Wat komt er op de platenmarkt? INTERNATIONALE VREDESTOCHT t -V*;' - rV Niet alle jongeren zijn provo's, LSD-slikkers, marihuanarokers, enzovoorts g ïr krijgt aaneen ren liteitscheffin troieuses 22 'END: an 10-22 uur an 10-22 uur .V. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 21 HET EINDE rr I"'. I voor foto's- nieuwe, moderne tijd ohandelaar advies, welke flitser bij uw uze damesregenjassen vraagt sttreding tie heeft een aantal meisjes ti instruktie te geven, en te- egen is zich zelfstandig te laats voor enige tutineerde stiksters die menen aan te kunnen komen in aan kijken voor genoemde funkties te zijn, bieden wü een goed ng, schriftelijk of telefonisch «GEL 1 GOES 00-7915. Dusseldorpstraat 126, Goes k Arbeidsbureau te Bergen op De hippy is een kort leven bescho ren geweest. Terwijl hier ta Neder land die liefheid nog maarx nauwe lijks op zijn hoogtepunt lijkt te zijn gekomen, is San Francisco de plotse linge, welkome roem van „geboorte stad" alweer kwijt. Het gaat er in ile woonplaats van Scott McKenzie niet meer om „happy" te zijn. „Wees vrij" is de nieuwe stap naar het over lijden van de blijheid en tieners, die het daarmee eens zijn, noemen zich niet hippy maar freeby. Toch is het typisch. De hippy's hebben vreselijk kort bestaan, nog korter dan de (weet je nog?) de rage van de hoela hoep, zoveel jaren ge leden. Het lijkt een voorteken, zoals ook het mediteren-in-eenzaamheid van de Beatles een absoluut voor teken lijkt. We bevinden ons aan het einde van het heattijdperk en zijn op zoek naar iets anders. De B.B.C.-radio staat de discjockeys van de piratenzenders met open ar men te ontvangen, omdat de B.B.C. plotseling meer popmuziek in de officiële ether wenst. Het ontbreekt er nog maar aan, dat de Veronica-mensen op Hilversum Drie komen (of Hilver sum Vier, zoals Hitweek wil). Als dat gebeurt kun je zeker zijn van het overlijden van het beattijdperk. Wat er daarna komt: de stilte. En daarna: muziek als collages, overwe gend zeer rustig, dicht in de buurt van roek and roll, maar met meer mystieke klanken. Als je daar andere Ideeën over hebt, zouden we die graag vlug willen weten K) o Dat Johnny Hoes met een glunderlach de verkoopcijfers van de laatste zes maanden overlegt een periode waar in „zijn" Heikrekels drie platen in de Nederlandse Top Tien binnenloodsten mag geen verwondering wekken. Opperkrekel Wim van Gennip (tevens componist van alle Heikrekel-hits), mocht op 7 juli zijn eerste gouden plaat in ontvangst nemen en binnen afzienbare tijd volgden er nog twee. Maar naast Telstar-baas Johnny Hoes beginnen ook andere platen-producers het accent van internationaal te verschuiven naar de Nederbeat. Zegt Bovema-labelchef Kruyze: „In de komende maanden is een groot deel van onze advertentie-campagne gericht op twee Nederlandse groepen. Allereerst op onze grote verwachting voor de nabije toekomst, The Buffoons uit Enschede. Maar verder zullen we ook de eerste LP produceren van de onverwachts succesvolle Cats uit Volendam, die toch maar even drie singles achter elkaar in de Top Veertig hebben gebracht. Ook Patricia (Paay) staat bij Bovema hoog genoteerd. Na „Je bent niet hip" wordt hard aan de totstandkoming van een langspeler gewerkt. Voorts liegen de verkoopcijfers van b.v. Johnny Jordaan en het Cocktail Trio naast ge vestigde namen als Toon Hermans, Fons Jansen en Cor Steijn er in de LP-sector ook niet om. Internationaal verwacht Bovema de komende maanden de definitie ve doorbraak van Procol Harum in Nederland. Het nummer een-succes „A whiter shade of pale" wordt be slist herhaald door de tweede single van deze groep „Homburg" (achter kant: „God Captain Clack"), is de overtuiging van de Bovema-chefs. Zij leggen de kritiek van Engelse recensenten die beweren, dat deze plaat net zo goed „A paler shade of white" had kunnen heten, omdat dit nummer als twee druppels water op de eerste hit lijkt, terzijde. „Dit nummer heeft het weer helemaal", vindt Kruyze en hij wordt hierbij ge steund door de sensationele verkoop cijfers, die deze single in Engeland boekt. Veel verwacht men ook van de eerste LP van Roger Whittaker. De verkoopcijfers na Knokke maak ten een bespoediging van het uitbren gen van deze LP noodzakelijk. Wie Bovema zegt, zegt natuurlijk ook meteen Beatles. „De verkoop van „Sergeant Peppers" loopt nog steeds zeer goed; het is de best verkochte Beatle-LP, nog beter dan „Rubber Soul". Momenteel werken de Beatles aan een nieuwe single. Dat wordt waarschijnlijk de soundtrack van een kort filmpje, getiteld „Magical Mys tery Tour", dat momenteel in Enge land wordt opgenomen. Mogelijke ti tel: „Blue Jay Way", een nummer van George Harrison. Voorts beho ren de nieuwe Beach Boys („Get- tin „Hungry"), de nieuwe Hollies LP „Butterfly" en de gehele „Toenage Opera" van de in Nederland als een komeet omhoog geschoten Keith West tot de grote kanshebbers van de Bovema-stal. Bij een andere platenmaatschappij in Heemstede. Negram-Delta, ver telde platenchef Evert Wilbrink, dat ook bij hem de Nederlandse beat- groepen voortreffelijk werk leverden. Hij verwacht persoonlijk bijzonder veel van de nieuwe single en LP van de Motions, getiteld: „Impres sions of wonderful". Volgens Wil brink zijn de Motions vijf keer per week op de Bühne, f 1250,- ho norarium per uur de onbetwist bare leiders in de Nederlandse beat- scène. „Hun nieuwe LP overtreft alles wat tot nu toe door onze Ne derlandse groepen is geproduceerd", voorspelt hij. Trouwens, ook de nieu we of is het de oude Tee Set is bezig een nieuwe LP te voltooien. Hierop staat naast een oude com positie van de in ongenade gevallen wonderboy Hans van Eijck (die nu bij Phonogram furore maakt) 11 nieu we composities van Ferry Kar melk. Wilbrinks prognose is dat de ze nieuwe Tee Set-LP de cijfers van hun eerste langspeler „Emotion" die het voor Nederlandse begrip pen excellente cijfer van 25.000 haal de nog zal overtreffen. De nieu we Tee-Set-single luidt: „What Can I do". En daarmee hopen Franklin Madjid, Pieter Jan Boekhoorn, Fer ry Karmelk, Joop Blom en Peter Tetteroo op slag alle zorgen van de laatste maanden te vergeten. De Kinks zijn bij Negram-Delta de parade-paardjes; hun nieuwe sin gle bijvoorbeeld is vrijwel zeker een nummer één-plaat en dat zal de ko mende maanden met „Autumn Al manac" ook zeker het geval zijn. Trouwens, de LP „Something Else By The Kinks" loopt ook zeer goed. Verder verwacht Wilbrink veel van de Holding Campany van Big Bro ther, volgens hem de belangrijkste West-Coast-groep. Hun eerste single „All is loneliless" brak in Amerika niet door. Maar tegelijk met het uit brengen van hun LP „Light is fas ter than sound" wordt door deze groep een intensieve advertentie-campagne gevoerd. Verder verwacht men in ternationale successen van: Associa tion („Never my love"), Creation („How aoes it feel tot feel") en Ivy League („My world fell down" Artone's Frank Visser voorspelt, dat Nederland warm zal gaan lo pen voor de Scandinavische pop groep „Ola the Janglers". Op 10 oktober kon men Ola Hakansson en zijn jongens op de beeldbuis bewon deren, toen ze het nummer „I can wait" brachten, het nummer.dat het bij ons moet gaan doen. Ook van deze groep is „Strolling Along" dat eveneens bij ons spoedig van de per sen komt. Bij Artone gaat men de komende maanden ook veel doen om de reeds bestaande populariteit van Stevie Wunder nog wat op te vij zelen. Op 30 oktober zendt de TROS een 20 minuten durende t.v.-show uit, terwijl bij die gelegenheid eveneens de première gaat van zijn nieuwe single „I'm wondering" (Visser: „Nog betere single dan „I was ma de to love her"). Voorts hoopt men bij Artone dat the Fortunes na hun label-switch eindelijk weer de tijden van „You've got your trou bles" zullen doen herleven, maar of dat met „The Idol" al meteen lukt valt te bezien. Ook Little Richard komt naar ons land en ter gelegen heid van dat feit wordt de LP „Greatest Hits Life" van deze su per rock and roll-zanger nogal ge pousseerd. In het Nederlandse reper toire is van Gonnie Baars een nieuwe single te verwachten, terwijl een van de best verkochte zangers.Sjakie Schram is. Zeer binnenkort zal van hem de langspeler „Zet de bloeme tjes eens buiten" worden uitgebracht, Artone verwacht hier alles van, me de omdat de TROS op 30 december aandacht besteedt aan deze zanger. Bij Inelco oftewel RCA-Victor stelt men zich veel voor van de nieuwe single, die Elvis Presley deze dagen op de markt heeft gebracht. „Bog Boas Man" (met achterkant: „There's always me Judy") moet de leemte in Elvisplaten het laat ste halfjaar geen hit meer in Ne derland opvullen. Andere opmer kelijke singles: „Ballad of you" (Jefferson Airplane") en „The end of the world van Skeeter Davis, een c w-nummer dat enkele ja ren geleden een hit in Engeland en Amerika was en waarnaar in Ne-, derland weer gretig gevraagd wordt. In de LP-sector is weer een gewel dige kraker te verwachten van de zeer talentvolle groep The Mama's en the Papa's. Titel: „Farewell to the first golden era" met successen als „Monday monday" en „Dedicated to the one I lovë". Voorts verwacht men veel van een Nederlandse lang speler van Simon Carmiggelt, die hierop verhalen uit eigen werk ver telt; tenslotte zijn er traditiege trouw kerstsingles te verwachten van Jim Reeves en Elvis Presley die altijd goed in de markt liggen. Ook bij Phonogram optimistische ge luiden over Nederbeat-groepen. Voor al de nieuwe hit van „After Tea" enorm geplugged door Veronica namelijk „Not just flowers in your hair" móet het worden. Enor me verwachtingen koestert men ook van de nieuwe Dave Dee enz. single met de traditionele korte naam „Za - badak". Voor de kenners is er een nieuwe plaat van het echtpaar Ike Tina Turner die in samenwerking met producer Phil Spector de song „I'll never need more than this" op namen. In het arrangement Van Jack Nit- sche weer een fraai stuk vocaal werk. In de LP-sector verwacht me vrouw Mulder hoofd pers en pu bliciteit van Phonogram veel van de langspelers „Crusade" (van John Maywall) terwijl ook de soundtrack van de film „Modern Millie" met in de hoofdrol Julie Andrews en Mary Tyler Moore goed wordt verkocht. Voor de in ons land niet dun gezaaide Them-fans is er de LP „The Story of Them" met o.a. „Glo ria", „Friday's child" en „The sto ry of Them, part 1 en 2". Liesbeth List werkte de afgelopen maanden aan een Duitse langspeler, die de titel „Warum gehst du vor- bei" zal krijgen. De solo-zanger van de ontbonden groep „The Walker Brothers" produceerde de LP „Scott" die het in Engeland zo goed. doet, dat men ook in Nederland wel enige interesse verwacht. En gezien de po pulariteit bij ons van het echtpaar Abraham en Esther Ofarim zal hun niéuwe LP ook wel in de smaak vallen. In het kerstrepertoire tref fen we bij Phonogram uiteraard weer de Wienersangerknaben aan die „Die Schönsten Weihnachtslieder'' zingen. En voor de fans van Leen Jonge- waard tenslotte: op veler verzoek verscheen „De schuld van het kapi taal" op singles. Weer een top tien succes na „Pinksterdag"..., 'j f, M' f 'K t* L -A I P L -- „De jeugd is niet zo slecht als de ouderen wel zeggen. Het is gewoon on eerlijk om te zeggen, dat de jeugd van tegenwoordig niet deugt. Wie beter dan de jeugd zelf kan het te gendeel hiervan bewijzen". De 20-jarige Anja van Hart ley maakt zich boos op alle kortzichtige ouderen, die al- le jongeren maar over één kam scheren en hen be oordelen als provo's, LSD- slikkers, marihuanarokers e.d. Daarom doet Anja van Hartley nu samen met de 18-jarige Alice van Wallen- dael en de 21-jarige Jac ques Timmermans een ap pel op alle jongeren om te bewijzen, dat de jeugd van tegenwoordig echt nog wel iets positiefs kan doen. Hoe zü dit bewys willen leveren? „Door op zaterdag 23 en zondag 24 december een vredestocht naar Ke velaar te houden. Het moet een in ternationale manifestatie van jonge ren boven de 16 jaar worden", zegt Anja, woordvoerster van het organi serende trio, dat een internationaal tintje beeft. Alice woont namelijk in Belgisch Putte en zorgt voor een zo goed mogelijke Belgische verte genwoordiging tijdens de vredestocht Anja en Jacques, die allebei in Ne derlands Putte wonen trachten de Nederlandse jeugd warm te krijgen voor hun plannen. „Hoewel we naar de bedevaarts plaats Kevelaar gaan, willen we er geen bedevaart van maken. Ik word gewoon woest als ze onze vredes tocht een bedevaart noemen. Ieder een kan meedoen, welk geloof hij ook heeft'zegt Ah ja weer op haar felle, voortvarende manier. Overi gens blijkt ook de naam Vredestocht niet zo erg te kloppen met de op zet. Het wordt geen manifestatie voor de vrede, maar een demonstra tie, die de ouderen moet overtuigen dat de jeugd in he' algemeen nog wel gelooft in de toekomst. Waarom dan in de vorm van zo'n vredestocht en waarom de plaats Kevelaer als terrein van demonstra tie? Het zijn twee vragen, die Anja al diverse malen heeft moeten be antwoorden. „Kijk het zit zo, Alice en ik zijn in augustus op bedevaart naar Kevelaer geweest. Er waren tien bussen met mensen en in deze tien bussen zaten bij elkaar nog geen zes jongelui. De nacht hebben we toen doorgebracht in het huis van twee ongetrouwde dames, samen met nog twee Belgische dames, 's Mor gens begonnen de vier dames eens onder elkaar de Nederlandse jeugd behoorlijk zwart te maken. Ik was hierdoor flink in de wiek geschoten en ben er als een kwaaie haan op af gegaan. Ik heb tegen die dames gezegd dat ik het unfair vond de Nederlandse jeugd zo te beoordelen". Anja maakt zich nog kwaad als ze aan die scene terugdenkt. „Ik heb gezegd dat ze e. verkeerde ideeën op na hielden en dat de Nederland se jeugd beslist niet zo is als zij die zagen". Op grond van deze ervaring kwam bij de twee vriendinnen het plan naar voren om te bewijzen, da* de meeste jongeren wèl positief zijn in gesteld. „We hebben tegen elkaar gezegd: Daar gaan we iets aan doen. In de bus op weg naar huis zijn we op het idee gekomen om met een groep jongelui terug naar Kevelaer te gaan. In dit geval in de vorm van een Vredestocht. We gaan namelijk tegen Kerstmis, dus in de vredestijd". De /enijnige opmerkingen va, de oudere dames in Kevelaer zijn voor de jongelui niet de enige prikkel ge weest om een massale tocht naar Kevelaer op touw te zetten- „Aan dezelfde bedevaart nam een pries ter deel, die ons vroeg wat wij van de bedevaart vonden. Eerst zeiden we niets en daaraan merkte die priester, dat wij het met bepaalde dingen niet eens waren. Uiteindelijk hebben we hem gezegd, dat we het helemaal niet leuk vonden om met ouderen op bedevaart te gaan. Dat zegt ons niets. Er worden dan van die verouderde rituelen gebruikt, waarin niets persoonlijks zit. Bijvoor beeld het bidden van het rozenhoed je onderweg. Daar is niemand met zijn gedachten bij. Die schijnheilig heid staat me tegen", zegt Anja heftig. Vandaar dat het programma va de vredestocht er heel anders uitziet dan een rooster van de bedevaart. Er staat nu een tienermis op de agen da, een showavond, die wordt ver zorgd door het Putse jeugdensem- ble ACSETA en een verbroederings feest tussen Nederlandse, Belgische en Duitse jongeren. Ook deze avond staat in het teken van de vredesge- dachte. Verder kunnen de jongeren de „generale repetitie" van de nacht mis bijwonen, zoals die in de Kerst nacht te Kevelaer wordt opgedra gen. „We denken met zes tot tien bussen naar Kevelaer te kunnen gaan We verwachten dat zo'n 300 jonge ren zullen meedoen", meent Anja, die wel tevreden is met de reacties van de jongeren op hun initiatief. „Tal van jongeren van wie we dachten, die komen nooit, staan nu het meest achter onze plannen". Het drietal vertelt er meteen bij, dat het de bedoeling is om tussen de jongeren, die naar Kevelaer gaan, een vaste band te smeden en als dat gewenst wordt meer activiteiten te ontplooien. B.A. Tijdens de Putse kermis heeft het drietal ook gepoogd "belang- stelling te wekken voor zijn ini tiatief. In het midden met mi crofoon Anja van Hartleylinks Alice van Wallendael en rechts Jacques Timmermans

de Stem | 1967 | | pagina 21