I Moeilijke tijd voor Joegoslavisch voetbal MITIC HEEFT ZORGEN Jan van Gorp is optimistisch 1000 piepkuikens te logeren STAF DE MOOR MAAKTE JUDO-SPORT POPULAIR BRACKE VERBETERDE UURRECORD TWEE „WINNERS" J UIT DE RITMEESTER STAL I PIKEUR RITMEESTER dagravit totaal evoluon Zeeuwsch-Vlaanderen telt mee 18 ct Verjonging Gevolgen NIET BANG VOOR DEBUUT Debutanten in Rotterdam Tekort aan zalen >.95 .75 >.95 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 OKTOBER 1967 13 De Schipper in Sportcommissie wielerbond r Graaumans weer in kerngroep Opening Heerenveense baan op 4 november Ree remise tegen Hans Bouwmeester eindhoven Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. raagje. ige en Maat )urtelle 92- nylon. nylon draag- uren. 28.75. wol- oering. meis- o.m. 92 t/m itretch. leuren. 9.95. (Van onze sportredactie) BREDA Woensdag speelt het Nederlands elftal in Rotterdam een wedstrijd tegen Joegoslavië. Voor de gasten betekent het treffen in het Feijenordstadion min of meer een oefenwedstrijd met het oog op de nog te spelen wedstrijden voor de Europese beker der landen- - teams. In deze competitie hebben de Joegoslaven namelijk nog een heel kleine kans om West-Duitsland te wippen. Beide landen haalden 4 punten uit drie wedstrijden, doch de Duitsers hebben een beter doelgemiddelde. De Joegoslavische coach Rajko Mitic is niet direct uit op eclatant succes. Hij wil een nieuw systeem proberen en tevens eens kijken hoe enkele nieuwe aanwinsten het er tegen een West- europese ploeg afbrengen. Het is begrijpelijk, dat bondscoach Kessler onmiddellijk „ja" zei, toen de Joegoslavische voetbalbond deze wed strijd kort geleden aanvroeg. Ook hij kan van een ontmoeting met een der beste Middeneuropese teams nog wel het een en ander opsteken. schouwd als een zwakke tegenstander, gaf het Joegoslavische voetbalpresti- ge een gevoelige knauw. De inleiding tot de reeks vernieti gende nederlagen begon toen Rusland in Belgrado op bezoek kwam en de toeschouwers duidelijk maakte, dat na het vertrek van hun sterren het na tionale team geen aanzien meer had. Deze wedstrijd trok slechts 12.000 toe schouwers, die in het 50.000 plaatsen tellende stadion gemakkelijk een plaatsje konden vinden. Vermoedelijk om de Russen te zien, want toen vier weken later de Tsjechen naar de Joegoslavische hoofdstad kwamen, waren er slechts 6.500 betalende be zoekers. En toen volgde de debacle. De penningmeester van de Joegoslavische voetbalbond bleek niet in staat om een reis van Belgrado naar de Bul gaarse hoofdstad voor het nationale team te betalen. De tocht van vele honderden kilometers zou per bus gemaakt moeten worden, doch daar hadden de internationalen geen zin in. Op het afgesproken uur versche nen slechts vijf spelers. Haastig trom melden de officials nog enkele reser ves op, zodat men toch nog .met elf man kon vertrekken. Daarna volgde in Belgrado de veelbesproken 6—-1 ne derlaag. een periode van vier jaar. Onmiddel lijk maakte Mitic, die alle volmachten meekreeg, de bond duidelijk waar hij naar toe wilde: alle in het buiten land spelende Joegoslaven terugroe pen. Begin dit jaar maakte hij een reis naar West-Duitsland, België en Frank rijk om te trachten de verloren scha pen weer in het nationale team terug te krijgen. Bijzonder veel succes heeft hij niet gehad. Rajko Mitic kwam ten minste niet verder dan enkele afspra ken met clubs voor het ter beschik king stellen van spelers voor bijzon der belangrijke wedstrijden. Zo slaag de hij er onlangs in Skoblar, die voor Hannover '96 uitkomt, op te stellen tegen West-Duitsland. De Joegoslaven Gezien het arsenaal van spelers waar- I uit Kessler kan putten, liggen diens I kansen en mogelijkheden heel wat I gunstiger dan die van zijn Joegosla- vische collega. Rajko Mitic za^ na- I melijk de meeste spelers met inter nationale ervaring naar het buiten- I land gaan, waar zij een beter belegde I boterham konden verdienen. Mitic die i 59 maal de Joegoslavische kleuren droeg en destijds ook aanvoerder was, I aanvaardde begin dit jaar het aanbod I om trainer van de nationale elf te worden. Men verwachtte van hem, dat hij B snel een begin zou maken met de opbouw van een nieuw, nationaal elf- I tal. De bond stak hem de helpende I hand toe door alle toestemmingen voor jonge spelers om naar het buitenland I te gaan in te trekken. Daarmee hoop- i te men voetbalprobleem nummer één, I de uittocht van topspelers, te kunnen oplossen. Maar liefst 122 spelers, elf I complete ploegen, kregen in 1966 van de Joegoslavische bond toestemming I om naar het buitenland te vertrekken. I Door deze uittocht werd 1966 zo onge- I veer het ongelukkigste jaar in de Joe- goslavische voetbalgeschiedenis. De gevolgen bleven niet uit. Voor de eerste maal sinds 1950 slaagde Joe goslavië er niet in zich te plaatsen voor de eindronde van de wereldbe ker, waarin het sedert 1954 driemaal achtereenvolgens tot de laatste acht had behoord. De balans van 1966 \yas blonder slecht: vijf nederlagen, èen gelijk spel en twee overwinningen (te gen Hongarije en Israël). Vooral de beide nederlagen tegen Bulgarije be- (ADVERTENTIE) WEER STAND Griepcn verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: I f l O GOES De Zeeuw Ariaan de Schip per wordt genoemd als opvolger van Cor Blekemolen in de Sportcommissie van de KNWU. Een andere gegadigde voor deze functie is kapitein Sweedyk, al lang leider van militaire wielerploe gen. Mr. Van Ballegoyen de Jong treedt af als voorzitter van de Sportcommis sie. Zijn werkzaamheden namen hem teveel in beslag. Hij blijft wel lid van het KNWU-hoofdbestuur. Vanavond vergadert het hoofdbestuur van de wielerbond over deze kwestie. DEN HAAG (ANP) Het elftal van Jong Oranje, dat woensdag 8 no vember in Eindhoven tegen Polen speelt, zal worden samengesteld uit een groep van vijftien spelers, die bondscoach George Kessler heeft uit genodigd voor een trainingsbijeenkomst welke woensdag op het sportcentrum wordt gehouden. De geselecteerden zijn: Mansveld, Vos (beiden ADO). Mulders (Den Bosch), Bakker (DFC). Rensenbrink (DWS), Geels (Feije- noord), Schneider en Veenstra (bei den Go Ahead), Graaumans (NAC), v. d. Kuylen en Schalks (beiden PSV), Van Beveren en v. d. Veen (beiden Sparta), Mühren (Volendam) en Irey- tel (Xerxes-DHC). HEERENVEEN (ANP) De schaats- wedstrijden, waarmee 21 oktober de 400 meter kunstijsbaan in Heerenveen zou worden geopend, doch die wegens het warme weer werden afgelast, zul len zaterdag 4 november worden ge houden. Aan deze wedstrijden nemen de leden van de Nederlandse kernploeg deel. De Noren Fred Anton Maier en Per Willy Guttormsen zijn zaterdag echter niet in de gelegenheid naar Nederland te komen. In hun plaats zullen vier Westduitsers, Fred Zimmerman, Gün- ter Traub, Erhard Keller en Herbert Höfl, in Heerenveen starten. SCHAKEN Jan Hein Donner heeft zijn leidende positie in het internatio nale schaaktoernooi te Venetië verste vigd door een overwinning op de Ame rikaan Evans, die als tweede staat ge klasseerd. verloren deze wedstrijd met 31 en Rajko Mitic besloot het roer om te gooien. Natuurlijk kan men moeilijk spreken over naderende wereldkam pioenschappen, maar met het oog op 1970 het jaar waarin de world cup weer in het middelpunt der belang stelling zal staan besloot Mitic zijn team te verjongen. Hij had geen andere keus, want in 1970 zal hij op de dan reeds te oude ..vluchtelingen" geen beroep meer kunnen doen. Mitic ging op zoek naar talent en daarvoor stonden 4000 clubs (226.600 spelers) hem ten dienste. Enkele van zijn ontdekkingen, beter gezegd kanshebbers, zal men woens dagavond in het Feijenoord-stadion kunnen gadeslaan. (ADVERTENTIE) Het was onder druk van deze ge beurtenissen, dat de nieuwe „keuze heer", Rajko Mitic, met algemene stemmen gecontracteerd werd voor (Van onze sportredactie) BREDA Jan van Gorp zat er tevreden bij gistermiddag. Hij had daaT ook alle reden toe, de 24-jarige NAC-speler en. debutant voor het Nederlands elftal, dat morgenavond in het Feijenoordstadion in Rotterdam tegen Joegoslavië uit komt. Dat Kessler hem had gekozen was voor hem als een volkomen verrassing gekomen. Hij had er natuurlijk wel op gehoopt dat zijn naam zou worden ge noemd. Maar toen hij het nieuws van zijn uitverkiezing zondagavond hoorde vla het programma „Sport in Beeld" stond hij toch wel perplex. Hij had het niet alleen gehoord. „Enorm, ik werd meteen opgebeld door allerlei sportvrienden, die mij gelukwensten". Zowel tijdens als na de uitzending zondagavond en gisteren overdag zweeg de telefoon in huize Van Gorp geen moment. Het is niet voor het eerst dat hij het oranjeshirt om zijn schouders zal voelen, maar deze keer maakt het t'och wel de meeste indruk op hem. Van Gorp speelde zo'n keer of tien in Jong Oranje, waarbij hij al in de selectie viel ill de tijd van Dennis Neville en Elek Schwartz. Tévens kwam hij enkele keren in het Neder lands militair elftal uit. Jan, die nu zijn vijfde seizoen bij NAC speelt, vindt zijn uitverkiezing ook voor zijn vereniging een hele eer. Na Peter van der Merwe en dat is al weer wat jaartjes geleden heeft er geen NAC-speler in het Neder lands elftal gestaan. NAC leeft dan ook mee met Jan van. Gorp. „Ik heb veertien kaarten moeten bestellen voor de jongens. Ze zullen er allemaal bij zijn in Rotter dam morgenavond". Ook van de zijde van zijn oude vereniging RBC is de belangstelling groot. Bij deze Roosendaalse ploeg is debutant Jan van Gorp begonnen. Zijn vader was destijds voorzitter van RBC en zodoende kwam hij al gauw met deze vereniging in aanraking. Vader Van Gorp is een van de vele toeschouwers bij de komende interland. Een interland waar Van Gorp beslist niet tegenop ziet. Hij is niet bang voor zijn debuut. „De Joegoslaven zijn voor ons tamelijk onbekende tegenstanders. Ik heb me over mijn directe tegenstander laten inlichten door mijn ploeggenoot Pintaric. Mogelijk heb ik iets aan zijn raad. Ik wil liever zo goed mogelijk gepre pareerd beginnen. Hoe die linksbuiten heet? Het begint met een P, en dan nog een stuk of tien letters er achteraan. Een moeilijk uit te spreken naam. Maar daardoor ben ik moeilijk te intimideren. Bovendien heb ik een paar sterke spelers bij me staan. Bennie Muller bijvoorbeeld. Aan diens-spel trek je je op. Gelukkig sta ik nu in de verdediging opgesteld. Ik heb een paar keer in Jong Oranje rechtshalf gespeeld, maar ik prefereer toch de plaats die ik nu krijg. Ik zal alles in het werk stellen waar te maken dat ik die plaats in Oranje waard ben. Dit is mijn kans. Als ik een goed debuut maak, dan zitten er mogelijk heden voor een vaste plaats in het oranjeshirt voor me in. En wat kan ik nog meer verlangen. Daar droomt toch elke voetballer van, nog eens in het hoogste vertegenwoordigende elftal uit te komen". DEN HAAG (ANP) In Den Haag is gisteren de tweekamp om het schaakkampioenschap van Nederland tussen Hans Bouwmeester en Hans Ree begonnen. De eerste partij van de vier eindigde in remise. Als na vier partijen de stand gelijk is: 22, dan volgen er nog maximaal twee ontmoe tingen. Mocht de stand daarna nog gelijk zijn, dan wordt beide spelers gemeen schappelijk de titel toegewezen. Beide spelers eindigden in juli van dit jaar namelijk met acht punten in het toer nooi om de nationale titel dat in -Zie- rikzee werd gehouden. Hans Ree, die met wit speelde, froos tegen het siciliaans van Bouwmeester de 3.L b3-variant. Hij kon er echter geen voordeel uit putten en toen zwart op de dertigste zet remise aan bood aanvaardde hij dit aanbod grif. Vandaag volgt de tweede ontmoeting. Bouwmeester speelt dan met wit. Hel Evoluon besteedt niet alleen aandacht aan de mens maar ook aan de dierenwereld. Jonge dieren worden vaak met evenveel zorg behandeld als een jong mensenkind. In het Evoluon kunt u zien hoe. Meer dan duizend kuikentjes brachten - steeds In groepjes - een week door in het Evoluon, zonder dat één van 'hen is doodgegaan. Veel van zulke Interessante en vernuftige dingen, begrijpelijk voor Iedereen, maken een bezoek aan het Evoluon tot een onvergetelijke ervaring. Open: dagelijks van 10-18 uur zondag van 13-18 uur Ruime parkeergelegenheid Gerieflijk restaurant Toegang 1,- In 1366 gesticht door Philips. In 1966 gesticht doer Philips. (Van onze sportredactie) AXEL Tot 1962 was er in Zceuwsch-VIaanderen alleen in Breskens en Sluis gelegenheid om de judosport te beoefenen. In de laatste vijf jaar is het aantal judoka's in Zeeuwsch-Vlaande ren echter vele malen verdub beld. Er werden judoclubs opge richt in Terneuzen, Axel, Oostburg, Kloosterzande, Hulst, Ossenisse en De Hoek, terwijl in het begin van het seizoen enige Zeeuwsch-Vlamingen al zeer goede resultaten bij de jeugd kampioenschappen van het dis trict Zuid-Nederland behaalden. De man, die verantwoordelijk is voor de opkomst van het judo in Zeeuwsch-Vlaanderen, is de Axelse sportleraar Staf de Moor. Na vijf jaar pionieren kan De Moor nu zeggen dat de judosport in Zeeuwsch Vlaanderen de kinderschoenen ont groeid is. In de verschillende judo clubs oefenen wekelijks 500 judoka's. Het grootste gèdeelte hiervan wordt ge vormd door de jeugd. Bij de senioren zijn momenteel reeds tien judoka's in het bezit van de zwarte band. Aan gevuld met een vijftal lager gegradu eerden vormen zij de „kernploeg" van de judoschool „Delta", de officiële naam van de club van Staf de Moor. Enige leden van dit team hebben dit seizoen voor de eerste maal aan een kampioenschap deelgenomen. De resultaten mochten er zijn. Arend de Bokx veroverde in de strijd om de jeugdtitels van Zuid Nederland een zilveren medaille, terwijl Simpelaar bij de aspiranten beslag legde op de bron zen plak. Wat het judopeil betreft, hoe ven de Zeeuwsch-Vlaamse judoka's niet meer onder te doen voor hun Brabant se en Limburgse tegenstanders in het district. Het grootste nadeel bij de ont plooiing in NJJB-verband is voor de Zeeuwen tot nu toe steeds het „af standsprobleem". Mede daardoor zijn voor een kampioenschap onderlinge se lectiewedstrijden nodig om tot een klein deelnemersaantal te komen, dat dan met personenauto's vervoerd kan wor den. Door deze verplaatsingszorgen in het grootste district van de NJJB wordt Staf de Moor min of meer genoodzaakt zijn aandacht op België te richten. Er is in de loop der jaren dan ook een bijzonder goede verstandhouding ge groeid tussen de judoschool „Delta" en het district Oost Vlaanderen van de Belgische judobond. Eens per jaar ont moeten een A- en een B- team van Zeeuwsch-Vlaanderen hun Belgische „collega's" in een teamwedstrijd. Voor dit seizoen is dit evenement vastge steld op 4» november. Naast deze wedstrijd worden de leden van de judoschool „Delta" in staat ge steld om centrale trainingen in België mee te maken. Voor Staf de Moor is deze goede verstandhouding natuurlek verheugend. Maar in België kunnen zijn leerlingen niet aan kampioenschap pen deelnemen zodat het probleem ei genlijk niet is opgelost. Een tweede moeilijkheid is de beperkte accommo datie in Zeeuwsch-Vlaanderen, die de groei van het judo in de toekomst krachtig zou kunnen remmen wanneer er geen verbetering in komt. Staf de Moor: ,,In Hulst heb ik door gebrek aan accommodatie de judoclub tijdelijk op moeten doeken. Wij train den in een oude schuur, die nu echter voor andere doeleinden moet worden gebruikt. Eind december hoop ik nu weer te kunnen beginnen in de sport zaal van de levensschool, die dan klaar komt". De Axelse sportleraar, overdag werkzaam als sportleraar op de levens school van Sluiskil en Hulst en de land bouwschool in Hulst, ziet het gebrek aan ruimte overigens niet alleen als een bedreiging van de trainingsuren. Ook voor het organiseren van judotoer nooien is meer plaats nodig. „Wij zijn voor het houden van wedstrijden nog steeds aangewezen op het patronaats huis in Axel, met een capaciteit van 100 personen. Wanneer wij nog uit wil len breiden, dan zou er hier een sport hal moeten komen, waarin wij dan onze toernooien kunnen houden". De 29-jarige Staf de Moor, binnen kort in het bezit van de derde dan, blijft ondanks het feit dat er in de naaste toekomst nog geen oplossing van de problemen valt te verwachten, optimistisch. Voor het nieuwe seizoen heeft hij alweer enige nieuwe plannen uitgewerkt. Zo zullen een aantal judo ka's van zijn school in de zomervakan tie waarschijnlijk gebruik kunnen ma ken van sportkampen in Luxemburg en Zwitserland, terwijl er tevens een wedstrijd tegen de sportschool „Zen den" uit Maastricht op het programma staat. ZAALHANDBAL De Nederlandse zaalhandbalploegen krijgen in het komende seizoen een druk programma af te werken. De dames spelen vijf in terlands, terwijl de heren viermaal in een internationale ontmoeting uitko men. •;lk heb ,het wel gezegd. Ik heb het 1 gezegd." Luid juichend en de ar- ■sflné Strekt in de lucht gestoken, Ho tf i t°n Plaud, ploegleider van ae Belg Ferdi Bracke, trots als een uw over de Olympische wielerbaan vooi °Jne' En toen de Fransman na flo i ,UWen en dr"i&en eindelijk om lonnlf Yan de ve"noeide maar stra- tchoü k°n vallen, gaven de toe- op hadGrS hem ovatie waar recht ."'L het immers, die Bracke er te ,ina kunnen bewegen een aanval n op het uurrecord van Roger Riviert. Hij was het immers die de kri tiek van de Belgische en Franse kran ten gelaten over zich heen had moeten laten gaan. Maar Gaston Plaud Fer dinand Bracke, de rijzige met grote kwaliteiten begiftigde renner uit de Bo- rinage zetten door. Eerst zou de Vigo- relli-baan in Milaan de plaats worden waar Bracke htt uurrecord zou verpul veren. Het weer in Lombardjje was echter zo slecht, dat de Belgische ach tervolgingskampioen zijn koffers pakte en naar Rome vertrok. Daar op de houten Olympische piste, onder een strakblauwe hemel moest het dan ge beuren. Maandagmiddag om 16.00 uur ver scheen Bracke op het houten ovaal van Rome. De lichte wind die er stond verontrustte hem niet, maar de voor de tijd van het jaar lage temperatuur stond de Belg minder aan. „Als ik het doe, moet het vlug gebeuren," was zijn commentaar en even voor vijf uur gespte hij de toeclipjes vast en draaide voor het eerst zijn verzet van 7 m 59 (54 15) in de rondte. Bracke was snel op temperatuur en al na tien kilometer had hij een lichte voorsprong op de tijd van de indertijd ook als een komeet vertrokken Riviere. Als een machine bleef hij doordraaien over de 400 m lange baan. Na 20 km had hij weliswaar enig terrein op Riviere verloren (24.50 voor de Fransman, tegen 24.53.6 voor de Belg), maar op 30 km noteerde hij toch weer een voorsprong van ruim twee seconden. Op dat moment wisten de toeschouwers dat Bracke het in ziin macht had het record te breken. En de voorsprong van de Belg groeide. Na 35 km 7 sec. en na veertig zelfs zevenendertig. „Nog tien minuten Fer di," schreeuwde Gaston Plaud, die van louter zenuwen niet meer wist wat hjj doen moest. Of Bracke het hoorde in het immense lawaai dat de Italianen vanaf de tribunes produceerden, valt te bezien, maar feit was het, dat Bracke nog harder en nog venijniger op de pedalen van zijn ultralichte fietsje duw de. En toen dan het schot klonk, dat het „uur van Bracke" afsloot, bleek dat de Belg het record van de legendarische Riviere (47,347 km) niet alleen gebro-' ken had, maar zelfs verpulverd. Ook het niet erkende record dat Anquetil 27 september jl. met 47,493 vestigde zonk in het niet bjj de afstand die Bracke had afgelegd: 48 km 93 meter. (ADVERTENTIE) 3

de Stem | 1967 | | pagina 13