BOUWVAKKERS VREZEN STIJGING WERKLOOSHEID Brown doet aanval op krantenmagnaat Deltawerken voor veel waterschaps- werken een rem REHABILITATIE VAN STALIN 5 Bijzondere aandacht gevraagd in brief van bonden aan Staten-Ge neraal Esjkol nodigt Hoessein uit tot gesprek PETROGRAD 2 november 1967 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 schenk^^^^ ALS GAST OP ZAKENDINER Verslag voorval naar Wilson TWIJFELS Staatssecretaris Keijzer: Export in gevaar door Duitse vervoersplannen Indonesische generaal naar West-Irian Olievondst in Egypte Lening 3,6 min aan Turkije Kabinetswijziging Griekenland m Kneedbaar hout in 10 kleuren CElalliüir Gup a FINANCIERING GEREGELD IN 1968 Verwachting ter gelegenheid van 50 jaar revolutie in Rusland Inbraak oorlogs museum Overloon Ongelukken 4e doodsoorzaak Wintercursussen voor landbouw j eugd Nieuw vliegveld op zuidelijk Flevoland GRONINGEN, T&denta 9 (ADVERTENTIE) LONDEN (Reut'er) De Britse mi nister van buitenlandse zaken, George Brown, heeft dinsdagavond op een di ner, dat Amerikaanse zakenlieden werd aangeboden, zijn gastheer, de krantenmagnaat lord Thomson onver wacht fel aangevallen. Hij beschuldig de Thomson ervan zijn blad „Sunday Times" toe te staan de Kussen te helpen en Engeland slechte diensten te bewijzen- Voordat Brown zou beginnen met een toespraak „Rrittannië en de ver anderende wereld" richtte hij zich tot stomme verwondering van de 200 aan wezigen tot Thomson die naast hem was gezeten en zei: ,,Uv.' bladen be wijzen, onder uw controle, dit land een zeer slechte dienst. U wilt de an dere bladen slaan, maar sommigen van (ADVERTENTIES) Nog vriendelijk bijeen: de Britse minister van buitenlandse zaken George Brown (links) en de Cana dese krantenmagnaat lord Thomp son voor het diner, waaronder de minister een aanval zou doen op de onwaarheden in Thompsons kran ten. ons stellen zich ten doel ons land te dienen. Sommigen van ons menen dat het nu tijd is ermee op te houden de Russen halverwege op weg te helpen over wat we doen. Ik vraag u en de Sunday Times daarmee rekening te houden. Maak er in godsnaam een einde aan." Brown besloot: „Als u het blad niet beheerst, zou er toch iemand moeten zijn die dat zonder verdere opheldering wel doet". Hierop begon Brown mei zijn toespraak. Daarna stond lord Thomson op en zei: „We nemen Geor ge niet altijd even ernstig. Maar het geeft u een aardig beeld van het kali ber .nan dat wij hebben als minister van uitenlandse zaken, zijne excellen tie George Brown". Brown schijnt zich kwaad te hebben gemaakt over een grapje dat lord mompson over hem maajue in zijn in leidend praatje. Hit grapje kwam hier op neer, dat .crown zijn arts gevraagd zou heooen wat hij moest doen om luü jaar te worden en dat de arts toen ge antwoord zou neooen: „Kook niet meer en Diiji van de dranklies en de vrou wen ax". „Hij wordt geen honderd, maar hij zaï aan denken dat het het wordt", had cte arts gezegd. Na afloop raakte minister Brown in fel debat met journalisten en Ameri kaans j gasten, xiij herinnerde aan een uitspraak van wijlen de Labourpoliti- cus Aneurin .oevaii, die eens zei aat ae Britse pers de meest geprostitueer de pers ter wereld is. Brown weigerde te zeggen oi zijn aanval in veroand stond met de ont hullingen in de Sunday Times over Kim Kmiby, de man van de Britse geneime dienst die m werkelijkheid een Kussische spion was. Wel maakte hij aUi-uenjK kwaaa te zijn over ae ver halen m u<e jbruse pers naar a meiüing van „niet voor publikatie bedoelde" uitlatingen van lord unaiioni, ae mi nister voor E.E.G.-zaken. Gisteren liet Brown echter weten, dat hij dinsdagavond met zijn kritiek op lord Thompson eigenlijk de behandeling in de Britse pers van de zaak-Philby op het oog had. Hij wilde geen woord van zijn kritiek terugnemen. Op de vraag oi hij van plan was ai te treden antwoordde de minister ontkennend. Intussen neemt de kritiek op Brown zelf toe. De conservatieve ex-minister Duncan Sandys meent dat Brown zich onmogelijk heeft gemaakt als minister van buitenlandse zaken. „George is mis schien een aardige jongen", aldus Dun can Sandys, „maar het is nu wel dui delijk gebleken dat hij volkomen on geschikt is voor de functie van minis ter van buitenlandse zaken". In Britse politieke kringen wordt druk gespeculeerd over de toekomst van En- gelands minister van buitenlandse za ken. Premier Wilson bestudeert op het ogenblik een verslag van zijn ambtena ren over het voorval en het verdere op treden van Brown tijdens het diner. Deze ambtenaren waren aanwezig in de zaal van het hotel toen minister Brown zijn persoonlijke aanval op Thomson deed. De 53-jarige Brown heeft overigens al diverse stormen over zijn ongeremd op treden in het openbaar overleefd. Of hij ok nu weer als „overwinnaar" uit de strijd zal komen, valt te bezien. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT In een brief aan de leden van de Staten-Generaal heeft de centrale commissie bouwnijverheid (samenwerkingsorgaan van de ruim 200.000 leden tellende drie bonden in de bouwnijver heid) bijzondere aandacht gevraagd voor de zorgelijke werkgelegen heidssituatie in de bouwnijverheid. Aangedrongen wordt op een reeks maatregelen die de bouwactiviteit bevorderen. De centrale commissie bouwnijverheid (C.C.B.) verwacht dat, in dien geen verdergaande maatregelen worden getroffen, de werk loosheid in de bouw de komende winter zal uitgaan boven het niveau van de vorige winter (14 procent). In de zomer daalde het percentage tot drie, maar het as thans al weer opgelopen tot onge veer vijf. De drie bonden vinden het voor 1968 opgestelde bouwprogramma verre van toereikend om aan de dreigende situa tie het hoofd te kunnen bieden. De door de regering aangekondigde maatrege len (wederinvoering investeringsaftrek voor gebouwen en de regionaal gediffe rentieerde vervroegde afschrijvingen) hebben volgens de C-C.B. pas effect op langere termen. Een effectieve stimulering van de bouwactiviteit op korte termijn kan vol gens de C.C.B. slechts worden bereikt, indien onmiddellijk maatregelen wor den getrofen om werken in uitvoering te nemen, op de totstandkoming waar van de overheid directe invloed kan uitoefenen. In verband met de onge lijke regionale spreiding van de werk loosheid, dienen deze werken tot stand te komen in de gebieden met de hoog ste werkloosheid. Werken ter verbete ring van de infrasstructuur, met name wegenbouwprojecten, dienen daarbij speciale aandacht te krijgen. De C.C B. vindt het woningbouwpro gramma met betrekking to>t de werk gelegenheid van grote betekenis. Tegën de achtergrond van de economische si tuatie rijzen bij de C.C.B. ernstige twij fels over de haalbaarheid van het con tingent particuliere woningen (5U.0U0). Weliswaar is toegezegd dat bij ach terblijven alsnog meer woningwetwo ningen in aanbouw zullen worden ge nomen, maar het is volgens de C.C.B. de vraag of de dan reeds opgetreden continuiteitsverstoring ongedaan kan worden gemaakt. Het in aanbouw ne men van 25.000 ongesubsidieerde wonin gen wordt vrijwel onmogelijk geacht. In de bief wordt de aandacht gevestigd op meer complicaties Mede uit overwegingen van een ge zonde. huisvestingspolitiek, dringt de C.C.B. er op aan in het bouwprogram ma voor 1968 minstens 60-000 woning wetwoningen op te nemen. Gevraagd wordt voorts om maatregelen waardoor de bouw van 50.000 gesubdidieerde par ticuliere woningen, exclusief het aantal dat naar 1967 is verschoven, veilig te stellen. Slechts op deze wijze acht de C.C.B. het totaal van 125.000 woningen volgend jaar haalbaar. In de brief wordt tenslotte aange drongen op meerjarenprogrammering, met name ten aanzien van de krotop ruiming, op basis van een gedegen we tenschappelijk onderzoek naar de toe komstige bouwbehoefte- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vervoersplannen van de Duitse minister Leber zullen, als ze doorgang vinden, de Nederlandse betalingsbalans en de exportpositie van ons land ernstig in gevaar brengen. In aanmerking genomen dat het enige doel van Duitsland hierbij is de be voordeling van de havens Hamburg en Bremen en de sanering van de spoor wegen, kunnen we die plannen niet accepteren". Dit was het antwoord van staatsse cretaris W. J. Keijzer in de vaste com missie van Verkeer en Waterstaat 5p kritische opmerkingen van o.a. de he ren R. Laan (PvdA) en H. J. Lank- horst (PSP), die van mening waren dat de staatssecretaris zich ongenuan ceerd over de Duitse plannen had uit gelaten. Maandag zal hij in Venlo met de Duitse minister overleg over deze zaak plegen. DJAKARTA (Reuter) De Indone sische legerbevelhebber generaal Ma- raden Panggabean zal binnenkort een bezoek aan West-Irian brengen om er de veiligheidsmaatregelen te controle ren. Dit hebben militaire kringen in Dja karta gisteren meegedeeld. In het ge bied opereren nog steeds opstandige Papoea's die onafhankelijkheid wensen. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM CAIRO Premier Levi Esjkol van Israël heeft zich be reid verklaard koning Hoessein van Jordanië uit te nodigen naar Jeruza lem te komen of zelf naar Amman te gaan voor vredesonderhandelingen tus sen beide landen. Esjkol herhaalde dat Israël met alle Arabische landen gezamenlijk of apart vredesonderhandelingen wil voeren. Verdere ontwikkelingen in het Mid den-Oosten zijn: In Jofdanië zal de dienstplicht wor den ingevoerd, zo is gisteren bij de opening van het parlement bekendge maakt. Egyptische bladen hebben gisteren gemeld dat er ten zuiden van Cairo door de Pan American Oil Company een oliebron is aangeboord, die een van de grootste van Egypte kan zijn. Een woordvoerder van de Shell in Londen heeft gisteren verklaard dat Egypte verscheidene Europese landen heeft benaderd voor de leverantie van geraffineerde olie, naoat de raffinade rijen te Suez door de Israëlische artil lerie in brand waren geschoten. Het actiecomité voor Ameriaans-Ara- bische zaken heeft dinsdag bekendge maakt dat het Egypte heeft voorge steld het Suezkanaal aan een van de grote mogendheden te verpachten. De mogendheden zouden op het kanaal moeten bieden. Het hoogste bod zou het kanaal voor een periode van 20 jaar worden toegewezen. Het comité, dat over het algemeen pro-Arabisch is zegt dat de aanwezig heid van de grote mogendheid Israëli sche agressie zou voorkomen en Egypte de nodige inkomsten zou opleveren. DEN HAAG (ANP) Tussen de Ne derlandse en Turkse regering is prin cipiële overeenstemming bereikt inzake een lening voor 1967 van 3,6 miljoen gulden aan Turkije. Deze lening heeft een looptijd van 25 jaar en wordt ter beschikking ge steld door de Nederlandse investerings bank voor ontwikkelingslanden tegen een rente van 3 procent per jaar. Het geld zal worden gebruikt voor de aan koop van kapitaalgoederen in Neder land en voor financiering van ontwik kelingsprojecten. ATHENE (AFP/RTR) In Grie kenland zijn gisteren drie nieuwe mi nisters en twee staatssecretarissen be noemd ter opvulling van de maandag jl. door het aftreden van een aantal kabinetsleden vrijgekomen plaatsen. Alle nieuwe ministers zijn evenals hun voorgangers burgers, die als „tech nici" deel var. het kabinet zullen uit maken. Minister van justitie wordt Constan- tin Kalampokias. die tot dusver de por tefeuille van onderwijs en godsdienst beheerde. Deze wordt overgenomen door Theofytaktos Papakonstantinou. die staatssecretaris van voorlichting was. Ioannis Xidopoulos wordt minister van arbeid en de nieuwe staatssecreta rissen zijn Spyros Lampiris (sociale za ken) en Kypraios (industrie). De minis tersposten van industrie en openbare werken zijn nog open. I enin had gesproken. De Ameri kaanse journalist John Reed was op een van zijn dagelijkse zwerftochten door het Smolny- instituut, bijna omvergelopen door een bolsjewiek, die uit de vergader- zaai van de partijleiders kwam ge stormd. Reed kreeg de primeur van zijn leven. „Lenin heeft het besluit genomen," vertelde de bolsjewiek hem gehaast. „De zesde november is nog te vroeg. De opstand moet de steun hebben van geheel Rusland. En op 6 november zullen alle gedelegeer den nog niet op het Congres zijn aangekomen. Maar 8 november zal weer te laat zijn. Dan zal nl. het Congres georganiseerd zijn en het is moeilijk voor een grote geves tigde vergadering om snelle en de finitieve beslissingen te nemen. Het is op de zevende dat wij tot de actie moeten overgaan, de ope ningsdag van het Congres". Dit klonk wel een beetje anders dan het telegram van de ambas sadeur van de Verenigde Staten, Daviid Francis, deze tweede no vember naar Washington stuurde. Hij meldde hierin de indruk te hebben gekregen dat de bolsje wieken niet tot demonstraties zou den overgaan: „De publieke opinie keert zich momenteel tegen hen," aldus het telegram. Zo normaal zagen de activiteiten van Lenins partijmannen er voor de buiten wereld uit, in aanmerking geno men dat het land A) in oorlog was, en B) sinds maart in een na genoeg permanente staat van re volutie verkeerde. Men was dus wel wat gewend. De burgers, zakenlieden, grond eigenaars, de meeste legerleiders en overheidsfunctionarissen zagen in de oproerige elementen onder de laagste bevolkingsklassen slechts schreeuwers, bluffers en betreurden alleen dat de regering- Kerenski niet strenger optrad. Slechts weinigen waren echt bang De kruiser „Aurora", bemand met bolsjewistische matrozen. De dap van de machtsgreep zou dit schip de Newa opvaren en zijn ka nonnen richten op het winterpaleis. voor een grote opstand, maar de meeste niet-proletariërs kóniden niet begrijpen wat er gaande was: het paste eenvoudig niet in hun maatschappij -beeld. De bevelen aan het adres van degenen, die in Rusland nooit an ders hadden gedaan dan gehoor zamen soldaten, arbeiders, boer tjes ketsten nu terug op een muur van onwil. Zo had Kerenski vandaag bevel gegeven, dat de kruiser „Aurora", die aan de monding van de Newa voor anker lag, manoeuvres moest gaan houden in volle zee. Dit schip, waarvan de bemanning in zijn geheel pro-sovjet, respectieve lijk pro-bolsjewistisch was, wilde Kerenski weg hebben van Petro- grad. De gezagvoerder kreeg van de matrozen echter te horen: We gaan niet weg vóór 7 november.... (ADVERTENTIE). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de aanvang van het volgende parlementaire jaar zal de ministei van Verkeer en Waterstaat drs. J. A. Bakker een regeling indienen met betrekking tot de financiering van waterschappen. Een groot aantal leden van de vaste commissie in de Tweede Kamer had by de minister op spoed aangedrongen. Leden van vrijwel alle fracties tonen zich verontrust over het uitblijven van een regeling op dit punt Met betrekking tot de Deltawerken zijn we, zo zei de minister, het point of no return' al lang voorbij. Het is daarom soms onmogelijk om andere ook belangrijke projecten ter hand te nemen. In dit verband ontstond een felle discussie tussen de minister en het PvdA-kamerlid ir. S. A. Posthumus. De socialistische afgevaardigde wees er op. dat ingevolge de Deltawet alle werken op Deltahoogte gebracht moeten wor den, terwijl de minister van oordeel was, dat zulks in sommige gevallen misschien niet nodig was. De heer Post humus wees met klem op de rampzalige gevolgen van de overstromingen in 1953 en bepleitte een zo snel mogelijke voort gang bij de noordelijke verhogingen en versterkingen. De minister deelde mee, dat voor de niet direct bij het Deltaplan bétrokken dijken een prioriteitssohema was op gesteld. Urgent zijn de werkzaamheden onder meer voor de dijken bij de Ema- nuelpolder en de Borsselepolder in Zuid-Beveland en de Nieuwneuzen- polder en de Hellegatspolder in Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van onze redactie buitenland) BONN Op grond van uitingen in communistische partijbladen en in voordrachten op de hogere partijsclio- len in Moskou, meent het Westduitse dagblad „Die Welt", dat bij gelegen heid van de vüftigste verjaardag van de Russische revolutie de politieke re habilitatie van Stalin mag worden ver wacht. Tegelijk blijkt de naam van Kroestjev, die sedert zijn aftreden in 1964 in het openbaar niet meer is ge noemd, weer in het onlangs versche nen nieuwe leerboek van de partij te zijn vermeld, echter als beklaagde, om dat hij de collectieve partijnormen van Lenin zou hebben verloochend. De laatste weken wordt op de hogere scholen van de communistische partij en onder de partijfunctionarissen weer gesproken over de grote verdiensten van Stalin voor de opbouw van de Sov jet-staat, terwijl de personencultus, waarvan Kroestjev hem had beschul digd. wordt gerechtvaardigd. In het nieuwe leerboek voor partij* functionarissen, dat de leninistische principes van de collectieve leiding be handelt, wordt gezegd, dat ijzeren discipline en zelfs een inwerking van de democratie in de Sovjet-Unie nodig was, gezien de moeilke situatie, waar in de staat zich onder Stalin bevond. Dit was echter iets van tijdelijke aard. Als secretaris van de partij wordt Stalin uitdrukkelijk een groot theoreti cus, marxist en uitstekend organisator genoemd. Een periode van personen cultus, zoals Kroestjev die heeft ge signaleerd, heeft volgens het leerboek niet bestaan. Diens afkeer van de „dic tatuur van het proletariaat" wordt ver worpen. Voor de Russische t.v. wordt op het ogenblik dagelijks een vervolgserie ge draaid over 50 jaar Sovjet-macht, waarin de historische grpotheid van Stalin tot uitdrukking komt. In het maandblad „Oktojabr" heeft oud-presi dent Worosjilov de lof van Stalin ge zongen. OVERLOON (ANP) Naar eerst thans is meegedeeld, is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in het oorlogsmuseum in Overloon, waar oorlogsmaterialen uit de laatste wereldoorlog voor het publiek zijn ten toongesteld. De daders hebben zich tot het mu seum toegang verschaft door het ma ken van een gat in het dak. Vermist worden twee lichte mitrail leurs, een seinpistool, onderdelen van een stuk luchtdoelgeschut en de kop van een granaat. Er wordt geen munitie vermist. GENèVE (AFP) Volgens een rap port van de wereldgezondheidsorgani satie over het tijdvak 19611964 zijn de ongelukken in de grote meerderheid van de ontwikkelde landen een zodani ge factor geworden, dat zij thans de hoofdoorzaak zijn van de dood in de leeftijdsgroep van 1 tot 35 jaar. In talrijke ontwikkelde landen nemen de ongelukken de vierde plaats in de volgorde van doodsoorzaken in elke leeftijdsgroep. Meer dan 40 procent van de ongelukken in de ontwikkelde lan den zijn verkeersongelukken. (Van een onzer verslaggevers) WOUMEN In de komende winter maanden worden door de volkshoge school „De Blankaart" te Woumen in België, evenals vorig jaar, een aantal cursussen gegeven over de landbouw. Aan deze vormingscursussen voor de plattelands jongeren kunnen ook Neder landse jongens en meisjes ouder dan 18 jaar deelnemen. De onderwerpen die aan de orde zul len komen en door deskundigen behan deld zullen worden, gaan over de orga nisatie van de landbouw, de Euromarkt. de organisatie van het eigen bedrijf en de meer algemene problemen van deze tijd. i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Nederland er een nieuw vliegveld bijkrijgt in Zuid-Flevo land of de Markerwaard. Waarschijnlijk zal ons land binnen 15 jaar behoefte hebben aan een uit wijkmogelijkheid voor een dan te zwaar belast Schiphol. Volgend jaar zal een studie worden voltooid over de vraag waar dat vliegveld bij voorkeur zou moeten worden aangelegd. Dit heeft drs. J. A. Bakker gisteren gezegd in de vaste commissievergade ring van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer. Nederland heeft voorts het luchtvaart verdrag met Canada verbroken omdat geen overeenstemming kon worden be reikt over landingsrechten op Toronto. Het verdrag blijft nog een jaar van kracht en in die tijd zal worden gepro beerd alsnog tot een aanvaardbare over eenkomst te komen. (ADVERTENTIES) Superb gesneden. Elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel in lente, zomer, herfst en winter. I

de Stem | 1967 | | pagina 9