In Vlissingen begint belangrijke industriële ontwikkeling Ook politicus kan burgemeester zijn Bene-sex op net niveau, geen slotconclusies Ik duelleer met ieder die zegt dat ik geen priester ben DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 ANDAAG MORGEN MANDAG r nieuws uit d en streek 3 en 5 DRS. D. ROEMERS BIJ INSTALLATIE ALS BURGEMEESTER: Dubbelstad Officier van Justitie: Feller optreden tegen stropers noodzakelijk GEVARIEERD flmZZlater a's H-KBin de A- A. Rottier REMMEND NIEUWE BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN: ROEPING öfzTftdend maagzuur, i JAN SMITS IN SLUIS Aanvaring en stranding op Wester sclielde CELIBAAT GEMEENSCHAP SEKSUALITEIT NED.-YLAAMSE STUDIEDAGEN GESLOTEN Grafschenners Hulst bekennen diefstallen Gasfles ontploft 54: Collages, schilderijen en Jenny Weyland. mr Playgirl 18 jaar OEK Middenstandsshow Ider 19 uur Prijskaarting iurke" 19.30 uur Beatavon<j IANDE huis" 15 uur Schieting yssen Prijspiering uur Jaontje ur Elvis a go-go a.l. EN 1de (Perkstraat) 14.15-17.ij ngel wedstrijd iteneire 15 uur Schieting ■aal 15 uur Kalkoenschieting 19 uur Topbiljart ine 20 uu* ciëteit en 2i uur Ambush Bay 14 jaar f 19 en 21 uur Ambush Bay 14 jaar HG ir nieuws Pussycat? IS jaar lis 19.30 uur >os 14 jaar 19 uur Paardencross fDKERKJE ibollenactie N.H. Kerkvoogdij 14 uur Seriekaarting N uur Barbier van Se villa EN t 19 uur Prijskaarting uwe 15 uur Kalkoenschieting N !0 uur De man van Istanboel uur Playgirl 18 jaar en 21 uur Ambush Bay 14 jaar •ij om te doden 14 jaar N 15 en 20 uur Ambush Bay 14 jaar RG en 20 uur nieuws Pussycat 18 jaar 'schap 20 uur K.P.J.-bal (Driewegen) s 14 uur Seriekaarting epper 15 uur Schieting htcneire 15 uur Schieting :ZANDE uis" 15 uur Schieting uyssen Prijspiering rs 19.30 uur Blue" rt-Nijs 14.30 uur Wildschletlng cbouw 14.30 en 17.15 uur •ion 14 jaar trijd in extase 14 jaar flOEK re Middenstandsshow lder 15 uur KalkoenschietkJ uur Tarzan en Tanya a.l. 50 uur Elvis A Go-Go a.l. kker 15 uur Schieting lE 15 uur Schieting JK il 18.30 uur Prijskaarten 15.30 uur Binnenschieting GENT shof' 15 uur Schieting ;ehowv 20 uur extase 5N uur van Istanboel kelder 14 uur Vergadering |tp N.-Beveland uur e doden 14 jaar RG ui len van Solidor 18 jaar Irg „De architect en de keizer fië" gebeurd. Maar ik weelt amiliewapen staat, en waai is mij óók bekend. Je kun grond dus gaan afpalen en r de begraven schat gaan ffer vol goud r Jkem3 ouwe diender Eelco EelK irp. Het was al laat en nbare drankgelegenhede ap'n gaan kiek'n of ze kl n", mompelde hij-• (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Drs. D. Roe mers, gistermiddag geïnstalleerd als burgemeester van Vlissingen, staat beslist op het standpunt dat er een hechte samenwerking tus sen zijn gemeente en Middelburg dient te bestaan in de z.g. „dubbel- stadgedachte". „Het staat voor mij vast, dat Middelburg en Vlissingen in hun ontwikkeling in sterke mate op el kaar zijn aangewezen. Na mijn in stallatie als burgemeester wil ik onze zusterstad gaarne de verze kering geven dat ik in Vlissingen zal proberen de o; ertuiging te doen postvatten dat geven in die samen werking noodzakelijk is. Maar dat kan alleen op grond van de over tuiging dat die bereidheid tot sa menwerking wederzijds is". Op deze kleine vingerwijzing ver volgde de heer Roemers met de cheren in de moderne verhoudin- steUing, dat de afstanden o,p Wal gen zo klein zijn geworden, dat samenwerking vaak tot beter re sultaat zal leiden dan concurren tie. De heer Roemers, die het vol ledige college van b. en w. van Middelburg onder zijn gehoor had, zei voorts, dat hij nadat hij van de betreffende stukken had kennis ge nomen zich wel het gehoorde stand punt kon indenken dat er meer over de dubbelstadgedachte wordt gesproken, dan er aan wordt ge daan. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De justitie gaat strenger optreden tegen stropers. Op verschil lende plaatsen waar deze in auto's het wild achtervolgen worden grote slach tingen aangericht. Tegen twee gemo toriseerde stropers P. S. en A. M, uit Zevenbergen eiste de officier van justitie bü de Bredase rechtbank, mr. E. Bauwens, veertien dagen hechte nis. Zij hadden in de polders onder Ze venbergen vanuit hun auto fazanten geschoten en wei-den door de kanton rechter te Zevenbergen hiervoor des tijds tot een geldboete van 200 gulden veroordeeld. De officier die in appèl was gegaan zei het niet eens te kunnen zijn met dit vonnis. Eén van de voornaamste redenen, was het feit, dat dergelijke stropers grote kans maken dat zij aan de aandacht van de politie ontsnap pen. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. (ADVERTENTIE) HwU luv tfoowvu* cu. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Hier kan een begin liggen van een belang rijke industriële ontwikkeling naast die aan de overzijde van de Westerschelde te Terneuzen. Het is deze boeiende ontwikke ling, ik beken het U eerlijk, die mijn belangstelling voor Vlissin gen heeft gewekt. Het is echter ook een uitdaging niet alleen de welvaart te bevorderen door in dustriële ontwikkeling, doch ook het welzijn door een goede in richting van de samenleving", al dus drs. Dirk Roemers in «een rede die hij hield nadat hij tot burgemeester was geïnstalleerd. De installatie die werd verricht door loco-burgemeester Ch. J. Gillissen Ver schage, die de heer Roemers de ambts keten omhing en de voorzittershamer overhandigde. Voor de aanvang van de buitengewone raadsvergadering waren aan de trappen van het stadhuis de heer en mevrouw Roemers en hun kin deren door de wethouders en de ge meentesecretaris officieel verwelkomd. De secretaresse van de burgemeester, mej. J. Kuijpers, bood daarbij mevrouw Roemers bloemen aan. Al eerder in zijn installatierede had de heer Roemers gezinspeeld op de belangrijke rol die Vlissingen (ook nu noemde hij in één adem daarbij Terneuzen) kon spelen, vooral omdat na de spectaculaire ont wikkeling van het Nieuwe Waterweg gebied, de opkomst van het Noordzee- kanaalgebied, thans de Westerschelde aan de beurt is. De heer Roemers doel de hierbij vooral op de trek sinds de tweede wereldoorlog van industrie naar diep vaarwater en naar de kust. Hij stelde dat in die ontwikkeling de ge meente een belangrijke mede-verant woordelijkheid draagt zoals in het voor ontwerp van wet op het havenschap en de gemeenschappelijke regeling tot uitdrukking is gekomen De heer Roemers noemde Vlissingen een stad met' een zeer gevarieerde struc tuur met scheepsbouw, chemische in dustrie, visserij en een haven met vooral wolimport, die niet zonder betekenis is. In zijn rede noemde de heer Roemers menigmaal de gemeentelijke grenzen waarbij hij uitvoerig inging op de ruim telijke ordening. Nadat in de jaren '50 het accent op mechanisme lag, waarbij in het bijzonder de conjuncturele poli tiek een grote rol speelde, verschuift nu de aandacht naar de structuurpolitiek en daarmee naar de inrichting van het land. „Voor de gemeente is van belang welk concreet beleid thans met het oog op de toekomst moet worden gevoerd. Natuurlijk moet dat beleid voortdurend worden bijgesteld. Immers onze inzich ten veranderen met de dag", aldus de heer Roemers, die daarbij opmerkte dat terwijl de nota over de ruimtelijke or dening van het kabinet-Cals nog uit ging van een inwonertal van 20 miljoen in het jaar 2000, terwijl de jongste prognoses van 18 miljoen spreken. Dat betekent niet alleen een kleinere, maar „IN DE meidagen 1940 passeerden wij op iceg naar de Grebbelinie de stad Tiel. De bevolking werd juist geëva cueerd en ik zag toen de ellende van een leegstromende stadwaarvan de bewoners, bedreigd door een lucht gevecht, zonder enige bescherming een goed heenkomen moesten zien te zoeken. Dit beeld is mij bijgeble ven en heeft eigenlijk de basis ge legd voor mijn verdere carrière AAN het woord is de heer A. Rottier te Terneuzentot voor 1 november jl plaatsvervangend hoofd B.B. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op die dag brak voor deze jeugdige bejaarde nl. aan wat men pleegt aan te duiden met pensioengerechtigde leeftijd Geboren in Kats in Noord-Beveland doorliep hij te Goes de H.B.S. en kreeg hij hierna een administratieve functie op een Amsterdams bankiers- kantoorm IN 1940 ivas ik als reserve-kapitein van het veertiende regiment Infan terie in de Grebbe-linie. Het waren in hoofdzaak Zeeuwse jongens met wie ik in deze verbeten tijd minder militair en meer vriendschappelijk leerde omgaanIk kan dit gelukkig navertellen maar veertien van hen zijn gesneuveld. Na de capitulatie werd ik als een van de vijfhonderd militairen ingedeeld bij de luchtbe schermingsdienst te Amsterdam. Eigenlijk een begin van de B.B. In juni 1940 voegde ik mij bij het legi oen van oud-frontsoldaten, een ver- zesorganisatie die later opging in de r> -?n een gedeelte hiervan door ae Duitsers werd opgeroldmoest ik definitief duiken. Kort na de bevrij ding werd ik opgeroepen in actieve wenst als reserve-kapitein. Ze hiel den my toen drie jaar vast. efrs^e taak kreeg ik toegewezen net formeren van een van de eerste oataljons die naar het toenmalige l^™ds^ndië m°esten vertrek- pp*' IJc d°orltep toen nog lavri herscholing in Enge- Itaft hterna ingedeeld bij de ha nian ns Bernhard en daarna aL JZnerZle staf Sectie Opleidin- ik vwo??1 agIn april 1948 werd ïnntuf b^.9er- 'n «57 begon mijn hooien ó7 u6 B-BUlS krin'J- ofd op Schouwen-Duiveland En- jemeente Terneuzen. IN 1961 werd Terneuzen ingedeeld als A-kring Zeeland c. Toen werd ik Plv. H.B.B. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij begonnen in Terneuzen met een kelder onder het gebouw van de N.V. Waterleiding Maatschappij, ingericht als commando-post. Dit is nu wel een beetje anders met de modern geoutilleerde post in Oostburg. Ik ben niet zo erg pessimistisch wat de kans op oorlog betreft, maar zou dit geweld in moderne vorm ooit los barsten, dan aal een B.B. zeer zeker noodzakelijk zijn voor hulp aan de burgerbevolking. DE gedachten die in mij opkomen nu ik mijn loopbaan beëindigd heb: Ik heb met dit werk getracht mij nut tig te maken voor mijn medemensen doch ik hoop van ganser harte dat de B.Bt nooit daadwerkelijk in actie moet komen, noch in oorlog, noch bij vredesrampen"; Zeer groot was de belangstelling voor de plechtigheid, waarin drs. D. Roemers als burgemeester werd geïn stalleerd. ook een relatief oudere bevolking. De heer Roemers deed wel een be roep op de raad tot critische medewer king aan het welzijn van de stad. Hij zei met vreugde te hebben gezien dat reeds veel tot stand is gebracht om tot een integratie van de door grenswijzi ging samengevoegde gemeenten Vlissin gen, Souburg en Ritthem te komen. Hy zei er zich van bewust te zijn dat er in dit opzicht toch nog het een en ander moet geschieden. Vlissingens nieuwe burgemeester zei ook kennis te hebben genomen van de begroting 1967 en daaruit de indruk te hebben overgehouden dat de stad over een goe^j gemeente-apparaat beschikt. Hij was zich bewust van het belang van een goed functionerend apparaat voor het' welslagen van het gemeentelijk be leid. Voor de tegenwoordige tijd wilde hij daarvoor in het bijzonder de politie noemen. De heer Roemers deed ook een beroep op de burgerij: „Het over heidsapparaat kan alleen functioneren en een vertegenwoordiging kan alleen dan zijn werk goed doen, als ze worte len in de burgerij", aldus burgemeester Roemers, die besloot met: „Ik doe ten slotte geen béroep op mijn vrouw om dat ik reeds thans overtuigd ben dat haar enige wens is dat wij ons zo spoe dig mogelijk in Vlissingen zullen ves tigen, teneinde samen de taak te ver vullen waartoe wij geroepen zijn. Wethouder C. Gillisen-Verschage had eerder, alvorens tot de installatie over te gaan, een welkomstrede uitgespro ken. „Het fs geen gemakkelijke taak welke u op uw schouders neemt, zo meende de heer Gillissen Verschage, d":e het mede tot de taak van de nieuwe burgemeester rekende om de mogelijk heden van Vlissingen als industrie- en habenstad te helpen realiseren en lei ding en richting te geven aan die ont wikkeling, die zich reeds manifesteert door de vestiging van belangrijke in dustrieën in Vlissingen-oost. Een van de belangrijkste voorwaarden voor het welslagen daarvan noemde de heer Gillissen Verschage 't scheppen en in stand houden van een leefbaar kli maat, niet alleen voor de huidige en toekomstige inwoners, maar ook voor de vakantiegangers, daar Vlissingen ook een belangrijke badplaats kan worden genoemd. Na op de belangrijkheid van woning bouw en recreatieve voorzieningen te hebben gewezen, herinnerde wethouder Gillissen Verschage eraan dat vijftien jaar na de watersnoodramp de zeewe ring voor de boulevard Bankert en Evertsen en het gedeelte tussen de Bou levard De Ruijter en de buitenhaven nog steeds niet op delta-hoogte is ge bracht, waardoor de veiligheid van Vlissingen en geheel Walcheren nog steeds niet is gewaarborgd. Dit oefent direct en indirect een rem mende invloed uit op de ontwikkeling van Vlissingen als badplaats en visse rijplaats. Niet te verwonderen was dat de wethouder ook de wenselijkheid van een nieuwe brug over het Kanaal als schakel tussen woon- en werkge bied, ter sprake bracht. Hij besloot met: „Namens de wethou ders spreek ik gaarne het vertrouwen uit, dat wij, evenals dat met uw voor ganger het geval was, ook met u in een goede en vruchtdragende samenwerking de belangen van de Vlissingse gemeen schap zullen kunnen behartigen". Tot mevrouw Roemers zei de heer Gillissen Verschage te hopen dat zij zich als eerste burgeres in Vlissingen zal thuisvoelen. Als oudste lid sprak namens de raad de heer H. van Rooijen, lid van de Prot. Chr. fractie. Met een ondertoon van een lichte vermaning, merkte de heer Van Rooijen op: „Ik wil niet nalaten ondei uw aandacht te brengen dat in deze gemeenteraad bij alle verschillen in po litiek opzicht', steeds een goede ver standhouding. gepaard gaande met het respecteren van eikaars opvattingen, aanwezig is, en dat ieder raadslid steeds het algemeen belang voorop steU. Namens het r.mb lenarenkorps boud tenslotte gemeentesecretaris J. Peter zijn gelukwensen aan. Opvallend was de aanwezigheid van de voorzitter van de Tweede Kamer mr. Van Tiel de fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste en Tweede Kamer, resp. ir. H. Vos en drs. J. den Yyl en NVV-voorzitter en opvolger van drs. Roemers, de heer W. Kloos. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Ik verzeker u, dat ik nauwkeurig heb overwogen of mijn sollicitatie voor Vlissingen de door u gewenste en door mij aan vaarde inspraak zou hebben gefrus treerd. Indien ik die vraag bevesti gend zou hebben moeten beantwoor den, zou ik hier vandaag niet staan. Aldus trof gistermiddag drs. D. Roe. mers, die deze woorden tot de Vlis singse raadsleden richtte, de discus sie, die is ontstaan rond het benoe mingsbeleid van een nieuwe burge meester voor Vlissingen in de kern. Drs. Roemers maakte deze opmerking in zijn installatierede, luttele mo menten nadat hij officieel tot burge meester was geïnstalleerd. Ondubbelzinnig verklaarde de heer Roemers te staan achter het onlangs door de minister van Binnenlandse Zaken uitgesproken standpunt dat de gemeenteraad inspraak dient te heb ben in de benoeming van een nieuwe burgemeester. Zoals bekend is destijds ook de naam van ex-staatssecretaris drs. T. Westerhout gevallen voor be noeming in Vlissingen. De fractie voorzitters uit de Vlissingse gemeen teraad hebben toen hun gedachten over de persoon van een nieuwe bur gemeester uitgesproken bij de com missaris der koningin in Zeeland. Drs. Roemers wees er gistermiddag ook op, dat de laatste maanden de vraag is gerezen of een burgemees tersbenoeming een politieke benoe ming mag zijn. „Sommigen achten de burgemeestersfunctie zo hoog, dat een politicus er niet naar zou mo gen reiken", aldus de heer Roemers, die zoals bekend Tweede-Kamerlid was voor de P.v.d.A. „Ik ben van een andere opinie", zo vervolgde hij, „voor mij is politiek niet iets minderwaardigs of onzui vers. Integendeel, voor mij is het vervullen van politieke functies al tijd, als het niet al te hoogdravend klinkt, een roeping geweest". Hij meende dat politieke overtuiging geen beletsel maar integendeel spre kend vanuit zijn ervaring in de poli tiek en de vakbeweging juist vruchtdragend kan zijn bij eerbiedi ging van eikaars standpunten. Ook de als loco-burgemeester op tredende wethouder C. Gillissen Ver schage stelde zich op het standpunt dat de raad meer invloed op de be noeming dient te hebben. Dat bete kende overigens niet, dat men geen vertrouwen zou hebben in de persoon van de heer Roemers, zo verklaarde de wethouder die beklemtoonde: „Uw loopbaan als voorzitter van het N.V.V. als volksvertegenwoordiger in het parlement en in andere politieke en maatschappelijke functies en activi teiten geven ons de vrijheid u ook als burgemeester van Vlissingen met ver trouwen tegemoet te treden!'. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen geVoel? m (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN In de nacht van don derdag op vrijdag heeft op de rede van Vlissingen een aanvaring plaatsgehad tussen de Nederlandse coaster ,,Bie- rem" en het 2333 ton metende Cubaan se schip „Cama Quey". De grootte van de schade is onbekend. De „Bierem", dlie onderweg was naar Antwerpen, liep schade op aan het 'tuurhuis- De coaster is inmiddels op de plaats van bestemming aange komen. Van de assistentie van reeds uitgeva. ren sleepboten werd geen gebruik ge maakt. Enige tijd daarvoor liep de Neder landse coaster Nassau Haven" (450 brt) op het eiland van Vlissingen aan de grond. Twintig minuten later kwam het schip op éigen kracht weer vlot. Ook in dot geval was de assistentie van sleepboten, die reeds waren uitge varen, met nodig. DE HEER BRUGSMA, sinds eind fe- bruari van dit jaar waarnemend hoofd redacteur van de Haagse Post, zal met ingang van 1 januari 1968 als hoofd redacteur van dit weekblad optreden. (Van een onzer redacteuren) SLUIS „Met iemand die zegt dat ik geen priester meer ben, wil ilf duelleren." Jan Smits lacht wat goed moedig om het idee vam een duel. „Ik meen dit heel ernstig," zegt hij, „ik hen priester, niemand kan mij dat ontnemen. Natuurlijk, juridisch sta ik niet meer in het ambt. Dat kan blijk baar nog niet, maar het zal komen. Er is al zoveel veranderd, vermense lijkt. Zoveel, dat ik geen enkele reden heb om rancuneus te zijn. Maar ik zou het heerlijk gevonden hebben om in het ambt te kurtnen blijven. Daar om verlang ik naar die functie van godsdienstleraar in Breda." Jan Smits (41), zeven jaar kape laan geweest in het Bossche, zeven jaar legeraalmoezenier, trouwde vorig jaar september voor de kerk met mejuffrouw Mick Hattink. Zij zegt: „Wat mij die dag het meest heeft aangesproken waren de woorden van prof. Grossouw, die ons huwelijk in zegende. Hij zei: „Wat God verbonden heeft door de liefde (niet: door de kerk of door de staat, maar door de liefde) dat scheide geen mens." Hij: ,,Ik kon inderdaad het celibaat niet aan, maar dat zou een slechte reden geweest zijn om te trouwen. Ik moest uittreden omdat er liefde was tussen ons. Veronderstel dat we niet getrouwd waren, dan hadden we gezondigd in de oude en de nieuwe betekenis: we zouden iets kapot heb ben gemaakt." „Maar ik voel de mogelijkheid van een charismatisch celibaat wel aan. Niet uit minachting voor de vrouw. Je kunt het doen (maar dan als per soonlijke keuze) omwille van een ideaal, omdat je opgaat in, tja, je arts-zijn of je priester-zijn. Mijn pries ter-zijn is door mijn huwelijk juist geweldig verdiept. Toen we verkering kregen ging ik anders preken. God was geen object meer om over te pra ten. Hij werd een familielid. Je kent de woorden: zoals Mijn Vader leeft in Mij, zoals Hij op de een of andere wijze in Mij aanwezig is en ik in Hem, zo zou ik over God willen praten. God is in ons in-wezig. Maar wij heb ben hem gerationaliseerd, aanwend baar, bruikbaar gemaakt." Zij: „Ja, Jan is en blijft priester, of we nu getrouwd zijn of niet. En zo zie ik hem ook. Er zijn natuurlijk nog veel mensen die hem als een „afgeval len priester" beschouwen en mij (ze aarzelt voordat ze het woord uit spreekt) en mij als de verleidster. Ach, hoe kun je aan anderen duide lijk maken, wat je liefde voor elkaar betekent. Sommige gehuwden praten er zo alledaags over en ja, het is ook alledaags, aus brood. We hebben de liefde broodnodig." Hij: „We hebben niet om gewe- tenswille zo lang gewacht met trou wen, maar omwille van de gemeen schap. Je moet leven binnen de ge meenschap en dan moet je er ook rekening mee houden. Maar voor ons zelt waren we eigenlijk al in februari 1964 getrouwd. Ik was toen aalmoezenier. Ik vond het heerlijk werk. Die jongens hebben mij ge vormd tot godsdienstleraar. Ik leerde van hen, niet boven maar tussen ae mensen in te gaan staan. En daarom ben ik door ons getrouwd zijn nog het allerbest gevormd tot godsdienst leraar tot priester zelfs. God open baart zich in deze wereld, in de liefde. En als Hij Zich geopenbaard heeft aan de mens, dan is die mens niet meer wie hij voorheen was." „Ik geloof in God, ik geloof ook in de kerk. Maar we moeten geen moeite doen om de bestaande kerk in stand te houden. Integendeel, we zyn im mers nog steeds onderweg om kerk te worden. Natuurlijk zal het in de verre toekomst allemaal anders zyn. Maar ik wil niet dat de kerk nu ver dwijnt. Dan zou je miljoenen mensen doodongelukkig maken." „Daarom erken ik ook het gezag van de kerk. Ik denk dat we zullen groeien naar een democratische kerk. Maar bedenk wel dat ook in de poli tiek de democratie nog in haar kin derschoenen staat. Daar zullen we in de kerk ook nog doorheen moeten. Het is een lange weg. Democratie zegt: persoonlijke verantwoordelijk heid, persoonlijk geweten. Maar dat kun je niet van vandaag op morgen bereiken." „Als godsdienstleraar zou ik na tuurlijk een gesprek over seksualiteit niet uit de weg gaan. Seksualiteit hoort in een mensenleven thuis en daarom mag ik het niet ontlopen. Maar ik hoop en bid en eis van me zelf, dat ik heel voorzichtig met sek suele voorlichting zal omspringen. Zo als je immers voorzichtig bent met iets wat je heel mooi vindt en heel kostbaar. Die klassikale voorlichters, die een schoolbord vol schutting woorden schrijven, zijn interessant- doeners. En dat verhaal van die ka pelaan, die meisjes een opstel Iaat schrijven over hun visie op de tong- kus dat vind iik onsmakelijk." „Ik woon nu het Zeeuwsch-Vlaam- se Sluis omdat ik vormingsleider ben geweest in het oecumenisch vor mingscentrum Hedenesse. Maar ik kwam daar te weinig als katholiek tot mijn recht. Ik ben een man van de religie, een priester. Als je dan the ma's moet behandelen als de eenwor ding van Europa, neer, dat moeten anderen doen. Ik wil een priesterlijke functie. En dan moet je bij het woord priester niet denken aan tabernakel en wierook. Asjeblieft niet. Ik bedoel met priester-zijn, de mensen helpen blij te zijn, ze helpen, niet langer bang te zijn voor de dood. Ik wil priester zijn omdat ik het mooi vind, zoals ik het maken van armbanden fijn vind omdat ik zo hou van de glans van het hout". Jan Smits pakt de hand van zijn vrouw. Met zijn andere hand omvat hij de armband. „Kijk", zegt hij, „Wat een prachtig hout. hè'. En zij: „Ik vind het zo feestelijk om die arm band te dragen „Het is waar, dat de vrouw eeuwen lang achteruit gezet is in de kerk, evenals trouwens in de maatschappij. En zo zijn er zovele dingen mis in kerk en christendom. Ik zal die nooit verzwijgen. Ik weet immers dat we nog maar zo kort begonnen zijn met het christendom, nog pas twintig eeuwen. We moeten het allemaal nog leren. Maar het is waar als de ge meenteraad van Breda mij straks in derdaad zal benoemen tot godsdienst leraar, dan zie ik dat ook als een teken van de voortschrijdende eman cipatie van de vrouw". (Van een onzer verslaggevers) BREDA Met een hint aan zijn collega algemeen rapporteur mevrouw M. Renard-de Leebeeck uit Brasschaat zei dr. C. Trimbos uit Utrecht: „Het was Bene-sex op een zeer net en fat soenlijk niveau. Ik heb daarvan geno ten". Duidelijke, algemene conclusies aan het slot van de Nederlands/Vlaam- se studiedagen over „De voorbereiding van de jonge mens gericht op gezin en maatschappij van de toekomst" kon hij overigens evenals zijn Belgische col lega niet trekken. Over dit congres hebben wij in onze editie van gisteren uitvoerig bericht. Op de tweede congresdag had het congres zich gesplitst in een drietal sec ties, die het centrale thema van de con gresdagen uitdiepten in drie onderwer pen. nl. „Gezins- en jeugdorganisaties", „scholen en vormingsinstellingen" en „pastorale en sociaal-medische orga nen". Is na de studiedagen, waarop prof. Roscam Abbing en prof. Kruithof van uit twee totaal verschillende uitgangs punten vertrokken zijn, overeenstem ming wenselijk en is deze mogelijk? vroeg dr. Trimbos zich, concluderend, af. Over de wenselijkheid zijn wij het wel eens, gaf hij als antwoord op zijn eerste vraag. Normen en waardering zijn uiteraard in twee dagen niet te veranderen; geen wijziging in de hou ding dus. Wel achtte hij het bijzonder waarde vol, dot men een trefpunt ge vonden heeft van de lijnen waar binnen de sexualitéit zinvol zal zijn, nl. waar in beide referaten is ge steld: geen seksualiteit zonder liefde. Ook ten aanzien van de duurzaamheid der geslachtelijke relatie vond dr. Trim bos een punt van overeenkomst, in zo verre, dat het begrip trouw hieraan ten grondslag ligt. Over de grote ver draagzaamheid ten opzichte van ander mans meningen, het toenemend uitzicht bij de groei in normen en waarden in een grote dynamiek, was dr. Trimbos zeer verheugd. Naast diverse verschil punten constateerde hij, dat ook in de secties een grote mate van overeen stemming blijkt te bestaan over de norm, dat de seksualiteit in de opvoeding primair een zaak van de ouders is, pas daarna een aangelegenheid van de vele hulp-inst'ituten. Vorming van de vor mers, gericht op een gezonde verande ring van de houding tegenover dit pro bleem van onderwijskrachten, het ver langen van democratisering van de jeugdbeweging in die zin, dat de jeugd zelf van onderaf een eigen inspraak kan hebben, waren nog enkele wensen, die vanuit de secties op deze laatste dag van dit zeer geslaagde congres besproken werden. DE RECHERCHE in Rotterdam heeft procesverbaal opgemaakt tegen de 45- jarige G. J. van E. uit Rotterdam, die ervan wordt verdacht dat hij de ge meentelijke sociale dienst door middel van valsheid in geschrifte voor 8000 gulden heeft opgelicht. (Van een onzer verslaggevers) HULST De twee mannen, die op een kerkhof te Hulst dezer dagen graf schennis hebben gepleegd, bekenden gisteren tegenover de politie een aantal inbraken en diefstallen. Zowel bij de firma Mores als de Tex- tielcentrale werden geldkistjes wegge haald. Van O. en M. verklaarden, dat zij deze in de gracht hadden gegooid. Bij het dreggingswerk van de waterpolitie werden drie geldkistjes boven gehaald. Enkele handlangers van Van O. en M. zijn inmiddels ook aangehouden. Het ging niet zozeer om de geldkistjes dan wel om het nagaan of de politieverkla- ringen van beide verdachten klopten. De knapen zullen maandagmorgen (gisteren kon dit niet) voor de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Gistermiddag om kwart voor vijf. toen de heer Kint, lood gieter te Koewacht, aan het solderen was bij de familie Van Houte te Hei kant, schoot plotseling de aan de gas fles gehechte soldeerbout los. Daar aan raking van het gas met de hete sol deerbout ontstond een steekvlam. Het negenjarige zoontje van de heer Kint en het dochtertje van vier jaar van het gezm Van Houte, die stonden te kijken, liepen brandwonden op. Deze bleken echter niet van ernstige aard te zijn.

de Stem | 1967 | | pagina 3