OFFICIEEL MOSKOU VIERT FEEST nieuw Regenweer dreigt verkiezingen voor Labour te bederven Wordt textiel-c.ao. voor '68 ge Gemiddelde Rus niet onder de indruk dubbel blank Levensgevaarlijke kraan 'Super America-Fund DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 Oplichter spoorloos JAMES BOND- TYPE WERD .BEMIDDELAAR" VAN PASTOOR MIEDEMA Auto Chic nylons met "ingebouwde" frisheid Operatie paus waarschijnlijk a.s. zaterdag AANTAL BRITTEN NAAR STEMBUS Bombastisch Ontevredenheid Prestige Kleinzoon PARADE ROOD President Uruguay zal niet duelleren Tweede Kamer vóór hoger kleutergeld In Alkmaar echte Spaanse Sint Boer Koekoek wegens smaad veroordeeld Nog nooit zoveel scholen gebouwd PFÏROGRAD 3 november 1917 Gesprek werkgevers-werknemers Verkorting Beleg in Amerika met Geen P.B.O. voor volksgezondheid (Van een onzer verslaggevers) SCHAESBERG De Schaesbergse taxichauffeur R., benevens de eigenaars van de hotels „Paradijs" in Roermond en „Marmiton" te Schaesberg zijn het slachtoffer ge worden van een gentleman-oplich- ter uit Rotterdam. De man, die zich Verschuren noemde, gaf zich uit als secretaris van de Nederland se juristenvereniging, heeft mis bruik gemaakt van het conflict tus sen de bisschop van Roermond en pastoor Miedema uit Schaesberg, die zjjn ontslag als „herder" van de parochfe Eikske weigerde. Genoem de slachtoffers werden opgelicht voor een bedrag van tegen de vijf honderd gulden. Bij pastoor Miedema diende zich de dag voor hij voor de televisie camera's in het VARA-programma „Mies-en-Scène" in Amsterdam ver scheen, een meneer Verschuren uit Rotterdam aan. Hij stelde zich voor ais zijnde secretaris van de Neder landse juristenvereniging. Hij had opdracht van zijn vereniging de heer Miedema juridisch bij te staan. Daartoe moest hij zich natuurlijk oriënteren. „Indien nodig moet ik ook financieel bijspringen", verkon digde hij. Het kwam zelfs zover dat hij pastoor Miedema een auto aanbood. „Ik wees dit aanbod van de hand", vertelt de pastoor, „ik heb immers een goede fiets. En mocht ik er eens een nodig hebben, dan kan ik deze in de buurt lenen". De man suggereerde voorts in de zaak te gaan bemiddelen. Hij kwam een paar maal bij pastoor Miedema thuis. „Ik moet op alles letten", vertelde hij. „Verschuren" was ook in huis toen de VARA belde om een afspraak voor het programma „Mies-en-Scène". Hij wierp zich meteen op om de zaken te regelen. Hij bestelde een taxi en ging uit eindelijk ook mee naar Frascati in Amsterdam, waar de opnamen plaatshadden. Na afloop van hei programma was hij het ook die met de VARA de zaken financieel regel de. Hij inde daarvoor tweehonderd gulden. Die nacht heeft „Verschu ren" bij pastoor Miedema onderdak gevraagd. Men was zeer laat uit Amsterdam terug. De volgende morgen is hij vertrokken. Men heeft niets meer van hem gehoord of ge- den Daarna meldde zich d# Schaes bergse taxichauffeur bij pastoor Miedema om te informeren naar zijn geld voor de taxirit naar Am sterdam, dat hij nog steeds niet had gekregen. Inmiddels klopten ook andere slachtoffers aan, namelijk de eige naars van hotels in Schaesberg en Roermond. In beide hotels heeft „Verschuren" geslapen en gegeten, maar geen rekening betaald. Pastoor Miedema beschreef de man als een chic geklede heer - van het „James-Bond-type" - van middelbare leeftijd. „Hij was zeer goed op de hoogte van de zaken die in het conflict met het bisdom Roermond speelden. De man was zeer bewogen en is zelfs aanwezig jeweest bij de huwelijksvoltrek king van een mijner parochianen. Hij bewoog zich vlot en wist over al de weg. Dat is ons bij onze rit naar Amsterdam zelfs goed van pas gekomen", aldus pastoor Miedema, die er aan toevoegde dat hij er in ieder geval voor zou zorgen dat de Schaesbergse taxichauffeur zijn geld kreeg. (ADVERTENTIE) U houdt frisse, droge voeten in Ji sterren nylons met Hygitex. Want Hygitex desodoriseert, voorkomt transpiratie en is aangenaam voor de huid. Elke gag weer frisse voeten met 3 sterren nylons. Alléén 3 Sterren nylons zijn behandeld met Hygitex. 2.95 en 2.25 MET Hygitex ttXOIENISCHj ALTIJD FRIS Bij het laden van een inmiddels ver trokken Indonesisch schip, dat ge meerd lag aan de Coenhaven te Amsterdam, is een hijs van het zeer giftige insekticide Endrine nit de kraan gevallen en in het water te rechtgekomen. Er zijn reeds hon derden vissen gestorven. Op de foto leden van de rijkspolitie te water aan het dreggen naar blikken van het vergif. De kraan, die ook met Endrine besmeurd werd, mag niet gebruikt worden. ROME (KNP) In Rome wordt aan genomen dat paus Paulus zaterdag aan staande de aangekondigde prostaat- operatie zal ondergaan. Een juiste da tum kan echter pas 34 uur van te voren worden bepaald omdat er zich nog al lerlei complicaties kunnen voordoen. (ADVERTENTIE) (Van onze Londense correspondent) LONDEN Op weerkundig gebied had de regering-Wilson geen slech tere dag kunnen uitkiezen voor de tussentijdse verkiezingen die gisteren plaatsvonden in de Engelse districten Gorton-Manchester en Leicester-South West en het Schotse district Hamilton. Het was ijzig koud, het werd bij tussenpozen stikdonker en het stortregende herhaaldelijk, afgewisseld met hagelbuien. Voor wie zich niet druk maakte over de politiek, was het geen weer om te gaan stemmen. weest is- Er waren diaair vijf kandi daten, onder wie een communist en een liberaal van 22 jaar met lang iir en een grote mond. Maar het •ak vanzelf dat de strijd zou wor- udtgevochten tussen de twee hoofd- Ldidaten: de 47-jarige socialist Ken Martks, een onderwijzer en gemeen teraadslid van Gorton, en de 27-jar'ige conservatief Winsten Churchül, kleinzoon van de oorlogsleeuw. ChurchiUs campa-giMmede- hebben zich ingespannen oom te slaan uit zijn illus- - - aam. Als kandidaat heeft de jonge Winston, die de voetsporen van wijlen sir Winston Churchill tracht te volgen, evenwel geen al te beste indruk gemaakt. Hij klonk vaak zeer bombastisch en kende de er in cht bestaat, vreesden de politieke partijen dat de slechte weers omstandigheden in hun nadeel zouden werken- Wie daaronder het r lijden was Labour, de partij erom bekend dat ze bij slecht weer liever binnen blijven dan gebruik te maken van hun stemrecht. De tussentijdse verkiezingen wer den veroorzaakt door het afsterven of het ontslag van de in maart van het vorige jaar gekozen socialistische volksvertegenwoordigers. In Gorton (Manchester) bedroeg de Labour-meer- derheid toen ruim 8.000 stemmen, in Leicester-zuidwest was het ongeveer 5.500 stemmen en in Hamilton ruim 16.500 stemmen. Wegens de algemene ontevredenheid over het labourbewind verkeerden deze drie zetels ernstig in gevaar wat de socialistische partij be treft. De conservatieven hoopten ze al le drie in te palmen. In het district Hamilton maakte thans evenwel een kandidaat van de Schotse nationalistische partij aanstalten om de Tory's voor te zijn en zelf met de Labour-zetel te gaan lopen. In elk geval dreigde ook daar de socialisti sche meerderheid drastisch vermin derd te worden. plaatselijke i ver- Lid aat niet goed wijt dat men zeker d Ken Marks niet kor Churchill was er gisteravond van overtuigd dat hij zou overwinnen. Marks koesterde veel hoiop om geko zen te worden, maar was er vanwe ge sir Winstons kleinzoon niet gerust op. idwest stond volgens de beslist op het punt in te valen. De belangstel ling van de kiezers was er echter buitengewoon gering. De socialistische kandidaat hoopte toch gekozen te wor den, zij het met een kleinere meerder heid dan zijn voorganger. De aandacht was gisteravond voor al gevestigd op Gorten - Manchester dait altijd een socialistische burcht ge- Voor de Labour-partij is de tussen tijdse verkiezing te Gorton-Manches ter een prestigezaak geworden. Als de conservatieven daar overwinnen zul len ze gaan geloven dat ze tijdens de volgende nationale verkiezingen op nieuw aan het bewind zullen gebracht worden. Een conservatieve overwinning over heel de lijn zou de toekomst nog don kerder maken voor Labour. De socia listische bewindvoerders hebben ei genlijk drie overwinningen, hoe klein ook, nodig om wat op te kikkeren van die recente tegenspoed. De uitslagen zouden vannacht be kendgemaakt worden. MOSKOU (Reuter/ANP/DPA) In Moskou zijn gisteren de feestelijkheden ter gelegenheid van de 50e verjaardag der bolsjewis tische revolutie geopend met de onthulling van een bronzen 3,5 meter hoog standbeeld van Lenin in het Kremlin door partijleider Leonid Brezjnev. De plechtigheid werd bijgewoond door premier Kosygin, president Podgorny en andere Russische leiders, benevens vertegenwoordigers uit vele communistische en niet-communistische landen die naar Moskou zijn gekomen om de feestelijkheden bij te wonen. Brezjnev prees Lenin als de grootste J communist van deze eeuw. Lenin had volgens hem de rijkdom aan revolu tionaire ideeën van Marx en Engels geassimileerd en ontwikkeld en de grondslagen gelegd voor de revolutie en de houw van een nieuwe maat schappij. De leiders van de meeste communis tische partijen ter wereld hebben gis teren onder elkaar besprekingen ge voerd over hun problemen zoals dat van China, de grote afwezige, Vietnam, het Midden-Oosten en de toestand in Europa. Leiders en delegaties van tientallen communistische partijen hebben zich in Moskou verzameld voor de 50e ver jaardag van de bolsjewistische revolu tie aanstaande dinsdag. China heeft op de uitnodiging niet gereageerd. De voorbereidingen voor de reusach tige militaire parade volgende week dinsdag, 7 november, zijn in volle gang en grote hoeveelheden oorlogstuig uit vroeger dagen en moderne uitrustingen worden de stad binnengereden, meestal 's nachts. De parade wordt een van de klapstukken tijdens de herdenking van de vijftigste verjaardag van het com munisme. De stad verkeert in opwinding over de aanstaande feestelijkheden. Er wordt dag en nacht gewerkt aan de projecten, die bedoeld zijn om de buitenlandse be zoekers de ogen uit te steken. Een ultra-moderne straat in het cen trum wordt door de Russen de Champs- Elysees van Moskou genoemd. Duizen den nieuwe flats worden hier gebouwd. Als de flatgebouwen klaar zijn en be woond, zullen ze bijdragen tot de le niging van de eeuwige woningnood in Moskou. Voor de gemiddelde Rus betekent het echter niet veel. „Die nieuwe flats zijn voor de bazen", zei een jong paartje, terwijl het naar de bouw stond te kij ken. „We hebben hier meer bazen dan arbeiders". Bijna heel Moskou flonkert met feest versieringen, die erg aan kerstversier sels doen denken. De hoofdstraten en bruggen zijn versierd met lampjes. Aan en uit flitsende neonteksten verkondi gen de roemrijke daden en het streven van het communisme. Rood is de hoofdkleur, zowel voor de tijdelijke versieringen als voor de ge bouwen. Van oudsher is rood de vreug- dekleur voor de Russen. Het grootste deel van de Sovjet-Unie moet het echter zonder feestelijkheden doen. Hoewel er in andere steden ook wel feest gevierd wordt, kan men zelfs als men zou willen niet zomaar naar Moskou reizen. De stad is hermetisch afgesloten en men wordt alleen toegelaten als kan worden aangetoond dat men in de stad moet zijn. In Leningrad, de stad waar de bolsjewieken vijftig jaar geleden de macht overnamen, is het net zo. De Russen zullen ongeveer 10.000 buitenlanders toegang tot Rusland ver schaffen. 7000 ervan komen naar Mos kou. De rest van de Sovje-Unie en de wereld is aangewezen op de krant, de radio en de televisie. De winkels zijn vol mensen die gre tig gebruik maken van de gelegenheid die de leiders hebben geboden om de betrekkelijke luxe en dure consumptie goederen te kopen, veelal uit het wes ten ingevoerd, in nooit vertoonde over vloed. Toch hebben buitenlandse waarne mers ontdekt dat er een soort anti-cli max is ontstaan. De gemiddelde Rus popelt wel van verlangen naar vier da. gen vrij, maar blaakt niet van revolu tionair vuur. Zelfs de ruimtevaartsuc cessen van de laatste veertien dagen, de eerste zachte landing van een kunst maan op Venus en de eerste automati sche koppeling van onbemande kunst manen in de ruimte, hebben niet de verwachte grote opwinding veroorzaakt. De Russen hebben op ruimtevaartge- bled al zoveel grote successen behaald dat zij ze als een routine-aangelegen heid beschouwen. Wat wel veel vreug de in duizenden gezinnen zal geven is de amnestie die dinsdag is verleend aan in hoofdzaak kleine misdadigers, ter gelegenheid van de viering. (ADVERTENTIE) Superreiniging is slechts één van de reinigingsmethoden die alléén Dubbelblank u biedt: super-, luxe- en standaardbehandeling. chemisch reinigen Breda - Gr. Hendrik III plein 45 - Tel. 32349, Magelhaenstr. 6 - Tel. 36066, Etten-Leur - Wilhelminal. 6 - Tel. 2873, Bergen op Zoom - Piusplein 8-9 - Tel. 3341, Roosendaal - Nieuwe Markt 22 - Tel. 5032, Steenbergen Blauwstr. 76 - Tel. 01650- 5032. MONTEVIDEO (AP) Een ere raad is tot de conclusie gekomen, dat er geen reden bestaat voor een duel tussen president Oscar Vestido van Uruguay en de oud-minister van fi nanciën Amilcar Vasconcellos. Vesti do diaiagde Vasconcellos verleden week uit, omdat hij van mening was, dat Vasconcellos beledigende opmerkingen had gemaakt in een rede, die hij uit sprak na zijn aftreden op 6 oktober. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer geeft in meerderheid steun aan het re geringsvoorstel om het schoolgeld voor kleuteronderwijs per 1 januairi a.s. en de cursusgelden voor het beroepsonder wijs en leerlingenstelsel per 1 septem ber 1 september 1968. Twee amendementen van de communist Bakker, die deze verhoging ongedaan wilden maken, werden gisteren in de vergadering van de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen met 10 tegen 4 stemmen verworpen. De heer Bakker kreeg alleen de steun van P. v.dA. en D' 66. De verhogingen zullen de schatkist circa 18 miljoen gulden opleveren. Het kleutergeld zal stijgen van 1 tot 4 gulden per maand, maar de vrijstel ling tot betaling wordt tegelijkertijd verhoogd. Bij een inkiomen van 126 gul den per week of minder zal geen kleu tergeld behoeve worden betaald (de huidige grens ligt bij 97,50 gulden peT week). Voor ieder Volgend! kind schuift deze grens met 8,50 gulden op. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Op de Paus Joan- nesschool te Alkmaar krijgen naast de Nederlandse leerlingen ook enkele kinderen van Spaanse gastarbeiders les. Met het Sint-Nicolaasfeest in het vooruitzicht is het voor de leerkrach ten een bron van zorg. De Nederlandse kinderen in de tweede klas hebben bij hun Spaanse klasgenootjes al enkele malen met belangstelling geïnformeerd of ze de goedheilig man wel eens in Madrid hebben zien rondlopen De kleine Spanjaarden weten van niets; ze hebben zelfs nog nooit van de Sint gehoord. Om te voorkomen dat het geloof in Sinterklaas bij de kinderen niet verloren gaat, overwegen de leer krachten voor de viering van het feest maar een Spaans sprekende Sinterklaas af te huren. ROERMOND. De heer H. J. Koe koek (55) uit Bennekom, voorzitter van de Boerenpartij en lid van de Tweede Kamer, is gisteren door de politierech ter te Roermond wegens smaad veroor deeld tot een boete van 200 gulden, sub sidiair 20 dagen gevangenisstraf. De als politierechter fungerende vice- president der Roermondse strafrecht- bank, mr. J. van Koot, achtte bewezen, dat boer Koekoek zich op 24 oktober 1966 tijdens een openbare vergadering van de Boerenpartij te Meijel in beledi gende zin had uitgelaten tegenover de tekenaar-karikaturist E. I. Samson van het dagblad De Telegraaf. De heer Koe koek heeft 'n Meijel namelijk beweerd, dat de heer Samson tijdens de bezetting heeft meegewerkt aan het sterk anti semitische blad De Misthoorn. Naar aanleiding van deze uitlating heeft de heer Samson een klacht wegens smaad ingediend tegen de heer Koekoek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er zijn nog nooit zo veel scholen gebouwd als thans. De produktiecijfers zijn zeer gunstig, bouw vergunningen zijn ruim verstrekt. Er is ook geput uit de beschikbare extra miljoenen voor de werkiöosheidbestrij- ding- Voor een verder opvoeren van de scholenbouw is er echter geen geld meer. Dit zei (staatssecretaris Grosheide (on derwijs) gisteren in de Tweede Kamer commissie voor onderwijs en weten schappen bij de begrotingsbehandeling. De heer Engelbertink (KVP) had in de ze vergadering betoogd dat voor de scholenbouw in de komende jaren nor zo'n 2800 miljoen gulden nogig za zijn. De achterstand op het gebied van gymnastieklokalen er is een geraamd tekort van 2000 wordt volgens de staatssecretaris niet groter, is er wei een zeer langzame inhaal te bespeu ren. (ADVERTENTIE) liet was zaterdag in Petrograd. In de stad was het rustig en de velen die nog steeds niets begrepen van de machtsstrijd die gaande was, begonnen hun sleden te voorschijn te halen en op te knappen, want in de lange, sneeuwrijke Russische winters vormde de slede het enige bruikbare vervoermiddel, ook in de stad. Het zou echter voorlopig de laatste rustige dag zijn. Het einde van veel nu nog levende illusies was niet ver meer. Over de hoofden van de burgers heen maakten twee machten zich op voor de strijd. De macht van regeringszijde was verdeeld over drie punten: het Winterpaleis, waar de regering zich had opgesloten, het hoofd kwartier van garnizoenscomman dant Polkonikov daar vlakbij, en het Mariapaleis, waar het voor lopig parlement vruchteloos praat te. Slechts de kozakken, de jun kers en een vrouwenbataljon wa ren bereid voor deze macht te vechten. De overige weerbaren in de stad stonden onder bevel van Lenin en onder de directe leiding van Trotski en zijn mannen. Htm hoofdkwartier: Smolny. Tussen deze twee fronten in lag over enkele kilo-meters een nie mandsland van brede straten met huurkazernes, de bruggen over de Newa, de verspreid liggende ka zernes van de garnizoenssoldaten, de bolsjewistische arbeiders wijk Viborg, én, op een eiland in de Newa, de St. Peter en Paul- vesting, vanouds een fort ter be scherming van het Winterpaleis. Er waren in Rusland mannen die het dreigende gevaar van een burgeroorlog niet onderschatten, maar veelal waren het zelf socia- Lange soldatenjassen, de een 'n geweer, de ander een pistool: rode gardisten, zoals ze In de eerste novemberdagen van 1917 in de straten van de Rus sische hoofdstad te vinden waren. listen en revolutionairen, zij het gematigd, zoals Kerenski, die aar zelden om op hun eigen meer radicale broeders in de revolutie te schieten en vreesden door actie de opstanid juist uit te lokken. Of het waren generaals, maar die waren deels al eerder in het jaar door de revolutie uitgerangeerd, deels wachtten ze vergeefs op or ders van de regering. Ofwel het waren de eerste revo lutionairen van vóór de eeuwwis seling, maar zij waren oud, zoals Plechanov, die in deze dagen op zijn ziekbed gezegd moet hebben: „Dit gespuis moet men niet alleen tot zwijgen brengen, men moet het vernietigen en drenken in zijn eigen bloed. Het gaat om het heil van Rusland." Dan waren er de bezitters, zoals petroleumkoning Ljazonov, de Russische Rockefel ler, die waarschuwden. Maar zij waren reeds in de steek gelaten door hun eigen arbeiders. (Van een onzer redacteuren) TILBURG Vandaag wordt in Bun- nik gepraat over de loonontwikkeling in de Nederlandse textielindustrie in 1968. Vertegenwoordigers van de textielwerk- geversfederatie en de drie werknemers bonden gaan daarvoor met elkaar aan tafel zitten. De in 1965 afgesloten driejarige c.a.o. bepaalt dat in de industrie op 1 januari volgend jaar een loonsverhoging moet worden doorgevoerd van om en nabij de 9%. Bovendien moeten per 1 juli de lonen van de vrouwelijke werknemers in de textielindustrie met 3 cent per uur worden verhoogd om het principe van de gelijke beloning voor gelijke arbeid wat dichter bij zijn verwezenlijking te brengen Ook moet op 1 juli een arbeidstijdver korting van 13/4 uur (van 45 naar 431/4 uur) per week worden doorge voerd, uiteraard met behoud van loon. Daarvoor moet dan een looncompensa- tie van 2,86% worden gegeven. Ongeveer 80.000 werknemers vallen onder de c.a.o. voor de textielindustrie. De vakbonden staan op het standpunt dat de loonmaatregelen die de c.a.o. voorschrijft ook in 1968 moeten worden uitgevoerd. Zij hebben wel laten doorschemeren niet ongenegen t'e zijn de loonclausule in de c.a.o. voor volgend jaar soepel te willen toepassen voor die bedrijven, die met harde cijfers aantonen dat de hui dige conjunctuur hun grote economische moeilijkheden berokkent. PRIJS CA. Vraag verdere inlichtingen bij uw bankier of commissionair uw A GOLDEN GATE 217.—. Reeds ln Januari van dit jaar hebben vertegenwoordigers van een aantal Twentsche katoen-, linnen- en rayonbe- drijven informeel de vakbonden ge polst of ze wilden praten over een wat gematigder uitvoering van de loonclau sule 1968 in de c.a.o. Die hebben dit ver zoek niet afgewezen. Op 22 augustus vond dit overleg plaats. De standpunten van de „be perkte" groep werkgevers en de werk nemersvertegenwoordiger over deze eventuele opschorting van de loonbepa- lingen in de c.a.o. bleken toen 'scherp tegenover elkaar te staan. Ook in werk geverskring, zo mag men aannemen, was men niet onverdeeld gelukkig met het initiatief van de Twents-Gelderse collega's. Bij het overleg van vandaag gaan de vertegenwoordigers van de Nederlandse textielindustrie de vakbondsvertegen woordigers vermoedelijk inlichten over de extra-economische problemen die integrale doorvoering van de loonclau sule 1968 uit de c.a.o. voor een aantal bedrijven zal hebben. De vraag is of deze voorlichting alleen voor de vak bonden Sint Lambertus, de Een dracht en Unitas aanvaardbaar is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft gisteren in de commissie volks gezondheid van de Tweede Kamer meegedeeld dat het door zijn voorgan ger uitgedachte plan voor een publiek rechtelijk orgaan voor de volksgezond heid is ingetrokken. In de volksgezondheidsnota 1966 hadden minister Veldkamp en staats secretaris Bartels een wetsontwerp voor de instelling van een gezond- heids„schap" aangekondigd.

de Stem | 1967 | | pagina 9