Laatste Sluiskilgas stroomt uit leiding justitie staat geen kienen meer toe in Baarle-Hertog Noord-Beveland blij met sluiting van Oosterschelde &fckSio| Oogst knolselderie is in volle gang Einde van cokesgas- tijdperk brak aan Aardgas-tijdperk aangebroken: Na t ERGERLIJKE VORM VAN DIERENMISHANDELING Zeeuwse KVP- jongeren bekritiseren radicalen W J. Sohier ELDERS SOEPELER, MAAR: Twee Vüasssngers onder vermisten op Curasao Besturen-overleg Provinciale opbouworganen onge bromfietser gedood Frontale botsing bij Kruiningen EXAMENS HOOGWATER VANDAAG MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en VLOT VOORDEEL Ongeluk in nieuwe Volkeraksluisen LAATSTE NIEUWS Burgemeester Schram op 1 december met pensioen Monumentenlijsten Waterschapsvergadering Hoop Zag u reeds om® najaars- en wintercollectie? Belangstelling Soepeler Ledenvergadering NBG te Axel van afd. O.Z.-Vlaanderen Bezien Conclusie Ledental van Heemkundige Kring stijgt Programma van regionale conferentie te Hulst vangen- Zaterdag 18 november zal dn laatste wedstrijd plaats vinden de kampioen bekend zijn. Zuiddorpe lüt de bocht gevlogen Voor j, vijfde maal binnen het jaar is w j, de bocht van de provinciale weg k de vroegere weegbrug van de Z.V.Tjf ,,De Bonte Koe" een auto uit'j, zocht gevlogen. Ditmaal was het T, de P. uit Drieschouwen. die twee W men ontschorste en daarna over kop sloeg. De bestuurder begaf zich te voet naa- Axel. De vernielde auto liet hij de kant van de weg achter. Op zijn terugreis liep hij in hattj( van de politie, die zijn rijbewijs a)I nam en hem enige tijd op het polity bureau logies verleende. (Van onze correspondent) YERSEKE Gisteravond om 8 UUI reed de 15-jarige J. Hollebrantsa uit Yevseke op de Havendijk met iij8 brommer in volle vaart op een hem te. gemoetkomende vrachtwagen, bestuurj door M. W. De jongen overleed enkele ogenblikken later aan de gevolgen. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op rijksweg 58 na, by Kruiningen vond een frontale bot- sing plaats tussen twee personenauto! bestuurd door V. de B. uit Vlissingen en H. uit Kapelle. Beide auto's liepen zware materiële schade op. Het ongeluk ontstond doordat V. de B., misleid door hets lechte weer reeds meende de vierbaansweg bij Kruiningen te hebben bereikt. Om te passeren ver. liet hij de file auto's en kwam daarbij te laat tot de ontdekking dat hij zich nog steeds op het tweebaans-gedeelte be vond. Beide bestuurders bleven onge deerd. (ADVERTENTIE) H. H- VERENIGINGSBESTUREN Wij leveren tegen zeer lage prijzen al uw kas - fancy-fair - en tombola prijzen. Groothandel in speelgoed, luxe, huishoudelijke artikelen. N I B O Antwerpsestraatweg 391, hoek Rembrandtstr. - Bergen op Zoon) Tel. 01640—6480 DEN HAAG Diploma machinezet- er: J. C. Capello te Kapelle. Morgen, woensdag 8 november; Hans weert: 6.59 en 19.42 uur: Terneu* en: 6.26 én 19.10 uur; Vlissmgen'. .59 en 18.41 uur; Wemeldinge: 7.50 an 20.23 uur. zen 5M IDDELBURG Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 u. Curieuze archiefstukken City 20 uur De maagden van Solidor, 18 J. IRNEUZEN ialerie J 34: Collages, schilderijen en ztsen van Jenny Weyland Luxor 20 uur ie man van Istanboei, 18 j. JSTBURG [.edel 20 uur llvis A Go-Go. a.l. iu Commerce 20 uur KVP-verg. kring Sluis HEERENHOEK Jeugdhoeve 19.30 uur Voorlichting middenstand JIDZANDE Jansen 20 uur Jaontje IDDELBURG Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 u. Curieuze archiefstukken City 20 uur De maagden van Solidor 18 jaw >ES Korenbeurs 20.15 uur Alliance Fran* ^aise: Lezing door Pierre Ivanoff RNEUZEN Ialerie J 34: Collages, schilderijen cn tsen van Jenny Weyland „Een grote grondbezitter. ed'lman dus! Ach jee, en no# k tfi om eerlings mien eksekuusies^ e gang dan maar, Eelco', zei n r. „Daar komt mijnheer van .*_r# „Dan dan mo'k me nou b mompelde de koddebeier, die v op de met papieren en akten oe al niet weer gebeur'n, heer en ferm. „In het vervolg r$e. n en toegewijde medewerk"*® enstwillige Eelco Eelkema. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het kringjongeren bestuur van de K.V.P. Zeeland is van mening, dat door het vroegtijdig uit geven van de verklaring der K.V.P.- radicalen (op donderdag 2 november), het K.V.P.-bestuur „niet normaal kan werken in de procedure ten aanzien van partijvernieuwing". Deze mening hebben de jongeren overgebracht aan het kringbestuur van de K.V.P. Zee land. De Zeeuwse jong K.V.P.'ers zijn van oordeel, dat door dit huns inziens vroeg tijdig uitgeven van de verklaring der radicalen grote verwarring is gesticht. Ze vinden tevens dat uit de verklaring groot ongenoegen blijkt tegenover de partij. „De entree der radicalen heeft zeer zeker positief gewerkt", zeggen zij, „maar hun optreden heeft iets ei gengereids over zich". Ten koste van alles lijken zij een van de vijf bestaande stromingen te willen doordrijver! als partijprogram. Dit leidt tot splitsing en dat i: het laatste wat de Zeeuwse jong K.V.P.'ers wensen. (Van een onzer verslaggeefsters) VEEKE Op de Grote Markt in Veere zijn gisteren de laatste resten Sluiskilgas „aigefakkeld", zoals dat in vaktermen heet. Om half elf gister avond brak het historische moment aan, waarop het laatste Sluiskilgas uit het leidingnet stroomde. Burgemeester mr. F. Huber van Goes, secretaris van het dagelijks bestuur van de N.V. Zeeuwsche Gas Mij. Zegam heelt de laatste fakkel, waarmee het Sluiskilgas uit de leidingen werd verdreven, aangestoken. In de geschiedenis van de energie voorziening in Zeeland is nu een nieuw tijdperk, het aardgastijdperk, aangebroken. En daar kan iedereen alleen maar blij om zijn. Dat. bleek o.a. uit de rede die ir. T. Bogert, wnd. directeur van de Zegam tijdens de bijeenkomst in Veere hield. Hij memoreerde dat het Sluiskilgas ruim 15 jaar voor het overgrote deel /oor de gasvoorziening in Zeeland ïeeft gezorgd. Het verbruik was vrij leperkt. Dat kwam vooral door de roge kostprijs. Deze lag opmerkelijk hoger dan de prijs voor het aardgas. Het is volgens de heer Bogert voor al de industrie geweest die de datum heeft bepaald waarop het aardgas (ADVERTENTIE) kofjü yvu4 JidlaJi cto, 1=0 HlvCi lu. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Zeventien en een half jaar heeft de Sluiskilse cokesfabriek gas geleverd aan de Zeeuwse Gas unie. Gisteren kwam daar een defini tief einde aan, nadat op 31 oktober met het dichtdraaien van de Sluiskil- se kraan de relatie met de Gasunie verbroken werd. Einde van een tijd perk, waarin het Sluiskilse bedrijf een bijzonder prompte leverancier is geweest en zelfs Nederlands record breker is: als enige gasbedrijf werd zonder één dag storing gas geleverd. Dat ondanks de gesloten kraan in Sluiskil toch nog het oude gas gele verd kon worden heeft een eenvou dige verklaring, zegt ing. J. van Al- tena, technisch directeur van wat nog steeds officieel „Association Coopera tive Zélandaise de Carbonisation" en in de volksmond „cokesfabriek" heet. Die verklaring: er zat nog zeker 10.000 m3 gas in de leiding. De pijp is zelf een grote gashouder. Op 22 juni 1950 begon het bedrijf gas te leveren voor huishoudelijke doeleinden, eerst aan Axel en Hulst, later ook aan overig Zeeuwsch- Vlaanderen en Midden-Zeeland. Voor deze openbare nutsvoorziening werd overigens slechts (bij topafname) 12 procent van de totale Droduktie ge bruikt. Vijftig procent ging naar de buurman, de Nederlandse Stikstof maatschappij, die ook nu nog altijd de ketels stookt met cokesgas. Als grond stof voor de ammoniaksynthese ge bruikt de N.S.M. echter het goedko pere aardgas. De rest van het gas ge bruikt de cokesfabriek zelf voor het stoken van de ovens. Gas is immers een bijprodukt. het gaat om de cokes. Overigens bepaalt de prijs van dit bijprodukt mede de kostprijs van de cokes. „We raken ons gas nog wel kwijt", aldus de heer Van Altena, „maar niet voor een prijs die we er eigenlijk voor zouden moeten vra gen". Waaraan hij laconiek een va riatie op een Duits spreekwoord toe voegt: „Het goedkopere moet nu een maal wijken voor het duurdere". Co kes zal er in elk geval gemaakt moe ten worden. Het is onmisbaar bij de ijzerproduktie. Sluiskil levert zijn cokes o.a. aan de Sidmar, het nieu we hoogovenbedrijf in het Belgische Zelzate. „Voor alle duidelijkheid", al dus de heer Van Altena, „we vervoe ren het per schip en niet per spoor. Uiteraard, want beide bedrijven lig gen (niet voor niets) aan het kanaal Gent-Terneuzen". Intussen is gisteren toch nog niet het laatste Sluiskilgas door Zeeuwse huisvrouwen gebruikt. Vandaag gaat de cokesgaskraan pas dicht in nog enkele Sluiskilse woningen. Maar dan is het ook echt voorbij. „ALS het gemeentebestuur er mee akkoord gaat, zullen we binnenkort ome eigen ruimte in Middelburg hebben, waarin we de eerste sterren. uachi in Zeeland kunnen inrichten. Wee, we gaan niet op dak zitten, naar in de tuin om met onze tele scopen waarnemingen te verrichten". Aldus Jac. Sohier (44) toegewijd amateur-sterrenwachter, vo.rzitter ran de zevende afdeling van de Ne derlandse vereniging voor weer- en sterrenkunde, en oprichter van de volkssterrenwacht „Middelburg", die dezer dagen van de grond is geko men. hopen het gebouw van de voor malige christelijke kleuterschool aan de Heerengracht te kunnen betrek- hen. Daar zal nog heel wat werk moeten worden verzet oor alles voor gebruik gereed zal zijn. We zoeker, ook nog een aantal medewerkers Er zullen er ongeveer 20 nodig zijn die op hun beurt voorlichting zuller geven aan belangstellenden over d( verschillende onderdelen van Ze ster renkunde. Als we ze niet kunner vinden zullen we ze zelf moeten op leiden. De volkssterrenwacht heef geen leden zoals een normale vereni ging. Iedereen die interesse heeft i: welfeom. De vereniging waar ik voor zitter van ben stelt een grote tele scoop, een spiegelkijker van 150 mm aan de volkssterrenwacht ter be schikking. Daar kunnen de leden van dt vereniging trouwens ook hun voordeel mee doen, want wie kan z°n groot apparaat nu behoorlijk ,Er zidn voo>'ts nog verschil- iu .e instrumenten, zoals de 'floow", die vooral wordt gebruikt oor het waarnemen van meteoren, kunstmanen enz.". «VOOR de volkssterrenwacht hebben me een soort commissie van toezicht mT 1 2ijn °-mvan plan waarnemingen te gaan doen b.v. in net kader van „acties" van de ver entging vün weer_ en sterrenkunde, „^jezameniijke bestudering van r.J. t? op de maan, meteo- nmL ?e eden van de vaste hem zrlfn. n.atuurlVk niet allemaal het- 'het mm?en" De een houdt meer van der TLVan bereheningen, de an- nacht 2lt6r gen°egen in de hele S* een kijker te zitten 'ninatn c 5? 5 de nodiffe voorzie- Jen er ajn beginnen we met een cursus „Sterrenkunde voor begin ners". leder een die ouder is dan 14 jaar kan er aan meedoen", „HOE ik tot de sterrenkunde ben ge komen? Als jongen had het me al te pakken. Mijn eerste kijkertje heb ik zelf gebouwd van een paar brille glazen. Van lieverlede kom je er verder in, door het lidmaatschap van een vereniging, door studie enz. Ik doe het op de eerste plaats omdat al wat er door de kijker te zien is erg mooi is. Het is steeds als een toe ristische wandeltocht langs het heel al. De kleurschakeringen op de pla neten, de nevels, de sterrenhopen.... Dit klinkt natuurlijk niet erg we tenschappelijk, maar de ruimte heeft ook nog de aantrekkelijkheid van het raadselachtige". kwam. De omschakeling is bijzonder vlot verlopen. Nog geen drie jaar ge leden begon men in de raad van be stuur van de Zegam voor het eerst te praten over de ombouw. Vorig jaar deed het aardgas zijn intrede in Zee land en wel in Sas van Gent. Heel Zeeland, met uitzondering van Zierikzee en Tholen is nu op sardgas aangesloten. Inmiddels zijn 18.500 percelen op het aardgasnet ongesloten. De bedoeling is om nu ook die percelen, die nog niet waren aangesloten op Sluiskilgas, wel op aardgas, aan t e sluiten. De „super grootverbruikers", dat zijn afnemers die per jaar meer dan 1 miljoen m3 gas verbruiken, zullen door de Gas unie worden bediend. Wat de leve ring van de Zegam betreft zal het be langrijkste accent op het huishoude lijk verbruik blijven liggen, zo zei de heer Bogert. Mr. Hubert wees erop, dat het grote voordeel voor iedereen van aardgas is, dat het ruimten kan verwarmen. Dat velen deze vrij goedkope huisver warming hebben ontdekt, werd uit de verkoopcijfers voor kachels, die mo menteel voor 90 pet. uit gasverwar- mingsapparaten bestaan, duidelijk ge maakt. Ook de heer Huber wees op de spoedige ombouw van het ene op het andere gas. Alle apparaten, die waren aangesloten op Sluiskilgas zijn nu om gebouwd. Hiervoor bracht hij dank aan alle „zwoegers" en medewerkers. AMSTERDAM Acht brandweer lieden en twee agenten ztjn een half uur in actie geweest om een katje te redden. Het beest was „zo maar" in een gracht gegooid. Dank zü een attente da me, die de politie waarschuwde, bleef het katje in leven. De redders waren niet te spreken over deze ergelijke vorm van dierenmishandeling. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Bij de nieuwe Vol- keraksluizen, heeft het scheepvaartver keer korte tijd hinder ondervonden van een sleepschip dat op de kop van de noordelijke haven was gelopen. Het vaartuig, de Damco 136 uit Rotterdam, liep lichte averij op. De botsing was het gevolg van de nog onwennige situatie voor de schippers. De grootste binnen- vaartsluizen van Europa verwerkten de eerste drie dagen al meer dan 1000 sche pen. (Van een onzer verslaggevers) BAARLE-HERTOG/AMSTERDAM Met ingang van vrijdag zal in café Den Bonten Os in Baarle-Hertog niet meer worden ge kiend. De gerechtelijke politie uit Turnhout heeft, op bevel van de procureur-generaal te Brussel, gisteren de organisatoren van dit spel en de exploitant in wiens lokaal gelegenheid werd gegeven aan het kienspel mee te doen, gelast hun activiteiten te staken. CURACAO. Twee Nederlanders zyn als vermist opgegeven na het in storten van een brug in Willemstad. Het zijn F. van Daele en J. de Witte, beiden uit Vlissingen. DEN HAAG (ANP) Bij K.B. is aan de heer A. J. M. Schram op zijn ver zoek in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 december 1967 eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Chaam, met dank voor de langdurige diensten als zodanig bewe zen. DEN HAAG Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé zijn de definitieve monumentenlijs ten vastgesteld vooir de gemeenten Almkerk, Alphen, en Riel, Andel, Dru ilen, Werkendam, Wijk en Aalburg. (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE Op de algemene vergadering van het waterschap Noord-Beve- md, die gistermiddag in „De stadswijnkelder" te Kortgene is gehouden, heeft men zich in hoofdzaak beziggehouden met het vaststellen van de omschrijvingen ier onderhoudswerken van de waterkeringen van de verschillende calamiteuze lolders. Dijkgraaf C. J. Schippers deelde mee Jat het geen grote werken betreft waar uit blijkt dat de diverse glooiingen en vooroevers in een goede staat verkeren. In zijn openingswoord merkte de dijk graaf op dat de aanleg van de binnen dijk in de Leendert-Abrahampolder re delijk verloopt. Tevreden toonde de dijkgraaf zich ook over het opschonen van de leidin gen en berm- en wegsloten. Dit werk is zo goed als gereed. Als ge volg van de tot nu toe gereedgekomen ruilverkavelingswerken in het westen van Noord-Beveland is volgens de dijk graaf de waterafvoer veel verbeterd. De dijkgraaf sprak de hoop uit dat er /oldoende middelen beschikbaar zullen ko-men om ook alle andere ruilverkave lingswerkzaamheden achter elkaar te kunnen „afwerken". Volgens de dijk graaf houdt dat in dat ook het te bou wen gemaal in Colijnsplaat begin 1969 klaar zal moeten zijn, zodat in dat jaar de laatste hand gelegd kan worden aan de toevoerleidingen naar het gemaal. De vereiste goedkeuringen voor het gemaal zijn echter nog niet binnen. „We hebben goede hoop dat het zeer binnen kort het geval zal zijn", aldus dijkgraaf Schippers. In de eerstvolgende verga dering van het waterschap, die in de cember zal worden gehouden zal de dijkgraaf zo mogelijk meer concrete ge gevens wat betreft het gemaal ver strekken. Aan de orde kwamen ook de ondetr- houdssubsidies die de waterschappen in het vervolg volgens de wet uitkering wegen zullen krijgen. Over de vastge stelde percentages van respectievelijk (ADVERTENTIE) Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 Breda Ook in de grotere maten 's Maandags de gehele dag GESLOTEN. Volgens onze correspondent uit Turnhout zou zelfs terzake overtre ding van de wet op de kansspelen proces-verbaal zijn opgemaakt tegen de exploitant van café Den Bonten Os, F. uit Baarle-Hertog. en tegen de or ganisators van dit spel, mevr. M. en de heer B. uit Amsterdam. Betrokke nen ontkennen echter, dat terzake proces-verbaal is opgemaakt en zeg gen, dat alleen bevel is gegeven met het kienspel te stoppen. Zij zijn van plan aan dit bevel gevolg te geven. Zoals destijds in een uitvoerige re portage in onze krant gemeld, werd op vrijdagen en zaterdagen in Den Bonten Os te Baarle-Hertog gelegen heid tot kienen gegeven. Tot en met het laatste weekend waren de zater dagavonden bijzonder druk bezet. En kele honderden gasten die wat ver strooiing zochten, namen dan aan dit spel deel. De vrijdagavonden waren in het vakantieseizoen eveneens druk bezocht, doch dit bezoek liep de laat ste weken terug tot een tachtigtal gasten. Voor de prijs van twee gulden per kaart kon men de hele avond aan het spel deelnemen; de meeste deelne mers speelden op twee, een enkeling op drie kaarten. Er werd gekiend om prijzen in natura die op een podium stonden opgesteld. De ontvanger van de gemeente Baarle-Hertog zag er op toe, dat de Belgische fiscus voor de staat en de gemeente Baarle-Hertog precies kreeg wat hem „rechtens" toekwam. De procureur-generaal te Brussel neemt met zijn verbod een ander standpunt in dan zijn confraters uit Luik en Gent. „In toeristische gebie den zijn wij in België inderdaad in dit opzicht veel soepeler", kregen wij in Turnhoutse kringen als commen taar. Baarle-Hertog valt onder de kring van de gerechtelijke politie te Turnhout en daarmee onder zeggen schap van de procureur-generaal te Brussel, derhalve buiten de toeristi sche gebieden. Men neemt intussen dan ook als vaststaand aan, dat het kienen te Smeermaas, waarvoor vooral van de Maastrichtse contreien veel belang stelling bestaat, normaal doorgang zal vinden. En zelfs lijkt het niet onmo gelijk, dat de organisatoren van het spel te Baarle-Hertog hun tenten in een Belgische streek (wellicht ook Smeermaas) zullen opslaan, waar hun geen spaak in het wiel gestoken zal worden. In Baarle-Hertog en Turnhout, maar ook in Tilburg en Breda, uit welke plaatsen veel mensen naar „hun" kien- avond te Baarle-Hertog trokken, ziet men deze gang van zaken met lede. ogen aan. „De politie uit alle dorpen uit de omgeving was content, want het waren rustige mensen, die vrij dags en 's zaterdags hier kwamen kienen. Geen drinkers. En nu zit ik die twee dagen weer met een lege zaal", klaagt de exploitant. „Hoe moet dat met onze kermis ir. Turnhout mid den augustus?", vraagt een Turnhou- ter. „Want dan staan er tientallen lotto-kramen, die allemaal in strijd met de wet op de kansspelen zijn Voorlopig is men dus, hoe kien men ook mag zijn, uitgekiend in Baarle Hertog. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Vanmiddag om 14.30 uui zal in de bovenzaal van het „Centrum" te Axel de ledenvergadering plaatsvin den van de Nederlandse Bond van Ge pensioneerden afd. O.-Z.-Vlaanderen Er zal een nieuwe penningmeester be noemd dienen te worden i.v.m, het over lijden van de heer R. F. E. van Dore- malen. Door het bestuur wordt voorge steld C. F. R. Hamerlinck te Koewacht. Van de algemene vergadering te Utrecht op 23 mei jJL zal verslag wor den uitgebracht. Het hoofdbestuurslid G. J. van de Waal uit Schoondijke zal tenslotte spreken over „de te voeran acties". TILBURG Vertegenwoordigers van de elf provinciale opbouworganen in Nederland hebben op een cmlangs in 's-Hertogenbosoh gehouden vergade ring besloten om het overleg van de besturen een meer permanente basic en vorm te geven. In de agendacom missie, welke leiding zal geven aan dit overleg, werden gekozen de heren P. Ooppes (Noord-Brabant, voorzitter) en D. Laan (Zuid-Holland) en mr. J. .Ho- gerzeil (Overijssel). Het secretariaat is gevestigd te Tilburg, Stationstraat 15. K'APELLE Op Zuid-Beveland en Walcheren hebben de laatste tyd enkele honderden tuinders en kleine landbou wers het zeer druk met de oogst van knolselderie. De oogst van dit produkt is half oktober begonnen maar dit werk vindt hoofdzakelijk plaats in november. Het geeft werk aan velen, want het oogsten van knolselderie is handwerk en valt niet of moeilijk te mechanise ren. De laatste jaren is vooral Zuid- Beveland een zeer belangrijk produk- tiegebied van knolselderie geworden. De veilingen hebben zich ingezet voor het afsluiten van contracten voor leve ring aan industrieën en exporteurs. Dit voorjaar werd er via de veilingen van Zuid-Beveland en Walcheren ruim 130 ha knolselderie gecontracteerd, waar van enkel in het gebied van de veiling in Kapelle-Biezelinge ruim 80 ha. Dat betekent een produktie van ruim 3,5 miljoen kg contract-knolselderie op Zuid-Beveland en Walcheren. De oogst van knolselderie valt over Enkele honderden tuinders op Zuid- Beveland en Walcheren zijn op het ogenblik druk bezig met de oogst van knolselderie. het algemeen niet tegen. De kilo-op brengst is redelijk en de kwaliteit van de knollen is goed. De knolselderie werd dit voorjaar verkocht tegen prij zen die lagen tussen 21 en 22 cent per kg. De export van knolselderij is in hoofdzaak gericht op West-Duitsland vaar het bij verschillende fabrieken ?en groot produkt is. Verder vindt er iok uitvoer van dit produkt plaats naar frankrijk en Italië, maar toch in min der grote hoeveelheden als naar West- Duitsland. Knolselderie wordt verwerkt in schijfjes in blik of glas en ook wel ge droogd, waarna het naar de soepfabri kanten gaat. 60, 15 en 15 procent voor secundaire, tertiaire en quartaire wegen en 10 per cent voor reserve zei hij: „We zullen de eerstkomende 10 jaar hiermee ons maal moeten doen". Hij deelde mee dat binnenkort de vaststelling van het quartaire wegen plan tegemoet kan worden gezien. „We weten dan waar we op dat punt aan toe zijn", aldus de dijkgraaf. Hij voeg de daaraan toe dat eventuele verbete ringen van de wegen in samenwerking met de ruilverkaveling dan nader be zien kunnen worden. De dijkgraaf vond het een grote ge ruststelling dait uit de memorie van toelichting van de begroting van het verkeer en waterstaat is gebleken dat gelden beschikbaar gesteld zijn voor werken ten behoeve van de afsluiting van de Oosterschelde. Deze werken omvatten o.a. de aanleg van een werkhaven aan de Noordbeve- landse kant. Dit houdt tevens in dat de weg door de Mariapolder zal worden verbeterd. De bedoeling is hiermee in 1968 te beginnen. Tevens zullen grond- bestortingen plaatsvinden op de meest kwetsbare gedeelten van de vooroever. „We mogen hferuït wel concluderen dat het de regering grote ernst is met de afsluiting van de Oosterschelde, niet tegenstaande het feit dat er van andere zjjde nog steeds geroepen wordt om een open Oosterschelde", zei de dijkgraaf aan het slot van zyn openingstoespraak. Vervolgens werd een reeks voorstel len betreffende de calamiteuze water keringen met 't waterschap behandeld. Bij vragen uit de vergadering over de noord-west verbinding door Noord-Be veland deelde de dijkgraaf mee dat het de bedoeling van rijkswaterstaat is deze verbinding tegelijk met de ruilverkave ling van dat gebied klaar te hebben. (Van onze correspondent) OOSTBURG De Heemkundige Kring uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in café „Victory" de jaarverga dering gehouden onder leiding van de heer J.L. van Leeuwen, burgemeester van Oostburg. In de loop van het jaar werden een boekenpakket geschonken en een aantal oude prentbriefkaarten voor archief en bibliotheek- Uit het jaarverslag van de heer J. Cornelis bleek, dat het ledenaantal steeg van 276 tot 312. De heer C.J.A Bukkens uit Sluis kon mededelen, dia/t ook financieel de or ganisatie er nie*t slecht voor staat. Het jaarboek, dat 25 november aan de le den zal worden uitgereikt, zal echter een niet onbelangrijk deel van de geld middelen voor zich opeisen. De heren A.A. Hoolhorst en J.A. Leenhouts uit Cadzand werden in het bestuur herko zen. Bij deze bestuursverkiezing kwam de vraag aan die orde of het niet wense lijk was een Belgisch bestuurslid op te nemen; dit naar aanleiding van een binnengekomen schrijven. Het bestuur werd gemachtigd hiertoe stappen te ondernemen. In het voorjaar van 1968 zal een excursie gemaakt worden naar de bronnen van de Schelde. In de rond vraag kwam o-a. ter sprake de her ziening van de hofstedenb ookj es van dr. De Hullu, secretaris Cornells kon hierbij mededelen, dat deze zaak bij na rond was. Het wachten is nog op enige gegevens van een paar gemeen ten. Ook het verdwijnend aantal knot wilgen kwam ter sprake, hierop zal de aandacht gevestigd worden van ge meentebesturen en waterschap, omdat deze knotwilgen bijdragen aan het land schappelijk schoon in de streek. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het programma van de regionale conferentie voor gemeente en provinciebestuurders uitgaande van de R.E.G te Hulst op 17 november in het stadhuis, ziet er als volgt uit: 10.30 uur: Opening door de voorzit ter van de conferentie de heer P. J. G. Molthoff, burgemeester van Hulst en lid van het bestuur van de R.E.G- Verwelkoming door de heer mr. E. Clays, burgemeester van Gent, na mens de Belgische sectie en door drs. H. Ph. Schmedding, burgemeester van Nuth, namens de Nederlandse sectie van de R.E.G. 10.45 uur: Ruimtelijke ordening en regionaal^ beleid in Europees perspec- ïef door een vertegenwoordiger van de commissie der Europese Gemeen schappen. 11.15 uur: De ruimtelijke problema- •ïek van het Zeeuwsch-Vlaamse grens- f S?' Het Vlaamse standpunt door r. M- Anselin, docent aan de rijks- niversiteit van Gent. Het Nederland- standpunt door ir. M. de Vink, di- ïcteur van de provinciale plamologi- he dienst in Zeeland. 12.30 uur: Koffietafel. 14.30 uur: Forum, waaraan naast de ueiders tevens zullen deelnemen de -ren Walter Ronse, secretaris van 2 economische raad voor Oost-Vlaan- eren en drs. M. C. Verburg, direc- eur Economisch 1 Technologisch Instl- uut voor Zeeland. 16.00 uur: Conclusie en sluiting door de voorzitter van de conferentie. fi

de Stem | 1967 | | pagina 3