Itaten verdelen wegenpot Nabestaanden van Poolse bevrijders Breda te gast m De Schelde" in Terneuzen Plan streek-Y.Y.V. heeft nog geen vaste vorm r CPFAFP VOOR SECUNDAIRE WEGEN 60 PROCENT VOOR TERTIAIRE WEGEN 15 PROCENT VOOR QUARTAIRE WEGEN 15 PROCENT PLUS RESERVERING VAN 10 PROCENT 55 Kwadendamme heeft 1000ste ratiowoning Bedrijf door burgemeester J. Aschoff geopend i C. Heefer San alle bezitsters van een oude naaimachine! NDAAG MORGEN s DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 Maandag Veer nieuws uit itad en streek 3 pag. 3 en 5 Oplevering met feestelijk tintje Drs. W. Lockefeer nam afscheid van KVP Hulst In liet midden Geen bewijs Vereiste Eerste paal voor studentencen tru m in Eindhoven Werkloosheid Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen Indrukken Herdenkingen Interkerkelijke samenkomst in Aardenburg A VRO-radio over Zouavenmuseum PFAFF Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Collages, schilderijen en any Weyland a, a.l. JT hoedt 19 uur Schieting ibkaarting 13.15 uur Palingschieting hippe bankroofster, ».l. N we 17 u. Biljartwedstrijden 19 uur Topbiljart voor de 15 uur Schieting -E aur Jaontje ANDE ïyssen 15.30 uur Kalkoen- 1 AL 15 uur Topbiljart 15 uur Binnenschieting UG Kalkoenschieting L9 en 21 uur van Parijs, 18 J. n 21 uur contra Scotland Yard !G r ïpagne, 18 J. jzanne 20 uur Jongeren- N ir De vliegende Hollander E Raedhuys (hele dag) serie- j N34 Collages, schilderijen en Jenny Weyland uur Terugkeer van de wre- 4.30 en 20 uur Elvis a go-go, 16.30 en 20 uur Penelope, de ikroofster, a.l. .'EEN Igsgebouw 14.30 uur Muziek- [T iegher 9.30 uur Seriekaarilng lepper 13 uur Kalkoenschieting n erloop 15 uur Schieting irt 15 uur Schieting IMEN nan 18 uur Prijskamp biljart gebouw 14.30 en 17.15 uur ekenen heren, 14 j. ie bezeten jacht, 18 j. Island 14.30 uur Kalkoenschie- JRAAT :ns 14.30 uur Gaaibolling ARDE aessens 14 uur Bekerschieting aluwé 14 uur Schieting DEN ra 29 uur pier van Parijs. 18 J. De zwaardvechter van Castllie, 19 en 21 uur Fantomas contra i Yard, 15 uur De bandiet yan na, 14 j. JURG 30 en 20 uur Geheim agent in nca, 14 j. RPE _i„ idt Raedhuis (hele dag) serie- ■3 [130"' uur De vagebond-koning Carmen 'ZEN J 34: Collages schilderijen en ran Jenny Weyland 20 uur ;eer van de wreker, 14 J. opgebouw 20 uur zeien jacht, 18 J. !NS ntehuls 19.30 uur Raadsverg. 20 uur nas contra Scotland Yard ,BURG ,0 uur n agent in Casablanca VLIET entehuis 19 uur Raadsverg. uRPEN w 20 uur De zigeunerfabriek schat van zijn voorvaders op had ook Gozewijn van W laadd® -en ingeving gekregen, weer lk. zijn auto en Wéér vroeg os „xvvéér een ingeving gekregen laas' ,Zo, buurman. G- antwoe'^' .Geen vakantie, Koos", „Belangrijke ete» nig speurwerk verrichtn (et (Van een onzer verslaggevers) KWADENDAMME De dui zendste woningwetwoning in een bouwstroom, die in 1963 in Goes is gestart, werd gistermorgen in Kwadendamme met enig feestelijk vertoon, opgeleverd. Het huis, dat gebouwd is aan de Jhr. mr. A. F. C. De Casembrootstraat, wordt be trokken door de heer J. Beulens, zoon van wethouder Beulens in Kwadendamme. De N.V. Bouwmaatschappij Schrijver-zonen in Goes heeft de bouwstroom geopend met 264 flat woningen in Goes in een tijd, waar in de rage bestond van de arbeids besparende bouw. Het resultaat was goed. Weldra volgden 649 w.w.-wo- ningen, verdeeld over verschillen de dorpen op Zuid-Beveland. Later deden ook andere gemeenten mee. Aan de serie werden er nog 298 toegevoegd. De duizendste woning werd over gedragen aan b. en w. door de ambtenaar van de provinciale di rectie de heer J. W. Zijlmaker. Daarbij aanwezig was de heer M#, van Beers, hoofdopzichter van het architectenbureau. Verder waren naar Kwadendamme gekomen de onderaannemers J. Blom uit 's-Gra- venpolder en Tamse N.V. te Goes. By de oplevering van de 1000ste ratiowoning waren aanwezig (v.l. n.r.) architect C. J. Klap, aanne mer J. Schryver, uitvoerder M. van Beers, beheerder J. Zylmaker, bur gemeester mr. M. Somers en wet houder J. Beulens. (ADVERTENTIE) f| Hvu* hoict'' KIoasüA o l(, uP - (Van een onzer verslaggevers) HULST Drs. W. Lockefeer is tij dens de algemene vergadering officieel afgetreden als voorzitter van de K.V.P. afdeling Hulst. Zijn motieven om zich terug te trekken uit de afdeling zijn o.m.: zich neutraal op kunnen stellen tegenover alle afdelingen in de kring en genoeg armslag hebben om de kring- belangen te kunnen behartigen. ,,Doch'\ zo zei hij, „voel ik wel een zekere moederbinding met de afdeling Hulst, waarvan ik in 1956 lid ben ge- wordëh". Ook al is de heer Lockefeer nu geen voorzitter meer, hij blijft lid van de afdeling. !al enig speurwerk verricn'""jgter I reed hij er vandoor en eve mtootje al als een raket «ALS jongen van zeventien begon ik al te fotograferen. Ik had een uit klapbare camera van 9 bij 12. Hel hele geval werkte met glasplaten Als je een foto wilde ontwikkelen, aan stak je in een donker hoekje een stuk fotopapier achter het ne gatie] en dan ging je de zon opzoe- i om,een afdruk te maken. In de oorlog kon je weinig doen, er was geen materiaal. Maar daarna zijn we weer volop aan het werk gegaan". °ïinvr,Heefer ie voorzitter van J. '0'0-amateurclub Terneu zen, die m het weekeinde voor het eerst in de openbaarheid treedt met een fototentoonstelling in het ge- „.«ra vanJlei katholiek maatschap pelijk centrum. „We bestaan nu bij- l lli laar en we meenden dat we nu best eens de resultaten Iconden u,,ent.zlfn- 'n totaal hebben we een twintigtal actieve leden. Veel meer rl„len, we ar echt niet hebben, ivant an leun je toch onmogelijk ieder een tevreden stellen". "EnïhJCl«urenexPert hebben we er bi im uit te zoeken welke ba- I iioji, "r t>esU bij onze tentoon- zou Passen. Het is lichtgroen nne« rfn' doet het verbazend nm e etnb heeft veel te danken aan een man als de fotograaf «Elsin- vn'rioi,ZOU wel °nze geestelijke trnint, Kunnen noemen. We hebben berïzt11? veel medewerking van tnnnFtli?-togr9;fen. Maar op de ten- j/wri- 9 hebben we uitsluitend amateurs™** 6i96n leden' allemaal van Sas van Gent hebben we heel plezierige nlnl ten. We hebben trouwens het LjJJme\me- hen een reizende L "tentoonstelling op touw te zet- ïteilZn Tgem moet tie tentoon- derl«9i l°I heel Zeeuwsch-Vlaan totmJ-, ken' We willen het zelf lotografeten meer onder de aan- hrbiLbren9en- De meeste mensen T n19 eteeds geen idee van I ren U" feestelijke hobby fotografe- „ZELF kan ik uren lang bezig zijn met het fotograferen van een kind. Natuurlijk maak ik ook wel eens technische foto's. Die foto van de nieuwe brug bij Sluiskil, die onlangs in Dagblad De Stem heeft gestaan bijvoorbeeld. Die hangt nu (ander halve meter lang) op de tentoon stelling". De heer Heefer, 59 jaar, woont al sedert 1939 in Terneuzen en werkt al vanaf de oprichting (zo'r 33 jaar geledenbij de Zeeuwsch-Vlaamse waterleiding maatschappij. „Maar", zegt hij, „ik ben Brabander van geboorte. Ik kom uit Dinteloord. Nee, met suiker heb Ik nooit wat te maken gehad, al ben Is wel altijd een zoete jongen ge weest". Waar we het dan maar op houden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland hebben gister morgen op de twee stemmen van de Boerenpartij na, de Verdelings verordening Uitkering Wegen Zeeland goedgekeurd. Deze verorde ning gaat uit van een verdeling van de ter beschikikng komende rijksgelden over de secundaire, tertiaire en quartaire wegen in de provincie van respectievelijk 60, 15 en 15 procent. Het restant van 10 procent zal als reserve worden beschouwd. zoals nu met rijksweg 58 het-geval is", aldus de heer Van Dongen. De gedepu teerde gaf de indruk van de mogelijk- heden, die de Wet Uitkering Wegen in de komende tien jaar voor Zeeland j opent. Met de subsidies kunnen in dtie periode 60 km secundaire, 100 km ter tiaire en 300 km quartaire weg worden verbeterd en vernieuwd. De uitkering aan Zeeland op grond van de nieuwe wet bedraagt voor 1968 11,9 miljoen gulden. Volgens de voor gestelde verdeelsleutel zal hiervan on geveer zeven miljoen gulden voor de verbetering en Vernieuwing van de se cundaire wegen vrij komen. In het nieuwe vijfjarenplan voor deze secun daire, provinciale wegen zijn voor 1968 plannen opgenomen, die een uitgaaf van 13 miljoen gulden vergen. Er blijft dus nog een belangrijk deel van de kosten uit de normale provinciale middelen te financieren over. De heer Van Don gen was, tegen deze achtergrond, van oordeel dat het percentage van 60 pro cent voor de secundaire wegen geens zins te hoog is. Verder ontried hij de Staten met klem om uit de reserve een vast percentage voor de quartaire we gen te bestemmen. Hij achtte de voor gemelde 10 procent het absolute mini mum om een slagvaardig beleid te kunnen voeren. „Er moet voldoende speelruimte zijn om te kunnen ingrij pen wanneer dat plotseling ergens no- djig is. Dat zal de ene keer voor een secundaire, de andere keer voor een tertiaire of quartaire weg zijn", aldus de heer Van Dongen. De gedeputeerde was van mening dat de verordening een evenwichtige ver deling van de gelden regelt. Hij kon zich niet voorstellen dat er onbillijk heden zullen ontstaan. Mocht de prak tijk anders uitwijzen dan kunnen de Staten de verordening z.i. altijd nog aanpassen. Provinciale Staten hebben gisteren bovendien de nieuwe secundaire en ter tiaire wegenplannen voor de provincie vastgesteld. Gedeputeerde Van Dongen had een groot aantal vragen te beant woorden maar de nieuwe plannen haal den gemakkelijk en ongewijzigd de eind streep. Enige weken geleden reeds heb ben wij de belangrijkste aspecten van deze wegenplannen belicht. Een poging van de C.H.U. en de V.V.D. om de bijdrage voor de quartaire wegen met 5 procent te verhogen en de reservepot met hetzelfde percentage te verminderen vond bij de rest van Pro vinciale Staten geen steun. Mét gede puteerde J. van Dongen (K.V.P.) was de meerderheid' van de Staten van me ning, dat een dergelijke beknotting van de reservemogelijkheden de slagvaardig heid van het provinciaal bestuur met betrekking tot het wegenbeleid in de provincie ernstig zou kunnen aantasten. Het kardinale punt van de debatten over de verdelingsverordening was de vraag of 15 procent voor de quartaire wegen als een redelijke toewijzing kan worden beschouwd. De Zeeuwse Pol der- en Waterschapsbond vindt van niet. Dat is zaterdag j.l. tijdens de jaarver gadering van de bond duidelijk geble ken. De Zeeuwse Polder- en Water schapsbond heeft een verdeling voorge steld van 50% (voor de secundaire we gen), 15% (voor tertiaire wegen), 25% (voor de quartaire wegen) en 10% (als reserve) De heer Van Westen (C.H.U.)die het debat in de Staten gistermorgen opende, wilde de stok liever in het mid den steken. Hij kwam, in dezelfde volg orde, tot een verdeling van 55, 15, 20 en 10 procent. De heer Verdonk (K.V.P.) verklaar de, dat zijn fractie achter het voorstel van Gedeputeerde Staten stond. Wel vroeg hij van G.S. de toezegging dat de reserve van 10 procent aan de be heerders van quartaire wegen zal wor den toegekend wanneer blijkt dat be paalde noodzakelijke verbeteringen aan quartaire wegen anders niet kunnen worden uitgevoerd. Verder wilde hij de voorgestelde verdeling van de gel den enkele jaren aan de praktijk toet sen. Zou de verdeelsleutel tot grove onbillijkheden leiden dan kan er z.i. alsnog verandering in de percentages worden gebracht. De heer Bom (P.v.d.A.) zei dat zijn fractie in principe met het voorstel akkoord kon gaan. Hij toonde wel be grip voor het streven van de water schappen om een hoger percentage uit gekeerd te krijgen. Een verhoging zou volgens hem alleen uit de reserve kun nen komen. Hij dacht hierbij aan 5%. De heer Koster (V.V.D.) zei dat geen van de partijen in staat is zijn gelijk met exacte cijfers te bewijzen. Op zijn gevoel afgaand was hij echter tot de indruk gekomen dat de beheerders van de quartaire wegen zo niet stiefmoeder lijk dan toch schriel waren bedeeld. Hij deed een klemmend beroep op het dage lijks bestuur van de provincie om de toedeling voor de quartaire wegen met 5 procent te verhogen. Dit zou z.i. óf ten koste van het percentage van de secundaire wegen moeten gaan óf, en dat is volgens de heer Koster beter, het zou uit de reserve van tien procent ge haald moeten worden. De heer Maljaars (S.G.P.) kon zich met de voorgestelde verdeelsleutel ver enigen. Hij had de indruk dat de be zwaren van de waterschappen zijn in gegeven door het nog ontbreken van een financiële verhouding tussen het rijk en de waterschappen. Ook de heer Roels (P.v.d.A.) .had de indruk dat de waterschappen hun financiële proble men op dit moment te veel op de Wet Uitkering Wegen projecteren. De heer Van Eeten (A.R.) deed de suggestie om in de verordening de be paling op te nemen dat de verdeelsleu tel om de twee jaar bekeken en zonodig herzien moet worden. De heer De Waal (Boerenpartij) ten slotte was van oordeel dat de Wet Uit kering Wegen eigenlijk al in de musea thuishoort. Volgens hem dient de ver betering van het totale wegennet in Ne derland uit één pot betaald te worden. Er zouden dan z.i. veel ambtenaren vrij komen, die ander nuttig werk zouden kunnen doen. Gedeputeerde Van Dongen begon zijn verdediging van het voorstel met de opmerking dat het hier niet om potver teren gaat. „Het gaat er om een zo goed mogelijk wegennet in Zeeland te krij gen. Voor de ontwikkeling van Zeeland is een goed aangepast wegennet een eerste vereiste. Er zijn rigoreuze we- gen?+ann?ri noc^g- Wij kunnen niet wachten tot onze wegen overbelast zijn (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) EINDHOVEN De heer M. Heil- President van de Eindhovense studentenmaatschappij heeft de eerste paal geheid voor het nieuwe studen tencentrum. -entrum waarmee een bedrag van 4,3 miljoen gulden is gemoeid zal huis vesting gaan bieden aan de mensa, al gemene ontmoetingsruimte en twee so ciëteiten, t.w. De Eindhovense studen tenvereniging Demos en het Eindho- vens studentencorps. In ;uni van dit jaar kon bekendge- maakt worden dat een herziening van de financiële planning en overleg met de ministeries van onder-wijs en weten schappen en van financiën geleid had den tot een nieuw financieel schema. De rijksprovinciale en gemeentelijke overheden zullen bijdragen tot een be drag van 3,175 miljoen gulden. De ove rige 1.125 miljoen zal uit particuliere middelen worden gefinancierd. In dit bedrag is opgenomen de f 200.000 die de Eindhovense studenten bijeen zul len brengen. BREDA Opvallend monter en blij verrast door de eerste ken nismaking met Nederland, arriveerde gistermiddag om 12.00 uur een groep van 37 Polen in Breda. De Polen, nabestaanden van in Nederland tijdens de tweede wereldoorlog gesneuvelde militairen, zijn hier op uitnodiging van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité, dat garant staat voor reis- en verblijfskosten, terwijl ook de gemeente Breda enkele uitgaven voor haar rekening neemt. eHt Oorlogsgraven Comité, dat de geldmiddelen bijeenbrengt door het houden van de jaarlijkse „Klaproos-collecte", biedt voor de eerste maal gastvrijheid aan een groep Polen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Achter die simpele loods en dat kantoor staat een bedrijf met 3500 werknemers en 92 jaar Inter nationale ervaring bij de fabricage en de reparatie van arbeidsintensieve ka pitaalgoederen". Aldus het trotse woord van de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", welk be drijf gistermiddag in Terneuzen die „simpele loods" officieel in gebruik nam. De opening geschiedde door bur gemeester J. C. Aschoff van Terneuzen. De Temeuzense vestiging, die vorig jaar startte met 18 personeelsleden, heeft thans een bezetting van 71. Men hoopt dat het bedrijf, dat onder lei ding van de heer W. Huson staat, zal uitgroeien tot een bedrijf met enkele honderden (er werd zelfs gesproken van 500) personeelsleden. Het Temeu zense bedrijf is primair opgezet als een service- en reparatiecentrum voor de chemische en petrochemische industrie in de gehele kanaalzone, hoewel reeds in de aanloopperiode ook elders op drachten werden uitgevoerd. Men wil echter niet alleen service bieden aan deze bedrijven Men wil van Terneuzen ook de voorpost maken van de Scheldepoort-werf in Vlissingen- Oost. Deze grote investeringen in het Sloe zijn gericht op grote scheepsrepa- raties. Als er gedokt moet worden, kun nen de schepen daar terecht. Maar in Terneuzen wil men half 1968 een repa ratieschip in bedrijf stellen om eenvou. diger reparaties te verrichten aan zee schepen, Met het oog hierop blijft men ook geïnteresseerd in een terrein aan het water, waarbij gedacht wordt aan de kop van de geprojecteerde insteek- haven. Burgemeester Aschoff sprak er in de eerste plaats zijn vreugde over uit, dat Zeeland niet behoeft te klagen over werkloosheid. Anderzijds zag hij duide lijke gevaren in de regeringsmaatrege len, die gericht zijn op andere delen van het land, waar een economische re cessie zich duidelijker doet voelen. „Men mag spreiding van bedrijven nooit zo ver doorvoeren, dat deze zich gaan ves tigen in gebieden waar zij nu eenmaal niet thuishoren", zei hij In dat verband was hij ervan over tuigd, dat de groei van de nationale economie het meest verzekerd zou zijn als men in de meest gunstig gelegen gebieden geen stap op de plaats behoeft te maken. „Zoiets kunnen wij. ons niet permitteren", zei hij. „Het is een bittere maar tevens plezierige noodzaak om bij zondere aandacht te blijven geven aan gebieden als het onze en wel ten bate van de gehele nationale economie." Daarom pleitte hij voor een spoedige totstandkoming van een havenschap, niet alleen in Vlissingen, waar het al bijna van de grond is, maar ook in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. „We kunnen het ons niet permitteren, met zulk soort urgente zaken te laat te komen", aldus de burgemeester. De heer Huson wees in zijn toe spraak op dat bijzondere zorg zal wor den besteed aan opleiding en training van het personeel. Zoals bekend was de bedrijfsschooï van De Schelde in Vlis singen jaren lang de enige technische school op Walcheren. De openingsplechtigheid van de Ter- neuzense vestiging van „De Schelde" (het bedrijf is lid van de Rijn-Schelde groep) werd bijgewoond door het ge meentebestuur. door directies van ver schillende Zeeuwsch-Vlaamse bedrijven en leerkrachten van technische onder wijsinstellingen, onder wie de heer J. Vermeulen, directeur van de u.t.s. Een overzicht van het bedryf De Schelde in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De verwachting, dat in Hulst de eerste stap zou worden gezet in de richting van een streek-VVV, is niet uitgekomen. De raad van advies van de con tactcommissie VVV's Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen hield in de trouwzaal van het stadhuis zyn jaarvergadering. Hierby was ook aanwezig de heer P. J. de Regt, di recteur van de provinciale Zeeuwse VW. Zijn betoog over de wenselijkheid om ook in deze streek te komen tot een bundeling van VVV-activiteiten bracht geen vaart in het bestaande plan een streek-VVV op te richten. Dit in tegenstelling tot Engelsen, Ca nadezen en Amerikanen, van wie er reeds tienduizenden op uitnodiging van het Comité Nederland hebben bezocht. De Polen werden 's middags om twee uur verwelkomd door in Breda wonen de landgenoten, die voor de huisvesting zorgdragen. Het Oorlogsgravencomité heeft speciaal de Baroniestad als ver blijfplaats gekozen, omdat de stad zoals bekend op 29 oktober 1944 be vrijd werd door de eerste Poolse Pant serdivisie onder commando van gene- raad Maczek. Door de activiteiten van de Poolse strijders bevinden zich in ons land de graven van 416 Poolse ge sneuvelden. De twee grootste Poolse begraafplaatsen zijn in Breda (Zuylen) en in Ginneken. De Polen hebben voorts ook zoals bekend hun bij drage geleverd in de bevrijding van Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. De nabestaanden zijn in Polen ver wittigd van de mogelijkheid om Neder land te bezoeken door de publiciteits media. Zij zijn woensdag in Warschau samengekomen en donderdagmiddag om 12.40 uur per trein vertrokken. Zij wer den tijdens de ruim 19 uur durende treinreis begeleid door de in Nederland wonende heer W. Wylenzek, (2e voor zitter van de Poolse katholieke vereni ging), die door zijn goede talenkennis en vele werk al spoedig de bijnaam „De Vliegende Holander" kreeg. Om 9.53 kwam de groep zonder vertraging in Utrecht aan. Vandaar vertrok men per bus naar Breda. De eerste indrukken van ons land waren onverdeeld gunstig. Zo vertelde ons de oudste deelneemster uit de groep, mevr. M. Modizejewska Rumins- ka (75), bijzonder getroffen te zijn door de grote gastvrijheid. „Ik kreeg bijna tranen in mijn ogen, toen ik in Breda aankwam", vertelde ze ons, „want ik weet, dat zich hier een Pools monu ment bevindt' en dat er een Generaal Maczekstraat bestaat". De zeer modieus geklede studente Taisa Onyszczuk, vertelde ons in vloeiend Frans vooral geïmponeerd te zijn door de moderne architectuur en de prachtige wegen. In de groep be vindt zich voorts Marian Mirgos, de enige „niet nabestaande" die de reis voor de Poolse radio zal verslaan. Vandaag wordt de gasten gelegenheid gegeven om individueel een bezoek te brengen aan de graven van hun naas ten. Er is overigens een toezegging, dat Bredase zeeverkenners bloemen op de graven zullen leggen. Vanmiddag om 13.30 uur worden de gasten verwacht in het Poolse clubhuis, om vandaar naar het Gemeentehuis te vertrekken, waar zij door burgemeester ir. W. Merkx ont vangen zullen worden. Om 19.30 volgt een ontvangst door de Poolse Katho lieke Vereniging in een zaal van de Mariakweekschool aan de Marken- daalseweg. De Poolse ambassadeur, de heer S. Albrecht, komt morgenochtend om 9 uur in Breda aan, en zal in de kathe draal St.-Barbara een heilige mis by- wonen, die opgedragen wordt door drie Poolse priesters. Hierna vindt een do denherdenking plaats op de begraaf plaats „Zuylen". Om 12.45 uur zal zich aan de Haagweg een stoet vormen die zich met het harmoniekorps St.-Caeci- lia en de militaire erewacht naar het kerkhof begeeft. Om 15.45 uur volgt dan eenzelfde herdenking op de be graafplaats „Ginneken". De Polen en hun gastfamilies worden morgenavond verwacht op Bouvigne, waar een gezellige avond zal plaats vinden. Voorts staan er bezoeken aan Amsterdam en Den Haag op het pro gramma. Woensdag om 6.30 uur wordt de terugreis aanvaard. De Polen zullen dan begeleid worden door de heer A. Bronowski, voorzitter van de Poolse katholieke vereniging. Hij legde er de nadruk op, dat op de eerste plaats het bedrijfsleven ervan docfrdrongen moetu.worden, dat dit ge beurt'. Vervolgens, zo zei hij, dient er samenwerking te komen, waar m'aar enigszins mogelijk. „Op die manier kun nen de weinige penningen, die er zijn, zo efficiënt mogelijk worden besteed". Over de financiering van de activi teiten, die de contactcommissie ont plooit, is uitvoerig gedelibereerd. De heer^Brand, lid van de raad van advies, achtte het onjuist om te parasiteren op de gemeenten. „Het zou zo moeten zijn", zei hij, „dat een even groot bedrag van de midden stand komt als uit de gemeentekassen.". Hij meende, dat de middenstand toch degene is, die direct bij de activiteiten van de commissie is gebaat. De vraag bleef' evenwel, hoe de middenstand te activeren om geldelijke steun te geven. „Een stok achter de deur", aldus de heer De Pree (burgemeester van Zaam- slag), „is er niet". Dat de hotel- en pensionaccommoda tie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zeet gebrekkig is, was voor de heer J. C. Vink, voorzitter van de contactcommis sie, reden genoeg om juist de dagjes mensen zo belangrijk te vinden in het toerisme. „De hotels zijn in het seizoen meest al vol en mensen, die kamers willen verhuren zijn er onvoldoende", zei hij. De heer Vink heeft daarom geprobeerd iemand te vinden, die zomerhuisjes wil bouwen en exploiteren. Een aanleiding voor de heer De Pree om voor t'e stellen dit werk zelf te gaan doen. De activiteiten van de commissie in 1966 hebben we reeds uitvoerig in onze editie van dinsdag jl„ belicht bij de bespreking van het jaarverslag. Activiteiten van het volgend jaai: uitstippelen van verschillende routes, en de uitgifte van een wegenkaart van heel Zeeuwsch-Vlaanderen en een bre de strook van België. (ADVFRTENTIE) (Van een onzer verslaggevers? AARDENBURG Maandag 30 okto ber zal een interkerkelijke samenkomst plaatsvinden in de St.-Baafskerk te Aar denburg. Deze begint om acht uur en staat onder leiding van ds. Faber en pastoor Martens. Deze bijeenkomst wordt gehouden ter herdenking van het feit, dat 450 jaar geleden de grote schei ding ontstond tussen rooms-katholieke en protestantse christenen. De plaatse lijke kerken betreuren deze onenigheid en zijn van oordeel, dat de eenheid moet worden bevorderd. Over de vra gen, hoe een streven in deze richting tot stand kan worden gebracht, zal worden gesproken door de pastoor van Hoofdplaat. H. J. Deenen en ds. J. Verheul, hervormd predikant te Axel. OUDFiNBOSCPI Op 2 november a.s. zal door de AVRO-radio een vraagge sprek over het Zouavenmuseum, dat in Oudenbosch is gevestigd, en de hon derdjarige herdenking van de slag van Mentana uitgezonden worden. Het gesprek heeft plaats tussen de heer Van Erpen van de AVRO en de conservator van het museum, broeder Christofoor. De uitzending vindt plaats op donder dag 2 november van half drie tot drie uur. Waarom wedt a Mg (ngir Mjjves tefcfeeci mst een ouder- wtee mwfeiacMneT saeSwgp <m «en Pfrff rigzag- Machine kan torna» in do nmsto gevallen m onds naaimachine, Mgeactt well Meet watten mgemikë Boststeek den mogeflkkeM «a» ke een Haft-zaak. ONS ZIGZAG^PnOGRAMMA LOOPT VAM 248-tot 79@,M ELEKTRISCH. COMPLEET MET KOFFEW BERGEN OP ZOOM: GOES HULST VLISSINGEN MIDDELBURG TERNEUZEN Kortemeestraat 17, telefoon (01640) 5878 A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, tel. (01100) 7476 H. A. de Breuck, F. van Waesberghcstraat 16, tel. (01140) 2216 G. Hcmelaar, Nieuwe Dfjk 29, tel. (01184) 3729 G. Hemelaar, Langeviele 52, tel. (01180) 5241 G. Hemelaar. Nieuwe Diepstraat 23, tel. 01150)

de Stem | 1967 | | pagina 3