nd vol Hen ie oen. jfoei a ie ■g De wolf en de ganzen Als u wilt ontvangt u op één dag tweemaal uw maandsalaris 3101 Frankrijk ontkent aanwezigheid van Sovjet-militairen erelF De reus Pinkie KEESJE LAF 2 10 rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet u uw b ede eurs KAPUCIJNERS Vlak voor Sinterklaas Verhaaltje over RBC De herfst Op het stoepje De pannekoek die er van door ging De vier jaargetijden DE KONING Mers-el-Kebir voor Russen ere DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 IHAMBELEG iSOEP van- MOUT PINDA'S Dat doet de NMB voor u! desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. De bank waar ook zich thuis voelt! Ingangsdatum onafhankelijkheid van Zuid-Arabië nog niet bekend Munitie onder keukenvloer ANTI-flODDER> PRO £tu- Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. 12 O b .b - HIKKEN PER KLANT ea.150 gr. W W 19 bi] 'n gezinsfles van. bi] 'n pak lent bl] 'n flakon bij 'n blik bij 'n pak |ht bl] 'n gezinszak 98 Golden Garden Fik A S00 6ram un SI m «o«r (ADVERTENTIE) fiiiimiiiNiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Marietje lag in bed. Ze sliep als een roos. Ze droomde dat Zwarte Piet al weer eens een verrassing voor had. Een paar dagen geleden had hij ook snoepjes weggelegd. Het was bijna Sinterklaas, over vier dagen ai. Marietje zou zo graag een naaima chine willen en ook een paar lapjes. Dan kon ze tenminste wat doen. Want ze was enig kind. Ze vond het niets leuk. Maar jaHé, daar gaat de wekker. Vlug ging ze naar beneden en begon te zoeken. Daar zag ze een muis van chocolade. Heerlijk. Daar kwam moeder aan. Marietje riep: „Moe der, kijk eens wat heerlijk". De dag verliep vlug. Het was toch wel leuk en gezellig zo tegen Sinterklaas. Eindelijk kwam de langverwachte dag, 5 december. Vlug zette Marietje haar klomp en ging naar bed. En toen ze 's morgens wakker werd kon ze haar ogen niet geloven, want daar stond een naaimachine. Wat was ze daar blij mee- Nu kon ze tenminste iets maken voor haar poppen. En zo was Sinter klaas weer voorbij. Zelfverzonnen door Annemiek Wirken, 10 jaar, Spoorstraat 26, Dorst. In het bos woont een reus Hij kan alles 1 Bomen sjouwen En zware karren trekken Pinkie was heel sterk Op een dag zei de burgemeester- Dat gaat zo niiet langer Met die reus Hij moet uit ons bos! Toen het donker was Slopen de soldaten Met de burgemeester Het bos in De burgemeester hoordo Pinkie al snurken Pinkie sliep tegen een dikke boom Pinkie merkte niets De soldaten hadden kabels en dikke touwen by zich Die bonden ze-dm-hem heen - ïben ze klaar waren tikte de burge meester met een stok op zyn knie. De burgemeester riep: geef je eigen over. Piet Oomen, 10 jaar Koekoekendijk 1, Moerdijk Ik ben zondag naar R-B.C.-Eindho ven geweest. Daar ga ik wat over vertellen. R-B-C. begon gevaarlijk. Tweemaal hadden ze pech. Bekkering van Eind hoven had het druk. Verhagen was nog niet helemaal hersteld van zijn blessure. Maar Floor speelde mee. Salewane probeerde ook veel te pin gelen. maar telkens liep hij vast. Na 30 minuten (le helft) kreeg Vic v. Hoek het druk. Hij greep in en strui kelde over de R.B.C.-aanvoerder. R. B.C., dat de vorige week R.C-H. met 4—1 versloeg, speelde slecht, maar goed nu weer over vandaag. Toen Vic uit schoot kwam de bal tegen een der spe lers van Eindhoven. Na rust kreeg Verhagen een kans. Hij schoot in het zijnet. R.B.C. en Eindhoven kregen vele kansen, maar er werd veel gemist. Het bleef bij de stand 0-0. De Haan viel nog uit. maar ook invaller Hoevenaars wist niet te scoren. Jos Hack (11 jaar), Parklaan 111, Roosendaal. Er was eens een boer die drie ganzen had. Die waren de trots var- de boer. In de ogen van de mensen waren het maar lelijke dieren. Maar niemand durfde het te zeggen. Als men het zei, werd de boer kwaad. En zei: „Wat zijne er toch rare mensen in de wereld Men antwoordde dan: „Helemaal niet. Maar u kunt niet uitstaan, dat we zeggen dat het lelijke dieren zijn''. De boer werd dan woedend en smeet ze van zijn erf af. Met de woor den: „WAT ZIJN ER TOCH LAFAARDS OP DE WERELD En hij bulderde dat zo luid, dat de mensen die 3 km verder wonen, kwa men kijken wat er gebeurde. Ze zeiden dan: „O, hij is weer op pad om ruzie te maken". En maakten dat ze weg kwamen, want de boer riep: „Daar heb je de gluurders weer". De ganzen vluchtten dan weg. Dan wera de boer razend en riep: „Zie je, nu heb je mijn ganzen wegge jaagd". Hij greep dan naar zijn stok en gilde als een mager varken. De ganzen renden weg en als de boer dan na een uur zoeken vermoeid naar huis keerde, /aten ze al lang op stok *en dommelden reeds. De vrouw van de boer zei dan: „Ga de ge no nie na befct?" (Dit betekent: Ga je nog niet naar bed?). Die nacht kwam er een wolf op bezoek. De ganzen zetten een keel op, dat het niet mooi meer was. Maar de boer hoorde niets. De wolf nam de ganzen mee, toen hij bij zijn hol aankwam, haalde hij de eerste gans uit de zak en wilde hem opeten, maar de gans zei: „Als je me vrij laat, mag je een wens doen". „Oe", zei de wolf, „ma,g ik wensen wat ik wil?". „Ja, ja", haastte zich de gans te zeggen, „alles wat je maar wil". ,.Ik wil duizend kippen". De gans maakte een teken en daar stond een kippenren met duizend kippen. De wolf vloog er op af en riep tegen de gans: „Maak dat je. weg komt., voor ik me bedenk". De gans riep nog: „Maar zodra je me aanraakt om op te eten, verdwijnen al de kippen". De wolf roept: „Ga nu maar voordat ik me niet meer kan inhouden en je op vreet". De wolf dacht dat gaat goed. De volgende patiënt. En kijken wat ik daar van krijg. Hij haalde de tweede uit de zak en zei: „Nu ga ik je op eten". De gans zei: „Heb medelijden". De wolf zei: „Waarom, je bent er toch voor om opgegeten te worden". „Ik maak een akkoordje met je: Ik mijn vrijheid, dan krijg jij maar wat je wil. Dat is in orde dacht de wolf en zei: „Mag ik dan 250.000 kippen?". „Dat is in orde". Dat is m orde", haastte de gans te zeggen en verdween. Nu aan de andere vraag ik het niet, want ik heb toch wel zin in een gansje. Hij haalde de derde uit de zak en zei: „Ha, ha, een lekker ganzeboutje". En hij liep naar de ren en zette er de gans bij. Wat is dat nou? Daar kwam de boer aan en wat had hij daar op zijn arm? Olala, een geweer. Hij kwam orr de wolf dood te schieten. De wolf dacht: „Hoe kan dat nor? Ik ver wacht dat die miserabele ganzen het gezegd hebben". PANG, PANG, daar ging de wolf er vandoor en verdween in het bos voor altijd. „Die zien we niet meer terug". En zo had de boer zijn ganzen weer behouden terug. Toen de mensen hoorden, dat de boer de wolf had gedood, zeiden ze nooit meer dat het rotbeesten waren, maar ze hadden nu diep ontzag voor de dieren, die de wolf zo listig om de tuin had den geleid en de boer 251.000 kippen hadden bezorgd. zelfverzonnendoor zelf verzonnen door: Ria de Laat, Acaciastraat 36, BREDA. Adje Voesenek, Raamschoorscheweg 75, Breda (7 jaar) Er was eens een jongetje dat Keesje heette Op een boerderij woonde Brammet je Die is al dood Op een keer ging Brammet je spelen Toen kwam er een paardje aan met een kar Dat paard was °P bol geslagen Brammetje wilde gauw weg lopen Dat ging niet, want hij struikelde Toen was hij dood. Op een keer gingen Keesje en an deren wegkruipertje doen Allemaal waren ze gevonden Alleen Keesje nog niet. Die was in een meel zak gekropen bij de anderen. Ze gaven het allemaal op. Toen vonden ze hem. Toen kwam vader en Piet, en toen mocht Keesje op het paard. Een keer ging Keesje naar bed. Zelf verzonnen door: Frankie Oomen, Koekoekendjjk 7. Moerdijk. De herfst is er weer met zijn wind en regen de boeren op de akkers halen alles binnen De herfstwind maakt alles kaal en haalt alle vruchten van de boom. door: Nelly van Bezouw Doelen 26, Breda. Ik zat op een stoepje in een hoekje op een paadje daar kwam mamaatje met papaatje Ik wist niet wat ik moest doen toen gaf ik hun een zoen Carolien Buys se IJzendyke 10 jaar. PP! 9 Mauriek Zandee (8 j.), Markt 57, Breda. Moeder was aan het pannekoeken bakken. Ze had er al negenentwintig gebakken. Maar nu deed ze er een verkeerd en de pannekoek viel op de grond, pats. De pannekoek dacht „weet je wat, ik ga de wijde wereld in en ze begon te lopen- Ze keerde zich nog eens om en ze zei „Dag mevrouw, ik ga de wijde wereld in" en weg was ze. Ze liep heerlijk in het zonnetje. Maar goed dat ik weggelopen ben. Stel voor, ze hadden me opgegeten. ,fAu, kijk uit jongedame", zei ze op eens. „Trap niet op mijn tenen". De dame had niet gemerkt dat ze ergens op getrapt had. Op het laatst kwam ze bij een weiland aan. Wat is het hier mooi- Maar daar is een koe- Wat een vieze beesten. En ze ging de andere kant uit. Weet je wat, ik ga een dutje doen. En na drie tel len sliep de pannekoek al heerlijk. Maar toen ze wakker werd was het al wat donker geworden. Ze gaapte eens. Hè, wat heb ik lekker geslapen. Maar kijk, het wordt al donker. Dat is leuk. Nu is er niemand meer. Nu kan ik gaan wandelen. Maar wat was dat daar in de schemer van de maan- Daar liep een lelijke man en hij had iets voor zijn mond. Die gaat zeker stelen. Is dat soms een rover? Ja, het kwam nog uit ook. Wat een ondeugd. Ssst, de pannekoek praatte hard. „Ik hoor wat", zei de rover. O, de pan nekoek begon te trillen op zijn benen, „Ik ga zoeken", zei de rover, „mis schien is het een man" en hij pakte zijn knuppel. „Kom maar op als je durft", zei de rover. De pannekoek had gehoord at de rover zei en zei met een bevend stemmetje: „Och, goede man, sla me alstublieft niet dood". „Waar zit je", bromde de man- De pannekoek dacht was ik toch maar bij moeder gebleven. Help me toch, De rover klom in de boom. De pan nekoek keek eventjes. Hè gelukkig, hij is weg. De rover zag iets bewegen. En hij mikte met zijn knuppel op de pannekoek. En middernacht was de pannekoek gestorven. Och, wat jam mer. 4. Elly Lensvelt, Wilhelminastraat 9, Dussen, tekende d eze vrolijke „Rakker". Elly zou dolgraag willen correspon- eren met een meisje van 12 of 13 jaar, dat op de ulo zit. Van Marion de Ceuster, Boom kensvaart 6, Rijsbergen. LENTE Kijk zie je daar dlie boom daar komen al knopjes aan en daar staat al een madeliefje kijk, kijk, daar vliegt vader mus met een worm in z'n bekje, zouden er al kleintjes zijn? Als er jonge vogeltjes zijn. is 't lente. ZOMER Pf, pf het is warm, ik loop aan 't strand Het is daar nu heel fijn Ik heb een kasteel gebouwd en een gracht dicht bij 't water Er komt al water rond te staan, en plots zakt mijn kasteel in elkaar, 's Avonds dacht ik, het was een fijne dag. HERFST Zie de bladeren, zie de bomen alles is kaal In 't bos is de grond bedekt met dorre bladeren Het is een mooi, en soms een somber gezicht maar altijd begint alles opnieuw. WINTER Wat is alles moiod wit Kijk op 't meer schaatsen ze al Ik maakte een paar sneeuwpoppen en later gingen mijn vriendje en ik de pop met sneeuw bekogelen. 's Avonds gingen we sleetje rijden. Robbie de Wilde, Molenveste 3 IJzendijke, Zeeland. Leeftijd 12 jaar. Er was eens een koning Die at heel veel honing, honing Hii at van 's morgens vroeg tot avonds laat Totdat hij naar bed toe gaat 's Morgens stond hij op En at weer een pot honing op Hij werd heel dtik Zijn naam was Rik Zijn vrouw had een latje Daar kreeg hij dikwijls mee op zijn gatje Hij kon het maar niet vergeten Want hij bleef maar honing eten Hij kon liet maar niet laten Zijn vrouw had het wel in de gaten Op een dag vergat het de deftige heer En hij lustte geen honing meer zelf verzonnen Wim van Dongen Broekstraat 4 Molenschot (N.-Br.l (Ik wil graag corresponderen met een jongen van 11-12 jaar). NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Breda: Veemarktstraat 55-57. Bergen op Zoom: Zuivelplein 5. Etten Leur (N. Br.): Markt 34. Roosendaal: Markt 19. Oostburg: Nieuwstraat 24. Ooster hout: Heuvelstraat 8. Terneuzen: Nieuwstraat 10, voorts bijkantoren te Bresken», Dongen, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag. (Van onze correspondent in Parijs) PARIJS. Wij hebben op het Franse ministerie van landsverdedi ging geïnformeerd naar de juistheid van berichten als zouden Rus sische parachutisten de gasten zijn van de Franse regering en deel zouden hebben genomen aan militaire manoeuvres. Het ministerie spreekt deze geruchten ten stelligste tegen. Er is geen sprake van Russische troepen die in Frankrijk zouden oefenen. liet laatste contact tus sen de generale staven van Frankrijk en Rusland dateert van een maand geleden toen maarschalk Zakharof de Russische onder-minister van landsverdediging en chef van de Russische generale staf, een bezoek bracht in Frankrijk. Men heeft toen uitsluitend gepraat over uitwisseling van geneeskundige diensten van spo-nt en van cultuur. Ter gelegenheid van genoemd bezoek heeft een half dozijn Russische parachutisten sprongen gemaakt boven de militaire school van Pau. Diezelfde dag bracht de Russische maarschalk aan deze school een officieel bezoek. Aan oefeningen boven de grote luchtvaartbasis Salon- de-Provence hebben deze Russische pa rachutisten nooit deelgenomen. Ten slotte ontkent het Franse ministerie dat Zakharof aanwezig zou zijn geweest in een vergadering van de Franse gene rale staf. Wat betreft het gerucht dat Frankrijk Franse militaire bases zou afstaan aan Rusland in Algerije, zegt men op het Franse ministerie dat Frankrijk daartoe in geen geval gerechtigd is, omdat Algerije een onafhankelijke staat is en baas over zijn eigen grondgebied. Men moet de eerste tegenspraak over het oefenen van Russische parachutis tentroepen op Frans grondgebied nemen voor wat zij waard is. Hst klinkt echter weinig geloofwaardig dat twee generale staven bij elkaar zouden komen om al leen maar te praten over het Roode Kruis, over sport of over cultuur. Wie dat zonder meer accepteert is wel heel onnozel. De opmerking van het Franse minis terie dat Algerije een onafhankelijke staat vormt, is volkomen juist. Maar daar is de zaak niet mee uit. Frankrijk heeft in Algerije een belangrijke oor logshaven gehad, Mers-el-Kebir, die De Russen zijn vandaag vol goede moed begonnen aan hun 51e revolu tiejaar. Hopelijk zullen oost en west in de loop van de volgende halve eeuw wat aardiger voor elkaar wor den. Overigens, het zal u interesseren hoe precies 50 jaar geleden deze krant, toen Dagblad van Noord- Brabant geheten, het nieuws van de bolsjewistische overwinning bekend maakte. Ik heb het voor u opgezocht: „Ha, ha, Lenin heeft gewonnen". In de jeugdkrant „M'67" stond de zer dagen: „We vieren vijftig jaar Russische Revolutie. We vieren hon derd jaar „Das Kapital". We hebben even zo prolijk honderd «ijftig jaar Koninkrijk en Kromstaf gevierd. We maken ons op om tweeduizend jaar Evangelie te vieren". Potvrdenka Nee, nee, vrienden, dit is geen Russische vloek. Het is Tsjechisch en het betekent gewoon „bevestiging". Waarvan, weet ik ook niet. Hebt u maandagavond op de KRO- tv Henk Neumann ook de Russische revolutie zien herdenken? Dan hebt u hem ook in die „sovchoze-wei" zien staan. Vond u die koe nu ook zo griezelig als hij? Zo, en nu verzucht ik, zoals de Volkskrant gisteren: Nog niet uit- geRust?". Vijftig procent van het personeel van de sociale verzekeringsbank, van de raden van arbeid en de sociale verzekeringsraad za1 door inwer kingtreding van de nieuwe Wet Ar- beids Ongeschiktheidsverzekering ander werk krijgen of moeten zoe ken. ARKA-bestuurder S. P. Fluits- ma zegt hierover in het ARKA- weekblad: „Het gaat om tegen de vijfentwintighonderd man en dat be tekent in de meeste gevallen een per soonlijk dramaatje, plus ledenverb'es voor de ARKA". Dat laatste is misschien het grote drama De een vergelijkt onze volksverte genwoordigers met bloemige hippies, het CNV-bestuur zegt in het blad De Gids: „Kamerleden vochten als leeu wen". (tegen een hogere AWZ-pre- mie). Het gebeurde dezer dagen in het Franse Rijsel. Een musicus werd ont slagen, omdat hij vals blies in een circusorkest. De ontslagene werd. woedend en riep vertwijfeld: „Ik ga me voor de tijgers werpen'.". Ieder een lachte, maar niet de ontslagen musicus. Hij liep regelrecht naar de tijgerkooi en stak zijn arm door de tralies. Een verraste Bengaalse tij ger deed er een stevige hap in. Nu ligt hij zonder werk in het zieken huis. Potvrdenka MERIJN volgens de overeenkomsten van Evian in 1975 door de Franse troepen moet worden ontruimd. In oktober van dit jaar heeft hei Franse ministerie voor landsverdediging aangekondigd dat Mers-el-Kebir nog dit jaar zou worden geëvacueerd, aangezien deze vlootbasis niet langer paste m het kader van de Franse landsverdediging en te duur zou zijn. Van de vlootbasis zou alleen nog maar een militaire luchthaven overblij ven. Frankrijk nam in oktober de ver plichting op zich o-m de ontruimde vlootbasis te zullen onderhouden wat hoofdzakelijk zou gelden voor klimati- saring en ventilering van onderaardse tunnels van 15 kilometer lengte. De Al gerijnen hebben zich bij deze voortijdige evacuering van Meo-s-el-Kebir moeten neerleggen maar vroegen de Franse re gering om steun teneinde van Mers-el- Kebir een commerciële haven te maken. Meer dan eens hebben geruchten de ronde gedaan, dat Algerije de haven van Mers-el-Kebir de Russen zou aanbie den. De Russische ambassade in Lon den heeft deze geruchten laten tegen spreken. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat bepaalde Russische wa- penlevertngen na de oorlog in het Mid den-Oosten in Mars-el-Kebir worden ge lost. LONDEN (Reuter) Engeland zal de macht in de Zuidarabische Federa tie overdragen aan hen, die het daar voor het zeggen hebben als de Britse troepen tegen eind november uit dit gebied zullen wegtrekken. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, gis- '.eren in het Lagerhuis verklaard. Brown kwam onder druk van de con servatieve oppositie te staan, toen hij weigerde nader in te gaan op de plan nen voor de definitieve terugtrekking van de Britse troepen uit de Zuidara bische Federatie. Hij zei alleen dat hij rond midden november de datum zal vaststellen voor de terugtrekking van de Britse troepen en de daarmee gepaard gaande verle ning van onafhankelijkheid aan de fe deratie. (ADVERTENTIE) HOOFDDORP (ANP) Loodgieters hebben bij werkzaamheden in een pand aan de Sprengenweg in Apel doorn, onder de keukenvloer een gro te hoeveelheid munitie gevonden. Onder meer lagen er 2600 geweer- en s tengunpatroneneen steelhandgra- naat, een stengun en een bajonet. M)en vermoed^ dat Duitse militairen de munitie hier hebben verstopt, na dat in 1942 de bewoners van het pand waren geëvacueerd. De munitie is in middels door de opruimingsdienst weggehaald.

de Stem | 1967 | | pagina 9