DUIZENDEN RUSSEN KRIJGEN AMNESTIE Probeerde politie belangrijke getuige dood te zwijgen Christen-radicalen sturen niet aan op partij -scheuringen Bij viering 50 jaar revolutie Van het Reve geen gods lasteraar EEG-landen akkoord met V.S. over kernverdrag NILLMIJ PETROGRAD Voor de man die zijn vrouw mee laat delen in zijn opslag maar zijn verzekeringen nog niet IN DE GREEP v VAN DE GRIEP? 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode,goed gemaakt van goede stoffen. RECHTER VERWIJST ZAAK TERUG Verzoeken Tuin Verbazing Voorz. bejaardenbond AOW-UITKERINGEN WORDEN TE LAAT AANGEPAST Snoep verstandig eet 'n appel Hof in Amsterdam: KRITIEK Geen minimum dagloon voor werklozen Behalve Frankrijk Troonrede WILSON WIL MACHT VAN „LORDS BEPERKEN EEG Snoep verstandig eet 'n appel Weer satelliet gelanceerd Koppel-Kosmos terug op aarde 1 november 1917 VOORZITTER B. BUDDINGEI: Sympathisanten Bogaers VERZEKERINGEN WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Russel-tribunaal in Denemarken Minister Leber houdt lezing in Rotterdam Snoep verstandig eet 'n appel 7 (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft gistermiddag de 27-j. J. K. uit Vohrthuizen, die verdacht wordt van poging tot doodslag, op verzoek van de raadsman in vrijheid gesteld. Tegelijkertijd werd zijn zaak terugver wezen naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. Er is bij de recht bank ernstige twijfel ontstaan over de volledigheid van de processen-verbaal, die de Bairiieveldse politie over deze zaak heeft opgemaakt. In de nacht van de tiende juli van dit jaar begaf K. zich naar hotel-res taurant „De Punt" in Voorthuizen, waar hij een week tevoren ontslag had genomen. Hij had er in de keuken ge werkt. Toen een verzoek om opslag niet werd ingewilligd, nam hij op staan de voet ontslag. In de bewuste nacht wilde hij (het was ongeveer twee uur) zijn vroegere patroon eraan herinneren dat hij nog vakantiegeld tegoed had. Hij had om zijn argumenten kracht bij te zetten een oude Duitse bajonet meegenomen Met de bajonet sloeg hij op de ramen, terwijl hij luidkeels te kemien gaf de baas te willen spreken. Deze belde snel de politie met de mededeling dat er een dronkeman voor de deur stond. schoten en zonder reden van de wapen stok gebruik gemaakt. Het wekte bij de leden van de recht bank nogal wat verbazing dat vader K. helemaal niet in de stukken voorkwam. Hij was niet gehoord door de politie. Op vragen van de president waarom hij nu pas met zijn verhaal kwam, ant- ■woordde de man dat de politie hem had gevraagd te zwijgen over het schot, dat zöu zijn afgevuurd nadat zijn zoon de bajonet had weggegooid. Agent Balke zou dit schot hebben gelost. Voor de officier van justitie, mr. A Somerwil. was deze verklaring aanlei ding voor een verzoek tot aanhouding van de zaak. De raadsman, mr. G. A. van Straten, sloot zich daar graag bij aan. Volgens hem heeft de verklaring van vader K. zoveel twijfels doen rij zen dat hij een verzoek om onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënt, die al vier maanden in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, gerecht vaardigd achtte. Zijn verzoek werd in derdaad ingewilligd. Kort daarop arriveerden twee agen ten. Bij hun komst trok aldus het proces-verbaal K. een bajonet en nam de vechthouding aan. De agenten gingen assistentie halen en daarvan maakte K. gebruik om de benen te nemen. Hij ging naar het ouderlijk huis. In de tuin van de buren werd hij door de politiemannen nu met méér dan twee man opgemerkt. Volgens het proces-verbaal zou K. andermaal met de bajonet heben ge- dreigd. Hij had er zelfs mee in de rich- tin van agent Balke gegooid, die zich slechts in veiligheid had kunnen bren gen door snel opzij te springen. Daarna hon hij met veel moeite gearresteerd worden. Tijdens de zitting werd de vader van de verdachte als getuige a decharge gehoord. Naar zijn zeggen was hij ge tuige geweest van de gebeurtenis in de turn van de buren. Zijn beschrijving van het gebeurde kwam helemaal niet over een met het verhaal van de politie. Vol gens vader K. zou zijn zoon zich hele maal niet hebben verzet. Hij had ook niet in de richting van agent Balke gegooid. Volgens hem had de politie ge- AMSTERDAM (ANP) Ongeveer 300 afgevaardigden van de 266 afdelin gen van de algemene bond van bejaar den z(jn gisteren uit het hele land «aar Amsterdam gekomen om de 15e algemene bondsvergadering bij te wo nen. Samen vertegenwoordigen zij in totaal 110.000 bejaarden, die allen lid z(jn van de bond. De voorzitter, de heer K. Verhagen. Mnstateerde in zijn inleiding, dat de ontwikkeling van de bejaardenuitkering tnans te traag verloopt. Te veel wordt ™?,™s hem een noodzakelijke correctie SA10'1"; op een 'e 'aat moment aan- f.oP u me' a^c nadelige gevolgen voor vele bejaarden van dien. TOriL Verhaêen pleitte voor een 2^tering van de bejaardenuitkerin- biN™ verzorgde oude dag noemde ÏÏt I uitkering van 80 procent van net gemiddelde loon van metaal- en bouwvakarbeiders of typografen plus zes procent vakantiegeld. (ADVERTENTIE) m AMSTERDAM (ANP) Het Am sterdamse gerechtshof heeft gisteroch tend in hoger beroep de 43-jarige schrij ver Gerard Kornelis van het Reve vrijgesproken van het hem ten laste gelegde: het zich opzettelijk in het openbaar by geschrift door smalende godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wyze te hebben uitgelaten. Dit zou zijn geschied in passages in Dialoog", tijdschrift voor homo filie en maatschappij, waarvan de schrijver mederedacteur is en in zijn boek Nader tot u". Er was êen boe te van f 100.- tegen hem geëist. De rechtbank in Amsterdam had de au teur in november vorig jaar ontslagen van rechtsvervolging. Nadat eveneens een boete van f 100,- tegen hem was gevorderd door de officier van justitie mr- J. J. Abspoel. De rechtbank acht te de godslasteringen die niet straf baar zijn bewezen, maar concludeer de dat niet gesproken kon worden van smalende godslasteringen in de zin dei- wet, omdat aan de gewraakte passa ges geen honende strekking kon wor den toegekend. Het hof overwoog in zijn vonnis, dat niet wettig en overtuigend is bewe zen dat verdachte het hem ten laste gelegde heeft begaan. Volgens het col lege heeft verd. zich in de in de ten lastelegging opgenomen passages niet opzettelijk smalend uitgelaten en is in het geheel niet gebleken noch uit de passages zelf noch uit het ver band waarin zij in de publikatie voor komen dat verdachte heeft bedoeld daarmede God te beschimpen of te ho nen dan wel op enigerlei wijze uiting te geven aan verachting yan God. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Het Kremlin heeft ter gelegenheid van de viering van de vijftigste verjaardag van de oktoberrevolutie een amnestie afgekondigd, waarbij duizenden Russen die gevangenisstraffen uitzitten van maximaal twee jaar onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. De amnestie geldt ook voor sommige categorieën delin quenten die veroordeeld zijn tof straffen van maximaal vijf jaar, waaronder vrouwen die kinderen hebben beneden de 17 jaar, gede coreerde oudstrijders, mannen van boven de 60 en vrouwen van koven de 55. en minderiariffèn die hun misdriif bevingen vóór bun zestiende jaar. Gevallen in deze categorieën die nog worden onderzocht, zullen krachtens de amnestiebepalingen worden ge seponeerd. Een en ander is gisteren bekend gemaakt in een door président Pod- gorny ondertekend decreet van het presidium van de Opperste Sovjet, het Russische parlement. Het is de eerste algemene amnestie in de So vjet-Unie sinds 1953. Het gaat om personen die slechts eenmaal veroor deeld zijn en wier misdrijven „geen groot gevaar voor de maatschappij" vormden. Zij moeten er ook door ..voorbeeldig gedrag en plichtsbesef" blijk van heb ben gegeven dat ze hun fouten jegens de maatschappij goed willen maken. Plegers van ..sociaal gevaarlijke" delic ten als misdrijven tegen de staat en op zettelijke straatschenderij vallen niet onder de amnestie. Veel kritiek volgde op de amnestie Van 1953, toen veel geweldplegers op vrije voeten kwamen. Groepen oud- delinauenten zouden destijds gebieden in Siberië en Midden-Rusland in de buurt van hun kampen hebben geterro riseerd. De Russische leiders hebben kennelijk een herhaling hiervan willen voorkomen. Alle misdrijven waaraan geweld te pas kwam, zijn nu uitgezon derd. Dit geldt tevens voor diefstal van staatseigendommen op grote schaal, diefstal van vuurwapens of explosieven, het geven of aannemen van steekpen ningen en de illegale bereiding, aan koop of verkoop van verdovende mid delen. Personen die tot gevangenisstraffen van meer dan twee jaar zijn veroor deeld, krijgen, als ze daarvoor in aan merking komen, volgens het decreet de helft van hun straf kwijtgescholden. De amnestiebepalingen zijn kennelijk niet van toepassing op de Britse lector Gerald Brooke en de Russische schrij vers Sinjavsky en Daniël die veroor deeld zijn wegens „staatsgevaarlijke" activiteit. Brooke heeft ongeveer twee en eeri half jaar uitgezeten van de vijf jaar waartoe hij veroordeeld was we gens invoer van anti-Russische litera tuur, en Sinjavsky en Daniël zitten resp. zeven en vijf jaar uit wegens publikatie van anti-Russisch geachte werken in het westen. (V VOLG VAN PAG. 1) Een mohe van mr. Van Lier (PvdA) om spoedig In de werkloosheidswet een minimum-dagloon in te voeren, kreeg gistermiddag met negen tegen vier stemmen onvoldoende steun. Minister Roolvink had de commissie toegezegd dat hü over deze zaak een adviesaan vrage aan de Sociaal-Economische Raad zal doen. Daar nam de meerder heid van de commissie genoegen mee. Het was niet de eerste keer dat mi nister Roolvink meedeelde „de mening van het georganiseerde bedrijfsleven" te willen horen. Wat betreft de totale ontwikkeling van de kosten der sociale verzekeringen zal de minister, zoals hij al had meegedeeld, het oordeel van de S.E.R. vragen. Tussentijdse adviezen wil hij hebben over de geleidelijke afbraak van de kinderbijslag voor het eerste kind en over het feit dat een aantal trekkers van de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring lagere uitkeringen krijgt dan in de tijd toen zij nog uitkeringen ingevol ge de mterimwet-invaliditeitsrentetrek- kers kregen. Ook over een vakantietoe slag als aanvulling op de ouderdoms- uitkermgen wil de minister het oordeel R' wSten' Heei spoedig zal j een adviesaanvrage worden gedaan over het veilig stellen van pen- slufüngen loonaanspraken biJ bedrijfs- Wat betreft de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen deelde de minister mee dat het maximum-inkomensplafond om voor bijslag voor het eerste en twee de kind m aanmerking te komen wordt verhoogd van 5,300 tot 5.650 per jaar. De minister stelde zich positief op tegenover een wens van ondermeer dê socialist Van Lier om bejaarden boven de a.o.w. een vakantieuitkering t'e ge ven. Minister Roolvink vond dit „niet onaantrekkelijk om binnen vier jaar te verwezenlijken". (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Vijf van de zes E.E.G.- landcn Frankrijk uitgezonderd zijn het met Amerika eens geworden over de voorwaarden waaronder het verdrag tot niet-verspreiding van kern wapens getekend kan worden. Het akkoord werd bereikt tijdens een specialie vergadering van de per manente vertegenwoordigers bij de NAVO. De verwachting is, dat nu spoedig de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Rusland over nog open liggende artikelen van het ontwerpverdrag hervat kunnen wor den. Het tussen de vijf E.E.G.-landen en Amerika bereikte akkoord heeft be trekking op paragraaf 3 van het ver drag, dat handelt over de controle op het gebruik van kernenergie. Zoals be kend achten de vijf E.E.G.-landen de inhoud van die paragraaf van vitaal belang voor het functioneren van de Europese gemeenschap voor atoom energie. Het Euratom-verdrag voorziet in eigen controle en daarom waren er overwegende bezwaren tegen de aan vankelijke formulering van paragraaf 3. waarin controle door het internatio naal atoombureau te Wenen werd voor geschreven. Naar verluidt omvat het thans be reikte akkoord êen overgangsperiode voor de eigen Euratómcontrole. 55 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) LONDEN Koningin Elizabeth heeft de in hermelijn gestoken leden van het Britse Hogerhuis gisteren meegedeeld dat de regering voornemens is, hun voortaan het recht te ontzeggen aan de wetgevende arbeid deel te nemmen. De nieuwe beperking van de macht der kwijnende Britse aristocratie was vervat in de troonrede waarmee de koningin de nieuwe zitting van het par lement opende. De door de socialistische regering- Wilson opgestelde troonrede werd zoals altijd uitgesproken in het statige Ho gerhuis voor edelen in gewaden en met kroontjes en hun dames in lange jur ken. Behalve de historische hervorming van het Hogerhuis bevatte de troonrede een toezegging van de Labour-regering om de gokwetten te verscherpen en de wetgeving tegen rassendiscriminatie uit te breiden. Het Hogerhuis bestaat uit ongeveer 900 leden van oude adellijke families en 140 voor het leven in de adelstand ver heven Britten. De belangrijkste be voegdheid van het Hogerhuis is het ver tragen van een wet met een jaar. La- bourregeringen is het al lang een doorn in het oog, dat de erfelijke leden een ingebouwde conservatieve meerderheid vormen. De Britse regering hoopt op de spoe dige opening van de onderhandelingen over de. toetreding van Engeland tot de E.E.G., zo verklaarde koningin Elizabeth verder. De vorstin zei dat over deze kwestie het zeer nauwe overleg met de regeringen van het Gemenebest, de lan den van de Europese Vrijhandels Associatie en met Ierland zal worden voortgezet. (ADVERTENTIE) MOSKOU (Rtr.) Een van de twee Russische onbemande ruimteschepen die maandag aan elkaar en vervolgens weer los werden gekoppeld, is gisteren geland, zo heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Het was de kunstmaan Kosmos-186, die na 65 omwentelingen op bevel van de aarde een zachte lan ding maakte binnen het daarvoor vast gestelde gebied. Waar de satelliet precies neerkwam werd er niet bij gezegd. De kunstmaan waar zij gedurende drie en een half uur aan had vastgezeten, de Kosmos-188, is nog in de ruimte, bezig met het ver richten van waarnemingen, zo meldde Tas3. „In alle stadia van oriëntatie, nade ring, entering en koppeling met de Kos mos-188 en tijdens de ontkoppeling, de viueht daarna en de landing op aarde, nebben alle systemen van de Kosmos- 186 een hoge mate van betrouwbaar heid tentoongespreid bij het verrichten van taken die radicaal nieuw zijn in de ruimtevaart," zo werd gezegd. De Russen hebben, de gisteren gelan ceerde Kosmos-189 meegerekend, in zes dagen tijds zes kunstmanen gelanceerd. Waarnemers menen dat er wel eens een nieuwe spectaculaire ruimtevlucht in het verschiet kan liggen. 'protski wilde een steekproef ne men om te weten in hoeverre de soldaten, gelegen in en rond Petrograd, het gezag van de sovjet van de stad en het revolutionair strijdcomité, dus in feite het gezag van de bolsjewistische leiders, er kennen. Met een bon voor 5000 geweren, voorzien van het stempel van het strijdcomité, stuurde hij een delegatie rode gardisten (arbeiders dus) naar een wapenarsenaal dat te Sestroresk, zo'n 33 km buiten Petrograd iag. En hij had succes: de wapens werden prompt in vracht wagens naar de fabriek van de gar disten gebracht. Hierop stuurde de sovjet een telegram naar alle legereenheden in de hoofdstad met het bevel al leen orders uit te voeren, die door het revolutionair strijdcomité wa ren goedgekeurd. Slechts twee re gimenten weigerden dit en bleven de regering trouw: de kozakken en de junkers (cadetten van de mi litaire academie), de fanatieke, maar veelal snel capitulerende zo nen van de Russische adel). Toen bleek, dat verder alle sol daten aan zijn kant stonden, liet Trotski brutaalweg kolonel Polko- nikov weten, dat de sovjet van Petrograd een politieke commissa ris op het generale hoofdkwartier zou aanstellen om controle uit te oefenen en eventuele besluiten mede te ondertekenen. Polkonikov, die als het aan hem had gelegen, alle revolutionaire nesten al lang te vuur en te zwaard had uitge roeid, liet een stug „Nee" horen. Trotski's antwoord hierop was een doodnuchter appèl aan alle sol daten: „Het hoofdkwartier ont- trekt zich aan de controle van het strijdcomité, dat door uw comités is erkend. Het heeft gebroken met het revolutionaire garnizoen en zich aldus tot, een instrument ge maakt va$ de troepen van de con tra-revolutieRevolutionaire soldaten, de bescherming van de revolutionaire staatsorde berust bij u!" De enige reactie van de regering op deze toch ernstige vorm van rebellie en gezagsondermij'ning, was dat zij in beroep ging bij het interim-parlement. Maar er volgde geen enkele beslissing Toen de Rode Garde openlijk en bewapend op straat verscheen, tegen de dag van de „coup", wer den tafereeltjes als deze Rode Gardisten die zich warmen rond een vuurtje een gewoon ver schijnsel in de straten van Petro grad. (Foto uit „Wordt het dag, kameraad?" uitg. In den Toren, Baarn). Trotski bouwde van uur tot uur het revolutionaire apparaat verder uit. Men kon weinig tegen hem ondernemen: per slot was hij pre sident van de Petrograd-sovjet. In Smolny was deze sovjet vandaag weer, zoals elke dag in deze weken van zenuwslopende spanning, In vergadering bijeen en Trotski werd bestormd met vragen of de kran- teberichten over een ophanden zijnde bolsjewistische opstand juist waren Trotski ontkende. De bol sjewisten hadden voor de eerst komende dagen geen oproer in de zin, zei hij. Hoewel, als ide regering bij haar voornemen bleef om een aantal eenheden van het Petro- grad-garnizoen te vervangen door troepen van het front (die niet of nauwelijks bolsjewistisch geïnfil treerd zouden zijn), dan zouden de bolsjewieken gedwongen zijn tot actie over te gaan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De christen-radicalen de zogenaamde Américain- groep sturen niet aan op een scheuring binnen de A.R., de C.H.U. en de K.V.P., wel op het bekennen van een politieke kleur binnen deze partijen. „De scheiding der geesten is niet het doel van onze beweging", zei de voor zitter van de christen-radicalen werkgroep, de heer B. Buddingh gisteren in Den Haag. „Het is niet ons doel, maar het kan wel een gevolg zijn van ons optreden. Wij willen de confessionele partijen ombuigen naar een vooruit strevend program, dat in samenwerking met de Partij van de Arbeid en D '66 tot stand zou kunnen komen". De christen-radicalen houden op 10 en 11 november een congres in Scheve- ningen waar de sympathisanten van deze beweging een ontwerpprogram van de werkgroep moeten goedkeuren. Het is ontworpen door onder meer dr. M. van Huiten (KVP), drs. J. Kuiper (AR) en de heer B. Buddingh (CHU). Het omvat zeven hoofdpunten: politieke en staatsrechtelijke ver nieuwingen, democratisering van het bedrijfs leven en de onderneming, de ruimtelijke ordening, buitenlands beleid en defensie, ontwikkelings-samenwerking, welzijn, vorming, opvoeding, economisch en financieel beleid. Kernpunt van het Schevenings con gres is het stembusakkoord met de PvdA en D '66, dat in het conceptpio- gram een centrale plaats gekregen heeft. Het congres, ongeveer 250 sympathisan ten uit de confessionele partijen, de Partij van de Arbeid en D '66, moet zich hierover uitspreken, vooral omdat de laatste tijd rond dit stembusakkoord misverstanden zijn ontstaan. Sommige christen-radicalen zien een voorkeur en in een stembusakkoord eenzelfde politiek beginsel. „Daarom spreken wij liever van een samenwerkingsverband met als duide lijke zekerheid dat ons vooruitstrevend program uitgevoerd wordt", aldus gis teren in Den Haag dr. Van Huiten. De voorzitters van de meeste politie ke partijen worden op dit congres op 10 en 11 november verwacht. Oud-minister Bogaers heeft maandag avond voor een KVP-afdeling in Utrecht zijn visie op de doelstellingen van de christen-radicalen uiteengezet. Hij zei: Willen we in de politiek een concentra tiebeweging op gang brengen tegen de chaos van een verdere versnippering die nu al onder de oppervlakte aanwe zig is. dan moeten we uitgaan van de bestaande paiïijer ik ben een van de genen, die daarbij ren christelijke be wogenheid en visie onmisbaar achten. Deze is zonde" meer geen basis, ais zij niet inhoudt een radicaal vooruitstre vend programma en realisering daar van. We moeten bewust zoeken naar an deren, die ditzelfde willen en daarom is een stembusakkoord voorafgaande aan de verkiezingen een wezenlijk on derdeel van onze doelstellingen". PAUS PAULUS VI is weer koortsvrij. Hij heeft gisteren met medewerkers be sprekingen gevoerd en documenten, zo als de later bekend te maken benoeming van nieuwe bisschoppen getekend. (ADVERTENTIE) KOPENHAGEN (AP) Het tribu naal voor oorlogsmisdaden van Ear] Hussel heeft van de Deense regering toestemming gekregen volgende maand een zitting te houden, die tien dagen zal duren. Het tribunaal zal van 20 tot 29 no vember gehouden worden in het lan delijke stadje Roskilda, ongeveer 30 km ten westen van Kopenhagen. De toestemming was in lijnrechte tegenstelling tot het tot nu toe gevoerde beleid in Denemarken. Premier Jens Otto Krag heeft het tribunaal herhaal delijk verweten een eenzijdige propa ganda-aangelegenheid te zijn en er op gewezen dat Denemarken zich het recht voorbehoudt ongewenste vreemdelingen de toegang tot het land te ontzeggen. ROTTERDAM (ANP) De minis- ter van vervoer van de Duitse bonds republiek G. Leber die o.m. in Ne derland opschudding heeft verwekt met zijn plan tot regeling van het Duitse vervoerswezen, zal op 30 no vember in Rotterdam het woord voe ren op een veirvoersconferentie van het comité van vervoersvakbonden in de E.E.G- De staatssecretaris van ver keer en waterstaat de heer M. J. Keyzer zal de conferentie openen. (ADVERTENTIE) m

de Stem | 1967 | | pagina 7