Najaarscollecties Chr. van Oversteeg twee keer zo groot? Werd aarde Monumentenzorg pleit voor behoud Bossche stadsplan A. van Ravels t f f Interessante publicatie J. v. cl. Eerden Expansiever Aardkern DAGBLAD DE STEM St.-lgnatius- Ziekenhuis POLIKLINIEKEN zijn op die dag dus GESLOTEN Stad moet geen museum worden J. L. M. Muris geen spreekuur K. J. M. Meuwese afwezig geen spreekuur Burda knippatronen f st. ignatius-ziekenhuis Afspraak spreekuur interne geneeskunde Dr. Arnoldussen Dr. Urlings Dr. Gödden Degeneratie Museum ONTSTAAN NOC STEEDS MYSTERIE DANKBETUIGING Hartelijk dank aan Rijschool „Willy Roels", voor het be halen van mijn rijbewijs op het eerste examen. Mevrouw Weemaes- de Bruyne Heikant, oktober 1967 ZENUWARTS maandag 30 oktober Ziekenhuis Sluiskil DANKBETUIGING Hiermede dank ik rijschool Willy Vermeulen, voor het behalen van mijn rijbewijs op het eerste examen. V. v- Waes. Hulst, IJzerenhandstraat 8. CHIRURG tot 6 november Dr. van Oppen neemt waar TANDARTS Hulst Dinsdag 31 oktober a.s. IN ONZE hebben wij weer kleurrijke variaties voor radig o.a. - ZUIVER WOLLEN JERSEY (scheerwol) - TREVIRA 2000 - WOL MET POLYESTER - KAMGAREN - TERLENKA - PRACHT KWALITEIT FtUWEEL (Niedeck) - WOLLEN STOFFEN VOOR JAPONNEN, PAKJES enz. enz. OOK VERKOOP VAN STOFFENHANDEL STATIONSSTRAAT 21 WAALWIJK boeiend voor elk lid van hei gezin elke dag opnieuw Heden overleed tot onze diepe droefheid, toch nog onverwacht, in het St.-Ignatius-ziekenhuis t» Breda, voorzien van het H. Sacrament der zieken, in de leeftijd van 64 jaar, onze innig geliefde echtgenote, moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster, schoonzuster en tante, mevrouw LOUISA MARIA THIJS echtgenote van Josephus Franciscus de Coniuck eerder weduwe van Johannes Blommaert Wij bevelen onze dierbare overledene in uw ge- beden aan. St.-Jansteen: J. F. de Coninck Venlo: H. W. B. Buys-de Coninck J. Buys Paul, Jos, Gonda en Marcel Eindhoven: A. B. A. L. de Coninck M. de Coninek-van Rooy Eudy St.-Jansteen: M. J. M. J. de Brouwer-de Coninck C. M. de Brouwer Familie Thijs Familie de Coninck St.-janstoen, 26 oktober 1967 Fransestraat 2 De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u beleefd uitnodigen, zal plaatshebben in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te St.-Jansteen op dinsdag 31 oktober om 10 uur, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Samenkomst te 9.15 uur in het St.-Liduina-zie- kenhuis te Hulst, waar de overledene ligt opge- baard. Rozenkransgebed maandagavond om 7.30 uur in de kapel van O. L. Vrouw v.d. Polder te Absdale, Met diepe droefenis geven wij u kennis van het overlijden, gesterkt door de H, Sacramenten der Zieken, van onze lieve moeder en oma me vrouw CAROLINA ANNA HELENA MARIA VAN DER VEN weduwe van H. J, Holterman in de ouderdom van 85 jaar. Willemstad (Curasao): J. V. M. Holterman Enschede: Th. J. M. Holterman 's-Hertogenbosch L. C. M. Holterman Enschede: M. A. A. Holterman-Paalman Zwolle: A. M. Holterman M. F. Holterman-Nout Dongen E. C. M. Hezemans-Holterman M. A. P. Hezemans Deventer: F. B. M. Holterman C. S. J. Holterman-Calf Kleinkinderen Dongen. Hoge Ham 86a 26 oktober 1967 De H. Mis van Requiem zal opgedragen mr- J den maandag 30 oktober te 10.30 uur in dept- rochiekerk van de H. Laurentius te DtBpn, waarna de teraardebestelling in het familiegral op het r.-k. kerkhof om 4.30 uur te Zwolle. Bijeenkomst dames in de kerk; heren Hoge Ham 86a. Zondag 6 uur avondmis in de Laurentiuskerk. Gelegenheid tot condoleren na de uitvaartdienst op Hoge Ham 86a. Tot onze grote droefheid overleed heden na een kortstondig geduldig gedragen lijden, in het r.-k. ziekenhuis te Oostburg JOHANNES FRANCISCUS DE VOS echtgenoot van Maria Johanna Naye in de leeftijd van 95 jaar. M. J. de Vos-Naye kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen Biervliet, 25 oktober 1967 Gentsestraat 73 Uitvaartdienst maandag 30 oktober om 10.00 uur in de r.-k. kerk O. L. V. Onbevlekt Ontvangen te Biervliet. Rozenkrans zaterdag 28 oktober om 8.00 uur. st. ignatius-ziekenhuil breda wilhelminasingel 33, breda Met ingang van 15 oktober 1967 zullen de Internisten van heA St.-Ignatiusziekenhuis uitsluitend op af" spraak te consulteren zijn. Zowel de nieuwe als oude patiënten wordt aange raden zo spoedig mogelijk telefonisch of persoonlijk hun afspraak te maken bij het Centrale Afspraak centrum. Telefoon 31050 of 22000 toestel 435. Alle patiënten worden binnen een week behandeld. In verband met dit nieuwe systeem worden de spreekuren als volgt gewijzigd: dinsdag en vrijdag van 9.0012.30 uur en van 13.30—17.30 uur maandag en woensdag van 9.0012.30 uur en van 13.30—17,30 uur maandag, dinsdag en donderdag van 9.00—12.00 uur woensdag en vrijdag van 10.00—12.00 UU* BREDA L. S. 1 November a.s. (Allerheiligen) wordt door ons voor de laatste keer als zondag aangemerkt DE DIRECTIE Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze zoon RUTGER PATRICK JOSEPH G. H. M. van der Linden E. W. M- van der Linden- Goyarts Groningen. 23 oktober 1967. Büderdijklaan 91. Getrouwd Th. A. M. G. van Thiel arts en Marié-José Geuljans Breda, 28 oktober 1967. (Bijzondere correspondentie) Onder trouwd HANNEKE v. d. VIJVER en H. G. HAELST, arts De huwelijksinzegening zal plaatsvinden zaterdag 4 november in de parochiekerk te Biervliet. Biervliet, Weststraat 25 Zuiddorpe, Dorpsplein 9. Gelegenheid tot feliciteren van 16.0017.30 uur in restaurant „De Braakman", Hoek. Toekomstig adres: Middenstraat 118, Sluiskil. Met diepe droefheid geven wij u kennis van het overlijden, gesterkt door het H. Sacrament der zieken, van onze lieve moeder, en oma MARIA CORNELIA ADRIANA VAN GAALEN weduwe van H. P. Chr. van fier Vleuten in de ouderdom van 66 jaar. Lange Ruige Weide: F. Albregts-van der Vleuten R.Albregts en kinderen Gorinchem: J. Groosman-v.d. Vleuten H. Groosman Turnhout: Chr. van der Vleuten A. van der Vleuten-van Mosselgem en kinderen Goes: A. Dusarduyn-v.d. Vleuten W. Dusarduyn en kinderen Johannesburg (Zuid-Afrika) H. Cattaert-v.d. Vleuten H. Cattaert en kinderen Nijmegen: A. van der Vleuten Oostburg, 27 oktober 1967 Zuidzandsestraat 54 De H. Mis van Requiem zal opgedragen worden dinsdag 31 oktober a.s. om 10.30 uur in de paro chiekerk van de H. Eligius te Oostburg. Rozenkransgebed maandagavond om 7.00 uur in voornoemde kerk. Gelegenheid tot condoleren na de uitvaartdienst in Hotel Du Commerce te Oostburg. Zij, die geen kennisgeving van overlijden ont vangen hebben, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Stichting 's-Herto genbossche Monumentenzorg maakt zich zorgen over het aanzien van de stad over enkele tientallen jaren. In een brochure Pleidooi voor 's-Her togenbosch" neemt zij stelling tegen het groeiende ontbindingsproces van het oude Den Bosch- „In deze tijd, nu de disharmonie met het verleden groter is dan ooit, dient mei zich af te vragen hoe de culturele erfenis die Den Bosch vormt behouden kan blijven voor de toekomst. Onderwaardering en in som mige gevallen zelfs onberedeneerde minachting voor al het oude leiden maar al te vaak tot sloop en tot ver vanging door aan de oude stad we zensvreemde nieuwbouw. Daarmee dreigt een groot cultuurgoed verloren te gaan". Dit is in het algemeen de strekking van het betoog waarin de Stichting 's-Hertogenbossche Monumentenzorg aandacht vraagt voor het behoud van het unieke Bossche straten- en wegen plan en voor het behoud van gebou wen, die van belang zijn voor de ïis- torie, de sfeer en het karakter van de oude hertogstad. Als vesting heeft Den Bosch in de loop der eeuwen een belangrijke plaats ingenomen. Met de vesting werd niet alleen bedoeld de ommuurde stad, maar ook de rondelen, bastions en poorten die de eigenlijke vesting in èen wijde kring omsloten. Ook de lage landen van de uitgestrekte polders, die bij hoog water oorlog voeren on mogelijk maakten, waren troeven die het de vijand onmogelijk maakten de stad in te nemen. Deze beslotenheid werd nog geaccen tueerd door de stad rondgaande bo menrij op de wallen. Het karakteristieke van het oude Den Bosch is nog te zien aan het sa menspel van grachten, muren en bo men langs de Parklaan, de Noord wal en de Muntelwal. ,,De oude stadsmuren staan al op de monumentenlijst, maar", zo stelt de Stichting Monumentenzorg, ,,zou het niet zinvol zijn de muren langs de Aawal en Oostwal te ontgraven, de grachten langs Hekellaan en Oostwal en de volledige ring van bomen op de wallen te herstellen?". Dit zou een eer herstel zijn van de oude vesting Den Bosch, een nieuw middelpunt „als de gouden vatting van de parel die de oude binnenstad vormt" in een gro ter maar moderner geheel. De Stichting 's-Hertogenbossche Mo numentenzorg is in principe niet hele maal wars van enige afbraak. Zij stelt bijvoorbeeld de afbraak voor van de achter de Muntelwal gebouwde hui zen waardoor de oude binnenmuren langs de Kasterenwal, Noordwal, Hof stad, Aawal en Oostwal ook uitgegra ven en gerestaureerd zouden kunnen worden. Een groot gevaar ziet de schrijver van de brochure, de architect J. van der Eerden, in de bouw van d.e toren flat naast St.-Pieter op het mr. Loeff- plein. „Dit schijnt nog maar een be gin, maar men kan reeds nu al de onrust constateren die dergelijke ko lossen veroorzaken in het stadsbeeld". Nergens beter dan op de Markt kan men zien welke gevaarlijke degenera tie de binnenstad bedreigt, vindt de Stichting Monumentenzorg. Men heeft er de lindebomen gekapt en door een andere wijze van beplanting is de wis selwerking met de kerk verloren ge- gdan- Ook het parkeerterrein bij de kerk en de grote transportwegen ver storen het evenwicht. Een wezenlijk onderdeel van het ge hele „tadspatroon is het stelsel van waterwegen, ontwikkeld vanuit de Ha ven. De waterwegen, vroeger van le vensbelang voor de handel en indus trie,. zijn in de loop der eeuwen steeds meer uit het gezicht verdwenen, maar waar ze in het zicht - komen spelen ze mee in de middeleeuwse sfeer van de stad. Het prijsgeven van de Haven en de Binnendieze zou een wezenlijke verminking van de oude binnenstad betekenen.- Het ontbindingsproces zou, volgens de heer Van der Eerden, begonnen zijn met het graven van de Zuidwillems vaart, waardoor het gebied langs de noordelijke wallen van het centrum zijn afgesneden en ingeklemd tussen kanaal en Aa. De bouw van een grote fabriek heeft de twee noordelij ke toegangswegen Haven en Orthen- straat volkomen gedegenereerd, terwijl de vervanging van de sfeervolle be slotenheid rond de middeleeuwse St.- Jacobskerk door een villawijk een we zensvreemd element geacht moet wor den in de oude binnenstad. „Wil men voor het behoud van een historische stad iets doen, dan zal men er voor moeten waken, dat ze geen museum wordt. Plet leven zelf van de mensen is in zijn veelzijdigheid haar belangrijkste grondslag. Juist in deze tijd moet men de mogelijkheden van de oude stad met een nuchter oog bezien. Daarom is het op de eer ste plaats van belang, het ontvolkings- proces te stuiten en de restauratie van oude woonhuizen, waar mogelijk, met kracht te stimuleren. De ambach ten en de kleine industrie zullen^ geen moeilijkheden opleveren. Maar er zal wel voor moeten worden gewaakt, dat te groot geworden bedrijven niet in het centrum gevestigd blijven", con cludeert de heer Van der Eerden, die hieraan een pleidooi koppelt voor de afsluiting van de binnenstad voor het verkeer. De heer Van der Eerden on derkent daarbij bepaald niet de tra ditionele rechten van het moderne ver keer in de binnenstad, maar vraagt zich af waarom het in vele gevallen „de levende en nuttige tradities van Den Bosch moet ondergraven". Inmid dels heeft het pleidooi van de Stich ting 's-Hertogenbossche Monumenten zorg voor de afsluiting van de binnen stad een medestander gevonden in de deskundigen die onlangs een verkeers enquête en verkeerstellingen hebben gehouden. Algemene conclusie was, dat afsluiting van de binnenstad voor het verkeer de enige mogelijkheid is om heA stadscentrum leefbaar te houden. Ir. Meischke, directeur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft, aldus blijkt uit de brochure, in een rapport bekendgemaakt, dat nog geen één procent van de bebouwing ouder dan honderd jaar is. „In vroegere tijd zou de bescherming van de oude stad stilstand hebben betekend van de ontwikkeling van de architectuur; nu zijn de mogelijkheden buiten de stads kern welhaast onbeperkt. Het wordt tijd, dat de bebouwing die thans nog oud is, zuinig wordt bewaard", meent ir. Meischke. Daarom moet, aldus het standpunt van de Stichting Monumen tenzorg, het denkbeeld, dat de altijd noodzakelijke groei en vernieuwing bin nen een historisch waardevolle stads kern moet leiden tot afbraak, als een verouderd principe gelden. De heer Van der Eerden besluit zijn pleidooi met de wens, dat het in voor bereiding zijnde bestemmingsplan tot regeneratie van het Uilenburgkwartier symbolisch zal zijn voor een wezen lijk moderne aanpa." van de proble men waarmee het oude Den Bosch andere wijze van beplanting is dew is- zoals het historisch door de wallen wordt omsloten, nu worstelt. Professor Irving van de universiteit van Leeds kwam door de bestudering van een geheel andere materie tot de zelfde conclusie. Met de Australische geoloog ver richtte hij onderzoekingen in Europese en Aziatische gebergten. In de periode dat deze bergen ontstonden werden zij gemagnetiseerd. Hun magnetische in clinatie ten opzichte van de aardkern werd bepaald door de plaats en tijd van hun ontstaan. In gunstige om standigheden is deze oorspronkelijke inclinatiecoëfficiënt geconserveerd" gebleven. Deze komt echter niet meer overeen met de huidige inclinatie m.a.w. de geografische ligging ten op zichte van het aardcentrum is veran derd. Irving en Ward toonden aan dat de straal van de aarde in de afgelo pen 250 miljoen jaar ongeveer tien procent groter is geworden. Dit percentage tartte de bestaande theorieën waarin verkondigd werd dat er een toename moet zijn ge\Yeest van rond de veertig -procent in de af gelopen 200 miljoen jaar. Men ver klaarde hieruit het ontstaan van de continenten en de formatie van de oceanen die zich in dit tijdsverloop moeten hebben voltrokken. Hoe dan ook, zelfs de mogelijkheid van een be trekkelijk kleine schaalvergroting trek ken de meeste geologen en kosmolo- gen in twijfel. Zo betoogde Raymond Dearnley van het British Geological Survey (Engels instituut voor geolo gisch onderzoek) op dezelfde conferen tie, dat de bestaande structuren met een geologische ouderdom van 2000 miljoen jaar of meer te zamen de helft van de tegenwoordige aarde uit maken. Een uitbreiding van deze om vang kan dan ook niet geheel uitge sloten worden geacht op basis van het huidige wetenschappelijke bewijs materiaal. Als de aarde werkelijk groter wordt, waarom eigenlijk? In 1938 poneerde prof. P. Dirac van de universiteit van Cambridge de stelling dat de zwaartekrachtconstante feitelijk geen constante is, maar ge leidelijk afneemt. Bijvoorbeeld: als de zwaartekracht vermindert, dan zal de atomische sa menhang in het binnenste van de aar de zich doorlopend aan de veranderde druk aanpassen. Het belangrijkste ge volg hiervan is dat de aardkern ex pansiever wordt, omdat daar de zwaartekracht het hevigst is. De aard korst die onder veel meer spanning staat zou hier niet onmiddellijk in vloed van ondergaan, maar toen de groei van de kern eenmaal op gang kwam, pas gebroken zijn. Dl breu*c zou steeds breder worden en tenslotte de oceanen vormen. De delen van de oorspronkelijke aardkorst de hui dige continenten maakten zich los van elkaar, naarmate zij van het cen trum van de aarde gedrongen wer den. Deze zuiver theoretische benade ring verklaart heel wat eigenaardig heden van de huidige aarde. Het is duidelijk dat er nog een diepgaand onderzoek moet worden verricht om precies te bepalen in welke mate de aarde uitzet. Het magnetisme ir ge steente vereist nauwkeuriger waarne mingen om overtuigend te zijn. En het is noodzakelijk om de oorzaak vast te stellen van de karakteristieke groeimarkeringen der koralen. Dit is geen gemakkelijke taak omdat zij al vele miljoenen jaren geleden uit gestorven zijn. Wellicht slaagt de we tenschap erin de variaties in aardom trek en omwentelingssnelheid nader te kunnen bepalen en daardoor een licht te werpen op het ontstaan van de aarde en het heelal. BIJ DE FOTO: Zo vaag als de eerste foto van de aarde is nog steeds haar ontstaan. KONINGIN EILIZABETH van Enge land heeft een wet bekrachtigd waarbij de abortus-wetgeving in Engeland, die een eeuw oud is, wordt versoepeld. De nieuwe wet gaat yolgend jaar april in. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 et de aarde uit als een ballon? Dit is een van de kritieke vragen Zdie beantwoord moeten worden wil de mensheid er in slagen het mysterie van het ontstaan van de aarde op te lossen. Op een onlangs in het Engelse Newcastle upon Tyne gehouden conferentie toonden Britse geleerden aan dat het magnetisme in gesteente en de „huid" van koralen - die overigens niets met elkaar hebben uit te staan - hulpmiddelen zijn bij het vaststellen van de aardomtrek van honderden miljoenen jaren geleden. Professor Runcorn van de universiteit van New Castle verzamelde een aan tal studies over koraalriffen van de hand van dr. C. Scrutton van het British Museum en dr. J. W. Wells uit New York. Groeilijnen die in het koraalskelet te onderscheiden zijn reflecteren de aanwas op dezelfde manier als boomrin- gen, aan de hand waarvan het groeitempo kan worden vastgesteld. Dr. Scrutton slaagde erin twee soor ten groeilijnen te onderscheiden. Een dagelijkse graad en een maandelijkse graad. Daarna ontdekte hij dat de zonnemaand in de tijd dat de koralen nog leefden ongeveer 350 miljoen jaar geleden ruim 28 dagen telde. Dr. Wells die koralen van dezelfde ouderdom bestudeerde vond dezelfde daglijnen, maar bracht bovendier een derde soort groeilijn aan het licht. Een jaarlijkse. Toen kon hij aan de hand van de dagelijkse groeimarkeringen met vrij grote zekerheid vaststellen dat in dezelfde periode een jaar ruim vierhonderd dagen had. Dit nu houdt in dat de aarde toen aanzienlijk meer omwentelingen maakte dan tegen woordig. Uit de astronomie was dit reeds be kend. Men heeft berekend dat de dag van vandaag 0,001 seconde lan ger duurt dan die rond de eeuwwisse ling. Men wijt het mindere aantal om wentelingen aan het groter worden van de straal van de aardbol. De Engelse professor Runcorn bere kende dat het niet meer kon zijn dan ongeveer 2,5 cm per vijftig jaar. Dit lijkt zeer weinig, maar impli ceert niettemin dat de aarde zich na haar ontstaan ongeveer 4.500 mil joen jaren geleden méér dan ver dubbeld heeft.

de Stem | 1967 | | pagina 4