Resultaten van synode minder dan verwacht NIEUWE STAKINGEN IN BELGIE? BEDOELINGEN VAN CONCILIE WERDEN NIET VERWEZENLIJKT Elektriciteitsarbeiders en artsen zaaien onrust •PRISMA, PIET VAN AART H. SCHRAUWEN C. M. v. A. v. MIL-VELDHOVEN ADRI C. BROEKHUIS DAGBLAJ) DE STEM VAN VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 11 i rOMEOver de zojuist afgelopen eerste bisschoppensynode wordt TELEURSTELLING EIGEN GELUID VOLGZAAM GEMENGDE HUWELIJK HOOP mooie moderne modellen... een betrouwbaar merk! C. W. A. DIERCKXSENS N.V. BALTHAZAAR Nieuw spoor van Duitse autodieven PROCES-VERBAAL Arts wist dat boekhouder keurde Rome verwerpt spoed- behandeling huwelijk Maria Beatrice UITBESTEDING VERBETERD xU ieige t of aren (Door dr. A- van de Weyer, o.f.m. cap.) verschillend geoordeeld. In officiële uitspraken overheerst tevreden heid, die soms zelfs de allure aanneemt van een zeker enthousiasme. Zo zei kardinaal Conway in zijn sluitingsrede van 28 oktober„Van daag na onze eerste proefvlucht landen we veilig, gelukkig en veel rij ker aan ervaring op het vliegveld". Het is de vraag, of hij hiermee de gevoelens vertolkte van alle aanwezige bisschoppen- En zeker of zijn oordeel door de publieke opinie in kerk en wereld onderschreven zal worden. Het ligt er maar aan, op welk standpunt men zich stelt bij het afwegen van succes en mislukking. Gaat men uit van het reglement, dat de paus aan de synode heeft meegegeven, of kijkt men naar de bedoelingen van hen, die tijdens het concilie om een synode hebben gevraagd, of richt men zich naar de verwachtingen, die aan de vooravond van de synode bij deskundigen en geïnteresseerden leefden nu in Rome bijeen is geweest, ver on der de maat van dit ideaal is geble ven. Zij heeft geen enkele beslissing ge nomen ook niet kunnen nemen die de curie eenvoudig moet uitvoeren. Zij heeft alleen maar gezegd, wat zij over een vijftal curievoorstellen denkt. En is toen uiteengegaan in de hoop, dat met haar adviezen rekening zal worden gehouden- Vraagt men zich tenslotte af, wat de geïnteresseerde buitenstaandzr van het verloop der synode denkt, dan kan althans voor Nederland de slot som alleen maar negatief uitvallen. Factoren, die dit oordeel beïnvloeden zijn ons inziens de volgende de kramp achtige poginge1 om de synode met het geheim te omhullen, het ontbre ken van een echte dialoog tussen sy node en paus, de volgzaamheid waar mee de synode zich in het merendeel der gevallen aan de gestelde kaders heeft gehouden, het uitblijven van een synodale uitspraak over hete hang ijzers als celibaat en geboorteregeling. De hoop, die bij velen leefde, dat de synode, als ze eenmaal bijeen zou zijn, de enge aan haar gestelde grenzen zou doorbreken, is niet in vervulling ge gaan. Integendeel: bij velen overheerst de indruk, dat zij zelfs niet heeft gerea liseerd wat zij redelijkerwijze had kun nen realiseren. Wie uitgaat van het synodereglement kan zich moeilijk teleurgesteld voelen. De opdracht is binnen de gestelde ter mijn vervuld, over alle voorgelegde punten is advies uitgebracht, de dis cussies hadden een vredelievend en op bouwend karakter. Van een teleurstel ling kan eigenlijk alleen gesproken worden in deze zin, dat de paus aan geen enkele stemming een beslissend karakter heeft gegeven, terwijl hij deze mogelijkheid toch uitdrukkelijk had voorzien. In z'n openingstoespraak van 30 september zei hij: ,,Wij zullen in be paalde gevallen aan uw uitspraak een beslissende betekenis geven". Dit is niet gebeurd. De synode heeft alleen maar adviezen uitgebracht en in de meeste gevallen nog niet eens zelf standige adviezen. Zij heeft over de herziening van 't kerkelijk recht, over de seminaries, over het gemengde hu welijk en over de liturgievernieuwing alleen maar gezegd, in hoeverre zij de voorstellen van de curie kon aanvaar den. De enige zelfstandige daad, die zij stelde, was het maken van een ei gen document over de geloofscrisis als men tenminste de bij acclamatie aanvaarde vredesboodschap even bui ten beschouv ing mag laten. Een nog al mager maar binnen het kader van de gestelde mogelijkheden toch aan vaardbaar resultaat. Stelt men zich op het standpunt van degenen, die tüdens het concilie om een bisschoppensynode hebben ge vraagd, dan komen de kaarten meteen heel anders te liggen. .Kardinaal Alfrink heeft op 6 novem ber 1963 gesteld, dat de bisschoppen synode boven de Romeinse curie zou moeten staan: de volgorde zou niet meer moeten zijn paus-curie-bisschop pen", maar paus-bisschoppencollege- curie". En patriarch Maximos vroeg op dezelfde dag om een synodos en- demousa", een blijvend synodaal or gaan, ,,dat de hoogste raad in de kerk zal zijn, hoogste uitvoerende en beslis sende raad van de universele kerk: alle romeinse bureaus moeten aan haar ondergeschikt zijn". Het is duidelijk, dat de synode, die Hiermee willen we geenszins zeggen, dat de synode zonder waarde en bete kenis is geweest. De beste vrucht, die zij heeft opgeleverd, is het document over de huidige geloofscrisis. In de volledige overtuiging, dat er in de wereldkerk, zoals die zich sinds het concilie heeft ontwikkeld, reden is tot bezorgdheid over de feitelijke situatie van het geloofsleven, heeft de synode de paniek-houding, die haar door de congregatie van de geloofsleer werd gesuggereerd, van de hand gewezen. Terwijl zij op alle andere punten het schema, dat haar was voorgelegd, als gespreksbasis accepteerde en zich te vreden stelde met het geven van haar mening over die gespreksbasis, voelde zij hier de behoefte, een volledig nieuw, eigen document op te stellen. En het (ADVERTENTIE) Klassiek 3-delig kostuum in prima kwaliteit grijs flannel. Colbert met 3 knopen en middensplit. Vest met 6 knopen. Pantalon met omslag f 268,— Grote Markt 25 Breda moet gezegd, dat dit document een po sitieve, pastorale, echt post-conciliaire geest ademt. Bijzonder belangrijk is ook de dubbe le suggestie die de synode aan de paus heeft gedaan, n.l. om een theologische commissie van zo breed mogelijke sa menstelling in het leven te roepen, die paus en congregatie voor de geloofs leer moet bijstaan in het bepalen van hun standpunt in geloofszaken, en om met behulp van deze commissie een document samen te stellen, dat „in de huidige crisis op het gebied van de leer veilige leiding geeft aan het ge loof van het Godsvolk". We hebben geen enkele reden om er aan te twijfe len, dat dit advies door de paus zal worden overgenomen. En daarmee zal de synode toch minstens een belang rijke bijdrage aan de postconciliaire vernieuwing van de kerk hebben gele verd. Veel minder ingrijpend was haar stel- lingname tegenover de vernieuwing van het kerkelijk recht. De synode verklaarde zich nagenoeg volledig ak koord met de tien beginselen, welke de desbetreffende commissie aan haar had voorgelegd. Zij stelde zich tevreden met het in dienen van een serie amendementen, die echter geen van alle tegen de kern van de voorstellen ingingen. Bij de interventies benadrukten zeer veel bisschoppen de eis, dat het beginsel van subsidiariteit (wat een lager or gaan zelf kan regelen, moet niet door een hoger worden geregeld) in de nieu we codex zal worden opgenomen en dat ernst zal worden gemaakt met de nodige decentralisatie van het ker kelijk bestuur Maar aangezien de com missie zich ook reeds op dit standpunt had gesteld, kan hier niet van -een geheel eigen synodaal geluid worden gesproken Inzake de kwestie der pries teropleiding heeft de synode zich ge houden aan de vragen, die haar door de seminariecongregatie waren voor gelegd. Moet er een basisprogramma worden opgesteld, waarop alle oplei dingen dienen te worden afgestemd? Moet iedere bisschoppenconferentie een speciale commissie voor de pries teropleiding in het leven roepen? Moet er van tijd tot tijd een interna tionaal beraad over deze kwestie plaats hebben? Moet aan het semina- riepersoneel een specifieke opleiding worden gegeven? Op al deze vragen heeft de synode bevestigend geant woord. Maar zij kan niet de illusie hebben gekoesterd, dat daarmee het probleem van de priesteropleiding in de kern was geraakt. Graag hadden wij gezien, dat het enge kader der gestelde vragen was doorbroken en dat in een synodale uitspraak de nood zaak was vastgelegd om onder meer het hele probleem der priesteroplei ding op de helling te zetten, gezien de veranderingen die zich hebben voor gedaan in het priesterbeeld en gezien de meningsverschillen, die er bestaan over de binding tussen priesterschap en celitaat. Nu is te zeer de indruk gewekt, dat met de oprichting van een paar commissies en het houden van enkele vergadering het semina rieprobleem uit de wereld kan wor den geholpen. En dat is, daar zullen veel bisschoppen zelf van overtuigd zijn toch wel irreëel. Inzake het gemengde huwelijk heeft de synode een werkelijke bijdrage ge leverd, door de open vragen te beantwoorden, die haar door de con gregatie voor de geloofsleer gesteld waren. Zij gaf duidelijk te kefinen in welke richting zij het kerkelijk recht op dit punt gewijzigd wilde zien. Het impe diment dient behouden te blijven en wel onder de tot nog toe gebruikelijke terminologie. De waarborgen kunnen vervallen: de kerk kan volstaan met de morele zekerheid, dat de katholie ke partij aan haar gewetensplicht zal voldoen en dat de niet katholieke par tij zich niet a priori tegen katholieke doop en opvoeding der kinderen zal verzetten. De plicht om op straffe van ongel digheid voor de pastoor en twee getui gen te trouwen, moet gehandhaafd blijven: maar aan de bisschoppen dient een ruime volmacht te worden gege ven om van deze plicht tc ontslaan. Indien al deze adviezen door de paus worden overgenomen, is er in de wet geving voor gemengde huwelijken een weliswaar kleine maar reële vooruit gang gemaakt. Dat zij onder de maat blijft van wat de Nederlandse kerkpro vincie genoopt had te kunnen berei ken, hoeft niet meer te worden onder streept. Maar wij zijn nu eenmaal niet alleen op de wereld. Tenslotte de kwestie van dé ver nieuwing der liturgie. Hier heeft de synode zich er toe beperkt, haar oor deel te geven over de werkwijze, die m feite door de postconciliaire raad voor de liturgie wordt aangehouden. In het algemeen was zij het daarmee eens. Ook op de drie vragen, welke door de paus persoonlijk aan haar werden voorgelegd heeft zij positief ge antwoord. Graaf hadden wij gezien, dat °°k hier het enge kader der ge stelde vragen door de synode was door broken en dat zij eigener beweging het advies had uitgebracht, om bij de ver nieuwing der liturgie een groter rol te laten spelen door de plaatselijke bisschoppenconferenties. Op slot van rekening is het niet helemaal conse quent, bij de herziening van het ker kelijk recht te stemmen voor het be ginsel van subsidiariteit en dan de hernieuwing van de liturgie tot in de kleinste details aan een centraal or gaan over te laten. Zie daar in grote lijnen de balans van 'n maand synodale arbeid. Groots is het x-esultaat naar onze overtuiging niet, maar wel reëel, indien de uit gebrachte adviezen tenminste worden overgenomen. Een daar zullen we nog even op moeten wachten. Houden de paniekgeluiden over de geloofscrisis, die we tot nog toe met een zekere regelmaat vanuit Rome mochten vernemen, op; komt er bin nen afzienbare tijd een internationale theologische commissie; ontwerpt die een positief document over de geloofs crisis, dat in grote lijnen door de paus wordt overgenomen; komt er een ver beterde wetgeving voor het gemeng de huwelijk; en komen er nog enkele dingen meer, dan zullen we met graag te erkennen, dat de synode in feite heeft „gewerkt". En dat er hoop is op een ontwikke ling in de richting van een echte sy node, waarnaar we nog altijd bleven verlangen. a PRISMA bijOU Brede band met gediamanteerde motieven 159.- b PRISMA bijllU Elegant model met zeer aparte wijzerplaat 149.- C HERENHORLOGE IN GOUD Een prachtig geschenk, reeds vanaf 185.- Uw Prisma horloger zal u deze en andere modellen gaarne tonën *Alle Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal UW GOUDSMID HAAGDIJK 27 BREDA TEL. 33654 Molenstraat 76, Zundert, telefoon 01696- Kortemeestraat 33, Bergen op Zoom Goud - Zilver Tel. 01640—5607 Wouwsestraat 18, Bergen op Zoom Goud - Zilver Tel. 01640—5207 KADE 5 ROOSENDAAL Grote Kerkstraat 13, Steenbergen Goud - Zilver - Optiek Tel. 01670—3385 MOLENSTRAAT 12 - ROOSENDAAL UTRECHT (ANP) In een Har- derwjjkse jachthaven heeft de politie deze week een Mercedes en een mo torsloep gevonden, die het eigendom bleken te zijn van de Duitse autodief Rudolf Dick en Karl Heinrich Frisch- muth. De béide mannen, die deel uitmaken van een internationale bende autodie ven, konden zondagnacht ontkomen toen de politie een inval deed. Wel werden twee Duitse vrouwen aange houden, die eveneens tot de bende hoorden. Nadat de jachthavehhouder het nieuws over de autodieven had gelezen, her innerde hij zich dat één van de ge zochte Duitsers bij hem een Merce des en motorsloep in bewaring had gegeven. Hij waarschuwde direct de politie. In de auto trof men een aan tal koffers met herensokken aan, die in Utrecht bleken te zijn gestolen. De Rijkspolitie stelt thans een onderzoek in naar de hei-komst van de sloep. De mogelijkheid, dat de beide mannen met een ander vaartuig zijn ontko men, wordt niet uitgesloten geacht. ROTTERDAM (ANP) De politie in Rotterdam heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de 48-jarige arts C.D.L. te Rotterdam, omdat men aan- aanneemt dat hij wist van de vreem de praktijken van zijn boekhouder, de 32-jartLge B.J.M. Deze is in het begin van deze maiand verbaÜseerd wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde door „als plaatsvervanger" bij afwezigheid van de arts een aan tal keuringen te verrichten. De politie in Rotterdam zei dat het onderzoek tegen de arts kort geleden resulteerde in een proces-verbaal we gens uitlokkling en-of medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte (het ten onrecht invullen van keuringslijsten). ROME (RTR) De kerkelijke au toriteiten in Rome hebben afwijzend beschikt op een verzoek van de 33-ja- rige Italiaanse acteur Maurizio Arena en prinses Maria Beatrice, dochter van ex-koning Umberto, om een spoedbe- handeling van de aanvraag voor hun huwelijkssluiting. Dit betekent, dat de prinses haar in de staatsarchieven be waarde geboortebewijs dient te overleg gen en dat het paar aan de kerkelijke voorschriften inzake de afkondiging van de kansel moet voldoen. Arena, die de prinses zo vlug moge lijk wil trouwen, verklaarde naar aan leiding van deze afwijzing: „Ik zet nooit meer een voet in de kerk". Hij zei dat een niet-kerkelijk huwelijk ook tot de mogelijkheden behoort, hoewel dit zijn aanstaande veel verdriet zou be zorgen. Prinses Mariia is zondag in een Ro meinse kliniek opgenomen. Zij wilde een einde gemaakt zien over de geruch ten over haar „zogenaamde ziekte". De moeder van de prinses, ex-koningin Maria José, heeft gerechtelijke stappen ondernomen om het huwelijk te ver hinderen. Een advocaat van de familie zei onlangs, dat de gerechtelijke actie gebaseerd is op een medische verkla ring over de 24-jarige prinses Maria Beatrice. Wethouder J. v. d. Peijl uit Hoek (in Zeeuwsch-Vlaanderen) heeft be dankt als bestuurslid van het Be heersinstituut Recreatieoord Braak man. De reden: „Het Beheerschap is een dure luxe wagen met een slecht stuur", zei de wethouder van Hoek, daarbij de traditie indachtig, want in Hoek zeggen ze al eeuwen: „Hoek is van de kar gevallen". „Er is helemaal geen reden voor ontzetting of twijfel. Wij hebben alle vertrouwen in het resultaat", zei George Brown over Engelands toe treding tot de EEG. De Haagse Post weet te melden, dat het huwelijk van Günther Sachs von Opel en Brigitte Bardot nu ai stuk is. Beiden vieren ver van elkaar, in het gezelschap van een andere vrouw of man, feest. Belangrijk is het niet, maar och, nu weet u weer eens hoe het er in die kringen toe- LUDWIG ROLL, die in de tweede wereldoorlog een belangrijke rol heeft gespeeld bij de ontwikkeling van Hitiers geheime wapen V-2, is op 58- jarige leeftijd in Los Angeles overleden. De raketdeskundige werkte mee aan het Amerikaanse Saturnus-Apollo-pro- gramma om een mens op de maan te brengen. Sidney van den Bergh, bekende figuur in de politieke en onderne merswereld en tevens, bestuurslid van de AVRO/RTN, in een interview over de affaire Siebe van der Zee: „Mijn oorspronkelijke opvatting was, dat Van der Zee weg moest, maar nu heeft hij zijn excuses gemaakt, hij heeft spijt betuigd dat het ge beurd is en hij betaalt het geld dat hij ten onrechte heeft ontvangen te rug. Dan vind ik het unfair hem te ontslaan. Hij heeft tenslotte niet ge stolen." Ik ben het niet met deze opvatting eens. Ik sta achter Frits van der Poel die ik deze week op de radio ongeveer dit hoorde zeggen: Van der Zee heeft, door voor een programma geld aan te nemen, getoond niet in teger te zijn en is dus niet voor deze functie geschikt. Hij krijgt zijn integriteit niet terug door het geld terug te geven. Inderdaad, Frits. „Ik ben weer aan het werk, de zaak hangt mi) kilometers de keel uit. Alles is geregeld en daarmee basta." Siebe van der Zee) „Ik ben bijzonder teleurgesteld in D'66. Ze zijn soms nog linkser dan de Partij van de Arbeid en staan vaak dicht bij de PSP. Daar moet ik helemaal niets van hebben." (Sidney van den Bergh) Johan Kaart, de grote 70-jarig toneelspeler, is onderscheiden met de Orde van de Gulden Humor, De sa menwerkende Limburgse carnavals verenigingen kennen deze onder scheiding jaarlijks toe aan iemand, die zich bijzonder verdienstelijk maakt voor de levensblijheid van de Nederlandse bevolking. Toon Her mans en Godfried Bomans werden eerder onderscheiden. „Een burgemeestersbenoeming is het meest mysterieuze zaakje in het Nederlandse staatsrecht. Maar mis schien moet dat wel zo blijven." (dr. M. van Heivoort) Nee, dat moet misschien niet zo blijven, mijnheer Van Heivoort. MERUIT (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Ons eigen Nederlands aardgas is er de oorzaak van, dat de Belgische economie weer eens bedreigd wordt met een alge mene staking. Reeds nu staken, vooral in het Waalse land, heel wat personeelsleden van de gas- en elektriciteits-centrales. De kans is aan wezig of zo'n kans groot is kan men in België nooit zeggen dat op maandag 6 november een nationale staking zal beginnen. Een staking die een belangrijk deel van de Belgische nijverheid plat zal leggen. Zeer bezorgd hebben de voorzitter en de directeur-generaal van het verbond van de Belgische nijverheid al laten weten, dat een dergelijke sta king in een klap zevenhonderdduizend werknemers werkloos zou maken. Er is nog een andere staking in het vooruitzicht gesteld. De doktoren, aan gesloten bij de nogal veel leden tellen de artsenfederatie Henrard, zijn be reid onmiddellijk hun stethoscopen aan de wilgen te hangen en het land te verlaten als de wetten-Hulpiau op de uitoefening van de geneeskunst op 13 november in ongewijzigde vorm gepu bliceerd worden. Het stakingsparool ligt al klaar: afleveren van medische attesten voor opname van chronische patiënten in ziekenhuizen, sluiting van alle ziekenhuizen met uitzondering van een per zone, een verbod om huisbe zoek af te leggen, verdwijnen naar het buitenland om een mobilisatiebevel van de regering te ontlopen, oprichting van controlecomité's om twijfelende collega's op „het goede pad" te bren gen. Er wordt op het ogenblik druk on derhandeld om de staking te voorko men in de elektriciteitsbedrijven. De komst van Nederlands aardgas heeft ook hier de ellende gebracht van ombouw van gasap para ten en plaat sing van nieuwe gasmeters. Door de directies van de gas- en elektriciteits centrales is veel van dit werk uitbe steed aan 'onderaannemers, die daar voor vooral buitenlandse arbeidskrach ten in dienst hebben genomen. Het per soneel van de centrales is hiertegen in opstand gekomen. De werlmemers vinden het uitbesteden een slecht ge bruik, omdat de directies proberen de hogre lonen in de gas en elektriciteits nijverheid te ontlopen door in zee te gaan met onderaannemers die tegen dumpingprijzen werken. Dat kunnen ze doen door hun buitenlandse arbeids krachten, die met lagere lonen genoe gen nemen. Al jaren, zo zeggen de sta kers, proberen we met de ondernemers tot afspraken te komen over de uitbe steding van werken. Maar de directies ontwijken elk redelijk gesprek De plaat sing van aardgasapparatuur door der den is dus slechts de directe aanlei ding tot de huidige moeilijkheden. De oorzaak zit veel dieper. De werkne mers wensen voor eens en voor altijd vastgesteld te zien welke werken aan onderaannemers uitbesteed mogen wor den. Dat zijn naar hun inzien die werk zaamheden, die een tijdelijk, een sei zoen- of gelegenheidskarakter hebben. De werkgevers vinden dat dit bij de aardigaswerken ook al het geval is, maar dat is nu juist het geschilpunt. Men ziet het: mogelijk weer een sta king over een geschilpunt, dat de grote massa koud laat. Het is triest voor de werkers bij de gas- en elektriciteits centrales, die tot de best betaalde Bel gische arbeiders behoren maar zij zullen straks niet kunnen rekenen op solidariteit van 700.000 andere werk nemers, die tengevolge van hun actie werkeloos worden. Op solidariteit hoeven ook de dok ters niet meer te rekenen. De Bel gische artsen hebben al te veel good will verspeeld door hun vorige acties. De publieke opinie stelt het artsen beroep zo hoog, dat een staking on der geneesheren als een immorele zaak wordt beschouwd. Dr. Henrard had ge lijk toen hij onlangs in Antwerpen be toogde: „Zelfs indien we de staking niet winnen, kunnen we er niets bij verliezen". Hij heeft namelijk niets meer te verliezen. De zaak van de doktoren is heel wat ingewikkelder dan die van het gas- en elektriciteitspersoneel. Al jaren zijn er moeilijkheden, die begonnen met pogingen van vorige regeringen om eenheid te brengen in de prijzen die de doktoren hun patiënten berekenen. Die pogingen hebben geleid tot een scheuring in de dokters gelederen. De drie „vakverenigingen" die gemakshal ve genoemd worden bij de namen van hun voorzitters: de gematigde strek king-Wynen, fel voorstandier van het syndicalisme, de eveneens gematigde strekking-de Brabanter en de altijd moeilijkheden zoekende en makende strekk ing-HenrardMet de eerste twee clubs heeft de regering Van den Boey- nants overeenstemming weten te be reiken over de kwestie van de hono raria (erelonen, zoals dat hier heet). De club van Henrard is door deze re gering buitenspel gezet. Dat is op nette wijze gebeurd. De eerste minister heeft Henrard verleden jaar gevraagd of hij wilde meewerken aan het vinden van een oplossing voor de gerezen pro blemen. Henrard heeft botweg „nee" geantwoord, en sindsdien bestaat Hen rard met zijn club niet meer voor de regering. Hij is niet vertegenwoordigd in belangrijke overlegorganen, maar bijgevolg houdt hij zich ook niet aan de vastgestelde erelonen. Zijn cluble den brengen hun patiënten meer in re kening dan de andere clubs met de regering zijn overeengekomen. Wie zijn daar het slachtoffer van? Niet dokter Henrard en de zijnen, maar de „con sumenten" van de gezondheidszorg. Want de ziekenfondsen betalen slechts een percentage van de vastgestelde erelonen terug. Als dokter Henrard dus nu meewarig doet over het lot van duizenden patiënten die het slachtof fer zouden zijn geworden van de re- geringspolitiek en die „medische colla borateurs" Wynen en de Brabanter, dan klinkt dat erg sociaal voelend, maar het is gewoon volksver 1 akkerii. De fatale datum is 13 november. Op die dag zullen de veel omstreden wet ten-Hulpiau op de uitoefening van de geneeskunst verschijnen. Ze vervangen de oude, uit 1818 daterende wet op de uitoefening van de geneeskunst, een hopeloos verouderd geval. Die wetten zijn, na langdurig en vruchtbaar overleg met de regering, aanvaard door de artsengroeperin gen, maar niet door de federatie-Hen- rard. Men kan er inderdaad over twis ten of het verstandig is geweest een grote groep artsen buiten het overleg te houden. Het conflict tussen rege ring en Henrard ging immers om an dere zaken. Maar anderzijds zegt het toch wel wat, dat de grote meerder heid van de niet bij Henrard aange sloten artsen zich met de wetsontwer pen hebben kunnen verenigen. Nog veeizeggender is, dat de academies voor geneeskunde, strikt wetenschap pelijke instellingen waaraan elke vak bondsmentaliteit vreemd is, geen be zwaar hebben tegen de wetsontwerpen. Het valt niet te ontkennen, dat mi nister Hulpiau aanvankelijk met zyn voorontwerpen van wet de meeste dok toren tegen zich in het harnas heeft gejaagd, maar na langdurig overleg is er tenslotte een wetstekst tot stand gekomen, waarin met de redelijke be zwaren van de doktoren ernstig reke- nig is genouden. De juiste inhoud van de wetten is nog niet bekend. Wel is duidelijk geworden tegen welke pun ten de f ode ratie-Kenra rd zijn verzets houding blijft handhaven: de regeling van t paramedische beroep en de in richting van wachtdienst in geval van staking. De voorontwerpen van wet ga ven inderdaad aanleiding tot grote on gerustheid. In het overleg zijn de be palingen echter aanzienlijk afgezwakt. Ondanks deze duidelijke verbeterin gen is de federatie Henrard het niet met de wetten eens. Het gaat Hen rard en de zijnen eigenlijk niet om een paar ai of niet belangrijke, al of niet naar hun zin geregelde punten. Het verzet heeft diepere oorzaken In een soort middeleeuwse gildemen- taliteit wensen zij niet te aanvaarden, dat andei en dan de geneesheren zelf zich bemoeien met de uitoeflening van hun beroep. Zij wensen tot in elk detail beoefenaars van een /rij be roep te zijn, maar ze vergeten daar bij, dat dit in onze tijd 'n wens is die door niemand, ook niet door henzelf, vervuld kan worden. Een goede orga nisatie van de gezondheidszorg kost teveel geld en is te belangrijk, dan dat de behartiging daarvan nog uit sluitend en alleen de taak van de ge neesheren zou kunnen zijn. Dokter Hen rard en de zijnen maken al Lang geen indruk meer als zy hoogdravend spre ken over de handhaving van kwali- teits-geneeskunde, over beroepseer en beroepsethiek. Dat is voorbij, sinds zij keer op keer proberen hun strijd met de overheid op de ruggen van hun patiënten uit te vechten. Met een nieu we staking verspelen zij het laatste beetje krediet.

de Stem | 1967 | | pagina 11