Zeeland achtergebleven, bevolking in gedrang RAIFFEISENBANK TERNEUZEN Er ontbreekt iets aan de ontwikkelingsschets '67" K.v.K. heft! in '68 45 opcenten PLANOLOOG IR. DE VINK WAARSCHUWT. Vijftienjarige bij provo's Discussie over ontwikkeling Wat SMIDJE VERHOLEN Geschoi studeen en prak ziekt DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 r KS f" 'l HULST Jubilarissen in gemeentedienst MIDDELBURG Kleurrijke stoet in kinderboekenweek Dagblad De Stem Veel belangstelling bij opening Casinoclub SAS VAN GENT TERNEUZEN Stroom uitgevallen Schoondijke ZUID-BEVELAND Middenstandsexpo groot succes Mogelijkheden spaarbank en alle bankzaken TERNEUZEN - WALSTRAAT 7 AXEL NOORDSTRAAT 6 SLUISKIL Ir. C. LELYPLEIN 12 Pastoor Adriaansens benoemd te Rijen Wethouder Prins van Middelburg: Nieuwe voorzitter Instituut voor Bestuurswetenschappen Jeugdzesdaagse afgesloten in Kwadendamme Bang Terneuzen wachtte op pyromaan Nationaal vliegveld in Öosterschelde Midden- en N.-Zeeland SS-tekens op kerk te Bergen op Zoom Hippe -opening van expositie Jan Haas VANDAAG MORGEN HOOGWATER Het geheim van de Uylenborgh KAPITM-VI -''PW- y> Op 6 november zijn 25 jaar in ge meentedienst werkzaam: de heer M. d'Olieslagers, 63 jaar en Hulstenaar van geboorte. Hij was aan vankelijk in dienst van het gemeente lijk gasbedrijf ais terreinknecht en grondwerker. Na stopzetting van de produktie van het gasbedrijf is de jubilaris overgegaan naar de dienst (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een bonte stoet kinderen, verkleed als Indiaan, zigeu nerin oi als Arabier, trok zaterdag middag, voorafgegaan door het tam boer- en pijperkorps Juliana, door de Middelburgse binnenstad. De optocht, die door de Middelburgse Jeugdraad was georganiseerd in het kader van de kinderboekenweek, had als thema „Kinderen uit andere landen''. Zes praalwagens en een dertigtal indivi duele deelnemers beeldden dit thema op kleurrijke wijze uit. De wagen van Het Trefpunt toonde een fraaie uit beelding van het boek „Gewoon een straatje" van Miep Diekman, dat zich op Curasao afspeelt. De „Curagaose negertjes" behaalden hiermee de eer ste prijs bij de groepen. De padvind ster s van de Gouden Cirkelgroep be haalden met haar uitbeelding van het boek „Vlucht Wassilis, vlucht" een tweede prijs. De padvindsters toon den met diverse groepjes verschillen de hoofdstukken van dit boek. De der de prijs bij de groepen ging naar de kabouters van de Gouden Cirkelgroep. Zij stelden het zich op Groenland spe lende boek „Sandra" voor. De eerste prijs bij de individuele deelnemers ging naar Jacqueline Sera, die in het paars gestoken een Arabisch mèisje voorstelde, de tweede prijs ging naar Marion Bravenboer als zigeunermeis je en de derde prijs uaar Olaf Hooyer als Indiaan. De jury bestond uit mevr. M. Drijber-Halbertsma, de dames Fa- noij, De Jong en Aartsen en de heer "Wierenga. Gemeente Vlissingen BESTEMMINGSPLAN PAAUWENBURG II. De burgemeester van Vlissingen maakt ingevolge artikel 26 van de Wet op de ruimtelijke ordening be kend, dat van 7 november af ge durende één maand ter gemeente secretarie, 2e afdeling (kamer 147) voor een ieder ter inzage ligt het door de raad der gemeente Vlis singen bij besluit van 27 oktober 1967, nr 17 vastgestelde bestem mingsplan, regelende de bestem ming van de gronden welke om sloten worden door de Burgemees ter van Woelderenlaan, de Zwaan- weg, de Galgeweg, respectievelijk aan de zuid- west- en noordzijde, en aan de oostzijde gedeeltelijk door het plan Paauwenburg en verder door de bestaande water gang (bestemmingsplan Paauwen burg II), met de daarbij behorende voorschriften en toelichting. Gedurende genoemde termijn van één maand, kunnen zij. die zich tij dig met bezwaren tegen het ont werp tot de gemeenteraad hebben gewend, bij gedeputeerde staten van Zeeland te Middelburg, tegen het bestemmingsplan bezwaren in dienen. Vlissingen, 1 november 1967, De burgemeester vnd. C. J. Gillissen Verschure l.b: Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14 telefoon 2377 Hulst. Voor Walcheren en Zuid-Beveland: IQokstraat L telefoon 6252 GOES Eerste redacteur voor Zeeland: F DE LIGT tel 6252, Goes privé 7300. Goes. Exploitatie, inspectie Zeeland L. K. M DE JONG tel (11150—4281, terneuzen. Redacteur voor de Kanaalzone: 3. HÜSKEN. Breitnerstraat 81, Temeuzea TeL 01150-3296. Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 3. ROBESIN, Kijkuit 18-20. Axei tel, 01140-2005. Redactrice voor Zuid-Beveland en Walcheren: Mej. S. MAASKAN! Singelstraat 17 Goes, tel. 01100-5689. Rayonbetieerder voor Zutd-Beveiant en Walcheren: K. MENU, tel. 6252, Goes. Prils voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm 1 mm ingezonden mededa"naen 2)4 mm gewone advertenties BU contract aanzienlijke reductie. geintjes": 3 regels of minder f 1. elke regel meer f 0.25 Als één regel geldeD 23 letters en/ot leestekens BU plaatsing ook tn de Brabantse oplag, resp f 1,75 en f 0.85. BU 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. gemeentewerken als plantsoenarbei der; de heer J. A. Gadaen. 59 jaar en ge boren te De Klinge België. Deze jubi laris stamt uit een stratenmakersfa milie en is ook als zodanig in gemeen tedienst gekomen. de heer P. J. Berting, 59 jaar en geboren in Osterfeld Duitsland. Hij kwam in 1930 via Hontenisse naar Hulst en is werkzaam op de begraaf plaats. de heer C- Kaijser, 56 jaar en gebo ren Hulstenaar. Hij werd tewerkgesteld bij de reinigingsdienst en heeft dit tot heden steeds gedaan. De jubilarissen worden met hun familie dinsdag a.s, om 18 00 uur ontvangen op het stad huis, waar zij ontvangen zullen wor den door b. en w. en het gehele ge- meentepersoneel. Zij zullen dan het bij dergelijke gelegenheden gebruikelijke couvert en ook cadeaus v-n het per soneel ontvangen. De avond zal dan voortgezet worden met een gezellig samenzijn. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond heeft de Casinockib te Hulst (in de Graanbeurs) voor het eerst „gedraaid" De belangstelling was goed. Voor de vele beat-bands uit het Land var. Hulst traden op The Shocking B'lues. De organisatoren van de club, de heren P. v.d. Bos uit IJmuiden en J. Drogtrop uit Haarlem, waren zeer tevreden, ook al verwachten zij bij de komende evenementen nog meer be langstelling. Voorlopig staan op het pro gramma een optreden van de Beat Buddies op 12 november en van Bou- dewijn de Groot op 26 november a.s. Sasse Foto Kring Vandaag (maan dag) komt de Sasse Foto Kring uit Sas van Gent bijeen. De leden van de kring zullen in hotel de La Petite Beurse de foto's bespreken, die zij tijdens de vorige fietstocht gemaakt hebben. Er zal tijdens die bijeenkomst ook aandacht besteed worden aan de naderende fototentoonstelling van de Kring in december. (Van oöze correspondent) Zaterdagmorgen viel ten gevolge van een storing in het elektriciteits net, de verlichting uit in een groot gedeelte van Nieuw-Terneuzen en in Driewegen. Voor bakkers- en kappers zaken, die het juist gedurende de tijd van 10 tot 12 druk hebben, was dit een groot ongemak. Om 12 uur was het euvel weer verholpen. Breskens Botsing Op de wég Bresfkens- Hoofdplaat zijn twee personenauto's, bestuurd door V. uit Breskens en K. uit Hoofdplaat met elkaar in botsing gekomen. K- die van de richting Hoofd plaat kwam, reed op de zeer smalle weg te veel links. Nadat hij een fiets was gepasseerd. De auto's werden zwaar beschadigd. Kloosterzande Rectificatie In het verslag over de opening van een disco-bar te Kloos terzande door burgemeester C. van Hootegem (editie van zaterdag j.l.) is abusievelijk een fout ontstaan. De dis- co-bar wordt niet geëxploiteerd dooi de heer W. Remery (deze zorgde voor de platencollectie), maar door de heer A. Raes. De bar-discotheek maakt deel uit van hotel De Linde in Kloos terzande. Auto g slipt Op de rijksweg Schoondijke Oostbur» is de perso nenauto, bestuurd door P. uit Schoon dijke. op het gladde wegdek geslipt, om zijn as gedraaid en achteruit in een sloot terecht gekomen. P. is vermoedelijk door een tegenligger ver blind. De auto werd beschadigd. Kruiningen Succes voor middenstand De mid denstandsshow, georganiseerd door de muziekvereniging E-M.M., is een over weldigend succes geworden. Toen bur gemeester A. Schipper vrijdagavond dit evenement opende, wat muzikaal werd omlijst door de muziekgezel schappen E.M.M. uit Kruiningen en Scheldegalm uit Hansweert, was, dit alles nog een gesloten boek. De orga nisatoren kunnen thans hoogst tevre den zijn met dit naar alle waarschijn lijkheid jaarlijks terugkerende experi ment. 's-Heerenhoek (Van onze correspondent)' 'S-HEERENHOEK Nadat vrijdag middag mevr. Waelput, echtgenote van burgemeester Waelput, de derde middenstandsexpo om vier uur in de Jeugdhocve te 's-Heerenhoek had ge opend, was om zeven uur de verkie zing van Miss Expo 's-Heerenhoek 1967. Mej. Greta de Hond uit 's-Heerenhoek werd nummer een en ontving de beker met een prijs onder couvert. Tweede werd Hennie Raats uit 's-Heerenhoek. en nummer drie mej. Andrea de Loof uit Kortgene. Zaterdagavond bij de dagsluiting was men de duizend bezoekers reeds ge passeerd. En bij de sluiting zondag avond om elf uur hadden 2500 per sonen deze expo bezocht. De 17 standhouders kunnen zeer tevreden zijn. Deze hébben laten zien dat ge zamenlijk voor het kleinbedrijf veel te bereiken is. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Door de plan nen van Antwerpen om op de linker-Schelde-oever een groot industrieterrein te ontwikkelen en door de industriële ontwikke ling van de Kanaalzone in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen kan de be volking in dè toekomst wel eens in hét gedrang komen, aldus ir. M. de Vink, directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst voor Zeeland. Hij sprak over de ze ontwikkeling zijn bezorgdheid uit in een inleiding, die hij voor de ZVU hield. Hem is gebleken uit contacten met zijn Belgische collega's, dat ér plan nen bestaan om vanaf de linker Schel- de-oever een verbinding tot stand te brengen met het industriegebied van Gent via het kanaal van Baalhoek, Hieromtrent hebben wij onlangs ge publiceerd. Men denkt er zelfs over dit kanaal dan door te trekken naar de Belgische kust, zei ir. De Vink. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat zee schepen -liet langer meer afhankelijk zijn van het Nederlandse Scheldege- bied. Ir. De Vink noemde dit laatste een hersenschim. Door dè verdere uit breiding van het Antwerpse industrie gebied in de richting van Gent zal het Oost-Zeeuwsch-Vlaamse woongebied echter geheel omsloten woa-den door industrieën, een ontwikkeling, die de heer De Vink met het oog op de leefbaar-heid van dit gebied hoogst en- gewenst noemde. Over West-Zeeuwsch- Vlaanderen sprekend meende ir. De Vink dat dit gebied behouden moet blijven als open groene ruimte, zodat West-Zeeuwsch-Vlaanderen benut kan worden als uitloopgebied voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Een soortgelijk probleem zag de heer De Vink ont staan als men de plannen van de Rot terdamse ir. Posthumus ten uitvoer ging brengen'. Dit plan beoogt de ont wikkeling van een industriegebied in het westelijk bekken van He Öoster schelde. Daar het Deltagebied door zijn gun stige ligging bij uitstek geschikt is voor een zeehavenfimctie, meende ir. De Viink, dat vooral die industrieën gestimuleerd moeten worden, die af hankelijk zijn van die havenfunctie „Ik ben inderdaad van mening, dat Zeeland op vele gebieden is achtér- gebléven", zei' de heer De Vink. „We zullen daarom óffers moeten brengen om dit te veranderen. Dat zal ten eerste ten koste gaan van onze rust". Hij zag onder meer mogelijkheden in de ontwikkeling van het gebied rond Ossenisse, het gebied van Reimers- waal en de verdere uitbreiding van Vlissing en-Oost (het Sloegebied). Voor al in dit laatste gebied zag ir. De Vink nioig vele mogelijkheden, gezien de nautisch zo gunstige ligging. Mid delburg en Vlissingen zullen dan in eerste instantie aangewezen zijn als woongebied, terwijl het westelijk ge bied op Walcheren dan aangewezen zal zijn als open groene ruimte. De geplande bevolkings-ontwikkeling die in het jaar 2000 een verdubbeling van de bevolking te zien geeft tot 600.000 mensen, achtte de heer De Vink wel op te vangen, zjj het met grote inspanning. Wil Den Haag ech ter meer, dan zal men vanuit Den Haag meer moeten investeren. Voorts was de spreker van mening dat de landbouw als belangrijke economische factor itt Zeeland gehandhaafd moet blijven. (ADVERTENTIE) Laat het overschrijven naar een kosteloze en rentedragende privé-rekening. Vraag folders of mondeling advies bij de (Van een onzèr verslaggevers? VLISSINGEN Pastoor H.M. Adri aansens v^n de parochie jVlis singen is met ingang van vandaag benoemd tot pastoor van de Magdalena-parochie in Rijén. Pastoor Adriaansens is op 9 decem ber 1905 in Hontenisse geboren. Hij heeft lange tijd in Bergen op Zoom ge werkt: als kapelaan, in het woonwa- genwerk, als moderator van het Mol- lerlyceum en als rector van de karme lietessen. Daarna was hij 4 jaar pas toor in Vlissingen. Het werk in Vlissin gen werd pastoor Adriaansens wat te zwaar. Vandaar dat hij verdocht heeft in een kleinere parochie te worden be noemd. Pastoor Adriaansens is secretaris van het Contactorgaan van Kerken in Vlissingèn. In dit orgaan werken alle kerkgemeenschappen in Vlissingen sa men. Pastoor Adriaansens zal op dinsdag avond 14 november afscheid nemen van zijn parochie. Om half acht zal in de parochiekerk een plechtige eucha ristieviering plaats hebben. Onmiddel lijk daarna zal de pastoor door enkele parochianen worden toegesproken. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG „De ontwihke-, lingsschets 1967 voor Zeeland is een belangrijk en goed stuk werk, maar er ontbreekt iets aan." Tot deze, sa mengevatte, conclusie komt dr. E. J. Prins, wethouder van Goes, In een ar tikel over de ontwikkelingsschets in het pas verschenen nummer 5 van het Zeeuws Tijdschrift. Er wordt, volgens dr. Prins begrijpelijk, veel aandacht in de schets besteed aan de punten verkeersstructuur en industrialisatie. Volgens de schrijvêr van het ar tikel lijkt het erop of men bij de be schouwingen hierover in het begin is blijven steken, waarbij het meest vi tale punt van de schets, het beleids aspect. niet voldoende uit de verf is gekomen. Tot zijn spijt moet Dl-. Prins o.a. opmerken, dat niet alle belangrijke zaken die de verkeersstructuur betref fen, bij elkaar op een kaart zijn ge zet. In een alinea over de ontwikkeling van het Reimerswaalgebied wijst de heer Prins erop, dat er voor het tot stand komen van een stedelijke samen leving voor het gebied van Ierseke, Kruiningen en Krabbendijke, zoals die in de ontwikkelingsschets wordt voor gesteld, wel enige moeilijkheden over wonnen zullen moeten worden want bij het tot stand komen van een ste delijke agglomeratie in dit gebied, zal men zich volgens de heer Prins moe ten realiseren, dat de zuigkracht van een reeds meer ontwikkeld stedelijk gebied, dat van Goes, zeker in het be gin remmend zal werken op de groei, jverder meent hij dat het gebied ook verkeers-geografisch, niet zo interes sant ligt, hetgeen van belang Is in verband met de vestiging van verzor gende bedrijven. „Wil men", zoals uit de structuurschets blijkt „toch in het gebied Goes, Kruiningen en Krabben dijke, een stedelijke ontwikkeling na streven, dan lijkt het bijzonder nodig een nauwkeurig onderzoek te doen plaatsvinden. Hierbij dient men zich af te vragen of de gelden, die nodig zijn om een werkelijk stedelijke agglomeratie tot ontwikkeling te brengen, gezien de ge ringe afstand van de woon- naar het werkgebied niet beter besteed kunnen worden", aldus de heer Prins in het Zeeuws Tijdschrift. (Van een onzer verslaggevers) GOES De afdeling Öosterschelde van het Instituut voor Bestuursweten schappen zal tijdens een bijeenkomst in hotel de Korenbeurs in Goes op 20 no vember een nieuwe voorzitter kiezen. Jhr. drs. P. Beélaerts van Blokland, oud-burgemeester van W-olphaartsdijk, heeft de functie van voorzitter moe ten neerleggen wegens zijn benoeming tot burgemeester van Vianen. Het be stuur stelt voor mr. M. Somers, bur gemeester van Hoedekemskerke, als zijn opvolger te benoemen. Na dezv bestuursverkiezing zal drs. W. Doreieljers, administrateur A ter provinciale griffie in Noord-Brabant, een lezing houden over het toezicht op de gemeentebesturen. Later in het seizoen zal het instituut aandacht schenken aan hét voorlopig ontwerp deel I van de gemeentewet en aan de problematiek na de gemeentelijke herindeling. (Van een onzer verslaggevers) KWADENDAMME Ongeveer 160 jongens en meisjes van 14 en 15 jaar hebben in De Burcht te Kwadendam me deelgenomen aan een tienermis, een koffietafel en een discobal. Hier mee werd de jeugdzesdaagse voor de- Ze jongens en meisjes uit de Zak van Zuidbèveland afgesloten. De avond werd geleid door pater Pli. Pontenagel. De stemming onder de jongeren tijdens de Emmaus-mis in dixielandstijl was uitstékend. Er werd flink meegezongen- Ook voor de rest van de avond het de sfeer niets te wensen over. De jeugdzesdaagse is de jongelui zo goed bevallen dat de jeugdgroep De VrolOke Toekomst uit 's-Heerenhoek besloten heeft de discussie-avonden, zoals die de afgelopen week hebben plaats gehad, in de komende maan den voort te zetten. De laatste discussie-avond, die van vrijdag, ging over sexualiteit en liefde. Het onderwerp werd behandeld door het echtpaar Wöstmann uit Ovezan- de. De jongeren zorgden voor een pittige discussie. De jeugdgroep 's-Heerenhoek zal, In aansluiting op de jeugdzesdaagse, om te beginnen een dansavond organise ren op 18 november a.s. In de Jeugd- hoeve te 's-Heerenhoek. De Yards 21 uit 's-Heerenhoek zullen voor de beat- muziek zorgen. (Van. onze correspondent) TERNEUZEN De bevolking van Temeuzen en niet in het minst de gemeentepolitie heeft zaterdagavond met spanning er op gewacht of de pyromaan weer actief zou zijn. Daar van is evenwel niets gebleken. Wel was het opvallend dat de winkels tot laat in de nacht hel verlicht waren, alsof het een koopavond gold- Veel mensen bleven langer op dan zij op zaterdagavond gewend zijn. (Van éen onzer verslaggevers) OUD VOSSEMEER De vijftien jarige Christina Imandt uit Oud Vós- semeer, die een week lang vermist is geweest, is door haar vader en de politie teruggevonden in Rotterdam. Het meisje verkeerde daar in provo- kringen. De vader wist dat zijn doch ter zich bijzondér tot de provo's voel de aangetrokken. Eerst werd gezocht in het provomilieu van Amsterdam. In Rotterdam had men tenslotte succes. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-DEN BOSCH-MID DELBURG Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat wenst reke ning te houden met de mogelijkheid van de vestiging van een nieuw cen traal vliegveld in zuid-west-Neder land. Hij heeft daarbij onder meer aan het Deltagebied en met name aan een (gedeeltelijk) drooggelegde Öos terschelde gedacht. Minister Bakker heeft deze suggestie doorgegeven aan de leden van de studiecommissie, die hem moet adviseren over de plaats van een nieuw nationaal vliegveld; de commissie wordt binnenkort ge ïnstalleerd. Al eerder zijn Marker waard en Zuid-Flevopolder genoemd. Minister 'Bakker zou zich bij zijn overwegingen hebben laten leiden door de ontwikkeling van het Bene- lux-middengebied, die hel mogelijk maakt, dat in 1980 en 1990 juist zuid west-Nederland belangrijker gaat worden voor het internationale lucht verkeer dan b.v. de Markerwaard. De suggestie van de minister is in Brabant en Zeeland met verrassing ontvangen. Ir. Margry, directeur van de PPD in Brabant vond het moeilijk enig zinnig commentaar te geven, maar achtte bestudering van de sug gestie de moeite ten volle waard. Drs. M. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland vond het eveneens een veelbelovende en bruikbare suggestie. Het zou b.v. mogelijk zijn dit vlieg veld te projecteren op de plaats van het Reimerswaalplan; dat zou dan tot gevolg kunnen hebben, dat dit zeehaven-project wordt omgeklapt naar het Land van Saeftinge. (Van een tmzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse vereniging van AR^gemeente- en provinciebe stuurders en de kring Zeeland van de CHU-leden van gemeentebesturen in Nederland zullen op vrjjdag 10 no vember in de Prins van Oranje te Goes een forumavond houden over de Zeeuwse ontwikkeling. Na een korte inleiding door de heren J. van den Bos en A. Kaland, leden van Gede puteerde Staten, zullen de nodige vra gen op het forum worden afgevuurd. Het forum bestaat uit de heren Ka- land en Van den Bos, de Eerste-Ka- merleden A, van Eeten en ir. M. Geuze» en de Tweede-Kamerleden J. van Bennekom, C. van der Pejjl en drs. R. Ztflstra. (Van een onzer verslaggever:) GOES De begroting 1968 vat II Kamer van Koophandel en Fabriekt:! voor Midden- en Noord Zeeland v, ij met een batig saldo van f 14.650,.. J was alleen mogelijk door het aantal renten voor 1968 te stellen op 45, J der opcentenheffing zou de begrolJ een tekort van f 85.250,- hebben air.jS gegeven. Met het batig slot voor i$l zal ongeveer de helft van het teio-R over 1967 (f 28.750.-) kunnen worjJ gedekt. l.et tekort over 1967 was geraam/l op f 5500,-. De stijging van het ij kort is o.a. een gevolg van de ala| mene loonsverhogingen, hogere repJ sentatiekosten en de aankoop van eel nieuwe auto. De Kamer zal vrijdag 10 novembJ in hotel De Korenbeurs te Goes bijtel komen om de begroting voor 1968 vil te stellen. Verder zal worden vooraf steld om de bovenverdieping van I?L kantoorgebouw van de Kamer in delburg als vergader- en kantoomfcl te in te richten. De inrichtingskost-I zullen 34.000 gulden bedragen. 'I De leden van de Kamer zullen tt>! volgens het rapport van de commissi winkelsluiting van de Vereniging ral Kamers van Koophandel en Fabriekt! bespreken. Aan het slot van de vergadering til de heer A. Veldkamp, directeur vil de beschutte werkplaats te Goes, «1 causerie houden over de betekenis vos-I de samenleving en het bedrijfalevel van de beschutte werkplaats. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Zaterdag middag werd in de St.-Josephkerk te Bergen op Zoom ontdekt dat op een muur mêt een viltstift was geschre ven: „Satan is onze God". Verder stond er een hakenkruis en twee S.S.- runentekens. De tek.s' en de tekens waren op een onopvallende plaats in de kerk aan gebracht. Men vermoedt daarom dat deze kerkschennis ook is gepleegd op 31 oktober, toen de graf- en kerk- schenner aan het werk was in Bèrgên Op Zoom, Roosendaal en Breda- De andere kerk in Bergen op Zoom, waar de graf- en kerkschenner bezig is ge weest, n.l. de kerk van de Goddelijke Voorzienigheid wordt naar aanleiding van dit voorval voortaan na de kerk diensten gesloten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Ik heb me «iel kunnen prepareren op de aard vil het publiek", zei de heer N. W. Else! burgemeester van Heinkenszand el voorzitter van de Stichting Beelden»)! Kunstenaars, bij de opening van :-| expositie van werken van de Vlissh-1 ger Jan Haas. De heer Eisen doeli! hierbij op de in groten getale opgei»! men jongeren in groene mUitsinl jacks, die meer voor het optreden vel de beatgroep Group 69 waren gek;-1 men dan om er te genieten van )l kunstobjecten. Ondanks dat verricht! te de heer Eisen toch de openinil waarbij hij ervan uitging dat de kuns! meer opgenomen dient te worden cl het dagelijks leven. Hjj verheugde zier! erover, dat er meer faciliteiten kwal men voor de kunstenaars. Deze ezprfi sitie in de Middelburgse SchouwtaK was daar een bewijs van. Niettemi:™ zal er van de zijde van de 1 naar ook wat moeten komen: fail en doorzettingsvermogen. „Jan B>«| heeft deze getoond", aldus de heejl Eisen. Voorts hoopte de spreker-6:1 men wat meer en systematisch zo! gaan kopen van wat in Zeeland gt| schilderd werd. Na de opening moest Group 69 vo«l een bijzonder cachet zorgen- Dat waf inderdaad het geval. Drie van de lol den van deze band hadden zich v®T hun nieuwe act voorzien van ,jf[ logsbeschildering" in het gezicin f waren in hippe, kleurrijke Oosters» doende kledij gestoken. Tijdens I nummers maakten zij gebruik it I vreemde geluidseffecten door 8c e- I crofoon bij de op volle sterkte staahti I luidspreker te houden. Op de expositie zijn veertig grafisch I werken alsmede twee schilderijen vs: I de 26-jarige Vlissingse kunstenaar li I zien, die hiermede zijn tweede ah mans-expositie heeft. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Strijd en extase TERNEUZEN Luxor 20 uur De man van Istanboel KORTGENE Stadswjjnkelder 14 uur Vergadeilii| Waterschap N.-Beveland GOES Grand 20 uur Vrij om te doden 14 jaar MIDDELBURG City 20 uur De maagden van Solidor 18 jaar Schouwburg „De architect en de W| van Assyrië" MIDDELBURG City 20 uur De maagden van Solidor, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur De man van Istanboel, 18 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Elvis A Go-Go, a.l. ^.i Du Commerce 20 uur KVF-verg. Sluis 's-HEERENHOEK Jeugdhoev'e 19.30 uur Voorlicbtifll middenstand Morgen, dinsdag 7 nov. Hansweert: 6.04 en 18.38 uur, Terneuzen: 5.29 en 18.03 uur. Vlissingen: 5 02 en 17.34 uur, Wemeldinge; 6.58 en 19-22 uur. 1290: Eelco Eelkema wierp de deur van de herberg open en overzag de situatie met één geoefende blik. „Hoogste tijd, heer'n!" riep hij uit. „Niks meer drink'n en allemaal d'r uut!" Doch toen viel zijn oog op een kaalhoofdige vreemdeling in een zwarte pandjesjas en een streepjesbroek. Meteen richtte hij zijn vuurwapen op de argeloze Gozewijn van Uylen, hem toeroepend: „Hand'n omhoog hens üp, kale! Voor lui van jouw soort is in ons dorp geen plaats! Veuruut, meekomm'n! Dan za'k je veur de tweede keer in je leev'n 'es eev'n laatn zien hoe wij hier ongewenste vreemdeling'n anpakk'n!" „Maar wat heb ik dan nóu weer ge daan!?" riep de arme heer van Uylen wanhopig uit. „Niks, en dat is het hem nou juust", antwoordde Eel co streng. „Je had de schade mott'n vergoed'n, die ontstaan is door het omhakk'n van onze boom'n en het graav'n van die bezoop'n beerekuil'n! Veuruut, mee naar het bureau!" En er hielp geen tegenstribbe len aan: Eelco greep Gozewijn van Uylen bij de kraag en duwde hem met stevige hand door de 'don kere straten van het dorp naar het bureau Maar de volgende ochtend kwam diezelfde stot t Eelco een beetje schuchter de smidse binnenlOF. I ,,Is eh is die kale van Uyl'n al terug? I hij verlegen. „Nee, nog niet", antwoordde siWfs Verholen streng. „Maar ik zal jou 'es even een"»»l zeggen, Eelco, Zoals jij gisteravond tegcji i(llie cl van Uylen optradgewoon schandalig! ".LI wéét het'', zuchtte de diender. „Maar vergisjvB menselijken dat geldt óók voor pl^l mens'n M BREDA De nieuw benoem Breda heeft een gro leven doorgebracht in Het zjjn niet minder fessoraat in de mo weest, die hjj gesletei van de jonge priesters groot seminarie te Ho»! De bisschop riep dt tot dit vormingswerk, jaar oud was. Wellicht niet zondr schien zelfs min of de schoenen heeft hi aanvaard, waarvoor hi moest inwerken: speci gebied stonden hem i Binnen weinige »jare moraalprofessor een waarop hij met gezaf vervullen. De werkgt theologen nam hem als, man in haar midden Een tweede grote w ven vormde de benoer schop na 10 jaar mgr.. zijn benoeming tot di werk der Bredase kat E.K. Dit in het bisdom zc kend instituut, dat in Frencken was gesticht, van zijn stichter zijn e gekregen, vooral wat t tualiteit. Maar het twee persoonlijk dienstbaar apostolaat in zeer concj maatschappelijke arb vooral in de na-oorlogse rijke wijzigingen. Te n sociale sbructuurveranó nodige aanpassingen, 1 bracht benoemde de bis mgr. Ernst. Het is ge* worden, de arbeid en daar heeft moeten gevei;' schappelijk werk, aan bijzonder gezins- en wij kelijk pastoraal werk en welfarewerk en ziekenf, de sociale academie toé maal was. Tot juli 1966, toen dc Breda, mgr. G. de Vet n er voor waken zich niet heeft mgr. Ernst zich aan nen wijden. Toen echter een opvolger uitzien die hem zou overnemen. Vaa mgr. Ernst volledig mo< ken in de zaken, die he. een bisdom met zich mee intussen al geworden nog voorzitter van eommisies: de commissie gie, de commissie voor kerken, het curatorium raai Centrum, van het Huwelijk en Gezin, var voor jeugdzorg. Daarnaast zag hij zich in het solidariteitsfonds en de parochiële' carit, terwijl ook zijn aandach king gevraagd werd v nieuwe probleem van d< nisaties der dekenaten komende toeristenzi elzor, land zoveel eisen aan dé Bredase stelde. De groei in alle takket achoppelijk ambt heeft die manier als het wart eenmaal de plaats van te nemen. Behalve (zou men gé zeggen) zijn eigenlijke zielzorg van de parochie; vergist men zich want bi jaren pastoraat als kape heeft mgr. heel ergens a bedreven. Jarenlang hee: kantie besteed aan het priesters in de Noorddu ongetwijfeld moeilijke gei gebied van pastoraat. Nog| lijke gebieden zocht hij werken en zich te oriënt lieue van Parijs, de meest gebieden van Frankrijk, aan vrije tijd ter beschikt bruikte hij om aldus de c mens van nabij te ontmq Daags na het over mgr. G. de Vet werd neraal Ernst benoem pittel-vicaris. Dat bete hij tot de benoeming nieuwe bisschop met van het bisdom was be In die junctie heeJ kort geleden de niet chiekerk in de Roe stadswijk De Kroeve gend.

de Stem | 1967 | | pagina 2