Bonn zoekt naar BRUG STORTTE IN nieuwe generaal voor AFCENT ^LkJd5Q Radicalen zullen consequenties trekken als KYP niet mee wil JAMIN Weer hevige gevechten in Aden België schaft dienstplicht wellicht af HBO TREKT NIET VEEL PUBLIEK Brabander en 2 Zeeuwen bij slachtoffers Amerikanen lanceren DAGBLAD VOOR ZEELAND Thans Jürgen Bennecke genoemd I Elf mannen op werk gedood Israëliërs privé op zoek naar Heinrich Müller Vandaag in Den Haag: Problemen van ^-W-Nederland aan de orde r groot aantal Ka" Minder buien BRAUNBUCH DE MAIZIERE Veel subsidiemaar: Aantal Belgen in Brabant neemt af m ANDAAG IN Oud-directeur van v. Heijst in arrest ..DOZEN" STREMMING Werkloosheid stijgt in West-Duitsland Minister besprak met G.S. herindeling Breda Drs. Bogaers: DESNOODS BUITEN PARTIJ ZOEKEN NAAR RADICALISME Arbeiders Groep-18 VAN MIERLO: Stembusakkoord met radicalen is wel mogelijk Energiestaking i in België vrij algemeen droptoffees 107» JAARGANG No. 25653 Voor God, Koningin en Vaderland Uitg»vei N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DINSDAG 7 NOVEMBt* ito/ Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), t 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Sn» «o. Z eibnd.n. GOES, Kl.k.l,,,. 1, M52 - Bure,„ voo, HUIST. SMn..,,.. 14 - M.foon 2377 - TERNEUZEN, Po.gi.te»,,.,. 3. 2601 - OOSTBURG. Nieuw,.,..7A^ 2W3). (Van onze correspondent in Bonn) BONN Volgens de militaire expert van de Frankfurter Allge- meine Zeitung, Adelbert Weinstein, is de vroegere commandant van de militaire academie van de Bundeswehr in Hamburg en huidige bevelhebber van het eerste Bundeswehr-Iegerkorps generaal Jürgen Bennecke de vermoedelijke nieuwe kandidaat voor het Afcent-hoofd- kwartier in Brunssum. ADEN (AP) De straten van Aden lagen gisteravond bezaaid met de lijken van vrouwen en kinderen na de bloe digste gevechten uit de vier dagen oude burgeroorlog. Naar schatting 30 Arabieren werden gisteren gedood, 70 zijn gewond geraakt. Na de hevige straatgevechten van gis teren is het totale dodencijfer Lot ruim 100, het gewondencijfer tot ruim 300 opgelopen. In een poging om een eind te maken aan de veldslag tussen het NLF en Flosy, die nu openlijk gesteund wordt door in Egypte opgeleide terroristen, opende het Zuidarabische leger her haaldelijk het vuur met 76 mm kanon nen. Volgens waarnemers wordt het Zuid arabische leger voornamelijk aangeval len door de terroristen, die gewapend zijn met Russische automatische wapens. De Zuidarabische soldaten hebben ou derwetse Lee Enfield geweren. MüNCHEN (A.P.) Twee Israëli's hebben gisteravond vla bun advocaat laten weten dat zij op eigen Initiatief loehen naar de oorlogsmisdadiger Hein rich Müller, de voormalige chef van de Gestapo, de geheime staatspolitie van de nazi's. Het tweetal werd vorige week don derdag gearresteerd, toen zij een poging deden om het huis, waar Müllers echt genote woont, binnen te dringen. De politie heeft hun namen bekend gemaakt als de 39-jarige Baruch Shur en de 38-jarige Daniël Gordon. Het gerucht doet inmiddels de ronde dat de Israëlische geheime dienst een grootscheeps onderzoek in West-Duits land heeft ingesteld naar de verblijf plaats van Müller, eens de opdrachtge ver van Adolf Eichmann. Dr. Siemon Wiesenthal heeft ver klaard dat hij noch de aangehouden Israeli's noch hun mogelijke opdracht gevers kent. De Duitse justitie is van mening dat de twee Israëli's werkten voor een Particuliere organisatie en niet voor de geheime dienst. 'Van een onzer verslaggevers) waam-f ls ontevreden over de manier aaSL v, "l?46 waar'n de regering ïhl de Problematiek yan Zuidwest-Nederland. Karrw^-f vani?aaS vergadert de Tweede- Ww2STTSIe voor Economische Za- zullén daar^- Ptse en Zeeuwse zaken ^rnien daarbij uitvoerig aan de orde ko. de znidw^iof'm. I13"" "fnemen- wln<i. Ongeveer Peraturen hogere middagtem- "ur-^on^,0»7'46' onder "01 .maan op 14.38, onder 22.43 uur. De Frankfurter Allgemeine Zeitung oefent inzake de zaak-Schnez, in een kort commentaar bovendien kritiek uit op „een hypocritisch deel van de Ne derlandse publieke opinie, dat niet in staat is nazi-misdaden van politieke vergissingen van tientallen jaren her te onderscheiden." Het blad schrijft verder „De vraag aan de (Nederlandse) puriteinen is of iemand na de nederlaag van 1945 op 32-jarige leeftijd nog wordt veroorloofd politiek rijper te worden." De Nederlandse regering wordt ver weten de resultaten van haar onderzoek naar het verleden van Schnez niet te hebben bekend gemaakt aan de „kriti sche Nederlandse openbare mening". Generaal Jürgen Bennecke staat in Bonn als een .uitstekend troepen-offi cier" te boeK. In het Oostduitse „Braunbuch", een register van Duitsers die volgens de (communistische) samen stellers van het boek een verleden heb ben, komf zijn naam voor onder de „lichtere" gevallen. Er staat: voorheen: Oberst i.G., chef van de staf bij de be velhebber van de operatiezone „Adria- tische Kust". Drie andere namen, die in verband met Brunssum in Bonn worden ge noemd zijn die van de inspecteur-gene raal (opperbevelhebber) van de West- duitse strijdkrachten generaal De Mai- zière, de inspecteur (bevelhebber) van de luchtmacht, generaal Steinhoff en de Westduitse vertegenwoordiger in de militaire commissie van de NATO in Washington, generaal Wessel. De generaal De Maizière en Stein hoff kunnen in Bonn op het ogenblik niet worden gemist. Generaal W »sel staat op de nominatie als opvolger van generaal Gehlen tot chef van de „Bun- desnachrichtendienst" de Westduitse geheime dienst in München. (Van een onzer verslaggevers) HELVOIRT Het Brabants Orkest trekt maar weinig belangstelling, al zit er dan enige vooruitgang in het con certbezoek. In 1962 gingen er van el ke duizend Brabanders 42 naar een concert van het eigen orkest, in 1965: 43. In Nederland liep de belangstelling voor beroeps concerten terug van 106 promille in 1962 naar 88 promille in 1965. Deze cijfers zijn ontleend aan de documentatie over Noord-Brabant die het provinciaal opbouworgaan aan de deelnemer^ van de Benelux-conferentie te Helvoirt verstrekt heeft. Daarin staat ook dat het provinciaal bestuur dit jaar 3.587.000 gulden aan subsidies in de culturele sector be steedt. Daarvan gaat dan 900.000 gul den (bijna 25 procent) naar Het Bra bants Orkest, 425.000 gulden naar het Brabants Conservatorium, 375.000 gul den naar Ensemble en 170-500 gulden naar Proloog. Het leeuwedeel van het bedrag dat de provincie aan de cultuur ten koste legt, gaat naar de sector muziek, na melijk 1.486.300 gulden. De sector to neel krijgt 653.500 gulden, de sectoir beeldende kunsten 306.100 gulden, mo numentenzorg 235.100 gulden, volksont wikkeling 60.200 gulden, de lectuurvoor ziening 612.845 gulden en het provin ciaal genootschap-culturele raad 122.555 gulden, terwijl aan culturele manifes taties (Jeroen Bosch-expositie!) bijna 100.000 en aan kunstprijzen 3.500 gul- dien wordt besteed. (Van een onzer verslaggevers) HELVOIRT In Noord-Brabant wo nen nog geen 6000 Belgen, 1700 minder dan in 1947. Samen vormen zij 0,4 pro eent van de in Brabant woonachtige be volking. Bijna 90 procent van hen woont in de zuidelijke helft van de provincie. Hun gemiddelde leeftijd ligt een opmerkelijk stuk hoger dan die van de Brabantse bevolking in haar geheel. De meeste Belgen wonen in Eindho ven (630). In Baarle-Nassau wonen er 433, in Breda 383, in Tilburg 368, in Roo sendaal 296 en in Bergen op Zoom 120. Deze gegevens zijn te vinden in een uitvoerige documentatie over Noord- Brabant die het provinciaal opbouwor gaan verstrekt heeft aan de deelnemers aan de Beneluxconferentie in Helvoirt. yjlr fw (Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD (Curasao) Vier Nederlanders, waaronder twee Zeeuwen en een Brabander, en zeven Antillianen zijn gisteren om het leven gekomen toen de grote brug die de Sint-Annabaai moet over spannen en welke halverwege was voltooid, instortte. De Nederland se slachtoffers zijnVolgert de Wind wit Vlissingen, Gerrit van Rijs wijk uit Werkendam, Arie Rottier uit Oost-Souburg en Wobbe Reinkema uit Gorkum. De in aanbouw zijnde brug over de St.-Annabaai in "Willemstad, Cu racao, welke is ingestort. De brug was bijna voor de helft voltooid. Het is uit met het kienspel in Baarle-Hertog. De Belgische jus- titie heeft het verboden. Pag. 3. De dochter van de laatste Ita liaanse koning trouwt toch met de man van haar hart. Pag. 6. Hoe kunnen wij ons land leef baar houden?; dat is al 26 jaar de zorg van drs. H. van der Weijde. Pagina 7. De zevende november 1917, voor Petrograd en voor heel Rusland een beslissende dag. Lenin vloekt, het proletariaat verzamelt al zijn krachten en het einde van het oude Rusland is gekomen Pagina 9. De afdeling Brabant van de K.N.V.B. heeft een spectaculair plan, dat uniek is voor Neder land: een eigen opleidingscen trum voor officials. Pagina 13. DEN HAAG (ANP) De voormalige direkteur van de faillerende Haagse ra diator enfabriek van Heijst, de 40-jarige J. F. G. is in zijn woning te Wassenaar gearresteerd. De man wordt ervan verdacht te heb ben geknoeid met door hem ingediende declaraties voor representatieve uitga ven. De aanhouding is een uitvloeisel van het nog steeds voortdurend recher che-onderzoek. DE AMBASSADE' van Joegoslavië te Den Haag wordt sinds zondag door de politie bewaakt. Een voortvluchtige Joe goslaaf die momenteel in Duitsland zou verblijven heef+ namelijk aangekondigd dat er „over een uur wel eens iets met de ambassade van Joegoslavië kon ge beuren". Zijn mededeling kwam gelijk tijdig met de melding dat er Duitsland munitie was gestolen. TWEE ROTTERDAMSE politieman nen, een 27-jarige kantoorbediende en een onbekend gebleven man hebben maandag de 52-jarige vertegenwoordi ger K. Boekhoff van een verdrinkings dood gered. Zij slaagden er in de be wusteloos geraakte vertegenwoordiger te bevrijden uit de auto waarmee hij in het water langs de Ringdijk was ge reden. DE RAMP met het Philippijnse passa giersschip Mindoro, dat zaterdag in een orkaan verging, heeft aan zeker 25 op varenden het leven gekost. Het aantal vermisten wordt op 30 tot 70 geschat. Er zijn 153 passagiers gered. Gisteravond laat wist men nog niet of nog meer mannen, die op de brug werkten toen zij instortte, het leven verloren, evenmin als men wist hoe- velen zich hebben kunnen redden. De brug zou de stadsdelen Otrabande en Punda met elkaar verbinden en als zodanig de historische en beroemde „pontjesbrug" (een op drijvers rustende draaibrug) vervangen. De „pontjes- brug" wordt echter als toeristische at tractie gehandhaafd. De nieuwe brug is zeer hoog, omdat er zeeschepen on derdoor moeten kunnen varen. Ooggetuigen zagen hoe de brug los sloeg uit de ankers, die haar honderden meters landinwaarts vasthielden en in de volle lengte over de Annabaai viel. Op het ogenblik van de ramp waren 18 a 20 man op de brug aan het werk. Een van de pijlers, waarop de brug rustte, had het na de hevige regenval van het afgelopen weekeinde, begeven. De overspanning van de brug, die een lengte zou krijgen van bijna een halve km, zou bestaan uit vijftig stalen secties („dozen"), die tevoren in Ne derland zijn gemaakt. In april was men begonnen met de montage van de brug. Met een „Dirk-kraan" werden de sec ties op hun plaats gebracht en gehou den totdat ze vastgeklonken en gelast waren. De montage werd uitgevoerd door de Curagaose Dokmaatschappij, als onder aannemer van Pletterij Enthoven. De brug is ontworpen door de Directie Bruggen van Rijkswaterstaat. Vandaag zullen twee hoofdingenieurs van Rijkswaterstaat en een lid van de directie van Pletterij Enthoven in Delft voor nader onderzoek naar Curagao reizen. Men had gehoopt dat de vaste ver binding omstreeks september 1968 een feit zou zijn. Met de bouw van de brug, d.w.z. de overspanning plus de funde ringen en het wegdek, zou een bedrag van ƒ22.680,000 gemoeid zijn. Het scheepvaartverkeer door de St.- Annabaai was na de instorting ge stremd, toen de grote Dirk-kraan en twee secties, die elk tonnen wegen, in de St.-Annabaai verdwenen. De strem ming is later opgeheven. NEURENBERG (AP) Het federale arbeidsbureau in Neurenberg heeft be kendgemaakt dat heit aantal werklozen in West-Duitsland in de maand oktober met 19.800 gestegen is tot een totaal van 380.800. Het was de eerste stijging in acht maanden. Het aantal werklozen ligt 215.000 boven dat van vorig jaar ok tober. Het aantal vacatures is met 25.700 ge daald tot 310.000. Heit aantal buitenlanders, werkzaam in West-Duitsland, bedraagt 991.300. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenl. Zaken) heeft gesproken met Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant over een gemeentelijke herindeling van Den Bosch en omstreken en van Breda en omstreken. De minister ver wacht dat het provinciale bestuur in de eerste helft van 1968 hun studies ter zake zullen kunnen afsluiten. KAAP KENNEDY (RTR) Vanaf Kaap Kennedy is een ruimtelaborato rium gelanceerd dat in een baan om de aarde is gebracht. Op het programma van proefnemingen staat onder andere de beproeving van een nieuw navigatie systeem dat van nut kan zijn bij de op sporing van verdwaalde astronauten en bij de besturing van de supersonische transportvliegtuigen van de toekomst. De 365 kilo wegende satelliet werd met een Atlas-Agena raket in de ruimte gebracht, waar hij een synchrone baan op 35.900 kilometer boven het zuidelijk deel van de Atlantische oceaan zal moe ten aannemen. Het te beproeven opsporings- en 'na vigatiesysteem, genaamd „OPLE" (voor Omega Position Location Equipment) vormt een methode om vanuit een grondstation via een satelliet platforms op aarde of in de lucht draadloos te be sturen. De „OPLE" vormt de eerste stap naar de verwezenlijking van het „Omega" navigatiesysteem van de Ame rikaanse marine, dat in 1971 operatio neel moet zijn. Met het „Omega" systeem moet het mogelijk zijn de landingsplaats van een ruimtecabine tot op drie kilometer nauwkeurig aan te wijzen, het lucht verkeer beter te regelen en gegevens te verzamelen over het weer en de trek- routes van dieren. (Van onze redactie buitenland) UTRECHT Als het hoogste college van de KVP nee zegt tegen een hervorming van de partij tot een radicaal vooruitstrevende par tij, dan znllen d eradicalen daaruit de consequenties trekken. Dit zegt drs. P. Bogaers in het officieel orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV). Volgens drs. Bogaers moet ..het po litieke antwoord op de belangrijkste structurele vraagstukken van deze tijd" voorrang hebben boven het „allen bü elkaar houden". De heer Bogaers, die zegt erop te vertrouwen dat een meer derheid van de partijraad zich zal uit spreken voor een radicaal-vooruitstre vende partij, acht het onafwendbaar dat het radicalisme indien de KVP nee zegt huiten deze partij verwezenlij king zal zoeken. Hij is er van overtuigd dat een radi caal-vooruitstrevende koers bij de KVP-leden in het land en zeker bij de KVP-stemmers meer bijval vindt dan op hej eerste oog lijkt. Hij kan zich niet voorstellen dat een meerderheid van de partijraad zich zou keren tegen dit nieuwe elan, die an dere mentaliteit en de noodzaak van een aan deze tijd aangepaste basis, aldus de oud-minister. Een besluit zal moeten vallen tijdens het grote partijcongres van de KVP op 8 en 9 december. In hetzelfde nummer van het NKV- orgaan zegt de oud-KAB-voorzitter A. C. de Bruyn (80) over de radicale stro ming en de KVP: „Ik geloof niet dat de KVP het roer zal omgooien". „De radicalen hebben mijn steun als ze de partij uitgaan". In dit verband rekende hij uit, dat het NKV, dat 435.000 leden telt, ruim 1 miljoen „NKV-gezinsleden" omvat. „Ik zou het aandurven," aldus de heer de Bruyn, „die massa bewust te maken van haar politieke belangen. La ten wij de leden stuwen in de richting waarin hun belangen het beste tot hun recht komen Als dat de KVP niet wordt of is, dan maar in een andere richting", aldus de vergrijsde maar in katholieke arbeiderskringen nog altijd invloedrijke vakbonds-pionier. Inmiddels werd gisteren het overleg van de Groep-18 (KVP-AR-CH) voort gezet. Er is, zo blijkt uit een communiqué dat na afloop van de bijeenkomst werd verstrekt, volledige overeenstemming bereikt over het ontwerp van de werk groep inzake de inkomens- en vermo gensverdeling. Vervolgens werd een eerste bespreking gewijd aan het stuk van de werkgroep betreffende de func tie van de overheid en het overheids gezag in de moderne samenleving. De volgende bespreking wordt op 27 november gehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Als de christen radicalen de konsekwenties uit hun politieke opvattingen trekken en zich afscheiden van de conservatieve par tijen, is een stembusakkoord met D'66 heel goed mogelijk. Er zullen zich althans geen problemen voordoen als gevolg van praktisch po litieke stellingen". Dit heeft de D '66- fractieleider Van Mierlo gisteravond ge zegd in het televisie-actualiteitenpro gramma van de VARA. Ook de P.v.d.A. is, volgens de heer Van Mierlo, niet onaanvaardbaar als partij in een stembusakkoord, „als men althans bereid is de socialistische dog ma's te laten varen en een progressieve politiek te yoeren". (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSELNa twee mislukte be middelingspogingen is gisteren in Bel gië een vrijwel algemene staking van het personeel bfl de gas- en elektrici teitscentrales uitgebroken. Directe gevolgen heeft dat nog niet. De levering van gas en elektra is, dank zij de automatisering van de centrales en het vooralsnog aan het werk blij ven van kaderpersoneel nog normaal. Pas wanneer de staking enige dagen zou duren zal het nodig zijn een beper king van het verbruik op te leggen aan grote industrieën. Als het conflict zich dan nog langer zou voortslepen wordt de kans groot, dat de Belgische industrie lam komt te liggen, waardoor 700.000 arbeiders werkloos zouden worden De levering van gas en elektra voor huishoudelijk gebruik en voor vitale belangen (ziekenhuizen, dagbladen, ra dio en televisie) mag volgens de be staande reglementen niet stopgezet worden. Bij de staking zijn 20.000 personeels leden van de centrale betrokken. De staking is gericht tegen de werk gevers, die naar het oordeel van de werknemers te veel werken laten uit voeren door onderaannemers met eigen i veetal buitenlands en goedkoop) per soneel. De directe aanleiding tot de sta king is de plaatsing van gasmeters in verband met de omschakeling op Ne derlands aardgas door onderaannemers. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Als de Belgische minis ter van Landsverdediging, de ambitieu ze liberaal Poswick, zijn zin krijgt, zal de dienstplicht in België praktisch ge heel verdwijnen en zullen onze zuider buren in 1972 over een klein beroeps leger beschikken. Minister Poswick scheen in de laatste weken steeds meer steun voor zijn plan nen te krijgen, ook van de zijde van de regeringspartner, de Christelijke Volks partij. In de Belgische socialistische partij, die in de oppositie is, bestaat echter be paald nog geen eenstemmigheid over het plan Poswick. Het zou in de bedoeling liggen de diensttijd die momenteel slechts twaalf maanden bedraagt te halveren. In 1972 zou het leger dan kunnen bestaan uit 75.000 man goed getraind beroepsperso- neel en technici. De drie legeronderde len worden nu gevormd door 105.000 man. (ADVERTENTIE) morgen 250 gram van 79 v uur niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1