11 De Block niet pessimistisch Extra wegenwerken voor f 80 miljoen Middelburg heeft primeur van tweelingbus" Egypte roept V.-raad bijeen ZUSTER LICHT OFFERBLOK EN SNOEPT VAN MISWIJN JAMIN Jubileumparade in Moskou Evenwicht op de weg rond 1980 Betaalcheques van 27 nov. in gebruik SURVEYOR-6 OP WEG NAAR MAAN Verlies voor E.M.S. in 1966 Jeugdmigratie is mislukt Rivaliteit met Jordanië? 00% TëfUenka (polyester) olo-pullover. M. 86-110 6.95 rigineel „Vistram" kleuter- roekje. Maat 86-116 12.75 WK^'msS^ liunky-orlon (acryl) winter- ui met vrolijk randdessin, laat 116-164 14.75-18.75 7{ehnca, meisjespantalon i zwart en diverse kleuren, iaat 116-164 12.75-17.50 eater (katoen•'JCdanca, eepboorden. 164 7.95-12.75 ioolvast en pletvrij) 3k met riem. 167 1 2.75-16.75 DAGBLAD VOOR ZEELAND KABELWERKEN WESTERSCHELDE Nachtvorst Controle suikerbietenvervoer Resultaat na optreden van rijkspolitie 55 Johnson steeds minder getapt ERKENNING EMBARGO Wetsontwerp herindeling Tholen is bijna klaar Pleidooi voor internationaal vliegveld in Deltagebied Lamacurljassen 197.- 107e JAARGANG No. 23636 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. RANDSTAD „OFFERT" AAN PROVINCIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Block toonde zich gisterenmiddag in de commissie voor Economische Zaken van de Tweede Kamer niet erg be zorgd over de toestand van de Neder landse economie. Een voorzichtig be leid is wel geboden, maar er is geen reden voor groot pessimisme, zei hij. De minister gaf gedetailleerde gege vens over de maatregelen ter stimu lering van de werkgelegenheid in het zuiden, noorden en oosten van ons land. De 100 miljoen gulden die het rijk voor de bestrijding van de werk loosheid heeft uitgetrokken zal als volgt over de provincies worden ver deeld: Limburg 20 miljoen, Noord- Brabant 15 miljoen, Gelderland 10 miljoen, Overijsel 16 miljoen, Drente 17 miljoen, Friesland 11 miljoen en Groningen 14 miljoen. De verdeling naar werken ziet er als volgt uit: 40 miljoen wordt gesto ken in waterstaatswerken, 28 miljoen ter verbetering van de infrastructuur (o.a. wegen, sportvelden enz.), 18 miljoen bouwnijverheid en 14 mil joen cultuurtechnische werken. In de rijksuitgaven worden verder verschuivingen aangebracht ten be hoeve van de structureel-moeilijke gebieden, eveneens ter grootte van 100 miljoen gulden. Deze verschuivingen zijn zo over de ministeries verdeeld: eenderde Verkeer en Waterstaat (zie hiernaast), eenderde Volkshuisvesting en eenderde overige departementen. De 100 miljoen komen voor eender de ten goede aan het zuiden, voor eenderde aan het oosten en eenderde aan het noorden. DE BLOCK ...optimist... (Van onze parlementaire redacti#») DEN HAAG Drs. J. A. Bak ker, minister van Verkeer en Wa terstaat, acht het mogelijk dat te gen 1980 evenwicht is bereikt tus sen de aantallen auto's, de ver keersintensiteit en de beschikbare wegcapaciteit. Naar zijn mening verdubbelt de verkeersintensiteit eens in de tien jaar, terwijl het aantal voertuigen eens in de vijf jaar met honderd procent toeneemt. Deze laatste stijging impliceert ook een verdub beling van de voor het rijkswegen- fonds beschikbare gelden per vijf jaar. Deze cijfers geven de minister hoop, dat tegen 1980 een redelijke toestand op de wegen is ontstaan, „hoewel op sommige topdagen na tuurlijk een zeer hoge belasting van de wegen zal voorkomen" al- <ius drs. Bakker. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Ruim tachtig miljoen gulden is door het ministerie van Verkeer en Waterstaat uitgetrokken om de werkgelegenheid in het zuiden, oosten en noorden van ons land te verruimen. Met dit bedrag zal een aantal werken op verkeersgebied versneld kunnen worden uitgevoerd, terwijl andere werken nu in uitvoering kunnen komen. Dit bedrag is gedeeltelijk ter beschik- king gekomen door een verschuiving binnen de begroting, als gevolg waar. van het „westelijke" programma voor 39 miljoen gulden moet temporiseren, en gedeeltelijk door een toewijzing uit het extraprogramma voor volgend jaar van honderd miljoen gulden. Hiervan is 42 miljoen uitgetrokken voor werken van het departement van Verkeer en Waterstaat. Dit werd gistermiddag mee gedeeld door drs. J. A. Bakker in de vaste commissievergadering van de Tweede Kamer. Voor de versnelde uitvoering in de komende twee jaar zijn de volgende be dragen uitgetrokken voor het zuiden des lands: 5.7 miljoen voor het gedeelte Els- looHeerlen van de E-39; 1.6 miljoen voor het gedeelte MaastrichtNeder- derweert van de E-9; 4.5 miljoen voor 't gedeelte HelenaveenDuitse grens van de E-3. Voorts krijgt het genoemde tra- ject MaastrichtNederweert nog eens twee miljoen uit de aanvankelijk voor het westen bestemde pot en het deel Helenaveen naar de Belgische grens van de E-3 3-75 miljoen gulden. Aan een aan. tal andere wegenwerken in het zuiden mag.2J75 miljoen extra worden besteed. Dat er in dit gebied geen nieuwe werken worden begonnen komt, aldus de minister, omdat er vrijwel geen be- stekklare plannen gereed waren. Op het gebied van de waterstaat mag er voorts drie miljoen gulden worden besteed voor verbeteringen aan het Maas- en Julianakanaal en een miljoen voor het Wilhelmina- en Markkanaal. Maastricht, Breda en Den Bosch de len mee uit een som van 2.67 miljoen gulden, die bestemd is voor kabelwer- ken van de PTT. Ook zijn extragelden uitgetrokken voor werken aan de af sluitdijk, de E-8 (gedeelte Deventer— Holten) en Rijksweg 31 (Overijsselse Vecht—Meppel) Drs. Bakker ze! later in antwoord hierop, dat het traject Eindhoven- WeertRoermond in 1971 zal worden voltooid, dat de eerste aanbesteding voor de E-63 BredaTilburg eind vol- gen Jaar plaatsvindt, dat de Zoomweg niet stagneert door Belgische vertragin gen, maar dat men in 1971 tot Steen bergen gevorderd zal zijn en dat het stuk Den Bosch-Eindhoven zoals dat nu in gebruik is, niet de defenitieve E-9 is en dat in het wel blijvende traject ge lijkvloerse kruisingen zullen worden vermeden. In antwoord op opmerkingen van de heer Van der Peijl (C.H.) over een vaste oeververbinding over de Wester - schelde zei minister Bakker, dat het tracé voor de verbinding in de loop van het volgend jaar za- worden vastgesteld. AMSTERDAM (ANP) De pogingen die door de gewestelijke arbeidsbureaus z|jn ondernomen om jeugdige werklozen uit die delen van ons land waar werk loosheid heerst, over te brengen naar de randstad Holland, waar een grote vraag naar deze arbeidskrachten be- ■taat, zjjn een volledige mislukking ge worden. Ondanks het feit dat deze jongelui op allerlei wijzen tegemoet gekomen wor den (reiskostenvergoedingen en een grote bijdrage in de pensionkosten plus inschakeling van de jeugdraden) hebben *na jeen actie van drie maanden voor Amsterdam 12 gemeld (directe vraag ■139) en voor Rotterdam 1 De oorzaak hiervan is vermoedelijk zo zegt de directeur van het G.A.B. in Vei lm' de heer Fortanier aller- polaren die op het platteland nog steeds bestaan tegen de grote stad, htende houding die men aan- maa?r. aanzien van de stimulerings- Wk h? Pn van de regering en, kenne- drnïrtf afwezigheid van een werkelijk drukkende financiële noodzaak. (MEER NIEUWS OVER WERK GELEGENHEID OP PAGINA 3) Mg van. Paus Paulus VI zijn hefdstolt?,» Je e? over de gezond- "„astoestand van de paus Ziin alep- mene toestand is uitstekend. BEAURAING gistermorgen een iiiko deden zich ongevallen voor, aa,iKez,en at soneelsleH koPefs en een dertigtal per. verlaten gebouw tijdig konden in Zuid-België is warenhuis uitge- geen persoon voor, aangezien de do'orTafNKI11™®-, meegedeeld avond: N MI- Seldl8 tot van- rend,roos met opklarln- ochtend ™s.en. 'n de vroege veel Weinig wind. Op veel plaatsen nachtvorst met als ^'""•"ntemperaturen -2 graden Mlfd» ie™iïnm!ddaï ongeveer de- Vand J» Peraturen als gisteren. 17 01 °P '-46 uur; onder "er0122U«rutanOPl4'38uUr;on- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBÜRG-BREDA De rijks politie heeft de indruk, dat de verscherp te controle op het vervuilen van we gen door suikerbietenvervoer resultaat begint te krijgen. Zowel in Zeeland als in West-Brabant zijn tot nn toe ln de campagne van dit jaar geen ongeval len gebeurt door slippartijen op door modder gladde wegen. De rijkspolitie is er zich overigens van bewust, dat het toezicht nog beter zou kunnen; gebrek aan personeel is er echter de oorzaak van, dat de contro le nog niet waterdicht is. Wel is er 'n flink aantal processen-verbaal opge maakt, hoeveel kon men niet zeggen. Het optreden van de politie is ge richt zowel tegen de belading, men mag niet zoveel meevoeren, dat er kans is, dat de bieten van de wagen rollen als tegen vervuiling van de modder, die van de wielen op het wegdek valt. Men hanteert overigens bij de rijkspo litie de regels die hiervoor zijn zijn soepel: zij realiseert zich, dat het voor een landbouwer ondoenlijk is om bij slecht weer, zoals bij voorbeeld vorige week zonder modder aan de wielen van het land te komen. „En zelfs al valt er van elke wagen maar een kilo modder op de weg dan wordt het alles bij elkaar nog veel en in ieder ge val hinderlijk voor het overige ver' keer", zo zegt men bij de politie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Met de op stelling van een brievenbus van een geheel nieuw type krijgt de Zeeuwse hoofdstad deze week de primeur voor het gehele postdis- trict Middelburg. (De gehele pro vincie Zeeland en West-Brabant bewesten de lijn MoerdijkNis pen). Dit jaar zal het nog bij Mid delburg blijven. Het ligt echter in de bedoeling om in de loop van volgend jaar nieuwe bussen te plaatsen in Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes en Vlissingen. Daarna zal ook Zeeuwsch-Vlaan- deren, met op de eerste plaats Terneuzen aan de beurt komen. Voornaamste reden tot die introduc tie van de nieuwe brievenbussen is het streven naar een grotere doelma tigheid bij het lichten van de bus en het sorteren van de post. Door het voortdurend stijgen van het postver keer, per jaar tussen de twee en drie procent, wordt het voor de posterijen steeds moeilijker om bij het handha ven van de laatste lichting de laat ste trein te halen. Aangezien de pos terijen van het treinverkeer afhanke lijk zijn, zou er dus normaal gespro ken niets anders opzitten dan het uur van de laatste lichting te vervroegen. Dat hoopt men nu vooral met de nieu we bussen te voorkomen door n.l. het postverkeer als direct te splitsen in lokaal en overige bestemmingen en daardoor tijd te winnen. In de nieuwe brievenbus zijn twee gleuven en daar achter twee vakken met de bovenge noemde opschriften. Daardoor is de eerste sortering al praktisch vanzelf geschiedt en kan men eerst de trein- post in het postkantoor voor verzen ding gereed maken voor het lokale verkeer. Het is gemakkelijk te begrij pen, dat deze eerste sortering al een tijdrovend karwei is, wanneer men na gaat dat ongeveer een derde van alle brieven, die in de bussen worden ge daan binnen de plaats zelf blijft. Overigens wordt op de nieuwe bus sen in Middelburg niet lokaal en ove rige bestemmingen vermeld, maar Walcheren en Overige bestemmingen omdat op Walcheren verder geen post vervoer per trein plaats vindt, uitge zonderd natuurlijk van Vlissingen naar Middelburg. In de nieuwe vormgeving van de brievenbussen is radicaal gebroken met de oude getrouwe standaardbus sen van gietijzer, waarvan er velen tot van voor de eeuwwisseling dateer den, en het na-oorlogse model. Het is nu een brede rechthoekige kast ge worden, die op „poten" komt te staan Het feit, dat deze nieuwe brievenbus sen niet van een metaalsoort maa van een kunstvezel zijn vervaardigd levert de P.T.T. al belangrijke bes pc ringen op. Zo is schilderen overbodig omdatk unstvezel nu eenmaal nie roest of anderszins door weersinvloedei wordt aangetast. Het ledigen gebeurt ook gemakkelijl en snel doordat de postbeambte ei eerst een postzak in twee delen on der plaatst. Wanneer hij met een sleu tel het gehele voorluik opent, vallen de brieven voor lokaal en overige ver keer in de daarvoor bestemde vak ken. Diezelfde lediging gebeurt in dt postwagen. Wanneer de postwagen zijn route heeft gedaan kan op het post kantoor dus terstond met de behan deling van de post, die met de trein meemoet worden begonnen. De posterijen grijpen de vernieuwing gelijk -an om tegelijkertijd het areaal aan brievenbussen in Middelburg aan te passen. Op sommige plaatsen die nen ze te verdwijnen omdat ze door ontvolking van de omgeving geen functie meer hebben, op andere plaat sen is de verkeerssituatie zo veran derd, dat ze eigenlijk in de weg staan en in bepaalde wijken moeten er juist geplaatst worden omdat er een grote behoefte aan blijkt te bestaan. De dorpen zullen het voorlopig nog wel met de oudere modellen moeten doen. Daar het postverkeer hier in het algemeen op een veel kleinere schaal plaats vindt, zou met het nieu we type brievenbus slechts weinig kun nen worden bezuinigd. SOEHARTO, de waarnemend president van Indonesië, zal begin volgend jaar een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Soeharto is uitgenodigd door Humphrey tijdens diens bezoek aan Djakarta. Grote militaire parade op het Rode Plein ter gelegenheid van de vijftig ste verjaardag van de oktoberrevolu tie. We zien hier een intercontinen tale reuzenraket van een nieuw type, De raket gebruikt een nieuw soort brandstof en kan kernladingen naar elk vijandelijk doel brengen. WASHINGTON. (RTR)Als er nu presidentsverkiezingen in de V.S. ge houden zouden worden, zou Johnson het afleggen tegen alle zes republikeinen, die genoemd zijn als mogelijke kandi daten voor het presidentschap, zo meent het instituut „Louis Harris" te kunnen zeggen op grond van een peiling van de publieke opinie. Johnson zou er sinds hij bijna vier jaar geleden president werd nog nooit zo slecht hebben voorgestaan. De zes republikeinen zijn gouverneur Nelson Rockefeller van New-York, die echter voortdurende te kennen geeft dat hij geen kandidaat wil zijn voor het presidentschap, gouverneur George Romney van Michigan, ex vice-presi dent Richard Nixon, gouverneur Ro nald Reagan van Californië, burgemees ter Jonh Lindsay van New-York en se nator Charles Percy uit Illinois. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Het is nog niet bekend wanneer de Veiligheidsraad bijeen zal komen na het Egyptische verzoek van gisteravond om een spoedzitting, omdat Israël blijft weigeren de bezette gebieden te ontruimen. In het verzoek van de Egyptische VN-gedelegeerde El Kony wordt gesproken van een „gevaarlijke situatie". Volgens Arabische kringen heeft Egypte deze stap gezet om een einde te maken aan de voortdurende impasse waarin de pogingen van de leden van de Veiligheidsraad zijn geraakt om ach ter de schermen richtlijnen voor een vredesregeling op te stellen. In sommige VN-kringen leeft de ge dachte, dat de Egyptische stap in hoofd zaak valt terug te voeren op onderlinge Arabische rivaliteit. President Nasser zou op deze manier proberen het initiatief weer over te ne men van koning Hoessein, die voor de Amerikaanse televisie heeft verklaard, dat hij bereid was tot onderhandelingen met Israël en dat Nassers houding ook soepeler zou zijn geworden. Nasser ziet liever, dat hijzelf gezien wordt als de woordvoerder van de Ara bische landen. Volgens Hoessein was de belangrijkste voorwaarde tot her stel van de vrede in het Midden-Oosten „de erkenning door de Arabieren dat Israël een realiteit is". Volgens hem is er in de Arabische wereld altijd plaats geweest voor joden. Hij sprak als hoop uit, dat het eens nog zal komen tot een „de-zionisatle" van Israël. Voor de jo den zag hij slechts twee mogelijkhe den: of eeuwige vrede met de Arabie ren of een voortdurend optreden als ge ïsoleerde voorpost van het zionisme in do Arabische wereld. De Franse minister Couve de Mur- vllle heeft gisteren verklaard, dat zijn land het embargo op de levering van offensieve wapens aan landen in het Midden-Oosten zal handhaven. Hij sprak in de nationale vergadering als zijn oor deel uit, dat een oplossing in het Mid den-Oosten alleen mag worden ver wacht als „alle mogendheden bereid zijn hun verantwoordelijkheid te dra gen". De Franse minister van buiten landse zaken zag een rechtstreeks over leg tussen de partijen in het Midden- Oosten, het voorstel van Israël dus, als een onmogelijkheid zolang de hartstoch ten er nog zo sterk zijn AMSTERDAM (ANP). De stichting Bevordering Chequeverkeer waaraan vrijwel alle Nederlandse banken deel nemen heeft bekendgemaakt dat de door de banken geïntroduceerde betaal cheques op 27 november als betaalmid del zullen gaan functioneren. De banken hebben gedurende de af gelopen. maanden duizenden relaties in de gelegenheid gesteld betaalcheques en de daarbij behorende betaalpas aan te vragen. De belangstelling bleek dermate groot dat het niet onmogelijk is dat op 27 november een aantal aanvragers nog niet in het bezit zal zijn van de betaal cheques. DEN HAAG In een laatste stadium van voorbereiding verkeert een ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van het eiland Tholen. Dit heeft drs J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) gis teravond in de Tweede Kamer meege deeld in het nieuwste jaarverslag van de Deltawerken. (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE De politie van Kerk— rade heeft naar eerst thans bekend is geworden ruim een week geleden in Spekholzerheide een zuster op he terdaad betrapt toen zij de offerblok van de St. Martinuskerk lichtte. Bovendien deed de zuster zich te goed aan de miswijn, die zij in de sacristie wist te bemachtigen. Reeds enige tijd hield de pastoor van de Martinusparochie zich bezig met de vraag hoe er regelmatig geld uit een offerblok kon verdwijnen. Tenslotte werd de politie erbij ge haald. Maar de dader bleek aanvan kelijk nog onvindbaar. Totdat de politie meende dat de koster er iets mee te maken had. De man werd voor enige dagen mee naar het bureau genomen maar na uit voerige verhoren moest men hem toch laten gaan omdat hij met de zaak mets te maken bleek te hebben. De politie besloot toen een recher cheur in de kerk te posteren. Deze hield zich verborgen beurtelings tus sen de kazuifels en in de biechtstoel. Na vijf dagen kwam hij tot de ver rassende ontdekking dat de koster in derdaad onschuldig was: de politie man moest met eigen ogen zien dat een zuster zich het geld toeeigende. De ogen van de rechercheur moeten helemaal zijn opengevallen toen hij de zuster haar wandeling door de kerk zag besluiten met een fikse slok miswijn. Naar verluidt zou de zuster het uit de offerblok gelicht geld hebben wil len besteden voor een (ander) goed doel. KAAP KENNEDY (Rtr.) Van de Amerikaanse raketbasis Kaap Kennedy is een ruimtevaartuig gelanceerd, de „Surveyor 6", die nadere gegevens moet verschaffen over een mogelijke lan dingsplaats voor ruimtevaarders. De Surveyor moet een zachte landing maken op de Sinus Medii (Centrale Baai)bijna in het midden van het zicht bare deel van de maan. Het ruimtevaartuig is uitgerust met een televisiecamera met polarisatiefil ters, waarmee geologen op aarde de aard van gesteenten vaststellen en een chemische apparatuur om de scheikun dige samenstelling van de maanopper- vlakte te onderzoeken. De leider van het Surveyor-program- ma, Milwitsky, meent dat er slechts 47 pet. kans is op een geslaagde zachte landing van de Surveyor-6. Het gebied waar de verkenner terecht moet komen is zeer ruw, het bevat veel kraters en rotsen. (Van onze luchtvaartredacteur) ROTTERDAM Naast een eventueel nieuw internationaal vliegveld in een. van de nieuwe IJselmeerpolders moet er ook in het Deltagebied een vliegveld komen, zo meent men in kringen van de Kamer van Koophandel voor Rot terdam. Dr. A. D. J. Brantenaar, woordvoer der van de verkeerscommissie van de kamer, getuigde gisteren tijdens een korte openbare vergadering van de Ka mer van Koophandel van deze opvat ting. Men verwacht dat tegen 1980 Schiphol het vliegverkeer niet meer geheel kan opvangen. Men denkt in Rotterdam aan samen werking met België. „Wij moeten niet alleen volgens zuiver nationale lijnen denken", aldus dr. Brantenaar. Al eerder is vanuit Rotterdam door de havendirecteur ir. Posthuma ge pleit voor een internationale vracht luchthaven „ergens in Brabant". DEN HAAG (ANP) De Exploitatie Maatschappij Scheveningen n.v. heeft over het boekjaar 1966, naar in het gis teren verschenen jaarverslag wordt meegedeeld, een verlies geboekt van 1,27 miljoen. Dit, niettegenstaande de exploitatie zowei van de horecabedrijven ais van het onroerend goed gunstiger uitkom sten te zien gaf dan in 1965 het geval was. De geconsolideerde verlies- en winstrekening sloot over 1965 af met een winst van 3.729,000. In totaliteit, aldus de raad van bestuur in zijn jaarverslag, moet ook voor 1967 rekening worden gehouden met verlies. (ADVERTENTIE) moFgen. pindarotsjes 200 gram van 85 voor 75 niet duur* we/ heerlijk breda korte brugstraat 1

de Stem | 1967 | | pagina 1