Kosten bedragen ruim 4,5 miljoen gulden NIEUWE ZEEDIJK OP SCHORREN BIJ KRUISPOLDER EN DE PAAL Nieuwe verordening heffing keurlonen in de kring Hulst 1 ferek met venpolder iveling kenssand Gebied voor industrie en uitbreidingsplannen beter tevoren indelen n Casinoclub in De Graanbeurs te Hulst P. van de Molengraaf Schoonmaakster 400GWATER f en VANDAAG MORGEN J Jeugdhuis 20 uur Jaontjo Eerste politieke café geopend in tZeeland Eerste paal voor zwembad Kruiningen Sluis en gemaal Indijking Dempen Werf en silo's Nieuwe nota zuiverings installatie in Hulst Ondersoek KVP kring Zeeland vergadert in Terneuzen BURGEMEESTERS Z.-VLAANDEREN ZINGEN HET EVEN UIT Dijkgraaf P. Dekker: Zeeland zeer vooruitstrevend op gebied polder- concentraties Verongelukt op Rijksweg 58 PagbM Pc ütcm Zeehaven Drs. T. Westerhout over M.-Zeeland: Hansweert en Kruiningen in het donker Duistere KVP- vergadering - aan het college kenbaar ga. oor de ruimere bouwmogelijk- de vermeerdering van het ge. k woningbezit wordt dit laat. s overbodig geacht. Voortaar rgemeester en wethouders der- hder advies de woonruimte ir mte \erdelen. Dank werd ge- oor het vele belangrijke eo ilijke werk, dat deze commis- verricht. De aftredende leder erkozen. vorstel een vrijgekomen per- ouwland te Kapelle aan de beheer landbouwgronden in geven, gaf voor de heer L, J (C.H.) aanleiding op te mer- hij daarin geen voordeel zag. n ér daarbij bij hem op neer larne de zeggenschap over het van de grond in handen wil- .1. De voorzitter was van me- dit hem voor het onderhavige om het even bleef. De ver- zal overeenkomstig het voor gang vinden. iej. N. L. de Visser werd eer- lag verleend als schoonmaak- de o.l. school, na een dienst- ongeveer 26,5 jaar. 's Mid- 1 de voorzitter en zijn echtge- ar namens de gemeente een waardering aan huis aange- ,ur voor de grond, waarop de ïuur is gebouwd, zal ingaande i,- per jaar gaan bedragen, et Humanistisch Verbond werd sidie van ƒ5,- per jaar toege- •ediet tn rekening-courant met Bank voor Nederlandse Ge werd voor 1968 op max. vastgesteld, rondvraag vroegen de heren ,e en Hijk aandacht voor de toe an de Provincialeweg, die in en onderhoud bij de provincie Aanleg van een voetpad wordt d noodzakelijk geacht, terwijl aanwezige bomen, vooral tijdens ste storm, levensgevaarlijk voor ■keer zijn geworden. Dit is in ak het gevolg van het rooien aantal bomen tussen de nog ge. De voorzitter zegde toe hier- ïdacht te besteden, hoewel hij reeds eerder geattendeerd heeft. (ADVERTENTIE) Een overzicht van het haventje van Paal. (ADVERTENTIE) VERENIGINGSBESTUREN >reren tegen zeer lage prijzen kas - fancy-fair - en tombola tthandel In speelgoed, luxe, uishoudelyke artikelen. N I B O ■rpsestraatweg 391, hoek •andtstr. - Bergen op Zoom Tel. 01640—6480 STOFFEN MANTELS MANTËLCOSTUMES JAPONNEN SUÈDE EN NAPPA MANTELS BREDA TILBURG DEM BOSCH Eindstroat 14 Heuvelstraat U. Tol. 31670 SCHAPENmarkt 17 Tel. 01600-31086 -St. Annoplein 6, Tel. 31671 -Tel 04100-39125 en, woensdag t november: Hans- L.54 en 14.12 uur, Terneussen 1.21 V9 uur, Vlissingen 0.51 en. 13.0» remeldinge 2.26 en 14.43 uur. 'ZEN J 34: Collages, schilderijen eb van Jenny Weyland. 20 uur seer van de wreker 14 3aaI JRG 120 uur |pe, de hippe bankroofster a.l. [.BURG nagent in Casablanca 14 jaar D BATH [ntehuis 19.30 uur Raadsverg. IS'DE louwhuishoudschon! 19.30 uur fesdaagse discussieavond Indammf. hrcht 19.30 uur (zesdaagse discussieavond Ienhoek hoeve 19.30 uur [zesdaagse discussieavond ■UZEN Ie J 34: Collages, schilderijen en [van Jenny Weyland. >n Dleke 10 uur Culturele ocR- bejaarden ILBURG vin. Mint 14 uur Tekenwedstrijd kin ■ëkenweek 1KE-PAAL Ie Bakker 15 uur Schieting (Van onze correspondent) f MIDDELBURG In de voor politiek ongebruikelijke sfeer van „Het Wapen van Middelburg" aan de Pottenmarkt werd zaterdagmiddag geanimeerd ge debatteerd over politieke problemen. Dit gebeurde in het eerste door de af deling Noord en Midden Zeeland geor ganiseerde, politiek café. Vele politiek- geïnteresseerden maakten bij de ope ning gebruik van de mogelijkheid eens ongedwongen met het Tweede-Kamer lid voor D '66, de heer A. de Goede, van gedachten te wisselen. D '66 zal om de veertien dagen, op de tweede en de vierde vrijdag van de maand, in Het Wapen van Middelburg haar politiek café houden. Indien het onderwerp dit e^st zal men voor de dis cussie een inleider uitnodigen. Het po litiek café is toegankelijk voor iedereen, die over politieke kwesties met anderen van gedachten wil wisselen. HULST B. en W. van Hulst zullen vrydag- de gemeenteraad een voorstel voorleggen tot vaststelling vai een nieuwe verordening op heffing en in vordering van keurlonen in de kring Hulst. Bovendien vragen zij de raad te beslissen over een uniform tarief voor de invoerkeuring van 10 cent per kilo gram. Men geeft de voorkeur aan deze methode, omdat het in veel gevallen, zo schrijven B. en W., niet mogelijk is vast te stellen, of men met rund en- of varkensvlees te maken heeft, b.v. in worst, gehakt en in bevroren toe stand. In de vergadering van de vleeskeu ringscommissie kring Hulst is on langs volledig overeenstemming be reikt over de verordening I960 en vol gende jaren. g Men hoopt, dat de verordening op 1 januari 1968 in werking zal treden. Daarmee zal een einde worden ge maakt aan de sterk oplopende tekor ten. Wanneer deze verordening en de daarbij behorende wijziging door de raden van alle bij de vleeskeurings dienst betrokken gemeenten zal zijn vastgesteld, wordt de koninklijke goed keuring aangevraagd. De gemeenschappelijke regeling voor de vleeskeuringsdiefiSt in de kring Hulst, diie oorspronkelijk gold tot 1 januari 1963 is verlengd tot 1 janua ri 1968. Ook hierover dient de ra;ad nog te beslissen. Hetzelfde besluit zal door de vijf andere deelnemende ge meenten genomen moeten worden. Op 4 maart 1966 is f 14.500,- be schikbaar gesteld voor het aanleggen van een deel der riolering langs de Absdaalseweg en de Hogeweg, B. en W. stellen de raad voor om alsnog een aanvullend krediet van f 4370,- beschikbaar te stellen. Als G.S. van Zeeland machtiging verlenen, zal op dracht worden gegeven om het werk uit te voeren. Volledigheidshalve merken B. en W nog op, dat de kosten van dit werk ten laste zullen komea van het exploi tatieplan Zuid 2. „HET is leuk om voor die mensen iets te kunnen doen en daarnaast is het spelen met microfoons, versterkers en bandrecorders een fijne hobby van ons zelf". Vanuit een stuntelig technisch gepruts is in Roosendaal de Ziekenomroep Azalea geboren. De wethouder voor Sociale Zaken heeft de nieuwe studio van Azalea, inge richt in de kelders van het Mariadal- klooster geopend. De achttienjarige Peter van de Molengraaf is secreta ris van de omroep. „OP de ulo is het eigenlijk begonnen. Daar verzorgden de leraren een soort schoolkrant, die later door een aantal leerlingen werd overgenomen. Op bandjes namen we interviews en reportages op en natuurlijk tophits. Onze programma's waren in het be gin niet om aan te horen, maar met veel goede raad en nog meer geduld kwamen we een eind in de goede richtingt „HET viel in de smaak. Onze groep kreeg er plezier in en toen we de school verlieten, bleven we doorgaan. We moesten iets meer doen. De ge dachte is toen gekomen om een soort ziekenomroep te maken, maar niet in het ziekenhuis. Daar wordt al zoiets gedaan en dat wilden we niet ondermijnen. We zijn ons daarom in gaan stellen op de langdurig zie ken en gehandicapten, die altijd thuis moeten blijven". „We hadden al vlug vijf „klanten". Om de zes weken kregen ze een bandje van drie kwartier. We maak- Van R°°sendaalse se- EN daarom zeiden we in het begin en zo. Kortom dingen, van dit jaar: Stop. Eerst geld inza- .iVan een onzer verslaggevers) HULST Op 5 november wordt in Hulst een „Casinoclub" geopend. Deze nieuwe vorm van georganiseerd amu sementsleven zal een plaats krijgen in hotel „De Graanbeurs" te Hulst. De initiatiefnemers komen niet uit het land van Hulst. Het zqn de heer P. v. d. Bos uit IJmuiden en J. Drogdrop uit Haarlem. P. v. d. Bos is in Zeeuwsch- Vlaanderen geen vreemde naam. Hij heeft in het verleden vrij vaak in deze streek met allerlei bands gespeeld, leide heren hebben met opzet Hulst jekozen om hun activiteiten te ontplooi en, omdat ze vinden dat de randstad liet leefbaar meer is, ook niet voor 'e tieners. Er zal een algemeen bestuur wor- len gevormd, dat toezicht uitoefent op ie gang van zaken in de Casinoclub. 5e leden zullen regelmatig kunnen pro- 'iteren van belangrijke beatevenemen- ,en. Bij de opening op zondagavond i.s. om 7.30 uur zal door de organi sators een uiteenzetting worden ge- even van de bedoelingen van deze lub. Tijdens deze avond zal optreden Robbie van Leeuwen, ex-gitarist van ?he Motions. Het zal voor het eerst zijn, dat hij in Seeland voor de microfoon staat. Later zullen o.m. The Small Faces leinviteerd worden en The Spencer Davis Group. Vast staat ook, dat Bou- dewijn de Groot op 26 november in De Graanbeurs gaat optreden. De rest van het programma van de Casinoclub zal bij de opening bekend worden ge maakt. (ADVERTENTIE) kljM. L. iiosd. og diezelfde middag wantóde het gemeentehuis van RUKh"i.,n Ihet gemeentehuis van «u-cr'jen [leeuwtjes op het bordes ko ■en en waren al evenmin in 1 te verhinderen, die Gozewi.^ Bge, eerbiedwaardige raadhui - Zelfbewust stapte.de W» lien en even later sloeg zUn I op de deur van burgemeester ■rek. die aan die mensen voorbij gaan, sritdat ze altijd thuis moeten blijven, net ging in het begin allemaal wat primitief. We hadden zelf maar één recorder De mensen die onze band jes wilden horen, moesten zelf een ajspeelapparaat hebben Dat is nu nóg ,°'In.de.toekomst komt er hopelijk erandenng in. Onze eigen techni sche uitrusting was niet om over ment schrVvenVeel manke- mclen voor een goede apparatuur. De acties brachten ruim 1100 gulden opVoor dit geld hebben we een hele studio ingericht. Onze grootste wens is nu vervuld. Uit de reacties van on ze „klanten" hebben we geleerd, dat ons werk aanslaat. We zijn al hard bezig aan een nieuw programmaatje. Over een paar weken laten we het circuleren. Natuurlijk doen we alles gratis. Voor ons is het leuk om iets voor anderen te kunnen doen". Klziiiüu o 16 u 6» - fbka lluidzuw 'ui-lvu-Ktv-.llrciMl, (Van een onzer verslaggeefsters) KRUININGEN Burgemeester A. Schipper van Kruiningen zal vanmor gen de eerste paal slaan voor het zwembad. Dit bad wordt aangelegd naast het eigenlijke recreatieterrein Den Inkel. De genodigden zullen hier om 10 uur bijeenkomen. (Van een correspondent) MIDDELBURG Een deel van de zeedijk van de Kruispolder (beoosten dijkpaal 23), de zeedijk van de Kleine Molenpolder en die van de Melopolder, re®P|®" tievelijk ter lengte van 1.4oü, 1.000 en 675 meter, in totaal 3.125 meter, zullen op deltahoog te moeten worden gebracht. Lv komen voor op de urgentielijs' voor de verbetering krachtens de Deltawet van de hoogwater keringen in Zeeland buiten de afsluitdammen en langs de Wes- terschelde. Aangezien het dijk- tracé zeer grillig is en in de om geving van Kruispolderhaven (het gehucht Kruispolderkaai) een tamelijk dichte bebouwing bestaat op en bij de zeedijk, is het wenselijk de zeedijk aldaar bij de verbetering tegelijkertijd zeewaarts te verleggen. Dit betekent, dat de inspringende dijkvakken ter weerszijden van de Kleine Melopolder zullen worden afgesneden door aanleg van twee nieuwe dijkgedeelten over de schorren. De totale leng te van de zeewering wordt daar door met 500 meter teruggebracht tot 2.625 meter. Bij uitvoering van de plannen zullen de havens van Kruispolder en de Paal voorgoed van de Westerschelde worden afgesloten. Deze afsluiting past overi gens in het streven naar havenconcen tratie met het oog op de verbetering van de zeewering in het oostelijk deel van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals bekend is onlangs reeds de haven van "Walsoorden als streekhaven omge bouwd en in gebruik genomen. Een voorontwerp voor de dijkverbete- ring, opgemaakt door het waterschap Hulster Ambacht (dat de betrokken dijken in onderhoud en beheer heeft), heeft 'nmiddels de instemming van ge deputeerde staten van Zeeland verwor ven en de goedkeuring van de minister van Verkeer en Waterstaat. uitdiepingswerkzaamheden uitgevoerd en een drijvende aanleginrichting aan gebracht. Een uitwateringssluis en een klein dieselgemaal in het westelijk deel van de zeedijk van de Melopolder zijn reed® enige tijd. buiten bedrijf. Het gemaal werd, met het oog op de dijkverbete- ring en de verbetering van de afwate ring in deze omgeving, vervangen door een tijdelijk gemaal van iets grotere lapaci eit bij de aansluiting met de zeedijk van de Van Alsteinpolder in oos telijke richting- Er komt in de toe komst een groot definitief gemaal (voor een oppervlakte van 8.500 ha) achter het blijvende dijkvak van de Kleme Molenpolder. De kosten van de aan te besteden wer ken worden begroot op f 4.310.000,-. De bijkomende kosten (o.a. verplaat sing gemaal en grondaankoop) worden geraamd op f 250.000,-. in. totaial dus f 4.560.000,-. Omdat er sprake is van een indijking in de zin van de wet van 14 juli 1904, houdende bepalingen omtrent het on dernemen van droogmakerijen en indij kingen, zal het werk eerst "^g'gen wor den uitgevoerd nadat daa-^^ - conces sie is verleend. Het bestuï^ van het waterschap heeft deze r concessie aangevraagd en van 30 oktob&~ tot en met 28 november zullen de hièrop be trekking hebbende stukken voor ieder ter inzage liggen op de provinciale griffie te Middelburg en ter gemeen tesecretarie van Graauw en Langen- dam. Binnen veertien dagen na 28 no vember kunnen belanghebbenden hun bezwaren tegen de onderneming schrif telijk indienen bij gedeputeerde staten, Volgens de plannen zullen de blijven de dijkvakken aan de Kruispolder be westen Baalhoek en aan de Kleine Mo lenpolder aan de binnenzijde worden verzwaard, terwijl die aan de Kruispol der beoosten Baalhoek en aan de Me lopolder beoosten Paal een buiten waartse verzwaring zullen krijgen. Na dat de stukken nieuwe zeedijk op de schorren voldoende waterkerend ver mogen zullen hebben verkregen, zul len de afgesneden dijkgedeelten van de Kleine Molenpolder worden afgegra ven. Dat geldt ook voor enkele gedeelten bestaande zeedijk, voorzover zij buiten het nieuwe dijkprofiel vallen en de aan wezige bebouwing dit toelaat. De kruin hoogte van de dijken, die straks een heel wat vloeiender tracé zullen heb ben dan momenteel het geval is, zal variëren van 7.75 meter boven NAP (voor het op het oosten liggend dijk- g-edeelte) tot 9.50 meter plus NAP. Het is de bedoeling het havenbassin de havengeul en de spuikom bij Kruis polderkaai te dempen, evenals de kre ken in de in te dijken schorgedeelten. Buitendijks gelegen geulen en kreken zullen worden aangevuld, voorzover dat noodzakelijk is in het belang van de zeedijk. Het in te dijken gedeelte bij Kruispolderkaai zal worden geëgali seerd- Hier zullen ook de nodige op en afritten voor voertuigen naar de buitenheren van de dijk worden aan gelegd. De oprit tegen het binnenbe- loop kan worden bereikt via het in tact blijvende gedeelte van het aanwe zige havenplateau, waartoe de bestaan de coupure in de huidige zeedijk zal worden gehandhaafd. Het is n.l. de be doeling voor een deel van de Kruispol der en de Melopolder een nieuwe twee de kering eerste binnendijk te formeren, bestaande uit de af te snij den dijkvakken aan de beide polders en de daartussen gelegen bestaande bin nendijk aan de zuidzijde van de Kleine Molenpolder (Molendijk) In het meest zuidelijke deel van de haven van Kruispolder is een scheeps werf gevestigd. Eenmaal p. week wordt voorts vanuit deze haven een beurt- dienst op Rotterdam onderhouden. Op de havendam staan verder vier silo's voor de opslag van graan. Enkele ja ren geleden werd toestemming verleend tot het plaatsen van deze demonta bele silo's onder de voorwaarde, dat de eigenaar bij voorbaat afstand zou doen van het recht op schadevergoeding bij gedwongen opruiming. De laatste jaren wordt de haven steeds meer ge bruikt als ligplaats voor kleine plezier vaartuigen. De tijhaven bij Paal, meer oostelijk gelegen, was tot voor enige jaren na genoeg alleen in gebruik als ligplaats voor schepen, die reparaties moesten ondergaan op de vlakbij gevestigde werf. De beheerder, i.e. de gemeende Graauw en Langendam, had het op diepte houden van de haven dan ook reeds verscheidene jaren nagelaten, als gevolg waarvan de haven goeddeels dichtslibde. Nu de haven de belang stelling heeft gekregen van de sport- visserij en de kleine pleziervaairt, heb ben particulieren tamelijk omvangrijke (Van een onzer verslaggevers) HULST B. en w. van Hulst stellen de gemeenteraad, die vrijdag om 19.30 uur bijeenkomt, voor om de nota in verband met uitvoering van de op dracht aan het adviesbureau ir. K. Drok, om een plan te maken voor een zuiveringsinstallatie, te accepteren. Voor de betaling dient een krediet beschikbaar te worden gesteld van f 24.326,43. Deze uitgave wordt gedekt uit de algemene reserve. Op 23 april 1958 is aan het advies bureau in Terneuzen opdracht gegeven tot het opstellen van een plan voor de bouw van een zuiveringsinstallatie voor rioolwater volgens systeem T.N.O. De kosten voor de bouw van deze in stallatie werden destijds globaal ge schat op f 100.000.-. Voor het eerste ont werp werd een krediet beschikbaar ge steld van f 3000,-. Het T.N.O.-systeem bevond -zich. toen nog in een experimen teel stadium. Aanpassing bleek nodig, omdat het nog niet was toegepast voor een inwoneretjnivalent van Hogere kosten waren niet te vermijden. Er was tenslotte zelfs sprake van, een uitbrei ding tot 10.000 inwoner equivalenten. De kosten stegen tot, f 1.072.000.-. Door de Rijksdienst voor de Aanvullende Werkgelegenheid werd een principiële subsidietoezegging gedaan. Deze werd in een later stadium weer ingetrokken, omdat de installatie niet op de oor« spronkelijk geplande plaats zou komen, Met het oog op de toetreding tot de gemeenschappelijke regeling „Afvalwa terleiding Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen werd het adviesbureau op 5 november 1965 gevraagd de declaratie in verband met uitvoering van de opdracht in te sturen. Na uitvoerig onderzoek werd deze niet geaccepteerd. Inmiddels is een gewijzigde declaratie ontvangen, die f 41.232,70 lager ligt. De ze wordt vermeerderd met een rente van 7 pet. per jaar, gerekend vanaf 15 augustus 1966. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op zaterdag 11 november zal een kringvergadering worden ge houden van de Zeeuwse K.V.P. Deze vindt plaats in hotel „Pays Bas" te Terneuzen en begint om 14.45 uur. Men zal trachten een mening te vormen over een eventuele partijvernieuwing. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In tegenstelling tot de geruchten, dat dit niet het geval is, bestaat het onlangs opgerichte Zeeuwsch-Vlaamse burgemeesters- hoor nog steeds. Omdat er sinds het optreden voor de radio in Zuid- dorpe ten huize van de familie Moerdijk o.l.v. de zangeres Marie Cecile niet meer samen is gezon gen, is het vermoeden gerezen als zouden de zangactiviteiten van de eerste burgers zijn opgehouden. „Dit is niet het geval," aldus één van de edelachtbare zangers, bur- gemeester M. K. van Dijke te Axel. „alleen, het sluimert een beetje o» het ogenblik." Wanneer de burgemeesters een gunstige gelegenheid zien, zullen ze weer bij elkaar komen om te zingen. „Niet voor eventuele platenop- namen," zegt de heer Van Dijke, „ook niet om te voldoen aan ver zoeken om op te treden. Op het ogenblik hebben we het allemaal erg druk. Het is moeilijk om ons gelijktijdig vrij te maken." (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Op het gebied van polder concentraties, het vormen van grotere eenheden, is de provincie Zeeland be paald vooru'tstrevend. Tot deze con clusie kwam gisteravond de heer P, J. J. Dekker, dijkgraaf van het water schap De Brede Watering van Zuid- Beveland. De dijkgraaf hield in hotel Centraal te Goes een lezing over het onderwerp „Waterschap nieuwe stijl" voor' de ver eniging Het Museum van Noord- en Zuid-Beveland. De dijkgraaf maakte duidelijk, dat het samenvoegen van vele kleine polders en waterschappen tot enkele grote waterschappen tal van voordelen biedt. Hij wees op de nood zaak van het vormen van gTotere een heden. De spreker maakte daarbij een zijsprongetje en kwam daarbij terecht bij de concentratie van gemeenten. Hij vroeg zich af of de procedure van de gemeenten bij gemeentelijke herinde ling niet gemakkelijker zou verlopen wanneer èn de streek meer medezeg genschap zou hebben èn wanneer bij de herindeling dezelfde soort gedrags lijn zou worden gevolgd als bij de concentratie van waterschappen. „In zeven jaai tijd zijn driehonderd waterschappen en polders teruggebracht tot tien waterschappen", stelde de heer Dekker resumerend vast Hij wees er verder op dat de stormramp van 1952 de krachtige stimulans is geweest voor een ingrijpende reorganisatie van het Zeeuwse waterschapsbestel. De dijk graaf sprak verder o.a. over de taken en opbouw van de waterschappen. Later op de avond dankte de voor zitter van de vereniging, Mr. F. Hüber uit Goes, de gemeentebesturen, die be reid zijn geweest een hogere subsidie aan de vereniging te geven. Het speet hen dat het ledental van de vereniging, dat 160 bedraagt, vri] stabiel blijft. Volgens de voorzitter kan de vereni ging best nog wat leden gebruiken. (Van onze correspondent) HANSWEERT Gistermorgen is de heer J. Anthomissen (32) uit Kloetin- ge bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen, toen de personenauto, waarin hij zat en die werd bestuurd door A. J. uit Kloetinge, op de Vlake- brug (Rijksweg 58), bij een inhaal manoeuvre in een slip raakte. De heer Antho-nissen werd uit de wagen geslingerd en raakte onder de auto be kneld. De beide Kloetingers waren op hun weg naar hun werk. De heer An- thoonissen wa-s gehuwd en was vader van drie kinderen.. DE werkgroep van het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest- Nederland heeft gerapporteerd dat de zeehavengebieden in Zuidwest- Nederland tot het jaar 2000 met on geveer 30.000 ha uitgebreid zouden moeten worden. Voor 20.500 ha is reeds een zeer globale verdehng op- gesteld. De Maasvlakte zou met 6000 ha worden uitgebreid, voor de overi ge 14.500 ha zou in Zeeland ruimte gevonden moeten worden: langs de Westerschelde nabij Vlissmgen-Oost en Terneuzen-Ossenisse en in net Reimerswaalgebied. DE werkgroep heeft .twee belangrijke conclusies getrokken, die voor Zee land en West-Brabant van ingrijpen de betekenis zijn. Op de eerste plaats heeft de meer derheid van de werkgroep gekozen voor decentralisatie van de zeehaven ontwikkeling in Zuidwest-Neder land. Het amb:tieuze plan van Rot terdamse zijde om het hele gebied van Voorr.e-Pi'tten op korte termijn aan de Maasvlakte toe te voegen is voorlopig in de ijskast geplaatst: met alleen op aandringen van de Zeeuw se en Brabantse leden van de werk groep, maar ook op verzoek van des kundigen uit het eigen Zuidhol landse kamp. De laatsten vrezen dat de Rotterdamse moloch zich in de huidige omstandigheden aan het Voorne-Puttenproject zou vertillen. Dit zowel om planologische als so- ciaal-economische redenen. HET plan Voorne-Putten is door de meerderheid van de werkgroep niet als onaanvaardbaar gekwalificeerd. Het is verschoven naai een later sta dium van de ontwikkeling in de Gouden .Delta. Gedacht wordt aan de periode na 1990. De meerderheid van de werkgroep vindt het beter om eerst het Scheldebekken_ de no dige impulsen te geven. Zij meent dat de delta alleen op die manier tot een evenwichtige, optimale ont wikkeling kan komen. DE eerste conclusie heeft onvermijde lijk geleid tot de tweede: het Rei- merswaalplan dient gehandhaafd te blijven. De ruimte iu de Oosterschel- de is hard nodig om de gewenste oppervlakte nieuw zeehavengebied tot ontwikkeling te kunnen brengen. Bovendien ligt Reimerswaal uiter mate gunstig ten opzichte van het grote arbeidsreservoir van West- Brabant. De werkgroep heeft degenen, die zich de laatste tijd wat sceptisch over het Reinterswaalplan hebben uitgelaten, in ieder geval duidelijk van repliek gediend. Het gaat er nu natuurlijk om hoe het algemeen bestuur van het Overleg orgaan Zeehavenontwikkeling Zuid- west-Nederiand over het rapport van de werkgroep van deskundigen denkt. Dit algemeen bestuur heeft zich nog niet over het rapport uit gesproken. DE voorzitter van de Rijnmondraad heeft onlangs de vrees geuit dat'het breed samengestelde algemeen be stuur van het zeehavenoverleg niet gemakkelijk tot een slagvaardig be leid zal weten te komen. Dit was een veelzeggende uitlating aangezien deze voorzitter zelf deel uitmaakt van het algemeen bestuur. Het is te hopen dat dit pessimisme gelogenstraft wordt en dat het al gemeen bestuur zich niet zal ver liezen in eindeloze discussies, maar even snei zal handelen als de werk groep heeft gedaan. Er staat voor Zuidwest-Nederland te veel op het spel. Het is-nu geen tijd om spijkers op laag water te zoeken Er moeten spijkers met koppen worden gesla gen. IN dit gehele verband zal met grote belangstelling worden uitgezien naar de houding van de Rotterdamse be stuurders ten aanzien van de aan bevelingen van de werkgroep. Rot terdam laat geen gelegenheid voor bijgaan om te getuigen van zijn oprecht goede bedoelingen met be trekking tot de gezamenlijke aanpak van de ontwikkeling van het delta gebied. Wij dachten dat Rotterdam nu in de gelegenheid is om dit te bewijzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Men krygt wel eens de indruk, dat de gemeenteraden in steden als Middelburg en Vlissingen achter de feiten van de ontwikkeling aanlopen. Als bevolkingstoename, uit breiding van industrie e.d. zich voor doen, probeert men dat in een uitbrei dingsplan zus of zo onder te brengen. Men dient dit alles echter voor te zijn door het beschikbare gebied tevoren in te delen. Dat heeft ook het voordeel, dat de ruimte waarin wjj leven zo aan trekkelijk mogelijk kan Worden ge maakt" aldus de ex-staatssecretaris voor Ruimtelijke Ordening drs. T. Wes terhout, tijdens een voordracht over planologie vooral ten aanzien van het streekplan Midden-Zeeland voor de federatie Walcheren van de PvdA. Grotere plannen maken betekent ook, zo zei de heer Westerhout, dat som mige gemeenten er wel bij varen en andere een veer moeten laten. Zo zou den in de Zak van Zuid-Beveland twee dorpen aangewezen moeten worden die een grote uitbreiding zullen moeten krijgen als woongebied voor vooral Vlissingen-Oost. Dat zou bij de bestu ren yan andere gemeenten kwaad bloed kunnen zetten, omdat zij daarvoor niet worden uitgekozen. Eerder had de heer Westerhout gewezen op de geweldige opgave waarvoor de planologie in Ne derland is gesteld. Terwijl in de twin tig jaar na 1945 in Nederland voor 3,5 miljoen mensen onderdak in de ruimste zin van het woord moest worden ge vonden, zal dat in de komende dertig jaar voor naar schatting zeven miljoen nieuwe inwoners moeten gebeuren. Wat hier alleen al voor nieuwe indu strie, bouw en andere werkgelegenheid, meer recreatieruimte enz. nodig is laat zich denken. Eerder had het' lid van Gedeputeerde Staten jhr T. Schorer een aantal details van het streekplan Midden-Zeeland behandeld Ten aan zien van het Veerse Meer merkte hij op dat het hier om recreatie van na tionale orde gaat maar waar het wat de subsidies aangaat helaas nog niet merk baar is. Ofschoon we het van de drie steden Vlissingen, Middelburg en Goes zullen moeten hebben in^difr streekplan, zullen we ook de zaken goed uit elkaar moeten houden om planologisch de harmonie te bewaren, aldus de heer Schorer, die opmerkte dat de dorpsker nen zeker een eigen leven zullen moe ten. blijven leiden. (Van onze correspondent) HANSWEERT Hansweert is een gedeelte van zondag en maandag in het diepe duister gehuld geweest. De oor zaak van dit euvel was een kortsluiting in het transformatorhuisje te Hans- weert. De reparatie vergde enige uren. Ook Kruiningen kreeg iets van de narigheid. Van half negen tot half tien viel het licht te Kruiningen uit. Hansweert bleef vajn half negen tot half drie 's nachts van licht verstoken. (Van onze correspondent) HANSWEERT De afdeling Hansweert van de KVP heeft in zaal Thalia een vergadering ge houden met als belangrijkste agen dapunt de partijvernièuwing. De belangstelling voor deze bijeen komst was bijzonder groot. De dis cussies hebben nagenoeg van het begin af door het uitvallen van de elektriciteit bij kaarslicht plaats gevonden. De KVP heeft zich op het standpunt gesteld dat tot sa menwerking met de ARP en CHU jekomen zal moeten worden waarna een christen-democratische partij dient te worden opgericht. Tevens wenste men dat vóór de verkiezin gen een voorkeur wordt uitgespro ken voor een politieke samenwer king. Deze standpunten zullen ken baar gemaakt worden aan het kring- en partijbestuur van de KVP.

de Stem | 1967 | | pagina 3