Vrachtschip op zandplaat Pleidooi voor maar 3 helastimsoorten Schelde-Rijnkanaal verdrijft schaapherder Frans Kooien RECHTER PAKT GELDDIEVEN STEVIG AAN Terneuzense raad praat over Sluiskilse zaken Overheid heeft maar 3 taken Intellect. Camiel Hageman DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 iSINGEN Paauwenburg IEXAMENS lOOGWATER VANDAAG Ien Jnge Ijen Ike MORGEN Idijk Ijke ïer nieuws uit id en streek pag. 3 en 5 Lijk van matroos aangespoeld Elf sleepboten redden Banak Defensiecommissie: Niet bezuinigen ten koste van de paraatheid LAATSTE IN ZUIDWESTHOEK In Eede tegen autoi Belg krijgt een week voor rijden onder invloed Graag in bed van een ander Schorren kwijt: dan zaak niet meer rendabel Tegenvallers Nieuw onderzoek woningbehoeften Kojte lW frdoJ, ft, Oudheidkamer een onzer verslaggevers) raad, die vanmiddag in ver- itjeenkomt, zal het bestem- Faauwenburg ter vaststel en aangeboden, vormt de voltooiing naai* het t van het bestaande plan urg. in de zuidwesthoek is dn het degde plan alleen laagbouw De capaciteit bedraagt 314 De kosten van grondverwer- ibare voorzieningen enz., ver- iedrag van ruim drie miljoen 1EN Katholieke universi- oraal examen Romaanse taal- :unde (Frans), M. J. M. Pij- e Tilburg. Kandidaatsexamen k W. A. M. Daniels te ip Zoom. Doctoraal examen (te tandheelkunde: de heren J. van Dooren te Tilburg, M. Lockefeer te Hontenisse, •nooy te Tilburg. Rijksuniversiteit. Semi- |n: de heer G. O v. Nieuwen- flvenhout) 1DAM Vrije universiteit: eit der aardrijkskunde en aardrijkskunde kandidaats: Raats (Tilburg). zaterdag 28 oktober: Hans- 1)4 en ?2.49 uur, Temeuzen 1.19 uur, Vlissingen 9.13 en 1 Wemeldinge i0.39 en 23.25 u. luRG hief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur Is archiefstukken 1 uur liampagne, 18 j. Ij 34: Collages, schilderijen en Vn Jenny Weyland fis 20 uur Concert Itehuis 20 uur Raadsvergadering Ira 20 uur lpier van Perijs, 18 J. 1:0 uur lis contra Scotland Yard ibouw !9 uur Bingo-avond ZEN Lj 34: Collages. schilderijeti en hn Jenny Weyland 10 uur 7 go-go, a.l. GENT looien hoedt 19 uur Schieting Ir Ciubkaarting Iman 13.15 uur Falingschietog po de hippe bankroofster, feduwe 17 u. Biljartwedstrijden tem 19 uur Topbiljart voor de Bock 15 uur Schieting oijke 20 tfiir Jaontje erzande Kruyssen 15.30 uur Kalkoen- ig KE-PAAL 18.15 uur Topbiljart BVaai 15 uur Binnenschietmg |,EBRIG Kind Kalkoenschieting .GEN _bra 19 en 21 uur Inpier van Parijs, 18 J. I 19 en 21 uur lias contra Scotland Yard berg I) uur lliampagne, 18 j. Ie Lozanne 20 uur Jongeren- lt tPEN lo uur De vliegende Hollander lelkema voldoende g^JX^veei ■port. Hij liep weg en tikte 1 wijsvinger tegen zijn vo0 _uW. It nog altied last van de z 55' 155 (Van onze correspondent) TILBURG - „Wij beleven een uniek moment in de ontwikkeling in ons belastingstelsel: de vennootschapsbelasting staat op de helling, de omzet belasting moet plaats maken voor een heffing op de toegevoegde waarde en de inkomstenbelasting heeft zichzelf onmogelijk gemaakt". Tot deze constatering kwam prof. dr. D. Brüll buitengewoon hoogleraar in hét Belastingrecht aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg in zijn inaugurele rede die hij donderdagmiddag uit sprak. Tegen de inkomstenbelasting gelden een aantal praktische bezwaren. Zoals de ingewikkeldheid die tot hoge inningskosten leidt terwijl het voorts onmogelijk blijkt om de belastingont duiking door de vermogensbezitters te beletten. Hetgeen een gouvernementele houding van de rechter uitlokt, waar door het vertrouwen in zijn onafhanke lijkheid wordt ondermijnd. Prof. Brüll meende dat er grote on zekerheid bestaat of de inkomstenbelas ting voor de topinkomens niet wordt afgewenteld. Deze en andere bezwa ren zijn volgens de Tilburgse hoogle- raar moeilijk op te heffen. Prof. Brüll meent dat het beter zou zijn. om voor de drie aan de overheid toebedeelde taken drie soorten belastingen te hef fen: Een uitgavenbelasting te verwezen lijken door een progressieve belasting op toegevoegde waarde met vrijstelling van eerste levensonderhoud en een top- progressie van bijvoorbeeld 50 procent indien het inkomen geheel wordt be steed. Hiermede kan de overheid de rechtzaak financieren, waarvoor een heffing naai draagkracht past. Voorts zal een belasting met een hoog proportioneel tarief moeten wor den ingevoerd. Deze zou betrekking moeten hebben op vermogensopbreng sten boven een zeker percentage van de investering en voor arbeidsinkomsten boven een bepaald niveau. Hieruit dient dam de culturele sector gefinancierd te worden. Als derde belasting noemt prof. Brüll de profijtheffingen die vergoedin gen moeten zijn voor de prestaties van de overheid in het economisch leven. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Bij Vlissingen is gis teren hét lijk aangespoeld van de 20- jarige Britse matroos Peter Connell, die op 13 oktober op de Noordzee ter hoogte van Z^ebrugge overboord is geslagen van het motorschip Solvada. De matroos is afkomstig uit Glasgow. k nog aiueu iaat v«« J kop", mompelde hu. »ïl° boom- Imhoog te tuurn naar ee" is als elke éndere boorosta I toch ongelijk in. want v?_r «n, „ZELF vind ik het van een zeer groot belang dat je iets weet van een auto, en niet alleen van een auto, maar van de narigheid vooral die je er mee kunt ondervinden". Voor de tweede maal wordt in Hulst een cursus: „Pech onderweg' gegeven door een instructeur van de ANWB. Het is ook voor de tweede kees dat Camiel Hageman in Clinge deze op 2 novem ber a.s. organiseert. De heer Hage man heejt in Clinge de goede repu tatie een bijzonder actief man te zijn. Zo is hij o.a. reeds 20 jaar corres pondent voor Dagblad De Stem. Als hij ergens aanleiding ziet spijkers met koppen te slaan, dan zal hij dat niet laten. „VORIG jaar", zegt hij, „is er geen cursus geweest. Maar omdat er her haalde keren aan mij is gevraagd wanneer er toch weer eens zo'n cur sus zou komen, besloot ik het nog eens op touw te zetten De reden dat ik „Pech onderweg" naar Zeeuwsch- Vlaanderen heb gehaaldIk las er eens iets over in de Kampioen. Het dichtstbij om deze cursus te volgen was Middelburg Dat is te ver voor de mensen hier. Daarom schreef ik een brief naar de ANWB om te vra gen of de cursus niet ergens in deze streek georganiseerd zou kunnen wor den". „ER kwam een brief terug. Ze gingen akkoord. Maar ik moest het allemaal zelf doen. En de eisen die zij stelden, waren beslist niet mis. Er moest een lokaal zijn met wasgelegenheidtoi letten, stoelen, het lokaal moest ver warmd zijn. En er moest een auto m kunnen staan". i.IK zot wel even met mijn handen in het haa.r toen ik dat allemaal las. Gelukkig heb ik van de directeur van de r.-k. middelbare landbouwschool in Hulst, ir. Wolffalle medewerking gekregen. Zo'n lokaal was nergens te vinden hier Hij stelde een van zijn leslokalen ter beschikking. Daar heb ik alles wat ik hebben moet. Er kan ook een auto staan" OOK deze cursus wordt in de land bouwschool gehouden Het zijn vier avonden, telkens van half acht tot Kwart voor tien. De vorige keer wa zen de mensen geweldig enthousiast, ue leerstof ging er in ais koek. Daar om vroegen verschillende van de deelnemers die toen meededen, een tijdje geleden: wanneet ga je het weer doen, noteer me maar vast". »ZO ben ik weer begonnen. De men- sen zijn blij dat hun iets wordt bij- gebracht over het mechanisme van een auto en wat ze moeten doen als ze plotseling met pech langs de weg zitten. Ik heb dat zelf ook eens mee gemaakt Op een gegeven ogenblik viel alles uit. Ik wist niet wat er aan de hand was, dus belde ik de garage. Het was maar een kleinigheid achter af. Een draadje dat los was gespron gen." „DE auto's die op de cursus worden ge bruikt om een en ander te demon streren komen van garagehouders die hun medewerking geven. Die zijn ook blij dat er iets aan gedan wordt. Zij moeten vaak voor ae onbenullig- ste dingetjes van huis De instructeur brengt ongemerkt een storing aan in de auto en de leerlingen moeten pro. beren uit te vissen waar de fout zit. Ze krijgen allemaal na afloop een boekje mee dat als leidraad kan die nen bij eventuele perikelen. Als er volgend jaar weer voldoende belang stelling is, dan organiseer ik de cur sus nog eens. Meer deelnemers dan 25 kunnen we niet toelaten. Dan wordt de klas te groot om nog goed instructie te kunnen geven". (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT Dertien sleep boten zijn er gisteravond tegen zeven uur in geslaagd het elfdui zend ton metende Noorse vrachtschip Banak los te trekken van een zandplaat in de Wester- schelde ter hoogte van Hans- weert. De met mais geladen Banak liep gistermorgen om kwart over zes vast nadat hij had moeten uitwij ken voor een binnenvaartuig dat het vaarwater kruiste. Het ber gingsvaartuig Tijgerhaai van L. Polderman uit Hansweert was snel ter plaatse om hulp te bie den. Het lukte, ook nadat de sleepboten Temi en Eugenio had den vastgemaakt, echter niet om de Banak vlot te trekken. Wel wist dit drietal het schip in een wat betere positie te manoeuvre ren. Het bergingswerk werd later overgenomen door elf sleepbo ten van de Union de Remarquage et de Sauvetage uit Antwerpen, en de sleepboten Zeeland en Hol land van Muller uit Terneuzen. Een twaalfde sleepboot van de Union, de Martine Letzer, werd uitgeschakeld omdat hij een tros in zijn schroef kreeg. Gisteravond om tien over zes begon het span sleepboten te trekken. Drie kwartier later kwam de Banak los van de plaat en dat was nog ruim een uur voor hoogwater. Het schip werd naar de rede van Vlissingen gesleept. Vandaar zal het, na onderzocht te zijn, de reis voortzetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede-Kamercommissie voor de fensie heeft zich tijdens de openbare vergadering tegen een defensiebezuini ging verklaard die ten koste gaat van de militaire paraatheid. Daarom staat deze meerderheid A.R., C.H.U., K.V.P., V.V.D., S.G.P. en Boerenpartij afwijzend tegen de mo tie van de socialist Wierda die een verdere bezuiniging van defensie vraagt. ..Hiermee halen wij het gevaar binnen dezelfde situatie te scheppen als in de dertiger jaren, toen het Ne derlandse leger met verouderd mate riaal moest optrekken. De gevolgen hebben we in 1940 gezien", aldus ver schillende commissieleden die de motie afwezen. De socialist Wierda had zijn motie vorige week al ingediend als verleng stuk van de sohaduwbagrotiing van zijn partijgenoot Peschar. Hierop kwam een nieuwe defensiebezuiniging van 80 mil joen gulden voor. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De bierhandelaar A. L. uit de Belgische plaats Maldegem is gisteren door de politierechter in Middelburg, mt. P. van Empel, veroor deeld tot een week gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Onderweg van Aardenburg naar Bel gië was hij in Eede tegen een stil staande bestelauto gereden, waarschijn lijk tengevolge van drankmisbruik. Uit het politierapport bleek, dat hij „wag gelde" toen hij uit zijn auto stapte. De officier van justitie, mr. P. Ros- cam Abbing had twee weken gevange nisstraf geëist. De 74-jarige P. S. uit Goes had het, gezien zijn leeftijd, wel bont gemaakt. Ondanks de raad een taxi te nemen, was hij na een intensief cafébezoek toch op zijn brommertje gestapt Bij een gevaarlijk kruispunt was hij ten val gekomen. „Omdat daar een put was", luidde zijn verweer. Het had geen effect. De politierechter veroordeelde hem tot een boete van 50 gulden en een half jaar ontzegging van de bevoegdheid om op de brommer te rijden. Landarbeider A. G. uit Biggekerke had zoveel gedronken dat hij nabij Koudekerke met zijn auto van de weg geraakte en in de struiken tereen; kwam. Hij werd veroordeeld tot een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid voor de tijd van een jaar. De ambtenaar J. de S. uit Goes had netzelfde gedaan en had daarbij in zijn woonplaats een aanrijding veroorzaakt. Gelet op de omstandigheden luidae voor hem het vonnis: een week voor waardelijk, twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid waarvan vijf maanden onvoorwaardelijk, een proef tijd van twee jaar en een geldboete van 250 gulden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Niets is zo winstgevend als het lopen in brand gangen en te kijken of huisvrouwen hun tas of portemonnee in de keuken hebben laten liggen." Dit advies had de 22-jarige Middelburger S. van een vriend ge kregen. S. zat zonder werk en had geld nodig. Hij had juist in Breda in hechtenis gezeten. De raad van zyn vriend opvolgend had S. op zyn rooftocht in Vlissingen drie portemonnees en een tas met in houd op klaarlichte dag buitgemaakt. Zorgeloosheid was hem echter toch fa taal geworden. Hij had de portemonnees, met wisse lende inhoud, na leegmaken dicht bij de plaats van diefstal in een vuilnisbak gestopt. Dat vreemde gedrag werd door kinderen opgemerkt. Toen zij de politie een persoonsbeschrijving konden geven was de dader snel ingerekend. Gistermorgen stond S. voor de po litierechter in Middelburg, mr. P. van Empel, terecht. Officier van justitie, mr. P. Roscam Abbing, meende dat de verdachte, ge zien de voorgaande veroordelingen, fiks op de gevolgen van zijn daden dient te (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De elektri cien H. van S. uit Souburg houdt er een merkwaardige gewoonte op na. Hij wil, als hij dat in het hoofd krijgt onder een vreemd dak slapen. Zo klom hij enige tijd geleden een vreemd huis binnen en eiste een slaapgelegenheid. Hij joeg daarmee de. bewoners de stuipen op het lijf. „Voortaan toch maar in je eigen bed slapen", zei de politie rechter in Middelburg, mr. P. van Empel Het eigen woonhuis van Van S. stond in dit geval slechts enkele huizen verder. Hij werd veroor deeld tot een geldboete van 75 gulden. worden gedrukt. Het gedrag van S. lijkt zo onverbeterlijk, dat bij een volgend vergrijp, hoe klein ook, een uitvoerige psychiatrische observatie noodzakelijk zal zijn, aldus mr. Roscam Abbing. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. Verdediger A. Peeck voerde aan dat S. eigenlijk niet goed is opgevangen in de maatschappij en vooral na het over lijden van zijn vader het moeilijk heeft gehad. Hij vroeg de politierechter de zaak enige tijd aan te laten houden om eerst contact met een ambtenaar van de reclassering plaats te laten vinden. Dat ontlokte mr. Van Empel de opmer king: „Maar hij staat toch ai onder toe zicht". S. werd tenslotte veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met de waarschuwing dat bij een volgend feit er voor hem iets „rammelt". E. de J. uit Goes had niet de ver leiding kunnen weerstaan om bij de buurvrouw enkele honderden guldens weg te nemen. „Ik heb al enkele keren geprobeerd het geld aan haar terug te geven, maar zij wil het niet aanpak ken", aldus De J., die hiermee van zijn goede bedoelingen wilde blijk geven. De officier bleek daar niet erg gevoe lig voor. Hij meende dat het hoog tijd wordt dat De J. gevoel voor eigen ver antwoordelijkheid gaat krijgen. Zijn eis luidde een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf Met de verplichting het gestolen bedrag terug te betalen, maak te mr. Van Empel er een aanmerkelijk mildere straf van; het werd een maand voorwaardelijk. De bejaarde P. M. uit Koudekerke, die twee bankbiljetten van 25 gulden had weggenomen, haastte zich te ver klaren het bedrag al weer terug te heb ben gegeven aan de oorspronkelijke eigenaar. De omstandigheden in aanmerking genomen wilde mr Van Empel hem de schande van gevangenisstraf besparen en legde hem een geldboete van 75 gul den op. De eveneens bejaarde mevrouw P. B. uit Kruiningen had bij een slager uit Yerseke een paar blikken soep wegge nomen. Ze werd door de winkelier ge snapt. De politierechter veroordeelde haar tot een boete van 100 gulden. (Van een onzer verslaggevers) OSSENDRECHT Het ziet er naar uit dat binnen enkele jaren er geen enkele schaapherder meer met zijn kudde zal rond zwerven in de Zuidwesthoek. De 27-jarige Frans Kooien uit Os- sendrecht zal waarschijnlijk de laatste zijn. Elke dag brengt hij met zijn honderden schapen door in de polders en op de schorren nabij het zgn. Ossendrechtse ha ventje, onder de rook van de nieuwe fabrieken in het Ant werpse haven- en industriege bied. De schorreu gaan echter verdwijnen. Het Schelde-Rijnkanaal wordt er dwars doorheen gegraven. Voor de schapen van Frans Kooien is er dan geen plaats meer. „Als het Schelde-Rijnka naal er ligt, zullen we ermee moeten stoppen". „Ik geloof niet dat we in de buurt zo'n fraaie vlakte hebben om de scha pen te laten grazen. De schapen zou den dan op de dijken hun voedsel moeten zoeken. Het probleem is dan echter dat we niet meer dan een hon derd schapen kunnen houden en dat is veel te weinig om de zaak rendabel te maken". Vandaar dat Frans niet erg gelooft in een verdere carrière als schaapherder. „Als het niet renda bel is, dan stop je ermee en ga je iets anders zoeken", zegt hij nuchter. Het wegdoen van de schapen zal hem ter harte gaan. Al vanaf zijn dertiende jaar heeft hij de zorg over de kudde. Net na de watersnood van 1953 begon de familie Kooien met een schapenhouderij. Er werden schapen gekocht, de schorren werden gehuurd als weidegebied en er werd een schaapherder in dienst genomen, die het werk maar één jaar volhield. Toen kreeg Frans het beheer over de kudde. „In het hoeden van schapen zit veel in. Iemand, die begint met bet hoeden van een kudde schapen, zal het werk enorm tegenvallen. Ik geloof niet dat na zo'n ervaring nog veel mensen dit werk willen doen. Je moet bijvoor beeld de poten van de sebapen goed onderhouden, je moet als een schaap wat mankeert dat direct kunnen zien. Zo zijn er nog zoveel van die dingen". Frans zegt zelf het vak van scha penhoeder door schade en schande te hebben geleerd. „Als er een schaap dood ligt, dan vraag je je af: waar ligt dat nu aan? Ieder jaar leer je bij". Bij het bijeenhouden van de kudde heeft Frans de volgens hem be slist onmisbare hulp van zijn hond Bobbie. Die zorgt ervoor dat de af gedwaalde dieren weer bij de groep komen en gehoorzamen aan de wil van de baas. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgende week zal voor de tweede keer een onderzoek worden ingesteld naar de woningbe hoeften. Evenals de eerste keer in 1964 zal het onderzoek op basis van een steekproef worden gehouden. In het ge hele land zullen ruim 17.000 adressen worden bezocht. Dit tweede onderzoek naar de wo ningbehoeften zal worden gekoppeld aan een proeftelling voor de in 1970 te houden algemene volkstelling. Onderzocht wordt hoe groot de be hoefte aan woningen is, welke wensen er ten aanzien van de huisvesting le ven, welke huur men wil en kan be talen, in welke mate de doorstroming kan meehelpen aan het oplossen van de woningnood en in welke mate verbete ring van bestaande woningen kan bij dragen tot oplossing van de woning nood. In feite is Frans Kooien geen echte schaapherder. „Ik ben van huis uit boer", zegt hij. Z(Jn vader heeft een klein landbouwbedrijf waarop hij sa men met z(jn twee zoons werkt. In feite is er eigenlijk te weinig werk voor drie man. „Als de schapen er niet waren, zou een van ons op een ander moeten gaan werken", legt Frans uit. En ais men altijd zelfstan dig is geweest, voelt men daar uiter- raad niet zoveel voor. Op het ogenblik heeft Frans de zorg over een 200 schapen. Het zijn „kweek- schapen", die in de komende maan den moeten zorgen dat de schapen- slachterijen weer voldoende lamsvlees kunnen exporteren. „De prijs voor de slachtschapen is de laatste jaren goed", zegt Frans. In januari krijgen de „kweekschapen" lammeren, waar van de meesten in de maand augus tus aan de slachterijen worden ver kocht. In de zomermaanden telt de kudde zo'n kleine 500 dieren. In augus tus wordt dit aantal ongeveer gehal veerd. „De wol brengt haast niets op", aldus Frans. „Een paar gulden per kilo. Je moet echter heel wat wol hebben wil je een kilo bij elkaar heb ben". Op de vraag hoeveel schapen Je nu moet hebben om een winstgevende schapenhouderij te kunnen drijven, kan Frans moeilijk een antwoord ge ven. „Wij hebben zelf veel voer voor de dieren in de winter. De koppen van bieten kuilen we in. We hebben hooi van de dijken. Dat maakt een enorm verschil. Als je in de winter al het voer voor de beesten moet gaan ko pen, dan is er niet veel aan verdiend". (ADVERTENTIES) u cU h HtvCi h+BesW IMt*. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Om het exploi tatieplan „Sluiskil" sluitend te krijgen keurde de raad van Ter- neuzen gisteravond met enige te genzin 'n herziening goed. De te genzin kwam vooral van P.v.d.A- zijde waar de heer P. J.. Huij- brecht er zijn bevreemding over uitsprak, dat de grondprijs voor de sociale woningbouw wel en die voor de bungalows en het winkel centrum niet werden verhoogd. De grondprijs voor de sociale wo ningbouw gaat met 200 gulden per ka vel omhoog tot 4100 gulden, voor grote bungalows betaalt men nog steeds 11.300 tot 12.700 gulden per kavel. Voor het winkelcentrum wordt nog steeds 70 gulden per m2 gevraagd, alleen de overige winkelbebouwing kost 1 gulden per m2 meer, namelijk 31 gulden. De wethouder van financiën, de heer F. Berbers, trachtte het de raad duide lijk te maken, dat het nu eenmaal niet mogelijk was het exploitatieplan rond te krijgen op een andere wijze. „Er zijn nog maar enkele kavels over voor bungalowbouw", aldus de wethouder, „maar bij de sociale woningbouw gaat het maar liefst om 178 woningen. Dat zet zoden aan de dijk. En anderzijds is het toch al bijzonder moeilijk om de bungalow-kavels kwijt te raken. Bo vendien geloof ik toch niet, dat 4100 gulden per kavel een onverantwoord hoog bedrag is." De heer Huijbrecht vond het toch maar een onplezierige zaak, zei hij. „Het eind moet weer eens de lasten dragen. Bij de herziening van een ex ploitatieplan zijn de laatste kavels al tijd het duurst. U had bovendien wel eens wat eerder met een herziening kunnen komen, want nu zijn inderdaad de meeste bungalows wel gebouwd." De raad ging overigens zonder hoofde lijke stemming met het herzienings- voorstel akkoord. Wijlen de heer J. B. van Sprang, een Terneuzense juwelier-opticien, heeft (zoals we reeds berichtten) een wand kastje met Zeeuwse sieraden en een bedrag van 50.000 gulden gelegateerd aan de gemeente. De heer A. C. S. van Breda Vriesman (VVD) wees er op, dat de verzameling van Zeeuwse sie raden beslist uniek is. „Zeker voor Terneuzen, dat toch al niet verwend is met dit soort oude zaken." Hij gaf het college van burgemeester en wethouders in overweging de naam van de familie Van Sprang te noemen bij de grondleggers van een eventueel te stichten oudheidskamer of museum. Voor dit doel heeft de erflater het geld bestemd, terwijl de revenuen mogen worden besteed voor toekenning van prijzen, bijv. ter gelegenheid van stads feesten of nationale feesten. De burge meester onderschreef de dankwoorden van het raadslid maar zei nog geen belofen te kunnen doen over naamge- vingen van een oudheidkamer of mu seum, te meer niet omdat over een der gelijke stichting nog niets met zeker heid kan worden gezegd. „Er bestaat nu in de kanaalzone een afvalwaterleiding", aldus de heer Huy- (Van een onzer verslaggever») TERNEUZEN „U hebt ken nelijk meer verstand van brom fietsen dan van cijfers en vooral van nullen" merkte een lachen de burgemeester J. C. Aschoff gisteravond op in de Terneuzen se raadsvergadering. De opmer king ging naar het adres van dokter A. C. S. van Breda Vries man (VVD), die in de rondvraag twee vragen gecombineerd naar voren bracht In de eerste plaats vroeg hij om grotere administra tieve duidelijkheid in de gemeen- tecijfers. „Ik bedoel gewoon, dat er een puntje gezet wordt achter elk derde cijfer" Dat wilde de burgemeester hem wel toezeg gen. Maar die bromfietsen? „In Brabant worden de knapen er voor bekeurd", aldus de dokter en hij bedoelde: voor het rijden op een bromfiets met zo'n erg hoog stuur. „Tja zei de burge meester (kennelijk beter op de hoogte van cijfers dan met de hoogte van brom. fietssturen) „daar kan ik zo geen antwoord op geven". En het raadslid: „Weet u, mijn indruk is dat de hoogte van die sturen omgekeerd, evenredig is aan het intellect van de berijder" Hetgeen een lacher tje werd. brecht tijdens de rondvraag, „en toch is er tijdens de bietencampagne nog steeds die onverdraaglijke stank in de open waterleiding". Hij zei gehoord te hebben, dat een van de beide Sasse suikerfabrieken nog steeds op het open riool loost en dat deze dus blijft door gaan met het veroorzaken van de stank. De burgemeester bevestigde zijn ver onderstelling. Hij deelde mee, dat er in de bestuursvergadering van de Af- valwaterleidingmaatschappij over ge sproken is als een zeer urgente zaak. Men hoopt er binnenkort de nodige maatregelen tegen te kunnen treffen. De weg vinden naar de kom van Sluiskil vond de heer H. A. M. A. de Meijer (KVP) zoiets als een puzzelrit geworden. En de heer J. Brakman (P. v.d.A.) vroeg of er plannen zijn be raamd als straks de trein bij Sluiskil een andere weg gaat volgen, hetgeen zijn consequenties heeft o.a. voor het bustraject. Over het eerste punt vond wethouder M. de Vos, „dat het toch maar gelukkig is, dat we de weg naar Sluiskil nog kunnen vinden". Ook hij vond het overigens niet ideaal. Het is echter de bedoeling, zei hij, op zeer korte termijn werk te gaan maken van het doortrekken van de invalsweg. Op de vraag van de heer Brakman zou hij later terugkomen, luidde de toezeg ging. Tijdens deze vergadering werd wet houder D. Binnekamp van onderwijs en culturele zaken bij acclamatie geko zen tot voorzitter van het bestuur van de stichting Terneuzense schouwburg.

de Stem | 1967 | | pagina 3