GEDUPEERDEN WERVELSTORM IN TRICHT Rampenfonds heeft het goed gedaan, maar de agrariërs moeten weg Bericht van House of England aan de Nederlandse vrouw: Pastoor Miedema niet naar bisdom 7 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 De pastoor en de bisschop met één fles Cognac Raynal kunt u twintig glazen lang een goede gastheer zijn. Frankrijks beste voor maar fl3,85 per fles. RIVIERA ELDERS SOMBER MINDER WACHTEN GEEN BOEREN FOETSIE Miljoenenorder voor Stork-A'dam uit Rusland VIJF KWARTIER ONBEVOEGD PRATEN VANAVOND WEER OP TELEVISIE J Cl l? een perfect geklede man is uw mooiste sieraad! 7 imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiniiiiiniiiuii IJET conflict tussen de Roermondse bisschop P. Moors en „de pastoor die niet weg wil", pastoor Miedema te Schaesberg, is méei dan een tra gikomedie uit het rijke roomse le ven. De inzet ervan is het gezag en de gezagsuitoefening een kwestie die niet alleen in het kerkelijke, maar ook in het burgerlijke leven een rol speelt. Denk maar aan de ge zinnen, de schoolgemeenschappen, de bedrijven, of de verhouding tussen overheid en publiek. In een interview heeft pastoor Miedema eraan herinnerd dat wij zijn grootgebracht in hiërarchische structuren, organisatievormen met de baas aan de top en daaronder diens ondergeschikten De baas heeft te bevelen en de ondergeschikten hebben te gehoorzamen Op de ach tergrond staat clan de vaak onbe wuste opvatting dat het gezag van bovenaardse oorsprong is en de ge zagsuitoefening dienovereenkomstig dient te geschieden, dat wil zeggen: autocratisch en niet democratisch. Er is geen vuiltje aan de lucht, zolang de ondergeschikten deze opvatting delen en derhalve een grote volg zaamheid aan de dag leggen. Het is deze opvatting van gezag en gezagsuitoefening die in een cri sis verkeert. Het conflict tussen de bisschop en de pastoor is daar het zoveelste symptoom van. Veel men sen maken zich over dit soort ver schijnselen grote zorgen en ergeren zich er zelfs aan, maar het is de vraag of dat nodig is. De autocrati sche gezagsuitoefening is immers de enige niet, en er is geen reden om aan te nemen dat zij de alleenzalig makende zou zijn. Het is niet zo verwonderlijk dat in een maatschappij als de onze, waarin de mensen het abc onder de knie hebben en mondiger zijn dan ooit tevoren, gestreefd wordt naar verdere democratisering van het sa menleven. De autocratische gezags uitoefening komt daarbij onvermij delijk in opspraak, en ook de opvat ting van gezag die daarachter zit. Gezag, leiderschap, wordt door. ve len niet meer beschouwd als een bovenaardse instelling, maar als een zeer menselijke aangelegenheid: pro- dukt van menselijk samenleven. Geldt dat nu ook voor de kerk? Er is momenteel een groep theologen die de hiërarchische kerkstructuur beschouwt als een louter sociaal ge geven, stammend uit de Byzantijnse wereld. Het merendeel der theologen acht de hiërarchische vorm echter van goddelijke oorsprong. Het Ne derlands episcopaat staat, min of meer genuanceerd wellicht, achter deze laatste mening. Dat kan en de feiten wijzen het uit leiden tot botsingen met de gelovigen, die in een democratische samenleving huizen en ernaar stre ven het democratisch beginsel ster ker gestalte te geven Terecht maakt mgr. Moors onderscheid tussen ge zag en gezagsuitoefening. Dit onder scheid maakt het immers mogelijk om, de opvatting van het gezag in de kerk in het midden latend, hei gezag uit te oefenen op een wijzi die rekening houdt met de demo cratische instelling van de kerkle den. -De wijze waarop is dan door slaggevend en niet de principiëk achtergrond. Daarom zei pastooi Miedema ook: „Zolang je met Piel Moors te doen hebt is het een beste kerel, maar zo gauw er sprake is van monseigneur Moors gaat het mis. Terzijde zij opgemerkt dat we in de rooms-katholieke kerk gewend zijn aan uniformiteit tot in de klein ste onderdelen en eeri afwijkend beleid in een bepaalde parochiege meenschap wekt dan ook licht on rust. In Schaesbergen bestaat ge zien de realties der parochianen die onrust niet maar wel in de aan grenzende parochies. Pastoor Miede ma sprak in dit verband zelfs var, „inquisitie". Dat is misschien te boud uitgedrukt, maar er valt toch wel uit op te maken dat degenen die pastoor Miedema een gebrek aan collegialiteit verwijten, vermoedelijk aan hetzelfde euvel lijden. Een ge zonde „concurrentie" tussen ver schillende parochies moet mogelijk zijn. De geest waait immers waar hij wil en dat betekent bepaald niet dat uniformiteit geboden is Terugkerend tot ons onderwerp, het gezag en de uitoefening daarvan, willen we nog opmerken dat het dikterend leiderschap van de oude samenleving in de nieuwe een sti mulerend leiderschap zal moeten worden, een hulpverlening bij de besluitvorming van eenling en groep. Zover ziin we nog lang niet, en op dit ogenblik weet ook niemand hoe we aan dat ideaal vaste vorm moe ten geven. Die onzekerheid boezemt menigeen angst in. Voordat we de nieuwe vormen ge vonden hebben, zal zich nog wel menig menselijk drama moeten vol trekken. Degenen die de autocrati sche gezagsuitoefening zowel bin nen als buiten de kerk, onacceptabel vinden, zullen m botsing komen met degenen die in het hiërarchisch sy steem functioneren en er zich heel gemakkelijk mee vereenzelvigen, waardoor de conflicten haast onver mijdelijk het karakter van uitzicht loze prestige-slagen krijgen. De „oorlog" tussen de bisschop en de pastoor heeft dat karakter ook, en daarom is het een pijnlijke affaire. rrmfl"'ÊChter niet" We§. d3t het nruct naar onze mening niet zo erontrustend is als het velen mis schien toeschijnt. '"■""■■iiiiiuiiumutmmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIE) Iwp. n.v. Soomsma leeuwarden (Van een onzer verslaggevers) TRICHT Langzaam herstelt Tricht zich van de schade die de wervelstorm heeft veroorzaakt. De eerste mensen die na de storm van hun woningen niets anders terugzagen dan een paar verbrok kelde muren en een hoop puin, zijn in hun nieuwe huis getrokken. In een snel tempo is de wijk van bijna gloednieuwe woningwet woningen, die onder het natuurgeweld geen stand hielden, weer opgebouwd. In enkele gevallen moesten de overeind staande resten tot de grond toe afgebroken worden en een heel nieuw huis worden gebouwd. In andere gevallen kon er mee worden volstaan op de gespaarde benedenverdieping een nieuwe bovenverdieping te bou wen. Alle mensen die de tussentijd bij familie, kennissen, particulieren of in bijna voltooide huizen in een andere nieuwe wijk van Tricht hebben doorgebracht, komen zon der uitzondering op dezelfde plaats in huizen met hetzelfde nummer te wonen als vroeger. Deze week betrokken de eersten hun nieuwe oude huizen. Voor Kerst mis, verzekerde ons de uitvoerder, zullen ook de laatsten binnen zijn. De eerste gelukkige, die zijn nieuwe huisraad naar binnen droeg, de heer G. Hak vindt zijn huis mooier ge worden en vooral en daar is hij erg blij om steviger gebouwd'. „Van mijn oude huis stonden al leen nog een paar muren overeind", vertelt hij en laat foto's zien om de ellende te illustreren waarin zijn ge zin na de storm verkeerde. „Ik zat die zondag in de tuin. Ik zag de bui aankomen. Het werd ver schrikkelijk donker. Ik dacht: laat ik boven de ramen dichtdoen, anders regent het straks nog in'r; Vanaf de bovenverdieping zag hij de zwa.te slUrf, de bomen, stukken hout en de vogels, die in de wervel storm werden meegesleurd. „Ik bedacht me geen moment. Ik sprong in een keer de trap af, zonder de treden te gebruiken en schreeuw de naar mijn vrouw, zij stond net in de keuken het eten klaar te maken. We grepen de kinderen en doken de beider in. Net op tijd binnen. Wat een geluk denk je na afloop". Niet alleen zijn huis, maar ook al le huisraad is in het natuurgeweld gebleven- Maar alles heeft het echtpaar. Hak weer nieuw kunnen kopen door de uitkering van het rampenfonds. „We zijn zeer tevreden", zeggen ze, „over de uitkering hebben we niet te klagen, geen van allen, die schade hebben geleden trouwens. We heb ben alleen nog niet alles. Sommige firma's zitten met zo'n lange lever tijd". les was antiek daarbinnen en dat krijg je niet meer terug hé. Maar goed in de loop der jaren heb ik wel weer wat antieke spullen bij el kaar gescharreld. Nu hadden we al leen de uitkering van het rampen fonds, daar ben ik reuze tevreden mee, begrijp me goed, maar daar koop je geen antiek voor. We zijn maar op gewone meubeltjes overge stapt, wat moet je anders". Zijn huis ging eraan, zijn antieke meubels gingen eraan, maar zijn postzegelverzameling van 10.000 gulden werd uit de puinhopen opge vist. „Ik had mijn verzameling in een ijzeren kast gestopt, die geluk kig op slot zat. De schoorsteen is omgegooid, de kast kwam eronder terecht en kon daardoor niet wegge zogen worden". „We hebben trouwens wel „heet" gezeten", zegt hij, „onze naaste buurtjes werden gedood. Een man aan de overkant heeft het niet over leefd en de huizen hier om mij heen werden geloof ik het ergst bescha digd". Een stukje verder, aan diezelfde weg, de Ramweg, heeft de eerste beWoner van een koophuis zijn spik splinternieuwe eigendom betrokken. Voorlopig zal de heer J. A. Bunder ook de enige blijven. De andere par ticulieren, die door de wervelstorm zijn getroffen zijn agrariërs. De ge meente maakt van de door de storm geboden gelegenheid gebruik om voor hen een andere plaats te zoe ken. Verder buiten de bebouwde kom, waar deze bedrijven na de laatste uitbreiding van Tricht bijna middenin waren komen te liggen. „Van- mijn huis stond alleen een ko zijn en een paar raampjes overeind", vertelt de heer Bunder, „De garage, de auto, die er in stond waren hele maal verdwenen. Later hebben we de resten een paar straten verder teruggevonden. We waren toen de wervelstorm hier neerdook, net thuis. Het was geweldig mooi weer geweest die dag. Mijn vrouw stond in de keuken te bakken en te bra den en zei opeens: „Kijk eens wat een rommel in de lucht. Ik deed de voordeur open om het te zien, maar die kreeg ik niet eens meer dicht". Hij kreeg nog net de tijd om met vrouw en kinderen in het kelderkast je te kruipen. „Voor het huis was ik verzekerd", vertelt hij, „maar niet voor de inboedel. Nu wel. Bijna al- Hij heeft in Culemborg gewoond. „Eerst bij familie, maar dat ging niet erg. Toen konden we van iemand uit Culemborg de bovenver dieping van een heel oud huis krij gen. Beneden waren ze aan het ver breken- ^r stond een tafel en vier stoelen. We hadden zelf nog een heel groot oud bnd en daarop heb ben we zo'n beetje gewoond. We hebben ons op een vreselijke manier moeten behelpen. Er was maar een klein kraantje beneden. Het ding liep wel maar dat was dan ook al les. Maar ja, je leefde naar je nieu we huis toe en dat maakt heel wat goed hoor". Wat hij nu gaat doen? Een beetje tuinieren en zo. Anderen hebben 14 dagen aan de Rivièra gelegen, maar ik heb mijn vakantie maar verscho ven om te verhuizen, om alles zo'n beetje in orde te brengen. Het is nu nog een rommeltje, zie je wel, maar eind deze week is alles voor elkaar. Dan wordt het spittén in de grond, je moet alles zelf doen, je krijgt er geen mens voor. Er zit ten veel te veel stenen in de grond, zeggen ze, daar buigt elke spa op stuk. Ik ben niet zo'n vreselijke frondwerker, maar er zit niks Ari ërs op dan het allemaal zelf maar te doen. Elke dag een paar meter weggra ven en Ja maar wachten tot het voorjaar". Vorige week woedde er voor het eerst na de fatale zondag weer een hevige storm over Tricht. Dakpan nen vlogen door de straten, bomen knapten en tv-antennes werden door midden gebogen. Heel Tricht en vooral de mensen die wonen in de baan die de wervelstorm toen als een snoeimes door het dorp trok, sidderden van angst. Gelukkig bleef het bij dakpannen, bomen en tv-an tennes. Maar bij elke storm zal die angst het gaat toch niet weer ge beuren! opborrelen. De man, die de grootste materiële schade heeft geleden, de eigenaar van de meubelfabriek „Silvia", C. B. Visser, ziet de toekomst vrij somber in. Hij is bezig hout uit te zoeken in een van zijn opslagplaatsen. Voor hem en naast, hem wordt druk ge bouwd. Het nieuwe fabrieksgebouw Meubelfabrikant C. Visser: „On tevreden ben ik niet, maar dat wil niet zeggen dat er geen moeilik- heden zün, die zijn er zat." zal wel dit jaar klaar komen. „Het overgrote deel van de schade wordt door het rampenfonds vergoed, maar er blijft genoeg over om me zorgen over te maken. De meubelindustrie ziet er op het ogenblik niet zo roos kleurig uit en ik ben een half jaar van de markt af geweest. Van het overgrote deel van je klanten hoor je niets meer. Anderen bellen me nog wel regelmatig op, maar wat be tekent dat, een paar?", zegt de heer Visser, die zich gespecialiseerd had in het maken van krukjes en fau teuils. „Ik mag", zegt hij, „geloof ik ge rust zeggen dat de regering en het rampenfonds eigenlijk alles heel re delijk hebben opgelost, maar dat ver heelt niet, dat er geen moeilijkheden zijn. Een jaar draait alles behoor lijk, je hebt een leuke winst en in een klap is alles weg. Het wordt nu allemaal een kwestie van af wachten. Alles staat er over een poosje, alles draait weer, maar of er iets uit zal komen, of ik mijn plaats op de markt weer terug kan krij gen „De eerste tijd zag ik er geen gat meer in", vertelt hij, „totdat de koningin hier kwam en zei dat het Nederlandse volk rne zou helpen. Ze hebben me niet tekort gedaan, hele maal niet, maar je krijgt altijd min der dan iets je in feite waard was. Voor een machine, die acht jaar oud is, krijg je de nieuwwaarde niet te rug, dus moet ik er zelf iets bij be talen. Dat komt er ook nog eens bij. Persoonlijk ontevreden, nee, dat ben ik echt niet, maar moeilijkhe den zijn er zat", zegt de meubel fabrikant, dié tien man in dienst heeft die allemaal op de zogenaam de „nul uurverklaring" werden ge zet. Maar waarvan nog niet één een andere baan is gaan zoeken. De overige particuliere huiseigenaars bewoners, die' nog geen nieuw huis hebben beginnen het allemaal een beetje zat te worden. Het duurt hen te lang voordat de bouwvergunnin gen wordt verleend of in andere ge vallen voordat de gemeente voor hen en voor hun bedrijven een ander plaatsje heeft gevonden. Wrevel is eens te meer opgewekt nu ze in gaan zien, dat er van bou wen dit jaar in verband met de komende winter wel niets meer zal komen. Zij zullen, vrezen ze, nog minstens driekwart jaar moeten wachten. Kip- penfokker D. G. van de Water (van zijn grote boerderij i<- nog slechts de kelder over, van zijn vierduizend kippen een kwart) mag voorlopig nog n'jt bouwen. „Het zit vast bij de gemeente, daar wil men dat ik ergens anders buiten de bebouwde kom ga boeren. Ze zijn grond voor me aan het zoeken, maar als het aan mij lag bleef ik veel' liever hier." In dit gedeelte van het dorp zit ten de meeste afnemers van zijn eieren. „Ik ben helemaal niet hals starrig", zegt hij, „maar ik begin het nu zo onder de hand wel zat te worden, ik wil wel weer eens begin nen, maar dat zal wel hier dicht in de buurt moeten zijn. Ik ga hier nog geen kilometer vandaan- Dat weiger ik. Als het hier niet wegge waaid was, had ik- waarschijnlijk nooit weggehoeven". Een ander huis, waarvan nog slechts een paar brokkelige muren overeind staan, is een grote boer derij, waarvan het ene gedeelte be stond uit de slagerij van de heer Wierks en het andere deel door diens broer als boerenhofstee werd gebruikt. Ook zij zitten met het pro bleem, dat de gemeente op deze plaats agrarische bedrijven liever kwijt dan rijk is. De slagerij niet zozeer, maar toch heeft de heer Wierks, die voorlopig in een woonwa gen huist, besloten zijn nering in Tricht niet meer voort te zetten. Hij werd voor de keus gesteld zijn slagerswinkel in Tricht weer van de grond af op te bouwen of elders te gaan beginnen. „Hier heb ik er geen animG meer in. Het was mijn eigendom en het zal me aan m'n hart gaan, maar als ik er weer een ton in moet investeren, moet het er ook weer eventueel uit kunnen ko men. Dan maar liever ergens an ders." - Dat ergens anders is in Beesd, waar hij voorlopig op proef, maar op den duur in pacht een slagerij van een supermarket gaat runnen. Zijn boer is eveneens van plan het oude agrarische bedrijf stop te zetten. Er stonden voor de storm drie grote schuren, waarvan hij de kubie ke meters in hout in de vorm van nieuwbouw terugkrijgt. Ook zijn be drijf zag men liever verplaatst naar elders, maar daar voelt hij niets voor. Hij is nu van plan de nieuw bouw te benutten voor het bouwen van garages en die te verhuren, een bezigheid, die in deze nieuwe wijk, waar bij geen enkele woning een ga rage is gebouwd, wel eens erg lu cratief zou kunnen zijn." „De gemeente", vertelt zijn broer," staat welwillend tegenover deze plan nen. Men wilde over ons terrein een nieuwe weg aanleggen. Vroeger had dat uitkopen betekent van bebouw de grond, maar de gebouwen zijn nu foetsie- Ik denk dat ze daar wel iets tegenover zullen stellen in de vorm van een goedkeuring." Zijn eigen woonhuis, een van de woningwetwoningen, die zeker voor Kerstmis klaar zullen zijn, hoopt hij in de komende dagen te kunnen be trekken. Dan is de ellertde van het ver plicht leven in een woonwagen ook weer achter de rug. Een paar brokkelige muren zyn er overgebleven van slagerij Wierks. Opbouwen kost bem evenveel als ergens anders opnieuw beginnen. In dat laatste ziet de heer Wierks meer toekomst. AMSTERDAM (ANP) Gebr. Stork en Co's Apparatenfabriek N.V. te Am sterdam, contractspartner voor de groep Stork-Amsterdam en enkele van haar dochterondernemingen, heeft van Tech. nopromimport te Moskou de opdracht gekregen tot het leveren en eventueel ter plaatse monteren van installaties voor de zuivel- en farmaceutische in dustrie tot een totaalbedrag van ruim f 10 miljoen, zo wordt van V.M.F.-züde meegedeeld. Deze installaties dienen eind 1968, begin 1969 te warden opgeleverd in de nabijheid van Moskou, alsook in de Oekraïne en in Siberië. De zuivelin- stallaties vormen een herhalingsop dracht. Daarentegen is het de eerste keer dat Stork-Amsterdam een op dracht verkrijgt voor de Russische farmaceutische industrie. De groep Stork-Amsterdam maakt deel uit van het concern VMF/Stork Werkspoor en specialiseert zich o.a. op de constructie en levering van com plete installaties en machines voor onder meer de zuivel- dranken- en levensmiddelenindustrie. HAARLEM Nadat provinciale staten van Noord Holland gepraat hadden over publikatienormen van de bijstandswet, zei de commissa ris van de koningin mr. F. J. Kranenburg: „U hebt nu vijf kwar tier gepraat over iets waarin pro vinciale staten geen bevoegdheid hebben. Het was een interessante discussie van een gezaghebbend politiek lichaam over een belang rijk onderwerp. Maar we hadden net zo goed kunnen praten over de bieraccijns in Nederland. Daar hebben wij ook niet over te be slissen. Werd in deze vyf kwartier uw presentiegeld nog niet ver diend." Mr. Kranenburg maakte overigens wel zijn excuses voor deze laatste opmerking. DE BILLITON MAATSCHAPPIJ heeft over het eerste half jaar 1967 een netto winst behaald van 7,75 miljoen gulden tegen 6,44 miljoen in de overeenkom- stige periode van 1966. Verwacht wordt, dat de in het tweede half jaar te beha len resultaten tenminste gelijk zullen zijn aan die, welke in het eerste half jaar werden verkregen. Op grond hier van achten commissarissen en directie het verantwoord een interim-dividend uit te keten en wel per aandeel van twintig gulden tweede rubriek 2,— en per aandeel van duizend gulden eerste rubriek 150. (Van een onzer verslaggevers) SCHAESBERG Pastoor Ed. Miede ma van de H Michaelparochic te Schaesberg is niet van plan naar Roer mond te gaan om op het bisdom het verslag in te zien dat begin dit jaar naar aanleiding van een verhoor en naar aanleiding van een gesprek tus sen hem en mgr P. Moors is opge steld. Pastoor Miedema blijft erbij, dat de bisschop hem had beloofd dit verslag op te sturen. „Met zo'n verslag moet ik kunnen werken en dat wordt onmoge lijk wanneer ik het alleen even mag inkijken", zegt de pastoor. Vanavond komt pastoor Miedema an dermaal op het televisiescherm, nu in het programma Miesen-scène met Mies Bouwman. De pastoor zit er alleen mee hoe het geschil met de bisschop aan het t.v.-publiek duidelijk te maken. „Ik kan toch niet met die futiliteiten aan komen, die de bisschop mü verwijt.'Zo als de bekorte mis. Dat zou een lacher tje worden. Ik zal het maar houden op het verschil tussen de juridische hiërarchische kerk en de pastorale kerk". De verhalen over bemiddelingspogin gen die sommige pastoors en dekens zouden hebben ondernomen spreekt pastoor Miedema tegen. „Van echte be middeling is geen sprake geweest". Toch blijft het volgens de pastoor sym pathiebetuigingen regenen. Per tele foon en per brief. Ze komen uit alle hoeken van liet land. Van mensen die ik helemaal niet ken". Een aantal rijksambtenaren dreigt over enige tijd uit Den Haag te moe ten emigreren. Iedereen, behalve het gros van 's rijks dienaren zelf, is het er over eensde rijksdiensten moe ten worden gedecentraliseerd. Het C.H.U.-weekblad „De Nederlander" vindt „decentralisatie" een te moei lijk woord, uitmiddelpuntigheid vinden de C.H.'ers mooier. Maar puntig is het niet. Het blad laakt, zoals dat heet, de anti-uitmiddelpuntig en in het amb tenarencorps: „Het bedenkelijkste is echter, dat deze Randstadbewoners zich blijkbaar in het beloofde land achten. Buiten de Hollanden en Ut recht 'ligt de woestijn, waar mis schien nog wel kerken, maar geen scholen, geen koop gelegenheden van niveau, geen culturele centra zou den zijn". Er zijn ook nog zeer veel nlet- ambtenaren-Randstadbewonêrs, di« er zo over denken. Maar luisteren we nog even naar „De Nederlander": Hoe kan een regering, die toch moet weten dat alleen Haagse lucht zuivere lucht is, waarin een echte regering met zijn ambtenaren kan ademhalen, nu de ze onderdanen verbannen naar door mijnstof bezwangerde oorden. Dut houden de ambtenarencentrales pro- testbij eenkomsten: Haagse bluf". Rake taal. Maar ambtenaren kun nen ook anders zijn, ook in Den Haag. Enkele dagen geleden zagen wan delaars midden in de residentie een man lopen in korte broek en op blo te voeten. De gewaarschuwde politie hield de man aan. Hij bleek, u zegt het, eenambtenaar te zijn, die dit wandelkostuum heel normaal vond. En het is niet bij de wet verboden. De- Verenigde Staten hebben dezs week hun tweehonderdmiljoenste inwoner gekregen, tenzijin Viet nam töeh meer soldaten zijn gesneu veld dan officieel bekend wordt ge maakt. Mariene Dietrich, die 65 jaar te, zei onlangs: „Ik heb er genoeg van een „sexy"-oma te worden ge noemd". Ze krijg,t er alleen, nooit genoeg van het te gijn. „Aan het ivereldgebouw moet wor den gewerkt, en dat gebeurt in de Verenigde Naties", heeft mr. Mom- mersteeg, Tweede-Kamerlid voor de K.V.P., gezegd. En verder: „Neder land kan naar mijn mening daarbij een belangrijke bijdrage leveren, met name op het gebied van de ontwik kelingshulp, de rechten van de mens en bij de vredebewarende activitei ten". Of passiviteiten? De heer Abraham Ribicoff heeft in de Amerikaanse senaat verteld, dat in de V.S. jaarlijks ongeveer een kwart miljoen mensen verdwijnen, van wie, zo zei hij, vijf- d tiendui zend nooit meer worden terugge vonden". Hieronder zouden een mas sa „hippies" zijn Wie interesse heeft ln een eerle liefdesbrieven van Ernest Heming way, kan zondag in Londen terecht. Daar worden de amoureuze schrijf sels die de beroemde auteur tussen 1950 en 1955 aan de Venetiaanse Adriana Xvancich heeft geschreven, geveild. Het lijkt een tip voor het week einde, maar dan toch een met een raar smaakje. En nu, lezers en lezeressen, op naar de dag van morgen met een wijs woord: „Velen voelen, weinigen denken, maar nog minder in aantal zijn zij, die hun gedachten kunnen uitdrukken". MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 7