SCHATGRAVER JACQUES R. „Het volksverhaal Is een brok authentieke geschiedenis Duizend-gulden-krediet 31/2 procent rente Duizend gulden krediet Algemene Bank Nederland portie vlees \ieesetenis-. verantwoord eten Rotterdam moet geul zelf betalen TOM AD O TOMADO Stort uw salaris of ander inkomen nü op een rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland u krijgt en... zo u wilt tot Auto-expositie Turijn open BET ORDELIJKE van f 19,90 e^elU 3TA3 heetmam 6 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 HISTORIE VAN VADER TE BESLOTEN VEEL VERLOREN WAAR GEBEURD Onze kantoren lichten u graag verder In. Goede start in Zweden RECHTS VERKEER RIJDT VEILIGER Reclassering wil een betere voorlichting van pers en publiek RIJK BETAALT ONDERHOUD Man doodt 7 kinderen voor verzekeringsgeld 246 jaar in Italië Zware straffen voor handel in heroïne FLESSENREK w eersverWi achting wordt meerdaags Regeling vervoer gevaarlijke stoffen Paus Paulus iets opgeknapt Rotterdamse kelner krijgt twee jaar U vindt de volledige kollektie omega horloges bij: i f# (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het witte bordje naast de voordeur levert het bijna onuit sprekelijke bewijs dat we hier te recht zijn bij de stichting tot codi ficatie van de Nederlandse volks verhalen, sinds elf jaar officieel gehuisvest in het woonhuis van haar directeur, Jac. R. W. Sinninghe Kortenaerlaan 31 in Breda. Een maal binnen in de schatkamer van ruim tienduizend volksverhalen over reuzen, heksen, zwarte kat ten, aardmannetjes en andere in de volkscultuur voortlevende ver schijningen blijft men wat vreemd aankijken tegen zoveel plechtsta tigheid in de naamgeving, maar de schatgraver Sinninghe zelft doet u die verbazing snel vergeten. Jac Sinninghe, 63 jaar oud, brengt u naar een kamer en een zolder, waar al deze kostbaarheden liggen opgetast. De volksverhalen uit het Nederlandse taalgebied op kaart ge bracht en gecatalogiseerd, de ban den met de authentieke stemmen van de vertellers over heksengeloof en mysterieuze gebruiken, de foto's en de boeken, kortom die hele bi zarre collectie wordt hier zorgvuldig voor het nageslacht bewaard. Voor wie?, vragen wij directeur Sinnin ghe. „Er blijft natuurlijk nog een gro te groep mensen, die geen idee heeft van de waarde die dit werk vertegenwoordigt. De opvatting dat onze grootste aandacht uitgaat naar het sprookje is langzamerhand bij de mensen, die iets meer met de stichting te maken krijgen, wel uit de wereld. De volksverhalen die uit alle hoeken van het Nederlandse taal gebied worden op'gespoord, hier wor den vastgelegd en naar hun oor sprong en aard worden gecodificeerd vormen niet alleen een aantrekke lijke collectie voor een kleine groep geïnteresseerden, zij zijn boeiend en bijna onmisbaar materiaal bij de bestudering der sociale geschiede nis van Nederland. ,,Uit die volksverhalen", zegt de heer Sinninghe enthousiast, spreekt n.l. zoveel meer dan alleen het grap pige verhaaltje of de sappigheid van de streektaal, waarin het wordt ver teld". De heer Sinninghe spreekt zelfs van authentieke geschiedenis omdat de verhalen vaak zo'n tref fend beeld geven van tijd en levens omstandigheden in vroeger jaren. De wijze waarop vroeger het land be werkt werd, hoe men de veranderin gen verdroeg, die een gevolg waren van de industrialisering van stad of platteland, welke opvattingen er leefden over geloven en samen leven, hoe de woon- en werkom standigheden waren, op welke wijze men zijn vrije tijd doorbracht en in welke verhouding men stond te genover de overheid. Gegevens die niet gemist kunnen worden in de sociale geschiedschrijving, maar die naar het oordeel van de heer Sin ninghe toch nog onvoldoende inspi ratiebronnen vormen voor de ge schiedkundigen. Een andere geschie denis dan die van het boekje met de feitelijke opeenvolging van ge beurtenissen, waarin de belichting van die feiten toch te veel van bo venaf gebeurde. „De veranderingen in de struc tuur der gemeenschap zal het te loorgaan van vele volksverhalen met zich brengen. Voor het behoud van dit cultuurgoed zal het opnemen en vastleggen van de in de volksmond levende verhalen met behulp van een recorder noodzakelijk zijn. Tevens zal het materiaal uit andere bron nen, zoals handschriften, almanak ken, tijdschriften en niet gemakke lijk te raadplegen werken, verza meld moeten worden". Met deze vastomlijnde doelstellin gen, die in 1955 bij de oprichting van de stichting werden opgesteld, kreeg directeur Jac Sinninghes persoonlij-- ke ambitie een officiële basis, no dig om bij de overheid in aanmer king te komen voor de zo hoog no dige subsidie. Zo gemakkelijk als hier verteld is die erkenning niet tot stand gekomen. Er was vooral in de beginperiode veel overredings kracht en enthousiasme nodig om de betrokken instanties duidelijk te maken welk groot cultureel belang met de ontwikkeling en uitgroei van deze stichting gebaat was. Toen in 1965 onder grote internatio nale belangstelling het tienjarig be staan van de stichting werd gevierd, kon voorzitter W. W. Hopperus Bu- ma bij het opmaken van de balans met enige'trots constateren dat de stichting ondanks de grote tegensla gen en het gebrek aan erkenning in de beginjaren, een volop levende stichting was geworden. De man die aan die groei een heel belangrijk aandeel heeft gehad is de 63-jarige Jac Sinninghe, wiens autoriteit op het gebied *van het volks verhaal in 1959 werd erkend door zijn uitverkiezing tot een van de vijf leden van het „Permanent Commit tee on International Folk Legend Re search". Zijn belangstelling voor het volks verhaal zegt hij zelf geërfd te heb ben van zijn vader, die directeur was van een rijdend postkantoor op de internationale treinen. „Een groot verteller", zegt Jac Sinninghe, „met een heel fijn gevoel voor de detail lering en de voordracht van een verhaal". De belangstelling voor het volksverhaal heeft hem nadien nooit meer losgelaten. Zijn economische studie aan de Rotterdamse Economi sche Hogeschool heeft hem geen kan toorbaan opgeleverd. Hij zwierf als free-lance-journalist door Frankrijk, Spanje, Noord-Afrika, Joegoslavië, schreef artikelen over duizend en een onderwerpen, maar zijn grootste belangstelling bleef uitgaan naar de sage, het volksverhaal, zoals dat in een streek als een wezenlijk stuk volksgeloof leefde en bezit had ge nomen van de mensen. Titels noe men van tientallen boeken die hij in de periode 1933 tot heden schreef heeft weinig zin. Zijn internationale faam verwierf hij vooral door de grote catalogus die hij samenstelde over alle in het Nederlandse taal gebied levende volksverhalen, boer- ten en anekdotes, die in 1943 in Helsinki werd uitgegeven. In inter nationale wetenschappelijke kringen staat dit unieke werk bijzonder hoog genoteerd en wordt er nog altijd ge raadpleegd. Kan gezegd worden dat de stichting in vakkringen bekend en hogelijk gewaardeerd wordt, de heer Sinnin ghe ontkomt toch niet aan de indruk dat dit instituut door gebrek aan een redelijke huisvesting .nog altijd een te besloten karakter draagt. „De gemeenschap zou veel meer kunnen profiteren van alle schatten die hier liggen opgestapeld en die toch een weerspiegeling vormen van wat vroeger in ons volk leefde wanneer voor deze collectie een pas sende huisvesting kon worden ge vonden. „Over twee of drie jaar", zo overweegt de heer Sinninghe, moet ik dit werk misschien aan anderen overdragen. Wat gaat er dan mee gebeuren?". „Breda heeft nu nog de kans om dit instituut binnen de ei gen gemeentegrenzen te houden. Gebeurt dit niet, dan is de kans heel groot dat alles wat hier in de loop der jaren bijeengegaard werd wordt overgedragen aan het Rijks archief of aan de Koninklijke Aca demie voor Wetenschappen". „Bestaat de mogelijkheid niet", vraagt de heer Sinninghe zich af, „om de stichting blijvend in Breda een eigen onderdak te verschaffen, waar schooljeugd, studenten en allen die geïnteresseerd zijn in de won dere wereld van 't volksverhaal kun nen komen grasduinen in deze tuin van Nederlandse volkswijsheid?" „Met de banden waarop oude volks vertellers hun oude verhalen doen, met de boekenschat, de almanak- ken, prentjes en platen, met duizen den kostelijke vertellingen die hier staan opgetekend kan", zo overweegt de heer Sinninghe, „Breda de be schikking krijgen over een uniek in stituut waarvoor niet alleen nationa le belangstelling zal bestaan". „Er is veel verloren gegaan",' zo zegt de man, die dagelijks met zijn bandrecorder „de boer opgaat" om oude vertelsels voor het nageslacht te bewaren. „Daarom alleen al zou ik wel in de dertiger jaren van de vorige eeuw hebben willen leven". Overigens zijn het niet alleen de oudere mensen die geloof hechten aan verschijnselen als de heks, de zwarte kat, de rovers en de aard mannetjes. Op zijn trektochten door het land ontmoet hij nog vele jon geren die deze verhalen van hun ou ders en grootouders hebben doorge- JACQUES R. W. SINNINGHE ....Zijn eigen boeken vullen vele planken kregen maar die ondanks de invloed van televisie en andere communica tiemedia in hun leven ruimte open houden voor de merkwaardigheden waarover niemand het fijne weet. „Een volksverhaal is geen sprookje", zo leert de heer Sinninghe ons. „daar mag je niet mee lachen". „Deze verhalen worden verteld", zegt de heer Sinninghe in zijn voor woord van zijn Nederlands Sagen boek. ,yDe verteller maakt deel uit van een kring, die zich om de ver teller heeft geschaard en alle toe hoorders maken dezelfde emoties mee, terwijl het verhaal zich voor hem afspeelt in woord en gebaar." De heer Sinninghe heeft nog niet zo lang geleden een kostelijke ont dekking gedaan. Op een van zijn zwerftochten ontmoette hij in Nuenen een 86-jarige vrouw, die een boei end vertelster bleek en die boven dien een schat aan onvervalste Bra bantse volksverhalen over heksenge loof en zo wist. Jac Sinninghe nam haar relaas op de band en deze middag roept haar vitaal stemge luid in een huiskamer die vol is van dingen uit deze tijd, een andere we reld op. Niets in haar stem verraadt gebrek aan geloof. Zij noemt de heks en de plaatsen waar zij ope reerde met name. De kinderen en kleinkinderen, die rond haar gezeten zijn om naar haar verhalen te luis teren, denken er niet aan om oma met haar verhalen belachelijk te maken. „Het zijn geen sprookjes die ik vertel Het is allemaal waar gebeurd! (ADVERTENTIE) J STOCKHOLM (AP) Het rechtse verkeer heeft bijna 150 levens „ge spaard" tijdens de eerste twee maan den sinds de omschakeling op 3 sep tember, zo heeft de commissie voor rechts verkeer bekendgemaakt. In september vielen dit jaar 50 do den minder in het verkeer dan in sep tember van het vorig jaar. In okto ber was de vermindering van het do dencijfer 93. De meeste slachtoffers vielen bij de frontale botsingen op secundaire we gen, waarbij een van de betrokken au to's aan de verkeerde kamt van de weg reed. Met de omschakeling werd een snel heidsbeperking van 40 km per uur in de bebouwde kom en 90 km per uur op de buitenwegen ingevoerd, die nog steeds geldt. UTRECHT (ANP) In een uitvoe rige brief aan de vaste commissie voor justitie van de Tweede Kamer heeft de Vereniging van Reclasseringsinstel- lingen aangedrongen op een systema tischer, efficiëntere en in sommige ge vallen ook snellere voorlichting van pers en publiek over de strafrechts pleging en de executie van straffen en maatregelen. Een groot deel van de Nederlandse pers geeft op verantwoor de wijze verslag over deze zaken, zo meent de vereniging. De verontrusting over de suggestieve werking van de verslaggeving is bij de vereniging ontstaan onder meer naar aanleiding van de publikaties over de penitentiaire behandeling van een ter beschikking gestelde hoofdfiguur uit de Baarnse moordzaak, en naar aanlei ding van de onbekendheid met en ge brek aan begrip voor moderne inzich ten in de z.g. psychopatenzorg en ge brek aan kennis van het huidige ge vangeniswezen. De vereniging meent dat zowel de strafrechtspleging in het .algemeen, als de individuele belangen van justitiabelen ermee gediend zou den zijn, indien, althans in daartoe ge- eigende gevallen, middelen konden ge vonden worden, waardoor het inzicht van pers en publiek in deze proble men zou worden vergroot. (ADVERTENTIE) Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegenl Vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees Is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl De kosten, verbonden aan de verdie ping van de vaargeul in de Noordzee tot Europoort voor schepen met een diepgang van 62 voet in plaats van de oorspronkelijk aangehouden diepgang van 57 voet, moeten door Rotterdam zelf worden gedragen. Het ryk zal wel de onderhoudskosten van de vaargeul - geraamd op 10 miljoen per jaar - voor zijn rekening nemen. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld aan b. en w. van Rotterdam, die nu de raad hebben voorgesteld voor een bedrag van 30 miljoen ter beschikking te stellen voor 1967. Het rijk ziet geen mogelijkheden om voor de vaargeul in de komende jaren bedragen op de rijksbegroting uit te trekken. Afgezien hiervan is de rege ring van mening, dat het verdiepen van de geul voor schepen tot 62 voet diep gang uitsluitend van belang is voor de oliemaatschappijen. Het ligt daarom vol gens de regering voor de hand om de kosten van de geul op belanghebbenden te verhalen. De vaargeul tot Europoort is - zoals bekend - bestemd om de Rotterdamse haven zo spoedig mogelijk toegankelijk te maken voor schepen van 225.000 ton. De hiervoor benodigde diepte zal om streeks 19-70 kunnen worden bereikt. De in de haven gevestigde oliemaat schappijen hebben, zodra bekend was dat Rotterdam toegankelijk zou worden (Van een onzer verslaggevers) TURIJN De internationale auto tentoonstelling in Turijn is gisteren als laatste grote Europese tentoonstelling van dit jaar geopend. Een nieuw ele ment vormt de elektrische automobiel. In totaal zijn er 580 exposanten uit 15 landen. De Sovjet-Unie is op deze beurs voor de eerste keer aanwezig. Groot-Brittannië is vertegenwoordigd mett het grootste aantal merken (21), Qtp de tweede plaats komt Italië met 20, en diaarna die Verenigde Staten met 14. Andere landen die op de ten toonstelling vertegenwoordigd zijn, zijn Oostenrijk, België, Tsjecho-Slowakije, Dene marken, Frankrijk, West-Duits- land, Nederland, Japan, Spanje, Zwe den en Zwitserland. De meeste nieuwe modellen zijn reeds te zien geweest -op de beurzen in Genève, Frankfurt, Pa rijs en Londen. Drie Italiaanse bedrijven exposeren elektrische automobielen Moretti, Tomasogaia en Urbanlinna. De Urba- ninna die vorig jaar voor de eerste maal als prototype werd getoond, heeft eèn draaibare tweepersoons cabine en kost omstreeks 4200 gulden. ARCADIA (AFP) De politie van Arcadia in Florida heeft de 32-jarige neger James Richardson gearresteerd ohder beschuldiging zijn zeven kinde ren te hebben vergiftigd om de ver zeker inigsgeMen dn handen te krijgen. Richardson, fruitplukker van beroep, had de dag voor de kinderen met een insecticide waren vergiftigd op elk een levensverzekering van 1000 dollar ge sloten. gemaakt voor de zeer grote schepen, besloten de capaciteit van hun raffina derijen te vergroten, nieuwe chemische industrieën te stichten en het net van pijpleidingen met het achterland en hun distributieactiviteiten uit te breiden. Over enige tijd mag - aldus b. en w. van Rotterdam - worden gerekend op een belangrijke stijging van de aan- en afvoer van ruwe olie en eindprodukten. De hierdoor verkregen hogere opbrengst aan zeehavengeld zal, naast de reeds voorgenomen aanpassing van de tarie ven, voldoende zijn om de hogere kos ten op te vangen. ROME (AFP) Een rechtbank in Rome heeft 29 handelaars in verdo vende middelen, onder wie Fransen, Amerikanen en Italianen, veroordeeld tot in totaal 246 jaar en negen maan den gevangenisstraf en een boete van 2.217.000.000 lire (ongeveer 13,3 mil joen gulden). De verdachten, van wie er 19 bij ver stek werden gevonnist, zouden een hal ve* ton heroïne de V.S. hebben binnen gesmokkeld. De uit Marseille afkom stige heroïne werd in Italië verstopt in koffers met dubbele bodem van Italiaanse emigranten, die zelf niet wisten wat zij Amerika binnenbrachten. (ADVERTENTIE) Tip voor handiger huishouden (voor keuken, kast of kelder) Hoe meerorde en hoe minder ruimte in huis, hoe meer u zult voelen voor zo'n glanzend verzinkt Tornado- flessenrek, Ideaal voor uw frisdran ken- en wijnvoorraadje. 'Standvas tig' flessenrek voor40 of 60 flessen f 19,90 of f 32,50. Stapelbaar rek voor 25 flessen, zowel zijwaarts als in de hoogte uitte breiden,f 13,75. Verder rekken voor 8,12,16 en 20 flessén, van f 4,90 tot f 9,75. DEN HAAG (ANP) Het Konink- oijk Nederland-s Meteorologisch Insti tuut in De Bilt zal in. 1968 overgaan tot hett samenstellen van meerdaagse weersverwachtingen. Dit heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld. De bewindsman deelde mee dat het personeelsbestand van het instituut met 20 functionarissen zal worden uit gebreid, o.m. voor de verwerking van de nieuwe verwachtings g e g e ven s op de rt in gebruik te nemen elek- rekenapparatuur. Als laatste .ige dienst in Europa zal het K.N.M.I. uiterlijk begin 1968 met de- apparatuur gaan werken. Tot dus- i cbe K.N.M.I.-verwachtingen op een periode van 24 uur. ROTTERDAM (ANP) De minister van Verkeer en Waterstaat zal binnen kort een zeehavencontactorgaan in het leven roepen, waar kwesties als haven beheer, de haveninrichtingen en ex ploitatie, het vestigings- en subsidiebe leid en de nationale en internationale concurrentieverhoudingen aan de orde worden gesteld. Dit blijkt uit medede lingen van b. en w. van Rotterdam aan de raadsleden van deze gemeente. De minister heeft aan b. en w. van Rotterdam toegezegd dat hij in dit zee havencontactorgaan de zgn. 1/3—2/3- regeling ter discussie, zal stellen. Deze regeling geldt yoor de verdeling van de kosten voor vaarwegen etc. in haven gebieden. De gemeente Rotterdam en andere havenbeheerders zijn van me ning dat het rijk honderd' procent van deze kosten voor zijn" rekening moet nemen en niet 2/3 deel, zoals tot dusver gebruikelijk. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K,, Dordrecht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen drie maanden zal het reglement „gevaarlijke stoffen" bij de Tweede Kamer worden inge diend. Het reglement zal ook van toe passing zjjn op de binnenwateren. Dit is gisteren bij de vergadering van de vaste commissie van Verkeer en Water- zerstaat meegedeeld door de staatsse cretaris W. J. Keijzer. Met het oog op de ongelukken met tankauto's bij het Limburgse Beek zei de heer Keijzer dat buitenlandse wagens op Nederlandse wegen onder de natio nale wetgeving vallen zolang een in ternationale regeling ontbreekt. ROME (KNP) Geheel onverwacht is paus Paulus gisteren voor het raam van zijn werkkamer verschenen om in verband met het feest van Aller heiligen met de gelovigen op het St.- Pietersplein het »»En'ffel des Heren" te bidden. De paus zag er iets beter uit en dankte met betrekkelijk vaste stem voor de deelneming met zijn gezond heidstoestand. Tokio is de duurste stad ter we reld, zo heeft de Londense krant The Financial Times becijferd. Na de Ja panse hoofdstad volgen Stockholm en Helsinki. De duurste stad van Duits land is Düsseldorf, maar op de we reldranglijst staat deze stad maar op de 17e plaats. „Ik ben en blijf een gewone platte- lander. Ik ben nooit in of uit ge- weest. Mijn familie heeft 200 jaar op dezelfde boerderij doorgebracht. Franse revolutie of niet, er werd doorgemolken. Dat heb ik ook een hoot ie." (drs. Seth Gaaikema) Een meisje uit Buenos Aires, de 18-jarige Maria Tello, is in een zie kenhuis wakker geworden, nadat ze drie jaar, elf maanden en acht dagen aan een stuk geslapen had. Op 22 november 1963 hoorde zij, dat pre sident Kennedy vermoord was en ze viel snikkend in slaap om niet meer wakker te worden. De specialisten, die haar behandeld hebben, hopen op haar herstel. Mr. van Riel van de VVD heeft deze week in de Eerste Kamer (bij de behandeling van nieuwe maat regelen voor de natuurbescherming een merkwaardig voorstel gedaan. Hij opperde de mogelijkheid om in bijvoorbeeld de nieuwe IJsselmeer- polders opnieuw de eland, de wisent en de lynx in te voeren. De eland is al lang in ons land uitgestorven. Het is het grootste Europese hert en komt nu nog voor in het noorden en oosten van Euro pa. De wisent is de Europese bison, het grootste zoogdier van ons we relddeel, komt nergens meer in het wild voor maar alleen maar in die rentuinen. De lynx (of los) is een kleiner, katachtig roofdier, dat nog in Noord-Europa voorkomt. Staatssecretaris Van der Poel van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk heeft op de suggesties van de heer Van Riel overigens geant woord, dat er pogingen gedaan wor den om de raaf in Nederland terug te brengen. Valt het u ook op, dat we tegen woordig veel minder dieren hebben dan vroeger? Zwaluwen bv. zie ik nauwelijks meer, net als kikkers om maar eens twee uiteenlopende voor beelden te noemen. Maar misschien vergis ik me en treur ik te gauw. Een andere uitspraak van staats secretaris Van der Poel: Het maat schappelijk werk is beslist niet al leen voor sociaal zwakkeren, voor underdogs. Het is iets noodzakelijks, dat iedereen op een gegeven ogen blik nodig kan hebben." In Zuld-Afrika beweert een man, dat hij zijn goudvis met mond-op- mondbeademing het leven heeft ge red. Zijn vrouw had de schijndode vis al in de vuilnisbak gegooid. Wat moet je nu van zulke verhalen ge loven? Minister Beernink heeft de Twee de Kamer voorgesteld om ruim een half miljoen gulden uit te trekken voor de aankoop van vijf waterka nonnen, die bij relletjes gebruikt kunnen worden. Nu moet ik toch echt een jaar of anderhalf terug denken, toen minister Smallenbroek in de Tweede Kamer verklaarde, dat volgens de Amsterdamse politie wa terkanonnen niet bruikbaar waren omdat de straten daarvoor te smal zouden zijn. Niets is zo gezagsondermijnend als een gezag dat zijn fouten niet durft te erkennen. MERIJN DEN HAAG (ANP) De 25-jarlge Rotterdamse kelner Cor M. is door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot tw^e jaar gevangenisstraf, wegens een poging om zijn ex-vriendin Delia J. van het leven te beroven. De ad vocaat-generaal bij het hof eiste twee weken geleden vier jaar plus voorwaar delijke terbeschikkingstelling (proeftijd 3 jaar). De Rotterdamse rechtbank had de kelner veroordeeld tot twee jaar en voorwaardelijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van 3 jaar. (ADVERTENTIE) edelsteenkundige f.g.a./g.l.a, diamantexpert g.ha. lijnbaan 92 - oostzeedijk 155 tel. 116670 rotterdam

de Stem | 1967 | | pagina 7