gen JH OED Bejaardenwoningen in raad van St.-Jansteen Groeiende belangstelling voor Zeeuwse stichting beroepen-voorlichting Vragen van raadsleden over woningkwesties Raad Kloetinge is vóór ruilverkaveling De Poel - Heinkenszand Westbrabantse gemeenten willen democratie in W.E.B. doorvoeren papier voor uw *-pen E3 TISSOT ale mstraties ankrijk Pygmalion: succes in Oostburg Jongeren-KVP wil weer van zich laten horen Stakingsgolf over Engeland 4 ïauwelijks). Is Een rust- en en dealer. Ga raar nog een emaal zo gek roevers aan te ica-dealers. J DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 Grote bedrijven activeren bouw van winkelcentra Proef voor vestiging yfiliaal Bouwcentrum Bouwseminarium volgend jaar in Bergen op Zoom PROBLEMEN IN BRESKENS VERSCHILLEN Post onvoorzien W olphaartsdij k een halve ton Raad van Sluis verkoopt huizen Biologieleraar J. v. Eek in Roosendaal gehuldigd Muziekprijzen Hilvarenbeek Generaal Van Reede met pensioen KOOPT BELGIE MIRAGES RAKET GESTOLEN Luns Winkelsluiting Talent en geld Een horloge a la mode, het geheim van de Tlssot ontwerpers. (AP) Oproerpolitie en irbeiders zijn gisteren in Le ;s geraakt als gevolg van schil. zenden arbeiders een mars (innen naar de Renaultfa- >n overheidsbedrijf wiër- ietroepen prikkeldraadver- op en gooiden met traan- De politiemannen werden irt bekogeld met stenen. De ilokkeerden een grote boule- ee plaatsen met drie vracht- onden riepen een staking en sdemonstratie uit om te pro gen hun lonen, die 30 per- en het peil van Parijs zouden waren bijna 6000 manschap- e ordepolitie en de gendar- eroepen om de orde te be- Mans telt ongeveer 150.000 n ligt 216 km ten zuidwesten het oosten van het land ?monstreerd. In Mulhouse in zich circa 5.000 mijnwer- eksarbeiders en boeren om ren tegen de slechter wor- aomische omstandigheden in I 1 N-S7-2 Tel. 01608-2975 (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN Meer dan een uur heeft de raad zich bezig gehou den met de gebouwde bejaardenwo ningen te St.-Jansteen. Burgemeester Keuser, die blijkbaar in de rondvraag hieromtrent een massa vragen ver wachtte, maakte gebruik om bij het agendapunt: eventuele mededelingen, reeds een uitvoerige uiteenzetting te geven over de bouw van woningen, de z.g. woningwetwoningen en de pre miewoningen, hier bedoelend de be jaardenwoningen. Dit kon de storm van opmerkingen en vragen in de rondvraag echter niet verminderen. De raadsleden meenden, dat er ge brek aan goede voorlichting is ge weest. De bron waaruit de verkeerde voorlichting is voortgesproten was echter niet te achterhalen. Verschil lende bewoners en a.s. bewoners van de bejaardenwoningen die de eigen woning verkochten om in een voor gespiegelde goedkope bejaardenwo ning te gaan wonen, voelen zich nu bekocht. Dat er een bron van ver keerde voorlichting is geweest, is wel typerend, daar in omliggende ge meenten eveneens een veel lagere huurprijs is genoemd dan in werke lijkheid zal moeten worden betaald. In verschillende gevallen zal de al gemene bijstandswet moeten worden aangesproken, omdat men anders niet in de noodzakelijke kosten van het bestaan zal kunnen voorzien omdat de huurprijs plus bijkomende ver goedingen toch 30 per week zal bedragen. De bejaarden die echter meer hebben dan een bescheiden ver mogen zullen echter dit meerdere eerst moeten opleven om voor een uitkering in aanmerking te komen. Nog vele opmerkingen die reeds in de pers (Dagblad De Stem) werden genoemd, werden door de raadsleden naar voren gebracht. Burgemeester Heuser zei, dat de huurprijs, gezien de mooie woning, en het comfort, toch nog niet aan de hoge kant ligt, vergeleken bij overig Nederland. Men is hier echter nog niet gewend een fatsoenlijke huurprijs te betalen. Ten aanzien van de binnenkort nog te bouwen 16 bejaardenwoningen had hij dan ook geen zwaar hoofd om de ze aan de man te brengen. Burgemeester Reuser deed medede- DEN HAAG. (ANP). De minister van Volkhuisvesting en Ruimtelijke Or dening, ir. W. F. Schut, en de staatsse cretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son, waren in hotel Witte- brug in Den Haag aanwezig op een in formatieve bijeenkomst over winkel centra die in ons land in aanbouw zijn, of ontworpen, door de Nederlandse Middenstandsbank n.v., haar dochterin stellingen en drie grootwinkelbedrijven (C. en A. Brenninkmeijer n-v., Bijenkorf Beheer n.v. en Vroom en Dreesmann n.v.) Tijdens de bijeenkomst bleek o-m. dat de genoemde bankinstelling winkelcen tra in ontwikkeling heeft. Dat zijn tien regionale en stadsdeelcentra in Leid- schendam, Amsterdam, Eindhoven, Haarlem, Utrecht, Enschede, Nijmegen. Groningen en Rotterdam (2). Voorts achttien wijkwinkelcentra ln: Gouda (2). Alphen aan de Rijn, (2), Apeldoorn, 's-Hertogenbosch, Terneu zen, Roermond, Leeuwarden. Middel burg, Amstelveen, Tilburg, Nijmegen, Meppel, Den Helder, Almelo, Weert en Best. Tenslotte zeventien buurtwinkel centra in Nijmegen (3), Enschede (2), Oss, Middelburg, Zoetermeer, Huizen (N.H.) Alphen aan de Rijn (3), Apel doorn (2), Schiedam, Hengelo en Best. De met winkels bebouwde grond'op- pervlakte van al deze centra samen zal 300.000 vierkante meter bedragen, ter wijl de totaal daarvoor nodige grond- oppervlakte (rekening houden met par keerplaatsen e.d.) een miljoen vierkante meter is. Het aantal gegadigden voor ruimte in al deze centra is 2650. De geschatte jaarlijkse omzet is een en 'n kwart mil jard gulden. De gemiddelde jaarlijkse investeringen alleen ten behoeve van de bouw liggen tussen de vijfentwintig miljoen en vijftig miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In samen werking tussen gem. B. o. Zoom en R'- dams Bouwcentrum zal volgend jaar in Bergen op Zoom een zogenaamd ,,bouw-seminarium" worden gehouden. De bedoeling van deze studiebijeen komst is om aan te tonen, dat Bergen op Zoom een by uitstek geschikte plaats is voor de vestiging van een „filiaal" van het Bouwcentrum. Aan- vankeiyk stond de vestiging in Bergen op Zoom van een dergeiyk regionaal bouwcentrum reeds definitief vast. De financiële opzet, die voor deze vestiging was opgesteld en waarbij de provincies Noord-Brabant en Zuid- riolland zijn betrokken, leverde ech ter problemen op. Problemen, die naar verluidt de vestiging in Ber- f?1} op ?00m zelfs in gevaar brachten, liet schijnt echter, dat het interne ru moer rond deze aangelegenheid inmid- tpi ril rUxKls gekomen. Burgemees- -7 van de Laar van Ber gen op Zoom deelde desgevraagd mee, S?,i+e? mmiddels wel een principebe- genomen om het eerder ge- 5SÏ semmanum te houden. Het in +v?n bet Bouwcentrum om ticimL?*?1?l provineies regionale ves- een^antai *e brengen is reeds een aantal jaren oud. De belanp<?tpl. ^voorde activiteiten van het Bouw- gen om gr?.°Kdat ran de aanvra- ffJL-? informatie ternauwernood kan afwerken. Men is het er reeds geru" goede vom-1" dat Ber§en °P Z°°™ fpn ?rden zou bieden voor ook Zeelam?' d?a^utt zou immers Daar k!Ï!? be?ï?nd kunnen worden, in o Lu n?g blJ' dat he* momenteel hii^wi30UW zlJpde handelshuis Lucerna nen bieden.650 1 °nderdak ling, dat tot zijn genoegen de laatste obstakels voor het plaatsen van de luchtbrug op de tragel over de rond weg zijn opgelost en dat binnen en kele weken met de bouw zal worden begonnen. Verder besloot de raad met alge mene stemmen om een gedeelte van de Gentsevaart te rioleren, dit nabij de fabriek van de firma Lijboert. Op deze plaats loost n.l. een riolering, die op het gebied van de gemeente Clinge is aangelegd. De gemeente Clinge zal de helft van de aanlegkosten betalen. De heer Stevens zag liever de gehele Gentsevaart gerioleerd. Burgemeester Reuser zei dat dit plan is opgenomen in het grote afvalwaterleidingsobject. Op een vraag van de heer Martinet of Heikant niet in aanmerking kon ko men voor de aanleg van aardgas, deel de de voorzitter mede, dat hij wel be reid is dit met de Zegam te bespre ken om hieromtrent een enquête te houden bij de inwoners om te zien of hier al dan niet behoefte aan be staat. Op een vraag van de heer En gels of het niet mogelijk was om de uitkeringen ingevolge de Algemene Bijstandswet op een andere manier uit te betalen dan aan het loket van de gemeentesecretarie kon de voor zitter mededelen dat het college van bijstand op advies van de regionale adviescommissie hiervoor reeds een andere regeling heeft getroffen. De voorzitter kon nog mededelen, dat een plan voor de aanleg van een zwembad gereed ligt en dat de raad hieromtrent binnenkort uitvoerig zal worden ingelicht. (ADVERTENTIE) RED BAND ROOSENDAAL (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Voor de Zeeuwse stichting voor beroepen-voorlichting en schooi en beroepskeuze voorlichting is 1966 een gunstig jaar geweest. Dat blijkt uit het jaarverslag van de vereniging over 1966. Gemeentelijke autoriteiten, schoolbe sturen en ouders gaan steeds meer be langstelling tonen voor een gerichte des kundige voorlichting over bestaande op leidingen en beroepen in Zeeland. In vergelijking met 1965 is het aan tal gegeven individuele adviezen bij de keuze van schooltype en beroep gedu rende het verslagjaar aanmerkelijk ge stegen. BRESKENS Door een tweetal raadsleden van Breskens is aan het college van b. en w. een aantal schrif telijke vragen gesteld, die maandag 30 oktober in de raadsvergadering be handeld zullen worden. Door de heer Cambier wordt ge vraagd welke maatregelen het college heeft genomen om de nieuwe richt lijnen, inzake de aankoop van de wo. ningwetwoningen bij de bewoners be kend te maken. Door de minister van Volkshuisves ting is besloten financiële faciliteiten te verlenen voor het verbeteren van particuliere woningen in verband met het jaarlijks steeds groter wordende tekort is dit zeker voor onze gemeente van belang. Hij vraagt dan ook de huiseigenaars in kennis van deze ver ruiming te willen stellen. Naast het particulier woningbezit komt bij de heer Cambier de vraag op hoever het staat met douche-gelegenheden in de nog bestaande woningen bij de ge meente in beheer. B. en w. zeggen dat de betreffende bewoners reeds ingelicht zijn door mid del van 'een circulaire waarin duidelijk uiteengezet is welke mogelijkheden er zijn om in het bezit van de woning te komen. Het verruimen van de finan ciële mogelijkheden is van tijdelijke aard en verwacht moet worden dat de minister nog dit jaar veranderin gen in deze regeling zal aanbrengen. Daaron is niet aan te bevelen in dit stadium folders te verspreiden. Bo vendien is het genoegzaam bekend dat er een premie voor woningverbetering kan worden gevraagd. Het maken van douches is bij het college in onderzoek. In dergelijke gevallen verleent het rijk geen financiële faciliteiten. Indien dou cheruimtes worden aangebracht zal dit uiteindelijk resulteren in een verhoging van de huur met een nog nader te bepalen bedrag. Mevrouw Hensen (P.v.d.A.) infor meert naar de verschillen in huur van woningen Rozenstraat, die bij de Re gionale Woningbouwvereniging Zeeuws Vlaanderen in eigendom zijn. Men betaalt aan de ene kant van de straat f 16,10 per week en aan de andere zijde voor dezelfde woning f 21,20. In verband met deze huur ver schillen vraagt ziij het college stappen te willen ondernemen om deze huurverschillen ongedaan te maken. In verband met de huurverhoging van 1 juli 1967 vraagt zij of het bij het college bekend is dat de verhoog de huren van de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereniging eerst in oktober zijn geïnd tot een totaal bedrag van f 36,40. Gelet op het voor gaande vraagt zij of het college van b. en w. stappen wil ondernemen om bij deze woningbouwvereniging erop aan te dringen een meer regelmati ge gang van zaken ten aanzien van het verwerken van de huurverhogin gen te bevorderen. B. en w. antwoorden dat de be staande huurverschillen zijn ont staan tengevolge van de minis teriële richtlijnen. De zes woningen in de Rozenstraat maken een onderdeel uit van het contingent 1964, zijnde 48 woningen. Hiervan zijn zes woningen aan de Regionale en 42 aan de Al gemene Woningbouwvereniging Bres kens toegewezen. Aanvankelijk was de ze huur gelijk voor al de woningen, doch op het complex van 42 is door de minister van toepassing verklaard met terugwerkende kracht de beschik king geldelijke steun toegelaten in stellingen, waardoor de huur kon wor den verlaagd. Bij de laatste huurver hoging mochten bovendien de huren van de 48 niet verhoogd worden en die van 6 moesten wel met 10 pet. wor den verhoogd. Door het college is al op de onbillijkheid gewezen en ver zocht de huur van de 6 woningen ge lijk te stellen met die 42. Met de woningbouwvereniging is contact opgenomen inzake de huurver hoging per 1 juli 1967. Inderdaad is door deze vereniging de huurverhoging eerst in september meegedeeld. Wel komt het de woningbouwvereni ging vreemd voor dat de huurders niet op de hoogte waren van deze verho gingen: in alle dagbladen is immers de verhoging bekendgemaakt. Tegen de huurverhoging heeft echter geen mens bezwaar gemaakt; niemand heeft gevraagd dit bedrag over en kele maanden te mogen uitsmeren. OOSTBURG G. B. Shaws „Pyg malion" is een oudje, ook op de Ne derlandse planken. Film en musical hebben zich van het (eigenlijk heel ernstige) gegeven meester gemaakt en het werd een lachsucces, vooral als „My fair lady" In Nederland was het o.a. Johan Kaart, die in „My fair lady" glorieerde als mr. Doolittle. In diezelfde rol is hij sinds 9 september (de Eindhovense première) wederom te zien, maar nu bij het onvervalste toneel. In Oostburgs Ledeltheater heeft een volle zaal ervan genoten en op woensdag 1 november kunnen de liefhebbers in Terneuzens Con certzaal terecht. Pygmalion is overigens niet het spel van mr. Doolittle maar van zijn dochter Eliza, van haar spraakleraar Henry Higgins en diens vriend kolo nel Pickering. In de opvoering die Ensemble ervan geeft, respectievelijk gespeeld door Siegrid Koetse, Roger Coorens en Paul Deen. Regisseur Karl Guttmann liet een deel van de tekst telkens op de band afdraaien tijdens scènewisselingen. Dat was een goed idee, want daar door werd de aandacht nergens ge broken en kon het spel flitsend en wel doorgang vinden. Ondanks de meeslepende musical was het toch weer een onvervalst ge noegen Shaws spel „puur" te zien. Si- grid Koetse was het helemaal als Eli za en dat Roger Coorens als Vlaming zo uitstekend een Hollandse spraakle raar kon zijn, is een afzonderlijk com pliment waard. Paul Deen voelde zich kennelijk ook weer thuis op de to neelplanken na zijn cabaretseizoenen met Sieto Hoving en ook de overige spelers (Vera Bondam en Magda Janssens o.a.) pasten goed in het en semble. En natuurlijk was Johan Kaart weer helemaal zichzelf, tot plezier van het goedlachse publiek. J.H. (Van een onzer verslaggevers) - üE,R(fEN 0P Z00M De stich,in3 Welvaartsbevordering West-Brabant (W.E.B.het overlegorgaan van de 34 Westbrabantse gemeenten, krijgt binnenkort weer een andere opzet. De bedoeling is om de in regenfenstiil bestuurde organisatie verder te democratiseren. De plannen zijn gisteren ontvouwd in een vergadering van de W.E.B.-contactraad te Bergen op Zoom: r Volgens het voorstel van het bestuur, dat overigens nog lang niet bij ieder een in goede aarde viel, hrjjgt de W.E.B. een algemeen bestuur, dat gekozen wordt uit en door de colleges van b. en w. der aangesloten gemeenten. In het dagelijks bestuur zullen vijf zetels gereserveerd worden voor de vijf frote gemeenten (Breda. Bergen op oom, Etten-Leur, Oosterhout en Roo sendaal), en vijf voor vertegenwoordi gers van de andere gemeenten. De le den van het dagelijks bestuur zullen uit en door het algemeen bestuur ge kozen worden. Het W.E.B.-bestuur bestond oorspron- kelyk uit de vijf burgemeesters der grote Westbrabantse gemeenten en vier burgemeesters, die aangewezen werden door de drie burgemeesterskringen in West-Brabant. Het stichtingsbestuur is zich er wel van bewust dat de groei van haar werk zaamheden zich in de komende jaren niet zo zal kunnen blijven ontwikkelen. Het aantal scholen in Zeeland breidt zich volgens het bestuur niet zo sterk uit. In het aantal scholen, waarop de stichting haar werkzaamheden verricht en waarop het overgrote deel van haar activiteiten is gericht, zal een soort evenwichtstoestand worden bereikt. Het bestuur betreurt het dat er in Zeeland nog een aantal scholen is dat het nut van de stichting niet inziet. Het bestuur is van mening dat de resultaten van haar werk een zodanige bekend heid zullen verwerven, dat ook de be staande hinderpalen bij deze schoolbe sturen, én gemeentelijke instanties, in de toekomst zullen verdwijnen. In totaal werden op lagere scholen in de provincie in 1966 ruim 700 advie zen verstrekt. In 1965 waren dat er ruim 500. Verder werden adviezen verstrekt op u.l.o.-scholen (215), en op middelbare scholen (137). Voorts werden particu liere adviezen gegeven en voorlich tingsvergaderingen gehouden voor ou derverenigingen en schoolbesturen. In verband met het toenemende aan tal onderzoeken moest de stichting een beroep doen op een aantal deskundigen in tijdelijke dienst. In overleg met de rijksinspectie van de beroepskeuzevoor lichting streeft het stichtingsbestuur er naar de activiteiten van de stichting zodanig uit te breiden, dat 3 beroeps- keuze-adviseurs hierin een volwaardige taak kunnen vinden. (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK Donder dagmiddag kwam de gemeenteraad van Wolphaartsdijk in voltallige zit ting bijeen onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester A. Hack. Aangeboden werd de gemeentebegro ting voor 1968 die sluit met een post onvoorzien van 53.994,99. Deze be groting werd in handen gesteld van de commissie van onderzoek, zodat deze in de volgende raadsvergade ring behandeld kan worden. Het voorstel van b. en w. om het klasse stelsel op de begraafplaatsen af te schaffen werd door de raad met vreugde begroet. De rechten voor het begraven werden met ingang van 1968 vastgesteld op: voor het begraven 30 voor het klokluiden 5; voor het plaatsen van een zerk 5; voor het onderhoud 100 en voor een eigen graf 100. De badhuisrechten wer den ongewijzigd vastgesteld en de reinigingsrechten werden verhoogd tot f 24 per emmer. Tegen dit voorstel stemde alleen de heer J. Kaboord (P vdA), die deze rechten te hoog acht te. Aan de vereniging Onze Geveder de Vrienden Goes en omgeving werd een ereprijs toegekend voor haar a.s. kanarietentoonstelling. Tot voorzitter van de stichting Ons Dorpshuis werd benoemd waarnemend burgemeester A. Hack en tot bestuurslid van de stichting werd herbenoemd mvr. L. M. Mol-de Jager. Vastgesteld werd het bestemmingsplan voor de kom Wolphaartsdijk. Besloten werd in erf pacht te aanvaarden van de. dienst der domeinen het buitendijkse schor- rengebied bij de jachthaven. Een ge deelte hiervan werd in erfpacht uit gegeven aan de heer K. L. Voorbach te Wolphaartsdijk en de heer J. Zuid- weg te Kapelle. Aan het gemeente- personeel werd een trenduitkering van 1.7 pet. toegekend. Aan de straat waar de nieuwe bejaardenwoningen komen werd de naam Dresselhuis- straat gegeven. Aan de heer J. Lie- vense te Westkapelle werd overge dragen het erfpachtrecht op het zo merwoningenterrein de Inlaag. (Van onze correspondent) SLUIS De gemeenteraad van Sluis besloot over te gaan tot de verkoop van enkele w.w.-woningen in de Rentjes, de Joh. Hendrik van Dalenstraat en de Ridderstraat, aan de bewoners daarvan. Bouwgrond in het uitbreidingsplan Zuiddijkplan-Ridderstraat werd verkoch aan het aannemingsbedrijf Leenhouts te Sluis. Op deze grond kunnen 16 wonin gen gezet worden en de prijs van de grond werd vastgesteld op f 35,- per m2. De stichting consultatiebureau voor huwielijks- en geslachtleven te Den Haag heeft een bijdrage van f 5,- per consultatie gehad. De zittende leden in de commissie tot wering van schoolver zuim werden herkozen. Er werd nog geen verodening vastgesteld die afge stemd is op de nieuwe drankwet omdat men eerst nader geïnformeerd wilde zijn. In het bestuur van de Godshuizen wer den herkozen A. de Bruyne en J. de Bruyne. Aan de PZEM werd een strook grond verkocht in de Dorpsstraat voor de bouw van een transformatorhuisje. Bij de rondvraag informeerde de heer O. de Milliano naar de bestemming van de raadhuiskelder. Hierop zal de raad de volgende vergadering worden ge ïnformeerd. (Van onze correspondent) KLOETINGE De raad van Kloetinge ging zonder meer akkoord met het voorstel van b. en w. om vóór de ruil verkaveling De Poel-Heinkenszand te stemmen. In het te verkavelen gebied is ruim 24 ha gelegen in Kloetinge. «De Cultuurtechnische Dienst, Provinciale Directie Zeeland te Goes had voor ge noemde ruilverkaveling een bijdrage aan Kloetinge gevraagd van 43.680, Deze subsidie werd echter door de raad afgewezen met als argument dat men ruilverkaveling niet moet zien als een gemeentelijke taak. Men ontkent welis waar niet, dat de gemeentelijke ge meenschap ook bepaalde belangen heeft bij een ruilverkaveling (betere wegen etc.) maar dit hoeft n0S niet in te houden, dat de gemeenten ook gaan subsidiëren. De raad was van oordel dat er meerdere zaken zijn in het belang van de gemeenschap waar bij niet wordt gesubsidieerd zoals de rijkswegen, provinciale wegen en die in onderhoud zijn bij een waterschap. Voor het rechttrekken en verbreden van de Zomerweg is in de negende be grotingswijziging een post van 150.000 gulden uitgetrokken. Men zal overleg plegen met Goes dat een gedeelte van genoemde weg onder beheer heeft. Als dit in de hui dige staat zou blijven zou het verkeer in een fuik lopen en dan wordt het be- (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Aan het Roosen daalse St.-Norbertuslyceum is de bio logieleraar de heer J. J. van Eek ge huldigd, in verband met zijn veertig jarig onderwijsjubileum. De jubilaris heeft gedoceerd in Breda en Goes en geeft buiten Roosendaal nog les aan het Mollerlyceum in Bergen op Zoom. De heer Van Eek (65 jr.) is Zeeuw van geboorte. Hij studeerde aan de kweekschool in Oudenbosch en werd onderwijzer aan de lagere school in Standdaarbuiten. In deze tijd vatte hij de biologiest'udie in Leiden op. In 1927 werd hij benoemd aan het Roosendaalse lyceum. De jubilaris werd toegesproken door de voorzitter van het curatorium, mr. H. P. A. M. Mastboom uit Oud-Gastel, die tevens sprak namens de Vereniging Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant. Voorts werd het woord ge voerd door conrector L. J. M. Hopmans en namens de docenten door dr. J. Theunisse. die tevens oud-leerling is van de jubilaris. HILVARENBEEK In 1968 zullen wederom de tweejaarlijkse muziek prijzen van de gemeente Hilvarenbeek worden beschikbaar gesteld. Deze prij zen groot f 1500,- en f 1000, worden toegekend voor een compositie voor harmonie of fanfare. Aan de prijsvraag kan worden deel genomen door componisten uit het ge hele Beneluxgebied. Het reglement voor de prijsvraag, dat onlangs is samengesteld door de jury (de heren R. van Yperen, G. Nieuwland en H. van Lijnschoten), kan worden aangevraagd bij }iet gemeen tebestuur van Hilvarenbeek. De Hilvarenbeekse muziekprijzen werden voor het eerst uitgereikt in 1964; Meindert 'Boekei won toen een prijs van f 1.000,- en Hugo de Groot een van f 500,-. In 1966 meende de jury dat geen van de ingezonden composities voor een prijs in aanmerking kon wo-rden gebracht. Het doel van de Hilvaren beekse prijzen is het stimuleren van het maken van composities voor har monie en fanfare en voorts het bie den van een kans aan jonge, nog on bekende componisten. (Van eenonzer verslaggevers) BREDA Generaal-majoor W. C. H. van Reede, territoriaal bevelhebber Zuid, zal per 1 november worden opge volgd door de generaal-majoor W. M. Berkhout, Generaal-mejoor Van Reede zal de dienst verlaten in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Zijn opvolger, de generaal-mejoor Berkhout, is momenteel „deputy chief of staff logistics and administration by headquarters allied landforces central Europe" in Brunssum. Er zullen boven dien nog enkele andere mutaties per 1 november worden doorgevoerd bij de hogere militaire leiders. Zo zal onder meer de generaal-majoor F. A. Palm, momenteel commandant van de Vierde Divisie, de functie gaan bekleden van Chief of staff headquaters allied forces central Europe in Brunssum. Hij wordt daarbij gelijktijdig bevorderd tot luite nant-generaal. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Het kring bestuur van de jongeren-K.V-P. in de provincie Zeeland, heeft besloten weer van zich te laten horen. Om te beginnen heeft men orde op zaken gesteld in de nog drie overgebleven jongeren-K. V.P.-groe- pen Hulst, Terneuzen en IJzendijke. Men heeft zich beraden op de financiële situatie, op de taakverdeling en op de uitbouw van de organisatie. Het kringbestuur besteedde eveneens de nodige aandacht aan de komende openbare vergadering over partijver nieuwing die op 11 november a.s. in Terneuzen wordt georganiseerd door het (officiële) kringbestuur van de katholieke volkspartij. Deze vergade ring zal gehouden worden in Pays Bas te Terneuzen. Op deze vergadering wil len de jongeren hun stem terdege laten horen. Op hun eigen vergadering heb ben zij al uitvoerig de standpunten be sproken. De groep van 18 wordt door de Zeeuwse jong-K.V.P. ten volle onder steund» oogde doel, een goede verbinding Goes-Kloetinge, niet bereikt. Het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten werd voor 1968 vastgesteld op 200.000,—. Bij het vaststellen van enkele verordeningen ter uitvoering van de drank- en horecawet hebben de heren H. G. Jung (WD) en H. J. Colijn (AR) er de aandacht op gevestigd dat er in het gemeentelijke gebouw „Ami- citia" nodig verbeteringen moeten worden aangebracht wat betreft het sanitair en de nu sfeerloze grote zaal die nog steeds op een schoolklas lijkt. Burgemeester Daniëlse merkte hierom trent op dat men al een eind op weg zou zijn als de diverse verenigingen elders zouden kunnen worden onder gebracht b.v. in een nieuw gymlokaal. Aan mevr. J. M. Heijboer-Kakebee- ke uit Kruiningen werd per 1 januari eervol ontslag verleend als hoofdleid ster van de kleuterschool. Voor de verbreding van de Schoolstraat kocht men het pand van de heer A. Rijk aan voor de prijs van 21.000, DEN HAAG (ANP) Het begint er hoe langer hoe meer op te lijken, dat België ten behoeve van zijn konink lijke luchtmacht geen Northrop F-5- straaljagers gaat aanschaffen, zoals het aanvankelijk in samenwerking met Ne derland van plan was, maar Das sault Mirage 5-straaljagers Het schijnt dat de Franse Mirage- vliegtuigen thans tegen een voordeliger prijs worden aangeboden, maar het is bijna zeker, dat de exploitatiekosten hoger zullen zijn. Mocht België inderdaad besluiten niet de F-5 aan te schaffen, dan zal dit ook gevolgen hebben voor de Belgisch-Ne derlandse luchtmachtintegratie, vooral wat de opleiding betreft. De Nederlandse Koninklijke Lucht macht verklaarde gisteren, dat er nog geen officiële indicaties zijn, welk vliegtuig België zal kiezen. De beslis sing daarover is nog enkele maanden opgeschort. Als België niet de F-5 kiest, veran dert er niets aan het programma voor de produktie van de F-5 voor de Ne derlandse Luchtmacht. Eventuele zuiver economische voordelen door een pro- duktievergroting tengevolge van de toe voeging van een Belgische order waarop niet is gerekend zullen dan echter niet worden bereikt. LONDEN (AP) Wilde stakingen breken over heel Engeland uit en de arbeiders zijn onwillig te luisteren naar de regering, of zelfs naar hun eigen vakbondsleiders. De staking verhindert de uitvoer van belangrijke goederen ter waarde van 500 miljoen dollar brengt de nationale economie ernstig in gevaar. De populariteit van de regering Wil son heeft een dieptepunt bereikt. Prins Philips, de echtgenoot van koningin Elizabeth II heeft een rede gehouden waarbij hij geen blad voor de mond nam en verklaarde het gevoel te heb ben dat de regering er niet in geslaagd is haar voornaamste doelstellingen te verwezenlijken. KARLSRUHE (DPA) De West- duitse luchtmacht zoekt naar een raket Deze zou bij een in Neuburg aan de Donau gestationeerde eenheid verdwe nen zijn. Uit betrouwbare bron is naderhand vernomen, dat de gestolen raket geen Hawk maar een Sidewinder is, die van uit een vliegtuig op een doel in de lucht wordt gebruikt. De Starfighters van de Westduitse luchtmacht zijn met Side winders uitgerust. De diefstal van de Sidewinder of tenminste de onderdelen ervan zou dinsdag zijn gepleegd. Met de aanval op Luns in het blad van de Jongeren-KVP „Jongeren Voor op" hebben deze jongeren het toch maar weer eens fijn gezegd. Welke beoordelingsnormen worden door hen gehanteerd? Waarschijnlijk dezelfde normen als elke oppositiegroep ook zo graag gebruikt. En het is dan in om te spreken over tekort aan visie of inspiratie, niet progressief, niet radi caal enz. enz. Nu is er bij deze jongeren niets nieuws onder do zon. De jeugd heeft altijd laatdunkend gesproken over de gematigder ouderen. De meeste jonge ren vinden hun ouders ouderwets, die er niets van begrijpen. Dit gaat dan later echter wel over, als die jongeren zelf eerst wat meer levenservaring op gedaan hebben. Wilde haren yaUen snel uit. Er is meermalen door inter nationale politici van naam [verkon digd dat Luns in die kringen als een uiterst kundig vakman gezien wordt, en die in het internationale politieke spel meer invloed heeft dan men zou mogen verwachten. Hij vertegenwoor digt nu eenmaal een uiterst klein volk. Dit voor alle critici die verwachten, dat de hele wereld vol ontzag naar de mening van Nederland zou moeten luis teren. De jongeren kunnen ook in de poli tiek een belangrijke rol spelen, maar laten ze wel eerst nadenken yoor ze wat zeggen. De lachertjes kunnen ze beter over laten aan deskundiger caba retiers, zoals Wim Kan. BREDA H. san Oera Met de plannen tot winkelsluiting zijn we toch wel op de verkeerde weg. Dat ook het winkelpand recht beeft op een vrije zaterdag, zoals andere werk nemers, is een foutieve benadering. Als men zo redeneert dan wordt er straks niet meer gewerkt in de weekends door personeel van de spoorwegen, busdien sten, café-restaurants, bioscopen, kort om de hele recreatie-sector. En mag de pastoor geen vrije zondag hebben? Als men zijn beroep kiest in de dienst verlening, dan dient men. daarvan toch de consequenties te aanvaarden. Een vrije maandag geeft ook een lang week end. De kopers hebben echter een zeer machtig wapen. Laten zij straks hun inkopen doen in die zaken die wel open zijn. en daardoor deze absurde plannen boycotten. BREDA C. v. d. WIJNGAERD Ik heb met aandacht het artikel van de beatband „The Soaks" uit Ze venbergen gelezen in Dagblad De Stem van zaterdag j.l., waarin een lid van deze band beweerde dat het echt geen kunst is om een plaat op de markt te brengen, als er maar geld is. Ik zou nu de Kraag willen lancerent „Waarom komen er dan niet meer platen van amateurbandjes in de han del?" Er zijn toch volop muziekgroe pen. Het antwoord luidt: .Omdat de voorwaarden voor een opname anders luiden dan „geld". Het gaat er om: er moet talent aanwezig zijn". Ik spreek nu uit ondervinding. Ik ben met een R B-groep op auditie geweest bij een platenmaat schappij, samen met nog een twintig tal andere bandjes, die ook graag op de plaat zouden willen verschijnen. De ze platenmaatschappij heeft slechts 1 groep, de onze, geselecteerd, waarmee ze in zee wilde gaan. De anderen konden huiswaarts keren, zonder dat hun gevraagd werd .Hebben jullie geld voor een opname?" Met deze band is zij verder gaan werken. Een opname, die 7 uren in beslag nam, werd gemaakt, en door verschillende personen uit de platen- wereld gemaakt, beluisterd en gewaar deerd. De opname ging ter perse en vorige week is de plaat op de markt gebracht, terwijl het geldelijk bezit nog hetzelf de is als voorheen. ZEVENBERGEN B.K. (ADVERTENTIE) Natuurlijk wiltu graag een goedge- klede vrouw zijn; in de puntjes ver zorgd en vooral: ...modieus. Maar het zijn niet alleen uw jurkje, schoentjes en tas, die u "kleden"; ook een horloge is een onmisbaar onderdeel van een verzorgd uiterlijk. Maar het horloge, dat u mi koopt moet passen bij de mode, die steeds verandert, elk seizoen opnieuw. De Tissot-ontwerpers zijn zich datterdege bewust. Ze maken hun modellen van een blijvende schoonheid, die past bij de duurzaamheid van een Tissot. Ze zijn er trots op dat u een Tissot horloge van vandaag over tien of dertig jaar nog met plezier draagt. Stapt u eens bij een Tissot-dealer binnen, hij toont u het geheim van het horloge a la mode. BelangrijkIedere Tissotheeft een num mer, waardoor het gedurende de fabri- katie nauwkeurig kan worden gevolgd. Dit nummer staat bij Tissot geregi streerd. Hetzelfde nummer dient ook te worden vermeldop uw internationale garantie-certificaat, dat in meer dan 140 landen geldig is.

de Stem | 1967 | | pagina 5