func tie van burgerluchthaven voor Zuid west-Nederland zal uitoefenen. MONROE (AP) Een stukje metaal, waarvan sommigen zeggen dat het een bierblikje is, beeft een 120 miljoen dollar kostende kernreactor bij Monroe in de Amerikaanse staat Michigan dertien maanden stilgelegd. Het zal nog vier maan den duren voordat de reactor weer in gebruik genomen kan worden. Walter McCarthy, directeur van de reactor, ontkent met klem het gerucht over het bierblikje, maar gaf toe dat het stukje metaal kennelijk in de reactor was ach tergebleven toen deze werd gebouwd en niet was gezien bij de controle. Hij verklaarde dat men nog steeds bezig was te proberen bet stukje metaal uit de reactorkamer te verwijderen. Staatssecretaris DUYNSTEE (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM N.V. Swarttouw's stuwadoors maatschap!) te Rotterdam heeft aan 12 werknemers ontslag aan gezegd. Het zijn hoofdzakelijk kraanmachi nisten en portiers die wegens een reor ganisatie binnen het bedrijf overbodig zijn geworden. De reorganisatie is een gevolg van de zich in snel tempo wij zigende omstandigheden in de Rotter damse haven. In overeenstemming met de vakbonden is een passende afvloei ingsregeling getroffen. (Van een onzer verslaggevers) RIJSBERGEN „Mijn verslaafdheid aan roken heeft mij het leven ge red." Dit vertelde ons gistermorgen een opgewonden en bleek weggetrokken Jan Jorissen (55), eigenaar en inwoner van het pand nr. 80 in de Sinfc-Ba- vostraat te Rijsbergen, waar 's ochtends om precies acht uur een Belgische vrachtwagen met aanhanger naar binnen reed en een geweldige ravage aanrichtte. Twee woonkamers benevens de gang werden vrijwel geheel verwoest. Het is de zevende maal dat dit pand in de beruchte Rijsbergse bocht (ca. 50 meter van de kruidenierswinkel van de heer Staaltjes, die 5 oktober j.l. tot puin gereden werd) getroffen wordt. „Ik bevond mij reeds in de huiskamer, toen ik tot de ontdekking kwam, dat ik geen shag op zak had", vertelt schilder Jorissen. „Mijn zuster (de 55-jarige mej. T. Jorissen) en mijn oom (de heer B. Wirken, 62 jaar) waren nog op de slaap kamers. Precies op het moment, dat ik boven kwam, hoorde ik een geweldige klap. Ik wist het direct. Je zou kunnen zeggen, dat we er aan gewend raken. Een paar dagen geleden heb ik bericht ontvangen van de verzekering dat ik de schade vergoed krijg van de vorige maal. Zo erg als nu is het echter nog nooit geweest. Een schatting kan ik moeilijk geven, maar het loopt wel in vele duizenden guldens". Het ongeluk gebeurde doordat een truck met oplegger van de firma Streng uit Apeldoorn, komend vanuit de richting Breda, op de Imkerweghelft geraakte. De chauffeur, G. L. uit Apel doorn, heeft voor de bocht waarschijn lijk te sterk geremd, waardoor zijn niet geladen oplegger ging slingeren. Een precies op dat moment uit de richting van de grens aankomende vrachtwagen combinatie van de firma Van Straten uit Drongen (België), bestuurd door M. v. S., moest uitwijken en schampte de truck b(j het linkervoorwiel. Door de ze manoeuvre raakte v. S. de macht over zijn stuur kwijt. De cabine en het voor ste gedeelte van de vrachtwagen boor den zich hierop halverwege in de wo ning. Mej. Jorissen was zich op het bewus te tijdstip juist aan het wassen. Zy ver telt: „Ik wist dadelijk wat er aan de hand was. We wonen hier nu ruim der tig jaar en het wordt toch eindelijk eens tijd, dat er iets aan deze situatie gedaan wordt. We zullen een verzoek indienen bij de gemeente om te vragen of onze woning een paar meter naar achteren verplaatst kan worden. In de voorkamer aan de rechterzijde durfden we bijna nooit meer te komen. En nu dus ook de linkervoor kamer. We heb ben hij zonder veel geluk gehad, want anders ontbijten we om acht uur. We waren echter tamelijk laat naar bed gegaan. Dat is ons geluk geweest. Voor lopig zullen we in de keuken moeten wonen. Bijzonder vervelend allemaal, maar ja..- wat doe je eraan". UIT EEN MIJN te Fleurus bij Charle roi zijn gisteren 28 mijnwerkers naar boven gekomen, die een ondergrondse staking van bijna een week achter de rug hadden, uit protest tegen de voor genomen sluiting van het bedrijf in fe bruari a.s. (ADVERTENTIE) biscuits 300 gram 67 kersvers uit het blik niet duur wet heerlijk De grote dag van de goedheilig man nadert. In verhnurinrichtingen van zijn kleding wordt onder hoogspan ning gewerkt om alles weer piekfijn in orde te krijgen.

de Stem | 1967 | | pagina 1