Studiedagenvoorbereiden jonge mens op toekomst' fijne laarzen kopen? NIET VERGETEN! Driehonderd Nederlandse en Vlaamse congressisten papier voor uw pen TELE-CHEQUES VOOR GRATIS DECEMBERNUMMERS VAN TELEVIZIER. Even uitblazen mevrouw Wondermiddelen In een doolhof? „Weerstand...." YVONNE PAUL AL 3 WEKEN OP SCHIPHOL WKA SAMEN MET NATU GOES DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 OKTOBER 1967 Levenslang voor leider van Mau thausenkamp MARINIER ZET PISTOOL OP VERLANGLIJST „BONT"-JASSEN VOOR UW MAN EN KIND Spuitbus tegen beten IN RAAD BRESKENS: Katholiek protest tegen toewijzing van woningen PRESIDENT URUGUAY WIL DUEL MET EX- MINISTER TELE-CHEQUE Wie volgt op? Hoeplauitgsteld door VPRO-leiding J. SinningHe lid van Z.-Nederlandse Mij. taal- en letterkunde Nieuwe werkruimte voor Palet in gebruik genomen (ADVERTENTIE) Breda Karrestraat 27 Tilburg Heuvelstraat 70 Filialen te Dordrecht; Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Den Haag en Leiden (Van onze redactie buitenland) KEULEN De voormalige „SS- Untersturmfiilirer" Streitwieser, leider van verschillende by het concentratie kamp Mauthausen behorende kampen ls gisteren in Keulen na een proces van een jaar veroordeeld tot levenslang. Streitwieser is nu vijftig jaar. „SS-Obersturmführer" Karl Schulze kreeg vijftien jaar gevangenisstraf. Hij was hoofd van de politieke afdeling van Mauthausen. In de 12 maanden dat het proces duurde, zijn 150 getuigen uit vele landen gehoord. Onder hen was Baldur von Schirach, die onlangs uit de gevangenis voor oorlogsmisdadigers in Spandau werd ontslagen. Het kamp Mjauthausen was tijdens de oorlog een verzamelpunt van* verzets strijders uit Nederland, België Luxem burg, Frankrijk en Engeland. Velen van hen vonden er de dood. In totaal telde men er na de oorlog meer dan 100.000 vermoorde en omgekomen gevangenen. IPiiiiiiaiinwiüm a h E" i s s s is s DAYTON (AP) Een in Zuid- Vietnam gelegerde marinier heeft zijn ouders een 38 kaliber pistool voor Kerstmis gevraagd. De soldaat eerste klas John Bran- non (23) zette een pistool op zRn verlanglijstje ter vervanging van zijn M-16 geweer dat „gewoon waardeloos is en voortdurend klem zit. Ik wil een pistool om de vij and niet alleen met stenen te hoe ven bestoken." Zoals bekend wor den vele M-16 geweren op het mo ment vernieuwd, omdat zij vele gebreken vertonen. OP HET STRAND te Egmond aan Zee is voor de vuurtoren een vissorteer- tafel aangespoeld gemerkt Katwijk 37. Deze moet afkomstig zijn van de vermiste viskotter Katwijk 37 die naar aanvankelijk werd vermoed ter hoogte van Den Helder zou zijn ver gaan. 111 BT"H' "win'vima Toen de dames rond de eeuwwisse ling mantels droegen van „pluche" Kwam het niet in haar hoofdjes op, te spreken van imitatie-bont- Zelfs de peilenentjes van geplet fluweel dat zo sprekend op mollebont leek, werden dij hun naam genoemd en die luidde: „fluwelen peilenentjes". „Imitatie" is een onaangenaam woord en het is on juist dat te gebruiken voor de moderne „langharige" warme en lichte stof die pikt op een dikke pluche, geen bont jS an °°k hiet wil zijn. Daarom is deze stof zo geschikt om op de eerste Plaats gedragen te worden door Teddy- Deer, maar vervolgens door mannen cue geen bont zouden willen hebben) Vn„„0r ónderen (die geen bont zouden Kunnen krijgen!). zaDhfw^26!, ™an een rui§e jas van vIpKc g i 4.lge Crylor met bruine ekjes, gesloten met een brede rits. ïSf. £ns sc„ho°lmeisje dezelfde syn thetische stof maar zijdeachtiger van haar, vuurrood van kleur en langs de rits afgezet met marineblauwe gladde gemaakt!™11 °°k h6t maokraa«« De pijn van een bije- of wespe- steek en natuurlijk die van allerlei andere insekten kan men tegen woordig, althans in Amerika, ook al door een druk op de knop van de spuit bus verzachten. Het spuitbusje met I.S.S. (In stant Sting Solution) bevat een com binatie van alcohol, menthol en kam fer en "dit mengsel verzacht niet al leen de pijn maar is ook een medisch verantwoord ,,eerste-hulp" preparaat. Het koelt de getroffen plek op de huid sterk af, vermindert daardoor de irri tatie en de neiging tot wrijven en krab ben, die vooral jonge kindeken tot zulke moeilijke patiëntjes maakt wanneer ze gestoken zijn. Wrijven of krabben helpt niets. Integendeel: daardoor kan een zekere verspreiding van het gift in de wond optreden die de irritatie alleen maar erger maakt. Maar maak dat uw zoon (of dochter) van drie maar eens duidelijk! Er zjjn tegenwoordig allerlei „won dermiddelen" om iets schoon te maken, doch in het huishouden komen maar al te vaak momenten voor, waarop men zich afvraagt, hoe en waarmee men een dergeljjk euvel moet verhel pen. In iedere huishouding zijn echter voldoende hulpmiddelen aanwezig om dat te kunnen doen. Zij zijn bovendien altijd bij de hand: aardappelen, koffie dik en azijn. Als de zool van uw nieu we schoen glad is en bij het lopen dus gevaar voor uitglijden gaat ople veren, neem dan de helft van een doorgesneden rauwe aardappel, wrijf de zool daarmee in en de gladheid is verdwenen. "Vuile vingerafdrukken op de verf van deuren e.d. kunnen op dezelfde wijze worden verholpen. Houdt ermee op zodra de schijf aardappel vuil is ge worden. De verf wordt hierdoor niet aangetast. En tenslotte kan een door gesneden aardappel op dezelfde manier de kleuren van een olieverfschilderij opfrissen zonder het schilderij te be schadigen. Een goed middel om uw koekepan van de baklucht te ontdoen, maar ook om uw satijnen schoentjes te reinigen en hun glans terug te geven, om'tin nen of bronzen voorwerpen schoon te maken zonder dat zij bun glans daar door verliezen is koffiedik. Dat bad u niet gedacht, wel? Hardnekkige vlekken verdwijnen uit uw linnengoed na lichte gelijkmatige behandeling met een doekje met azijn; de doffe aanslag in uw wastafel veran dert in een fraaie glans zodra u de was bak met azijn gaat wrijven. Vuil ge worden vergulde lijsten worden na behandeling met enkele druppels azijn op een klein sponsje weer glanzend zonder dat het vergulsel erdoor wordt aangetast; vruchtenvlekken i:i tafella ken of servet zullen, als zij voor het wassen met azijn worden behandeld voor goed zijn verdwenen. (Van een onzer verslaggevers) BREDAIn de Nationale Contactcommissie voor Gezinsbelangen en de Gezinsraad in Nederland zijn vele landelijke organisaties op het terrein van onderwijs, gezinszorg en jeugdwerk verenigd, even als veel vrouwenorganisaties. In totaal zijn het zo'n zestigtal natio nale lichamen en instituten. In België telt de Bond van Grote en Jonge Gezinnen en de Gezinsschool van de B.G.J.G. 300.000 Vlaamse leden en voorts zijn nog eens 200.000 Walen lid van de Waalse zuster organisatie hiervan. Terwijl men al gekomen is tot een internationa le gezinsorganisatie met een zetel in Parijs, is het thans voor het eerst, dat Nederland en Vlaanderen in het kader van twee studiedagen op uitgebreide schaal gaan samenwerken. Die Nederlands-Vlaamse studiedagen worden zoals eerder gemeld op 2 en 3 november a.s. gehouden in het Onze Lieve Vrouwelyceum te Breda. „Kwaliteit en kwantiteitwe verwachten een kleine honderd con gresgangers uit België en zo'n 200 cursisten uit Nederland stem men tot tevredenheid". Aldus de heer Rees uit Den Haag, lande lijk secretaris van de Nationale Contactcommissie en van de Gezins raad, die tevens als algemeen secretaris zitting heeft in de confe rentieleiding van het komend congres. Als algemeen secretaris vindt hij de heer P- Vermeire uit Brussel naast zich. Trouwens in de gehele conferen tieleiding treft men voor iedere func tie naast een Belg een Nederlander aan. Twee Belgische ministers en drie prominente Nederlanders hebben zit ting in het ere-comité voor deze stu diedagen, waarvan wij de samenstel ling in onze editie van donderdag j.l. hebben gemeld. Referenten zijn ook weer een Belg en een Nederlander: prof. dr. P.J. Roscam Abbing, hoogle raar in de theologie aan de Rijksuni versiteit te Groningen en prof. dr. J. Kruithof, hoogleraar in de ethica en metaphysica aan de Rijksuniversiteit te Gent. „Doel en onderwerp van dit congres zijn niet in, enkele woorden samen te vatten", zegt de heer Rees, die be roepsmatig vanaf 1946 in de gezins zorg werkzaam is en ook voor de oor log o.a. als adviseur van jeugdza ken te Emmen in de vooral ook in die contreien sombere dertiger jaren nauw bij de gezinsproblematiek betrok ken was. „We zouden kunnen zeggen, dat er heden ten dage heel wat men sen zijn, die zeggen, dat de voorberei ding van de jonge mens op zijn toe komstige leven als volwassene in ge zin en maatschappij niet langer ge grond kan worden op traditie en de eigen ervaring der ouders- Men denkt dat de toekomst andere methoden vraagt dan die welke men in het verleden ge bruikte. En dus slaat men nieuwe we gen in. Komt men aldus terecht in een dool hof, omdat belangrijke waarden uit het verleden verloren gaan, of moet men zioh scharen aan de zijde van hen, die met optimisme en zelfs met vreugde de toekomst van de snel evo luerende maatschappij tegemoet zien? Daar ligt de kern van het probleem", aldus de heer Rees. Met de commissie van voorbereiding voor het komend congres is hij van mening, dat men vooral bij de ouderen die zich verantwoordelijk voelen voor de jeugd een zekere weerstand vindt tegen de (te) snelle veranderingen. „Een innerlijke weerstand vooral", ver duidelijkt hij „gepaard aan een gevoel van onbehagen. En is dat gevoel nu een gevolg van onvoldoende inzicht in de ontwikkelingen en van het niet kunnen vinden van de adequate peda gogische houding. Feit is", zo stelt hij nadrukkelijk, „dat achter veel aan wijsbare pedagogische onmacht de per soonlijke onzekerheid ligt en de onze kerheid over de eisen en mogelijkheden van de toekomstige samenleving. Aan de optimisten zou men kunnen vragen naar de fundering van hun pedago gisch handelen", zo citeert hij hier het programmaboekje voor het komende congres. „Wij staan voor de noodzaak in ons pedagogisch en sociaal handelen te an ticiperen op de toekomst. Maar hoe zouden wij daarop kunnen an ticiperen, als wij geen visie hebben op diezelfde toekomst? Bereikbaar moe ten de doeleinden zijn, die aan een vruchtbare visie ten grondslag liggen en ook moet er een zekere eenheid van opvattingen als basis zijn. Anders ontstaan er alle mogelijke onvruchtba re antithesen, anders bestaat er ook een gevaar, dat wij ons in utopieën verliezen. Het niveau van de referenten en van de sectie-inleiders is voor mij een waarborg, dat wij een belangrijke bijdrage moeten verwachten voor een aantal gemeenschappelijke vertrekpun ten voor ons denken in de groepsbe sprekingen, die wij tijdens het congres zullen voeren, pas aan het slot zal blij ken in hoeverre deze studiedagen een bijdrage hebben gevormd tot een oon- sencus over doelstellingen en opvattin- Se.n*. In dat opzicht ben ik niet pessi mistisch", aldus de heer Rees. Hij voegt daaraan onmiddelijk toe, dat die consensus niet alles omvattend behoeft te zijn. „We moeten bereid zijn tot een kritische oordeelsvorming over eigen ienswijzen en we zullen daar naast de achtergronden en de overwe gingen die anderen tot oordelen lei den en tot strevingen die de onze niet zijn, leren kennen. Dat acht ik, bij de positieve instelling, die de congreska mers kenmerkt, van groot belang". 'Bij de congressisten zijn er velen, o.a- op academisch niveau, die hun sporen op het sociale en-of pedagogi sche terrein al verdiend hebben, overi gens zeer gespreid in de beroepen. Ook zijn er zestig deelnemers onder ae 25 jaar, diie nog niet op hun terrein in de maatschappij hun krachten heb ben kunnen ontplooien. In deze laatste groep treft men bijvoorbeeld vijftien leerlingen der kweekschool uit Steen- wijk erwold. Deze Nederlands-Vlaamse studieda gen zullen zich ook mogen verheugen in belangstelling van Duitse zijde. En kele afgevaardigden van „Der Bund der Kinderreichen Jungen Familien" wonen n.l. het congres bij en ook is het niet uitgesloten, dat er nog een af gevaardigde uit Frankrijk komt. „In het buitenland", zo weet de heer Rees te vertellen, „zijn de bonden voor ge zinsorganisaties zeer machtige pres- sure-groepen. In België is onze Vlaam se zusterorganisatie met op 't hoofd kantoor liefst 125 man personeel vanaf de eerste wereldoorlog belast met alle mogelijke sociale maatrege len. In Frankrijk is de situatie net zo. Daar worden de gezinsorganisaties, naast de werkgevers en werknemers, zelfs beschouwd als een der drie py- ramiden van het maatschappelijk be stel. Enorm veel hebben de gezinsorgani saties kunnen bereiken. Enorm veel ook staat nog te doen. In andere lan den zyn de gezinsorganisaties een soort politieke machten, in die zin, dat de politieke partyen dingen naar de gunst van de gezinsorganisaties. In die situatie heb je als pressure-groep een enorme invloed. Die invloed sociaal en pedagogisch uitsluitend ten goede aan te wenden, zien wij als ons ideaal", zo besluit de heer Rees. O. REES „Consensus van studiedagen behoeft beslist niet alles omvattend te zijn" (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Yvonne Paul, de vroe gere secretaresse van het Nederlandse consulaat in New York die op 9 oktober Amerika moest verlaten, verblijft nu al drie weken in de vertrekhal van Schip hol. Langzamerhand begint zij een echte bezienswaardigheid te worden. Door de vele berichten in de kranten begint zij nu ook post te krijgen van mensen die zich haar lot aantrekken. Er is al geopperd, dat zij maar het best voor de schijn met een Amerikaan kan trouwen om zodoende de Ameri kaanse nationaliteit terug te krijgen, waarna ze Amerika weer binnen zou mogen. Yvonne Paul voelt daarvoor echter niets. Intussen begint haar zaak er iets gun stiger voor te staan. Zij heeft monde ling vergunning gekregen om een aan vrage in te dienen voor een „her nieuwde vestiging na deportatie". Het is echter niet zeker, dat die vergunning ook echt zal worden verleend. Een antwoord uit New York kan wel twee tot zelfs vijf weken op zich laten wach ten. Zo lang zal Yvonne Paul op Schip hol blijven. Daarvan is ze zelf volkomen overtuigd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Van 38 nog te ver delen ratio-woningen in Breskens (de woningen zijn bijna afgebouwd), zul len er 31 worden toegewezen aan de algemene woningbouwvereniging „Bres kens" en 7 aan deKathoIieke Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging. „Ik sta verbaasd over deze verdeling", al dus het K.V.P.-raadsIId, de heer G. van Schaick. „Dit percentage is niet afge stemd op het aantal katholieken dat hier woonachtig is". De heer Van Schaick herinnerde er bovendien aan dat de woningbouwver eniging tegenwoordig „regionaal" heet en niet „katholiek". „Niet alleen katho lieken zijn lid", zei hij. Daarom vond hij een verdeling van de huizen op fifty-fiftybasis pas redelijk. „Het tellen van koppen en het handhaven van hei lige huisjes is toch wel uit de tijd, zo als wethouder Van de Hooft onlangs ook terecht heeft gezegd", aldus het raadslid. „De naam van de woningbouwver eniging is misschien wel veranderd", aldus wethouder Zeegers, „maar is dat een wezenlijke verandering?" Ik heb de ontwerp-statuten nog niet in han den gehad". Wethouder Van de Hooft (P.v.d.A.) had ze ai wel gezien, zei hij: „En daar uit is mij gebleken dat de woningbouw vereniging wel van naam veranderd is, maar nog steeds op levensbeschouwe lijke grondslag werkt en niet algemeen is en daar moet men dan ook maar voor uitkomen. Overigens ben ik er inder daad nog steeds voor om heilige huis jes in elkaar te trappen". Het voorstel bleef gehandhaafd, waarbij de heer Van Schaick geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. De heer Van Schaick vroeg het col lege pf de inkomsten van „Zeebad Breskens" inderdaad minder werden door de afslag van het strand en wat het college van plan was hieraan te doen. Meegedeeld werd dat het college reeds contact heeft opgenomen met be voegde instanties om te proberen de strandafslag tegen te gaan. (Van onze redactie buitenland) MONTEVIDEO De president van Uruguay, generaal Oscar Ges- tido, heeft voor onbepaalde tyd zün ambt neergelegd om te kun nen duelleren met zjjn vroegere minister van financiën. Zowel president Gestido en mi nister van buitenlandse zaken Hec tor Liuisi hebben senator Amilcar Vasconcellos zaterdag uitgedaagd tot twee aparte duellen. Vasconcel los trad op 9 oktober af als minis ter van financiën. Duelleren mag in Paraguay. Een president moet echter zijn ambt tijdelijk neerleggen. Of er werkelijk geduelleerd zal worden is nog de vraag. De secon danten van de verschillende par tijen moeten alsnog vaststellen of er voldoende redenen voor een duel aanwezig zijn. Het laatste presidentiële duel werd tien jaar geleden uitgevoch ten tussen president Berres en zijn minister van defensie generaal Juan Ribas, die met sabels voch tten. Beiden raakten gewond. Gestido heeft vorige week open lijk Vasconcellos aansprakelijk ge steld voor de economische moei lijkheden in Uruguay. Vasconcellos noemde Gestido's uitspraak een „oneerlijke politieke belediging". Luisi noemde hij een marionet. Een en ander was voldoende voor de uitdagingen tot de duellen. TWEE van een groepje van zeven jongelui uit Baak zijn om het leven gekomen toen een personenauto op hef groepje inreed. De jongelui liepen rechts van de weg. PRINS BERNHARD heeft gisteren bekendgemaakt dat de Europese vluch- telingenactie van 1966 een bedrag van circa 18 miljoen dollar heeft opgebracht. Inzenden in als brief gefrankeerde envelop naar: i AVRO Postbus 734 Amsterdam. Noteer mij s.v.p. per 1 januari 1968 ais lid/abonnee jfUk betaal gb 24 ■fb per jaar f28,60 Naam: f per halfjaar f X4,30 Slraat. f per kwartaal f 7,15 per week f 0,55 Plaats: De 5 in december verschijnende nummers van TELEVIZIER kriis ik eratis! i Waar blijft de opvolger van de over leden bisschop van Breda, mgr. De Vet? Is de algemene toestand in het bisdom dusdanig gewijzigd, dat de be hoefte aan een bisschop alleen wegge vallen is, en men er naar streeft, de macht in het bisdom over te dragen aan een z.g. College, bestaande uit af gevaardigden van alle parochies? Ik weet het niet. Het is alleen maar te be treuren, dat geruime tijd na de dood van een zo voorbeeldig persoon als mgr. De Vet, de katholieken van het bisdom haast nog niets over de opvol ging vernomen hebben. Het bisdom was dankzij mgr. De Vet de goede weg ingeslagen. Ik hoop dat men spoedig deze weg weer zal inslaan. Vele be langrijke zaken staan namelijk op de agenda. BREDA WTLFRAHé ANMO (Van onze correspondent) EINDHOVEN Het WJt.A. (Werk verband Katholiek Amateurtoneel), dat zijn vierde lustrum heeft gevierd, zal voortaan samengaan met de N.A.T.U. (Nederlandse Amateur-Toneel linie). Op de algemene vergadering werd om meegedeeld, dat in de loop van 1968 een nationaal centrum voor het amateur toneel de belangen gaat waarnemen. De W.K.A. heeft dit besluit genomen en op 1 januari zal een en ander een feit zijn. Ook de jeugd zal hierin worden be trokken. De vergadering nam nog afscheid van de landelijk voorzitter, mr. dr. Th. van Schaik, die wordt opgevolgd door J. Muller. Vorzitter mr. H. Bernsen uit Den Bosch van de W.K.A.-afdeling Noord-Brabant nam ook op zijn beurt hartelijk afscheid van de heer Van Schaik en mr. Bernsen deelde nog me de, dat het amateurtoneel in de naaste toekomst in alle opzichten zal worden verbeterd. Uit binnen- en buitenland werden nog erepenningen uitgereikt en de schei dende voorzitter ontving de „Eduard Verkade*-penning, die ook aan enkele andere vertegenwoordigers werd uitge reikt. Er werd ook 'n afscheidswoord gespro ken door 'n vertegenwoordiger van het ministerie en 'n afgevaardigde van Bel gië. Aan de heer Van Schaik werd een afscheidscadeau aangeboden. Tot slot werden twee eenakters vertoond en een creatief-toneeldemnnstratia gegeven. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Programma-direc teur ds. I. van Houte heeft de regisseur en samenstellers van het VPRO-pro- gramma „Hoepla" meegedeeld, dat hij deze produktie van 14 november a.s. voorlopig wil uitstellen. De bij de twee vorige afleveringen gevolgde methode om de beeldband opname dezelfde avond uit te zenden, achtte de VPRO-directeur niet meer verantwoord, gezien de veel omstreden inhoud van deze produkties. Naar ver luidt, zouden de samenstellers Verha gen en Schippers hun medewerking aan dit programma willen opzeggen. (Van een onzer verslaggever!) BREDA De heer Jac. R. W. Sin- ninghe, directeur van de stichting tot codificatie van de Nederlandse volks verhalen te Breda is benoemd tot lid van de koninklijke Zuidnederlandse Maatschappij voor Taal- en letterkun de te Brussel. DE KLACHT van mr. Boot, voorzit ter en oprichter van de partij voor on- gehuwden en van de partij voor volks wil en referendum, als zouden bij de laatste verkiezingen dingen gebeurd zijn in strijd met de kieswet, is door het hof in Straatsburg niet ontvankelijk verklaard. De burgemeester, mr. F. Huber, heeft de nieuwe werkruimte geopend van de stichting Palet in een gedeelte van het oude weeshuis aan het Zusterstraatje te Goes. Hij deed dit door. zoals hij het noemde, een gele ronde te klodderen op een opgesteld pailet. Voor deze opening werd het woord gevoerd door de stich tingsvoorzitter, de heer J. Wondergem. Hij greep daarbij terug op de ontstaans-' geschiedenis van Palet, dat in het jonge veleden menigmaal op onbegrip en daardoor op moeilijkheden van allerlei aard is gestoten. De stichting kreeg van de gemeente een onbewoonbaar ver klaarde woning als werkwoning aange boden. Er diende veel aan de boven verdieping te worden gedaan. Verder dan de bovenverdieping is men nooit gekomen. Na enige jaren werd naast de jeugdgroep met een tekenclub voor volwassenen begonnen. Betere huisves ting volgde hierna o.a. in gedeelten van de gebouwen van het Goese lyceum. Thans is een stadium bereikt, dat men over behoorlijke werkhallen kan be schikken. Gezien de vele kosten die de stichting moet maken om aan haar doel t'e beantwoorden, drong de heer Won dergem aan op financiële steun in de vorm van een gemeentelijke subsidie. Het was dan ook verheugend uit de mond van de eerste burger van Goes te horen dat men welwillend achter deze aanvraag staat. Na het officiële gedeelte was er gele genheid de aan de opening verbonden tentoonstelling van werk van cursisten over 1966/1967 te bezichtigen.

de Stem | 1967 | | pagina 5