SER-advies over bijslag eerste kind verwacht Hubert Humphrey koel onder SOCIALE PREMIE STIJGT IN 1968 MET 13 PROCENT V ietcong-aanslag WILSON WEIGERT ONTSLAG CHALFONT jamin premie voor vrijwillig: verzekerden omhoog f7 Minister B. Roolvink: Egypte wil olie uit Europa advies ser doorlichting premiegrens Containervervoer ook in Vlissingen andaag van start! VEERBOOT KRUININGEN VAN STAPEL in feest van voor een overdaad aan rkleding, want de Kans op regen ONDRAAGLIJK MOEILIJKER 1500 mijnwerkers overbodig GEEN NOOT BEROEP OP HANOI Europese Commissie Geen verbetering verwacht van werkgelegenheid Nieuwe rangorde Sovjet-leiders Vrouw trachtte haar kinderen te doden King gearresteerd elke dag een ander voordeel 107e JAARGANG No. 25650 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter. P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Al WOENSDAG 1 NOVEMBER 196/ Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden BEPERKING KINDE RBIJ SLAG? S* 5*s m r$ j s adem "JëiUnka (polyester) jacket, geheel met „Borg" M. 116-167 26.75-36175 Ir jongenspantalon met 1116-167 13.75-1875 100% acryl babytruïtje. Maat 74 - 86 3.95 100% qCdanca. baby broekje. M. 74-86 4.50 %S8\ Euiver wollen astronauten- nuts in wit en vele deuren. 2.95 A150. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft gistermiddag in de commissie voor sociale zaken van de Tweede Kamer meegedeeld, dat per 1 januari 1968 de premie van de sociale volksverzekeringen en van de ziekenfondsen in totaal zal stijgen met 1.3 procent. Thans betalen werk gevers en werknemers voor de sociale verzekeringen respectievelijk 18.20 en 16.10 procent aan premie, in totaal 34.30 procent. ingevoerd, wil ik mij van iedere voor tijdige inmenging geheel onthouden' zei hij. De heer Roolvink deelde mee, dat de uitvoeringsorganen van de sociale ver zekeringen thans worden doorgelicht, ten einde tot een efficiëntere uitvoering te komen. De premiestijging per 1 januari is als volgt verdeeld: de A.O.W. gaat omhoog van 8,8 tot 9 procent; de premie alge mene kinderbijslagwet stijgt van 2,1 tot procent: de premie kinderbijslag loontrekkers van 3 tot 3,1 procent en pISnlI? J?or bet ziekenfonds stijgt van 6,8 tot 7,2 procent. inv,De™g van de algemene wet ziektekosten vergt per 1 januari voorts een premie van 0,4 procent. Minister Roolvink deelde mee dat spoedyj een adviesaanvrage aan de So ciaal Economische Raad zal worden ge- laaan over de kostenontwikkeling van de sociale verzekeringen. iS,!?,!1»,®6' de'heren C. v. d. ?loeg (K.V.P.) en Rietkerk (V.V.D.) I „is' v„ "^oenden dat de premiedruk En ,1S' De "Uister verwachtte nat de totale premie van de sociale ver- inaafjn8?1 bm"en "et al te lange tijd ■tet van het l0°" zal lopen, seliikhod om f afwe2en van wen- nnè ï1 en ""ogehjkheden. Zolang er ik niet J ""volkomenheden zijn, weet |^alV«\6rdneterP= aan mnia? 1953 totaal biina 2 miljard 1966 wa\ h Jehzl erulgen "i'sekeerd, in 8 liliarH bedrag opgelopen tot ruim 1" verband maf1' u ,Ver de Premiedruk rwül i het invoeren van de niets zeggen tlek WUd® de minister »Nu er een vrije loonpolitiek wordt het KNMernch%pieegedeeld d°°r THdS ltiEe)dlg tot vanavond: m de mioa maar later kans «n meer bewolking met krimn enige regen. Matige wind &nv,S ",cst !ot zuidwest, tur™ verandering in tempera- |anaognde2r0?6.4°8nd„eurr "13 UUr' r^urn. 2on OP 7-35 uur. Maan op Dezer dagen kan de publikatie van een Koninklijk Besluit worden veT- wacht tot verhoging van het bedrag, waarover ingevolge de algemene ouder domswet, de algemene weduwen- en wezenwet, de algemene kinderbijslag wet en de kinderbijslagwet voor loon- trekkenden maximaal premie wordt ge heven. Deze premie-inkomensgrens, welke thans 14.050,— per jaar bedraagt, is - zoals al gemeld - verhoogd tot 15.350. De verhoging zal per 1 januari 1968 in gaan. (VERVOLG OP PAGINA 7) (Vna een onzer verslaggevers) HARDINXVELD-GIESSENDAM Mevrouw C. van Aartsen-stap, echtgenote van de commissaris van de koningin in Zeeland, heeft gistermiddag op de scheepswerf De Merwede de dubbeldeks vere boot „Prinses Christina" te water gelaten. Dit schip (foto) zal begin volgend jaar worden ingezet op het zwaar overbelaste veer Krul- ningen-Perkpolder. De veerboot zelf en de aanpassingswerken in de veerhavens van Kruiningen en Perkpolder gaan 55 tot 60 miljoen gulden kosten. De „Prinses Chris tina" zal meer vrachtauto's, per sonenwagens en passagiers kun nen vervoeren dan alle schepen, die op het ogenblik op Kruinin- gen-Perkpoider worden ingezet. (Zie verder pagina 3) ROME (Reuter) Gisteren, is uit kringen van de Italiaanse olieindustrie vernomen, dat Egypte verscheidene Europese landen heeft verzocht geraf fineerde olie te leveren, daar de raf finaderijen in Suez door Israëlische ar tillerie ernstig zyn beschadigd. Vorige week meerde een Brits tankschip af in Alexandrië en volgens kringen in Rome had het schip stookolie gelost voor een elektriciteitscentrale in de stad. Naar vorige week in welingelichte kringen in Cairo werd vernomen is stookolie de enige soort olie, die van essentieel belang is voor de industrie van de Verenigde Arabische Republiek, daar deze wordt gebruikt door de elek triciteitscentrales in het land. Totdat de raffinaderijen in Suez in brand werden geschoten, op 23 oktober, kon Egypte zich bijna helemaal zelf van olie voorzien. In 1966 werd slechts 338 ton ingevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een meerderheid van de Sociaal Eco nomische Raad zal tezijnertijd adviseren de bijslag voor het eerste kind af te bouwen. Dit is althans in politieke kringen de verwachting. Het zal echter op zijn vroegst eind 1968 worden voordat het parlement hierover kan beslissen. De K.V.P. heeft bij voorbaat al laten weten, dat deze afbraak zeker voor het eerste kind een zeer moeilijke kwestie zal worden. In sommige andere partijen is de mening hierover en over de gehele kinderbijslag verdeeld. De liberalen zijn er zonder meer voorstan ders van, ook van het afbreken van de bijslag voor het tweede kind Het kabinet-De Jong stelt de kwestie zeker aan de orde, wanneer de SER zijn advies uitgebracht heeft. Minister Roolvink (AR) ls eveneens een voor stander van een verkleinde kinderbij slag. Dit is vorige week bij de behandeling van de algemene wet bijzondere ziekte kosten en deze week in de kamercom missie voor sociale zaken duidelijk ge bleken. Hem en andere voorstanders van de verminderde kinderbijslag is het vooral te doen om meer ruimte te kunnen scheppen voor het totaal van de sociale premies. Deze premies dreigen in de komende jaren voor een groot aantal Nederlan ders tot het bijna ondraaglijke te stij gen. Het grootste deel van politiek Ne derland is daarvan overtuigd. Of dit door verlaging van de kinderbijslag verhinderd moet worden, is een vraag die vele politici, onder meer de KVP, op dit moment met „neen" beantwoor den Want een zeer groot deel loontrek- kenden en kleine zelfstandigen krijgt door deze afspraak bij een eerste kind onherroepelijk financiële problemen. „Het is het sociale gat proberen te dem pen met een nogal a-sociale maatregel", aldus deze politici. „De kinderbijslag is in 1946 welis waar als een tijdelijke maatregel aan vaard, maar na 20 jaar is zij een belang rijk onderdeel van de loonsom gewor den, een deel dat men niet zo maar kan afknijpen", aldus het KVP-Tweede- Kamerlid C. van der Ploeg, vice-voor- zitter van zijn fractie en oud-voorzitter van de katholieke landarbeidersbond St.-Deus Dedit. Hfj was in 1946 tegen het instellen van deze tijdelijke kinderbijslag, om dat, zo motiveerde hij toen, een derge lijke regeling later niet zonder schade ongedaan gemaakt zou kunnen worden. De loononderhandelingen worden er in de toekomst zeker moeilijker door, wanneer de beslissing voor deze bijslag afbraak genomen is, meent hij. Ook al waren politici als prof. Romme en dr. G. Veldkamp enkele jaren al tot de overtuiging gekomen, dat de kinderbij slag in deze vorm niet eeuwig kan blij ven bestaan. Het is echter ook voor de tegenstan ders van deze afbraak duidelijk, dat er in de nabije toekomst iets moet ge beuren, om de schrikbarende premiestij ging af te remmen. De politicus die het bevrijdend antwoord kan geven, hoe er geremd moet worden heeft zich echter nog niet gemeld. (Van onze correspondent in Brussel) BkuSSEL In de kolenmijn Lim burg-Maas te Eisden zullen volgend jaar 1500 ondergronders overbodig worden door drastische inkrimping van de pro- duktie. De Belgische regering heeft de onder nemingsraad van de mijn thans officieel laten weten, dat de jaarproduktie moet worden ingekrompen met 400.000 ton. De huidige produktie van de mijn Lim burg-Maas bedraagt 1.300.000 ton. tPftftMal De Stem Trotski werd met de dag bruta ler toen eenmaal gebleken was dat de meeste soldaten in en rond Petrograd aan de kant van de bolsjewieken stonden. Pa gina 7. Gaan de Zeeuwse duiven in de toekomst voorop? Pagina 13. Medezeggenschap van de pach ters in de waterschappen is mo gelijk. Pagina 5. De bouw van het congres- en tentoonstellingscentrum „Het Turfschip" in Breda is begon nen. Pagina In de Russische economie is nog maar weinig van het kapitalis me te merken. Pagina 15. In De Kleine Stem komen onze jongere lezertjes weer aan het woord. Pagina 9. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De directie van de N.V. Haven van Vlissin- gen bestudeert op het ogenblik de mogelijkheden om ook het Vlissingse havenbedrijf deel te laten nemen aan het zich snel ontwikkelende containervervoer. Zoals bekend heeft de invoering van het containervervoer met na me in Rotterdam revolutionaire' gevolgen voor het traditionele stukgoederenvervoer. Ook wordt bestudeerd waar een con tainer-terminal in de Scheldestad zou moeten komen. De kaderuimte aan de Vlissingse buiten- en binnenhavens is praktisch uitgeput. Logischerwijze gaan de gedachten dus vooral naar Vlissin- gen-Oost, waar in de ruime nieuwe ha venbekkens nog wèl mogelijkheden zijn. (Vervolg op pag. 3) (Van onze redactie buitenland) SAIGON Op nog geen vijftig meter van het Saigonse paleis, waar gisteren de nieuwe Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu na zijn beëdiging tot president een receptie gaf voor buitenlandse en Vietnamese gasten, zijn vier mortiergranaten van 60 mm terechtgekomen. De Ameri kaanse vice-president, Hubert Humphrey, was juist met de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker in het paleis aangekomen en tekende het gastenboek toen de granaten insloegen. Een der granaten trof de auto van een Australische hoofdofficier. Onder de honderden gasten ontstond geen pa niek. De politie vond even na de Viet- congaanslag bij een Chinese kleermaker op 800 meter van bet paleis een pas ge bruikte mortier. Ernaast lag het lijk van een oude Chi nees, die volgens de politie zou zijn neergeschoten door de Vietcong. Bij de aanslag liep slechts één persoon lichte verwondingen op. Toen de granaten ontploften speelde een militaire band een Amerikaans wijsje. Hoewel de ruiten rinkelden mis te het orkest geen noot. „Dat zijn waarschijnlijk mortiergra-- naten", zei een verslaggever tegen vice- president Humphrey. „Dat dacht ik al", antwoordde Humphrey. „Ik schrok he lemaal niet", zei de vice-president. Enkele seconden nadat de drie ont ploffingen door de balzaal weerkaat sten zei een zachte stem door een luid spreker dat het galadiner zou beginnen een zachte wenk voor de lager ge plaatste gasten om te verdwijnen. Omstreeks dezelfde tijd was een an dere beschieting In de buitenwijken te horen. In het paleis duurde het enkele se conden voordat het zelfs tot de pers doordrong wat er gebeurd was, en men zich naar-Humphrey en de andere hoge gasten haastte. De gasten dromden vrolijk en zorge loos naar het bordes waar de diploma- tenauto's voorreden. De band speelde door, obers bleven af en aan lopen met verversingen en iedereen deed alsof de vier ontploffingen het laatste was waar men aan dacht. De gisteren beëdigde Van Thieu heeft zich opnieuw tot Noord-Vietnam ge richt met het voorstel aan tafel te gaan zitten om te spreken over beëindiging van de oorlog. WILSON (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Premier Wilson heeft gisteren het Engelse parlement mee gedeeld, dat bij het door Lord Chal- font, de Britse onderhandelaar met de EEG, aangevraagde ontslag niet heeft ingewilligd. Chalfont zou het verzoek tot ontslag zaterdag hebben ingediend, na zijn geruchtmakende „hardop denken" tegenover journa listen in Lausanne over de radicale verandering van de Britse politiek ten opzichte van Europa, als de Britse aanvraag van het EEG-lidmaatschap ook ditmaal zou worden afgewezen. Premier Wilson verklaarde gisteren dat Chalfont duidelijk heeft doen uit komen dat Engeland vastbesloten blijft streven naar het lidmaatschap van de zes. Wanneer hij ook maar even getwijfeld had aan wat Lord Chalfont had gezegd, zou hij het ont slag wel aanvaard hebben, aldus do Britse premier. De leider van de Britse conservatie ven, Edward Heath, vroeg aan pre mier Wilson duidelijk uiteen te zetten onder welke omstandigheden Lord Chalfont zijn verklaringen heeft af gelegd. Lord Chalfont heeft op zijn persconferentie in Lausanne „loze dreigementen" geuit over wat Enge land zou kunnen gaan doen wanneer het niet tot de E.E.G. wordt toege laten, zei Heath, die de hele kwestie „een dom geval" noemde. Hij opperde de veronderstelling dat de verklaringen van Lord Chalfot ingegeven kunnen zijn door andere, hoger geplaatste regeringsleiders. Te gen de verslaggevers heeft Lord Chal font gezegd dat hij slechts zijn per soonlijke mening weergaf, maar hij wilde die wel graag gepubliceerd zien. „We vragen ons af waarom", zei Heath. „De onderhandelingspositie van Lord Chalfont is door deze zaak niet versterkt; zijn verklaringen zjjn ko ren op de molen van degenen die zeggen dat Engeland in feite niet Enropees is", aldua Heath. HÜBERT HUMPHREY geen paniek CHALFONT (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Europese Commis sie verwacht voor Nederland in het komende jaar weinig verandering in de werkgelegenheid. Zjj acht het niet aannemelijk dat de industriële produktie zich voor het eind van het jaar weer in opwaartse richting zal gaan bewegen. Wel kan de vraag naar arbeids- krachten een zekere opleving gaan ver tonen door de verkorting van de werk week die in een aantal bedrijven wordt doorgevoerd. De werkloosheid zal in de komende maar.den nauwelijks enige veranderingen ondergaan. Dit schrijft de Europese Commissie in het derde kwartaalbericht over de economische toestand in de EEG. De groei van het bruto nationaal- produkt van ons land wordt voor 1967 op 3,5 procent gesteld in plaats van 3 procent in het vorige kwartaalbericht. In het tweede kwartaal dit jaar heeft de tendens tot herstel van de handels balans geen voortgang gevonden. Voor 1968 wordt een aanmerkelijk grotere economische expansie in de Europese Economische Gemeenschap verwacht Het stijgingstempo van de uitvoer zal zich nauwelijks wijzigen. De binnen landse bestedingen zullen echter, ver geleken met dit jaar, sneller toenemen De invoer zal wel krachtig stijgen. In de loop van '68 zou aldus een ver slechtering van de handelsbalans kun nen intreden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De premie voor de vrij willige ziekenfondsverzekering, die re gionaal verschillend is, zal vermoede lijk van gemiddeld zes gulden per week (voor echtparen 12 gulden) wor den verhoogd tot gemiddeld zeven gul den per week (echtparen 14 gulden). Onder de vrijwillige ziekenfondsverze keringen vallen: ambtenaren beneden de loongrens, zelfstandigen beneden de loongrens, die in loondienst zijn ge weest en bejaarden. Het is volgens het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties niet uitgesloten dat de premie voor de vrijwillige verzekering nog verder zal stijgen. Dat zal het geval zijn als het parlement zich verenigt met het wets voorstel om voor de rijksambtenaren en hun gezinsleden een afzonderlijke ziektekostenvoorziening in het leven te roepen. De rijksambtenaren zijn thans meestal vrijwillig verzekerd. Mochten deze plannen doorgang vinden, dan zal voor de overblijvende vrijwillig verze kerden vermoedelijk een premie moeten worden opgebracht van ongeveer ƒ7.50 per week (voor echtparen 15 gulden). Zoals bekend adviseerde de zieken fondsraad de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid vorige week de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1968 vast te stel len op 7,2 procent (thans 6,8 procent). (Van onze redactie buitenland) READING Een 37-jarige moeder in de Amerikaanse stad Reading (Penn sylvania) heeft in een vlaag van waan zin getracht haar vijf kinderen te do den. Twee kinderen - een dochter van 18 en een zoon van 15 jaar - werden in hun slaap met revolverschoten gedood. Drie zonen van 17, 12 en 8 jaar konden op tijd worden gered. De vrouw is gearresteerd op beschul diging van moord en onder psychia trische behandeling geplaatst. MOSKOU (AP) Het valt op dat bij de portretten van de Kremlin-leiders, die aangebracht worden voor het gou den jubileum van de revolutie als rang orde wordt aangehouden: 1 partijleider Brezjnev; 2 premier Kosygin en 3. pre sident Podgorny. In het verleden werden de portretten van de 11 leden van het politbureau in alfabetische volgorde geplaatst. De nieuwe volgorde schijnt bedoeld te zijn om de bevolking duidelijk te maken dat de eerste drie meer macht uitoefenen dan de andere mannen van het collec tieve leiderschap. (Van onze redactie buitenland) BIRMINGHAM Dominee Martin Luther King, voorvechter voor gelijke burgerrechten, is gisteren bij aankomst in Birmingham (Alabama) gearres teerd. Hij werd overgebracht naar een gevangenis in het nabij gelegen Besse mer. Hij kwam uit Atlanta naar Bir mingham om een gevangenisstraf van vijf dagen te ondergaan, die hem was opgelegd voor zijn aandeel in een ver boden betoging voor gelijke burgerrech ten. (ADVERTENTIE) niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1