Siberië drijft op gas en olie SCHAPEN UITLATEN ramen monteurs aankomende monteurs leerling monteurs RIJKDOMMEN PAS LAAT ONTDEKT Alle steden geïndustrialiseerd AAMBEIEN ERVAREN SECRETARESSE In Flor» voorjaa oplossing binnen bereik KONINKLIJKE FABRIEK F. W.BR A AT N.V. ONWETENDHEID Man doodt gezin en pleegt zelfmoord Koning Hoessein Rechtvaardige Zware verliezen voor Yietcong Russische ruimtevaart- proeven beëindigd Inbraak bij juwelier REVOLUTIE ONDERGRONDS Schot beschuldigd van moord op onderwijzeres f t schrompelen weg SLAGERS HALFWAS of LEERLING OPEN DIEPVRIES HERCULES HERCULES NV Aankondiging voor de inwoners van HEINKENSZAND Autobedrijven Jos Voet n.v, een vertegenwoordig assistent verkoper REVOLUTIE IN SLAAPKAMER 4 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 Dit melkmeisje uit een Sovjet- landbouwbedrijf in Siberië heeft zich in haar nationale dracht gestoken om op een liederenavond de nationale lie deren van de Jakoeten te zingen. Een van de noordelijkste kracht centrales in de Sovjet-Unie is deze, ge bouwd in de rivier de Wiljoei in de na bijheid van Jakoetie. Een dezer dagen zal de eerste energie worden geleverd door een van de beide bijbehorende hydraulische aggregaten. (Foto: fotopersbureau Novotny) (Van een onzer redacteuren) BREDA Siberië gold vroe ger als een eindeloze wildernis. Maar vandaag bevindt zich in die onmetelijke ruimte op steeds meer punten een moderne indu strie, gebaseerd op de rijke na- tuurschatten van dit land, dat even groot is als heel Australië of de Verenigde Staten van Ame rika. Een der bouwheren van het moderne Siberië Mikhaël Lavren- tiev, de vice-president van de Academie van Wetenschappen van de Sovjet-Unie, en president der Siberische afdeling van dit lichaam, heeft voor de UNESCO een beschrijving gegeven van het Siberië van heden. Een enorm land, dat de helft van het grondgebied van de Sovjet-Unie beslaat, en dat het grootste deel van het Russische graan levert. Maar tevens een land met onmetelijke, voor een groot deel nog nauwelijks geëx ploiteerde bodemschatten, variërend van kolen en olie tot diamant, goud en allerlei zeldzame metalen om dan nog niet eens te spreken van het hout, en het edelbont, dat de bossen leveren. Maar het leven in het overgrote deel van Siberë is zwaar, omdat de win ters zeer koud en lang zijn- De con trasten tussen zomer en winter zijn Een straat in de stad Diwnogorsk in het gewest Krasnoyarsk. (foto: fotopersbureau Novotny) enorm: de temperatuur varieert van min 40 tot hier en daar in het hoog ste noorden zelfs min 70 graden Fah renheit in de winter tot 105 graden boven nul in de korte zomer. Maar Siberë is zo groot, dat in het zuiden de zon schijnt als in Zuid-Europa. Aan het Baikalmeer telt men evenveel da gen zonneschijn als in de Krim, waar de palmen groeien. In het enorme Siberische binnenland stromen mach tige rivieren, de Ob, de Jenissei en de Lena. En tenslotte is Siberië het land van grotendeels nog niet geëx ploiteerde bodemschatten. Het Baikalmeer is ongeveer zo groot als Nederland en heeft een diepte van anderhalve kilometer. Het wordt ge voed door niet minder dan 300 rivie ren, terwijl er maar een rivier uit stroomt, de Angara. In en rond het meer zijn ongeveer duizend verschil lende soorten planten en dieren die nergens elders gevonden worden, on der andere de zoetwaterrob. Siberië was merkwaardig genoeg al enkele eeuwen bekend aan niet-Rus- sische ontdekkingsreizigers en geleer den, terwijl het in Rusland lange tijd vrijwel onbekend bleef, zodat nog in 1882 de Russische historicus en jour nalist Nikolai Yadrintsev schreef: „Velen menen nog dat dit onmete lijke gebied ten oosten van de Oeral een onherbergzame woestenij isdat is het resultaat van een vooroordeel dat ontstaan is uit onwetendheid, zo noodlottig voor dit land." Nu had reeds in 1582 Yermak Timo- feyevitch met zijn Kozakken een be- fin met de kolonisatie gemaakt, maar iberië zou nog gedurende vele eeu wen synoniem zijn met deportatie. Of schoon vele honderdduizenden kolonis ten zich in de loop der eeuwen in de Siberische ruimte vestigden kwam het niet tot een doelmatige exploitatie van de rijke bodemschatten. Het eerst werd begonnen met de jacht op de Amerikaanse wezel, om zijn mink- vel. Totdat deze diersoort bijna uit stierf. Vervolgens werd op grote schaal ABESCON (REUTER) Een 44-ja- rige zakenman in Abescon in de Ame rikaanse staat New Jersey heeft tijdens een ruzie zijn vrouw en hun drie kinde ren doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Nadat de man zijn vrouw en kinderen had gedood, belde hij de poli tie en vertelde wat hij gedaan had en dat hij zichzelf het leven zou bene men. Toen de politie bij de woning aankwam waren allen dood. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BEIROET Koning Hoes sein van Jordanië heeft in een vraag gesprek voor de Britse televisie gezegd dat „een rechtvaardige oplossing van voor de crisis in het Midden-Oosten binnen bereik schijnt". De koning die een bezoek van twee dagen aan Lon den brengt zei dat het Arabische stand punt buitengewoon redelijk is gewor den. Hoessein zag als een bezwaar tegen directe onderhandelingen, dat Israël zijn standpunt baseert op hetgeen met geweld is verkregen. President Nasser van Egypte heeft besloten de VN tot 23 november de tijd te geven een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten tot stand te bren gen. Volgens berichten in dezelfde krant „Al Nahar" zal Nasser, ook als er voor 23 november een vreedzame schikking wordt bereikt, aftreden. Na zijn ont slag van 9 juni heeft Nasser gezegd al leen aan te blijven als president tot de sporen van de Israëlische agressie zijn uitgewist. Het plan van Nasser om af te treden zou hij bekend maken in een rede tot de nationale vergadering op 9 november. Deze openingszitting is uit gesteld tot 23 november. SAIGON (Reuter) De Vietcong en Noordvietnamese eenheden hebben gisteren 238 man verloren bij een mis lukte aanval op Loc Ninh, 117 km ten noorden van Saigon. De verliezen aan die kant sinds de strijd om Loc Ninh zondag een aan vang nam, zijn gestegen tot 607 man. De aanval van gisteren werd door he vige mortierbeschietingen voorafgegaan. De verdedigers kregen steun van Ame rikaanse gevechtsbommenwerpers. Ja, als iedereen met een hond loopt, moet je wel iets anders bedenken om op te vallen, moet deze jongedame in Londen hebben gedacht, dus ging ze maar haar schapen uitlaten. Ook de traditionele herdersstaf mag natuurlijk niet ontbreken MOSKOU (ANP) Het uitgebreide programma van wetenschappelijk onder zoek met de speciale kunstmanen Kos- mos-186 en~Kosmos-188 is gisteren be ëindigd. GELEEN (ANP) Terwijl de eige naar met zijn gezin in de bovenwoning rustig lag te slapen, hebben inbrekers in de nacht van woensdag op donderdag in een juwelierszaak te Geleen hun slag geslagen. in dagwinning goud gedolven, zodat binnen twintig jaar alle mijnen in dag bouw uitgeput waren. Maar verdere mijnbouw bleef uit, zodat in dit rijke land zelfs doodgewone spijkers moes ten worden ingevoerd. Pas m bet midden der negentiende eeuw kwam er een kentering, na de aanleg van de Transsiberische spoor weg. Langs heel de eindeloze lijn ontstonden steden en dorpen, waarin kleine fabriekjes verrezen voor de verwerking van hout vooral. De Trans siberische lijn was een enorme presta tie: men begon in 1891 en was reeds twaalf jaar later gereed, op de zij tak langs het Baikalmeer na. De „Transsib" zoals de Russen haar noe men, is de langste spoorlijn ter we reld: ruim 7000 kilometer lang, en ook thans nog is zij van groot belang, al neemt het zeer uitgebreide binnenland se luchtvaartnet een deel van haar taak over. Maar ondanks deze grote prestatie kan men bepaald niet zeg gen dat het Tsaristische regime uit muntte in begrip voor het belang van Aziatisch Rusland. Dit veranderde echter radicaal on der de Sovjetregering. Lenin, die als balling bittere jaren aan de Lena had beleefd, besefte wat Siberië voor de economie van het land waard kon zijn. Hij zond geleerden uit op verkenning en eindelijk werd het land wetenschap pelijk onderzocht en geëxploiteerd. De winning van olie en ertsen kwam op gang en hele industriegebieden ontston den, zoals het steenkolenbekken van Koeznetsk in de middenloop van de Angara, waar binnen drie jaar de grootste staalfabrieken ter wereld ge bouwd werden. Vanuit Koeznetsk werd een netwerk van fabrieken over heel het land gesponnen. De oude Siberische steden als Omsk, Novonikclayevsk (thans Novosibirsk). Krasnoyarsk, Chabarovsk en Irkoetsk, gesticht als nederzettingen voor pels jagers en houthakkers, werden gemo derniseerd. Voor de revolutie had een Deen, Randrup, een fabriekje van braadpannen in Novonikolayevsk, waar dertig mensen werk vonden. Dat was toen de grootste industrie van heel Si berië. Een kwart eeuw later waren al le steden reeds geïndustrialiseerd. Maar de laatste vijftien jaar ging al les in versneld tempo, omdat 40 pro cent van de staatsinkomsten in Sibe rië werd geïnvesteerd. Een der groot ste ontdekkingen van deze tijd zijn de onmetelijke voorraden olie en gas in West-Siberië. Geologen menen dat in feite heel Siberië te vergelijken is met een eiland, drijvend op een zee van olie. Uiteraard is een wetenschappelijke exploitatie van deze rijkdommen no dig. Tien jaar geleden heeft Moskou een Siberische afdeling van de Rus sische academie van wetenschappen gesticht. Deze afdeling bezit een hele reeks instituten voor research in heel Siberië. Het instituut van Novosibirsk, Akademgorodok (Academiestad) gehe ten, is één der grootste soortgelijke instellingen der wereld. Er werken meer dan 3.000 geleerden. Specialis ten van dit instituut hebben zeer veel ontdekkingen gedaan op het gebied van atoomfysica. Siberië bezit 90 procent van alle tot dusver ontdekte steenkoolvoorraden in de Sovjet-Unie. En 53 procent van alle ijzererts, 80 procent van alle hout en olievoorraden. En de noordelijkste provincie van Siberië, Jakoetsk, te vens de koudste, bevat ongelooflijke schatten aan diamant en vele andere edelstenen. Zoveel dat men Jakoetsk in Rusland de diamantrepubliek noemt. Door een heel bijzondere werkwijze weet men de stenen uit de eeuwig be vroren grond te winnen. De Russen zijn meesters in de wetenschap van de geocryologie, een systeem waarmee men vernuftig gebruik maakt van ont dooiing en weer bevriezing van de eeu wig bevroren grond, om delfstoffen te winnen en gas te transporteren onder gronds, zonder pijpleidingen! DUNDEE (AP) Een 19-jarige Schotse soldaat is gisteren in Dundee in staat van beschuldiging gesteld we gens moord op een onderwijzeres, na haar klaslokaal te zijn binnengedrongen en 11 meisjes 90 minuten lang te heb ben gevangen gehouden. Soldaat Robert Francis Mone uit Dundee wordt ervan beschuldigd de 26-jarige handwerklerares mevrouw Nanette Hanson te hebben vermoord in de St. Johns-school in Dundee. Mone, vroeger zelf leerling van de school, had verlof. Hij zit bij de Gor don Highlanders, die gelegerd zijn in Minden in West-Duitsland. Vandaag zou hij zijn teruggekeerd naar zijn on derdeel. Hiermede vervullen wij de treurige plicht u kennis te geven van het overlijden van onze goede moeder, behuwdmoeder, grootmoeder, zus ter en nicht, mevrouw MARIA JOSEPHINA RAES weduwe van de heer Benignus de Meester, overleden in het ziekenhuis te Hulst, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der zieken, in de ouderdom van 71 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uw gebeden aan. Axel J. de Meester M. de Meester-Janssen en kinderen Stekene B.) C. Arens-de Meester-v. Dorselaer en kinderen Koewacht G. Aper-de Meester R. Apcr en kinderen Stekene (B.) M. Coone-de Meester Th. Coone en kinderen Koewacht (B.) Wed. E. de Meester-Wullaert en kinderen Familie de Meester Faimlie Raes Koewacht, 2 november 1967 De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u be leefd uitnodigen, zal plaatshebben op maandag 6 november a.s. om 9.30 uur in de parochiekerk van de H.H. Philippus en Jacobus te Koewacht, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Rozenkransgebed zondagmiddag om 4 uur in de kerk. Zij die bij vergetelheid geen uitnodiging hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het r.-k. ziekenhuis te Hulst, na een kortstondig ge dragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der zieken, onze geliefde en zorgzame vader, be- huwdvader, grootvader, broer, zwager, oom en neef, de heer THEODORUS DE BRUYN weduwnaar van mevrouw Cornelia Blommaert in de leeftijd van 71 jaar. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overledene in uwe gebeden aan. Utrecht C. de Bruyn Utrecht M. de Bruyn-Dobbelaer en hun kinderen, Theo, Anny, Joland Hulst C. Janssens-de Bruyn C. Janssens en hun kinderen Corien, Edwin De familie de Bruyn De familie Blommaert Hulst, 2 november 1967 Paardenmarkt 27 De plechtige uitvaartdienst, waarbij u beleefd Ij wordt uitgenodigd zal plaatshebben op zaterdag I 4 november a.s. om 9.30 uur in de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Bijeenkomst heren. Tabakstraat achter het zie. I kenhuis om 9 uur. Dames in de kerk om 9.15 uur. Vrijdagavond, om 7.30 uur H. Eucharistieviering in bovengenoemde parochiekerk. Zij die bij vergetelheid geen uitnodiging hebben ontvangen, gelieven deze adverenttie als zodanig te beschouwen. Pijn en jeuk weg Zwelling verdwijnt De wetenschap heeft thans een helende substantie ont dekt met de verbazingwek kende eigenschap de aambei en eenvoudig te doen weg- drogen - de pijn houdt op, zwelling verdwijnt. Toegepast in SPERTI doet deze weefsel- vernieuwende stof zelfs da meest hardnekkige aambeien ineenschrompelen, zó afdoend dat ze nu geen probleem meer zijn. Sperti Zalf en Zetpillen SPERTI is zacht en desinfec terend - bevat géén verdo vende middelen. Voor snelle,, rechtstreekse behandeling van aambeien: SPERTI Zalf i 3.60, Zetpillen f 4.90. GEVRAAGD een flinke SLAGERIJ MANGNUS Nieuwstraat 43, Koewacht Tel. 01146-626 TE KOOP een prima „Gram" 300 1. In zeer goede staat. SLAGERIJ MANGNUS Nieuwstr. 43, Koewacht Tel. 01146-626 Ook met koude dagen heerlijk-warm in dit Cry- lor jasje met bijpassend mutsje. Kleuren: wit, rose of bleu 21.95 Crylorslobbroekv.a.8.50 Nieuwlandsedijk 64 LAGE ZWALUWE Tel. 01684-591 TE DELFT vraagt voor haar buitenmontage stalen ramen voor werkzaamheden op verschil lende montagekarweien, door het gehele land verspreid. Sollicitaties te richten tot het Hoofd Afdeling personeelszaken, Hooikade 13 te Delft, Telefonisch 01730-23071. Hercules bouwt. Veertig jaar Hercules NV in Nederland (Hoofdkantoor t& Den Haag) is evenveel jaren gestadige gezonde groei. Naast haar pro- ductiebedrijven te Zwijndrecht bouwt Hercules nu een bedrijf in Middel- burg. Voor de Amerikaans-Nederlandse leiding van ons bedrijf Irt Middelburg vragen wij een Ervaren omdat zij veelzijdig werk krijgt, dat een grote mate van improvisatie, tact en zelfstandigheid vereist. Zonder een goede schoolopleiding kan zij het niet stellen. Een secretaresse-opleiding is een extra hulp, want correspon deren in en uit het Engels, is dagelijks aan de orde. Verder is haar taak zo gevarieerd, als die van een secre taresse maar kan zijn. Niveau en de gave om met mensen van allerlei aard om te gaan zijn onmisbare karaktertrekken. Haar leeftijd: omstreeks 25 - 30 jaar. Als u deze verantwoordelijke baan denkt aan te kunnen, zendt dan uw eigenhandig geschreven sollicitatie, graag met recente pasfoto aan POSTBUS 81 MIDDELBURG TELEFOON 01180-7551'. DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank aan Auto rijschool W. Vermeulen, voor het behalen van mijn rijbewijs op het eerste exa men. Aug. de Bock Koewacht, november 1967. De commissaris der koningin in de provincie Zee land is voornemens aan de gemeente HEINKENS ZAND een OFFICIEEL WERKBEZOEK te brengen on DONDERDAGmiddag, 9 november a.s. Bij die gelegenheid zal eenieder, die de heer com missaris privé wenst te spreken, in gehoor kunnen worden ontvangen. (Alleen de Chef Kabinet is daar bij tegenwoordig). De audiëntie begint kort na 14.30 uur en vindt plaats in de raadzaal (oude r.-k. school) Gegadigden voor deze audiëntie gelieven zich daar toe schriftelijk op te geven bij de burgemeester vóór woensdag 8 november a.s. De burgemeester van Heinkenszand, N. W. Eisen. VOLKSWAGEN DEALER zoekt wegens de nog steeds stijgende verW en een (niet. beneden 20 jaar.) Onze voorkeur gaat uit naar iemand me'ver' koopervaring, maar is niet vereist. Sollicitatie-adres: Hof te Zandeplein 17 - kloosterzand' Telefoon 01148—412 Op de Italiaanse lente- e; deshows die in Florence den, zijn getailleerde en a creaties weer in trek. Ze V vergeten na alle tentlijnen vormen een nieuwe lijn die lijk en keurig staat. Voor het eerst werden tijd< wen van ie confectie van c se couture huizen de prijzei pen. Over deze praktische v was iedereen te spreken. I zijn voornamelijk rood, wit blauw, 3 kleuren die vaak s den toegepast in de vele g< fen. Antonelli gaf naai h knoopte vierkant geschoude metalen strook-ceintuurs Er den jurken <'n de A-lijn gec nauw lijfje en gerende rok. Baratta voerde de driekwé ceintuur weer in, gedragen met lange lijfjes en laag plooien. Zijn bloezende jasj gedragen op diagonaal geru Groot succes had een zw< met v-hals, knoopsluiting oyi zijden shawltje in de hals. taille duidelijk en o. de r plaats aan met brede goud^ tuurs op jurken met gerent die werden gecombineerd m exotisch bedrukte jasjes- speelden ook bij Enzo een k rol op jasjes met korte mt bij jurken met de snit van sc ken pasten. Barocco gebrui' 'n jeugdige, vrolijke collectie ties in twee of drie pastelkleu bij wit steeds de boventooj Emilio Pucci is er in gesh tien jaar dezelfde ideeën te zonder vervelend te worden, ditionele patronen bestonder vende lijnen en bloem enguir de prachtigste kleuren. Hij to der zachte zijden chiffon jers bekende manier gedrappeerd. ken sloten boven »iauw aan, waaieren tot een bollende hai die om de enkels speelde. On werd een priesterboord gedr, de hoge taille een strakke beide van lakleer. Zijn zijd broekpakken hadden „rode ga jes met Loge boord op pantas wijde pijpen. Gregoriana gebruikte mar voor alle uren van de dag, va le strakke mantels tot avo: met marineblauwe strepen of blauw met witte kralen. Blau de ook een belangrijke rol bij effen en geruite stoffen voo' mantels met kleine omgeslage jes en laag geplaatste zakken mouwloze jurkjes van shantun nen vertoonden Riva's uiters bare roklijn. Tita Rossi gebxi garnering een stuurwiel van schildpad en rijnstenen als o< spelden en gespen op lakleren Lancetti had een strandcollec bedrukte maillots met een frd raffia om de heupen. Bedrul muda-shorfcs werden gedragen kini-bovenstukjes van raffia, fen str andmantels waren ui in schitterende pauwenkleuren Nauwsluitende avondjurken vc waren uitgevoerd in psycht motieven. Hoog gesloten, tei schouders bloot bleven, vielen voren en achteren in punten, z zij blote benen zichtbaar waren] avondjurken waren zediger e zien van een bijpassende chiffon mantel. Guidi leefde in noppen. Pakken, kousen en c' jurkjes waren druk gestippeli met noppen ter grootte van lar. Zoals bijna alle getoondt vertoonde zijn collectie veel la jes, waarbij de rokken plat waren. Witte kanten jabots voor een romantische toets. Onze gewoonten veranderen vinden ./ij in onze tijd nog i die een half uur lang met d deeg staan te roeren, of die hun uurtje zorgvuldig in een botei piertje pakken? Nee, onze tijd met slagroomkloppers en plas] jes, vervuld van comfort en zi heid. Met onze slaapgewoonten is niet anders gesteld. Voor de bedstee is al jaren geleden dt luchtige slaapkamer in de plaa men. Maar wie had ooit kunn ken dat de aloude „deken-laker combinatie ooit nog eens veri zou worden? Werkelijk, er is ogenblik een revolutie gaande, gehele slaapprotocol omverwer

de Stem | 1967 | | pagina 4