RMLS te Schoondijke op 11 januari 25 jaar portie vlees verantwoord eten In Helmond kans op „raad van elf' Even uitblazen mevrouw Nylon sterker dan wol? Ponysport nu voor minder -valide en spastisch kind papier voor uw Terugblik Verhoging keurlonen in kring Hulst Priester kreeg van bisschop dispensatie tot huwelijk pan V Sociologisch verkiezingsondersoek Gokken Nieuwbouw Geturft tapijt wordt steeds populairder Geen Pieten en Jannen op de lijsten Onderzoek Raad Hontenisse Middenstanders stelden vele problemen aan de orde P. v.d.A. besprak streekplan Midden-Zeel and Directeur tot „Mark en DinteL' Twintig mensen tijdelijk blind bij suikerfabriek Landbouw en industrie Vrouw verwennen BEDRIJFSLEIDER DOW NAAR VER. STATEN ,v tm s'-ï.x 5 -vv In het actieve leven van deze tijd is dat 'n gezond advies. Vlees houdt fit. de eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie, voor vitaliteit. Boven dien, vlees is goed voor de lijn. Kortom nmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii VANAF vrijdag zal in Baarle-Hertog zoals in onze editie van gisteren gemeld niet meer gekiend kunnen worden. In Smeermaas wordt dit be drijf lustig voortgezet, want dat valt onder de zeggenschap van de pro cureur-generaal uit Luik, terwijl Baarle-Hertog gerechtelijk in het ar rondissement van de procureur uit Brussel valt. Luik is toeristisch ge bied, Baarle niet. En in toeristische gebieden past men in België de wet op de kansspelen nu eenmaal wat soepeler toe. Waarmee in België, juist als in Nederland, een schril licht ge worpen wordt op de wet op de kans spelen. NIETTEMIN is men in België in som mige opzichten met deze wet toch wel wat verder dan Nederland. Onze Zuiderburen kennen immers hun ca sino's, waar heel wat Nederlanders hun gokje wagen en waarheen bij lage prijzen geregelde touringcar busdiensten van Nederland u(t rijden. NEDERLAND heeft geen casino's, heeft wel zijn staatsloterij. Heeft ook zijn gelegaliseerde voetbal- en paar- dentoto. Geen enkele officier van justitie heeft echter ooit ingegrepen 'bij het poulen op de duiven, waarmee jin het seizoen tonnen gemoeid zijn. Graag gunnen we alle duiven-sjarels hun gokje, maar waarom moeten zij daarbij in feite de wet ontduiken? En waarom mogen op onze kermissen de goktenten zo'n allesoverheersend beeld vormen? BIJ gerechtelijk vonnis te Breda met de bridger Goldschmidt als ge- tuige-deskundige is bepaald, dat (zelfs) deelname aan het poker kaartspel geen overtreding oplevert op de wet van de kansspelen, want de geoefende deelnemer kan een over wegende invloed op de kansbepaling uitoefenen. Loterij, hazard, kansspe len. ze vallen alle min of meer onder dezelfde noemer. Casino's zijn op den duur in Nederland niet tegen te hou. den. Waar de paardenman legaal op de toto kan inzetten, daar zou ook de duivenmelker zijn gelegaliseerde toto moeten hebben. EN dan zou iemand, die wilde kienen, dat ook in Nederland gelegaliseerd moeten kunnen doen, zonder zijn toe vlucht te moeten nemen tot België, dat in dat opzicht (Luik en Brussel) ook weer twee gezichten heeft. Zo wel bij onze Zuiderburen als bij ons wordt duidelijk met twee maten ge meten. Beneden-maats, terwijl een Bene-maat passend zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE. De Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke bestaat op 11 januari 25 jaar. De heer J. de Feijter, die reeds 20 jaar wethouder is in de gemeente, is een van de oprich ters van de school. Naast hem hebben zeer verdienstelijk werk geleverd de heer A. de Milliano (N.C.B.), de heer M. de Bruijne (Z.L.M.), de heer J. Ramondt (C.B.T.B.) en wijlen burgemees ter F. J. van Rosevelt. ..Het was een ontzettend moeilijke tijd", aldus de heer De Feijter, „de be zetter trok de jongemannen weg uit deze streek om te gaart werken in Duitsland. Geprobeerd werd natuurlijk zoveel als mogelijk was om daar on deruit te komen. Het stichten van een middelbare landbouwschool was een probaat middel om de jongens hier te kunnen houden Ik wil daarmee niet zeggen, dat daarom in Schoondijke een middelbare landbouwschool is gesticht" Er was in de hele gemeente nergens een gebouw te vinden, waar les kon worden gegeven. De lagere landbouw school werkte tn zeer primitieve om standigheden. Voor de landbouwwinter- school (dat was toen nog de benaming) waren er geen mogelijkheden. Door middel van de d:rie centrale landbouw organisaties is toch op zeer korte ter mijn in samenwerking met de gemeente een school uit de grond „gestampt". Ge start werd met ongeveer 40 leerlingen De jongens kregen vrijstelling van dienst tot ze van school kwamen. Dr. Huizinga heeft bij de totstandkoming van de school belangrijk werk verricht -.Eerst werd les gegeven in het ge- gemeentehuis, waar nu hotel De Zwaan is", vertelt de heer De Feijter, ..dat ge. bouw werd verwoest. De school werd toen ondergebracht in een noodbarak. Daar staat nu de hervormde kerk. Di- i-eeteur werd de heer L. van Dijk". In 1950 werd een nieuw gebouw gezet. Acht jaar later reeds moest er uitge. breid worden. Twee vleugels werden aangebouwd. Zeven leerkrachten waren er toen, van wie de directeur in vaste dienst en twee leraren. De anderen verrichtten uurdiensten. De laatste 20 jaar zijn er ongeveer elf leraren in dienst, waarvan twee vast. „De uitbreiding" aldus de huidige directeur (sinds 1954) ir. J. Roest, „was hard nodig i.v.m. de revolutionaire ontwikkeling in de landbouw. Er was dringend een mecbanisatielokaal nodig Een opleiding voor boer kan niet alleen maar inhouden het leren zaaien en oog sten. De jongens hebben ook een alge mene vorming nodig. Er moet 'n school vereniging zijn, ze moeten het organisa tieleven leren kennen. Daarom is een De binnenhuisarchitect Ep Simons schrijft over de synthetica interessante dingen, die we u niet willen onthouden, omdat ze u behulpzaam kunnen zijn bij het onderkennen van diverse mo gelijkheden en onmogelijkheden. Noe men we de weerstand van nylon tegen pletten goed dan kunnen we deze weer stand van draion zeer goed noemen. Wat het vuilwerend vermogen betreft, kunnen we wol zeer goed noemen, ny lon redelijk goed en draion vrij goed Noemen we de mogelijkheid tot reini gen van wol goed. dan geldt voor syn thetische vezels, dat ze zich zeer goed lawen reinigen. Uit nylon tapijt kan bij voorbeeld een smerige vlek gemakke hjk met water worden verwijderd. De vloeistof mag echter niet de kans krij- dagenlang te werken, want be paalde stoffen kunnen 'n chemische ver binding aangaan met de vezels en dan is de vlek niet meer te verwijderen In het algemeen kunnen we stellen aat woningtextiel van synthetica bij gelijke prijs sterker is en langer mée gaat dan wol. Dit geldt in het bij zon - oer v°or de goedkopere prijsklassen uralon, orlon, acrylan en leacril (po- lyacrü vezels) worden steeds meer ge oruikt voor meubelvelours, omdat dit ue meest veerkrachtige synthetische vezeh zijn Moeten we echter kiezen ssen een hoogwaardig meubelvelours 0 r ,(baar van de angorageit) u draion velaours. dan kiezen we de ouderwetse trijp van mohair, maar in, wel het dubbele betalen i>aat het om gordijnen, dan hebben syn- ïetische stoffen het voordeel, dat ze 5S *eer Makkelijk laten wassen. roo£ zlJn omdat de vezels bijna krirJm °Pnerrien en volkomen Zljn', De ontwikkeling van tevhpf £rvP }et gêbied van woning- i, 1 us uitermate belangrijk eoïïi.Ü? 8 om v6rvanging van de vezels 6 produlrten van natuurlijke Tijdens onze bezoeken aan de Haté- ma-tapijtfabriek in Sittard en ook aan Raventa in Helmond zagen we een me thode. die de laatste jaren in de ta pijtindustrie grote opgang heeft ge maakt: het tuft-procédé. Raventa was de eerste, die het principe van getuft tapijt in Nederland geïntroduceerd heeft. Men maakt hierbij voornamelijk ge bruik van Enkalon-giarens. Ieder van u kent de tapijten wel. Ze zijn op ka merbreedte, in opvallende kleuren en bestaan uit korte dikke lusjes^ en zien er uit als moquette. Het procédé is al heel oud. maar in 1950 heeft een Ame rikaan pas de eerste tuftingmachine ge bouwd. Zo'n machine kan worden ver geleken met een enorme grote naaima chine met vele honderden naalden. Een stevig grond weefsel, meestal van jute wordt in de machine aangevoerd.' De naalden gaan naar beneden en steken de draden als een lusje door het grond- weefsel. Zodra de draad als een lus je door h t grondweefsel steekt, wordt deze door een grijper gepakt en op de juiste lengte getrokken- Is deze grijper van een mesje voorzien dan wordt de lus doorgesneden. De aldus verkregen pool kan op verschillende manier in het grondweefsel worden verankerd: 't tapijt moet worden gecoat". Dat wil zeggen: de pool wordt met een latex strijklaag vastgezet en aan de nog vloeibare latex wordt een tweede iute- rug vastgehecht. Het grote voordeel van tuften ligt in de enorme snelheid waarmee tapijt kan worden gemaakt. Volgens de klas sieke methode heeft men ongeveer 20 minuten nodig om één meter tapijt te maken. Met een tuftingmachine maakt men in dezelfde tijd gemakkelijk 12 me ter tapijt. Bovendien kan men volgens deze methode tapijt op kamerbreedte vervaardigen. O De Rijks Middelbare Landbouw school te Schoondijke. tweede vleugel gebouwd met een schoolzaal." Er bestaat een intensief contact tus sen de landbouwcon sulent en de R.M.L S. Een consulent, die zeer goed werk voor de school gedaan heeft is de heer F. Bouwman, die nu op internationaal niveau werkt. Op de feestdag zal hij een «•ede uitspreken. De inzicnicn op het gebied van het onderwijs zijn veel veranderd", zegt de heer Roest. „Ook de methodiek. De mammoetwet speelt hier natuurlijk een grote rol". In 1964 waren in Nederland tien proef scholen aangewezen. Schoondijke was er een van. Voor een betere aanpassing werden twee studierichtingen gekozen: de z.g-n. b- en e-opleiding. Vroeger werd 26 uur gewerkt, nu 36. De reste rende tijd wordt gevuld met begeleide praktijk op een landbouwbedrijf. Het aanbod' van leerlingen is momen teel evenredig aan de plaatsingsmoge lijkheid. Er zijn ongeveer 20 aanmel dingen per jaar. ..De bedrijfsgroei is de laatste jaren teruggelopen", aldus de heer Roest, „maar toch is dit niet zo merkbaar bij ons. De mensen in deze streek willen hun kinderen een goede opleiding ge ven. Veertig procent van onze leerlin gen komt van de lagere landbouwschool en 60 procent van de mulo of h-b.s. Het schoolgebouw wordt in bruikleen gesteld door de gemeente. ,.De relatie", zegt de heer Roest, tussen de school en de gemeente is bijzonder goed. Er is 'n commissie van toezicht, waarin de drie centrale landbouworganisaties een ver tegenwoordiger hebben". Dat was me gisteren het Tros-avondje wel. Het begon al meteen om half acht toen „Mijnheer Verschrikkelijk" zijn maiden-trip op het Nederlandse scherm startte. Hij deed werkelijk zijn naam alle eer aan. We zijn nog maar zelden aangelopen tegen een T.V.-product dat in zo'n hoge mate voorbij gaat aan de intelligentie en goede smaak van de kijker. Na het inslikken van een pep- preparaatje krijgt de dorpsmalloot plot seling dezelfde houterige vliegallures als zijn religieuze zuster die door de Avro programma's waart De toestanden die dan op je losgelaten worden tarten elke beschrijving. „Als er maar lol gemaakt wordt", schijnt het lijfspreukje van de Tros aan het worden te zijn en zo be vonden we ons gisteravond met Mr. Terrific het ene moment in het heren toilet van een trein en sprong de band met lachertjes het andere ogenblik hard van de spoel omdat genoemde superman oprispende geluiden liet horen Toen meneer zijn vrouwelijke partner voor stelde zich maar eens een keer bij hem te laten doorsmeren, hebben wij ons ook telefonisch tot een Kamerlid ge wend met het verzoek de Minister van Cultuur naar aanleiding van dit pro gramma een paar netelige vragen te stellen. Na „The Voyage to the Bottom of the Sea", waarin een der hoofdrollen ver vuld werd door (hoe komen ze er op?) een vent met kunstkieuwen volgde het klapstuk van de avond. Omdat men bij de Tros het principe huldigt dat 95 holle vaten bij haar best de dienst mogen uitmaken werden we, na al het voorafgaande, ook nog getrac- teerd op enkele rondjes nep vechten Het van de Engelse Commerciële Tele visie voor een grijpstuiver overgenomen filmpje met de net niet op elkaar in beukende domme krachten werd bege leid door het ergerlijk naief commen taar van Barend Barendse. U weet wel. de man die vroeger alsmaar probeerde voor sportverslaggever aangezien te worden. N. R. (Van een onzer verslaggevers HELMOND. Als alle par tijen en groeperingen, die dinsdag op het hoofdstembureau hun kan didatenlijsten ingediend hebben, succes zullen boeken bij de ge meenteraadsverkiezing van 1 de cember, krijgt „Groot-Helmond" een „Raad van elf". In verband met de annexaties van Helmond op 1 januari 1968 moet, zoals be kend, een nieuwe gemeenteraad gekozen worden. De animo om deel te nemen aan het bestuur van „Groot-Helmond" is bij zonder groot. Er zullen elf politieke lijsten uitkomen met in totaal 151 kan didaten. die strijd gaan voeren om de 31 beschikbaar komende raadszetels- De nummering van de partijen zal, overeenkomstig een bepaling van Ge deputeerde Staten van Brabant, pas op 17 november plaatsvinden. Enkele poli tieke groeperingen hebben hiertegen bezwaren aangevoerd, omdat zij voor die tijd nog geen affiches kunnen laten drukken Aangezien aan dé bezwaren niet tegemoet kan worden gekomen zal de plakwoede eerst over tien dagen kunnen losbarsten in Helmond. Inmiddels is er enige klaarheid geko men betreffende de woonplaats van de D'66-lijsttrekker, de dierenarts H. Swin- kels, die zijn praktijkruimte in Hel mond heeft, maar zijn woning in de gemeente Nuenen. Nadat hij zich on langs uit het bevolkingsregister van Nuenen had laten uitschrijven, weiger de de afdeling bevolking van Helmond hem als inwoner van deze gemeente in te schrijven. Helmonds burgemeester, mr. J A. Geukers, verklaarde gisteren evenwel als voorzitter van het hoofd stembureau, dat de inschrijving van de heer Swinkels in het Helmondse bevol kingsregister alsnog bevolen was. daar deze het voornemen te kennen heeft ge geven zich metterwoon in Helmond te vestigen. Mogelijk kunnen zich op 19 decern ber nog moeilijkheden voordoen als ue geloofsbrieven van de nieuwe raadsle den onderzocht moeten worden. Dan moet blijken dat de heer Swinkels in derdaad in Helmond woonachtig is Wat overigens moeilijk controleerbaai zal zijn. Het hoofdstembureau in Helmond heeft gisteren alle ingediende lijsten goedgekeurd met voorbehoud van dife van het „Jong Democratisch Centrum" Op deze lijst stonden namelijk in plaats van de officiële voornamen de roep- men van de kandidaten vermeld. Dit is in strijd met de bepalingen van de kieswet. Er bestaat voor de betrokkenen tot vrijdag gelegenheid hierin een cor rectie &an te brengen. Evenals bij de Tweede-Kamerverkie zing op 15 februari j.l. en bij de ge meenteraadsverkiezing op 28 juni j.l. te Zwolle zal ook in Helmond een ver- kiezingsonderzoek worden gehouden Het wordt verricht in opdracht van de Nederlandse Televisie Stichting met medewerking van het gemeentebestuur van Helmond. De leiding van het on derzoek is ook nu weer in handen van de socioloog drs. Marcel van Dam, die de resultaten nog dezelfde avond voor (Van een onzer verslaggevers) IIULST De mogelijkheid om de ponysport te_ beoefenen staat nu ook open voor mindervalide en spastische kinderen in Zecuwsch-Vlaanderen. Mevrouw M. H. Lockefeer te Hulst, instructrice bij de ponyclub „De Hon- teruiters" (met afdelingen in Hulst en Hontenisse). is dtyer dagen terug gekeerd van een cursus in Doetin- chem. Tijdens deze cursus, die voor haar eigenlijk een herhaling was, heeft zij voor het eerst kennis gemaakt met het lesgeven aan mindervalide en spastische kinderen. Dit facet is nor maal niet bij de opleiding inbegre pen. Mevrouw Lockefeer wil nu, on danks het feit dat zij haar handen vol heeft aan de gewone instructie, ook deze kinderen opnemen in de vereni ging. Haar voornaamste motieven zijn; het geven van recreatie en revalida tie. In ons land zijn er momenteel vijf verenigingen, die zich bezighou den met dit soort werk. Mej. Heystee is op dit terrein een nationaal bekend en zeer bekwaam deskundige. Elke dag van de week bezoekt zij een van de vijf verenigingen om de in structie mee te maken en leiding te geven. „Dat zou ik ook hier willen", aldus mevrouw Lockefeer. „Het is natuur lijk nodig, dat ik in zo'n geval sa menwerk met een fysiotherapeut. Zonder deskundige kun je onmoge lijk werken. Bij de stichting werkt als fysiotherapeut dokter Donse laars. Zijn dochter was ook op de cursus. Een speciale cursus was dat in Doetinchem niet. Wil je het vak echt goed leren dan moet je naar Tilburg". Als ideaal stelt zij zich bij een der gelijke instructie, dat de gehandicap te kinderen rijden tussen de gezonde. „De gezonde kinderen kunnen er vaak nog wat van leren", zegt ze. „Het is wel wenselijk dat dergelijke kinderen een speciaal op dit doel af gerichte pony bezitten". „De gezonde kinderen", meent zij, „ondervinden allerminst hinder van de gehandicapte. Het is juist heel goed", zegt ze, „dat zij het samen doen. Dat bevordert de opofferings gezindheid van de gezonde en de wilskracht van de gehandicapte kin deren. Eigenlijk zou ik er dan wel een hulp-instructeur bij moeten hebben. Het wordt anders een beetje te veel". de televisie zal brengen. De uitzending val tussen half elf en elf uur plaatsvin den vanuit Nieuwspoort in Den Haag. Evenals bij de vorige keren zal het onderzoek inzicht trachten te verschaf fen in de stem-verschuivingen zoals die tussen ae verschillende partijen plaats vinden. Bovendien zal ook weer worden nagegaan hoe de verschillende leeftijds groepen hun stem nebben uitgebracht. Geheel nieuw in het Helmondse onder zoek i.s de poging om de aanhang van de Christen-Radicalen te meten. Een inzicht in de grootte van deze aanhang in Helmond is 'n belangrijke indicatie voor de steun waarop de Christen-Radi calen (zo zij inderdaad tot een coalitie komen) kunnen rekenen in het zuiden van Nederland. Voor het sociologisch onderzoek zijn vier stembussen uitgekozen, die de laatste vijftien jaar ongewijzigd zijn gebleven. De organisatie van vrouwen verenigingen ce Helmond is benaderd om aan dit onderzoek haar medewer king te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Vanmiddag zal ook in de gemeenteraad van Hontenisse evenals in Hulst het geval was, een voorstel van b. en w. aan de orde ko men om opnieuw de verordening op de heffing en invordering van keur lonen in de kring Hulst vast te stellen. Dit voorstel houdt een drastische verhoging in van de keurlonen om op deze wijze een eind te kunnen maken aan de steeds groter wordende tekor ten van deze dienst. Tot het jaar 1970 zijn hier de kosten f 107.000.- over 1966 bedraagt het tekort circa f 30.000,- In de jongste raadsvergadering in Hulst, waar deze kwestie werd be handeld, werd het voorstel in stemming gebracht. Omdat de stemmen staak ten. zal in de volgende vergadering een verdere behandeling plaatsvin den- Het raadslid Martens was van mening, dat een deel van de onkos ten moet worden gelegd op de schou ders van degenen, waar ze thuisho ren. ..Er moet een deel", zo zei hij, ..ten laste komen van de gezondheid, d.w.z. van de algemene dienst van de aangesloten gemeenten". De heer Molt- hoff stelde hier tegenover, dat het verhalen van de kosten waar ze wer kelijk worden gemaakt niet mogelijk is, Hij achtte de tijd meer dan rijp om verhogingen toe te passen, omdat bij nog langer uitstel een eventuele latere verhoging nog zwaarder zou drukken. De gemeenteraad begint om 17.00 uur. DEN BOSCH (KNP) Naar aan leiding van een perspublikatie over het huwelijk .an een priester uit het bis dom Den Bosch deelt het secretariaat van het bisdom Den Bosch het vol gende mee: Mgr. J. Bluyssen heeft aan een uitgetreden priester van zijn bisdom dispensatie verleend om een kerkrechtelijk huwelijk te sluiten. Hij heeft gemeend dit te mogen en te moeten doen op grond van een be paling van het kerkelijk wetboek, n.l. canon 81, dat aan een bisschop ruim te laat om eigenmachtig te dispense ren in alle gevallen, waarin voor de betrokkenen een noodsituatie is ont staan; als het tenminste gaat om ge vallen, waarin een vanuit Rome te verlenen dispensatie verwacht mag wor den en overleg met de H. Stoel niet meer mogelijk is. De dispensatie is dus verleend vanuit de door het ker kelijk recht erkende overweging, dat geen andere mogelijkheid aanwezig was om te ontsnappen uit een gerezen di lemma. Het bedoelde dilemma bestond hierin, dat enerzijds de indruk was ontstaan dat een door de kerk erkend kerkrech telijk huwelijk zou worden gesloten (hetgeen vanwege het ontbreken van de dispensatie door de H. Stoel niet mogelijk was), terwijl anderzijds geen gelegenheid bestond deze indruk weg te nemen zonder pijnlijke verwonde ring te wekken. Meermalen werd en wordt zij het tot nu toe voor an dersoortige gevallen van deze dis pensatiemogelijkheid gebruik gemaakt. De bisschop zou het betreuren als uit dit voorval verkeerde en ongerecht vaardigde conclusies werden getrok ken. Het bedoelde huwèlijk is zaterdag 4 november in de studentenkerk te Nijmegen in een gewone kerkelijke viering gesloten. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een goed ge vuld pakket met vragen werd gedepo neerd voor een forum, samengesteld door de Sasse middenstand. De forum avond vond plaats in hotel de la Bour se in Sas van Gent. In het gezelschap bevonden zich deskundigen op het ge bied van het verzekeringswezen, ge meentevertegenwoordigers. een afge vaardigde van de Kon. Neo Midden standsbond. een huisvrouw, een re clame-adviseur en een notaris. Door een van de vele aanwezigen werd o.m. de vraag gesteld of het wenselijk zou zijn tot meer samenwerking te komen onder meerdere winkeliers of actie groepen. Het antwoord van een van de forumleden luidde: „We moeten uiter aard onderscheid maken tussen winke liersverenigingen en middenstandsver enigingen. In het eerste geval staan voorop direct commerciële belangen en in het tweede geval liggen de plan nen op het vlak van de sociaal-econo mische belangenbehartiging, on de eer ste plaats". „Wat de middenstandsopbouw be treft". meende het forumlid, „dat er zoveel mogelijk eenheid moet bestaan" „Bij de straatverenigingen", zei hij, „kan een concurrentiepositie zeer gun stige effecten hebben. Een eenheid kan hier een nadeel zijn". Vragen werden voorts gesteld en be antwoord over branchevervlakking, de voor- en nadelen van een naamloze vennootschap, moeilijkheden in ver band met een uitbreidingsplan van de gemeente, zondagmiddagsluitingen en soortgelijke. Ook de vakantieregeling kwam aan de orde. alsmede het re serveren van een bedrag voor het ma ken van verantwoorde reclame. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het streekplan Midden-Zee land is maandag aan de orde geweest in een vergadering van de federatie De Bevelanden van de Partij van de Ar beid. De voorzitter, de heer A. Schou- wenaar uit YVemeldinge, betreurde het dat van de statenfractie van de P.v.d.A. slechts één lid, de heer P. Roels, aan wezig was. Jhr. mr. T. Schorer. lid van Gedepu teerde Staten, accentueerde de taak van Zeeland in de nationale economie. Dit vergt veel samenspel met een groot aantal instanties. Ook is er voortdurend internationaal overleg gaande, in het bijzonder met België. Hoewel deze be sprekingen, volgens jhr. mr. Schorer. in een prettige sfeer en met wederzijds begrip verlopen, worden ze niet altijd even gemakkelijk gemaakt wegens het ontbreken b.v. van een provinciale pla nologische dienst in België. De zeer snelle ontwikkelingen zijn vaak de oor zaak dat .bepaalde prognoses, zoals die met betrekking tot de bevolkingsgroei, niet altijd kloppen. Hierdoor is het no dig dat bij ieder plan steeds de vinger op de pols gehouden wordt. De heer M. <lfr Vink, directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland, wees op het belang van de verbindingen. In het streekplangebied zal een aantal nieuwe wegen nodig zijn Het streekplan Midden-Zeeland is af gestemd op de periode tot 1985. De omgeving van Kapelle-V/emeldinge is. mede in verband met een studie over de toekomst van het Kanaal door Zuid Beveland, builen het streekplan gela ten. In het geheel van de industriële en recreatieve ontwikkeling zal de cen trumfunctie voor de landbouw van Heinkenszand en 's-Gravenpolder be slist niet vergeten mogen worden, zo betoogde de heer De Vink. (Van een onzer verslaggevers) STAMPERSGAT Volgens de heer J. van Malland, directeur van de VCS Dinteloord te Stam persgat heeft men bij deze sui kerfabriek de kwalijke gevolgen van het bewerken met Mark-wa ter van de bieten overwonnen. Voordat men van het water ge bruik maakt wordt er kalk aan toegevoegd, waardoor de zwavel waterstof in het water wordt ge neutraliseerd. In het verleden was deze zwavelwaterstof er oor zaak van, dat een aantal arbei ders in de fabriek met ernstig oogletsel naar huis moest. De heer Van Malland had bij het debat over de watervervuiling van de Mark tijdens de in Breda gehouden vergadering van het Heemraadschap Mark en Dintel gezegd, dat het wa ter van de Mark zo was vervuiïd, dat er twintig werknemers van de sui kerfabriek met tijdelijke blindheid naar huis waren gestuurd. Gisteren verki arde hij desgevraagd, dat hij bij deze uitspraak had gedoeld op een totaal over een aantal jaren met uitzondering van dit jaar. In het verleden is reeds eerder ge wezen op het feit, dat sommigen wer den aangetast door de zwavelwater stof, waardoor tijdelijke blindheid ont stond. Met name het afvalwater van de A.K.U. in Breda heeft de vorm van vervuiling op z'n geweten. Men hoopt nu, zoals reeds werd bericht, dat door dat 80 procent van de afvalstoffen van de A.K.U. via de afvoerleiding Breda- Moerdijk zullen worden weggevoerd, de Mark aanzienlijk minder zal wor den vervuild. Er resteren dan nog „wintig procent, die zo agressiel is, dat deze de buizen zouden aantasten. Er wordt momenteel hard gestudeerd om dit laatste gedeelte door de fa briek zelf te laten zuiveren. Vlet dit zuiveringsproces zijn de sui kerfabrieken in Roosendaal, Zeven bergen en Stampersgat reeds ver ge vorderd. Binnen enige jaren hoopt men zover te zijn, dat de suikerfabrieken zelf gezuiverd afvalwater op de Mark lozen. „Met veel belangstelling las ik uw artikel over de inkomens in Zeeland en West- en Midden-Brabant, maar daarna met enige ergernis het com mentaar hierop gegeven door de ETI s te Middelburg en Tilburg. Deze instan ties doen voorkomen alsof de land bouw betrekkelijk gunstig naar voren komt dank zij een royale steun van de overheid. Ik ontkom niet aan de in druk dat hier de relatieve goede beurt die de landbouw t.o.v. van de industrie maakt door de ETI's zeer eenzijdig be naderd wordt. Zolang er mensen zijn is er landbouw bedreven en nu nog weten vele Nederlanders van hun ou ders of voorouders dat ze boer waren. Dat in dit tijdsgewricht deze oude be drijfstak ook een enorme aanpassing moet doormaken is zonder meer mu." delijk en alleen realiseerbaar met be hulp van de overheid. Aangezien de landbouw nog steeds voorziet in de meest elementaire levensbehoeften zyn deze bemoeienissen zonder meer in t belang van de gehele bevolking. Als echter de ETI's opmerken dat de vry goede uitkomsten van de landbouw een gevolg zijn van hoge garantieprij zen en subsidies dan wordt de land bouw up niet te miskennen wijze on recht aangedaan. Mij lijkt veeleer het omgekeerde waar: de lage garantie prijzen en de in vergelijking met de EEG-partners beperkte subsidies dwingen de Nederlandse boer zoveel mogelijk personeel af te stoten waar door bij zo zachtjes aan voor alles al leen komt te staan. Als hij door hard werken en veel overuren maken het dan iets beter afbrengt dan de man in de industrie dan moet ETI dit niet gaan toeschrijven aan extra over heidssteun. Dit temeer daar de boer zijn eigen arbeid en overuren niet als onkosten kan berekenen en aldus een deel van de overheidshulp via oneven redig zware belastingen in de schat kist doet terug vloeien. Een ander ge volg van de krappe overheidssteun is dat de zwakkere bedrijven het niet meer redden en meer of minder ge ruisloos verdwijnen. Het zullen alleen de grotere en gezonde bedrijven zijn die het volhouden. Wederom dus een verbetering van het inkomen in de landbouw welke geen gevolg is van een royaal overheidsbeleid, maar juist door een krap beleid. Evenals de landbouw heeft de industrie recht op een effectief overheidsbeleid maar ook bier zal een gezond maken van de in dustrie uitdraaien op steeds verder erdwijnen van zwakke bedrijven en een perfectionering van de meer le- ensvatbare. Op lange termijn zal een gezonde industrie en een gezonde landbouw een' toenemende welvaart mogelijk maken, waarbij een zich steeds vorder uitbreidende diensten sector een afvloeien van arbeidspoten tieel mogelijk maakt. Dat de land bouw op weg daarheen het nog zo slecht niet doet, wezen de cijfers van dr. Hamsma duidelijk uit. SLUIS A. de Badts. Mei'.waardig artikel van dr. Corn Verhoeven, „Wat is een man die zijn vrouw verwent?" (Stem 4 njov. 1967). Is het niet jammer dat „stompzinni ge" kreten van het „trutterige" bald Libelle aanleiding zijn geworden tot dat akelige, huilebalkerige artikel, drui pend van venijn en sarcasme? Bovendien een artikel dat de hele zaak uit zijn verband haalt, maar dat kan ook niet anders als men al leen afgaat op datgene wat op de omslag gedrukt staat van genoemd blad! Overigens deze mededeling zul len meer mensen met u niet geluk kig geformuleerd vinden, maar neemt dat de waarde weg van het onderzoek? Het is toch een stukje geestelijke volksgezondheid? En door de door u verguisde bladen komt 't in populaire vorm in veel gezinnen en kan dus preventiei werken. Tenminste als het positief gelezen wordt. Geen man of vrouw hoeft kapot te zijn 'over het feit dat hij zijn vrouw of haar man niet verwent (weten schappelijk vastgesteld of niet!). Misschien zou het wenselijk zijn er eens over te denken zonder razend te worden en dan naar de pen te grij pen. Bovendien is in het artikel van Libelle „verwennen" niet bedoeld in de zin van blijk geven van waardering de zin van blijkgeven van waardering aan en voor elkaar, dat is nog wel wat anders! Het zou verstandiger zijn geweest het artikel toch te lezen, want dan had u kunnen vaststellen dat uw con clusie, („dat het gebrek aan contact eventueel nog te tolereren zou zijn als het maar niet leidde tot een ver mindering van verwennen") er volko men, maar dan ook volkomen, naast is! Dat er wel degelijk op wederke righeid werd aangedrongen. Heus dr. Verhoeven dat is echt in dat opge dofte" Libellehoofd opgekomen Vreemd hè? Ben het roerend met u eens als u zegt dat de emancipatie van de vrouw nog niet voltooid is, maar ook dan zullen er nog vrouwen- aden blijven bestaan (denk ik). Me dunkt dat eman cipatie van de vrouw niet hoeft in te houden „manwijf" te zijn in de ver keerde zin van het woord! Er be staan trouwens ook specifieke mannen bladen' Persoonlijk heb ik dan toch no" liever Libelle! Wat is een vrouw die haar man niet verwent? Een niet werkelijk ge- emancipeerde vrouw! Wat is can man, die zijn vrouw niet verwent? Och. het hoeft beslist direct geen ..hufter" te zijn. wel een die bron~in-('i„ f0e is aan emancipatie. A®n emancipatie van de man wel te verstaan. WA ALWT.TIC Mevr. A. d. B. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 1 januari zal de heer A, C. M. Heemskerk, algemeen be drijfsleider kunststoffenproduktie van Dow Chemical Terneuzen, naar de Ver enigde Staten vertrekken Hij gaat bij Dow's hoofdkantoor te Midland een cur sus marketing volgen. Medio 1968 wordt hij in Europa terug verwacht en hij zal dan ?en nieuwe functie op de afdeling marketing gaan vervullen. De heer Heemskerk, die se dert 1962 in dienst van Dow is. stu deerde aan de Suikerindustrieschool te Amsterdam Voor zijn indiensttreding h'; deze maatschappij vervulde hij ver schillende leidinggevende funkties bij bedrijven in Peru, op Java en in Suri name.

de Stem | 1967 | | pagina 5