Hoe houden we ons land leefbaar Duizend-gulden-krediet 31/2 procent rente Duizend gulden krediet Algemene Bank Nederland O.A.S.-MOORDENAAR ONTSNAPT FORT OP EILANDJE DAALDEROP I )e>re|yd Stort uw salaris of ander inkomen nü op een rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland u krijgt en... zo u wilt tot Man probeerde zijn vrouw te vermoorden Verborgen in een kist 12 aams): rty aals) Brest Drs. H. van der Weijde probeert antwoord te vinden op de vraag Streekplannen Voorstudie Praktijk Klaroenstoot Cassatie tegen vrijspraak van het Reve aangetekend BLIKSEMSNEL Ontsnapte niet, 227 anderen wel gevonden NOG ZOEK Amerikaanse hulp aan het buitenland sterk besnoeid? lekker douchen eee heerlijk baden... dankzij de veilige warmte van de Daalderop badkamerkachel! J Paard op motorkap Spaarcenten van oma er doorgedraaid EVOLUTIE. Interviews met Kt. erste wereldoorlog, hippie's computer centrum is dageliiks brood ►VOEDING. Etsen MEN E. Zuidoost-Engeland N NEDERLANDS DE. Mannetje op de maan V-spel van Hans Roduin. te Antwerpen. a pensee et les hommes HLAPIN iT. Les créatures du Bon Dieu ontmoeting op de Place du Tertrt jechische film. Piège k loup. Dinsdag 7 november HILVERSUM I 402 m RO: 12.00 Promenade-orkest;: bal- iziek 12.27 Mededelingen voor en tuinbouw 12.30 Overheids- ichting: Uitzending voor de land- 12.40 Sportrevue 13.00 Nieuws Journaal. NRU: 13.30 De lichte belicht 14.30 Rostrum of corn 's: internationaal forum: moder- «Maise muziek. AVRO: 15.00 Mag lij even voorstellen? Mijn naam )x!, detective-hoorspel 15.35 Inlei- tot muziekbegrip, muzikale le- 16.00 Nieuws 16.02 Stereo: Soa- jonge Nederlandse kunstenaars: I, blokfluit, klavecimbel (opn.): lieke muziek 16.25 Voor de jeugd Jazz-orkest 17.30 Lichte grammo- nuziek voor de tieners 18.00 Nws, Actualiteiten 18.25 Tout a toi: programma uit Parijs 19-00 Tref- de discussierubriek voor ac- zaken 19.30 Nieuws 19.35 Lichte stmuziek 20.00 Hou je aan je d: literair spel met taal en woord Oude grammofoonplaten 21.20 ■Spectrum 22.00 Gonk!satirisch ramma 22.30 Nieuws 22.40 Actua- en. NRU: 22.55 Muziek van deze r (opn.) 23.55 - 24-00 Nieuws. HILVERSUM H 298 m ilO: 12.00 Van twaalf tot twee: ge- eerd programma (12.23 Voor de bouw; 12.27 Mededelingen voor - en tuinbouw; 12.30 Nieuws 12.40 aliteiten) 14.05 Schoolradio (16.00* Nieuws) 17.00 Overheidsvoorlich- Het woonhuis van Aruba. Spre* Henk Dennert 17.10 Voor de kin* i 18.00 Stereo: Metropole-orkest* ;ementsmuziek 18.20 Uitzending de Boeren Partij 18-30 Nieuws Actualiteiten 19.05 Licht ensem- en solisten 19.40 Concilieposfóus Zoekend geloven. Godsdienstige ling in deze tijd 20.00 Klassieke ermuziek (gr.) 20.15 Radio Filhai* 'sch Orkest en solist (opn.): klas- muziek 21.30 Rusland nu, lezing Gitaar-recital: klassieke en mo- muziek 22.00 Kunst: cultureel ramma 22.30 Nieuws 22.40 Over- ng 22.45 De zingende kerk: korte houwing over schoonheid en inter- itie van het gregoriaans 23.00 Con- magazine waarin op de dingen lt doorgepraat 23.30 Zin in lied liedjesprogramma 23.55 - 24.00 ws. [ILVERSUM IH 240 m en F.M. V.RA: 12.00 Nieuws 12.02 Zorro, pro- nma voor tieners 13.00 Nieuws 13.02 >ress: gevarieerd platenprogram- (14.00 Nieuws) 15.00 Nieuwe 15.02 ee-Em-Drie 16.00 Nieuws 16.02 - Mix: licht platenprogramma )0 Nieuws). BRUSSEL VLAAMS 324 m ,00 Nieuws 12.03 Lichte muziek Tuinbouwkroniek 12.15 Lichte mu- 12.40 Weerbericht, mededelingen, ramma-overzicht en - SOS-berich- i/oor de schippers 12.48 Lichte mu- 12.55 Buitenlands persoverzicht Nieuws, weerbericht en medede- n 13.20 Tafelmuziek 14.00 Nieuws Schoolradio 15-30 Lichte muziek N{ uws 16.03 Beursberichten 16.09 ramma voor oudere luisteraars Nieuws en weerbericht 17.15 Jazz- ek 18.00 Nieuws 18.03 Voor de sol- 18.28 Paardesportuitslagen 18.30 se les 18.32 Lichte muziek 18.35 voor het verkeer 18.40 Lichte mu- 18.45 Sport 18.52 Taalwenken 18-55 te muziek 19.00 Nieuws, weerbe- en radiokroniek 19.40 Amuse- smuziek 19.50 Syndicale kroniek Concert 21.00 Boekbespreking Lichte muziek 22.00 - 22.15 Nws. erichten. Woensdag 8 november HILVERSUM I 402 M RA: 7.00 Nieuws en ochtendgynj" ik 7.20 Socialistisch strijdlied 7.2.J e grammofoonmuziek (7-30 - 7.0& ue voorpagina). VPRO: 7.55 Deze VARA: 8.00 Nieuws 8.10 Actua- >n 8.20 Lichte grammofoonmuzieK 8.35 Van alle markten thuis, je voor de huisvrouw) 9.00 Ste* De Solisten van Zagreb (opn. ieke en moderne muziek 9.35 Wa mden 9.40 Schoolradio 10.00 Djchte mofoonmuziek 10.50 Voor de kleu- II.00 Nieuws 11-02 Voor de vrouw Stereo: Pianorecital: klassiek ïk. HILVERSUM II 298 M ïlV: 7.00 Nieuws 7.10 Het leven- >ord 7.15 Pianorecital (gr.): klas* muziek 7.30 Nieuws 7.32 Actua- n 7.45 Residentie-orkest rne dansen 8.00 Nieuws. TRDa- Lichte grammofoonmuziek «J 'e 8.30 Nieuws 832 Actualiteiten Lichte grammofoonmuziek muziek uit Turkije 9.45 Voor :rs 10.00 Radio Kamerorkest eJ) klassieke muziek 10.30 Spbj®*' amma voor de vrouw 11.00 ^w»- Piek-uur: amusemenfcsprograni- 1.50 Actualiteiten. LVERSUM III 240 m en F.M- IV: 9.00 Nieu\ s 9.02 Lichte ve- nuziekjes 10.00 Nieuws 10.02 Mejj L-e: nieuwe Iangspeelpla»"; 11.00 Nieuws 11.02 Operette ïn 11.30 Grenzeloos: muziek "indstreken (12.00 Nieuws). DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 NOVEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De duidelijk stijgende publieke belangstelling voor „ruimtelijke ordening" is de laatste jaren in hoge mate gestimuleerd door de in september 1966 verschenen desbetreffende nota en door de groeiende activiteiten van gemeenten, rijk en provincies. Het om vangrijke werkterrein van het (enige) Nederlandse instituut voor ruim telijke ordening en volkshuisvesting houdt met die toenemende be langstelling en activiteiten gelijke tred. „Om in beknopte vorm het doel van onze particuliere maar wel door het rijk gesubsidieerde organisatie te noemen", formuleert ec. drs. H. van der Weijde, sinds 1941 directeur van het instituut: „Wij pro beren een centrum van voorlichting en documentatie te zijn, een centrum van gedaehtenwisseling, een centrum van studie". Onder de ruim 1000 leden van het instituut, dat we in wezen als een vereniging kunnen zien, be vinden zich voor een deel indivi duele belangstellenden (meestal ambtelijk aan het vak verwant, zoals wethouders, bestuurders van woningbouwverenigingen en ook ruim 100 studenten tegen geredu ceerde lidmaatschapsprijs), dito vakmensen (architecten, stede- bouwkundige ontwerpers, ambte naren van woning- en planologi sche diensten, economische en so ciologische onderzoekers, enz.), alsmede collectieve leden (gemeen ten, woningbouwverenigingen). De oorspronkelijke naam „Insti tuut voor volkshuisvesting en ste- debouw" onderging 5 jaar geleden een modernisering. De oude titel dateert van kort na de eerste we reldoorlog. Mr. D. Hudig, directeur van het in 1899 door de politicus Treub opgerichte „Centraal bureau voor sociale adviezen", conclu deerde destijds dat de volkshuis vesting met haar complex van pro blemen een eigen voorlichtings centrum nodig had. „Daar kon een ieder die met de toen nog vrij enge doelstelling te maken had, ingormaties of gespreks partners en een eigen verzorgd tijd schrift vinden", vertelt directeur Van der Weijde. Zijn kantoor ligt aan het Haagse Lange. Voorhout- „Uit de zorg voor de huisvesting groeide al gauw de gedachte dat, wil de wo ning werkelijk goed zijn, tevens op de omgeving moet worden gelet. De omgeving leidt tot de wijk. Met de ordelijke aanleg van die wijk ko men we bij de stedebouw terecht toen nog een geheel nieuw terren. Na enkele jaren werd de naan ste debouw aan die van het intstituut toegevoegd. In dat stadium bleven we geruime tijd. Stedebouw doet ech ter nog altijd denken aan alleen - de- stad, terwijl ons werk inmiddels een veel groter kader omvat: de stad met haar omgeving, daarna de streek, vervolgens het hele nationale grondgebied en misschien zo meteen een boven-nationale ordening. Conclusie: ruimtelijke ordening moest in de plaats treden van stede bouw. Stedebouw in de oude bete kenis van het woord is echter niet verdwenen, maar die zien we als onderdeel van de totale ruimtelijke ordening. We moesten de zaak om draaien: ruimtelijke ordening is pri mair geworden met als onderdeel de voortaan op de tweede plaats te noemen volkshuisvesting". Stadsplannen kunnen veelal niet op houden bij de vaak heel willekeu rig getrokken stadsgrenzen. We ko men via de woning, de wijk en de stad tot bovengemeentelijke plan ning en dus tot .streekplannen. Wie bezig is aan streekplannen moet willen alle streekplannen op elkaar aansluiten komen tot nationale ruimtelijke ordening. Langzamerhand blikt men zelfs ovér de landsgren zen. Daartoe bestaan reeds contac ten. Kort geleden vond door de we derzijde ministers de installatie plaats van een Nederlands - Duitse com missie voor ruimtelijke ordening. Ook in Benelux-verband werden al hier en daar (schuchtere) pogingen tot samenwerking gedaan. In 1902 begon Nederland bij het in werking treden van de eerste woningwet aan stedebouw op mo derne voet. ,,Heel voorzichtig be gonnen de gemeenten aan uitbrei dingsplannen", zegt drs. Van der Weijde, die 5 medewerkers heeft. ,,De eerste regeling van het streek plan kwam in 1931, waarna die voor het nationale plan in 1941 volgde." Drs. H. van der Heijde schappelijk onderzoek voor men zoals in het verleden wel zonder voorstudie gebeurde achter de te kentafel gaat staan- Om de situa tie in een gebied goed te kennen en toekomstmogelijkheden te beoor delen vinden mensen van uiteenlo pende opleiding elkaar binnen een team. Het gezelschap voor planolo gisch onderzoek is inmiddels zo groot geworden dat het een eigen sectie werd. Die sectie vergadert regel matig, houdt excursies en onder houdt buitenlandse contacten met naaste buren. Dat laatste was bij voorbeeld nog in september het ge val toen in Antwerpen met Vlaam se vakgenoten werd vergaderd." De juridisch-planologische groep blijkt eveneens in een behoefte te voorzien. Juristen werkzaam op pla nologisch gebied langzamerhand velen ontmoeten elkaar binnen het instituut en komen in him ei gen groep eerder tot vertrouwelijke gedaehtenwisseling dan tijdens de grote vergaderingen. De afdeling Documentatie en voorlichting" beschikt over een met die van de Rijksplanologische dienst samen ''eheerde bibliotheek. Daar naast wordt 26 maal per jaar een eigen litteratuurdocumentatie uit gegeven. Daarin komen uittreksels voor van de belangrijkste artikelen uit wel 210 vaktijdschriften. Als centrum van gedaehtenwisseling spelen vooral de algemene verga deringen, de ledenvergaderingen met preadviezen of met een (buiten landse) spreker dan wel met een forum, een belangrijke rol. Door het instituut opgerichte studiegroe pen behandelen bepaalde op en ger terrin liggende ónderwérpen. Ook prins Claus woont de vergade ringen regelmatig bij. ,,Zo ontplooit de groep voor plano logisch onderzoek een zeer belang rijke activiteit", aldus gastheer Van der Weijde, wiens instituut ook een opleiding tot middelbaar planológisch onderzoeker verzorgt. ,,In toene mende mate berust de samenstel ling van een gemeente-, een sanè- rings-, een streekplan op wètén- Het derde aspect van het insti tuut, het centrum van studie, richt zich op het vormen van werkgroe pen en commissies. Deze werpen zich vooral op problemen die zich in de praktijk voordoen. ,,Een bijzonder actueel onderwerp is het enkele jaren geleden door ons op verzoek van de toenmalige minister Witte uitgebrachte rap port óver laagbouw en hoogbouw", vertelt gastheer Van der Weijde, die 11 jaar secretaris - generaal van de International Federation for Hou sing and Planning (met hoofdkan toor in Den Haag) was en die omdat Nederland zo sterk interna tionaal georiënteerd is vele bui tenlanders ter voorlichting in zijn instituut ontvangt. „Het gepubliceerde rapport waarin voor- en nadelen van het eenge zinshuis tegenover etagebouw wor den belicht, staat ter beschikking van iedereen. Elke zich uitbreidende ge meente zal daarbij belang hebben. Over zo'n onderwerp raak je nooit uitgedokterd, omdat bijvoorbeeld de kosten van hoogbouw veranderen naarmate het bouwbedrijf me - er varing krijgt en de houding van de steeds meer met hoogbouw bekend rakende bewoner verandert- Internationaal liggen de problemen soms merkwaardig parallel, maar dikwijls toch ook weer heel anders. Zo moet bij die hoogbouw worden gerealiseerd dat bijvoorbeeld de Pa- rijzenaar hoog-zorader-lift gewend is, terwijl de Nederlander boven de 4 woonlagen al een lift verwacht." De in 1965 in werking getreden wet op de ruimtelijke ordening ver oorzaakte eveneens véél werk. Naar aanleiding van die wet gaf het in stituut o-a. een handleiding voor ge meentelijke bestemmingsplannen uit. Een speciale commissie, die veel weg heeft van een juridische puzzel club, is bedoeld om allerlei door die nieuwe wet opgeworpen vragen op té lossen. Weliswaar moet het uitein delijke antwoord van de kroon ko men, maar voor de desbetreffende jurisprudentie op gang is zullen er ja ren verstreken zijn. „Hoe moeten wij ons gebied met de sterk toenemende bevolking en de daarmee groeiende behoefte ruim te zo doelmatig mogelijk tot een leef baar geheel vormen waarin het goed wonen blijft? Dat is het grote toe komstprobleem. Het ruimtegebrek voor allerlei doeleinden neemt im mers enorm toe- Als typisch voor beeld kijken we eens naar een uni versiteit: vroeger een groot school gebouw, nu grote terreinen vragend. Of naar oppervlakte-verslindende kruispunten (Oudenrijn), zo komen er ook steeds meer wegen met 6 rijstroken. Er is zelfs al gespro ken van 16-strookswegen. De groei ende behoefte aan ruimte is bepaald benauwend." Het instituut wil graag een klaroen stoot geven (o.a. door middel van le zingen) om er bijvoorbeeld de aan dacht op te vestigen dat de gemeen telijke planning achterloopt bij de ontwikkeling van de motorisering. Het instituut voelt zich als het wa re „het geweten van de autoriteiten". Zonder zichzelf op de borst te willen slaan met de mededeling dat er zonder het instituut geen moderne plannen zouden zijn gekomen, kan drs. Van der Weijde wel verklaren dat het instituut in vele gevallen „het tempo heeft verhoogd". (ADVERTENTIE) Onze kantoren lichten u graag verder in. DEN HAAG (ANP) De 26-jarige bankwerker R. J. T. uit Den Haag is aangehouden, omdat hy zijn 20-jarige echtgenote wilde vermoorden. De vrouw wist een wurgpoging te verijdelen. Zij sprong vervolgens uit een raam aan de achterzijde van haar woning. Op de vier meter lager gele gen grond brak zij beide enkels. De vrouw moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De echtelieden hadden ru zie gemaakt over het eten. AMSTERDAM (ANP) De advocaat generaal bij het Amsterdamse gerechts hof, mr. J. H. Kemper, heeft gisteren hij de Hoge Raad in Den Haag cassatie aangetekend tegen het arrest van het gerechtshof in de hoofdstad tegen de 43-jarige schrijver Gerard Cornelis van het Reve. Daarbij werd de auteur vrij gesproken van smalende godslastering. Mr. Kemper, die evenals destijds de officier van justitie bij de rechtbank mr. J. J. Abspoel dit wel bewezen acht te, had een boete van f 100 tegen de auteur geëist. De Amsterdamse recht bank had de auteur in november vorig jaar ontslagen van rechtsvervolging. Zij achtte de godslasteringen die niet strafbaar zijn - bewezen maar conclu deerde dat niet gesproken kon worden van smalende godslasteringen in de zin der wet, omdat aan de gewraakte pas sages geen honende strekking kon wor den toegekend. Het hof overwoog dat de auteur in de ter, laste gelegde pas sage in het tijdschrift Dialoog en zijn boek „Nader tot U" zich niet opzettelijk smalend had uitgelaten. In het geheel is niet gebleken dat de schrijver heeft bedoeld daarmede God te beschimpen of te honen dan wel op enigerlei wijze uiting te geven aan verachting van God. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Nog nooit na het einde van de Algerijnse oorlog en de muiterij van generaals en kolonels, zijn zoveel politie-agenten op de been geweest als het afgelopen weekeinde. Niet minder dan 150.000 agenten en gendarmes heb ben gezocht naar Claude Tenne, een gewezen soldaat van het vreemdelingen legioen, 31 jaar, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op een commissaris van politie in Algiers in mei 1961. Claude was met andere veroordeel den van de O.A.S. opgesloten in het fort van Saint Martin-De-Ré, een eiland ongeveer 2 kilometer 'buiten het vaste land. Claude heeft tijdens zijn proces een volledige bekentenis afgelegd. „Ik had de opdracht gekregen", zei hij, „de commissaris te vermoorden. Ik gal hem de bekende slag in de nek, daarna heb ik hem gewurgd en hem een dolksteek in het hart gegeven. Dat was mij zo ge leerd en ik heb eenvoudig gedaan wat mij werd gezegd". De ontsnapping van Claude is een der sensationeelste van de laatste jaren. Nog nimmer is een veroordeelde uit het fort van Saint Martin-De-Ré ontsnapt. Claude heeft geprofiteerd van een mas sale samenzwering om de cipiers om de tuin te leiden. Vrijdagavond tegen acht uur werden drie veroordeelden bij de directeur van de gevangenis ontbo den. Zij hoorden dat zij van een gratie- besluit hadden geprofiteerd en dat zij hét fort mochten verlaten. Het is de gewoonte dat de vrijlating pas op het allerlaatste ogenblik wordt aangekon digd. De drie mannen kregen anderhalf uur de tijd om hun bagage te pakken, zich op het vertrek voor te bereiden en afscheid te nemen van de andere ge vangenen. Voor Claude Tenne was die vrijlating een zware slag. Want hij ver loor drie van zijn beste vrienden. Een zaam zou hij nog verscheidene jaren binnen de gevangenismuren moeten doorbrengen. In zijn hoofd rijpte blik semsnel het plan om de vlucht te ne men. Hij had maar anderhalf uur tijd. Waarschijnlijk moeten de meeste ge vangenen van zijn plannen hebben ge weten. Want iedereen spande samen om de bewakers een rad voor de ogen te draaien. Vrijdagavond om acht uur brak een onschuldig oproer onder de gevangenen uit. Zogenaamd omdat het eten te slecht was, weigerden allé gevangenen om aan tafel te gaan, Zij trommelden met hun borden en pannen op tafel- On- verrichterzake ging het eten terug naar (Van onze redactie buitenland) BORDEAUX Door de ontsnapping van de vroegere parachutist Claude Tenne heeft de Franse politie in het af gelopen weekeinde 227 wetsovertreders kunnen aanhouden. Onmiddellijk na de ontdekking van de ontsnapping, stelde de politie „plan Rex" in werking. 150.000 politiemannen kwamen in actie en er werden wegver sperringen opgericht. Tot de 227 gearresteerden behoren zes personen die niet in Frankrijk mo gen wonen, 18 buitenlanders zonder pa pieren, zeven jeugdige delinquenten, 53 auotdieven, 44 dieven en 43 dronken automobilisten of bestuurders van auto's zonder rijbewijs. Claude Tenne is nog niet gearresteerd. de kantine. De gevangenen weigerden naar hun cel terug te keren. Htet kost te heel waf moeite om de grootste bel hamels totrede te brengen. Van die verwarring heeft Claude handig ge bruik weten te maken. Hij kroop in een van de stalen kisten, waarmee bagagé van het eiland naar het vasteland werd vervoerd. Zonder ook maar iets te ver moeden laadden de gendarmes de kist van Claude op een vrachtwagen. Claude voer met de veerboot ongemerkt naar de overkant en nam de vlucht. Waar schijnlijk geholpen door zijn drie ka meraden, zodra hij weer vaste grond onder de voeten had. Pas bij het appel van zaterdagmorgen in de gevangenis werd zijn ontsnapping gerapporteerd. De vogel was toen al 10 uur geleden gevlogen. Toen kwam het rad van de politie snel in beweging. De cipiers waar schuwden de directeur, de directeur waarschuwde de prefect en de prefect stelde de minister van binnenlandse za ken op de hoogte. Het eerste wat de minister deed was de afkondiging van het plan-Rex", dat wil zèggén, „re cherches exceptionéls". Alle wegen werden door 150.000 agenten en gendar mes afgezet. Allé stations, vliegvelden en grensposten werden gewaarschuwd. Op alle wegen grote en kleine, vanaf de Belgische tot de Spaanse grens wer den agenten geposteerd die allé auto mobilisten aanhielden. Op de autorou tes naar het zuiden en het westen ston den rijen auto's van 5 a 6 kilometer lang voor de controleposten. Het ver keer vorderden zo langzaam dat ver scheidene automobilisten hun wagens langs de kant van de weg moester! neerzetten wegens gebrek aan bênzihe. Deze massa mobilisatie heeft echter niets opgeleverd, want Claude is nóg altijd zoek. Verscheidene mensen heb ben de politie opgebeld met de medede ling dat zij Claude hier of daar hebben gezien maar dat moet verbeelding zijn geweest. De kans is groot dat Claude al lang in het buitenland zit. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een commissie van het Huis van Afgevaardigden wil de Amerikaanse hulp aan het buiten land met 31 procent verminderen. In plaats van de 3.23 miljard dollar, die president Johnson heeft voorgesteld, heeft de toewijzingscommissie het Huis een wetsontwerp gezonden, waarir; slechts 2.20 miljard wordt uitgetrokken, Het Huis zal de volgende week over dit wetsontwerp beslissen. Deze verminde ring is de grootste, die dé commissie ooit heeft aangebracht. De commissie heeft verder in de wet een bepaling op genomen, waarbij de aankoop van wa pens door onderontwikkelde landen die geldelijke hulp ontvangen wordt be perkt. (ADVERTENTIE) kies uit de KEMA-KEUR-KOLLEKTiE van C; l? Het zit niet goed met de gemiddel de Nijmeegse student. Ofwel hij is zo verlegen of hij studeert zo hard, dat hij niet in de gelegenheid komt con tacten te leggen met personen van het andere geslacht. Dit lijkt mij een nogal gewaagde stelling, maar hjj komt uit de Nijmeegse studentenwe reld zelf. Twee studenten, eén van 23 en een van 19 jaar, zijn om deze reden begonnen mét een bureau, genaamd „Party- partner", waar mén voor een rijksdaalder een partner van de andere sekse kan bekomen voor één avond. Dit tweetal is in ieder geval niet verlegen, maar van hard studeren dreigt op die manier ook niet veel te komen. „Onze maatschappij is zo inge richt dat doorlopend in ons bestaan prestaties van ons worden gevraagd. Als kind moeten we al met een goed rapport thuiskomen." Dit beweerde drs. H. Hermans dezer dagen bij zijn promotie tot doctor in de so ciale wetenschappen te Nijmegen. „Stijgen op de maatschappelijke lad der", zei hij, „beschouwt men als succes en wordt als zodanig gewaar deerd en gestimuleerd." Gefeliciteerd met uw promotie. „De dokters kregen regelmatig meisjes op hun spreekuur, die een of ander ernstig euvel hadden opgelo pen door het dagelijks meer dan een etmaal staan", zo meldt de Nieuwe Limburger. Dat lijkt lang, maar het is nog geen twee dagen. In de hoop dat u na een gezonde nachtrust het leven wel weer aan kunt, geef ik u het volgende ter lezing: „We leven op een vulkaan. Het mo ment waarop we door een afschuwe lijke ramp zullen worden overvallen lijkt niét ver meer..." Hier is ge lukkig geen kerngeleerde aan het woord, die een atoomaanval voorspelt, hoewel ik niet erg vreemd zou opkij ken, als dat wel het geval was. Nee, dit heeft ir. J. A. Beukers gezegd n.a.v. het recente ongeluk met para- thion in de Rotterdamse haven Wist u dat minister-president De Jong helemaal niet van love-ins houdt In een interview met de Gel derlander heeft hij zaterdag over love-ins gezegd: „Dat experiment gaat me beslist te ver Het komt o- veral tot excessen. Ik vind het een slechte zaak. Beneden de maat. De liefde en de verhouding tussen man en vrouw zijn te serieus en te mooi om ze door dergelijke love-ins zo te devalueren. Ik hoop dat het gauw overgaat En dan te weten dat onze parle mentaire redacteur zaterdag moest constateren, dat GPV'er Jongeling terecht de Tweede Kamer beschreef als een vredige, zoete, ja hippe love- in Walter Ulbricht heeft vorige week bij gelegenheid van de viering van 50 jaar Russische revolutie in Oost- Berlijn een vlammende en vooral lange feestrede gehouden. De Oost- duitse partijkrant „Neues Deutsch- land" drukte de rede letterlijk af, en gaf zelfs precies aan waar de „Liebe Genossen" applaudisseerden. Tegen het einde van de rede ging dat zo: (Beifall)... (Anhaltender Beifall)(Lebhafter Beifall) (Starker Beifall)... (De climax na dert!) (Stürmischer Beifall)... (Die AnweSenden erheben sich von ïhren Pldtzen und spenden lang anhalten- den Beifall).,. (het slot van de rede) (Stürmischer, lang anhaltender Beifall. Die Teilnemer der Festver- anstaltung singen gemeinsam die „Internationale" „Als al die mevrouwen Sinterklaas straks nou maar laten vóórgaan", zei een ongerust jongetje dezer dagen tegen zijn moeder in een file voor de AH-kassa. MERIJN DE RUSSISCHE premier Alexei Kosy- gin zal waarschijnlijk volgend jaar een officieel bezoek aan Zweden brengen. Dit heelt de Zweedse regeringsleider, Tage Erlander, zondag verklaard in een herdenking van het 50-jarig bestaan van de Bolsjewistische revolutie. BAARN (ANP) De 64-jarige mevr. L. A. Dorré uit Huizen (N.-H.), is gis termorgen vrij ernstig gewond geraakt toen zij in Baarn plotseling een paard op de motorkap van haar auto kreeg. Doordat het op hol geslagen dier op de motorkap bleef liggen, werd de autobestuurster het uitzicht ontnomen. Vlak voor een stilstaande auto reed ze met paard en al door een hek. De totaal vernielde auto en het ernstig gewonde paard kwamen in een sloot terecht. Het dier was afkomstig uit een manege in Soest Het was op hol ge slagen, nadat het ir. do bossen over een boomwortel was gestruikeld. DEN HAAG (ANP) De 20-jarige monteur P. van der M. uit Den Haag heeft f 3000 aan spaargeld van zijn 81-jarige grootmoeder gestolen en er met een vriend doorgedraaid. De monteur en zijn makker, de 24-jarige elektricien G. P„ zijn door de politie aangehouden. Donderdag was het kleinkind bij oma op visite. Oma hoorde gestommel boven en merkte, dat de linnenkast openstond, dat er twee geldkistjes uit waren verdwenen en dat de monteur met de kistjes onder het bed lag. De monteur gaf het kistje met f 1900 af, maar wist met het andere, waarin f 3000 zat, het huis uit te vluchten. De monteur verscheen vrijdagavond met een taxi bij zijn vriend. Samen tingen ze in Antwerpen de bloemetjes buiten zetten. Zaterdagochtend keer. den ze terug, maar namen in Rotterdam een andere taxi naar Den Haag. Za terdagmiddag gingen ze per trein naar Antwerpen om een cn ander dun« netjes over te doen. De trein vonden ze te saai, waarom het duo in Dordrecht uitstapte om per taxi verder te gaan. Na het weekend keerde het tweetal per taxi terug naar Den Haag. Er was nog f 150 van de buit over.

de Stem | 1967 | | pagina 7