rnuft Uips radio- inatie gt... Gestaakt na vechtpartijen VOETBALDUEL ONTAARDT IN ORDINAIRE VELDSLAG EDDIE MERCKX GROOTS IN TROFEO BARACCHI Bulgarije klopte volleybalteam: 3-0 KarelI KarelI Racing won de beker tegen Celtic Okker verslagen in halve finale MOTIE NIET BESPROKEN Duivenorganisatie krijgt een sportcomm 20 mg, en afwerking, ps Radio's ertrouwen Oostenrijk-Griekenland Altig tekende bij Salvarani Vijf spelers het veld uit gestuurd Geen beheersing Met Bracke naar overwinning De Roo-Post: derde plaats Belangrijk Grofheden Nog koeler Waterkanonnen Nederlandse biljarters verloren: 6-2 er is maar een IN ANTWERPEN Russen en Tsjechen nog ongeslagen Wereldrecord voor Trentin sl voor u alleen it het enorms er. Stereofonisehe weer- en: 2x15 watt. Kast met I tafelradio. FM-, lange- Idengolfontvangst. Auto- ie FM-fijnafstemming met Ie voorkeurinstetling. Af- g. Klankkleurschakelaar, grote dubbelconus luid- rs. Aansluitingen voor ofoon, recorder en extra eker. Afmetingen 20 x 7 cm, f 399,- ÏS DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 Spelers omringen een toeschouwer, die liet veld is op gerend. Rechts scheidsrechter Gere, die de wedstrijd Oostenrijk-Griekenland voortijdig liet staken. WENEN (ANP) De voetbalinterland Oostenrijk—Griekenland, de laatste wedstrijd uit groep drie van het Europees kampioenschap voor landenteams, is in Wenen bij een stand van 1-1 gestaakt. Nadat eerst de Griekse speler Loukanidis uit het veld was gestuurd wegens het knock-out slaan van de Oostenrijker Kolznik, besloot de Hongaarse arbiter Gere de wedstrijd voortijdig te staken, toen de Griekse verdediger Kaitazis een zwa re overtreding beging, die een ware veldslag ontketende. Ruim tweehonderd politiemannen kwamen in actie om de vechtpartijen te onderdrukken en de spelers naar de kleedkamers te begeleiden. Scheids rechter Gere, die gedeeltelijk verantwoordelijk voor de ongeregeldheden wordt geacht, aangezien hij de ontmoeting volledig uit de hand liet lopen werd door toeschouwers geslagen en liep verwondingen op door het slaan met een lege fles. Later omsingelden twee- tot drieduizend toeschouwers de kleedkamers, de naam van Gere schreeuwend. m MONTEVIDEO (Uruguay) (ANP) Racing Club Buenos Aires (Argentinië) heeft de beslissingswedstrijd om de wereldbeker met 10 van Celtic gewonnen. Cardenas maakte het enige doelpunt elf minuten na de rust. Vijf spelers werden het veld uitgestuurd. Solda ten zijn binnen de lijnen geweest om een ontkiemend handgemeen te beteugelen. Basile (Racing) en Lennox (Celtic) verdwenen in de 37e minuut naar de kleedkamer. Johnstone (Celtic) volgde hen, eveneens op last van scheidsrechter Rodolfo Perez Osorio (Paraguay) onmiddellijk na de rust. Een kwartier voor tijd werd ook Hughes (Celtic) weggestuurd en vier minuten voor tijd moest ook Rulli (Ra cing) naar de kleedkamer. Het stadion van Montevideo was met 80.000 toeschouwers mudvol. Een derde gedeelte van de toeschouwers waren Argentij nen. De rest bestond uit Urugue- zen, die gekomen waren om voet bal te zien tussen de sterkste clubs van Zuid-Amerika en Euro pa. Celtic noch Racing Buenos Aires is aan voetballen toegeko men. De strijd ontaardde snel in een ordinaire veldslag, die de aarzelende scheidsrechter Rodol fo Perez Osorio (Paraguay) iede re minuut verder uit de hand liep. De stemming was geprikkeld voor de beide elftallen zaterdagmiddag om vier uur plaatselijke tijd op bet veld kwamen. Racing was de Schotse speel wijze in Glasgow (waar Celtic met 1-0 won) nog niet vergeten. Celtic zat nog boordevol met wraakgevoelens over de wedstrijd van woensdag (Racing won met 2-1), die arbiter Eöfcéban Mar tin (Uruguay) weliswaar volledig in de hand had gehouden, maar die een chaotisch begin had doordat de Schot se doelman Simpson door een steen ge wond was geraakt en vervangen moest worden. Het merkwaardige van het beslis singsduel was dat de anders zo koele Schotten zich zelf veel minder konden beheersen dan de Argentijnen. Het ont breken van beheersing manifesteerde zich niet alleen in het missen van doeï- rijpe kansen in het eerste kwartier van de strijd (Auld en Lennox), maar in een speelwijze die voortdurendee de grenzen van de sportiviteit over schreed. Racing Buenos Aires heeft de Schotse provocaties de Schotten konden onvoorwaardelijk op de steun van de Uruguese toeschouwers reke nen nuchter en koel weerstaan. Celtic maakte de meeste overtredin- De Belgen Eddie Merckx (rechts) en Ferdinand Bracke gaan over de eindstreep in Bergamo, waar zij de internationale tijdrace Trofeo Baracchi op hun naam brachten. BERGAMO (ANP) De Tro feo Baracchi, de laatste grote wegwedstrijd van het seizoen voor de profs, is voor Eddie Merckx een afsluiting geweest, zoals zijn hele wielerjaar was. Groots, in een woord. Merckx begon dit seizoen met zijn tweede overwinning in de openings-klassieker Milaan-San Remo, won 24 wegwedstrijden waarbij etappes in de Giro, het wereldkampioenschap, de Waalse Pijl. het Criterium der Azen en voltooide het seizoen, net als vo rig jaar samen met Bracke, win nend in de Trofeo Baracchi. k.-e»i'JerVïinni?,'! van Bracke en Merckx eeg extra allure door de ongelukkige 2,™ het Belgische duo. Vrij kort d d£..renners in Bergamo aan de v,., kilometers waren begonnen hffrrt3racke,te vallen, doordat hij ge- hrnderd werd door de opdringende breeriteUWerS.' dle nauweIUks een weg- BelSh f11?161' openlieten voor 't verfiÏÏa tweetal Merckx cn Bracke dS twlT a0veel tijd dat ZÜ OP moer lomot de Se^eelte van de 117 ki- bSShÏ l ee" aohtersfand hadden op An- 2 e.n G«ypt. In het laatste deel Sduli nquetü. echter een duidelijke vÏÏ? 8 en daardoor verdween de oorsprong van het Franse paar, die bij iedere tijdcontrole ongeveer vijftien seconden had bedragen. In de laatste tien kilometer, toen Bracke aan het eind van zijn krachten was, heeft Merckx vrijwel alleen de eerste plaats veilig gesteld en bovendien de voor sprong op alle concurrenten vergroot. De prestatie van Bracke en Merckx heeft ook een belangrijke invloed ge had op de verrassende derde plaats van Peter Post en Jo de Roo. Het Ne derlandse paar lag na 23 kilometer 1 min. en 14 sec. achter op Anquetil en Guyot en dat verschil werd steeds gro ter, tot zij na ongeveer 80 kilometer werden ingelopen door Merckx en Bracke, die drie minuten later waren gestart. De Belgische sneltrein trok het Nederlandse paar in zijn verschrik kelijke tempo mee. De Roo en Post haakten graag even achter het duo aan, vonden daardoor een veel hoger ritme en sprongen in de slotfase van de strijd van de tiende en laatste plaats naar de derde positie. De Roo en Post kregen overigens dertig strafseconden omdat zij tijdens een gedeelte van deze tijdrit „aansluiting" hadden gezocht bij Merckx en Bracke. Ole Ritter en Eddie Beugels reden tot dertig kilometer voor de finish in Bergamo in derde positie. Maar in de laatste kilometers groeide hun achter stand van twee en een halve minuut tot bijna negen minuten. Bijzonder te genvallend, vooral voor organisator Mi- no Baracchi, was de vierde plaats van Felice Gimondi en Rudi Altig. Barac chi had het Duits-Italiaanse duo ten slotte een startgeld van bijna twaalf duizend gulden ter hand gesteld. Gimondi heeft zich daf geld waard getoond, door een vaak ploeterende Al tig „voort te sleuren". Na afloop voer de Rudi Altig als verontschuldiging aan dat hij regelrecht van de Frankfortse Zesdaagse naar het koude en vochtige Bergamo was gekomen. Altig was in Frankfort samen met Sigi Renz tweede geworden achter Peter Post, die daar zijn veertigste triomf behaalde met Fritz Pfenninger. Maar Post klaagde niet dat hij „slechts" derde was geworden, om dat ook hij regelrecht uit de Frank furter hal had moeten komen. De uitslag luidt1. Merckx-Bracke (Belg.) 117 km in 2 uur 30 min. 6 sec., gem. snelheid 46,768 km per uur; 2. An- quetil-Guyot (Fr.) 2.31,13 op 1 min. 7 sec.; 3. Post-De Roo (Ned.) 3.33,31 (tijdstraf van 30 sec.) op 3.25; 4. Gimon- di-Altig (It.-Dld.) 2.33,52 op 3.52; 5. Pou- lidor-Pingeon (Fr.) 2.34,18 op 4.12; 6. Dalla Bona-De Pra (It.) 2.36,10 (tijd straf 1 minuut) op 6.04; 7. Bitossi-Della Torre (It.) 2.36,38 op 6.32; 8. Grosskost- Dumont (Fr.) op 7.55; 9. Ritter-Beugels (Den.-Ned.) 2.38,58 op 8.52; 10. Hag- mann-Adler (Zwits.-Dld.) 2.39,24 op 9.18 gen, Racing deed van tijd tot tijd wat terug. Het was tenslotte geen vriend schappelijke wedstrijd. Scheidsrechter Perez Osoric zal 't in 't eerste kwartier al niet zo best meer. Hij floot af, haal de een tolk binnen de lijnen en liet de man aan beide aanvoerders vertellen dat de grofheden achterwege dienden te blijven. Perez Osorio stopte in de 23e minuut opnieuw. Weer de tolk binnen de lijnen, weer hetzelfde ver zoek. De spelers die daarvoor nog niet precies wisten wat zij aan de scheids recht ei- hadden, wisten het nu zeker, niets. Met zijn vertolkte gesprekken had Perez Rosorio, dachten de spelers, een bewijs van onvermogen gegeven en zij beschouwden het als een vrijbrief om te doen wat zij nodig achtten. Nodig vonden zy niet in de le plaats om goed voetbal te spelen, maar de tegenstander flink te raken. Het aantal overtredingen nam snel toe. Perez Ro sorio floot en floot, het hielp niet. Acht minuten voor rust bewees Rulli dat de spelers van Racing op het ge bied van ontoelaatbare grofheden ook heel wat mans waren. Jimmy John stone, lichamelyk toch al geen reus van een speler, werd door Rulli letterlek tegen het gras getrapt. De hel brak los. Geen tien tellen later werd er in groepen gevochten. De 80.000 toeschouwers zagen on middellijk daarna gehelmde politie mannen, er waren er 600 rond het veld, de grasmat oprennen. De Argen tijn Basiïie kreeg een tik met een gummiknuppel en terwijl Johnstone nog op het gras lag, wilde Perez Oso rio Lennex en Basile, die elkaar met de vuisten het best hadden geraakt, naar de kleedkamer sturen. Zij gingen. Vijf minuten na de overtreding van Rulli tegen Johnstone, kon er weer ge voetbald worden. Twee minuten na rust w*Ss het weer mis. Oscar Martin vergat de spelre gels en vloerde weer Jimmy Johnstone. De kleine rechtsbuiten, die van de Schotse voetbalbond een onderbreking van zijn drieweekse schorsing had ge kregen om in Zuid-Amerika te kunnen meespelen, sloeg hard terug. Perez Osorio kon weer een speler wegsturen, hij deed het. Racing had met tien tegen negen gunstige vooruit zichten. De ploeg ging nog koeler, nog beheerster op balbezit spelen en prik kelde daardoor de Schotten nog meer. Plotseling, elf minuten na rust, een vlaag van het voetbal dat de toe schouwers hadden verwacht. Maschio, Racings uitblinker op het middenveld, gaf een onverwachte pass aan Carde nas, die ook in Buenos Aires het win nende doelpunt had gemaakt. De Ar gentijnse midvoor haalde van 25 meter op volle kracht uit. De bal sloeg als een granaat vlak onder de laf, in de linkerbovenhoek. Fallon was kansloos, Racing stond voor. Celtic probeerde met uitvallen de score weer in evenwicht te brengen, maar een kwartier voor tijd, na zo'n uitval waren de vooruitzichten voor de Schotten hopeloos geworden. Hughes probeerde niet om een botsing met doelman Cejas te vermijden, Perfumo vond dat niet helemaal correct en zocht lichamelijk contact met de Schot. Het leek alsof Hughes daarop had gewaent. Een snelle vuist en een even vlugge linkervoet troffen Perfumo. Van dat moment moest Celtic met acht man verder spelen. Omdat Rulli vier minu ten voor tijd de Schotse rechtsachter Gemmel een flinke vuistslag toediende beëindigde Racing de strijd met negen man. Na de wedstrijd moest de Uruguese politie do spelers van Racing bescticr- men, onder meer door met waterka nonnen de uitgang van het stadion schoon te spuiten. De scheidsrechter werd_ tussen een haag van geweren het stadion uitgeleid. Manager Jock Stein vertelde na af loop: „Dit was de slechtste scheids rechter die ik ooit aan het werk heb gezien". Juan Jose Pizzutti gaf als commentaar: „Ik heb een dag be leefd die ik nooit meer zal vergeten". De Sunday Mirror schreef zondag: „Het slachtoffer dat er het ergste aan toe is, is de voetbalsport". La Prensa schreef in Buenos Aires: „Racing ver diende dit succes omdat het beter voet balde". OLYMPISCHE SPELEN Alle deel nemers aan de Olympische Spelen van Mexico kunnen in de twee we ken, voorafgaande aan de openings dag gratis in het Olympische dorp verblijven. In die „gewenningsperio de" krijgen zij de kost en inwoning, die gedurende de spelen 4 dollar (14 gulden) per dag kost van het orga nisatiecomité. Lennox, de eerste Celtic-speler die door de scheidrechter uit liet veld werd gestuurd ANTWERPEN (ANP) De Neder landse biljarters hebben zaterdag in Antwerpen de wedstrijd tegen een Bel gisch viertal, georganiseerd door de biljartclub De Boerinnekes met 26 verloren. De uitslagen van de vier gespeelde partijen zijn: Kader 47/2 Jan Bessenis (Ned) 250 10 18 25.— Florent de Jor.ghe (B) 180 10 99 18.— Bandstoten ...„i 2<- Ludo Dielis (B) Hans Vultink (N) Kader 71/2 Tony Schrauwen (B) 300 Tiny Wijnen (N) 75 4 216 75.— 4 57 18.75 Driebanden Raymond Ceulemans (B) 60 64 5 0.937 Henny de Ruyter (N) 42 64 4 0.656 ISTANBOEL (ANP) Rusland cn Tsjecho-Slowaklje hebben in de derde ronde van de finalegroep in het toer nooi om de Europese volleybaltitel (he ren) hun ongeslagen record gehand haafd. Rusland had byzonder weinig moeite met Italië, maar de Tsjechen moesten twee sets aan Polen afstaan. Het Nederlands herenteam leed in de tweede groep, voor de bezetting van de achtste tot Zestiende plaats, zijn derde nederlaag in successie. Tegen Bulga rije gingen de drie sets achter elkaar verloren met de cijfers 12-15, 12-15 en 10-15. In Istanboel had Polen bijna voor een verrassing gezorgd tegen de Tsjechi sche ploeg. Dank zij de enorme slag kracht wonnen de Polen de eerste set gemakkelijk en zij namen ook in de tweede set een voorsprong. Daarna vie len de Polen terug, Tsjecho-Slowakije kwam met 15-14 dicht bij de setzege, maar moest daarna nog een keer de opslag aan de Polen laten. Het leverde niets op en daarna greep Tsjecho-Slo wakije de tweede set met 16-14. De derde set leverde opnieuw winst voor de Polen op en in de vierde set werd het benard voor de Tsjechen. Een paar ongelukkige arbitrale beslissingen de moraliseerden de minder ervaren Poolse ploeg en daarvan maakte Tsjecho-Slo wakije onmiddellijk gebruik om de vier de en de vijfde set en daarmee de derde overwinning, binnen te halen. Nederland was niet opgewassen te gen de Bulgaren. De aanvalskracht van Bulgarije was groter en hoewel vooral Valkenburg en Janssen ettelijke smashes opvingen vond Bulgarije toch herhaal delijk gaten in de Nederlandse verde diging. De voortdurende druk yan Bul garije werd van tijd tot tijd onderbro ken door goede Nederlandse aanvallen, vooral Jurriaan Kooien en Bram Ver meulen hadden succes met smashes, maar het verschil in kwaliteit besliste de wedstrijd toch ten gunste van de meer homogene Bulgaarse ploeg. De standen in de verschillende groe pen zijn: MILAAN (ANP) Rudi Altig heeft gisteren een contract voor twee jaar getekend met de extra-sportieve Ita liaanse groep van Salvarani, waarvoor ook Felici Gimondi rijdt. Met Altig, die vorig jaar voor Molte- ni reed, tekende ook Wilfried Peffgen, in 1965 een week lang drager van de gele trui in de Ronde van de Toekomst, een contract voor Salvarani. BUENOS AIRES (ANP) Tom Okker is in de halve finale van het heren enkelspel hij de Zuidamerikaan- se kampioenschappen uitgeschakeld door de Amerikaanse speler Clif Rlchey, die vorig jaar het toernooi had gewonnen. De uitslag was 119 64, 64. In de eindstrijd van het herendubbel spel moest de wedstrijd die Okker met de Braziliaan Edson Mandarino speelde, worden afgebroken wegens duisternis. Okker en Mandarino hadden de eerste set met 36 verloren van het Ameri kaanse paar Graebner-Riessen. ZüRIOH (ANP) De Fransman Pièrre Trentin heeft zondagmiddag in het Hallen-sta-dion van Zürich het we reldrecord 500 meter met vliegende start voor overdekte banen verbeterd. Trentin reed de afstand in 28,89 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 62.305 km per uur. In november 1966 had Trentin op dezelfde baan het wereldrecord op 28,93 sec. gebracht. (Van onze sportredacteur) TILBURG Het hoofdbestuur van de Nederlandse Postduiven Organisatie is zaterdag niet toegekomen aan de bespreking van het zeer belangrijke agendapunt „kwestie Orleans". De in Tilburg gehouden vergadering werd geheel gewijd aan de vraag of men over moest gaan tot het instellen van een „sportcommissie". Na een uren durende bespreking (die de gehele be schikbare vergadertijd in beslag nam) luidde het antwoord „ja". In navol ging van enkele andere landen (o.a. België) krijgt de Nederlandse duiven- organisatie een sportcommissie die alleen een adviserende taak heeft. Het college kan geen beslissingen nemen. Bedoeling is dat deze sportcommissie uit zeven personen gaat bestaan en zich bezighoudt met belangrijke zaken als o.a. nationale concoursen en kampioenendagen. Toen het hoofdbestuur dit agendapunt afgewerkt had, bleek er geen tijd meer om de motie van de vierduizend Westbrabantse duivenliefhebbers die, zoals we reeds eer der schreven, op Orleans niet meer samen willen vliegen met Zeeland te behandelen. Dat zal nu in de loop van deze week gebeuren. Eén van de deelnemers aan de paardencross in Axel in actie op het zeer zware parcours. EEN BIJZONDERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. Dat is DE LUXE per stuk

de Stem | 1967 | | pagina 7