f Ria van den Wijngaard is in Dorst herbegraven Amerikaans bureau gaat het noorden doorlichten Middenstand Heinkenszand met goed gevolg doorgelicht t Behandel spastische kind zo normaal mogelijk r' papier voor uw ^pen Even uitblazen mevrouw Ier ven -Ignatius- rkenhuis INIEKEN e dag dus )TEN geschenken SUÈDE- EN NAPPAKLEDING - STOFFENMANTELS - COSTUUMS - JAPONNEN iaria thijs itius-ziekenhuis spreekuur neeskunde ïn Bevolkingsspreiding moet aantrekkelijker worden Vietnam I VROUW is geen aanbouwmeubel Zeeuwse B.O.S.K. bijeen Bekertjes Staatskas Model Werkrapport proefenquête maan dag in bespreking Dynamisch Vietnam II Vuile woordjes II Scheidsrechters e diepe droefheid, toch nog it.-Ignatius-ziekenhuis te t H. Sacrament der zieken, jaar, onze innig geliefde lehuwd- en grootmoeder, tante, mevrouw enote van ciscus de Coninck Johannes Blommaert are overledene in uw ge- de Coninck ia en Marcel Coninck Ivan Rooy Srouwer-de Coninck ■er linck 1967 ^nst, waarbij wij u beleefd ebben in de parochiekerk I Doper te St.-Jansteen op [10 uur, waarna begrafenis aar. ur in het St.-Liduina-zie- de overledene ligt opge- adagavond om 7.30 uur in uw v.d. Polder te Absdale. geven wij u kennis van door de H, Sacramenten geve moeder en oma me- HELENA MARIA Iwe van folterman Baar. g5ao) nan liman mail nan-Paalman |n n-Nout lans-Holterman lans ■man Tian-Calf |=m zal opgedragen wor- r te 10.30 uur in de pa- Laurentius te Dongen, helling in het familiegraf lm 4.30 uur te Zwolle, pe kerk; heren Hoge Ham in de Laurentiuskerk. eren na de uitvaartdienst atius-ziek«nhuis bred a iA heiligen) wordt door ons |ils zondag aangemerkt DE DIRECTIE [linasingel 33, breda 1967 zullen de internisten Inhuis uitsluitend op al le patiënten wordt aange- I telefonisch of persoonlijk ■oij het Centrale Afspraak lof 22000 toestel 435. linen een week behandeld- juwe systeem worden "9 fcizigd: van 9.00—12.30 uur en van 13.30—17.30 uur van 9.00—12.30 uur en van 13.30—17.30 uur van 9.00—12.00 uuir van 10.00—12.00 uur DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, De prognoses liegen er niet om. Als er niet ingegrepen wordt zullen er in ons land iy liet jaar 2000 over een goede 32 jaar 18 en een lialf miljoen mensen wonen en liet grootste deel daarvan in de reeds nu overbevolkte gebieden. Sleehts 2.25 miljoen in de drie noorde lijke provincies: Groningen, Friesland en Drente. Op elke vierkante kilometer van de Randstad Holland zullen dan 2000 mensen op een kluitje zitten. Nog afgezien van de enorme ongemakken en kosten, die een der gelijke openhoping niet zieh mee zou bren gen, zou dit ook betekenen, dat de noorde lijke provincies in elk opzicht achter zouden raken bij de rest van het land. Spreiding van de bevolking is daarom noodzakelijk. Maar daarvoor moet het noorden van ons land eerst wat aantrekkelijker gemaakt worden als woon- en werkgebied. Hoe verliefd men ook mag zijn op de schoonheid van onze noorde lijke provincies, hel neemt niet weg, dat het gebied economisch en structureel achterge bleven is. De werkgelegenheid is er zowel kwantitatief als kwalitatief onvoldoende. Niet alleen de noordelijke provincies zelf, maar ook de rest van het land zouden gediend zijn niet een grote structuurverandering daar. (Van een onzer verslaggevers) DORST. Onder een overweldigend grote belangstelling heeft gisterochtend de herbegrafenis van het Dorstse meis je Ria van den Wijngaard (16) plaats gevonden. Behalve de familieleden hadden zich om half twaalf enkele honderden buurt genoten en kennissen (onder wie het personeel van de Shoeflex-fabrieken te Rijen, waar Ria van den Wijngaard heeft gewerkt) in de Sint Marculphus- kerk in Dorst. Zoals bekend overleed Ria van den Wijngaard vorige week tengevolge van een verkeersongeval in Rijen. Aanvan kelijk werd zij aangezien voor haar vriendin Lia Roeien, die bij ditzelfde ongeluk eveneens ernstig werd gewond. De tragische vergissing werd eerst ont dekt toen de begrafenis van het slacht offer onder de verkeerde naam had plaats gevonden. Op het graf werden na afloop van de plechtigheid enkele kransen gelegd. Een daarvan was van het personeel van de Shoeflexfabrieken. Op de foto: de stoet onderweg naar de parochiekerk van DorsJ. UET 1 1 At-, zal langzamerhand iedereen duidelijk zijn, dat vrouwen bo ven een bepaalde leeftijd zakelijk gezien niet interessant zijn. Waarom anders draperen de vele advertenties al wat zij aan te prijzen hebben rond berkenranke, slanke, hippe, Twiggy- lijfjes, gelardeerd met Julie Christie, veel Julie Christie en hier en daar nog wat Julie Andrews, doch een héél klein beetje maar. Julie An drews is 32 jaar, doch onconventio nele, uitdagende zelfbewuste Julie Christie telt er pas 26. Toch ook ai een behoorlijke leeftijd, denkt u. Maar die zes jaar verschil tonen nu net aan, hoe Het meisje was en hoe Het meisje nu is of wil zijn. Je kunt met 32 gemakkelijk een gevestigde zakenvrouw zijn, of een stevige echtgenote met een man, die 's avonds bij de teevee in slaap suk kelt, en met eert kind aan de borst, een op schoot en nog een paar, die over je schouders meekijken in het voorleesboek. Met 26 kun je ook een heel eind komen in deze richting van status-verwerving. Maar het reclame wezen negeert een dergelijke kiem- kraclit van de moderne jonge vrouw. Het tekent en fotografeert meisjes, lieve prille meisjes, of het nu gaat om een minirok en coltrui, een man- telcostuum met bontkraag, een jarre- telgordeltje, stevig corselet met ba leinen dan wel 'n beschaafde tricot japon, verkrijgbaar in de maten 40 tot en met 48. Zenuwstillende middelen echter en vermageringstabletten krijgen ter aanbeveling een vignetje mee van een ouder, verlept, vrouwelijk exem plaar, dat duidelijk die vermoeid ra kende echtgenoot, een batterij nako melingen of idem zo veel thee- en naaikransjes of liefdadige doelen na loopt en die kennelijk nooit gehoord heeft van schoonheidsspecialistes en haarverfmogelijkheden. |\jATUUULIJK wéét ieder adver teerder drommels goed, dat niet alle vrouwen boven Julie Christie- niveau ontmoedigd en oud zijn, grijs, uitgezakt, sloof, lelijk en a-modieus, maar die moeten zich dan maar rich ten naar de twieners, die immers de dienst uitmaken. Juist met behulp van die kieurshampoo, dat huppeli- Re jarretelgordeltje, de coltrui in nét die geraffineerde mode-tint, of het mantelpak met Mary Quants begees tering voelen die dertigers en daar boven zich jong, vitaal, plezierig, .,hip" voor mijn part. Het is beslist on-elegant van de reclame zich al leen voor wasmiddelen en celstof luiers tot deze grote groep consumen ten te richten. Ja maar de massa, is dan het ar Sument, wij trekken de grootste ge mene deler en op het ogenblik is het de jeugd, die de mode maakt. Dit zou inhouden, dat de toch ook nog jeug dige boventwiener die niet afzijdig wil blijven en die zich zelfs opperbest thuis voelt in deze tijd, zich uit lijfs behoud aan de voeten moet werpen van een couturier. Die modelleert haar heus wel een adembenemend pantalonpak om 't vijfendertigjarige lijf. Die weet zelfs haar een mini- ,)urk met bijpassende maillot en schoenen te scheppen, waaraan nie mand aanstoot kan nemen, omdat model en vooral coupe geheel op de draagster zijn afgestemd. Want dat 'S de grote vergissing van de heden daagse confectie, die de bcatjurk van oe dochter met wat centimeters ver lengt en verbreedt en hem dan aan de moeder presenteert. Maar een rouw ls geen aanbouwmeubel met als basis het lichaam van een tiener. COKS VAN EYSDEN Het Amerikaanse research- en ad viesbureau Arthur D. Little gaat in nauwe samenwerking met de Rijks Planologische Dienst onderzoeken, waar en hoe de mogelijkheden voor zo'n structuurverandering liggen. „Little" is een tachtig jaar oud bu reau in Cambridge (Massachusetts), dat zich niet alleen met onderzoek van regionale en industriële ontwik keling bezighoudt, maar een onvoor stelbaar groot werkterrein heeft. Het heeft een staf van 750 hoog gekwalificeerde wetenschapsmensen op de meest uiteenlopende gebieden: doktoren, voedingsdeskundigen, 'schei kundigen, economisten, wiskundigen, ingenieurs, computertechnici. Onderhen talrijke mensen die tot de werkelijke uitvinders van onze tijd behoren. De door de laboratoria van „Little" ver zamelde patenten zijn nauwelijks meer te tellen. TERNEUZEN Ruim veertig belang stellenden voor het merendeel ou ders van spastische kinderen waren in liotel Des Pays Bas in Terneuzen aanwezig op een vergadering van de afdeling Zeeland van de Bond ter be vordering van de belangen van spas- tici. Officieus luiden de initialen waarmee de Bond wordt aangeduid nog altijd B.O.S.K., een afkorting van de naam Bond van Ouders van Spas tische Kinderen, in Zeeland een afde ling met 102 leden, die zich ten doel stelt het bevorderen van het onder zoek en de bestrijding van hersenver- lamming en het behartigen van de be langen van personen met hersenver- lamming en van de eventuele ouders. Op de vergadering werd het woord gevoerd door de heer J. M. v. d. Ly- ke, heilgymnast van het revalidatie centrum voor kinderen0 „Franciscus- oord" te Valkenburg, die sprak over de speciale begeleiding, die het bewe gingsleven van het spastische kind behoeft. Evenals de voorzitter van de afdeling Zeeland, de heer P. Pols, direc teur van het Zeeuwse Opleidingsinsti tuut voor Phisio Therapie te Koude- kerke, stelde ook deze spreker: hoe vlugger de behandeling van de ziekte begint des te beter is dit voor het kind. Dhr. Van der Lyke illustreerde met cijfer documentatie wat bij een vroegtijdige behandeling kan worden bereikt. Spreker zei zich erover te verwonderen, dat, waar de zuigelingen- gymnastiek voor gezonde kinderen reeds veertig jaar bestaat, men pas de laatste tijd inzag, dat gehandicapte kinderen ook vroeg kunnen worden behandeld. Dit kan, aldus de spreker al bij kinderen van drie maanden oud. Vroegtijdige ontdekking van het let sel is volgens de heer Van der Lyke wel moeilijk, maar toch mogelijk, wan neer men de ontwikkelingsgang van het kind volgt. Drieëntachtig procent van de spas tische kinderen valt onder één van de vijf „belastingsfactoren" die voor de ze ziekte bestaan, n.l.: te vroege ge boorte, moeilijke geboorte, ademnood zware geelzucht en het verschijnsel stuipen. „Wanneer", aldus de inleider, „in deze gevallen bij diegenen die bij de ze verschijnselen betrokken zijn, een rood lichtje ging branden, zou bij velen de behandeling eerder op gang komen." De heer Van der Lyke stelde vervol gens dat de motoriek van het spasti sche kind niet op zichzelf staat doch samenhangt met de gehele persoonlijk heid. De ouders ried hij, hun: spasti sche kind nog in meerdere mate in de dingen van het volle leven te betrekken als men dit met een gezond kind doet. Als voorbeelden noemde hij het sa men plaatjes kijken, voorlezen en vooral, het erop uitgaan in de vrije natuur met het gehandicapte kind. Tot de lichamelijke opvoeding behoort vooral het spelen, want „spelen", al dus de heer Van der Lyke, „is de voor- bereidin tot het leven." Op bijna elk terrein van de modernë technologie heeft Little" grote erva ring. Produkten die in de laboratoria van deze Amerikaanse organisatie werden ontwikkeld, zijn bijvoorbeeld allerlei instantvoedingswaren, papieren bekertjes voor hete dranken, nylon vis lijnen, maar ook brandstof voor raket ten, filters ter bescherming tegen fall out. „Little" \yas ten nauwste be trokken bij de opkomst van de grote Amerikaanse bases-industrieën voor de produktie van rayon-vezels en fi ber-glas. Het centrale laboratorium van General Motors werd door „Little" opgezet. 75 van de grootste Ameri kaanse industrieën raadpleegden dit bureau, dat het oudste is van de meer dan 2500 research- en advies bureaus in de V.S. Gezamenlijk geven de grote Ameri kaanse ondérnemingen per jaar 750 dollar uit aan deze bureaus .„Little" heeft door zijn enorme ervaring een groot deel van die „markt" in zijn be zit. In de laatste tien jaar liep de winst op tot 30 miljoen dollar. De lijst van klanten in Amerika laat zich lezen als een „who is who" in de zakenwereld. De Amerikaanse overheid maakt een zo intensief gebruik van de adviezen van dit bureau, dat 25 procent van de rekeningen, die jaarlijks bij „Little" de (ADVERTENTIE) IV _;T£ NIEUW3TRAAT 21 HULST - Tel. 2478-3559 b.g.g. 2209 deur uitgaan, betaald wordt uit de staatskas. De organisatie van nu is de succes-story van de chemische ingeni eur Arthur D. Little, die in 1886 sa men met Roger B, Griffin de orga nisatie opzette om „onderzoekingen te doen die zouden kunnen leiden tot ver betering van produktiemethoden en produkten." Een van de grote mannen van Little is nu luitenant-generaal James Gavin die negen jaar geleden het leger ver liet, onder Kennedy ambassadeur in Frankrijk was ('61 - '62), tot de voor naamste adviseurs van de vermoorde president behoorde en momenteel op kruistocht door de V.S. trekt op zoek naar een republikeinse presidentskan didaat, die „vrede" als zijn eerste en voornaamste programmapunt zal hebben. Volgens sommigen is Gavin zelf die kandidaat. De man die de leiding heeft van de eerste tot de laatste dag over het onderzoek in het noorden van ons land is dr. Dietmar Borchers Met zijn staf in Brussel en in nauw over leg met de Rijks-Planologische Dienst heeft hij in de afgelopen maanden de strategie bepaald. Men kops de stad Groningen als model. Hier is, zonder dat de man *in de straat er ook maar iets van gemerkt heeft, dezer dagen het onderzoek begonnen. Waarom juist Grorïingen, waarom niet Sn eek of Em- men. Omdat, zeggen de mensen van „Little" in Brussel, de stad Gronin gen uiterate geschikt is om model te staan. Het is de grootste stad in het noorden van het land (150.000 in woners), hoofdstad van de provincie, centrum van een groot agrarisch ach terland, belangrijke markt voor agra rische produkten, universiteitsstad en bovendien in de laatste tijd sterk be ïnvloed door de aardgasvondsten in de provincie. Groningen wordt nu doorgelicht. Dat is het begin van de eerste fase van de studie. Alle gegevens die beschik baar zijn, worden verzameld. Gegevens over de economische structuur, de sa menstelling van de bevolking, de werk gelegenheid, het inkomen per hoofd van de bevolking, het sociaal-culturele kli maat, produktieniveau van de daar gevestigde industrieën. Om te zien of al die gegevens kloppen met de wer kelijkheid, of er nog gegevens ont breken of onvolledig zijn, gaat de hele verzameling cijfers en statistieken, ge rangschikt volgens de meest moderne wiskundige methoden, in de compu ter. Tegelijkertijd dient die bewerking om een bijdrage te leveren aan de opstelling van de doelstellingen, die bij de verdere studie nagestreefd moe ten worden. Aan het einde van de eerste fase hoopt men te komen tot het ontwerpen van een proefmodel voor de regionale economische ontwik keling van het noorden. Dit proefmo del zal geprojecteerd worden op ande re ontwikkelingscentrums in dit gebied, zoals Sneek en Emmen. Op die wijze strikt wetenschap pelijk en met gebruikmaking van de modernste methoden en computers (Van een onzer verslaggeefsters) HEINKENSZAND De (overi gens goede) resultaten van de „doorlichting" die de middenstand van eHinktnszand heeft onder gaan, zijn neergelegd in een werkrapport. Dit rapport is uit gebracht door de ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, die in Heinkenszand een proefenquête heeft ingesteld naar het wel en wee van de plaatse lijke middenstand. Deze enquête is gehouden in samen werking met de streekcommissie West- Zuid-Beveland sectie middenstand en de consulent voorlichting voor het mid den- en kleinbedrijf en toerisme in Zee land, de heer A. Korstanje. De bedoeling van dit alles is te be zien of deze proefenquête kan wor den gevolgd door een doorlichting van winkel- en ambachtsbedrijven in geheel West-Zuid-Beveland. Voordat men echter eventueel aan een zo groots opgezette enquête zou kunnen beginnen, diende men eeTst de uitslag van de enquête in Heinkenszand te we. ten en moet men nagaan hoe de reacties van de middenstand op het rapport en eventuele conclusies hieruit zijn. Daarom zal maandag 30 oktober om half acht in de oude r.-k. school van Heinkenszand een bijeenkomst worden gehouden, waarop met de geënquêteer den het rapport zal worden doorgeno men. De bedoeling is dat tijdens deze bijeenkomst ook initiatieven naar vo ren komen van wat er nu, als vervolg op deze doorlichting en hel uitgebrachte rapport, gaat gebeuren met betrekking tot de economische gang van zaken bij de middenstand. Inmiddels heeft de heer Korstanje tijdens een persbijeenkomst een toelich ting gegeven op het werkrapport. Naar zijn mening heeft de enquête een optimaal resultaat behaald. Zijns inziens is er een behoorlijke doorlich ting van het midden- en kleinbedrijf in Heinkenszand verkregen. denkt men langzamerhand tot een in zicht te komen in wat er in het noor den van ons land moet gebeuren- De studie, eenmaal voltooid, zal antwoord geven op vragen als: hoe kan de groei van een aantal en welke ontwikkelingskernen bevorderd wor den, hoe en waar en wat voor soort industrieën kunnen aangetrokken wor den, hoe moet het leefklimaat verbe terd worden? De studie zal resulteren in een rap port aan de regering, „Dat betekent niet", men wijst er bij „Little in Brussel met nadruk op, „dat de re gering dan op een achternamiddag aan de hand van dit rapport het te volgen beleid voor de ontwikkeling van het noorden kan vaststellen. Wij nemen geen beslissingen, wij geven slechts mogelijkheden aan. Wij zeggen niet: Regering, u moet in plaats X een in dustrie Y neerzetten. Wij geven alter natieven. Uit ons rapport kan men af lezen wat er gebeurt gebeuren kan liever, want hoe objectief en weten schappelijk wij ook te werk gaan, 100 pet. zekerheid kunnen ook wij niet geven als er i*1 plaats J een fa_ briek Y komt. Maar ook, wanneer die of een andere fabriek in plaats Z komt." „Op grond van onze studie en onze adviezen wordt het de regering gemak kelijker gemaakt beslissingen te ne en, omdat wij zo goed als het kan aangeven wat de gevolgen van diverse beslissingen zullen zijn. Gevolgen voor het noorden van het land, maar ook voor de rest van het land. Wij zetten bij ons onderzoek geen muur om het noorden heen, maar houden wel de gelijk in de gaten wat er in het zui den. het westen en het oosten kan gaan gebeuren als het noorden op manier X of Y tot ontwikkeling komt." Hoe lang de gehele studie gaat du ren kan nog niemand bij benadering zeggen. Alleen de eerste fase al kan twee, maar ook acht maanden duren. Dat hangt af van de deugdelijkheid van. het te verzamelen statistisch ma teriaal. „We moeten 100 pet. zeker zijn dat de basisgegevens goed zijn, anders heeft het geen enkele zin om verder te gaan. Is het basismateriaal niet goed dan zullen we zelf moeten begin nen met het verzamelen van beter materiaal". Tijdens het onderzoek wordt, zoals gezegd, nauw contact gehouden met de Rijks Planologische Dienst, zodat elk onderdeel van het eindrapport, maar ook de vele interim-rapporten die „Little" zal uitbrengen, volle dig begrijpelijk en duidelijk is voor iedereen die bij het onderzoek betrok ken is. De eerste fase kost volgens de ge geven van „Little" 100.000 gulden, het totale onderzoek rond 1 miljoen gul den. Voor dat bedrag wordt het noor den van ons land tot op het bot door gelicht. Door een Amerikaans bureau, dat in dit werk ervaring heeft opge daan in Noorwegen, Pakistan. Iran, Noord-Ierland, Porto-Rico. Florida, Brazilië, Tanganyika, Griekenland en Egypte, om maar enkele landen en streken te noemen. Een wereldwijde ervaring die thans in dienst wordt ge steld van het noorden van ons land, dat mee wil en mee moet in de ont wikkeling van Nederland. r In totaal hebben 102 bedrijven in Heinkenszand een enquêteformulier ont vangen. Alle bedrijven zijn persoonlijk door de betrokken departementsamb tenaren bezocht. Tenslotte hebben er uiteindelijk 67 bedrijven aan de enquête deelgenomen. Er vielen 35 bedrijven buiten het onderzoek, in hoofdzaak we gens gemis aan belangstelling. De be drijven kenmerken zich, aldus het rap port, in het algemeen door een dyna mische ontwikkeling. In 35 van de 67 gevallen was er in de afgelopen jaren sprake van uitbreiding en nieuwbouw, terwijl zich in 44 gevallen modernise ring voordeed. Er kan daarom volgens de heer Kor stanje over het algemeen van een voor uitstrevende middenstand van Hein kenszand worden gesproken. Aan de hand van de ingezonden enquêteformu lieren is berekend, dal 62 van de 67 ondervraagden een eigen bedrijfspand hebben. Echter 57 van het totale aan tal deelnemers heeft geen opvolger. Het grootste deel van de geënquêteerden be hoort tot de leeftijdsgroep van 35- tot 64-jarigen. Van de deelnemers aan de enquête heeft 15 procent (ofwei 9 middenstan ders) te kenner gegeven het bedrijf te willen beëindigen. De leeftijd van 'deze mensen varieert van 46 tot 66 jaar. Verder is gebleken dat de midden standers heel verschillend denken over de toekomst van de gemeente. Meer ne gatieve dan positieve meningen waren er t.a.v. de toekomst van het eigen bedrijf. Ongeveer de helft van de ge- enquêteerden heeft plannen het bedrijf tot verdere ontwikkeling te brengen. Daarentegen kwam er op de vraag „Bent u met het inkomen van uw be drijf tevreden?" 34 maal: „Ja". In totaal kregen de middenstanders 26 vragen voorgeschoteld Volgens het rapport bestaat op grond van dez© en quête de indruk dat er allerminst spra ke is van een noodlijdende situatie in het onderzochte gebied. De situatie blijkt echter volgens het rapport ook niet uitgesproken rooskleurig. V- ï- Vietnam bevindt zich in een stroom versnelling, bommen, vliegtuigen, uit latingen van staatslieden, meer solda ten meer krantenartikelen en televi siebeelden, meer dreigingen, meer do- dtOoke a'an ons Nederlandse volk gaat deze versnelde ontwikkeling niet voor bij Daarvan getuigen demonstraties, geldinzamelingen, vergaderingen van ae Tweede Kamer, hele pagina s in de kranten, verklaringen van minis ter Luns, boeken over Vietnam en zijn lot verschijnen aan de lopende band. Waren het enkele jaren geleden nog maar enkelingen die zich drukniank- ten over wat er in dat Aziatische land gaande is, op het ogenblik laat het vraagstuk niemand meer met rust. Meer dan dat. Meer en meer stem men gaan op die zeggen: Dat nodig een einde moet komen aan de weer zinwekkende bombardementen en af slachtingen die daarginds plaatsvin- den. Door de televisie krijgen meer mensen een indruk van de verschrik kingen die de oorlog over het volk brengt. Ik zie alS eerste stap voor een op lossing van de oorlog een onvoor waardelijke stopzetting van de bom bardementen in Vietnam- Hierdoor zou er een mogelijkheid ontstaan een ge sprek tot stand te brengen tussen de strijdende partijen. Er zouden van weerszijden concessies gedaan moeten worden. SAS VAN GENT O.M. Uit de recente betogingen over de hele wereld inzakea de Amerikaanse grüwelen in Vietnam, waaraan door miljoenen mensen is deelgenomen, is komen vast te staan dat de mensheid het optreden van de Yanks meer dan bar zijn. Amerika dat geen kans ge zien in het eigen land vrede en gelijkberechtiging voor de eigen ne gerbevolking te brengen, probeert zich zelf op te werpen als kampioenen der democratie en tracht een ander land, als Vietnam, een politiek op te drin gen. die zij zelf niet wenst. Elke po ging om te vechten voor hun vrijheid wordt gesmoord in bloed en tranen. Zij sturen jonge Amerikanen, zonen der eigen natie, naar Vietnam zn. om vrede te stichten, offeren eigen volk op en laat ze gruwelen bedrij ven, onder het mom van christelij ke natie en staan toe dat honderd duizenden onschuldige vrouwen en kinderen gedood en verminkt worden door Amerikaanse napalm. Miljoenen mensen die het goed bedoelen, bid- den om vrede. Als er een God der christenheid bestaat, waarom wordt dan deze mensonterende demonen geen halt toegeroepen. 's-GiRAVENMO'ER 3. v. D. Waarom schreef de heer P. de Jong onderaan zijn ingezonden stuk over „vuile woordjes": „durft u dit te plaatsen?" Waarom denkt die mijnheer dat de redactie dat niet zou durven? Of denkt hij nu werkelijk dat de „ouderen" er zo door geïmponeerd zullen worden dat ze nu ineens allemaal in hun schulp zullen kruipen of hun mening ten op zichte van de zgn. moderne jeugd zul len wijzigen. Alle ouderen» die de me ning en de handelwijze van de moder ne jeugd niet delen ih een bejaarden huis stoppen", wel ja, een idee. De oplossing die komen we toch al zo veel te kort. Overigens ik heb verschil lende malen in een bejaardenhuis moe ten zijn, waarvan de bewoners oveP het algemeen zeer gunstig afsteken te genover bepaalde jongelui, jongens niet ringen in hun oren, kettingen om hun. nek en pijpekrullen (bepaald een erg mannelijke indruk maken ze niet). Je kunt niet zien of het een jongen of een meisje is o ja, toch wel. als ze bv.. hun nummertje vrijage weggeven dan denkt ik, ja het moeten toch wel een jongen zijn en een meisje. Ja ik weet het. in de middeleeuwen droe gen de mannen ook lang haar .maar toen droegen ze geen slobbertruien en spijkerbroeken, Dat er nog jongeren zijn die echt iets zinvols van hun leven willen ma ken, een meisje zoeken waar ze res pect voor kunnen opbrengen en die later hun kinderen op een zinvolle manier groot kunnen brengen, geloof ik zeer zeker wel, gelukkig zijn die er nog. BREDA P.M. Zojuist las ik over een zekere heer Bersselaar, die klaagt over de scheids rechters in het bijzonder die in de 2e klasse. Volgens mij is de heer Van B. nog te jong om er iets zinnigs over te kunnen zeggen. Ik kan me niet indenken dat er scheidsrechters bij zijn die ronduit „slecht" zijn. Er zul len er wellicht wei eens bij zijn die een minder goede wedstrijd fluiten, maar dat komt in de eredivisie toch ook voor? Is het de heer B. bekend dat de scheidsrechters voor zij be ginnen te fluiten, gekeurd zijn? Me disch en vooral op de kennis en denk maar eens aan de scheidsrechterscur- sussen. Mijn man fluit zondags en doet zaterdags de jeugd, louter en alleen als hobby. Vaak moet hij naar kleine dorpjes en hij moet zich vaak verkleden in kleine hokjes zonder com fort. Op die tochtige poldervelden is er vaak niet eens in de pauze iets te drinken. Daar is vaak ook de kri tiek het ergst. Als de thuisclub voor staat is het best, maar owee als er iets gebeurt dat hun niet zint. Ik wist niet dat er zoveel rotte dingen be stonden. Dat de scheidsrechter „2 kapotte poten" kon krijgen, dat wist ik. maar ze gaan nog veel verder. Zondags in de competitie gaat het beter, maar daar is ook de kritiek niet mis. Ik ben het ten enenmale oneens met de heer B. Laat hem eens zelf goed naar de wedstrijd kijken en laat hem bedenken dat de beste stuurlui aan wal staan. Ook de scheidsrech ters hebben controle van K.N.V.B.-zij- de. Er zijn honderden scheidsrechters die in mijn ogen werkelijk flink zijn om ondanks de ondankbare job vele jaren te blijven flu'ten naar hun beste eer en geweten. BREDA Mevr. L. y. Nijnatten-v.d. Rijk (ADVERTENTIE) Den Bosch, Schapenmarkt 17 Tel. 04100-39125 Breda Eindstraat 14 Tel. 01600-31084 Tilburg Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31610 Tilburg St. Annaplein 6 Tel. 04250-31621

de Stem | 1967 | | pagina 5