Opname in ruilverkaveling beter dan verbeteringswerk Wildstand loopt sterk achteruit door stroperij [ziekenhuis Tijd nog niet rijp voor grote VVV-organisatie VROUW (59) VERMIST Ex-priester ieraar godsdienst in Breda rpapiet voor uw "-pen IZACHTER oofdwacht "4 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 99 44 3.29 0.59 ,99 0.89 er voor slechts cent LAGERIJ ESBROECK ter istrict Zeeland Nota van cultuurtechnische dienst over toestand oostelijke polders: NCB Kring Hulst Prof. Kriellaars sprak over landbouwbeleid OOK VOOR geschenken ROW ALBERT Conclusies Plannen Muziekconcours te St.-Jansteen M. J. Eckhardt jeugdkampioen bakker Brandweerkazerne le Vogelwaarde op 9 december in gebruik Commissaris gaat vier gemeenten bezoeken Eivolle zaal voor Pygmalion in Terneuzen Burgemeester P. van Hootegem Belangstelling Pax Christi- voettocht enorm Benoeming verwacht KAPELAAN NAGELT 95 STELLINGEN TEGEN APARTHEID AAN KERKDEUR Benoemingen bisdom Breda Grootste deel van Raamsdonkse muntenschat naar Den Haag Bromfietser gewond te St.-Jansteen Eva en Adam Uw drang tot roken kan definitief verdwijnen in 6 tot 22 dagen... zelfs indien u al meer dan 30 jaar rookt. Zwaar gewonde Man bedreigt 20 meisjes en doodt lerares EXAMENS ROSETTA COMPLETE DAMESPRUIKEN tas zachtheid elijk voelt enorme vraag nief illen wij deze week CLAME geven etten gr- br. ïsvlees gr. Runderlapjes 500 gr. Gedroogde Varkens worstjes irk gr- Cervelaat- worst 150 gr. tl kg per stuk 2.79 5,— aankopen. Hulst Tel. 2541 |t een rang van eerste ver- ister. gelmatigheidstoeslag van issing. tijden: per twee weken achten dienst. ige inlichtingen te richten jllicitanten op voor de het jongerenwerk het leiden van /Vest-Brabant te wonen h1en aan i.v. fort (Van een onzer verslaggevers) HULST. Het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Ambacht heeft besloten om de leden van de algemene vergadering, die donderdag 9 novem ber a.s. om 13.30 uur in De Koning van Engeland te Hulst bijeenkomen, het volgende voor te stellen: a Het stichten va een gemaal op de hop van de Kleine Molenpolder, vol gens het door het technisch bureau van de unie van waterschapsbonden opge steld rapport met ontwerptekeningen en begroting, waarin de capaciteit zal worden aangepast aan 690 m3/min. voor de ontwatering van het gebied ruilver kaveling Koewacht, Kieldrecht, Van Alstein. Kon. Emma en Louisapolder en in een later stadium de Prosper- en Saeftinghepolder. b. Het aanvragen van een ruilver kaveling voor de polders Kon. Emma, Van Alstein en Louisa, zoals ook in de nota tot uiting komt, waarbij, evenwel te verzoeken deze ruilverkaveling op zichzelf staand te beschouwen teneinde een grotere inspraak van de eigenaren van dat gebied mogelijk te maken. Op verzoek van de vergadering is aan de cultuurtechnische dienst een rap port gevraagd, waarin de kosten van een a2-werk in verhouding tot de ruil verkaveling zouden worden berekend om daarna een definitief voorstel te kunnen voorleggen. Deze nota is in middels ter tafel gebracht. Het dagelijks bestuur is met de cultuurtechnische dienst van oordeel, dat een a2-werk in HULST prof. dr. Kriellaars, de nieuwe voorzitter van de NCB, sprak tijdens de algemene vergadering van de N.C.B. Kring Hulst over het land bouwbeleid. Over het Landbouwschap zei hij dat door bezinning en overleg in de betreffende organisaties, een nieuwe bestuurssamenstelling tot stand is ge komen, waardoor o.a. de pariteit ver dwenen is. Voortbestaan van het Land bouwschap is noodzakelijk als niet te missen :nstelling ten dienste van de landbouw. Vervolgens behandelde de heer Kriellaars ook de vraagstukken van de EEG. De bemoeienissen van de EGG zul len op landbouwgebied zeer ingrijpend zijn. Regelingen zijn getroffen betreffen de de derde landen bij invoer en uit voer van landbouwprodukten. Ingrijpen in de binnenlandse markt kan alleen met goedkeuring van de EEG. Prof. dr. Kriellaars herinnert verder aan de vergadering van de ministerraad van EEG van vorige week, waarbij, na een marathonzitting, nieuwe richtlij nen voor graanprijzen tot stand ge komen zijn. Tevens bleek dat er grote belangentegenstellingen waren tussen de EEG-landen. Conclusie "van spreker was, dat moeilijk te bereiken was, dat de prijsstijgingen evenredig aan de kostenstijgingen blijven lopen. Voor Nederland is nodig een gericht sociaal en economisch beleid betreffende het afremmen van kostenstijgingen, het ver lenen van belastingfaciliteiten, wat moet leiden tot betere bedrijfsinkom- sten. In het belastingbeleid is wel iets bereikt aldus prof. Kriellaars, zoals terugbetaling van omzetbelasting bij uitvoer van bepaalde produkten en te rugkeer van investeringsaftrek. Maar, zo vervolgde hij, er is sterke behoefte aan het verkrijgen van een belasting stelsel, waardoor uit het inkomen meer gereserveerd zal kunnen worden voor noodzakelijke bedrijfsaanpassin- gen en modernisering. Ook is het zeer noodzakelijk, dat de omzetbelasting bij de landbouw verminderd wordt. Spre ker wees in dat verband op belasting faciliteiten voor de landbouw in het bui tenland, wat te beschouwen is als een gunstige factor bij de concurrentie. De ze zal in EEG-verband zeer hard wor den. Over het binnenlands beleid zei hij, dat de regering voor de concur rentie rekening moet houden met b.v. mtomen van kosten, aanpassing van belasting- en structuurbeleid, zoals pachtwet en voorkeursrecht, evenals onderzoek, onderwijs en voorlichting. Het ruilverkavelingstempo zal wor den gehandhaafd. Het probleem van de buitenlandse grondverbruikers bij aankoop van ruilverkavelingsgronden sneed hij ook nog aan. De EEG ver biedt hieromtrent onderscheid te ma- rvNTo11 na^ona^eit. Wat betreft het O.N.S.-fonds, d.i. ontwikkelin.gs- en sa neringsfonds, zal rekening gehouden ï1! u!j gorden, met de omvang van net bedrijf dat de aanvraag indient, voor het toekennen van de grootte van de vergoeding. JP? ,ve,rgadering mocht zich in een grote belangstelling verheugen. (ADVERTENTIE) engels porselein I Vraagt folders bij de importeur: HOOLHOES" Ireneweg 2 Bunde(L) verhouding tot ruilverkaveling het dubbele van de kosten vergt en daar om niet acceptabel is. In de nota zijn de volgende conclu sies vastgelegd: 1. Verbetering van de hoofdwatergan gen in a2-verband zal een verdubbe ling van de kosten met zich mee brengen ten opzichte van dezelfde verbetering in ruilverkavelingsver- band; 2. Verbetering van de hoofdwatergan gen zal weinig resultaat hebben, als ook niet de detailwatering (kleinere leidingen en sloten) en de ontwate ring (drainage! worden verbeterd. Dit kan alleen in ruilverkavelings ver band; 3. De ontsluiting kan na uitvoering van het raamontsluitingsplan slechts in ruüverkavelingsverband worden ge completeerd; 4. Het wisselend grondgebruik in de verschillende polders zal bij uitvoe ring van de werken in a-2 verband deze werken kostbaarder maken (meer bruggen etc.); 5. Kavelconcentratie en verbetering van de kavelinrichting zal de vor ming van regelmatige, goedgevorm de, grote kavels mogelijk maken met daarnaast de mogelijkheid tot sane ring en verplaatsing naar de IJssel- meerpolders verdient een aanvraag tot opneming in de ruilverkaveling Kieldrecht van de polders Kon. Em ma, Van Alstein en Louisa de voor keur boven het uitvoeren van een beperkt aantal verbeteringswerken in a2-verband. Om dezelfde redenen als in de nota vermeld, meent het d.b. dat de Hertogin Hedwigepolder niet in de plannen moet worden betrokken en dat v.w.b. de Prosper- en Saeftinghepolder rekening moet worden gehouden met aansluiting in later stadium. De capaciteit van het gemaal, zo menen zij, zal hierop moeten zijn afgestemd. Het is met het oog op de te verwachten ontwikkelingen in en rond dit gebied dankbaar, aldus het d.b., dat ook nog water vanuit België naar het gemaal te Paal zal moeten worden geleid. Van de aansluiting van dit ge bied wordt dan ook voorlopig afgezien. De extra-kosten van aansluiting in dit gebied dienen niet te worden omgesla gen over het hele waterschap, maar op derden te worden verhaald. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Het door de Bond voor Harmonie- en Fanfarege zelschappen Bisdom Breda te St.-Jan- steen georganiseerd muziekconcours trok en flinke belangstelling. Het ver enigings gebouw was geheel bezet. Te voren werden de afgevaardigden in de raadzaal ontvangen. De uitslag van het concours was als volgt: 4e klasse: le prijs met promotie naar de 3e klasse, de muziekvereni ging Heikant met 273,5 punt. 3e klasse: muziekvereniging St.-Ce- cilia uit Zegge een le prijs met 296,5 punt met promotie naar de 2e klasse. 2e klasse: muziekvereniging Lams- waarde met 288 punten een le prijs. Muziekvereniging St.-Jansteen met 239,5 punt een 2e prijs. le klasse: Kon. Harmonie Oosterhout met 288 punten een le prijs met pro motie naar de afdeling uitmuntend heid. Buiten mededinging werd het con cours opgeluisterd door de muziekver eniging uit Kloosterzande. GOES De heer M. J. G. Eckhardt is bij de in Wageningen gehouden bak kers-jeugdwedstrijden kampioen van Nederland geworden. De heer Eckhardt is leerling van de ambachtsschool te Goes en werkzaam bij de firma Vleu gel. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK De nieuwe brand- weerkazerne voor de gemeente Vogel waarde wordt op 9 december a.s. door burgemeester P. Molthoff in gebruik gesteld. De kazern'e bestaat niiet geheel uit nieuwbouw. Oorspronkelijk was hier de boerderij van de heer Boeding ge vestigd. Deze werd in het kader van de ruilverkaveling Stoppeldijl door de gemeente aangekocht. De boerderij lag in het uitbreidingsplan. Het woonhuis is deels voor de tech nische dienst, deels als katnoor voor de maatschappelijke werken inge richt. De hoofdschuur is omgebouwd in verschillende onderdelen. Het voor ste gedeelte is verbouwd tot garage, het achterste deel tot gemeente werk plaats met opslagruimte. Er is reeds een nieuwe bluseenheid. De brandweer, mannen beschikken nu ook over nieu we uniformen. Zij zullen die dragen bij gelegenheid van de officiële ope ning. Het oude brandweer huis je zal worden afgebroken. MIDDELBURG De commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, zal op donderdag 9 november officiële be zoeken brengen aan de gemeenten 's- Heerenhoek en Heinkenszand. In 's-Heerenhoek begint het bezoek 's morgens om half 10, in Heinkenszand 's middags om half 3. Direct na aankomst zal de commissa ris ingezetenen der gemeenten, die dit hebben verzocht, ontvangen. Daarop aansluitend zal hij een bespreking heb ben met het college van burgemeester en wethouders of de gemeenteraad. Officiële bezoeken aan de gemeenten zijn Graauw en Langendam aan de beurt, zal de commissaris op donderdag 16 no vember brengen, 's Morgens om 10 uur is Graauw en Langendam aan de beurt, 's middags om half 3 volgt de gemeente Clinge. Ook hier zal de commissaris direct na aankomst audiëntie verlenen aan ingezetenen der gemeente, die zich daartoe hebben aangemeld, waarna een bespreking volgt met het college van burgemeester en wethouders of met de gemeenteraad. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De tweede avond van de Terneuzense samenwerkende culturele instellingen leverde een zo mogelijk nog vollere zaal op dan de eerste. Ook nu was het weer de toneel groep Ensemble, die de Terneuzense planken bevolkte, dit keer met Shaws onsterfelijke Pygmalion". Er zou gezegd kunnen worden, dat de groep wat achtelozer speelde dan vorige week in Oostburg. Mogelijk dat de ongeriefelijkere entourage in de con certzaal daar debet aan was. Al achten wij dit een zwak excuus. Dat voor de aanvang en tijdens de pauze muziek uit „My fair lady" werd gespeeld, was een bijzonder aardig idee van de or ganisators. We hopen echter, dat het in de provincie nog wel hier en daar ge bruikelijke „woordje vooraf" in de stad Terneuzen voortaan achterwege zal blij ven. Pygmalion (met Sigrid Koetse als Eliza Doolittle en Johan Kaart als haar vader) komt op 10 november in Mid delburg, op de elfde in Vlissingen en op 14 november in Goes. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „Ik vind de tijd nog niet rijp om tot een grote VVV- organisatie voor geheel Zeeuwsch Vlaanderen te komen. Daarvoor moet eerst nog heel wat gebeu ren. Op de eerste plaats moeten over het gehele gebied vooral fi nancieel krachtige afdelingen komen". Dat is de mening van de heer P. van Hootegem, burge meester van Sluis en voorzitter van de plaatselijke VVV. De heer Van Hootegem, die overigens gaarne bereid is tot een gedachitenwis- seling met collega-afdelingen, heeft ook niet de minste twijfel over de wijze waarop het tot krachtige afdelingen moet komen. „Ik ben het helemaal eens met wethouder P. Brand van Hulst, die heeft gezegd, dat niet de gemeente al leen het werk van het vreemdelingen verkeer dient te financieren. Dat moet op de eerste plaats van onder af ge beuren. Campinghouders, pensionhou ders, eigenaars van horecabedrijven enz. dienen met geld op tafel te ko men De heer Van Hootegem neemt in dii geval zijn eigen gemeente ten voorbeeld „Hier heeft men zich voorgenomen: willen wat worden, maar wij willen ook voor betalen. „In Sluis hoeft ue Y Y ,nie^ steeds bij de overheid aan de bel te trekken maar brengt men zelf per jaar zo'n f 10.000,- bij elkaar. Daar door is ook juist een goed samenspel met de gemeente mogelijk. De gemeen te organiseert en doet die dingen die zij passend acht, zoals verlichting' van het stadhuis, ontvangst dezer dagen van leden van de Nederlandse caravanclub, die Sluis bezochten enz." Dat in deze gemeente een goed 0«- menspel mogelijk is is natuurlijk niet °P oe laatste plaats te danken aan de sleutelfunctie van de heer Van Hoote gem in zowel de gemeente als de VW. De kritiek van de heer Van Hootegem op het niet voldoende meebetalen e meewerken van vooral middenstander m de meeste Zeeuwsch-Vlaamse meenten geldit ook het bestaande menwerkingsorgaan van de VVWs in Westzeeuwsch-Vlaamse gemeenten. U cornrmssie zou veel meer kunnen doen, maar ook meer mogelijkheden moeten hebben. Dat kan echter alleen als de afdelingen van onderaf worden gevoed door enthousiaste ondernemers" aldus burgemeester Van Hootegem. .wij er de ge- sa de (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindhovense po litie zoekt naar de verblijfplaats van de 59-jarige Johanna Maria Kuyper, we duwe van H. v. d. Burgt, wonende Bu- sonilaan 11 Eindhoven, die sedert vorige week woensdag is vermist. Mevrouw van der Burgt verkeert in overspannen toestand. De vermiste vrouw is vorige week woensdagavond door haar dochter per auto naar haar woning aan de Busonilaan gebracht waar ze woensdag en waarschijnlijk ook donderdag nog door een van haar kostheren is gezien. Sedertdien is de vrouw spoorloos. Mevrouw Johanna Maria van- der Burgt-Kuyper is op 15 november 1907 in Veghel geboren. Signalement: lang 1.60 meter, kort geknipt grijzend haar, draagt een camelkleurige winterjas met een bruine das, een groen twinset. een bruine rok en lage suède schoenen, een bril, heeft vooruitstekende onderlip en is verder in het bezit van'een blauwe handtas en een oud model damesrijwiel. De vermiste vrouw gebruikte regelma tig slaappillen en moet die ook bij zich hebben. Iedereen, die inlichtingen kan ver strekken over haar verblijfplaats, wordt verzocht om contact op te nemen met de Eindhovense politie, tel. 040- of de plaatselijke politie. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Vandaag begint voor de elfde keer de Pax Christi- voet/tocht. Vanuit verschillende pun ten in Brabant trekken de deelnemers drie dagen lang op naar Den Bosch, waar de voettocht wordt afgesloten met een plechtige eucharistieviering, die geleid wordt door de voorzitter heeft dit keer een record aantal van weging, kardinaal B. Alfrink. Men lieeft dit keer het record aatnal van 3700 deelnemers bereikt, zodat twee extra routes moesten worden uitge schreven. De voettochten worden voortaan in de herfstvakanties gehouden en niet meer in de paasvakantie. Onderwerp van de tocht is „Geloven op maandag". Pater P. Verkoelen, die de topor- ganisatie van de tocht voert, zegt: ,,Het is de bedoeling, dat de jongeren zich bezinnen op hun positie in het dagelijkse leven. Daarbij zal vooral het vraagstuk van de vrede worden aangesneden." Mgr. J. Bluyssem, bisschop van Den Bosch zal in de loop van vrijdag morgen een van de veertien routes be zoeken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De gemeenteraad van Breda zal tijdens een van de komende raadsvergaderingen een beslissing moe ten nemen over het benoemen van de heer Jan Smits tot godsdienstleraar aan de Gemeentelijke Technische School in Breda. De heer Smits heeft enige ja ren geleden het priesterambt neerge legd. De heer Smits, die momenteel in Sluis woont en verbonden is aan een vormingscentrum in Oostburg, is zeven jaar kapelaan en zeven jaar legeraal moezenier geweest. Na een huwelijk legde hij zijn ambt neer. Zijn sollicita tie bij de G.T.S. werd door het bisdom Breda onderschreven. De zaak duurde echter geruime tijd sinds augustus van diit jaar omdat de benoemings procedure enige moeilijkheden ople verde. De procedure voor benoemingen bij het technisch onderwijs is namelijk als volgt: de gegadigde dient zijn sol licitatie, gemachtigd door het bisdom, in bij het bestuur van de school. In dit geval was dat dus het gemeentebestuur. De procedure was echter ook in andere gevallen al als „niet helemaal deugde lijk" gekwalificeerd, omdat men geen reële beoordelingskans van de gegadig de had. Momenteel is men dan ook aan het zoeken naar een nieuwe procedure. De voordracht van de heer Smits heeft zolang op zich laten wachten om dat men het eigenlijk nog niet helemaal met elkaar eens was of de oude metho de moest worden gehandhaafd, of dat men moest wachten op de nieuwe pro cedure. KAAPSTAD (AP) Kapelaan Gray Featherstone heeft 95 stellingen tegen de apartheid en de aanvaarding van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek door chris tenen aan de deur van de Anglicaanse St. George's kathedraal in Kaapstad geld. Vervolgens lazen hij en pater Michael Whisson de stellingen bij het licht van een draagbare gaslamp voor aan een uit vele rassen bestaand gehoor. De stellingen werden op de deur genageld 450 jaar nadat Maarten Luther hetzelfde deed in Wittenberg uit protest tegen misbruiken in de katholieke kerk. De deken van Kaapstad, de eerwaarde Edward King, zei toen hij op de hoogte werd gesteld van het gebeurde: „Ik maak me niet de minste zorgen. Ik ben vlak voor zulke dingen". (Van onze correspondent) ETTEN-LEUR „We vangen per keer hoogstens nog één haasje", zegt een Etten-Leurenaar, die in zijn vrije tijd legaal jaagt. Op de jacht terreinen, die hij met enkele colle ga's daarvoor in Etten-Leur-oost heeft aangewezen gekregen, heerst vooral de laatste maanden grote activiteiten. Op donkere nachten met veel wind en regen wordt er naar hartelust ge stroopt. Die stroperij heeft momenteel zulke vormen aangenomen, dat de wild stand er schrikbarend door is afgeno men. In het afgelopen weekeinde hield de politie een oogje in .et zeil, na dat men een telefoontje had gekregen „dat het weer zo erg was." De mensen, die al maanden achter een last ondervinden van de nachte lijke stropersactiviteiten, noemen bij hun relaas hun namen liever niet, uit vrees voor represaillemaatregelen. Ze kunnen wel hele verhalen vertellen over deze duistere praktijken. „Ik heb zeker geweten dat hier drie vluchten patrijzen hebben gezeten. Ze zijn nu weg", vertelt een van hen. De reden? Stropers Het is algemeen bekend dat stropers op één avond een buit weten te vergaren, die gemiddeld twee honderd gulden opbrengt. Dat is dan nog maar een schamele opbrengst. De stropers opereren meestal in groepen en zijn uitgerust met het beste ma teriaal. Meestal bedienen ze zich van lichtbakken, soms ook gebruiken ze strikken. De ervaringen van omwonen den leren evenwel, dat het altijd „er varen vaklui" zijn op dit gebied. Een houder van een jachtvergunning vertelt: ,,Soms kun je ze in het veld bezig zien. Je ziet de lichtbakken en af en toe worden schoten gelost". Bij het minste onraad: als late bezoekers of een patrouillerende politiewagen in de buurt komen, worden de licht bakken gedoofd en houden de stropers zich even rustig. Is de kust veilig dan gaan ze onverschrokken verder. De randbewoners van een dergelijk jacht veld ondervinden veel last van ueze .stropersactiviteiten. Ze kunnen niet veel ondernemen. Degenen die er wel tegenin willen gaan, durven niet, om dat ze weten dat de stropers nergens voor terugdeinzen. Een van die mensen vertelt: „Ik ben op een avond wel eens van plan geweest er op af te gaan. Later herzag ik dit voornemen maar". Hoewel dit over het algemeen nogal meevalt, gebeur* het ook wel dat scha de wordt aangericht aan andermans ei gendommen. Zo is ondermeer al eens een paard aangeschoten. Het teruglo pen van de wildstand in Etten-Leur- oost is geen fabeltje. Elke maand nemen de stropersac- BREDA De Kapittel-vicaris van het bisdom Breda heeft benoemd tot bisschoppelijk commissaris van de ^Stichting Parochiehuis Pastoor Dek kers te Breda de heer N. Wieme CRL, kapelaan van de parochie O.L.Vr. On bevlekt Ontvangen te Breda. De Kapittel-vicaris van Breda heeft op eervolle wijze aan pastoor P. C. F. Matthijssen op diens verzoek om ge zondheidsredenen ontslag verleend als pastoor van de parochie van H. Ma ria Magdalena te Rijen. De Kapittel-vicaris van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de „Stichting Katholieke Maatschappelij ke Gezinszorg in de gemeenten Steen bergen en Nieuw-Vossemeer; de hoog eerwaarde heer P. W. J. Bastiaen- sen, pastoor-deken te Steenbergen Namens de bisschoppen van Neder land, werd door Z. Em. Kardinaal B. Alfrink benoemd tot voorzitter van de Landelijke Contactraad voor Be- drijfsapostolaat de heer A. Matser, Ven- lo. Hij volgt hierin hoofdaalmoezenier M. Huijbregts op. tiviteiten steeds meer verontrustende vormen aan en het ziet ernaar uit, dat dit voorlopig wel zal doorgaan. „We geloven dat hieraan het grote aantal werklozen ook debet is". El ders in de gemeente heeft men goede ervaringen met het aanstellen van een jachtopziener. „Voor het jachtterrein in Etten-Leur-oost is het niet aantrek kelijk. We kunnen voor die paar haas jes die we zullen schieten per jaar geen veertienduizend gulden neertellen voor een jachtopziener." Over de stropers, die praktisch elk weekeinde in het betreffende gebied werkzaam zijn, vertellen de betrokke nen dat ze waarschijnlijk in verschil lende zelfstandige groepen werken. Uit de manier waarop de stropers te werk gaan, kan worden afgeleid dat ze de zaak grondig aanpakken. ,,Het is elk weekeinde raak en het wordt steeds erger." „Ik weet het niet zeker, maar ik geloof dat „Hij" opgehangen heeft". (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het grootste deel van de Raamsdonkse muntenschat, gevonden bij het slopen van een boerderij van de aannemer C. Heesters uit Raams- donksveer, bevindt zich thans in Den Haag. Makelaar-taxateur A. Verhage uit Groede heeft de 119 munten, die hij in z|jn bezit had, naar het Konink lijk Nederlands Munten- en Penningen- kabinet in Den Haag gebracht. Daar worden ze schoongemaakt, wat een week tot veertien dagen zal vergen. De heer Verhage is van plan de munten zo spoedig mogelijk daarna te veilen. De waarde van de 119 munten schat de heer Verhage op ongeveer tiendui zend gulden, aanzienlijk lager dus dan eerder genoemde schattingen. Ook dr. Enno van Gelder, de directeur van het Penningenkabinet, schat de waarde on geveer op dit bedrag. Mr. J. C. Louët-Feisser, de officier van justitie in Breda, acht het niet waarschijnlijk dat tegen de twee vin ders, die de munten naar makelaar Verhage hebben gebracht, een strafver volging zal worden ingesteld. Een defi nitieve uitspraak kon hij nog niet doen, omdat hij de processen-verbaal nog niet in zijn bezit heeft. De rijkspolitie in Raamsdonksveer is er nog niet in geslaagd het restant van de 70 munten, die aan de Dongense verzamelaar A. de W. verkocht zijn, op te sporen. Zoals eerder gemeld zijn er 23 munten in beslag genomen. HULST De 18-jarige R. van E. uit Sint-Jansteen moest gisteravond met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis te Hulst worden gebracht. De jongeman was met zijn brommer tegen een stilstaande auto in de Jos E ve ra ertstraat gereden in Sint-Jansteen. In Panoramiek werd de kijker gister avond voor de zoveelste maal in het bestek van twee jaar geconfronteerd met de siuatie welke sinds juni van dit jaar heerst in het Nabije Oosten. Een drietal C.B.S.-reporters had in navolging van een ontelbare rij voor gangers wat rondgeneusd in dit ge bied, waar de vlam elk ogenblik weer in de pan kan slaan, en de N.T.S. was er als de kippen bij geweest om de hand te leggen op het verslag van hun bevindingen. Bij het bekijken en aanhoren van de ze reportage drong zich onwillekeurig de vergelijking op met het werkstuk dat onze eigen Leo Kool onlangs aldaar samenstelde en waarover nogal wat te doen is geweest. Hoewel wij het verre van eens waren met sommige van Kools conclusies, moeten we bekennen dat dit Amerikaanse produkt in ieder geval veel minder indruk op óns ge maakt heeft. De oorzaak hiervoor is mogelijk gelegen in de omstandigheid dat een eigen mening, hoe die ook mo ge uitvallen, een bepaald programma een zekere kleur geeft, en juist die persoonlijke benadering misten we gis teren in het C.B.S.-repprt, dat daar door een verslag werd waarvan er zonder enige moeite dertien in een do zijn gaan. De rest van de avond bevonden we ons aan boord van The Good Ship African Queen, dat onder vakkundig commando stond van Humphrey Bo- gart en Katherine Hepburn. N. R. Naar aanleiding van het door u ge publiceerde bericht „Eva was er voor Adam" door professor Friedmund Neu mann zou ik het volgende willen op merken. Alle hogere wezens zijn fun damenteel vrouwelijk, als het manne lijk hormoon testoteron niet aanwe zig is. Mijn vraag is nu: Is Adam de man, of de zoon van Eva. en wie is dan zijn vader? Terwijl de mannen terecht nog altijd de heren der scheg- ping worden genoemd. Volgens de bij bel Gods woord „Laten vrouwen onder worpen zijn aan hun man als aan de Heer want de man is het hoofd van zijn vrouw" (Efeziërs 5:22). Met uit spraken van geleerden die niet erg steekhoudend zijn komen we meestal tot de conclusie: Dat het het beste is om ons bij de heilige uitspraken van de Bijbel te houden. AXEL J. KOSTER (ADVERTENTIE) NEW YORK Het „Anti-Tobacco- Propaganda Center" deelt mede: 88.648 verstokte rokers (waaronder tal rijke* artsen) hebben het roken defini tief opgegeven, dank zij een nieuwe me thode, die geleidelijk de behoefte tot roken doet verdwijnen. In 92.8 pet van de gevallen worden deze resultaten bereikt in 6 tot 22 da gen. Rokers, die belang stellen in deze nieuwe methode kunnen zich recht streeks wenden tot het Anti-Tabak Pro paganda Centrum, afd. 260/z, Brug straat 44, Postbus 123, Roosendaal. Zij behoeven slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. (Van onze correspindent) SINT JANSTEEN De achttienjarige heer R. van E. uit Sint Jansteen is gis teravond om half acht zwaar gewond getaakt oen hij met zijn brommer te gen een in de Jos Everaartstraat ge parkeerd slaande vrachtauto reed. Van E. wrd zo zwaar gewond, dat hij moest worden overgebracht naar het zieken huis te Tiiburg. DUNDEE (Reuter) In de Schotse stad Dundee heeft een vermoedelijk geestelijk gestoorde man gisteren met een jachtgeweer twintig meisjes meer dan een uur in een handwerkklas ge vangen gehouden en de lerares dode lijk verwond. Tot ieders ontzetting gelastte de man direct na zijn binnenkomst de leerlin gen de gordijnen te sluiten en zich in een rij langs de muur op te stellen. Politiemannen, die zich met metalen schilden beschermden, omsingelden het schoolgebouw en gaven opdracht de andere leerlingen te evacueren. Brand weerlieden hielden met een grote lad der en een waterwagen de wacht onder het raam van het lokaal op de derde verdieping. Na 75 minuten liet de man alle meis jes op één na gaan. Er waren toen vijf schoten gelost. Pas na nog een uur liet hij zich door de politie arresteren en naar het bureau brengen. De lerares werd met spoed naar een ziekenhuis ge bracht, waar zij korte tijd later over leed. Elf meisjes, die eveneens naar het ziekenhuis moesten, bleken met de schrik vrijgekomen te zijn. LEIDEN LOI. Examen dokters assistente: mej. M. G. M. de Graauw (Bergen op Zoom), mej. J. L. J. M. Paalvast (Breda), mej. C. C. de Regt (Axel). TILBURG Katholieke Hogeschool Doctoraal examen sociale wetenschap pen: mej. M.A-W.C. v. d. Vrande, Til burg. Kandidaatsexamen sociale weten schappen: H.P.M. Adriaansen (cum laude), Middelburg, H.K.M. Cregten, Breda, P.P.A.M. van Eeuwijk, Til burg, mej. H.G.M- Heesbeen, Rijen, mevrouw H.M.P. Heestermans-de Bruyn, Breda, C.P.M.M. Jansen, Bre da, J.H.W. te Keersten, Waalwijk, J. A.L.M- Oomen, Oosterhout, F.G.A. Oos ten-baan, Waalwijk, D.J.M. Rommens, Bavel, S.P.J. Smeets, Tilburg, B.K.M. Boekraad, Breda, P.C.H.M. van Dijk, Dorst, Ch. L- Eichperger, Rijen, J. W. Engelei, Tilburg, U.W. Hovers, Waal wijk, A.A.F.M. Kokke, Tilburg, J.C.J. Peeters, Rucphen, mej. G.A.W.M. Pi- ree, Roosendaal, F.W.A. van Poppel (cum laude), Tilburg, mej. L.R.M. v. Putte, Breda, J.J. Quitton, Tilburg, mej. A.W.M. v. d. Sande, Roosendaal, mej. Y.H.H.M. van Schoot, Tilburg, J.M. van Tilburg, Ulvenhout, G. Wen- tink, Tilburg. Kandidaatsexamen rechtswetensch. Th. J.G. van Berkum en .T.M.C Beu nen. beiden Tilburg, J.B.A.C.M. Kin, Gilze-Rijen, A.A.M. Keijzers, Chaam. (ADVERTENTIE) de grote mode 100% echt westeuropees haar, diverse modellen en kleuren, nu binnen ieder» bereik prijs 150,volledige garantie en deskundig advies. rosetta, koraalstraat 33 breda tel. 01600 - 39997. geopend van 10.00 tot 22.00 uur, ook zaterdags.

de Stem | 1967 | | pagina 5