30N* ZWEED GUNNAR JARRING BEMIDDELAAR Egypte trekt militairen samen langs Suez-kanaal Synode belooft veel voor de toekomst 4 /o zzirzz^ Britten 53 zetten klokken een uur terug NOURILAX 1 spaarrekening en girorek Jongerencongres over de ontwikkelingshulp BURGEMEESTER DREIGT OP STRAAT TE KOMEN ZITTEN Computer is intelligent, creatief en origineel C.V. Voor 't laatst Greenwich Mean Time Inbraak bij juwelier KARDINAAL DÖPFNER: F .van Lanschot 8 NOOM ciens rerkers 'ersoneel DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 Versterking Grote stakingen in Spanje Weer arrestaties in Griekenland Chantage Athenagoras Prof. dr. Polak en de nieuwe revolutie spaarboekjes 4/41 bankboekj es 4 k /o termijnboekjes 5k/o beleggingsboekjes 6/4/0 400 deelnemers uit Nederland en België Akkoord richtprijzen landbouwprodukten Duitse metaalstaking gaat niet door Secties Forum Gevolg van loslaten huren Vijf EEG-landen zijn het eens over atoomtoezicht 70 werknemers kunnen na ontslag weer solliciteren nkesrd m«t 12 cents post- 'X* ebureau breda aj» - 44077 VV LEVENSMIDDELEN des lands ting ie navolgende werkzaam- bedrljven: pgelijkheden tn personeel lingen eze functionaris zich als e afdeling op zijn nieuwe rmd econoom met belang- ■ische vraagstukken. titaties, welke met discretie acht onder no. 7910 bij het i Dr. J. Slikboer .Haarlem. (SSERDAIW Ins om In Alblasserdam een |wen. Grijp die kans nu 111 i een grote bedrijfsuUbrei- voor o.aj; Jitend op de ploegen- Metaalindustrie ag- en zondagarbeid Igen iing |ding mensen die-vooruit willen Ir 35 jaar. Inen, sociale voorzieningen Jrlichtingsavond die gehou- 31 oktober 1967, abrieken, lijen - Alblasserdam. (Van onze correspondent in Londen) LONDEN Zondagochtend om twee uur zetten de Britten voor de laatste maal hun klokken 60 minuten achteruit om nog eens voor enkele wintermaanden terug te keren naar hun goede oude „Greenwich Mean Time", die steunt op de middaglijn van Greenwich bij Londen. Op 18 februari möeten ze hun hor loges weer een uur vooruit zetten, naar wat z\j „zomertijd" plegen te noemen om van dan af gelijke tred te houden met de rest van Europa, op de republiek Ierland en Italië na, de enige naties die nog met een afwisse lend winter- en zomersysteem zullen achterblijven in West-Europa. Het gebruik van dergelijke regel matige overschakeling dateert in Groot-Bxittannië van 1916 en was in die tijd vooral bedoeld om het werk van de landbouwers gemakkelijker te maken. In 1959 werd voor de eer ste maal voorgesteld het voorbeeld van West-Europa te volgen en niet meer van systeem te veranderen. Wegens verzet van de elektrici teitsbedrijven die vreesden dat ze 's ochtends nie?t zouden kunnen vol doen aan de grote vraag naar stroom, bleef de beslissing uit tot vorige zomer. Wat de doorslag gege ven heeft is Emgeland's innig verlan gen om lid van Euromarkt te wor den. De omschakeling is een nieuwe, voor de Britten uiterst belangrijke stap in die richting Dit uur verschil kan in het zaken leven aanleiding geven tot een tijd verlies van twee tot vier uur, wat praktisch neerkomt op een halve werkdag. Als de Britten op een win termorgen aan het werk gaan, zijn hun collega's op het vasteland al een uur lang aan de slag. 's Avonds werken de Britten natuurijk eén uur langer, maar stoppen him ambtgeno ten aan de overzijde van het Kanaal een uur vroeger, 's Middags gaan ook nog een paar uur verloren tengevol ge van spreiding van de lunchtijd. Gedurende al die verloren minu ten kunnen moderne zakenlieden geen contact met elkaar hebben. Om aan dit euvel te ontsnappen weigert een bepaalde Britse firma, die veel handel drijft met het vasteland, al twee jaar lang 's winters zijn klok ken achteruit te zetten. Men blijft daar gewoon bij de Britse „zomer tijd" en dus gelijk met het vasteland. Niet enkel zakenlieden zullen pro fiteren van de nieuwe maatregel, die volgend jaar kracht van wet krijgt. De aanvaarding van het West- europese systeem zal voordelig zijn voor reizigers en journalisteni arbei ders en automobilisten. In verband met de twee laatste categorieën wordt hier voorspeld, dat zij minder gauw een ongeluk zullen krijgen als het 's winter later licht is. De Britse kinderen, die in de win ter van 1968 in de duisternis naar school zullen moeten, gaan volgens de politie na schooltijd minder ge vaar lopen aangerand te worden. De „Greenwich mean tune" zal in gebruik blijven voor de internatio nale lucht- en zeevaart en de ster renkunde, alsook voor geografische en aanverwante doeleinden. Door er afstand van te doen voor dagelijks gebruik zullen de Britten weer een beetje meer van hun typische aard verliezen en vermoedelijk volgende winter s&og veel miorreh voor ze aan het nieuwe systeem gewend zijn. De regering Wilson heeft haar be sluit om tot deze grote verandering over te gaan echter niet licht geno men. Ze raadpleegde eerst ongeveer 80 belangrijke organisaties, waaron der de confederatie van Britse in dustrieën, vakverenigingen van transportarbeiders, het onderwij zend personeel en de postboden, om de landbouwers niet te vergeten. Al leen deze laatsten en de brievenbe stellers verliezen in de winter des ochtends niet graag het eerst uurtje daglicht. De Britten willen nu persé nog een. gepaste naam vinden voor hun „be stendige zomertijd". Het ministerie van binnenlandse zaken heeft sug gesties gevraagd en ongeveer twee honderd inzendingen ontvangen. De keuze zou kunnen vallen op „Britse standaardtijd", een naam die volgens sommige wijsneuzen aanleiding zou kunnen geven tot verwarring. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) SUEZ-KANAAL. De spanning in het Midden-Oosten duurt onverminderd voort. Hoewel sinds de beschieting van de raffinaderijen in Port Suez geen ernstige gevech ten plaatsvonden tussen Egyptische en Israëlische militai ren, verslapt de waakzaamheid aan beide kanten geens zins. Er gaan geruchten, dat Egypte aan zijn kant van het Suez-kanaal een grote troepenmacht samentrekt. Intussen demonstreren de Russen hun gewapende steun aan Egypte door de vlootbezoeken aan Port Said en Alexandrië. Tien duizenden opgetogen mensen bejubelden daar de Russische opva renden. In V.N.-kringen wordt een nieuwe bemiddelingspoging voor vrede in het Midden-Oosten voorbereid. Het schijnt wel zo goed als zeker te zijn dat de Zweedse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Gunnar Jarring, als bemiddelaar zal worden aangewezen. Deze diplomaat, die in de hoofdste den in het Middenoosten, in Zuid-Azië en in Washington heeft gewerkt, zou zowel voor de Arabieren, communis ten als Westerse mogendheden aan vaardbaar zijn. Ook Oe Thant zou be reid zijn hem tot persoonlijke verte genwoordiger te benoemen. De enige onzekere factor in deze bemiddelings poging is de hoifding van Israël. Dit land heeft steeds vastgehouden aan de eis van rechtstreekse onderhandelingen met de Arabische landen. Dit blijkt echter een nauwelijks haalbare zaak en daarom zullen de Israëli's Jarring mis schien wel accepteren. Wanneer Israël toestemt kan de Vei ligheidsraad volgende week een reso lutie aannemen, waarin Jarring wordt benoemd. De tien met-permanente le den van de Veiligheidsraad schijnen het eens te zijn over een dergelijke reso lutie. Egypte ontving gisteren voor het eerst weer nieuwe olie sinds dinsdag. Het werd aangevoerd met een Britse tanker van 20.000 ton. Dit betekent diat voor het eerst sinds twee jaar een Brits schip een haven in Egypte aandoet. In 1965 besloot Egypte tot een boycot van wege de Britse politiek inzake Rho- desië. Het binnenlopen van de Brit zou rechtstreeks het gevolg zijn van de be sprekingen die de Britse afgezant Ha rold Beely kortgeleden heeft gehad met de autoriteiten in Cairo. Een func tionaris in Cairo heeft bekendgemaakt, dat Egypte nog onvoldoende olie in voorraad heeft voor maanden. (ADVERTENTIE) werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen MADRID (AP)- Leden van de Guar- dia Civil hebben gisteren in de lucht geschoten om een demonstratie van arbeiders bij de grote bus- en vracht wagenfabriek Pegaso te verspreiden. Gistermiddag kwam het tot een bot sing met werknemers van de Barreiros automobielfabriek en van Perkins His- pania, een grote motorfabriek. Naar schatting 1.500 tot 2.000 arbei ders van Pegaso weigerden in de fa- brieksbussen te stappen bij het verlaten van hun werk. Ze begaven zich te voet naar een van de vertrekplaatsen van de demonstranten in het centrum. Anderhalve kilometer van de fabriek duwden 200 leden van de Guardia Civil de arbeiders de bouwlanden naast de weg op, waarbij vier of vijf maal in de lucht werd geschoten. De Guardia Civil, die zelden wordt ingezet bij dergelijke acties, sloeg de demonstranten niet en maakte verder ook geen gebruik van geweld. Ook bij de incidenten bij Barreiros en Perkins onthielden de autoriteiten zich zorgvuldig van geweld. (Van onze redactie buitenland) ATHENE De Griekse minister To- tomis heeft bekendgemaakt, dat donder dag vier belangrijke arrestaties zijn verricht. De aangehouden personen zijn Protopapas, hoofd van de Griekse af deling van de socialistische interna tionale, Notaras, vertaler van het boek cPf Politieke machten in Griekenland". Sofoulis, vooraanstaand lid van de cén- trufuniepartij en een nog onbekende. worden ervan beschuldigd „revolu tionaire" berichten te hebben verspreid ui het buitenland. Koning Constantijn heeft gisteren voor het eerst sinds de staatsgreep in net openbaar een rede gehouden. Hij drong er op aan, dat de officieren van net leger hun eed nakomen en zich ont houden van politieke activiteiten. Vanmiddag zal in Amsterdam een de monstratieve optocht worden gehouden tegen het huidige Griekse bewind. Or ganisators hebben toestemming van net Amsterdamse gemeentebestuur. MAASTRICHT (ANP) Bij de ju welierszaak Koninklijke Ernest Alard te Maastricht zijn vrijdagochtend .vroeg twintig ringen met briljanten gestolen, die samen ongeveer 6000 gulden waard zijn. In de door tralies beveiligde etala geruit was een klein gat gemaakt, waar door de ringen naar buiten zijn gehen geld. Een Israëlische commandant bij hef Suez-kanaal heeft gisteren gemeld, dat de Arabische strijdkrachten aan de Egyptische oever van het kanaal voort durend versterkt worden. Er zouden volgens hem reeds enkele duizenden Egyptische, Algerijnse en Soedanese mi litairen langs het kanaal zijn samenge trokken. Bij de Egyptische troepen zijn waar schijnlijk goed getrainde militairen, die onlangs uit Jemen werden teruggetrok ken. De troepen zouden uitgerust zijn met tanks en artillerie. In Port Said zijn gisteren vier Rus sische schepen binnengelopen. De Egyp tische kranten spreken van een beleefd heidsbezoek, maar het heeft meer de schijn van een overduidelijke hint aan de wereld, dat Rusland Egypte zal blij ven steunen. Sleepbootjes en motorsloe pen krioelden om de Sovjet-schepen, terwijl vissers „Welkom, Sovjet-vrien den" riepen. In Alexandrië kwamen twee Russische duikboten en een tor- pedobootjager aan. Er werden nog 2 Sovjet-oorlogsbodems verwacht. Hei enthousiasme in Alexandrië was ook zeer groot. Boven Suez hangen intussen nog steeds zware rookwolken van de bran dende raffinaderijn. De stad zelf schijnt uitgestorven. Toch zijn volgens Israël nog Egyptische troepen in de stad aan wezig. Uit nervositeit vuren, die op ongeregelde tijden naar Israëlische stel lingen, zonder er schade aan te richten De Pravda heeft Israël verweten, dat het chantage pleegt op 'Egypte door de olie-installaties in Port Suez te bom barderen. De krant verwijt Amerika Israël zo „arrogant" te hebben ge maakt. Over de raffinaderijen trouwens r.og meer nieuws. Het Egyptische dag blad Al Aehram weet nu plotseling te melden, dat de gouverneur van Suez. Hamid Hachmoed, de Israëlische aan val al vooraf had zien aankomen en op dracht had gegeven om de olietanks leeg te pompen. Dit werk zou echter niet tijdig zijn klaargekomen. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD In de laatste persconferentie van de bisschoppensynode heeft kardinaal Döpfner van München verklaard dat naar zijn mening de synode uitstekend heeft gewerkt en veel beloften voor de toekomst inhoudt. Paus en curie hebben de meningen van het wereldepiscopaat over belang rijke kwesties kunnen vernemen. Ook de bisschoppen zelf hebben hun blik verruimd, aldus 'kardinaal Döpfner, die besloot met de opmerking, dat voor de toekomstige synodale vergaderingen veel geleerd is. De synode van bisschoppen heeft zich gisteren met een grote meerderheid ge schaard achter een plan tot benoeming van een internationale commissie van theologen, die dogmatische problemen in de katholieke kerk moet oplossen. In de voorlaatste zitting van de sy node, die een maand heeft geduurd, werd paus Paulus ook aangespoord een „positieve en pastorale" uitspraak te doen over de geloofscrisis in de kerk. Deze beslissing wordt als de belang rijkste resolutie beschouwd van de door 200 bisschoppen bijgewoonde sy node. De commissie van theologen wordt in het document omschreven als be staande uit: „competente mensen, die hun sporen hebben verdiend in de wetenschap, werkzaam in het kerke lijke gebied in het westen of het oosten, wier plicht het zal zijn de Heilige Stoel te assisteren." De bisschoppen werden het er ook over eens, dat er een lijst moet worden opgesteld van theologen, waaruit de paus een keus zal kunnen doen. De synode zal vandaag worden be sloten met de voorlezing van een vre desboodschap van de synode aan de wereld. Gistermorgen hebben paus Paulus en patriarch Athenagoras ruim een uur privé met elkaar van gedachten ge wisseld in de particuliere bibliotheek van de paus. Van de inhoud van het gesprek is niet bekend gemaakt. Na afloop van het gesprek werden de begeleiders van de patriarch en enkele kardinalen bin nengelaten en werden er geschenken uitgewiseld. De paus gaf de patriarch een kruis beeld uit de 16e eeuw, een afschrift van de decreten van het oecumenisch concilie en drie pauselijke medailles. Aan de leden van het gevolg van de patriarch verleende hij de orden van Sint-Gregorius en Sint-Silvester. Athenagoras schonk de paus een kost baar antiels zilveren evangelieboek. UTRECHT (a.N.p.) Een auto matische grasmaaier die zelf uit het schuurtje komt als het gras een bepaalde lengte heeft bereikt, aan het maaien slaat, de rommel opruimt en zich weer in zjjn schuur terugtrekt. Een grasmaaier, die ook als boodschappenjongen kan fungeren, telefoontjes aan neemt en 's winters als sneeuwrui mer optreedt. Een dergelijk appa raat bestaat. Prof. dr. Fred. L. Polak, voor zitter van de internationale stich ting „Mankind 2000" en oud-direc teur van het Centraal Planbureau, gebruikte het gisteren als een bi zar voorbeeld van de ongelooflijke snelheid waarmee de ontwikkeling van de automatische apparatuur voortschrijdt. Hij sprak op het eerste lande lijke congres van instellingen voor gezinsverzorging, over „de revo lutie van de wereld, de maat schappij en het gezin door de auto matisering". De nieuwe revolutie grijpt met een bijna huiveringwekkende snel heid om zich heen. Als voorbeeld noemde prof. Polak de snelheid waarmee computers berekeningen uitvoeren met getallen van twaalf cijfers. In de periode 19501955 konden ze per seconde 3000 van dergelijke berekeningen verrich ten, In 1965 al tot een miljoen. En dit zal in 1970 gestegen zijn tot een miljard. Deze fenomenale ont wikkeling heeft het zelfs noodza kelijk gemaakt dat men nieuwe tijdsbegrippen invoerde: de nano seconde, een miljoenste seconde, die zich tot 'n gewone seconde ver houdt als een gewone seconde tot 32 jaar, en de picoseconde: een miljardste van een normale se conde Er zijn computers die adviseren bij het nemen van besluiten, er zijn er ook die zelf besluiten ne men. Prof. Polak sprak in dit ver band over machines die zelf crea tief en origineel zijn, een „vrije wil" hebben en over een zekere „intelligentie" beschikken. De ge dachte, dat een computer nooit iets anders of meer kan doen dan de mens „erin stopt", hoort volgens hem al weer in een museum thuis. Aantrekkelijke rente Dagelijks opvraagbaar Voor salaris en alle andere ontvangsten Gemakkelijk betalen met eenvoudige bankgiroformulieren Periodieke betalingen (huur, gas, elektriciteit enz.) worden automatisch verzorgd Met betaalcheques altijd en overal geld bij de hand. Sparen bij Van Lanschot kunt U nog op vele andere aantrekkelijke manieren: Bij Van Lanschot kunt kiezen tussen een boekje of een rekening met dagafschriften. Vraag onze folder „Méér rente van Uw geld". BANKIERS SINDS 1737 's-Hertogenbosch - Hoge Steenweg 27-31 TeL 04100-22321 - Giro 1117570 Eindhoven - Keizersgr.17-Limburgl.20A Tel. 040-27442 - Giro 1130570 Tilburg - Stationsstraat 17 Tel. 04250-30300 - Giro 1140570 Vnght - Van Voorst tot Voorststraat 1 Tel. 04100-34775 - Giro 1104500 Affiliatie in Amsterdam Vermeer Co, Bankiers sinds 1839 Herengracht 199-201 - Tel. 020-248486 Giro 3656 - Gemeentegiro A13656 min. lardinois LUXEMBURG (ANP) De minis ters van landbouw van de zes E.E.G.- landen zijn er in een zware nachtver- gadering in geslaagd een akkoord te bereiken over nieuwe Europese prijzen voor een aantal landbouwprodukten. Het gaat om nieuwe richtprijzen of oriëntatieprijzen voor volgend jaar voor gerst, maïs, rogge, rijst en rundvlees. De prijsaanpassingen waartoe de mi nisters hebben besloten belopen ge middeld vier procent voor de voeder granen, twee tweederde procent voor rundvlees en twee eenderde procent voor kalfsvlees. Minister Lardinois verklaarde nadat dit besluit was be reikt, dat het resultaat niet precies was wat hij oorspronkelijk had gewild, maar het lag toch binnen de marge die ook het kabinet in Den Haag had bepaald BONN (AFP) De staking van de metaalarbeiders in het noorden van de Westduitse deelstaat Baden-Württem- berg, die op 30 oktober zou beginnen, gaat niet door. Vakbondsleiders en werkgevers heb ben een akkoord bereikt over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Ook de stakingsdreiging in de staal industrie van het Saargebied is afge wend. De werkgevers hebben de door het vakverbond geëiste loonsverhoging aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ongeveer vierhon derd Jongeren uit België en Nederland zjjn gisteravond begonnen aan een driedaags congres over de wereldhan delsconferentie die volgend jaar ln New Delhi gehouden zal worden. Op die conferentie en op het congres gaat het om de vraag hoe de wereld handel zo gereorganiseerd kan worden dat niet alleen de rijke landen er wel bij varen, zoals nu het geval is. Ontwikkelingshulp is een gespreks onderwerp dat „in" is, vindt Paul A. G. Dijkstra, maar het blijft maar al te vaak bij ondoelmatig gepraat. Hij is 28 jaar, leraar Nederlands te Breukelen, studeert tussen de lessen door filoso fie, en is voorzitter van een van de twee verenigingen die het congres or ganiseren. Dat zijn het NESBIC (Netherlands Student's Bureau for International Co operation opgericht op initiatief van de Nederlandse Studenten Raad en geves tigd te Leiden) en het Belgische UCOD (University Clearing Office for Deve loping Countries). Aan het congres in de Doelen te Rotterdam, wordt deelge nomen door jongeren van allerlei her komst: werknemers jeugd, studenten, leden van politieke jongerenorganisa ties, plattelandsjongeren enz. A.), mr. dr. M. Imkamp (D'66), drs. D. F. van der Mei (CHÏU) en L. Tindemans van de Belgische CVP. Het congres wordt vanmiddag om twee uur officieel geopend door P. A. Forthomme, directeur-generaal van! het Belgische ministerie van Buiten landse Handel. Prof. dr. J. Tinbergen is er dan ook. En alle anderen die zich pas dan melden, mogen nog meedoen zo iiej het secretariaat ons gisteren we ten. Het is natuurlijk onmogelijk om met vierhonderd mensen over een moeilijk onderwerp als ontwikkelingshulp te cussiëren. Er worden daarom twaalf secties ge vormd. Enkele onderwerpen waarover in groepsverband gepraat zal worden: de rol van de wereldhandelsconferen tie, de bijdrage van de EEG op papier en in werkelijkheid, een nieuwe inter nationale arbeidsverdeling, tariefprefe renties, sociale infrastructuren in de ontwikkelingslanden, het supranatio naal gezag enz. De congresgangers zullen vanavond geconfronteerd worden met een forum van deskundigen. Voorzitter daarvan is de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. H. C. Bos. Leden zijn drs. A. S. Friede- berg van Unilever, de Belg W. Rey- naert, NW-secretaris drs. H. ter Hei de en namens de overheid drs. J. Boek- stal. Morgenmiddag wordt het congres be sloten mej een forum van politici onder voorzitterschap van prof. mr. P. J. G. Kapteijn. Leden zijn G. Ruygers (P.v.d. (Van een onzer verslaggevers) WOUDRICIIEM Burgemeester l. M. Voster van Woudrichem is in zijn gemeente de eerste, die de gevolgen van het loslaten van de huren aan den ljjve gaat ondervinden. De eerste bur ger moet op korte termijn zijn wo ning verlaten, omdat de eigenaar het huis heeft bestemd voor zjjn dochter, die binnenkort gaat trouwen. De burgemeester woont in een huurwoning. Zijn voorganger bezat in de gemeente een eigen huis, zodat er geen ambtswoning beschikbaar kwam toen de heer Voster vier jaar geleden in Woudrichem benoemd werd. Eerst in februari van dit jaar kende de raad een krediet toe voor de bouw van een burgemeesterswoning, maar tot woens dagavond bleef het bij plannen. Deze week werd besloten spoed achter de bouw te zetten, omdat de zaak nu wel erg dringt. Gedeputeerde Staten heb ben inmiddels hun goedkeuring ver leend aan de uitvoering. De nieuwe ambtswoning, een bun galow, kan overigens niet eerder dan januari klaar zijn. En de huisbaas van burgemeester Voster wil eigenlijk, dat deze met zijn vrouw en twee kinderen al binnen een week vertrekt. Hij heeft, toen hij de burgemeester de huur opzegde, deze meteen verhoogd van 78 tot 100 gulden met de aan kondiging, dat als de familie Voster op 1 november niet vertrokken zou zijn, de huur 110 gulden zou worden. In de afgelopen jaren zijn van ge meentewege een aantal verbeteringen aan de woning aangebracht, waarvan de huisbaas nu de revenuen kan pluk ken in de vorm van een hogere huur prijs. De burgemeester hoopt via de kan tonrechter te bewerken, dat hij ten minste tot het tijdstip dat zijn nieuwe huis klaar is, in zijn huidige woning kan blijven. Het zou wel heel merk waardig zijn als de eerste burger van Woudrichem op een gegeven moment met zijn huisraad op straat zou komen te zitten. BRUSSEL (ap) Naar verluidt hebben vertegenwoordigers van West- Dultsland, Italië, België Nederland en Luxemburg gisteren overeenstemming bereikt over vijf punten, die zij behan deld willen zien bij de besprekingen over een verdrag tegen uitbreiding van kernwapens. Bijzonderheden over het akkoord Werden niet bekendgemaakt. De vijf punten hebben betrekking op het toe zicht, dat moet worden uitgeoefend om te voorkomen, dat materiaal uit instal laties voor vreedzaam kerngebruik wordt aangewend voor de vervaardi ging van wapens. Zij zullen worden voorgelegd aan Amerika en andere le den van de Atlantische raad, die maan dag in een speciale zitting in Brussel bijeenkomt. De vijf landen behoren tot Euratom, de atoomorganisatie yan de EEG. De EEG-landen wensen, dat Euratom het toezicht zal houden. Rusland staat er op dat de verant woordelijkheid ligt by de IAEA, het internationale bureau voor kernenergie, waar het zelf lid van is De moeilijkheid is om tot een bevredigende overeen komst te komen tussen IAEA en Eura tom. Van bijzonder groot belang is dat Frankrijk, het zesde lid van Euratom, het kemverdrag niet wenst te onderte kenen. De Fransen wensen totaal geen toezicht op kerninstallaties. UTRECHT (ANP) Tegen het einde van dit jaar zal pluimveeslachterij W. Kuiper haar bedrijf in Coevorden slui ten. Begin 1968 zal dezelfde ondernemer een nieuwe fabriek in het Duitse plaats je Twist over de grens bij Schoonebeek, in gebruik nemen. De directie heeft het personeel, in totaal ongeveer 70 werknemers ontslag aangezegd per 15 december aanstaande. De ontslagen werknemers kunnen daar na opnieuw solliciteren naar een be trekking by het nieuwe bedrijf m Duiïslsfcd. Volgens de algemene be- drijfsbond voedings- en genotmiddelen is noch over de sluiting van het bedrijf, noch over een afvloeiingsregeling voor het personeel tot dusverre enig overleg met de vakbonden of het gewestelijk arbeidsbureau gepleegd. OUD-PREMIER De Quay zal namens de Nederlandse regering de begrafenis bywonen van oud-premier Shigeru Yoshida yan Japan.

de Stem | 1967 | | pagina 9